Australië is een erg fijn land, maar je zou er wel langer moeten wonen om juiste indruk te krijgen Asschatterweg wordt voorrangsweg als de raad akkoord gaat Rossenbergers vergaderden voor oprichting wijkvereniging Raad Leusden komt bijeen Leusdenaar Jan Pieter Heederik op Tasmanië Gewond na botsing BOTSING TIJDENS INHALEN LEUSDEN - De raad der gemeente Leusden komt op donderdag 2 novem ber 1972 om 19.30 uur ten gemeente huize te Leusden-centrum bijeen. Op de agenda staan de volgende voorstellen: 1. Opening. 2. Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de bejaardensociëteit te Leusden-zuid 5. Voorstel tot het treffen van ver keersmaatregelen voor diverse wegen. 6. Vertegenwoordiging m de be stuursorganen van het Gasbedrijf Centraal Nederland. 7. Verkoop strookjes grond aan de Modderbeek aan het ..Waterschap van de Barneveldse beek". 8. Aankoop onroerend goed Hamers - veldseweg 71 van de heer A W. Vrijhoef. 9. Aankoop strookje grond van de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente te Leusden 10. Aankoop strookjes grond van de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel te Leusden. 11. Verkoop van 11 garagekavels aan de Wilgenlaan 12 Verkoop van 481 kavels bouwter rein in plan ,,Alandsbeek-oost" aan de Woningstichting Centraal Nederland. 13. Verkoop bungalowkavel aan de Van Diepenheim Scheltuslaan aan de heer J. C. den Toom. 14 Verkoop van een perceeltje grond in plan ,,de Wetering-noord" aan de P U.E.M. N V. 15. Verkoop van twee perceeltjes grond in plan ..Alandsbeek" aan de P U E.M. N.V 16. Onderhandse aanbesteding van de westelijke rijbaan van de verleng de Middenweg 17. Voorstel tot het nemen van diverse voorbereidlngsbesluiten. 18. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f895 000,-. 19 Voorstel tot vaststelling krediet in rekening-courant voor 1973 20. Uitbreiden overdekte zwem- accommodatie. 21. 76e begrotingswijziging 1971. eindwijziging 22 Raming grondverkopen plannen ,,de Wetering" en Achterveld II" a 25e begrotingswijziging 1972 van het grondbedrijf, b. 72e begrotingswijziging 1972 van de algemene dienst 23. Raming grondverkopen en kosten van bouwrijp maken plan ..Alands- beek-oost": a. 26e begrotingswijziging 1972 van het grondbedrijf, b. 73e begrotingswijziging 1972 van de algemene dienst 24. 74e begrotingswijziging 1972 kre diet verplaatsen van 2 noodlokalen naar plan ..de Wetering". 25. Rondvraag. 26 Sluiting. DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Maandag 23 oktober vond op de Hessenweg een aanrijding plaats. Bestuurder B. J v. O. uit Rotterdam reed met zijn Daf in de richting van Achterveld. Vermoedelijk wilde hij een links gelegen inrit inrij den of raakte hij in een slip - dit kon nog niet worden vastgesteld - en kwam op de linkerrijstrook terecht. Daar werd hij aangereden door de auto, bestuurd door de heer C. H v. d. W uit Barneveld, verantwoordelijk eige naar W. J. V. uit Leusden. De Daf werd totaal vernield en de op hem rijdende auto werd zéér zwaar beschadigd. De inzittenden van de Daf moesten worden opgenomen in het ziekenhuisDe Lich tenberg". LEUSDEN/ZUID - Het was een geani meerde en over het algemeen tevreden groep van 20 Nederlandse studenten, die op woeqsdag 25 oktober een re ceptie kregen aangeboden door de Aus tralische Ambassade in het Bel Air Hotel te 's-Gravenhage. Onder hen bevond zich dè Leusdenaar Jan Pieter Heederik, 28 jaar, en Delfts student in de weg- en waterbouwkunde. Jan Pieter Heederik had er met een groep van totaal 280 studenten uit Europa (..from Europe and Britain" - uit Europa en Engeland geeft de Immi gratiedienst van de Australische Am bassade aan) een 9-weeksè- werktijd op zitten op Tasmanië - de overige Nederlandse studenten werkten bijna allemaal in Australië zelf - bekroond door een maand vakantie me* rondreis in Australië, welke vakantie"*werd be kostigd met het geld, dat zij er zelf verdiend hadden. Daar de Nederlanders in Australië in alle windrichtingen wa ren te werk gesteld bracht de Austra lische Ambassade hen bijeen in het fraaie Bel Air Hotel, opdat ze de opgedane ervaringen konden toetsen. De Nederlandse groep was buiten de weg- en waterbouwers, een branche waarin wij Nederlanders nog altijd een bijzondere faam genieten, samenge steld uit vele studierichtingen: land bouw, mijnbouw, veeartsenijkunde, j rechten, psychologie, medicijnen, so ciologie, biologie, ekonomie. Er waren I dus heel wat ervaringen uit te wisse-_ len, en het spreekt vanzelf dat de biologiestudente, die in een zieken- huislaboratonum te Melbourne werd te werk gesteld méér moeite had om zich aan te passen aan het werk en de nieuwe omstandigheden dan Jan Pieter Heederik, die in zijn eigen vak kwam te werken aan projekten voor de Hydro Electric Commission van Tas manië. De opzet van deze Undergraduates' Working Visit to Australia - studen- tönwêrkgroep aan Australië - is .de I Europeanen, die een universitaire op- I leiding krijgen, in kontakt te brengen met Australië. Een jong, in opkomst I zijnd land als Australië vindt het een voudig belangrijk om - behoudens de ervaringen met de immigranten - kon takten te onderhouden met jonge men sen in Europa. Deze uitwisseling be stond al met de Engelsen, maar is momenteel uitgebreid met de rest van Europa Gedurende de drie maanden van hun zomervakantie (20 "juli tot 20 oktober) kunnen de jonge Europeanen werken en reizen in Australië en zich zo een idee vormen van de leef- en werkomstandigheden in dat verre land aan de andere zijde van de aarde. De Australische regering geeft hier- i toe subsidie op de reiskosten en or- j ganiseert in samenwerking met het Australian Vice-Chancellors'Commit- tee en de Australische studentenbond zowel de tewerkstelling als de akkom- modatie voor de Europeanen. Als je de vraag stelt: „Hoe vond I je het in Australië?", dan moet je bij de opgetogen beantwoording natuur lijk rekening houden met het feit, dat het Australische bedje voor de studen ten gespreid stond. Zij behoefden zelf geen werk en geen onderdak te zoeken. Zij hebben in geen enkele mate ervaren wat een immigrant ervaart als deze met een onvoldoende kennis van de Engelse taal, mèt een gezin dat moet eten om te leven en zonder misschien de broodnodige flexabiliteit om snel van de ene werkmogelijkheid op de an dere te kunnen overschakelen, zich in Australië een nieuw bestaan moet op bouwen. Jan Pieter wist weinig meer van Australië af dan de gemiddelde Neder lander. En hij wil graag erkennen, dat hij er eigenlijk langer had willen en moeten blijven om er een genuan ceerder mening over te kunnen uitspre ken. Zijn huidige indrukken zijn goed. ,,De Australiërs zijn prettige mensen. Ze zoeken geen komplikaties. Ze ne men het leven van de gemakkelijke zijde op. Hoewel ze bezig zijn een volkomen onafhankelijke en eigen natie te vormen hebben ze vanzelfsprekend Engelse rudimenten in hun levenswijze Ze queuen net zo voorbeeldig om op de bus te wachten als de Engelsen, en hun ontbijt bestaat eveneens uit cereal, ham and eggs, chips en in de drillerskampen een flinke biefstuk als inzet voor de maag bij de zware ar beid. Op Tasmanië vragen ze je: „Come and have tea with us" - „Kom thee bij ons drinken" - en dat betekent dan dat je het avondeten bij ze gaat nuttigen, want daar drinken ze thee bij. Of er is helemaal geen sprake van thee, en je krijgt wijn bij je eten. In Austra lië is het meer: „Come and have dinner with us" - „Kom bij ons dine ren" -. „Het werk was buitengewoon interes sant. Wij werkten op Tasmanië groten deels op het hoofdbureau, waar de ont werpen voor de projekten werden ge maakt en de berekeningen werden be cijferd. We brachten ook een tijdje door in een drillerskamp, waar grond The Gordon Dam in aanbouw. boringen voor het werk der geologen plaats vonden. Dat was een heel aparte samenleving van geharde kerels, die wekenlang in de rimboe vertoefden om op de gekste steile hellingen in de meest onmogelijke houdingen mooie rechte gaten te boren. Een ander groot projekt, waaraan wij hebben gewerkt, was de Gordon River Dam, een enorme stuwdam met waterkrachtcentrale Daar had deTas- manian Hydro Electric Commission, die alle projekten ontwerpt en de wer ken uitvoert, een prachtig geoutilleerd kamp aangelegd. Je kon er na je werkdag trimmen, zwemmen, tennis sen. Het was fantastisch." Tasmanië ligt op het zuidelijk half rond op dezelfde breedtegraad (43 o) als noord-Spanje op het noordelijk half rond. Het klimaat kan er even mild zijn als in noord-Spanje heeft tussen zichzelf en de pool nog het hele kon tinent van Europa liggen, terwijl Tas manië tussen zichzelf en de pool uit sluitend oceaan heeft Vandaar dat het klimaat als wispelturig en zelfs als ruig kan worden bestempeld. Het kan stralend weer zijn, en opeens arriveert er rechtstreeks uit de pool een depressie en slaat het weer om Er kan zelfs plotseling sneeuw vallen. Daarom moet je op Tasmanië op reis altijd gewapend zijn met je gehele gamma van kleding, van badkostuum tot wintertrui. Een zéér populaire sport in Austra lië is de z.g. „bushwalk", de rimboe- tocht. Met het kapmes in de hand trek je door de jungle. Een vliegtuig dropt op verschillende plaatsen voedsel, en je moet maar zien hoe je je redt Het is niet van gevaar ontbloot, zo'n bushwalk, en er raken heus wel eens mensen voor altijd zoek. Eén speciaal soort bos is erg gevreesd: de horizon tal crub, en er wordt je ook altijd aangeraden om je daar niet in te bege ven, want het is zo'n warnet van be groeiing, dat je er steeds verder in weg zakt, en men kan je met geen enkel hulpmiddel meer bereiken De hori zontal crub bestaat uit topzware bo men van zo'n meter of 15. Deze val len op een goed moment om, en komen horizontaal te liggen. In die stand groei en ze weer verder Liggend maken ze weer wortels, en er groeien weer top zware bomen bovenop, die op hun beurt ook omvallen, en weer gaan wortelen. Jan Pieter: „Er werd je in die buurt dan ook altijd gezegd: „Blijf op de paden. Ga niet plotseling een exotische bloem ergens terzijde plukken, want je loopt hier altijd het risico in de ho rizontal crub te verzeilen." Het is Jan Pieter opgevallen in Aus tralië, dat de „old service men" uit de le en 2e Wereldoorlog tot een apart gewaardeerde groepering beho ren. De Australiërs zijn trots op hun aandeel dat ze in de beide wereld oorlogen leverden, en ze behandelen hen die er aan deelnamen met onder scheiding. Je ziet er ook veel mili taire onderscheidingen dragen. Vooral na de le Wereldoorlog kregen vele oudstrijders land van de Australische regering, waarop ze konden gaan,,far- men". Dat de Australiër behoefte heeft aan het kontakt met Europa moge blijken uit het feit, dat hij vóór hij zich definitief ergens gaat vestigen, vóór hij gaat trouwen of vóór hij aan zijn carrière gaat beginnen, ernaar streeft een bezoek aan Europa te bren gen. Is voor ons Europeanen Australië het jonge land met de vele bestaans- en toekomstmogelijkheden, voor velen van de Australiërs is Europa het moe derland met de kuituur-, de geschiede nis en de milieu-erfenis Na zijn werktijd op Tasmanië trok Jan Pieter met zijn kollega kamperend door New South Wales, de zuidoosthoek van Australië met steden als Canber ra en Sydney. Voor de één is een miljoenenstad als Sydney gradioos en adembenemend van allure; voor de ander zijn de gigantische bouwsels in zo'n stad beklemmend voor die ander hóéft al die massaliteit niet Hoe betrekkelijk overigens al deze waarderingen zijn bleek uit de op merking van een op de receptie aan wezige student, die helemaal niet van grote steden hield: „Ik was in Sydney aangekomen, en ging daarna ver het land in om er te werken. Voor mijn vakan tiemaand kwam ik weer naar Sydney terug om er een landrover te huren. En toen hield ik van Sydney, want ik kwam er terug in een mij bekende om geving". Daar het klimaat in New South Wales ook in de maand september zéér aange naam is, besloten Jan Pieter en zijn kollega de eerste nacht van hun trek tocht maar direct onder de fraaie sterrenhemel van het zuidelijk halfrond door te brengen. Maar zij werden ver rast door plotseling vallende regens, en de tweede nacht klampten ze een boer aan en vroegen toestemming in één van diens schapenscheerschuren te mogen slapen. De boer, die weliswaar niet ge wend was aan dit soort verzoeken, gaf zijn toestemming, en de volgende och tend kwam de zoon des huizes die rondtrekkende Hollanders eens nader bekijken. Spoedig was het ijs gebroken, en de zoon vroeg of zij het bedrijf wilden zien. Ze mochten douchen, en ze dronken met z'n allen koffie, en zon der enige moeite ontstond het inter menselijk verkeer, dat voor een ideale leeftoestand op deze aarde tussen alle volkeren onderling zou moeten kunnen ontstaan. Bepaald gezellig vonden Jan Pieter en zijn tochtgenoot het, dat iedere plaats in Australië zijn eigen radio station heeft Een bordje langs de weg geeft aan: „U kunt nu overschakelen op dat en dat station", en dat geeft je een gevoel van vertrouwdheid met de plaats waar je binnerijdt. Het is zeker in het belang van alle Nederlanders, die in Australië willen gaan wonen en werken om zo veel mogelijk van alle zijden informatie over dit boeiende land te ontvangen. Hoe veelzijdiger" en van welke kant ook er over dit land wordt gepubliceerd, des te beter is het voor hen, die in dit onderwerp zijn geïnteresseerd. Zij zouden kontakt moeten kunnen opne men met al degenen, die er zijn geweest, en die er een oordeel over kunnen heb ben. Immigratie-attaché B.H.P. Martin, die de receptie in het Bel Ari Hotel in Den Haag leidde, zal hierbij zeker een bemiddelende rol willen spelen. ANCO MALI LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 25 oktober vergaderden de bewoners van „Rossenberg" over het al of niet oprichten van een wijkvereniging. Deze vereniging zal bewoners van alle soor ten woningen de mogelijkheid bieden, hier haar voordeel uit te halen. De opkomst was geweldig, waaruit blijkt dat er wel degelijk behoefte is aan zo'n vereniging In zijn openingswoord sprak, de door het oprichtingsbestuur voorgestelde voorzitter, de heer J. Abercrombie, de wens uit tot oprichting van de vere niging te komen Hierna kreeg de voorgestelde sekretaris, de heer H. de Kort, het woord over de ingekomen stukken Deze behandelden o.a. een collectieve gasverzekering en de mo gelijkheden van het centrale antenne systeem De agenda bevatte de geschiedenis en de doelstellingen van de toekomstige vereniging Het geheel is begonnen en de Terberghorst en Ravenhorst en daar na uitgebreid door Dashorst en Griff- horst De 4 typen woningen zijn nu bijeengevoegd en hiervoor zijn de koop woningen, premie-huurwoningen, wo ningwetwoningen en bejaardenwonin gen. Het bestuur wenst in principe een evenredige vertegenwoordiging van de verschillende typen woningen. De heer Schijgrond stelde de vraag of het nut had deze vereniging op te richten. Kan men de doelstellingen niet bereiken zonder vereniging? Het heeft echter vele voordelen een vereniging op te richten. Noem alleen maar de zakelijke belangen en de re presentatie van de wijk naar buiten (contact gemeente). Bovendien heeft de groep dan rechtspersoonlijkheid. Na de pauze werd tot het behandelen van de statuten overgegaan. Eerst werd nog de vraag gesteld of er tegenstan ders waren; de heer Schijgrond wilde zijn standpunt verduidelijken, maar stemde toch voor. Alle aanwezigen wa ren voor de plannen van het bestuur. Het aannemen van de statuten ging met veel strubbelingen gepaard. Er ont stonden over sommige punten lange discussies, die toch vaak verhelde rend werkten. Het bestuur zal jaarlijks aftreden, terwijl voor geldzaken 4/5 deel der leden haar fiat zal moeten geven. De diverse werkgroepen zullen zelf- standig werkzaam zijn Het bestuur wordt over de aard van de werkgroep geïnformeerd, maar verder is men geen verantwoording schuldig. Het huishoudelijk reglement zal op de vol- gende ledenvergadering aan de orde t komen. Unaniem werd daarna besloten tot op- richting van de vereniging over te i gaan Het bestuur werd, zoals voor- j gesteld, gekozen. Er kwamen twee bestuursleden bij Hierna kreeg de heer Blankensteijn het woord, die al een werkgroep begonnen was, over de centrale verwarming. Verschillen de problemen werden besproken. Het actieprogramma omvatte verder kinderactiviteiten, het bevorderen van het oprichten van een ontmoetingscen- ,j trum, contact met de middenstand, het instellen van werkgroepen voor de di- verse categorieën woningen, het instel len van een verkeersgroep en het be- hulpzaam zijn met het oprichten van di verse clubs Met de werkgroep voor de centrale verwarming werd akkoord gegaan. Het bestuur zal zich hier nader over informeren. Het was al middernacht toen deze vergadering gesloten werd. Hiermee was het oprichten van de wijkvereni- 4 ging „Rossenberg" een feit geworden. 1 Koninklijke goedkeuring van de statu- 1 ten wordt aangevraagd. LEUSDEN/CENTRUM - Op vrijdag 20 oktober vond een aanrijding plaats op de Hamersveldseweg. Een vracht wagen, bestuurd door W v. d V. uit Veenendaal, reed in de richting van Woudenberg. Een auto, bestuurd door P. M I. D uit Breda reed in dezelfde richting daarachter Deze auto ging de vrachtwagen inhalen, toen op dat moment de vrachtwagen linksaf sloeg Aangezien zijn linkernchtingwijzerde- fekt was, kon hij geen richting aange ven, en een aanrijding was het gevolg. De vrachtwagen liep geen schade op. De personenauto werd aan de rechter zijde en aan de koplampen beschadigd. LEUSDEN/C - „Reeds meerdere malen is de kwestie van voorrang van de Asschatterweg onderwerp van be spreking geweest," aldus b. en w. aan de raad. „In het kader van de reconstructie van de Asschatterweg heeft de werk groep verkeersaangelegenheden zich opnieuw over deze aangelegenheid be raden. *J)e verkeersdeskundigen zijn unaniem van mening, dat de allure van de Asschatterweg duidelijk op voor rangsweg is gericht. Door de vele wegen, die op de Asschatterweg uit monden, doen zich gevaarlijke conflict situaties voor, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt ge bracht. Dezelfde argumentatie kan worden aangevoerd met betrekking tot het kruispunt Burg de Beaufortweg/Ber- kenlaan-Princenhoflaan en de split sing Burg. de Beaufortweg/Hohorst- laan. De verkeersdeskundigen geven ter plaatse de voorkeur aan een in cidentele voorrangsregeling in de vorm van een voorrangskruising en voor rangssplitsing. Voor de reconstructie van de As schatterweg bestond voor het kruispunt nabij het gemeentehuis een voorrangs regeling in de vorm van een voorrangs- kruising. Deze situatie moet naar onze mening zeker worden bestendigd. In dit kader zal ook aan de splitsing van de Hamersveldseweg met het nieuw geprojecteerde gedeelte van de As schatterweg dezelfde werking moeten worden gegeven in de vorm van een voorrangssplitsing. Aangezien het laatstgenoemde weggedeelte reeds voor het verkeer verwarrende situaties te voorkomen, terplaatse een voorlopige voorrangssplitsing in te stellen over eenkomstig het bepaalde in artikel 137 van het reglement verkeersregels en -tekens. Resumerend stellen wij u voor door plaatsing van in. het reglement ver keersregels en -tekens voorgeschre ven borden: a. de Asschatterweg vanaf de Hamers veldseweg tot de Middenweg als voorrangsweg aan te merken: b. voor de splitsing van de Asschat terweg met de Hamersveldseweg een voorrangssplitsing m te stellen c. voor de kruising van de Burg. de Beaufortweg met de Berkenlaan en de Princenhoflaan een voorrangs kruising en voor de splitsing van de Burg de Beaufortweg met de Hohorstlaan een voorrangssplitsing in te stellen." Een drillerskamp bij Pieman River

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3