és? k (2) „Happening" rond nieuwe Bernadetteschool in het plan De Wetering Bazar oktober en 21 e weinig belangstelling voor activiteiten van Jeugdraad Valleikanaal wordt 's zomers „schoongespoeld"' met Rijnwater JF Hoogste punt bereikt [Ten bate van wijkcentrum-Leusden/Z. werk m cle zaak van de lifsters Zwaardere straf dag geëist WERKGROEP BETWIJFELT VER BETEREN G VISSTAND ALFA ROMEO WIMEDO NV i'REDESWEEK LEUSDEN/ZUID Dropping PJGU— Stripotheek wordt heropend HO DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 LEUSDER KRANT - r L. De rondedans rond de bouwvakkers. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week vrijdag 29 september omstreeks elf uur ondergingen de bouwers van de nieuwe Bernadetteschool in het plan De Wetering een complete happening Op die dag was het namelijk zover, dat het hoogste punt van de school was bereikt en dat betekende voor de kinderen van de Bernadetteschool even tjes feest Alle leerlingen gingen in optocht, vergezeld van onderwijskrach ten en de Nederlandse driekleur naai de bouwplaats Hier maakten de jong ste leerlingen een wilde rondedans rond de bouwakkers, die alles gelaten over zich heen lieten gaan. onder het zingen van ,,In Holland staat een school" Ook de oudere leerlingen laten zich met onbetuigd Op wat straks de patio zal zijn maakten ze een jui chende rondedans rond de vlag De hap pening werd besloten met een trak tatie voor de kinderen Bij de fees telijke „inwijding" waren aanwezig pastoor Ritselaar als voorzitter van het De „inwijding" van de patio rond de Nederlandse vlag. m m 'V yaaivui iMiatiaai ais vuui snier van uei O groep van de oudervereniging -B- www LEUSDEN - Veel zwaarder dan de Hriotoi in Vr»ltronc *71 in uorH irinfr wi LEUSDEN/ZUID - Deze maand is het ver! De bazar, ten bate van het Isieuwe wijkgebouw van de Nederlands ■Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg lie Leusden-Zuid, zal worden gehouden tijdens de herfstvakantie in de Chris - Jielijke basisschool „Loysden" te Leus- [ien-Zuid, en wel op 19, 20 en 21 okto- fcer a.s. De bazarcommissie hoopt er een Iroots feest van te maken met natuur lik het rad van avontuur (grabbelen, lillen gooien, schieten, rozen plukken) vele andere attrakties. Hopelijk ontbreekt het ook u niet aan kthousiasme, zodat geheel Leusden- luid meewerkt aan een groot batig lildo, want daarom gaat het tenslotte! [Graag zou de bazarcommissie van een toezegging ontvangen voor een iirt of een cake, die u wilt gaan bak- |:ii in. verband met verkoop tijdens de De bazarcommissie zal het Bebak graag op woensdagavond 18okto- >r bij u komen halen Geeft u zich ■ervoor op bij mevr J v Loenen, Jrnhemseweg 79 te Leusden-Zuid, tel 1:490-13040. 1 De bazarcommissie wil iedereen in gemeente, die iets heeft gemaakt iets wil afstaan, in de gelegenheid stellen dit in te leveren op één van de komende donderdagavonden Daarna kan het worden gesorteerd en geprijsd De inzamelingsavonden worden gehou den op donderdag des avonds na 8 uur in de consistorie van de Dorpskerk, en wel op 5 en 12 oktober a.s. Als u er geen kans voor ziet het te brengen, dan komt de bazarcommissie het graag bij u halen Wilt u daartoe bellen naar bovengenoemd adres? Dealer ivor Amenfoort e.o. Evcrard Mc>sterwejj 54-TcL 03490-16901 Gcldcrcestraat 19-Tcl. 03490-31170 GELDERSE VALLEI - Begin sep tember is aan de Landbouwhogeschool in Wageningen een onderzoek begon nen naar de watervervuiling in de Gelderse- en Utrechtse Vallei Een 9-tal studenten van de studierichtin gen waterzuivering en milieuhygiëne voeren het onderzoek uit Zij vormen met een aantal deskundigen van bin nen en buiten de Landbouwhogeschool de projektgroep Eem Het werk wordt in december afgesloten met een rap port Het water in het stroomgebied van de Eem is sterk vervuild In de zo mer wordt het Valleikanaal zelfs af en toe „schoongespoeld" met Rijn water Ook nadat alle zuiveringsin stallaties in werking zijn, zal nog vrij veel afvalwater rechtstreeks in de beken terecht komen Het is dan ook de vraag of binnenkort een ver betering van de visstand, of van het water in het Eemmeer te verwachten is De projektgroep gaat deze punten nader bekijken In het eindrapport zal een overzicht worden gegeven van de bronnen van de watervervuiling, oorzaken van de vervuiling, en mogelijke oplossingen Gegevens over waterkwaliteit, vervui ling door inwomers, industrie en re- kreanten en ook de inlaat van Rijn- Water, worden nader bekeken Verder wordt de vervuiling van de meste- njen onderzocht, waarbij gezocht wordt naar oplossingen waarin terdege re kening wordt gehouden met de belangen van de boeren Hiertoe is kontakt en samenwerking nodig. Dit .geldt ook voor de andere bevolkingsgroepen, die belang hebben bij andere facetten van het milieuprobleem De werkgroep is er zich van bewust dat het niet mo gelijk is in een studie van 3 maanden een afgeronde oplossing te geven voor de watervervuiling in de Vallei Zij hoopt dat het eindrapport een aan sporing voor de bevolking zal zijn verder te zoeken naar oplossingen die niet ingaan tegen de belangen van de inwoners, en die een onderdeel vormen van de oplossing van andere milieuproblemen. De leden van de werkgroep willen ook na hun onder zoek helpen bij de oplossing van be paalde punten. Bovendien is het mo gelijk dat later aan de Landbouwhoge school nieuwe onderzoeken gestart worden die betrekking hebben op de Vallei. LEUSDEN - Op zaterdagavond 7 oktober organiserende afdelingen Wou denberg, Leusden, Langbroek en Rhe- nen een dropping met dansavond in Scherpenzeel Wie mee wil doen kan om zeven uur starten vanaf hotel Bos- zicht te Scherpenzeel Vanaf acht uur kan men dansen op muziek van de Bug gies uit Beesd LEUSDEN - Veel zwaarder dan de officier van justitie, mr. Arps, had geëist, is de straf uitgevallen, die de 21-jange Amersfoortse leerlingspui- ter Johan M. H. kreeg van de Utrecht se rechtbank wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving te Leusden van drie verpleegsters en een poging het drie tal omver te rijden. De uitspraak luidde: twee maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De officier had geëist acht weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van f 150,-- subs tien dagen en toe zicht door de reclassering Op 23 mei van dit jaar had de Amersfoorter drie verpleegsters in Leusden een lift gegeven De meisjes moesten naar het St. Elisabeth Zie kenhuis. Hij reed in die richting, maar zette hen niet af bij het ziekenhuis Onderweg was de gedachte bij hem op gekomen de meisjes te „versieren" Eén van het drietal zat namelijk prak tisch bij hem op schoot Hij had ze na melijk alle drie voorin de bestelwagen genomen, omdat, naar hij beweerde, de deuren achterin op slot waren, en niet open konden Bij het ziekenhuis gekomen stopte hij niet, maar reed snel door, richting Leusderheide De verpleegsters pro testeerden hevig en raakten nogal in paniek ..Vrijheidsberoving, een schan delijk optreden had de president van de rechtbank, mr M. B van de Werk. opgemerkt Later zagen de meisjes kans uit de auto te komen Kort daarop keerde de leerlingspuiter de wagen en reed op het drietal in Volgens zijn verklaring, was hij een flink eind uit de buurt geble ven en had hij alleen maar de meisjes willen laten schrikken Hij had hen he lemaal geen letsel willen bezorgen, laat staan bedreigen met doodslag Dat was namelijk ook ten laste gelegd Hij kon overigens geen verklaring geven van die daad. Het enige wat hij zei was; „Ik had toen wat de pest in!" „Een onmenselijk gedrag", was het oordeel van de president, „met deze ontzettende angst moeten die meisjes de rest van hun leven door. U hebt hen misleid. Uw gedrag was meer dan schandelijk Mocht de Amersfoorter toch nog op gelucht zijn geweest na de eis van de officier - alleen maar een voorwaar delijke vrijheidsstraf en een boete - het is anders voor hem afgelopen dan hij zal hebben vermoed Want volgens de uitspraak zal hij voor zijn daden moeten boeten met twee maanden ge vangenisstraf. LEUSDEN/ZUID - Op vrijdag 6 ok tober a.s. om vier uur wordt op de Kwintlaan 9 te Leusden/Zuid de strip otheek „Het Stripje" heropend Er is een verbeterd uitleensysteem gekomen Natuurlijk blijven de kosten 5 ct per strip Bij de heropening mag men 1 strip gratis lenen elk; suid* ïeer. 23. lende be- .nge- enen; evel- endig rGijs -eg is ?r van figuur mg bij J-EUSDEN/ZUID - Dat je, als je ir de vrede bent en als je je de schrikkingen van de oorlog bewust it en hiervan wilt getuigen, niet ioblikkelijk elk redelijk denkend is aan je zijde krijgt, ondervond Hervormde Jeugdraad in Leus- i/Zuid Belangstelling van de zijde de inwoners van Leusden/Zuid •r de vredesproblematiek was vrij- [lniet aanwezig. 'oor de Vredesweek 1972 had de nisatiecommissie van de Jeugd- een aantal aktiviteiten georga- *rd, waarmede deze zijn veront- mg over de ellende van de oorlog lijn sterke wil om de mogelijkheid vrede onder ogen te zien, aan de iners van Leusden/Zuid w ilde dui- i)k maken Met deze aktiviteiten de Jeugdraad in een door ma- ftle welvaart onverschillig voor het üjn van zijn naaste geworden we belangstelling te wekken voor het jstuk van de wereldvrede, dat n dan door alle mensen kan wor- onderkend, als alle mensen zich Idurend bewust zijn van het zinloze een oorlog en van de noodzaak als liefhebbende medemensen op kleine aarde naast en met elkaar f?vpn De Jeugdraad was overtuigd de noodzaak tot bezinning van elk op het begrip vrede en wilde bezinning teweeg brengen bij een mensen, die hij kon bestrijken: nroners van Leusden/Zuid Maar langstelling voor dit belangrijkste rverp op deze aarde ontbrak Ne immers moet véél meer kun- tijn dan alleen maar de afwezig- Tan oorlog Vrede moet óók kunnen 4e afwezigheid van de afwezigheid 4e kans op oorlog, van de verstik- angst dat er een nieuwe oorlog uitbreken op elk willekeurig mo- en in elk willekeurig gebied van ereld Vrede is een wijze van fftleven van volken, die eikaars 'lingspunten hebben gevonden en kgrip voor elkaar tonen, die bereid [•et positieve in eikaars opvattingen Jrbiedigen. De veiligheid der volken niet berusten op het dreigen met 't gebruiken van wapens, maar zekerheid dat elk volk zich ver gelijk voelt voor het lot van lere volk. Ie is dat je het spel van het leven spelen en met elkaar kunt spelen geeft een levensgevoel aan voor ensritme. Elk mens dient zich vragen of hij zichzelf in staat Spelleider van het strategospel, de heer Van Buuren. acht óm mét elkaar het spel in de wereld te spelen. Het is een zich bezinnen op het Griekse werkwoord Kat-echoo. vasthouden, elkaar bij de hand houden Het is een gegeven voor het mens zijn. Zodra je het spel niet meer met elkaar speelt is het geen spel meer. De kerk is met dit pro bleem bezig, omdat het een basis principe van het geloof is heb uw naaste lief gelijk uzelf; het evangelie is er om de verdrukte, de onderdrukte te steunen Het gaat om de identiteit van de kerk En niet om de identiteit van één kerk, maar van alle kerken, en niet van één levensbeschouwing, maar van alle levensbeschouwingen. Begrip, naastenliefde, het eerbiedigen van de regels van het spel zijn daartoe onontbeerlijke uitgangspunten Een volk moet ook kennis hebben over elk ander volk. Men moet de barrières neer halen, die de volken scheiden en die het ene volk naar het andere doet wijzen, als naar de schuldige Noord is niet beter dan zuid, oost is niet beter dan west Het ene volk is niet beter dan het andere volk Gekleurd is niet beter dan wit. Overheerste is niet beter dan overheerser Handarbeider is niet beter dan intellectueel Arm is niet beter dan rijk En omgekeerd. Nadat zondag 24 september de dienst in de Dorpskerk en de hoogmis in de Kapel van Don Bosco waren gewijd aan de Vredesweek leidde de heer Paul van Tongeren - sekretans Bui tenland van de gem Universiteit van Amsterdam, sekretaris van de Riet- suikeraktie, bestuurslid van de Stich ting Wereldwinkel - een informatief gesprek over de vrede, in het Jeugd- gebouw aan de Ooievaarshorsterweg op maandag 25 september. Er waren drie volwassen inwoners van Leusden/ Zuid, die zich voor de vrede inte resseerden De belangrijkste stellin gen, die de heer Van Tongeren naar voren bracht, laten wij hieronder vol gen: DE MACHT VAN EUROPA 1. Europa heeft ekonomische en po litieke macht. Tot nu toe heeft Europa zich nauwe lijks onderscheiden van de machten van de oude soort: een streven om steeds machtiger en rijker te worden, een overheersen en verdeeld houden van kleine en arme landen, o.a. de Afrikaanse ontwikkelingslanden Hoe rijker Europa wordt, hoe meer de andere, zwakkere landen er in verhou ding op achteruitgaan Ons in Neder land alleen richten op ons eigen eko nomische en sociale beleid, óók binnen de E.E.G.zou mondiaal gezien wel eens erg asociaal kunnen zijn 2. We moeten niet verder gaan met de integratie van de E.E.G. als niet aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: a. dat de naar binnengekeerde politiek van de EEG wordt „opengebroken" en gericht op het welzijn van alle aardebewoners b dat de demokratische kontróle op de besluitvorming binnen de E E G aanzienlijk wordt versterkt (van groot belang is een supra-nationale kontróle op het doen en laten van de multi nationale ondernemingen). 3. Er is de laatste tijd een groeiende onrust te bespeuren over de grote macht van deze zogenaamde multi nationale ondernemingen, die door niemand in de gaten worden ge houden. Multinationals zijn bedrijven, die in meerdere landen vestigingen hebben en die aktiviteiten ondernemen op ver schillende gebieden en in verschillende bedrijfstakken Die aktiviteiten stellen de multinationals in staat een inves- terings-, werkgelegenheids- en fi nancieel beleid te voeren, dat buiten de kontróle valt van de regeringen Dat is vooral zo in de arme landen, maar ook in de rijke. Als bijvoorbeeld de looneisen en milieubeschermings- verplichtingen in het ene land te hoog worden gevonden, kunnen zij hun in vesteringen in een ander land gaan doen Vooral in de arme landen neemt het gevoel toe. dat de rol van dit soort ondernemingen een nadelige invloed heeft op hun ekonomie Tegenover de werkgelegenheid en de technische ken nis. die de multinationals hebben ge bracht, staat vaak een zeer hoge winst, die het land weer verlaat Op aandringen van de ontwikkelings landen heeft de Unctad in enkelelanden de invloed bestudeerd van zulke multi nationale ondernemingen In Nederland, waar behalve Shell óók Unilever, Philips en Akzo zijn gevestigd, die tot de grootste ter wereld behoren, is zo'n onderzoek nog nooit gedaan Er is zelfs van enige kontróle geen sprake Ook privé-organisaties zouden zich met dit probleem moeten bezighouden In sommige landen hebben bepaalde groepen, waaronder de kerken, er bij sommige ondernemingen op aangedron gen de bedrijfspolitiek te wijzigen ten gunste van bepaalde sektoren in de arme landen 4. Nederland heeft óók macht door de genoemde multinationals, die hier gedeeltelijk hun hoofdkwartier hebben, door zijn lidmaatschap van de E.E.G. en van de NAVO. Nederland behoort tot de tien rijkste landen van de wereld. Het bezit van die macht is één ding, het gebruik van die macht is het tweede, maar be langrijkste ding Nederland dient die macht te gebruiken om in die inter nationale klubs, waarin wij zitten, een zo groot mogelijke invloed uit te oe fenen voor een politiek, die gericht is op het welzijn van alle aardbewoners Een Europese kernmacht en een Euro pese militaire macht zijn tot dit doel niet bruikbaar De E E G dient af te zien van zijn politiek om invloedssferen te kreèren (Middellandse Zee gebied) en een heel kontinent ekonomisch en politiek aan zich te binden (Eur Afrika) en zo de wereld in blokken te verdelen Daar entegen moet naar mondiale regelingen worden gestreefd 5. Deze wereldpolitiek heeft pas enige kans van slagen als heel veel men sen dit beleid willen en hun parle mentsleden en regeringen ertoe aanzetten een wereldpolitiek te gaan voeren. a. Velevredes-, milieuaktie- enderde wereldgroepen hebben de laatste jaren bewezen, dat aktievoeren zin heeft Steeds meer mensen komen tot het inzicht dat het zo niet door kan gaan (Klub van Rome). b Binnenkort zijn er verkiezingen in Nederland Met uw steun kan pressie op de partijen worden gerealiseerd om de wereldvisie in hun partij programma's op te nemen en die we reldpolitiek daarna uit te voeren Het gaat er om of wij met alle aardbe woners een leefbare toekomst tege moet gaan Iedere burger is mede verantwoordelijk voor de onrechtvaar dige verdeling van de welvaart in de wereld Dinsdagavond 26 september vond in „de kuil" voor het winkelcentrum „De Bieshaar" de verkoopaktie plaats van rietsuiker Door middel van een le vend strategospel werd symbolisch de macht van Europa aangegeven. Ameri kaanse en Russische krachten liepen te pletter op de hecht verankerde Europese macht Gegeven het feit, dat men in Leusden aan zulk een „open- luchttoneel" niet gewend is en men er niet snel aan zal deelnemen was de belangstelling voor dit stratego-spel vrij aardig De rietsuiker werd vlot aan de toeschouwers verkocht Woensdagavond 27 september vond er door de straten van Leusden/ Zuid een ontwikkelingsganzenbord spel plaats Aan de hand van verschil lende opdrachten en vragen tijdens een bepaald parcours moesten de deel nemers gekonfronteerd worden met allerlei problemen rond de ontwikke lingssamenwerking Het was géén gan zenbordspel voor kleine kinderen, maar daar er niet voldoende belangstelling van de zijde van de volwassen inwoners van Leusden/Zuid was, namen enkele oudere jongens grote groepen jongere kinderen mee en toen liep het spel wel Alleen beantwoordde het spel toen niet aan het gestelde doel Vrijdagavond 29 september vond in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshor sterweg een gekombineerde film/dis- kussie-avond plaats Hier was de be langstelling enigszins redelijk te noe men. De suggestieve tekenfilm van Noach met de ark, die na de zondevloed van de andere zijde op het water nóg een ark ziet aankomen met een Chinese Noach met diens dieren, thuis horend aan de andere zijde van de wereld, werd door de aanwezigen hogelijk ge waardeerd „Gaat heen en vermenig vuldigt u," sprak God tot Noach, maar het was te laat de opvarenden van beide arken waren elkaar te lijf ge gaan en hadden elkaar vernietigd De tweede film, „The War Game" was een film vervaardigd in 1965 in opdracht van de BBC. een felle en gruwelijke aanklacht tegen de ver nietigende uitwerking op de mens van het gebruik van kernwapens De in teressante diskussie, die hierop volg de, werd geleid door ds Th Loran Zaterdag 30 september was er een interessant parcours voor een puzzelrit op de fiets uitgezet als afsluiting van de aktiviteiten tijdens de Vredesweek Ook hier was er een zéér matige op komst De prijzen uit de Vredeswinkel gingen naar: le prijs: de heer en mevrouw Van der Linde; 2e prijs: Jaap Swank en Anita op 't Hof, 3e prijs de heer en mevrouw Bok horst De Jeugdraad heeft van dezevredes- aktie-ervaringen veel geleerd. Zij zal zich er op moeten bezinnen hóé de belangstelling van de iowoners van Leusden/Zuid voor de vrede kan wor den opgewekt. Tijdens het huis aan huis bezorgen van de Vredeskrant kreeg de Jeugdraad vele positieve reakties. Een goed kontakt met de Wereldwinkel te Leusden/Centrum is ontstaan. Redenen genoeg om op de ingeslagen weg moedig voorwaarts te gaan! Een momentopname tijdens het stra tegospel dinsdagavond in De Bieshaar

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5