VERVOLG CHU INTERESSANTE LEZING OVER BARTIMEU SSTICHTIN G GEVAAR VOOR DE PEUTERS VANAVOND DROPPING TOUR DE JUNIOR EN DE MISSIE DE TIL" BESTAAT NU 2 JAAR Bridgeclub Leusden KPO en KPJ: MANUELE EXPRESSIE EN KREATIEVE INSTRUKTIE Burgerlijke stand Gemeente Leusden Ernstig gewond na slippartij BEVOLKINGS ONDERZOEK OP T.B.C. Ingezonden: Nog eventjes De Biezenkamp Waar blijft de veiligheid Misleidende ondertekening van anonieme briefschrijver DERDE WERELD WINKEL COLLEKTE NIER STICHTING ^AGENDA EMEENTE LEUSDEN Achterveld Leusden/Centrum: Leusden/Zuid: Oppascentrale Leusden Dropping LHJNUtKUAÜ 26 OKTOBER LEUSDER KRANT 55 LEUSDEN/CENTRUM - De bond van Plattelandsvrouwen hield vorige week woensdag een Interessante dia-avond over de Barümeüsstichting In Zeist. Dexe avond was als filmavond aan gekondigd. De spreker, de heer M. Overduin, verklaarde dat de film ver ouderd is en dat het te kostbaar is elke keer een nieuwe film te maken. Dia's rijn veel actueler en makkelijk te vervangen. In zijn causerie, die voorafging aan het tonen van de dia's, sprak de heer Overduin boeiend over de Bartimeüs- stichting. Hetgeen hij vertelde heeft betrekking op alle inrichtingen op dit gebied en er is tussen de instituten onderling dan ook een nauwe samen werking. De Bartimeüsstichting is in de eer ste plaats een inrichting voor blinden De kinderen komen meestal als ze 5a 6 jaar oud zijn Voor die tijd is het vaak niet mogelijk precies te zien, welke gebreken ze hebben De ouders aanvaarden het gebrek van hun kind vaak moeilijk, terwijl ze bovendien te veel verwend worden. Men moet ze zoveel mogelijk als nor male kinderen behandelen, anders ko men ze als kleine dictators in de in richting. Als ze daar dan niet zoveel overdreven aandacht als thuis ontvan gen, krijgen ze medelijden met zichzelf Kinderen die in gelijkheid opgevoed worden, zijn zelfverzekerder en slagen het best in de maatschappij Ouders weten vaak niet hoe ze het kind bepaalde dingen moeten bij brengen. Het gaat dan stilzitten. Bar- timeiis is natuurlijk hierin gespecia liseerd en voor dit doel ingericht Honderden keren worden de kinderen vertrouwd gemaakt met gevaarlijke dingen. De meesten gaan een kantooroplei- ding volgen. Er zijn echter talrijke beroepen, waarin een blinde werkzaam kan zijn, zoals techniek en handel. De Bartimeüsstichting heeft naast de blinden ook plaats voor slechtzien den. Dit zijn kinderen, die een afwijkend gezichtsvermogen hebben Het beeld dat zij zien, is vertekend. Deze kinde ren kunnen normaal lezen en schrijven leren. Eerst worden grote letters ge bruikt, later nomale. Het gezichts vermogen van deze patiëntjes wordt met veranderd, maar uitgebuit. Op het terrein is ook een internaat, want aan de opvoeding moet heel wat gedaan worden. Zelfs de kleinste en onbelangrijkste dingen moeten geleerd WEGEN: Met bepaalde wegen ligt u voor op het schema, zoals de Hessenweg die pas in 1973 gepland was om te asfalteren, reeds nu in 1972 waar schijnlijk zal klaar komen. De Leus- broekerweg is evenwel een diepte punt in deze materie, spoedige af ronding van besprekingen zijn bijzon der gewenst. Onze wegen worden zeer intensief gebruikt, daarom is vooral in de win ter in natte perioden goed dat steeds vooral de bermen gecontroleerd wor den VERKEERSVEILIGHEID: De nieuwe wegen die aangelegd worden vanwege de uitbreiding van Leusden, geven nogal eens wat moei lijkheden wat betreft de verkeers veiligheid. Daarom is het goed dat als er weer verkeerswijzigingen komen door het openstellen-afsluiten of wegomleg- ging, dat deze zaken bijzonder dui delijk worden aangegeven. We dach ten dat er wat te veel verkeerson gelukken zijn voorgekomen, door deze verandering! Voor de kinderen en de voetgangers pleit onze fractie nog voor eventuele voetgangers-tunnel of voetgangers brug. BEJAARDENWONINGEN: Er zijn plannen voor een derde groep bejaardenwoningen, daar is on ze fractie erg dankbaar voor. Vooral wat betreft de goede reacties, veel dank aan deze stichting bejaarden zorg. Met deze activiteit in onze gemeente komt er een geweldig stuk leefbaarheid en welzijn van de grond, die vooral in onze nieuwe opbouw van onze plannen niet vergeten mag worden. Onze vraag is wel in welk stadium de bouw van het bejaardencentrum verkeerd. Het is de laatste tijd erg stil dien aangaande. Graag zouden wij van u vernemen of hier op korte termijn nog wat te verwachten is. Wij vragen dit n.l. omdat onze fractie vindt, dat naast deze bejaardenwonin gen wat op zichzelf een goede zaak is, noodzakelijk is dat er een be jaardencentrum komt. Dit bejaarden centrum moet dan de bewoners op vangen die zich in hun eigen woning niet meer verzorgen kunnen, ook zou reeds een verzorging van uit het cen trum plaats kunnen hebben. We vinden daarom van belang dat deze mensen als ze de verzorging zelf niet meer kunnen opbrengen niet naar een andere gemeente moeten, maar dat ze in hun eigen omgeving kunnen blijven met alle voordelen. Nu nog enkele punten die onze fractie nog graag onder uw aandacht wil brengen in het komende begro tingsjaar Over het subsidiebeleid wil len wij graag terugkomen bij de be handeling van de hoofdstukken De scholenbouw heeft onze volle instem ming Naar aanleiding van geruchten van grondaankopen en bepaalde ont wikkelingen is het zeer urgent een voorlichtingsavond met de standsor- gamsaties te organiseren. De groenvoorziening en onderhoud geeft bij verschillende fracties wel wat vragen, Weth. Bijleveld zou hier nog eens op terugkomen, we wachten nog af. Onze fractie heeft verschil lende malen gewezen op gazons die Wetering heb ik iets dergelijks ont dekt, we hopen, dat dit slaagt M.d.V., ik ben er erg blij mee dat hier ook een stukje raadsgedachte is ver wezenlijkt. Dat de wachtlijst van woning-zoeken den uit eigen bevolking zich spe ciaal richt op woning-zoekenden met de lage inkomens, is een moeilijke zaak, als de laagste huurprijs van de nieuwbouw f200,-- per maand is We hopen ook dat deze gevallen met grote zorg en veel begrip behandeld worden. Want het is een trieste zaak bij zo'n woningproductie dat er en kelen zijn die aan de kant blijven staan. In uw aanbiedingsbrief is ook geen voorstel wat betreft cultureel cen trum en verkeerstuin, misschien kunt u nn een mededeling doen. ACHTERVELD - Van gemeentewege wordt ons gevraagd de inwoners van Achterveld er op te wijzen, dat er ge vaar voor de peuters en de kleuters bestaat, wanneer men de paden op de binnen-speelterreinen als fietspaden gaat gebruiken Dit is herhaaldelijk voorgekomen en de „misbruikers" van deze paden worden vriendelijk verzocht dit niet meer te willen doen. Voorko men is beter dan genezen. LEUSDEN/CENTRUM - Vanavond, donderdag 26 oktober, organiseert de Jeugdbeweging een dropping voor per sonen van 15 jaar en ouder, dus ook voor gehuwden. Het verzamelen is bepaald om 19.00 uur bij „De Til", Hamersveldseweg 30. Iedere belang stellende in genoemde leeftijd kan zich daar alsnog melden. De organisatoren hopen om uiterlijk 19.30 uur te ver trekken. Er zal weer gedropt worden in groepjes van 3, 4 of uiterlijk 5 personen. De samenstelling van de groep mag men zelf vaststellen. Deel- nemerskosten zijn f 1.50 per persoon. worden, omdat de blinde niet kan „af kijken". Het duurt bijvoorbeeld 1% jaar voordat een kind behoorlijk kan eten Meervoudig gehandicapten kunnen op Bartimeüs ook terecht. Dit zijn kinde ren met vaak 4 of 5 gebreken tegelijk. Vooral in vergelijking met wat deze kinderen thuis ooit leren, is hier heel wat te bereiken. Voor deze kinderen is er een school, die bepaalde dingen sti muleert. Als een kind b.v. graag vouwt, kan het later dozen vouwen. Ze hebben plezier in deze eenvoudige arbeid, omdat het hen het idee geeft erbij te horen. Op het ogenblik bouwt men een nieuw instituut in Doorn, wat op dit terrein uniek in de hele wereld is. Het wordt opgebouwd volgens de laatste kennis, in diverse landen opgedaan. Om een voorbeeld te noemen: er is een vei ligheidskamer gepland, waar agressie ve kinderen zich zonder gevaar kunnen uitleven (onbreekbaar glas). In het nieuwe instituut zullen plm. 1000 per sonen (kinderen en personeel) een plaats vinden. Na de pauze vertoonde de heer Over duin de dia's, die het vertelde duidelijk illustreerden. Hierna kon men nog vragen stellen, waarna er aan deze interessante avond een einde kwam. ACHTERVELD - De organisa tie van de internationale „Tour de Junior Achterveld" schonk een fraaie sportbeker aan de Missiestatie Saint Lwanga te Ka- londa in Afrika. Eén dezer da gen kwam op het Tourkantoor een dankbrief van Pater Ben Overgoor (geboren te Stouten- burg) namens de 12 aanvoerders van de clubs te Kalonda. Alle janvoerders van de zeer arme voetbalclubs kwamen de trofee bewonderen die de gravering heeft van: Trophee Lwanga - Pays-Bas. Lwanga is de naam van de Patroonheilige van het seminarie. Hij was een Oegan- dese heilige, martelaar en leider van de Koninklijke Pages. Reeds eerder schonk de Tour de Junior een dertigtal kleur rijke voetbalshirts aan de jeugd van de Missie van Pater T. Vis ser (geboren te Achterveld) op het eiland Flores (Indonesië). LEUSDEN/CENTRUM - Op zaterdag 4 en zondag 5 november a.s. zal het feit worden gevierd dat het Jongeren centrum „De Til" 2 jaar geleden werd geopend. In de week hieraan vooraf gaande zal het een schoonmaakbeurt krijgen en enkele kleine verbeteringen worden aangebracht. Op zaterdagavond wordt een dansavond gehouden voor de jongeren vanaf 15 jaar. Op zondag 5 november wordt van 10 00 t/m 13.00 uur z g. openhuis gehouden waarbij iedere belangstellende van harte wel kom is. Om 14.30 uur wordt een disco dans-middag gehouden voor jongeren van ongeveer 11 t/m 14 jaar. In ,,'tRos Beyaart" wordt om 14.30 uureenspel- middag gehouden voor de kinderen van ongeveer 8 t/m 13 jaar Volgende week komen wij nog nader op dit gebeu ren terug. LEUSDEN - Donderdag 19 oktober is er door de Bridge club Leusden gespeeld in Café Restaurant „nieuw Leusden". Er is een mitchell van 6 6 ge speeld waarvan de uitslagen zijn: In de N.Z. lijn: 1. Mevr. Van wegen - Hr. Mole naar 62,%% 2. Dhr. Van de Poll - Dhr. In de N.Z. lijn: 1. Mevr. Van Wegen - Hr. Molenaar 62. 2. Dhr. Van de Poll - Dhr. Kroon 62.08% 3. Dhr. en Mevr Van de Toren48.74% In de O.W. lijn: 1. Mevr. Dekker - Dhr. G. van Rooyen 61 24% 2. Dhr en mevr De Roode 56.24% 3. Dhr. en Mevr. Verhey 55,83% Volgende week 26 oktober wordt er weer gespeeld in Café Restaurant „De Krof" in Leusden-Zuid. Afmeldingen graag uiterlijk de woens dagavond bij: Mevr. H. J. Trost-Ver val, Galicië 22, Leusden-C., tel. 03496- 1856. ACHTERVELD - Op donderdag 26 oktober a.s. (vandaag) wordt er in „Ons Gebouw" voor de leden van de K.P.O. een manuele expressie-avond gehouden. Iedereen die enige handvaar digheid bezit, of zich deze wil eigen maken, kan hier een nuttige avond mee maken. Peter Jongejan uit Achterveld heeft er de leiding. Men kan dus van deskundigheid verzekerd zijn. Er zul len nog vijf van deze avonden volgen, telkens op donderdag. Vrijdag 27 oktober zal er ook weer een kreatieve instructie-avond worden gegeven Deze avond zal onder leiding staan van George Bruens De heer George Bruens is een populaire figuur in K.PJ.-kringen. Ook is hij vaak jury lid op kreatieve K.P.J.-dagen. De heer Bruens zal deze avond vergezeld zijn van twee collega's (amateurs). Beide avonden in „Ons Gebouw" vangen aan om 20.00 uur. Voor de sportieve K.P.J.-ers, en dat zijn er heel wat, is er zondag 29 okto ber a.s. weer een evenement in Blari- cum. Daar wordt in de „Tafelberg" dan de Kringcross van de K P J. ge houden. De dames starten om 11 00 uur voor de 3 km. De heren starten om 11 30 uur. Hun parcours is 6 km lang. Des middags om 14.00 uur is er tot besluit in Blaricum een disco-bal. De bekende „Flash" zal hiermede de prijsuitreiking een feestelijk tintje geven. Deelnemers moeten .om 10.00 uur op het Coöperatieplein aanwezig zijn voor het vertrek naar Blaricum. LEUSDEN - Geboren: Janette Ivon- ne, d.v H. van Drie en N. Marcus, Hendrik van Viandenstraat 1; Antonius Petrus Adrianus, z.v A H. Eijber- gen en A. C. van Daatselaar, Hessen weg 97; Edda Dorothea Maria Isabel la, d.v E. H. Wijnans en A. A. M. A. Luijkx, Dodeweg 23 Ondertrouwd- A. Coster, Archime- desstraat 20, Barneveld en C. T. van Hamersveld, Hessenweg 224, Leusden; W. B M. Tolboom, Kleinhofweg 15,, Barneveld en W. G. van Middelaar, Hessenweg 130, Leusden, G. J. Hermus, Venestraat 6, Wieringermeer en A. A van Uffelen, Blechstraat 70, Amers foort. Gehuwd: G. de Graaf en G. J. Meerveld Overleden- Jan A. van Bouwhorst, oud 10 jaar. ACHTERVELD - Een personenauto, bestuurd door W. de V. uit Leusden, raakte zondagmiddag op de (nog steeds afgesloten) Hessenweg in een bocht in een slip en verloor de macht over het stuur. De wagen vloog via een boom de naast de weg gelegen sloot in. De mede-inzittende, P. H., eveneens uit Leusden, werd uit de wagen geslingerd en moest met ernstige verwondingen aan handen en benen in het St. Elizabeth ziekenhuis te Amersfoort worden op genomen. De wagen werd zwaar bescha digd. (Van de redaktie) LEUSDEN - In de maand november zal in de gemeente Leusden een be volkingsonderzoek worden gehouden ten aanzien van t.b.c. Dit onderzoek is voornamelijk gericht tegen personen van veertig jaar en ouder. Iedereen krijgt een persoonlijke oproep. De beeldscherm-auto staat op de volgende plaatsen: LEUSDEN/CENTRUM - parkeerplaats bij gemeentehuis: Maandag 6 november van 13.30 uur tot 16.30 uur en van 18.00 uur tot 20.30 uur. Dinsdag 7 november van 13.30 uur tot 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID - parkeerplaats win kelcentrum De Bieshaar: Dinsdag 7 november van 18.30 uur tot 20.30 uur. Woensdag 8 november van 13.30 uur tot 16.30 uur en van 18.00 uur tot 20.00 uur. ACHTERVELD - bij parkeerplaats R.K. kerk: Vrijdag 10 november van 09.30 uur tot 12.30 uur STOUTENBURG - Driesprong: Vrijdag 10 november van 14 uur tot 16 uur. De kosten zijn f3,per persoon. Er zullen in totaal 3600 personen wor den opgeroepen. Men wordt verzocht zich zoveel mogelijk aan de tijd te houden, vermeld op de oproepingskaart, hoewel mensen, die door werkzaamhe den niet op de vastgestelde tijd aanwe zig kunnen zijn, ook op andere tijden welkom zijn. Zeer ongaarne, maar door de situ atie gedwongen, voelen ondergeteken den zich genoodzaakt de kwestie „de Biezenkamp" nog eens aan te roeren Na de hetze, mede ontstaan door de publiciteit rond „de Biezenkamp", is het ons gebleken dat het voor vele, zoniet alle inwoners van Leusden, zo langzamerhand onbegrijpelijk is gewor den, wie nu eigenlijk voor- of tegen stander is van de uitbreiding van het winkelarreaal „de Biezenkamp". Zoals hierboven reeds vermeld, dach ten wij eerst dat vooral rust in deze kwestie datgene was was de zaak het kwestie datgene was wat de zaak het Nu ons echter van alle kanten ter ore komt dat men over het algemeen de mening is toegedaan dat de huidige „de Biezenkamp"-winkeliers tegen de bedoelde uitbreiding zouden zijn, moe ten wij met klem benadrukken dat wij deze plannen van harte toejuichen. Zelfs zien wij de realisering liever vandaag dan morgen De Leusdense afdeling van het landelijk ondernemers- verbond heeft via een driemanschap, te weten de heren Van Dijk uit Achter veld, Hols uit Leusden-Zuid en Wis man uit „de Biezenkamp", zeer nauwe en veelvuldige kontakten met het ge meentebestuur en de project-ontwik kelaars in de werkgroep „Uitbreiding de Biezenkamp". U zult met ons begrijpen dat het inwonertal bepalend is voor het aan tal vierkante meters winkel dat nodig is om de gemeenschap leefbaar te houden en dat dit aantal vierkante meters in Leusden-Centrum momen teel te kort schiet. Hoogachtend W. B. Steggerda (dameskapsalon-par fumerie); A. W. Wisman (schoenen-luxe leder waren); Fa. Huurdeman (doe het zelf centrum); J. P. Boon (luxe- en huishoudelijke artikelen); C4 Ph. Spaans (keurslagerij); A. v. d. Hoef (groente en fruit); was niet aanwezig v. d. Linden (drogisterij). Wanneer je in een bepaalde adver tentie leest: „Parkplan Leusden, daar kunnen auto's niet hard rijden. Daar kunnen kinderen op veilige voetpaden naar schoei", dan klinkt dat heel mooi Mijn ervaring is echter het volgende Op één dag heb ik tot driemaal toe een auto op het fietspad zien rijden. Waar blijft de veiligheid nu, vraag je je af? Nu geloof ik, dat hier behalve onat- tentheid van de autorijders, ook de ge meente hier verantwoordelijk voor is. Zelf wonend aan Essex, constateerde ik de volgende situatie: Een automo bilist komende van de Middenweg con stateert kennelijk dat deze weg afge sloten is Gaat vervolgens het brugge tje over en rijdt Essex binnen, daar bemerkt hij dat Essex doodloopt en neemt vervolgens het onlangs geas falteerde fietspad. Deze situatie wordt veroorzaakt doordat er noch een wegomlegging aan de Middenweg wordt aangegeven, een aanwijzing dat Essex doodloopt ont breekt, terwijl het fietspad niet is aangegeven. Wat het fietspad betreft, zouden enkele betonnen paaltjes het reeds voor automobilisten ontoegan kelijk maken. Natuurlijk nemen we aan dat de Ge meentelijke Dienst van Openbare Wer ken t.z.t. deze voorzieningen zal tref fen, maar daarmee is van veiligheid nü voor onze kinderen geen sprake. Vergelijkbare situaties van auto's op fietspaden trof ik aan op de Middenweg en Asschatterweg. Een snelle aktie van de Gemeente, wat betreft een adaquate bebakening is een dringende vereiste. Bovendien zal meer politie-surveillance de veilig heid in Leusdén stellig bevorderen. Hoogachtend, Lea van der Poort-Kraaijeveld. Aan de Redaktie van de „LEUSDER KRANT" FINNMARK 3, LEUSDEN/C. (U.). A. NONIMUS, Toen ik donderdag j.l de „LEUSDER KRANT" doornam, las ik natuurlijk ook uw artikel. In weet niet of U jong of oud bent, heer of dame, ge huwd of ongehuwd Ik probeerde U rustig telefonisch te benaderen, doch bij het herlezen schrok ik, dat U zich zelfs met dit schrijven anoniem opstelt! Ik neem aan dat velen met mij over uw artikel ontdaan zijn en het boven dien zeer afkeuren dat U zich niet bekend maakt. Waarom eigenlijk niet? Allereerst is er hier, mijns inziens, sprake van een misverstand en daar om is het dubbel jammer dat U ons aller pastoor Kitselaar van „discri minatie" beschuldigt; ik weet niet of U al langere tijd in „Leusden-centrum" woont waarschijnlijk niet' Als U hier bijv. begin 1971 al was gekomen, had U nog meegemaakt, dat op de verkeersborden de naam „Ha mersveld" genoemd stond, wat dus later vertaald is in Leusden - Cen trum". Er zijn dus geen nieuw-Ha- mersvelders meer en die zullen er ook niet meer komen! Want die naam is gemeentelijk geschrapt! Over „Leusden" lees ik o.a. in de winkler Prins encyclopaedic: „De ge meente is gevormd uit de voormalige heerlijkheden Leusden en Asschat en omvat de dorpen Hamersveld, Leus den, Bavoort, Oud-Leusden en het buurtschap Asschat In de gemeente ligt het landgoed de Treek. Het dorp Oud-Leusden heeft een oude kerk en werd reeds in 777 genoemd". Ik weet niet waar U vandaan komt, misschien van Amsterdam of Rotter dam? U zou het in het begin ook niet prettig vinden als er plotseling van: „Randstad-Centrum" of „Randstad- Zuid" gesproken werd. Ik kan het voor 100% meevoelen, dat yooral de gene raties die hier eeuwen lang geboren en getogen zijn (hoevelen heten er niet: „van Hamersveld") over deze naams verandering teleurgesteld waren Ie dereen leeft enigsziens gevoelsmatig; ik woonde de helft van mijn leven aan de veelbezongen „Amsterdamse grach ten" en voor de meesten van ons zal het in het begin hier: „Partir, c'est mourir un peu" geweest zijn. Maar men wordt in de gemeenschap opge nomen, ontdekt een schoonheid, zoals van het oude Amersfoort en van de prachtige natuur in de directie om geving, die men niet kende. En enkelen genieten nog van een heerlijk uitzicht op het land, de koei en en paarden, op de mooie dorps kerk, omgeven door de hoge bomen van het kerkhof, die ongerept moe ten blijven! Wij hebben een pastoor die heel hard werkt en die het zeer betreurt dat hij niet meer tijd heeft voor di rect contact met zijn parochianen. Gelukkig wordt hij, naast enige hulp in zijn zielzorg, bijgestaan door een kleine uitgelezen schare van religi euzen, die vooral bij het onderwijs en de ziekenverzorging zeer verdien stelijk werk doen. Wij, maar vooral de jongeren, zou den nog wel eens een tijd kunnen meemaken dat het hen vergaat zo als dat dorp in die franse film: „God heeft de mensen nodig", waarbij er geen priester meer op de preekstoel verscheen omdat er geen meer was! Ik wens U, A. Nonimus, toe, dat U uw pastoor en zijn werkwijze eens door een andere bril bekijkt en dat U alsnog open kaart tegen hem speelt Dat doet hij toch ook tegen ieder van ons! Met vriendelijke groeten, S. v. Daalen - Nijsten telefoon. 03496 - 1809 P.S. Over dit artikel wil ik niet aan mijn huisdeur, ook niet 's avonds na half zes en tijdens het weekend be naderd worden. Naschrift redaktie Het is niet onze gewoonte om ano nieme brieven te plaatsen. Toch glipt er zo nu en dan een dergelijke brief doorheen, vooral als het epistel is ondertekend met handtekening en naam, die wij ontcijferden als A. Nomianus. Het telefoonboek gaf geen uitsluitsel over het adres van deze heer of da me, maar aangezien Leusden elke dag sterk uitbreidt, is dat geen groot we reldwonder. Wij zijn het met mevrouw van Daalen eens, dat de brief van deze anonimus op een misverstand berust en dat de onbekende grapjas best zijn of haar naam bekend mag maken en dan liefst via deze rubriek. Plaatsing van in gezonden brieven in deze rubriek be tekent niet, dat de redaktie dezelfde mening is toegedaan als de briefschrij ver (sters). We zullen in het vervolg nog scherper er op toezien, dat ano nieme briefschrijvers niet de kans krijgen zich te verschuilen achter ge fingeerde of misleidende namen. Red. LEUSDEN - De inleiding van de resolutie van de Verenigde Naties, die betrekking heeft op de internati onale ontwikkelingsstrategie geduren de het decennium 1970-1980 bevat o.a de volgende punten: 3. De levensstandaard van ontelbare miljoenen mensen in het minder ont wikkelde deel van de wereld blijft er barmelijk laag. Dit heeft tot toene ming van de spanningen in de wereld bijgedragen. 10 Ekonomische en sociale vooruit gang is de gemeenschappelijke verant woordelijkheid van de gehele interna tionale gemeenschap. 11. De ontwikkelingslanden zijn zelf verantwoordelijk voor hun ontwikke ling; maar zij zullen, hoe groot hun inspanningen ook mogen zijn, de ge wenste ontwikkeling alleen bereiken indien zij door de ontwikkelde landen met ruimere financiële middelen en een gunstiger ekonomisch en handels politiek beleid worden gesteund Na de toetreding van Engeland tot de E E G. zal zij 34%van het totale af zetgebied van de ontwikkelingslanden omvatten Dat hieruit haar bijzondere verantwoordelijkheid voor de ontwik kelingslanden blijkt, behoeft geen nader betoog. De ontwikkelingslanden nemen thans in belangrijkheid als handels partner af. Van 1960 tot 1968 liep het aandeel van de exporten uit ontwikkelingslanden in de totale import van alle E. E.G.-landen tezamen- de handel tussen E.E.G. lan den onderling dus meegerekend- terug van 22 tot 17,9 Wat de aard van de handel tussen E.E.G, en ontwikkelingslanden betreft het volgende: ongeveer 90 bestaat uit grondstoffen Het aandeel van de ont wikkelingslanden in de totale E.E.G.- ïmport van grondstoffen bedraagt 50%, waarvan weer 80 gevormd wordt door brandstoffen. Als we verder be denken dat de wereldmarkten voor grondstoffen beheerst worden door de ontwikkelde landen, en dat de E.E.G zichzelf beschermt door tariefmuren en preferenties, dan resulteert daaruit duidelijk geen gunstig ekonomisch en handelspolitiek klimaat voor de ontwik kelingslanden. De tarieven voor grond stoffen die door de E.E.G. uit de ge associeerde landen worden ingevoerd, worden sterk gereduceerd, de import- heffingen op industrieprodukten en half fabrikaten, afkomstig uit de derde We reld blijven gehandhaafd. Verder zijn er heffingen in de vorm van accijnzen en andere consumptie belastingen, deze worden voornamelijk toegepast op produkten als koffie, thee, suiker en cacao. De zes E E.G. landen leveren een kwart van alle overheidshulp die ont wikkelingslanden ontvangen Het grootste deel hiervan gaat naar de zgn. voorkeurslanden van de afzonder lijke leden der E.E.G. De Europese Commissie heeft haar denkbeelden neergelegd in een doku- ment betreffende ontwikkelingssamen werking De commissie stelt voor in haar aktieprogramma: 1. toename en stabilisatie van de offi ciële kapitaalstromen. 2. verzachting van de hulpvoorwaar- den. 3. opheffing van de bilaterale hulp door lidstaten 4. coördinatie van de hulpaktiviteiten. 5. bevordering van de samenwerking tussen ontwikkelingslanden. Het doel van dit aktieprogramma was een diskussie hierover tussen de lid staten aan de vooravond van UNCTAD III te stimuleren De houding van de lidstaten van de E.E.G. is door dit pro gramma echter niet veranderd, blijkens de laatste UNCTAD conferentie in San tiago. Voor informatie aangaande boven vermelde en andere problemen van de Derde Wereld kunt u terecht bij de Wereldwinkel Leusden. Geopend 's zondags van 10.30 - 12.30 uur in „de Til". Nog vrij kort geleden was de zoge naamde niervergiftiging een ziekte waaraan de patiënt snel en onherroe pelijk dood ging. Dank zij de beschik baarheid van de kunstnier (in Neder land sinds 1964) kunnen zulke patiën ten thans in leven blijven en in vrij goede conditie worden gebracht. Velen van hen komen na korte of langere tijd m aanmerking voor nier transplantatie, een operatie waarbij een gezonde nier wordt overgeplant ter vervanging van de eigen niet meer werkende nieren. Op dit ogenblik worden in Nederland ca 540 patiënten (in een ziekenhuis of thuis) geregeld aan de kunstnier be handeld en er zijn sinds 1966 meer dan 200 niertransplantaties verricht, waarvan bijna 70% met gunstig gevolg. Bij dit laatste cijfer is het van belang te weten, dat de betrokkene na een niet geslaagde transplantatie weer terug kan vallen op de kunstnier, eventueel Donderdag 26 oktober: „Ons Gebouw' 20.00 uur. Manuele Expressie var de K.P.J Vrijdag 27 oktober: „Ons Gebouw 20 00 uur. Kreatieve instructie- avond K.P.J. „De Roskam", 20.00 uur. Eerst* ronde schutjasconcours. Zaterdag 28 oktober: Kantine Kerstem sportpark. Dropping s.v. Achter veld. Inschrijving vanaf 18.30 uur (jeugd). Zaterdag 28 oktober: „Ons Gebouw', disco-avond voor jongeren bovei 16 jaar. Zondag 29 oktober: Coöperatiepleu 10 00 uur. Vertrek K.P.J. naar Blaricum Uitwedstrijd s.v Achterveld, 14.Sï uur. Rivierwijkers - Achterveld Vrijdag 3 november: „De Hessenkar", 20.00 uur. Tweede ronde kaart- concours. Donderdag 26 oktober: De Til, 19.0; uur, vertrek dropping voor 15 jaar en ouder (ook gehuwden). Donderdag 26 oktober: 19.30uur Raad zaal gemeentehuis. Tweede dee behandeling van de gemeentebe groting 1973: hoofdstukgewijze be handeling plus belastingvoorstel len. Donderdag 26 oktober: 20.00 uur. Club gebouw Ansfriduslaan. Belangrijk ledenvergadering vandespeeltuio- vereniging Blijhof. Beoordeli« nieuwe plannen bestuur. Vrijdag 27 oktober: 15 uur: openio van de openbare kleuterschool Dj Wipwap en de openbare basisschool De Wegwijzer. Opening in de schoi De Wegwijzer Zaterdag 28 oktober: 20 uur. Disco dansavond voor 15 jaar en ouder. Maandag 30 oktober: EHBO-cursus Wit-Gele Kruisgebouw, 20 Dinsdag 31 oktober: 19.30 uur. Openba re commissievergadering Naam geving wegen - raadzaal Gemeen tehuis Zaterdag 28 oktober: Landgoed Dj Treek. Samengestelde wedstrijd! ponyclub Nimmerdor. Aanvat 8.30 uur. Maandag 30 oktober: „De Mof uur. Ledenvergadering VVD Bellen voor een oppas naar: Mevrcsi C. Deenik, Kon. Julianalaan Leusden-Zuid, tel. 03490- 181K ACHTERVELD - Op zaterdag oktober a.s. organiseert de Sportver eniging Achterveld een dropping v« haar leden en donateurs. Ook intr; ducé's zijn welkom. De jeugd vanl2t 18 jaar start om 19.00 uur. Inschrijvü voor hen vanaf 18.30 uur. De andK deelnemers starten om 20.15 uur. schrijving vanaf 19.45 uur. Ook vw deze dropping zijn fraaie prijzen schikbaar. De tweede ronde van het kaartcei cours van de Sportvereniging wordt? houden op maandag 6 november Dit is uitsluitend voor leden en dos teurs. Ook zij die aan de eerste ros niet hebben deelgenomen, kunnen nuo starten om in aanmerking te komen p de bijzonder fraaie prijzen aan t einde van het concours. Van de zei wedstrijdavonden tellen er nameii zes voor het eindklassement. Ni in afwachting van een volgende tras plantatiepoging. Dat er in ons land toch nog tiental! mensen per jaar aan niervergiftigi sterven, wijst op een nog steeds b staand tekort aan kunstnieren, zowel P01 ziekenhuizen als voor thuisdialp Bovendien is het aantal transplatf p11 ties per jaar te gering, vooral e 1 financiële oorzaken. Mede dank zij de activiteiten f onze organisatie zijn de mogelijkhei e voor dialyse en transplantatie de te ste jaren uitgebreid. Maar niet allé daaraan wordt het geld van de Ni Stichting besteed. Er is bovenó steeds meer geld nodig voor socu en financiële hulp aan deze patient! Nu het mogelijk is geworden hen in lei te houden, is het ook noodzakelijk! J°ei een zo gezond en prettig mogelijk! °°r; staan te bieden. Onze laatste verplichting - en lang& de minste - geldt het medisch-wet? schappelijk speurwerk, dat moet1 dragen aan het voorkómen van f ziekten in de toekomst. Omdat vo: kómen beter is dan genezen (en o goedkoper!), worden aan dit speurt jaarlijks vele tonnen besteed. De collecte die in de week v3D oktober t/m 4 november inheelNeó land plaats vindt moet de NIERSTK" TING NEDERLAND in staat steil over de hele linie, in 1973 méér beter te kunnen helpen dan in 1' Ad v< oi ti V( V6 le aa ve Ad tod de de

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4