Waarover spraken zij tijdens begrotingsdebat? (2) De belangrijkste pimten uit 12 uur praten TUINMAN „Wip Wap" ingeprikt... G. VAN DER KUILEN NAM AFSCHEID VAN „LOCKHORST" ALS Belangstelling voor dropping gedaald Oogstdaiik feest Achterveld ALFA ROMEO WIMEDO NV FEESTPROGRAMMA ROND 2 JAAR „DE TIL" [ONDERDAG 2 NOVEMBER 1912 LEUSDER KRANT ten aanzien van de plaats van dit bad. niet nodig is geweest. De economische aspecten zijn doorslaggevend geweest De statuten voor een nieuwe vorm van de Sportstichting zijn nog steeds onderwerp van studie Ten aanzien van een Sportnota is advies gevraagd niet nodig is geweest De economische aspecten zijn doorslaggevend geweest Welzijnsbevordering (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens het ruim elf 6Ur vergaderen rond de begroting voor 1973 in de Leusdense gemeenteraad, soleerde wij de volgende uitspraken: De procedure rond de behandeling tin de begroting is niet erg geslaagd. Ook nu nog blijkt er teveel tijd no dig te zijn. Het college zegde toe voor volgend jaar samen met de raad naar #n betere procedure te zullen zoeken De ontwikkeling in het werkgele genheid sgebied- 3e en 4e sector ('tRui- i? Veld en Princenhof) is niet on- junstig Er zijn verschillende sen- fuze gegadigden voor dit gebied. Bin nenkort zal in de commissie-verga- jeringen één en ander aan de raads- ;e<ien worden voorgelegd. Eind dit jaar hoopt het college, dat ie vergunning voor de bouw van een tojaardencentrum afkomt Dit bejaar dencentrum zal, zoals bekend, bij de ^jaardenwoningen aan de Asschatter- leg worden gebouwd Hiervoor is ruim te gereserveerd. Op de plaats van het huidige Ansfri- dushuis aan de Hamersveldseweg (plan Rozenboom) zullen 18 bejaardenwonin- jen worden gebouwd In Groenhouten zullen 68 bejaarden- »omngen verrijzen. Er is een plan voor de bouw van 18 bejaardenwonin- $en in Achterveld. In het plan De Wetering/Zuid zijn 100 woningwetwoningen gebouwd. 59 vin deze woningen hebben een huur prijs van f199,--. Dertien woningwet woningen hebben een huurprijs van 1214,-- en acht- en twintig vanf 299,--. Deze laatste zijn, aldus het college, bestemd voor de iets hogere inko pers In Wetering/Noord zullen nog 52 woningwetwoningen worden gebouwd met een huurprijs van f226,--. In het plan Groenhouten zullen 145 woningwet woningen verrijzen met een huurprijs nrierend van f225,-- tot f250,--. Tot 1974 zullen in Leusden/Centrum id totaal 2001 woningen worden ge touwd, als volgt verdeeld: 297 wo- aiogwetwoningen, 490 premie-huurwo- aingen, 730 premie-koopwoningen en 184 woningen in de vrije sector. k na binnenkort bullen de besprekingen tussen het gemeentebestuur en de op- gerichte Woningstichting Leusden wor den afgerond Gesproken zal worden over een spoedig presentatie naar bui ten en de wijze waarop dat dient te geschieden. De Koninklijke Goedkeu ring zal ook niet lang meer op zich laten wachten, zodat binnen afzienbare tijd de stichting aan het werk kan gaan. Ten aanzien van de tweede fase boopt het gemeentebestuur op snelle aironding van de plannen. Vorige jaar tijdens de begrotingsvergadering was toegezegd, dat de plannen voor de tweede fase medio 1972 zouden wor den gepresenteerd. Er is echter een lertraging ontstaan. Het gemeentebe stuur is met de meeste frakties van mening, dat gebruik van de artikel 19-procedure zo mogelijk vermeden dient te worden (Zie ook een verslag over dit onderwerp in dit nummer). Met de tweede fase halen we de derde ïase in huis, aldus het gemeen tebestuur. Maar de vraag is natuur lijk, of de derde fase zal worden, zoals in het struktuurplan staat aan gegeven. Het antwoord is, dat ten aan- rieo van de derde fase een grote flexibiliteit mogelijk is. We praten dm ook niet over de derde fase, maar over een derde fase. De S 10 is een zwaarbelaste weg. Deze weg hangt echter niet samen met ons struktuurplan, zoals telkens vordt beweerd. Los ervan, zonder de «itbreiding van Leusden. zou die weg «r ook gekomen zijn, aldus het ge meentebestuur. Maar als de S 10 er komt, is het logische, dat het ge meentebestuur er rekening mee dient te houden. De agrarische bestemmingsplannen zuilen binnenkort een afronding vin- fcn in het geven van een opdracht voor zdvies aan het Adviesbureau Arnhem Heidemij). Een desbetreffend voor al zal in 1973 aan de raad worden 'oorgelegd Er is advies gevraagd bij deskun- t'ge instanties inzake de bestemming ïjn de door de gemeente gespaarde boerderijen in de bestemmingsplannen. Ten aanzien van de commissie Dorpshuis kunnen wij meedelen, dat toe commissie niet meerfunktioneert op een laag pitje is gezet, aldus b. en w De definitieve plaats voor de ijs- kin is gevonden. Het gemeentebe stuur denkt hierbij aan een plaats tus- de Noorderinslag, de nog aan te *?gen Groene Zoom en de Heiligen- krgerweg. De ingang naar deze ijs- zal- in verband met de verkeers- '{'ligheid- verkeersvrij dienen te zijn. Ten aanzien van de uitbreiding van instruktiebad heeft er geen socio- '^isch onderzoek plaatsgevonden. Een gelijke uitbreiding voorziet al der ate in de behoefte, dat een onderzoek De uitbreiding van De Til tot alge meen open jeugdcentrum is niet luxi- eus van opzet. Er is gestreefd naar een optimale doelmatigheid. In de ver- bouwingskosten zijn ook de kosten voor parkeervoorzieningen inbegrepen. Verschillende frakties hebben zich afgevraagd waarom niet meteen een sporthal wordt gebouwd, inplaats van een sportzaal Een sporthal zou voor onze gemeente te luxueus zijn. Wij kunnen pas over een sporthal gaan praten, als onze gemeente tenminste 30.000 inwoners telt Een sportzaal voorziet voorlopig ruimschoots in de behoefte, een sporthal is nog niet te realiseren, wat niet wil zeggen, dat het uitgesloten is, dat over enkele jaren toch over de bouw ervan zal worden gedacht, aldus het college De gemeente zal in 1973 gebruik maken van de VUGA-uitgave t.a.v. een voorlichtingsblad. Het voorlich tingsblad in deze vorm ondervond niet veel waardering bij de raad, maar men legde zich toch bij het stand punt van b. en w. neer. Voor een bedrag van f6000,-- zal dit gemeen teblad onder de naam Gemeente- gids voor de gemeente Leusen" vter maal verschijnen. Mocht het noodza kelijk blijken, dan zal het blad ex tra verschijnen. De gemeente is bezig gronden te verwerven voor de realisering van de verkeerstuin, die. zoals bekend, jaren geleden door Pon aan de ge meente is geschonken, maar die tot op heden nog niet kon worden gerea liseerd De verkeerstuin is niet be doeld als landelijke attractie, maar zal worden gebruikt voor het verkeers- onderwijs. De gemeente, aldus b en w voert ten aanzien van het milieu een uit gebalanceerd planologische beleid. De uitgroei van Leusden vindt plaats in die gebieden, waar dit zo optimaal mogelijk kan gebeuren zonder dat be langrijke natuurgebieden worden ge schaad. LEUSDEN/ZUID - Vrijdagavond 27 oktober vond in intieme sfeer het af scheid plaats van tuinman G. van der Kuilen, die 65 jaar was geworden en die bijna 45 jaar lang het landgoed ,,Lockhorst" had verzorgd. De kleine bovenzaal van café-restaurant ,,De Mof" bood voor dit afscheid een pas sende entourage, en de familie Pels Rijcken had al het mogelijke gedaan om het echtpaar Van der Kuilen een af scheid te bezorgen, waarop het prettig was om terug te zien. Mevrouw E. Pels Rijcken-Bicker sprak als eerste de man toe, die op de dag af 44 jaar, 8 maanden en 21 dagen in dienst van de familie was geweest, en die elke dag trouw van Hoevelaken, waar hij woont, naar „Lockhorst" kwam gefietst Het begrip tuinman is voor het werk, dat hij deed, niet de juiste benaming. Van der Kuilen was enerzijds bosarbeider, anderzijds boer, want het landgoed heeft een aantal ha in gebruik Deels ook hield hij het toezicht op de plaats, en daar naast verzorgde hij uiteraard de aan vankelijk grote moestuin en de fraaie bloemenborders Ook verzorgde hij de kleine kudde schapen, die het land goed altijd hebben gestoffeerd" Het werk van Van der Kuilen was veelzij dig, en in die verscheidenheid van werk zaamheden is hij groot geworden Hij kende een grote liefde voor zijn werk, en de laatste 15 jaar werkte hij geheel alleen. Hij deelde grotendeels zelf zijn werk in, en beschikte over een grote mate van verantwoordelijkheidsgevoel. Kolonel Pels Rijcken, die in Amers foort was gelegerd en die graag buiten Dat desondanks toch nog bomen en struiken moeten sneuvelen, daaraan is niet te ontkomen, aldus b. en w. naar aanleiding van een klacht van de P.v.d.A. Bij de aanleg van een gas leiding door Leusden/Zuid is het kap pen van twee bomen noodzakelijk ge weest Verder is er praktisch niets beschadigd. De jeugdsoos ,,De grote Kuip" is al geruime tijd gesloten. Alle akti- viteiten van het bestuur zijn op lange baan geschoven. Een raadslid noem de dit zonde en een schande. Het gemeentebestuur pleegt momenteel o- verleg met het bestuur. In een motie zal de raad binnen kort nogmaals haar standpunt ten aan zien van regionale samenwerking en gewestvorming bij het bestuur van Eemland uiteenzetten. Dit op voor stel van D '66. De P.v.d.A. komt volgend jaar bij de begrotingsbehandeling terug op de mogelijkheid tot het benoemen van een derde wethouder voor de gemeen te Leusden. Gezien de „permanente overbelasting van de wethouders" acht de P.v.d.A. uitbreiding van het col lege op haar plaats. Doordat de brandweer de beschik king krijgt over een nieuwe spuit, zal Openbare Werken in de toekomst zon der bezwaar gebruik kunnen maken van de oude spuit. Bij raad waren bezwaren tegen het gebruik van de ze spuit door Openbare werken, door dat in geval van brand stagnatie zou kunnen optreden. Zolang de nieuwe spuit er nog niet is, is een deug delijke regeling tussen de beide in stanties getroffen, zodat de brand weer niet voor verrassingen zal kun nen komen te staan. De situatie Arnhemseweg/Ooie- vaarshorsterweg zal worden bestu deerd. Verschillende raadsleden von den de oversteek voor voetgangers naar Den Treek bijzonder gevaarlijk en stelden dan ook voor om daar voetgangers - oversteek - stoplich ten te installeren. B en w wachten op het advies van Rijkswaterstaat. Voor zover bekend wil rijkswater staat de kruising Ooievaarshorster- weg/Arnhemseweg secundair makenen de oversteek bij Bavoort primair. B. en w zullen spoed betrachten bij het oplossen van dit probleem Zeer binninkort zal de raad een voorstel bereiken ten aanzien van ver nieuwing en plaatsing van plattegron den in de dorpskernen van de gemeen te. wilde wenen, liet zijn oog op „Lock horst" vallen, en daar het oude woon huis minder aantrok liet hij er een nieuw bouwen De familie arriveerde op 22 april 1929, en zo kwam tuinman Van der Kuilen, die vanaf 6 februari 1928 op „Lockhorst" werkte, in zijn huidige dienst Mevrouw Pels Rijcken haalde herinneringen op uit de lange werkperiode, en overhandigde de heer Van der Kuilen een gouden horloge met inscriptie. Zoon Herbert Pels Rijcken richtte daarna het woord tot de scheidende ju bilaris, en haald jeugdherinneringen op. De kunst van het goed rijden met een kruiwagen had Van der Kuilen hem en zijn broer Coen terdege bij gebracht En ook in de jacht op hazen, fazanten, konijnen en patrijzen werden zij op kundige wijze bedreven gemaakt door hun tuinman Dat de jongens in de tuin, op het aardappelland en in het bos de tuinman graag vergezelden blijkt uit de opmerking, die de heer Van der Kuilen hierbij aanknoopte. De heer Pels Rijcken zei: „Die jongens komen bij jou in de tuin. Dan doe jij maar wat minder. Dat hindert niks" Namens de beide zoons bood Herbert een fraaie foto montage aan van 1928 tot 1972 en een boek over de jacht Mevrouw Van der Kuilen kreeg verscheidene fraaie boe ketten bloemen De bevriende pach ters, boeren, de jachtopziener en ande re relaties brachten vele kado's voor het echtpaar Van der Kuilen mee. De heer Van der Kuilen dankte aan het eind van de avond een ieder afzon derlijk op bondige en geestige wijze voor alle waardering, die over hem was uitgestrooid. Ten aanzien van de regionale hulp verleningsdienst is nu een rapport verschenen. Voor de rest voltrekt zich een samenbundeling van de hulpverle ningsdiensten in een traag tempo. De aard van de straatverlichting buiten de bebouwde kommen zal op nieuw worden bekeken. Het instellen van een eenrichtings verkeer in Den Treek zal eerst in de raad worden besproken, alvorens door middel van een hoorzitting de burgerij om een mening wordt ge vraagd De besprekingen rond de verbete ring van de Leusbroekerweg tussen gemeentebestuur en waterschap kun nen nu zeer snel worden afgerond. Er is een brief naar G. S. gezonden over deze zaak Momenteel is het overgrote deel van Leusden aangesloten op het drink waternet. Er zijn nog 30 onrendabele percelen en 5 super-onrendabele per celen. Het aansluiten van Achterveld op een centraal antenne-systeem zal in studie worden genomen Het vaak aangekondigde rapport o- ver de Verkeersvoorzieningen in Leus den (het verkeersrapport) zal binnen afzienbare tijd aan de raad worden voorgelegd. In 1973 zal het rijwielpad langs de Hessenweg worden geasfalteerd Eerst dienen nog verschillende werken langs dit pad worden uitgevoerd, waardoor eerdere realisering niet mogelijk is Gevaarlijke punten zullen zo nodig worden verbeterd. Gezien de groei van Leusden is een school voor voortgezet onderwijs in de toekomst voor Leusden geen over bodige luxe Dit punt zal binnenkort aan de orde komen in commissiever band of in de raad. Ook de scholennota zal een aanvulling krijgen. De aanstelling van een Remedial Teacher zal in de commissie Onder wijs aan de orde worden gesteld. Een nauwere samenwerking tussen gemeente en de Technische school Don Bosco zal worden overwogen zo dra van de zijde van Don Bosco de wens daartoe te kennen wordt gege ven Momenteel telt de school 340 leerlingen, waarvan 94 uit Leusden afkomstig Er dient ruimte gevonden te wor den voor'cultuur en recreatie. Ver schillende plaatselijke verenigingen hebben geen of onvoldoende accommo datie. Binnen enkele maanden, aldus het gemeentebestuur, komt een ruim te voor verschillende doeleinden be schikbaar in het EPU-complex. B. en w. hopen, dat deze ruimte voor cul turele en recreatieve doeleinden voor enige jaren voldoende zal zijn. De gebouwen aan de Zwarteweg zijn ech ter in de eerste plaats bestemd voor het gemeentelijke apparaat. De tijd, dat verenigingen van bovengenoemde ruimte gebruik kunnen maken mee of tegenvallen. De oprichting van een Jeugdraad is nog steeds een punt van bespre king Zodra de noodzaak zich zal voor doen zal de gemeente overgaan tot het instellen van een commissie So ciale Begeleiding Die noodzaak is echter nu niet aanwezig. De gemeen te heeft nog te weinig bijstandsge- vallen te behandelen om een derge lijke commissie te rechtvaardigen Het gemeentelijke apparaat is daarvoor nog voldoende Momenteel zijn besprekingen gaan de met busdienst-ondernemingen over het tracé van buslijndiensten, de fre- kwentie van het openbaar vervoer en het aantal haltes Het openbaar ver voer heeft, aldus het gemeentebestuur al onze aandacht. Wanneer een burger het com plete raadsgebeuren op de voet wil volgen en daarbij alle nodige stukken in z'n bezit wil hebben, kost dat de burger een bedrag van f312,-- aan leges Om aan de financiële bezwaren tegemoet te komen overweegt het gemeen tebestuur om op verschillen de strategische punten raadsstuk ken e d kostenloos ter inzage te leggen. Dit was dan ongeveer de oogst van uitspraken, besluiten en overwegingen na bijna twaalf uur vergaderen, vo rige week woensdag en donderdag. Vanavond om half acht gaat de raad verder met het afwerken van enkele punten uit de begroting die zijn blij ven liggen en met de normale agenda voor de maand oktober. U bent wel kom. LEUSDEN/CENTRUM - Voor de of ficiële opening van het nieuwe gedeel te van de openbare basisschool en de kleuterschool „de Wip Wap", werd er een feestprogramma voor de kleu ters in elkaar gezet. 's Morgens zag het er al erg fees telijk uit, omdat de vlag gehesen was en ook het beeldje dat voor de kleu terschool geplaatst werd, deelde in de feestelijke stamming. Mevr Reinenman zou om 10 30 uur de school „inprikken", en voor dit historische feit waren er veel ouders, die „acte de présence" gaven De kleuters hadden prachtige mas kers gemaakt en opgezet, waardoor het een bijzonder kleurrijk feest werd Mevr. Reineman „prikte de school in" door een grote hoeveelheid ballonnen, die voor de deur opgehangen waren, stuk te laten knallen Hierna zongen de kinderen nog een prachtig lied en na men bezit van de school. Binnen werd verder feest gevierd met chocolademelk en lekkere hapjes, waardoor ze zich deze gedenkwaardige dag nog lang zullen herinneren. Opening openbare kleuterschool de Wipwap. De kleuters bekijken met be wondering de prachtige wandkleden, die door hun ouders geschonken zijn. Foto Janus Visser. Opening openbare kleuterschool „De Wip Wap". Hoofdkleuterleidster mevr. M. Reineman toont het geschenk dat zij uit handen van wethouder W. A. LEUSDEN CENTRUM - Het pro gramma voor de viering van het 2-jarig bestaan van het jongerencentrum „De Til", is als volgt samengesteld. Zater dagavond om 20 00 uur wordt er voor jongeren vanaf 15 jaar een dansavond gehouden. Muzikale medewerking ver leent de band „Stage Fright" De zaal gaat om 19 40 uur open Zondagmorgen 5 november wordt er van 10.00 t/m 13 00 uur z.g open huis gehouden Hiervoor nodigt het bestuur iedere belangstellende uit en denkt daarbij vooral aan de ouders van de jongeren die regelmatig dit centrum bezoeken Het bestuur zal trachten aanwezig te zijn Iedereen is dus wel kom! Om 14 30 uur wordt er een Disco dansmiddag gehouden voor de jongeren van ongeveer 11 t/m 14 jaar In ,,'t Ros Beijaart" wordt ook om 14 30 uur een spelmiddag gehouden voorkinderen van ongeveer 7 t/m 13 jaar. Getracht zal worden hier door de kinderen weer 2 spelseries te laten spelen, waaraan leuke prijsjes verbonden zijn Voor f 0,50 kunnen alle belangstellende kin deren deelnemen. Naast deze spelse ries zullen enkele vrije spelletjes wor den opgezet, waaraan voor een heel klein ïnleggeld kan worden deelgeno men. v. Zandbrink van het gemeentebestuur van Leusden ontvangen heeft. Links van mevr. Reineman de heer Verburg, rechts de heer Van Ede. LEUSDEN/CENTRUM - De dezer dagen door de jeugdbeweging georga niseerde dropping trok helaas maar 20 belangstellenden. De animo voor deze vorm van ontspanning blijkt wat minder te worden. Na een echte draai- en slingertocht in een gesloten auto werden de deel nemers gedropt in de Nijkerker pol der De opdracht was zo vlug mogelijk naar café „de Kok" in Hoevelaken te lopen, via de kortste weg Hierbij mocht niet over of onder de Rijksweg doorgegaan worden met uitzondering juist voor het eindpunt. Geen enkele groep of persoon slaagde erin. dit ge heel vlekkeloos te volbrengen. Wel bereikten allen het eindpunt, zonder dat ze opgehaald hoefden te worden. De groep, bestaande uit de dames mevr Herder, mevr. De Groot. mevr. v. d Salm, mevr G en mevr H. van 't Klooster, bleek de beste te zijn met 0 strafpunten 2e werd de heer G. v. d. Water met 1 strafpunt Tweede kaartavond jeugdbeweging LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 9 november zal in ,,'t Ros Beyaart" de 2e kaartavond worden gehouden door de jeugdbeweging. Ook nu zal er weer gelegenheid zijn tot schutjassen en klaverjassen. Deelname staat open voor iedere be langstellende. Iedereen kan ook nog meedingen naar de kampioensprijs van het seizoen. De aanvang is weer bepaald op 19.30 uur. ACHTERVELD - Op vrijdag 3 nov. a.s. vieren de K.P.O., de A.B.T.B. en de K.P.J. van Achterveld gezamenlijk het jaarlijkse Oogstdankfeest. De avond vangt aan met een Eucharistieviering in de parochiekerk om 19.30 uur. Ook nu weer zal de kerk versierd zijn met producten van de oogst. Na de kerkdienst gaat de viering verder in „Ons Gebouw". Na de koffie en de koek zal het cabaret „Eén Pot Nat" uit Eemnes optreden. Na het ca baret is er gelegenheid om bingo te spelen. Dit geschiedt onder leiding van de heer Kuipers uit Leusden, die dit al meerdere keren met succes voor de K.P.J heeft gedaan Er zijn zeer veel fraaie prijzen te winnen Daarna neemt „The Vally" bezit van het to neel en krijgen de danslustigen hun kans De organisatoren zijn er in ge slaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen en zij hopen dat alle leden van hun verenigingen deze avond zullen meemaken. IScaler t'oor Amersfoort c.o. Evcrard Mcysterwej: 54-Tcl. 01490-16901 Gclderwstra.it I9-Tcl. 03490-311 70

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5