'ALGEMENE BESCHOUWINGEN"! Moet Leusden werkelijk zoveel groter worden Artikel 19-procedure in tweede fase beslist onaanvaardbaar Verhoging personele belasting te groot De heer Van Spaendonck (D'66) H. R. van Maanen (AR): G. van Woudenberg (CHU): LEES VERDER PAGINA 4 PONDERDAG 26 OKTOBER LEUSDER KRANT ZICHT OP LANGERE TERMIJN Bij de vergelijking van de aan biedingsbrieven 1972 en 1973 valt het dat de enthousiaste aanzet die j'gaf in 1972 aan de 2e fase, thans |alet wordt voortgezet, doch slechts pet een paar vrijblijvende regels bordt aangestipt. Toch, MdV, zal het beslissen over de verdere uitbrei- igsplannen het belangrijkste be- [eldsaspekt van 1973 zijn en het K)tste appèl doen op de eigen Keraotwoordelijkheid van ieder "kadslid. De vraag waar we voorstaan b: Hoe groot moeten we, willen we en men we worden? bet name vragen wij ons af, of alle uitgangspunten voor de structuurnota i Leusden nog wel juist zijn. I Deze nota gaat uit van een bevol kingsprognose van 20 miljoen inwo- trs in het jaar 2000, maar recente ^rekeningen tenderen naar 15 mil- )eri inwoners. Dit impliceert geen |roei van 7 miljoen maar slechts van miljoen. Ook de overloop-funktie i Al mere was toen nog niet aan de rde Ook speelt bij de vraag, of |eusden op grote schaal moet uitbrei- J de aantasting van het milieu een [ol. Het zou niet voor het eerst zijn, jat onder invloed van milieu bescher mende maatregelen plannen rigoreus [ewijzigd worden. In Leusden een gro tbevolkingsconcentratie maken, be- Ikent in feite met uitbreiden van de hndstjd tot in de vallei Naast een bntasting van dit waardevolle na- lurgebied brengt dit ook met zich mee t gedeeltes van de Utrechtse Heu- [elrug een funktie als stadspark" [rijgen met alle eventuele gevolgen b slijtage" door een te grote [ékreatiedruk Van gemeentewege wordt dikwijls J?stelling geponeerd, dat voortgaan- j>bevolkingsgroei een verhoging van |t voorzieningenniveau tot gevolg reft. Maar, wat zijn de behoeftes Jode inwoners van Leusden? Bi] een nronertal van 45.000 zal men voor |en aantal voorzieningen, zoals b.v. {specialiseerde winkels, schouw- fcrg, toch mede aangewezen blijven b Amersfoort. Voorzieningen die in [nabijheid gewenst zijn (sportvoor- jeningen, winkels voor dagelijkse »eften, jeugdcentra) zijn niet ge iden aan een groot inwonertal. Het I niet bekend, of de bevolking voor Vele extra voorzieningen bereid is, J tol te betalen van meer autowegen [buizen en minder vrije natuur in de igeving Het verheugt on in dit verband zeer t over dit laatste aspekt meer op- Mering zal komen, daar er binnen- een enquete onder Leusdens folking zal worden gehouden, door J Rijksuniversiteit van Utrecht op Itiatief van knalgroen. [Een recente duidelijke motivering, 1 cijfers gestaafd, waarom Leus- b/Centrum nu persé tot 45.000 in- iers moet uitgroeien, ontbreekt Irhalve Mogelijk zou Leusden met |.000 of 30.000 kunnen volstaan. kernvraag voor ons op dit punt ■halen wij met de aanvaarding van tweede fase automatisch de derde in huis? Is het mogelijk, de 4e fase zo te struktureren en in J bijzonder het hoofdcentrum zo te keren, dat daarna nog de keuze- Ijheid bestaat al dan niet tot reali sing van de derde fase over te gaan9 |de komende gedachtenwisselingen de diskussienota tweede fase, I dit punt onzerzijds alle aandacht pgen, mede gelet op de zware mi- 'lelangen, die o.a. met de ontslui- fvan een stad van 45.000 inwoners fcoeid zijn. Ik noem hier slechts Pu verdere voorbereiding van plan- T zijn een drietal aspekten van lentieel belang: n.l. Ide inspraak; ■de organisatiestructuur; ide financiën. inspraak voor D'66 een zeer ïgrijk uitgangspunt. Inspraak im kert immers demokratisering in fan het besturen. jenheid is een mentaliteit, die lt gekenmerkt door de bereidheid |het verstrekken van informatie »r ontvankelijkheid voor de me len van anderen. De openheid van Ibesturen wordt bepaald door de waarin het besturen beheerst lit, door deze mentaliteit. Van deze toliteit blijkt mij helaas uit uw pelen steeds minder Waar ik Hisiast in 1969, onder voorzitter- ■pvan de heer Schneiders ben ge in deze gemeente om de D'66 iselen over inspraak en demokra- hng van het besturen mede gestal- geven, daar raak ik thans door het Ireken hiervan-gedesillusioneerd, k kommissie verordening geeft |te voor openheid en inspraak, mentaliteit dient hieraan gestalte leven Zoals ik reeds aanhaal- Vijn er bij de begrotingsbehande- 11972 toezeggingen gedaan, om- J deze inspraak. Het is dan ook [teleurstellend, dat hettoegezeg- »rstel van de stuurgroep m.b t. •cedure rond de 2e fase nog niet ter tafel is gekomen. I beraad hierover zal, na ruim jaar, toch wel afgerond zijn. Ij zullen gaarne kennis nemen "v konkrete voorstellen. Wij zijn fening, dat de procedure als volgt poeten zijn. 4 W stellen een discussie- Na van uitgangspunten en doel stellingen op, vergezeld van een ruimtelijke vertaling in een vlek- kenplan 2 Deze nota wordt zo volledig moge lijk ter kennis gebracht aan de burgerij. Dit betekent niet alleen uitvoerige perspublikaties, maar ook het ter beschikking stellen tegen kostprijs, kosteloos en/of in bruikleen hiervan aan de in dividuele burger De discussie in bredere kring dienen niet alleen te geschieden in openbare hoorzit tingen, maar ook met belangen groeperingen zoals jeugd, sport- vertegenwoordigers, bejaarden, knalgroen", huisvrouwen enz Bovendien dient ze behandeld te worden in openbare kommissie- vergaderingen van onderwijs, mid den en klein bedrijf, ruimtelijke ordening enz Deze kommissies zullen meer, dan thans het geval is, uitgebreid moeten worden met burgers, die bereid zijn hun ge specificeerde kennis ten dienste van de gemeente te stellen. De ar tikelen 61-64 van de gemeente wet bieden hiertoe de mogelijk heid. 3. Deze inbreng wordt door B W verwerkt in een beleidsnota, waar in de afweging van de argumenten alsmede de conclusie duidelijk verwerkt zijn. 4. De beleidsnota wordt via de pers gepubliceerd en in een openbare hoorzitting nogmaals aan de orde gesteld 5 Behandeling in de raad gevolgd door wettelijke procedures. 6. De gehele raad dient voortdurend bij het gehele proces van gedachten ontwikkeling te worden betrokken en dus niet alleen de leden van de kommissie ruimtelijke ordening. Voortgaande toepassing van de artikel 19 procedure is voor ons onaanvaardbaar. Deze procedure is bruikbaar zowel bij: - de vaststelling van het globaalbe- stemmingsplan als bij - - de nadere konkretisering van de deelplannen. Gaarne vernemen wij van u of u een en ander wilt onderschrijven b DE ORGANISATIE- STRUKTUUR De planning van de uitbreidings plannen, zal veel harder moeten zijn dan tot nu toe. Wij zullen moeten zor gen, dat een ambtenaren-apparaat aanwezig is dat deze taken aankan en waarbij deze taken als hoofdzaak beschouwd kunnen worden U zult zich herinneren van onze roem ruchte Engeland reis, dat juist de NewTowns van de grond kwamen o.a door een goede organisatiestruktuur Indien de ambtenaren die belast zijn met de uitvoering en voorbereiding van de uitbreidingsplannen, zich niet volledig kunnen koncentreren op deze taak, is het effekt overspanning en ïn- adekwaat bestuur. Een kwalitatieve en kwantitatieve analyse en planning voor het ambtenaren-apparaat, dat nodig is voor de 2e fase, is een eerste vereist. Gaarne vernemen wij van u of u be reid bent in overleg met de kommissie personeelsvoorziening dit rapport te maken De door ons bedoelde organisatie struktuur is nodig om de volgende drie fasen naar behoren te kunnen doorlopen: beleidsvoorbereiding: noodzakelijk ambtenaren-apparaat; beleidsbepaling, kollege en raad. beleidsuitvoering: terugspeling aan het ambtenaren-apparaat c. DE FINANCIËN Plannen maken, zonder duidelijk de financiële konsequenties te over zien, is onzinnig Uw toezegging dat in de eerste helft van 1973 een meerja renplanbegroting zal worden aange boden, interesseert ons in dit verband zeer. Wij vragen ons af, waarop u uw opti misme m.b t. mogelijkheden door het rijk geboden in de vorm van de vaste financieringsmiddelen baseert. Kan uw kollege hierover nadere duidelijke mededelingen doen? ZICHT OP KORTERE TERMIJN In Uw aanbiedingsbrief richt u zich praktisch voor 100% op het gemeen telijk beleid 1973. Het aksent ligt op de algemene financiële aspekten, waartoe wij ons in deze beschouwing zullen beperken. Als bij toverslag presenteert u het als een normale zaak, dat het belastingpeil wordt aan gepast aan de minimum normen, zo als aangegeven door de minister van binnenlandse zaken. U stelt daarbij, dat dit alleen reeds gemotiveerd kan worden met het spook van de geld ontwaarding. Als klap op de vuur pijl vraagt u de raad, zich over dit principe voor de toekomstige jaren uit te spreken. Dat dit irreëel en niet juist geacht kan worden blijkt alleen al uit het gestelde op blz. 2, waarin u nota bene onderstreept, dat deze aanpas sing in 1972 achterwege is geble ven. omdat ook zonder deze aan passing de begroting sluitend was. Een uitspraak over het door u ge- De heer Van Spaendonck (D'66) vraagde principe, is voor ons dan ook onaanvaardbaar en wij verzoe ken u een en ander in afzonderlijk voorstel te willen verwerken, zodat iedere fraktie zich door middel van een hoofdelijke stemming duidelijk kan uitspreken. Indien wij u belas tingvoorstellen alsmede de investe- nngsvoorstellen loskoppelen van de begroting, dan ontstaat er volgens uw raming een tekort van f75.300,-. Wij vragen ons af. of dit een wer kelijk tekort is. U verwacht in 1974 een oplevering van 900 woningen. La ten we stellen, dat hiervan 150 wo ningen gerealiseerd worden in de woningwetsektor en dat wij van de resterende 750 woningen 30% bouw- leges ontvangen. Daardoor kan het te kort opgeheven worden door verhoging van de inkomstenposten 65 -debouw- leges en 67 - het rioolaansluitrecht. Dit houdt in voor ons, dat wij zon der grote risiko's de gemeentebe groting zonder de door U daaraan ge koppelde belastingvoorstellen kun nen aanvaarden Nadat wij enerzijds uw visie heb ben gehoord over het werkelijke be grotingstekort en anderzijds over uw investeringsvoorstellen, zullen wij ons standpunt bepalen m.b.t. uw be lastingvoorstellen Eerst dan weet de burger waarvoor en waarom hij meer moet betalen. In de aanbiedingsbrief lanceert u een filesophie met betrekking tot de kapitaalslastenverdeling voor de investeringen. Kriterium hiervoor is, of een investering het voorzieningen niveau verhoogt, danwel het gevolg is van de bevolkingsaanwas. Ons in ziens ziet u hierbij over het hoofd, dat door gebrek aan vaste financie ringsmiddelen in het verleden, roof bouw is gepleegd op het fondsstads- uitleg, waardoor voorzieningen ach terwege zijn gebleven. Een uitzondering maakt uw voor stel met betrekking tot de uitbrei ding van het instruktiebad. Wij zijn derhalve van mening, dat een veel groter gedeelte van de kapitaals- lasten door het grondbedrijf ge financierd dient te worden. Meneer de Voorzitter, ,,De wijze, waarop thans is vast gesteld deze begroting te behandelen, beeft mijn Instemming niét. Spreektijdsvaststelling en zes dagen voor de behandeling van de begro ting door de fracties hun beschou wingen aan B. en W. toe te zenden voor het gereedmaken van een ant woord, is in mijn ogen ondemocra tisch, het verrassingselement is nu nog alléén in handen van B. en W. Men zou kunnen stellen: waarom sturen B. en W hun antwoord ook niet voor de openbare behandeling toe aan de fracties? Ik ben met u van mening, dat de fracties hun beschouwingen moeten bekorten na de ervaring bij de begrotingsbehande ling van 1972. Doch niet op deze wij ze. Dat deze begroting sluitende is en een nog enigszins gunstiger beeld vertoont dan de begroting van 1972 zou men een gunstiger beeld kunnen noemen, indien hieraan geen aanpas sing en verhoging van een aantal belastingen aan vast zat n.l. straat- personele, riool- en hondenbelasting, benevens de verhoging van een aan tal leges. Aanpassing aandeminimumnormen kan noodzakelijk zijn, over een ver hoging, drastisch boven de minimum normen, zal veel verschil van inzicht bestaan. Aanvaarding van deze belasting voorstellen, nader gezien in het licht van de a.s. verhogingen van diverse Rijksbelastingen, zal een zeer zware druk op onze bevolking gaan leggen. Een verhoging van de personele be lasting met ruim 40% is mijns in ziens onaanvaardbaar. Bij de behan deling van deze voorstellen kom ik hier zo nodig op terug Met verbazing heb ik kennis geno men van uw mededeling, dat de rei nigingsdienst ongeveer kostendekkend is, dit gezien in het licht van uw voor stellen, gezien bij de begrotings behandeling 1972. Ik blijf van mening, dat deze post niet kostendekkend be hoeft te zijn. Met uw voorstel, jaarlijks de mi nimumnormen met betrekking tot de belastingen en heffingen te hanteren en direkt in de primitieve begroting op te nemen, kan mijn fractie zich niét verenigen.Mijn fractie behoudt zich het recht voor deze aanpassin gen op zijn eigen meritus te bezien. Het handhaven en het bereiken van een noodzakelijk voorzieningen niveau, is zeer gewenst, doch de vraag De heer van Woudenberg (CHU) FINANCIEN: Uw begroting is sluitend met dien verstande dat er rekening is gehouden met aanpassing van een aantal belas tingen en rechten tengevolge van de ge ld-ontwaarding. De straatbelasting en de opcenten op de personele be lasting past u aan op de minimum normen van de minister zoals die zijn aangegeven in de circulaire voor 1973 inzake het redelijke peil van ei gen inkomsten-heffingen Dienovereenkomstig zijn ook rioolbe lasting en een aantal leges aange past. De hondenbelasting wordt verdub beld wat de liefde voor het dier wel eens wat kon verminderen Wij hopen, dat de hondenliefhebbers oog hebben voor deze verhoging in ver band met de vervuiling van de plant soenen wat zorg en soms kosten voor de gemeente gaat meebrengen. Deze belastingen gaan u opbrengen f95.300,--. Met deze verhogingen en aanpassingen kan onze fractie wel accoord gaan, ondanks dat wij wel ernstige zorg hebben over de gedach te die als normaal gesteld wordt dat ge ld-ontwaarding iets is dat jaar lijks terugkomt. We moeten dan ook door bepaalde maatregelen dit ook in ons gemeentelijk bestel proberen terug te dringen. We gaan dan ook niet accoord voortaan jaarlijks de minimum-nor men met betrekking tot de belas tingen en rechten automatisch te ra men op uw begroting. Uit het voorgaande volgt dat een huiseigenaar van een gemiddelde wo ning f 17,-- meer belasting moet betalen wat betreft straat- en riool belasting Daarboven komt dan nog de verhoging van de opcenten op de per sonele belasting f6,-- plus eventuele hondenbelasting verhoogd met f 12,--. De tweede verhoging die u voorstelt van de opcenten op de personele belasting met 114 opcenten hetgeen boven de minimum-norm van de mi nister is, opbrengstf60 000,—vinden we een minder aanvaardbare zaak Deze f60.000,-- heeft u nodig voor de financiering van de volgende ob jecten: - Sportzaal. - Uitbreiding instructiebad (reeds geraamd). - Aanleg korfbal veld - Verharding trainingsveld. - Uitbreiding kleedaccommodatie. - Verbouwing jeugdcentrum. Over de wenselijkheid van deze in vesteringen kunnen wij wel begrip opbrengen Wat betreft de prioriteit van deze kapitaalswerken, hierover is moei lijk te beslissen. De sportzaal en de uitbreiding van het instructiebad be horen volgens onze fractie wel tot de meest urgente zaken. De rest van uw investeringen moeten terdege be keken worden, of naar wat later ter mijn verschoven worden Conclusie van het voorgaande is dat onze fractie tegen de verhoging is van de personele belasting met 114 opcenten. Dat er daarentegen volgens ons een andere kostenverdeling tussen alge mene diensten grondbedrijf wordt opgezet. Dat onze fractie van mening is dat de bouwleges met 15% verhoogd kan worden in plaats van 10%. Dat de op brengst bouwleges wel eens wat gun stiger zijn dan geraamd is in 1973 Wij hopen dat u, uw voorstel wijzigt opdat onze inwoners die vaak al op hoge lasten zitten deze belastingver hoging bespaard blijft. WONINGBOUW: Leusden heeft een opdracht van het rijk en provincie om als groei-ge- meente te functioneren. Uw aanbie dingsbrief liegt er niet om, hierin blijkt wel duidelijk dat i van plan bent de woning-productie zo hoog mogelijk op te voeren. Dit alles om uw op dracht om het woningvraagstuk te helpen oplossen voor de woning zoekenden uit de randstad en ook een aandeel te leveren ter oplossing van het woningtekort van Eemland. Blij is onze fractie dat het mogelijk is gebleken om woningwet woningen te realiseren met een huurprijs van f199,-- per maand. Wij hopen dat hier velen door geholpen worden en daardoor een beter woon-leefklimaat verkregen hebben. Het plan de Wetering is nu het zich wat verder ontwikkelt een goed plan vooral wat betreft de verschillende woontypen In onze algemene beschou - wingen van vorig jaar hebben wij er ook reeds op gewezen dat door het afwisselen van goedkope en duur dere woningen in één plan, dit het leefklimaat ten goede komt en dat tevens de exploitatie van het plan beter mogelijk is Ook zijn we voor stander van het bouwen van een wo ning, die geschikt is voor alleen staande, kleine- en of jonge gezinnen die nog geen prijs stellen op een grote en meestal duurdere woning In uw plannen de Wetering en Alands-Beek is het de bedoeling dat er van deze woningen gebouwd worden Wij dachten dat dit een goede zaak was zodat bewoners van de meer kleine woningen dan later kunnen doorstromen naar grotere en duur dere woningen. 2E FASE. Uw mededeling in uw aanbiedings brief over de 2e fase is zeer beperkt, de enkele zinnen die u er aan be steedt in uw aanbiedingsbrief, moeten wij dan ook zeer kritisch lezen. Blij zijn wij dat het in de 2e fase mo gelijk wordt met de normale pro cedures met betrekking tot de bestem mingsplannen te volgen en de inbreng van onze inwoners zo groot mogelijk te maken. We zien een en ander dan ook met grote belangstelling tege moet. REGIONALE SAMENWER KING. In bet samenwerkingsorgaan Eem land zal nog veel aan studie en on derzoek gedaan moeten worden om te komen tot een vruchtbaar en pro ducerend samenwerkingsorgaan. Onze fractie meent ook zoals B. en W. het stellen een intensief overleg tussen de Eemlandgemeenten zeer wenselijk. Door het steeds aansluiten van nieuwe gemeenten is de afronding nog steeds mogelijk. Bestuurlijk blijkt het ons er ook niet gemakkelijker op worden. De gewestvorming zal in het komende begrotingsjaar niet worden verwezenlijkt. Voor de prov. Utrecht geldt nog steeds, dat zolang niets bekend is over de herverdeling van overheidstaken het ons het beste voor doet om van de gehele prov. Utrecht één gewest te maken. Een vierde be stuurslaag lijkt ons voor onze kleine prov. onaanvaardbaar voor al van wege de kosten, die het met zich meebrengt. Wat betreft Eemland is het goed om door te gaan met het overleg zoals dit bedoeld was toen het sa-, menwerkingsorgaan Eemland van de grond kwam. rijst of in de thans opgang zijnde zeer snelle uitbreiding van onze ge meente, dit voorzieningenpakket, wat noodzakelijk is, wel te realiseren is, gezien de financiële gevolgen. Dit zal ons inziens dan een zeer zware belastingdruk tengevolge heb ben. Dit mede gezien in het licht van de in de toekomst te verwachte la gere uitkeringen uit het gemeente fonds. De post ontvangst ongewoon bevolkingsverloop" geeft in deze in de toekomst nog enig soulaas. De toewijzing van vaste financierings middelen is aanzienlijk verbeterd. De kosten van grondaankopen en bouwnjpmaken kunnen thans in een behoorlijk tempo worden gerea liseerd. De snel in behandeling genomen plan nen voor de Wetering-Groenhouten- Allandsbeek I en II wijzen op grote activiteit door het College ontwikkeld De lieer van Maanen (AR) De scholenbouw zal gelijke tred moeten houden met de uitbreiding We kunnen stellen, dat het College hierin behoorlijk is geslaagd De stichting van de nieuwe openbare lagere school te Achterveld, welke aldaar in een behoefte voorziet, is op korte termijn werkelijkheid ge worden. Om voor de stichting van de scho len in Groenhouten en Alandsbeek eventueel een beroep te doen op een gedeelte van de saldi-reserve heeft onze instemming. De realisering van het gymnastieklokaal te Leusden-zuid dient op korte termijn te worden verwezenlijkt. Ten aanzien van de investeringen wil ik het college be treffende de aanleg van een korfbal- veld en verhard trainingsveld de sug gestie doen eens een advies in te winnen bij de genie. De totale investering in de aanbie dingsbrief bedraagt hiervoor f215.000,— Volgens ontvangen in lichtingen bedraagt de prijs van een sportveld van 130 x 130 m dat vier mogelijkheden heeft met verplaats bare doelpalen en tevens geschikt voor korfbalveld met volautomatische besproeiing en automatische kunst mest besproeii'ngsinstallaties plm. f175.000,--. Dit drukt tevens de fac tor arbeid. Mijn fractie betreurt het, dat de nota 2e fase van het structuurplan niet Is verschenen voor de behande ling van deze begroting Een plan ning op langere termijn is hiermede nu niet mogelijk. Dat de z.g.n. ,,art. 19 procedure" in de le fase gehand haafd wordt, is thans onvermijde lijk, doch voor de 2e fase is deze (ook niet voor een gedeelte) onaan vaardbaar. De participatie van onze burgers zal gewaarborgd moeten worden. Een openbaarmaking is gewenst, ook in verband met onze agrarische bevol king. In verband met de 2e fase is een uitspraak van het E T I. gedaan in verband met de woningmarkt-enquete in regio Eemland, dat de vraag naar flats en etagewoningen gering is. Dit is een belangrijke uitspraak Ik hoop dat onze stedebouwkundigen hiermede rekening houden. Met u, zijn wij van mening dat de woningbouw de hoogste prioriteit moet genieten. Verheugend is het feit van de snelle realisering van de woningwetwoningen in het plan de Wetering in de prijsklasse van f199.— Dit geeft enigszins soulaas voor onze minder draag- krachtigen Eenzelfde prijsklasse in Groenhouten is dringend noodzakelijk. Betreffende uw opmerking dat de ontwikkeling in het werkgelegenheidsgebied bevre digend is, verschil ik met u van mening. Mijns inziens verloopt het traag Met de door u gemaakte op merkingen betreffende de regionale samenwerking stemmen wij volkomen in Uw conclusie, dat de gemeentelijke voorlichting gestalte kan krijgen door gebruik te maken van de Vuga-uitgave, vind ik onjuist. Redenen hiervan zijn dat de Raad, terwijl uw college al een conclusie trekt, nog geen inzicht heeft in deze materie. Suggesties in deze, gedaan vorig jaar door andere fracties, worden hierin niet weerlegd. BRANDWEER. Teleurstellend is de gang van za ken betreffende de intergemeentelijke coördinatie van de brandweer. Spoedige coördinatie is gewenst. Met de aanschaf van een hogedruk nevel spuit gaan wij accoord OPENBARE WERKEN. Een snelle verbetering van de we gen is noodzakelijk. Vele wegen ver keren in een zeer slechte toestand Voor zover hiervoor de benodigde financiën aanwezig zijn is een snelle realisering zeer gewenst Niet alleen Hessenweg-Beaufortweg en Leusbro- kerweg, doch ook de Bavoortseweg vanaf de Noorderinslag tot de kom van Leusden-zuid behoeft dringend verbetering. Met belangstelling wacht onze fractie op de nota betreffende het éénrich- tings-verkeer op ,,De Treek" Gaarne informele behandeling door de Raad, voor de door u gestelde hoor zitting, waarmede wij overigens onze instemming betuigen ONDERWIJS. Na uw uitvoerige begeleidingsbrief op dit punt, acht ik het niet nodig na mijn in het begin van deze be schouwing uitgesproken gedachte hierop nog uitvoerig in te gaan Onze fractie is van mening dat het College op een goede wijze de vinger op de pols houdt. JEUGDZAKEN - SPORT ZAAL - INSTRUCTIEBLAD. "Bultpngeyoon ''ft'ëla'rig'rijke zaken,' die verwezenlijkt zoudenmoeten wor den Onze fractie is met u van me ning, dat het instructiebad, hetwelk in de primitieve begroting reeds ge raamd is, de hoogste prioriteit ge niet, Jeugdcentrum en Sportzaal zijn thans afhankelijk van de voorgestelde belastingverhogingen. Indien deze voorzieningen ook voor de verdere uitbreiding in de thans in uitvoering zijnde le fase voldoen de zijn, acht onze fractie het juist om ook voor deze posten een bijdra ge uit het grondbedrijf te reserveren. De verhoging van de personele belas ting zou hierdoor verlaagd kunnen worden. SUBSIDIES. Het subsidiebeleid is voor mijn fractie een duistere zaak Er zit geen lijn in. Thans stelt het College voor een tiental subsidies te laten ver vallen tot een bedrag van plm. fl.400,--, en 3 te herzien. De mo tivering van de voorz comm. fi nanciën acht ik onaanvaardbaar. Het motief van subsidiëring op provin ciaal en gemeentelijk vlak is m onjuist Als men provinciaal subsidieert, waarom dan niet landelijk? Subsidies moeten m.j. gegeven worden uit nood zakelijkheids- en sociale overweging Onze fractie verzoekt daarom het College het gehele subsidiebeleid uit oogpunt van deze overwegingen op nieuw te benaderen Tenslotte een paar algemene opmer kingen en vragen. Onze fractie stelt het bijzonder op prijs van het College naar aan leiding van de discussie over de indirecte of verkapte subsidie, thans naar aanleiding van de door onze frac tie gestelde vraag een begroting van deze subsidies als bijlagen te heb ben ontvangen. Of dit beeld juist is heeft bij mij vragen opgeworpen, doch daar zal ik thans niet op ingaan. Mijn vraag is Wat nu9 Is het Col lege bereid deze subsidies nader te bezien en met voorstellen te ko men? Ik denk hier b.v. in de eerste plaats aan de wel abnormale lage huren, die voor diverse gebouwen geind worden. De folder, die wij en kele weken geleden bij de bezichti ging van een sportzaal ontvingen, kan u hierbij m i. goede richtlijnen geven Met belangstelling wacht ik uw ant woord af Enkele jaren geleden stond de re alisering van een dorpshuis hoog op het prioriteitslijstje van het College. Is de toen benoemde commissie op geheven? Volgens door u m. de Voor zitter gedane mededeling inde Raads vergadering van 3 augustus j.l. is de Woningstichting in oprichting toege laten. Het wachten is thans nog op de Ko ninklijke goedkeuring. Onze fractie is van mening, dat na deze langdu rige oprichtingsproblemen bet thans de hoogste tijd is de Raad en de bevolking in kennis testellen van deze stichting.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7