„Je kunt geen omelet bakken zonder eieren te breken „Het gaat goed met de scholenbouw in Leusden „Snelle groei van Leusden niet ter diskussie" Extra verhoging personele belasting gehalveerd Bouwieges 0,2% extra verhoogd „De Wegwijzer" en „De Wip Wap" in het zonnetje COMMENTAREN EN MENINGEN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN J WETHOUDER BIJLEVELD OVER DE NATUURBESCHERMING EN 2e fase: Twaalf uur praten uur Hoe ziet jullie ideale stad er uit? Begroting 1973 aanvaard VOOR AUTO WEG OVER GESTOKEN Rektifikatie Wethouder van Zandbrink opende twee openbare scholen: FJETSTER ERNSTIG GEWOND BLIJHOF WINTERCLUBS eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 2 november 197 4e jaargang no. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1435 Redaktie: BERT VOS (Vn de redaktie) LEUSDEN - Je kunt geen omelet bakken zonder eieren te breken." Dt is de konklusie van VVD-wethouder Bij - leveld tijdens de diskussie rond het milieu-behoud in het kader van de uit breidingen van Leusden. „Maar we houden op zeer stringente wijze reke ning met de milieu-belangen." Overi gens vond de wethouder het een „onzui vere gedachtengang" van de heer Van Spaendonck, die de verdere snelle uit groei van Leusden ter diskussie stelde, zich baserend op nieuwe CBS-cijfers ten aanzien van de bevolkingstoename tot 2000. Hij wees nadrukkelijk op de opdracht, die de gemeente Leusden heeft gekregen van de rijksoverheid. ,,We moeten daarbij vooropstellen, dat wij in de eerste plaats helpen de wo ningnood op te heffen. Dat is een be langrijke factor, die maar al te vaak voorbij wordt gezien. Er zijn groepen in Leusden die zich beijveren voor een verminderde groei van Leusden. Het is niet juist dat zij, die van de uitbrei dingen van Leusden geprofiteerd heb ben, nu de deur voor anderen dicht wil len gooien. ,,De wethouder wees in dit verband op de aktiegroep Knalgroen. Hij noemde de enquête, die deze groep samen met de sociologische fakulteit van Utrecht gaat houden, van twijfel achtige waarde: ,,Men moet zich goed realiseren, dat dit soort activiteiten een gevaar in kan houden voor over waardering van specifieke en eigen belangen." Hij vond mentaliteit als uitgangspunt een vrij hachelijke zaak. LEUSDER KRANT Vorig jaar schreven wij in een com mentaar in deze krant: „Raad praatte een volle werkdag over de begro ting Dit jaar zou dat alle maal anders worden, zo werd ons van tevoren verteld. De raadsleden kregen om te -beginnen een spreektijdbekor ting, Ze mochten per fraktie tien minu ten besteden aan hun algemene be schouwing. Nou, dat is perfect uitge voerd. In ruim een uur waren de zes raadsfrakties door hun op papier ge zette woordenreeksen heen. Dat was vorig jaar wel anders! Maar dit jaar waren de rollen omgekeerd. Het college van burgemeester en wethouders had den ruim anderhalf uur nodig voor hun beantwoording, die zij niét op pa pier hadden gezet. Klokslag half drie donderdagmorgen besloot men er maar mee op te houden. De duplieken en replieken vergden nogal wat tijd De tijdwinst, die men met spreek tijdverkorting voor de frakties had gewonnen, werden voor een groot deel teniet gedaan door de langere tijds duur die b. en w. nodig hadden voor hun beantwoording en door de duplie ken en replieken. Bovendien probeer den de frakties de volgende dag - donderdag - alles kwijt te raken, tij dens de hoofdstuksgewijze behandeling, wat ze tijdens hun algemene beschou wingen wegens tijdgebrek hebben moe ien inslikken. Resultaat: dit jaar was men nog méér tijd kwijt dan in 1971. to totaal hebben de heren dit jaar twaalf uur gepraat. Evenals vorig jaar is de konklusie van b. en w. en raad: deze procedure voldoet niet. Volgend jaar moeten wij dat beslist anders i •toenEen lachwekkende uit- spraak gezien in het licht van al die vorige uitspraken in vorige jaren, toen - imen hetzelfde betoogde. Eerlijk ge legd is er dit jaar dan ook niet veel 'eranderd ten opzichte van vorige aren. We kunnen ons ook levendig 'oorstellen, dat de publieke belangstel- 'tog, woensdagavond nog redelijk, don- rdagavond aanmerkelijk minderwas, ta acht uur luisteren weet je het al lemaal wel en het gaat niet in je louwe kleren zitten. Kortom: wijhand- «ven ons voorstel,gedaan in onze trant vóór de behandeling van de be- Toting. We zijn er ons van bewust, 't ook dit voorstel niet zaligmakend l's, maar zolang er geen beter al- ïrnatief komt, houden wij het hier 'aar op. Zonder enige hoop, zoals we feeds eerder betoogden. L. V. Bij de opstelling van het struktuur- plan is wel degelijk rekening gehouden met de bouw van de stad Almere, al dus de wethouder, die verder niet zo zwaar tilde aan een eventueel lagere uitkomst van de bevolkingstoename voor het jaar 2000. „Het maakt weinig verschil uit." was zijn mening. Zijn argument "was, dat er andere belang rijke factoren een niet te onderschat ten rol spelen in het bepalen van het aantal woningen voor de toekomst Die factoren zijn volgens hem de toe nemende welvaart en mobiliteit, de waarneembare tendens naar een la gere huwelijksleeftijd, de stijging van de levensduur, de gezinsverdunning en een grotere wens naar zelfstandig wo nen. Al deze factoren neutraliseren als het ware eventuele veranderende omstandigheden door een lagere bevol kingstoename. Hij vond het ook een misvatting te stellen, dat Leusden zou bouwen om een hoger voorzieningenpeil te bereiken „Wij bouwen om mee te helpen aan het oplossen van de wo ningnood, niet alleen landelijk, maar ook regionaal We hebben die taak op ons genomen „Vrijwel alle frakties zijn tegen het gebruik van de artikel 19 procedure ten aanzien van de tweede en derde fase De heer van Maanen noemde het gebruik van dit artikel onverkoopbaar bij de burgers. De heer Bijleveld stelde, dat het college daar ook zijn bedenkingen tegen heeft. „Maar men moet wel oppassen voor een te gefor ceerde benadering Het gebruik van dit artikel heeft verschillende nadelen, maar er zijn ook voordelen aan ver bonden. We moeten die voordelen posi tief bezien. Artikel 19 is geen schut tingwoord... De mogelijkheid bestaat- ondanks de opgelopen vertraging- dat de tweede fase gerealiseerd kan wor den zonder gebruik te maken van de artikel - 19 procedure Wij hopen dat van harte, maar we moeten tevens realistisch zijn. Door vertraging is het mogelijk, dat we terug moeten val len op de artikel 19-procedure. Laat daarover geen misverstand bestaan: we zijn daar nu niet van overtuigd, maar we willen de mogelijkheid in geen geval uitsluiten. Indien we de tweede fase gaan realiseren volgens de nor male procedure van een bestemmings plan zijn er wel aanwijsbare nadelen, zoals renteverliezen voor het grond bedrijf en voor de algemene dienst zullen de uitkeringen wegens onge woon bevolkingsverloop in sterke mate teleurstellend zijn. Dat betekent, dat dit indirekt ten laste komt van de bur gers van deze gemeente. Er zal ook een vertraging optreden ten aanzien van de aanvullende voorzieningen van Leusden Al deze factoren dienen we wel in onze besluitvorming te betrek ken. Stagnatie komt de woningnood niet ten goede. Het kan bittere nood zaak zijn om in bepaalde gevallen gebruik te maken van artikel 19. Een diskussie dient nu niet direkt te wor den afgekapt." Overigens bestond bij de wethouder geen enkele twijfel, dat met het aan vaarden van de tweede fase ook de derde fase in huis gehaald wordt.,. Dat is wis en waarachtig het geval Overigens moeten we niet spreken van de derde fase, maar van een derde fase. Er zijn allerlei modulaties moge lijk. We hebben ons niet vastgeprikt op die derde fase. De heer van Maanen (AR) kon het standpunt van b en w wel begrijpen. „U wilt een slag om de arm houden. Toch heeft gebruik van artikel 19 voor ons onoverkomelijke bezwaren. Ik hoop niet, dat ik hier nog eens op terug moet komen". De heer Van Spaendonck (D'66): Evenals voor de heer van Maanen is gebruik van artikel 19 voor mijn frak tie een onverteerbare zaak. Ik neem voorlopig genoegen met het betoog van de heer Bijieveld Overigens moet ik wel opmerken, dat het woord „wo ningnood" geen toverwoord moet zijn, dat alles bedekt. De argumenten van de heer Bijleveld slaan op de woning behoefte, niet op de woningnood." Wethouder Bijleveld: Die twee be grippen zijn niet van elkaar te schei den." Wij voeren een uitgebalanceerd planologisch beleid. We zullen alles zorgvuldig in de hand dienen te houden De uitgroei van Leusden dient plaats te vinden op patsen, waar dit zo op timaal mogelijk kan gebeuren, zonder schade aan het milieu." Ook de PvdA vond gebruik van artikel 19 onaanvaardbaar. De frakties van de CHU, VVD en KVP konden begrip op brengen voor het college ten aanzien van dit artikel maar zeiden wel de ontwikkelingen kritisch te zullen vol gen. De diskussienota tweede fase zal in november door de raad worden be handeld. Onze prijsvraag: Hoe ziet jul lie ideale stad er uit? is een enorm succes geworden. We ont vingen bijna honderd opstellen, afkomstig van verschillende scholen uit de gemeente Leusden over dit onderwerp. De redaktie heeft daar een hele klus aan. Daarom nog eventjes geduld wat de uitslag betreft. In ieder geval nu alvast bedankt voor de spon tane medewerking. Het was ge weldig! REDAKTIE LEUSDEN/ZUID - Vrijdag 27 okto ber vond op de Arnhemseweg een aan rijding plaats. De bestuurster van een -rijding plaats. De bestuurster van een rijwiel, mevr J. E. uit Leusden, stak met haar fiets de weg over vlak voor de personenauto, bestuurd doorT. v. H uit Woudenberg Deze kon een aanrij ding niet meer voorkomen Mevr. J. E. moest met verwondingen worden over gebracht naar een ziekenhuis m Amers foort. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van de ge meente Leusden aanvaardde donder dagavond de gemeentebegroting voor 1973 na slechts enkele wijzigingen in het concept. Zo zal de dekking voor de investeringen voor 1973 niet gevonden worden in een extra verhoging van 114 opcenten van de personele belasting, maar in een verhoging van „slechts" 57 opcenten boven de verhoging tot de minimum normen (aanpassing). Het ontbrekende bedrag wordt nu gehaald uit de extra verhoging van de bouw- leges met 0,2 procent. Totale opbrengst f60.000,-- (f30.000,-- uit de opcenten personele belasting, f30.000,-- uit de extra verhoging bouwleges). Dit besluit behelst een compromis tussen gemeen tebestuur en de mening van de raad, zo rigoreuze verhoging van 114 opcen ten op de personele belasting. Hoewel b en w. van mening waren, dat het niet redelijk is om de nieuwe inwo ners via de bouwleges voor de kosten op te laten draaien van iets, wat nu nodig is voor de huidige bewoners, zijn ze toch gezwicht voor de sterke aandrang van de raad. Een deel van de investeringen voor 1973 (o.a. uit breiding instruktiebad, bouw sportzaal en uitbreiding van het jeugdcentrum De Til) zullen nu toch gedeeltelijk door de toekomstige bewoners worden betaald. Het onderwerp personele be lasting was het kernpunt, waar de dis- kussies van woensdagavond na de alge mene beschouwingen reeds om draai den. Omstreeks half drie donderdag morgen besloot het college na een kort LEUSDEN - Bij de algemene be schouwingen schreven we, dat de heer J. J. van Tiel voor de VVD de alge mene beschouwingen uitsprak. Tussen J. J. en G. G. ligt, wat de klank be treft, niet zoveel verschil. Toch had het G. G. van Tiel moeten zijn. Daar om deze kleine rektifikatie. r$P De opvoering van het toneelstukje. beraad van enkele minuten tot het compromis-voorstel. Beslissen wilde de raad op een dergelijk laat (vroeg) uur niet meer. Die beslissing viel de volgende avond pas, na een desbe treffend, nieuw voorstel, van het col lege. Overigens werd wel een voor behoud gemaakt door verschillende frakties. PvdA en D'66 waren van mening, dat verhoging van de opcenten pas gerechtvaardigd is, als in 1973 de plannen werkelijk worden gereali seerd. Tot nu toe zijn er nog niet eens plannen gepresenteerd, zodat het voor deze frakties nog de vraag was, of in 1973 wel een werkelijk tekort ontstaat, wanneer de plannen onver hoopt in dat jaar nog niet gereali seerd worden. Ze waren dan ook van mening, dat in een dergelijk geval de verhoging van de opcenten op de personele belasting niet noodzakelijk is. De raad ging tenslotte akkoord met het compromis-voorstel van het college. Een tweede wijziging in de begro ting omvat de subsidies aan landelijke instellingen. Het merendeel van de raad vond de keuze van het college, om verschillende subsidies te schrap pen, niet erg geslaagd. Zij stelden dan ook voor, om de subsidies aan deze landelijke instellingen niet te schrappen, maar te handhaven. Stem ming hierover bracht niet direkt uit komst. Doordat drie raadsleden afwe zig waren, staakten bij verschillende beslissingen omtrent deze subsidies de stemmen, zodat vanavond opnieuw zal moeten worden gestemd. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het gaat goed met de scholenbouw in Leusden/Cen- trum. Dit werd nog eens extra geac centueerd door de inspecteur voor het basisonderwijs de heer J. M. Ver burg en de inspekteur van het kleu teronderwijs, de heer A. E. van Ede. Beide onderwijs-inspekteurs kompli- menteerden de gemeente Leusden met de aanwinsten voor het openbaar on derwijs: de kleuterschool „De Wip Wap" en de uitbreiding met vier lo kalen van de openbare basisschool „De Wegwijzer". De opening van beide scholen werd vorige week vrijdagmid dag in de „aula" van „De Wegwijzer" aan de Asschatterweg verricht door loco-burgemeester W. A. van Zand- brink in aanwezigheid van tal van genodigden, waaronder schoolhoofden, vertegenwoordigers van oudercommis sies, aannemers, architectenbureau^ en gemeentelijke diensten. Aan de opening ging een zangspel vooraf, opgevoerd door de kinderen van „De Wegwijzer". De titel van het stuk was „De nachtmerrie van de schoolmeester" en het werd door de aanwezigen met een fiks applaus beloond Wethouder Van Zandbnnk, die de scholen opende inplaats van burge meester Van der Post, die verhin derd was, schetste in het kort de ge schiedenis van „De Wegwijzer", een basisschool die in 1959 in de plaats kwam van een oud schoolgebouw uit 1875 De school groeide voorspoedig uit tot een gebouw met zes lokalen en een „aula" (handwerklokaal) Wethouder Van Zandbrink- „We zijn blij, dat we „De Wegwijzer" kunnen heropenen en de kleuterschool „De Wip Wap" kunnen openen Het is niet zo eenvoudig om scholen van de grond te krijgen. Vooral de financiering is een knelpunt Dank zij medewerking van de overheid (ten aanzien van fi nanciering) en de schoolinspektie is het gelukt. De heer Van Zandbrink noemde de uitbreiding van „De Weg wijzer", de school van de heer Vene- ma, een bijzondere aanwinst, waar de gemeente en de school terecht trots op kunnen zijn Nadat aanvankelijk de kleuters van de openbare kleuterschool werden onder gebracht in een noodlokaal, is het nu zover, dat een gloednieuw en bijzon der fraai permanent gebouw aandeHa- mersveldseweg (in het plan Rozenboom) kon worden geopend Overigens zal het aantal kleuters voor deze school bin nen niet al te lange tijd al weer te groot zijn en zal een deel moeten wor den opgevangen in een noodlokaal. De kleuterschool staat onder leiding van mevrouw Reineman Wethouder Van Zandbrink dankte ie dereen, die aan de totstandkoming van de twee schoolgebouwen hebben mee gewerkt De firma Bloemendaal uit Leusden heeft in een snel tempo de uitbreiding van „De Wegwijzer" weten te realiseren, terwijl de bouw van de kleuterschool in evengoede handen was van het aannemersbedrijf Hertzinger uit Leusden De architectuur van „De Wegwijzer" staat op naam van het architectenbureau Zuiderhoek uit Baarn. Overigens was het een bijzon der moeilijke opgave om een dergelij ke uitbreiding architectonisch aan te passen bij het bestaande gebouw Men is daar uitstekend in geslaagd Archi tect van de fraaie kleuterschool is het architectenbureau Van Woerden Schneider uit Soest. Het beeldje vóór de ingang van de kleuterschool is ont worpen door de heer Van Ravenswaay uit Gorcum. De heer Verburg, inspekteur L.O., was vol bewondering voor het aktieve schoolbestuur. Hij deelde mee, dat in middels een urgentieverklaring ver wacht kan worden voor de bouw van een andere school in Leusden. Hij hoopte dat dit niet te lang meer zal duren Hij was blij dat er in Leusden op het gebied van het onderwijs zo'n uitstekende samenwerking bestond. „Een zo goed mogelijk onderwijs blijft ons streven," zo zei hij, „een stre ven, dat in Leusden op uitstekende wijze gestalte krijgt." De inspekteur van het kleuteronder wijs, de heer Van Ede, sloot zich graag bij zijn collega aan Ook hij had bewondering voor de prestaties van zowel gemeentebestuur, architecten en aannemersbedrijven Hij wenste me vrouw Reineman en haar staf in het bijzonder veel succes met de nieuwe kleuterschool. De heer Venema tenslotte nam al de goede woorden in ontvangst en be dankte de sprekers ervoor „De oude wegwijzer heeft plaats gemaakt voor een moderne, nieuwe wegwijzer," zei hij. Hij deelde mee, dat een zevende leerkracht is aangevraagd Momenteel gaan 217 leerlingen naar „De Weg wijzer" om basisonderwijs te ontvan gen „En dit aantal groeit, door de snelle uitbreiding van Leusden/Cen trum, nog steeds." Aldus een verheug de heer Venema, die na alle bouw- ellende van de afgelopen periode weer in rust met zijn staf de volle aandacht aan het onderwijs kan geven, zonder gestoord te worden door borende en timmerende mannen Na afloop van het officiële gedeel te werd de nieuwe school door het gezelschap bekeken en dronk men een kop koffie. Hierna was het de beurt aan de kleuterschool „De Wip Wap", die ook werd bezichtigd. „De Wip Wap" bestaat uit twee lokalen met een speellokaal, waarin ook gymnastiek kan worden gedaan. Mede door de bij zondere architectonische vorm is de nieuwe openbare kleuterschool een ju weeltje voor de gemeente Leusden Eerder op de dag werd de kleuter school feestelijk in gebruik gesteld door de kinderen en de ouders, wat zowel door de kleuters als door de kinderen bijzonder op prijs werd ge steld. 's Middags werd door het ge meentebestuur van Leusden een te kening van Oud-Leusden aangeboden aan mevr Reineman ter gelegenheid van de opening LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 26 oktober vond een ongeval plaats op de Lockhorsterweg bij de uitrit van per ceel IA. Een personenauto, bestuurd door E. J. P H uit Achterveld, reed op de Lockhorsterweg, toen plotseling vanuit de uitrit van de woning IA de bestuurster van een rijwiel, mevr. v. P.-v. E. diagonaal met haar fiets de weg overstak. De personenauto kon een botsing niet meer vermijden. Ernstig gewond met een schedelbasisfraktuur moest mevr v P.-v. E in het zieken huis „De Lichtenberg" worden opgeno men. LEUSDEN/CENTRUM - De speel- en recreatievereniging Blijhof heeft al heel wat aanmeldingen binnen ge kregen voor haar winterclubs, die op 6 november a.s van start gaan. Zij, die nog vergeten hebben zich voor die clubs op te geven, kunnen dit nog doen tot en met 5 nov

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1