Knalgroen" en iaar enquête I Gemeentesecre - tarie en de natuur bescherming Subsidies Een Leusder KAPPIE EN HET GEHEIM Krant strip VAN DE ZEEDRAAK Oud- en nieuw „Hamersveld" Oranjekalender 1973 van Pro Juventute WERELD WINKEL PLANT VAN DE MAAND Defekte stoplichten IIIDERDAG 2 NOVEMBER 1912 LEUSDER KRANT 1 INGEZONDEN: Geachte redaktie, id trouwe lezers van de Leusder Krant de doelstelling van de actiegroep Knalgroen" inmiddels genoegzaam ;teod. Men ziet het natuurschoon in Gelderse Vallei bedreigd door een erke uitbreiding van de woonkern in gemeente Leusden. En wie - zo men zich afvragen - zou niet sym- |üek staan tegenover deze mensen, e in een tijd, waarin steeds meer de indacht gevestigd wordt op een beter Ebeer van de natuur, ook in Leusden velerlei wijze de vinger leggen bij probleem. Ik kan deze vraag niet r anderen beantwoorden, wél echter ior mezelf. Het antwoord moet nega- efzijn, hetgeen in concreetheid bete- mt: „Ik niet". Nu hoeft een dergelijke houding te- ioover „Knalgroen" niet van zodanig lang te zijn, dat ik de voor mij on- hruikelijke stap doe een artikel in te oden. Toch zijn er naar mijn me- jog redenen te over om nu een stel- Ég te nemen tegen deze actiegroep, ooraf wil ik duidelijk stellen, dat deze uding niet voortkomt uit „het" ge- ;ratieconflict (voorzover dat al be at). Evenals de leden van de actie- -oep ben ik student, daarbij echter iboren Leusdenaar. Ik werd in mijn - ïfds geruime tijd bestaande - voor- ynen, te reageren, gesterkt na lezing in het artikel over de onder de Leus- »nse bevolking te houden enquête, inde ant van 19 oktober j.l. In dit artikel wordt de indruk ge- !kt, dat het gemeentebestuur van usden niet of niet voldoende is ge- lersseerd in het behoud van het na- rschoon in de gemeente, endatdaar- genover dehalve een groep nood- lielijk is, die voor een voldoende genwicht zorgt, te weten „Knal oen" Die conclusie moet namelijk wel ge- okken worden uit het slot van het ukel „de Gelderse Vallei naar de rnieling helpen of niet, daar gaat het teindelijk om" Immers „Knal oen", ervan overtuigd dat het huidige leid onjuist is, neemt het initiatief een enquête met de bedoeling 't be nd om te buigen, en eigent zich zo Et praedicaat van natuurbeschermer e. De gemeente kan het met het te- sodeel doen. Dat „de gemeente" ech- maar niet een van de burgerij •afhankelijk instituut is, maar dat het leid van de gemeente bepaald wordt sor en door de burgerij gekozen ge- leenteraad, moet in deze gedachten is* natuurlijk wel vergeten worden, ei het feit, dat de gemeenteraadsle- ia uit hoofde van hun ambt met za- op de hoogte zijn, die om zeer ge redenen niet aari'de'opënbaar- Eid kunnen worden prijsgegeven komt Ier niet ter sprake. Het is veel ge- akkelijker van „de gemeente" de cosdoener te maken. Helaas niet ech- ir in overeenstemming met de reaji- •it Men kan inderdaad via een enquête tor een belangrijk deel te weten ko len, wat er onder de bevolking t.a.v. Epaalde zaken leeft. Hoewel zeker de utste tijd in academische kringen de lening post vat, dat wetenschappelijk sderzoek ten dienste moet staan aan uatschappijvernieuwing (en in zo'n set kan men alles uit een enquête ilen wat men wil), wil ik er toch 1 op zekere hoogte van uitgaan, dat •ie enquête wetenschappelijk verant- ird is. De door „Knalgroen" gestelde con- asie echter, als zou er nu sprake jn van een duidelijke uitspraak hoe bevolking denkt over het beleid van gemeente etc., en als zouden nu ndelijk eens cijfers op tafel komen ürmee gewerkt kan worden, is naar ijn mening onjuist. Die uitspraak wordt namelijk bij ïede- gemeenteraadsverkiezing verkre- en heeft men niettemin bezwaren $en bepaalde beleidsonderdelen, dan ia men dat in vergaderingen van po- tieke partijen tot uiting laten ko- En laat men nu niet zeggen, dat het ezerspubliek niet geïnteresseerd is - il pleit slechts tegen enquêtes - de- ilfde mensen zullen dan hun „me ng" kenbaar moeten maken, met als [gunstig verschil met verkiezingen, t ze vragen dienen te beantwoorden, niet veel verschillen met de vraag n een kind, of het voor of tegen toolvakanties van drie maanden is tb ik dus bezwaren tegen de aange- acht scheiding burgers - gemeente, sprak ik mij vervolgens uit tegen gedachtengang, die achter de enquête [builgaat, graag zou ik mij ook tegen a deel van de inhoud van de te hou- u enquête keren. Men stelt de vraag 'men wel behoefte heeft aan de enor- uitbreidingen, die momenteel atsvmden; let wel, dat wil men agen aan een bevolking, die voor ca. uit mensen bestaat, die na 1967 de gemeente zijn komen wonen. Hoe durfde men zich hier eigen- te vestigen? Volgens de termi- 'logie van „Knalgroen" is de nieuw- in Leusden-centrum en zuid im- <rs in natuurgebieden verrezen. Men zou die bewoners haast een toldcomplex bezorgen. (Een saillant is overigens, dat deze bewoners in *usden woonachtig zijn, mede van- =fe het feit, dat Leusden door de ?ere overheden werd aangewezen a mede in de woningnood van het Kten van het land te voorzien; niet shts voor hen, die hier nu pret- i *onen, maar ook voor toekomsti- bewoners). Bovendien kan worden op werkt, dat bij de behandeling van structuurplan is gebleken, dat door oplettendheid van- het gemeentebe- Wr van Leusden de ontworpen uit gingen niet zijn gesitueerd in het °°ie natuurgebied onder Stouten- lr? - zoals door de rijksoverheid k aangegeven doch zijn verplaatst jr een - uit een oogpunt van natuur toon - minder fraai gebied. Ton aanzien van de vraag naar de van „snelwegen" het volgende. Ik meen uit uw krant begrepen te hebben, dat door B&W aan de Commissaris der Koningin gevraagd is een hearing te houden over de eventuele aanleg van de S 10 (over hearings achteraf gespro ken). Afgezien daarvan echter wordt in een vraag zonder meer ge steld, dat de leefbaarheid in en bui ten de stad door de aanleg van zulke wegen wordt vernietigd; een tamelijk ongenuanceerde uitspraak, die letter lijk genomen onwaar is, de leef baarheid wordt hooguit teruggebracht) en waarover dus verschil van mening kan ontstaan. Reden waarom een vraag, waarin dit niettemin gesteld wordt, niet in een enquête thuishoort. Heeft niet ingezien of reikt het initiatief van „Knalgroen" zover, dat men ook de vragen opstelt? Deze bezwaren tegen bepaalde vra gen uit de enquête doen bij mij de vrees rijzen, dat B W nu ook weer niet zo gebaat zullen zijn bij dit onder zoek. Allereerste waarborg daartoe zou zijn geweest, dat omtrent het verkrij gen van kennis van achtergrondgedach ten, contact met het college zou zijn opgenomen bij de opstelling van de enquête, zodat tendentieuze vragen vermeden hadden kunnen worden Ook in dat geval echter zouden mijn bezwaren tegen de aan de enquête ten grondslag liggende gedachten niet zijn weggenomen. Ik schreef reeds, dat vooral het artikel in de krant van 19 oktober mij ertoe bracht te reageren Dit mede vanwege het feit, dat u, geachte redactie, naar mijn smaak een beter onderscheid dient te ma ken tussen enerzijds de nieuwsvoor ziening en anderzijds de verkondiging van meningen van bepaalde personen, dan wel groepen, Wanneer u nieuws wilt geven overeen initiatief van „Knalgroen" kunt u dat inderdaad doen op een voorpagina. Een weergave in extenso van een schrijven hoort echter in de rubriek „ingezon den stukken" thuis. Gaf u dit keer in de tekst nog aan, dat het hier een brief van „Knalgroen" betrof, een vo rige keer maakte u het nog bonter toen ,,u" verslag deed van zaterdag middagwandeling in het landgoed „De Boom". In dat verslag kwam slechts tussen de regels tot uiting, dat het door „Knalgroen" geredigeerd was. Of was het door de redactie in de „Knalgroen stijl" opgesteld, namelijk met insi- nerende opmerkingen t.a.v. over heidsinstanties. Ik besef met dit schrijven tame lijk veel ruimte in uw krant te vra gen. Niettemin vertrouw ik er op, dat u mij die ruimte wilt geven. Niet in de laatste plaats omdat ik als geboren Leusdenaar over deze zaak schrijf In dat verband vind ik het interessant te vernemen of inmiddels ook-al Leusdenaren tot de actiegroep iijif toegetreden In het algemeen stel ik belangstelling voor Leusden op prijs, belangstelling, zoals die zich - in ieder geval van de zijde van een aantal Amersfoorters - in „Knalgroen" uit, niet. Met dank voor plaatsing, R(onald) Polak, Arnhemseweg 50, Leusden-zuid. Leusden, 24 oktober 1972 COMMENTAAR REDAKTIE We zullen ons in ons commentaar op de brief van de heer Polak maar beperken tot datgene, wat werkelijk aan ons adres is gericht. In de eerste plaats de uitspraak, dat het artikel in onze krant over de te houden enquête niet op voorpagina thuishoorde, maar in de rubriek „Ingezonden stukken". De heer Polak, die knalgroen van aan matiging beschuldigt, matigt zich hier een plaats op de redaktie aan! Dat wij in dat artikel tevens het verklaren de schrijven van Knalgroen in extenso opnamen, is volgens ons juist, omdat daardoor de lezer in staat is zich een waarde-oordeel te vormen ten aanzien van dit onderzoek. Wij hebben op geen enkele wijze het artikel van commen taar voorzien en zullen dat ook niet doen. Uit het- overigens uitstekende- betoog van de heer Polak, spreekt een duidelijke scheiding der geesten. De briefschrijver is gewoon tegen Knal groen en vóór het gemeentebeleid. Van daar ook, dat wij van mening zijn, dat de brief gericht diende te zijn aan Knal groen. Insinuaties, als zou de redaktie van de Leusder Krant zich door Knal groen laten voorschrijven wat zij heeft te plaatsen en wat niet, ja sterker nog de artikelen door Knalgroen laat schrij ven, kan hij niet waarmaken. Hij geeft als voorbeeld een artikel in onze krant betreffende een Knalgroenexcursie door De Boom. Dit artikel werd geschreven door onze medewerkster in Leusden/ Zuid, die wél de moeite nam om de ex cursie mee te maken. Onze medewerk ster heeft tot nu toe altijd op bijzon der integere wijze haar werk voor onze krant verricht, tot genoegen van ons en van onze lezers. Tenslotte we hebben met bijzonder veel interesse de brief van de heer Polak gelezen. We laten het verder aaD „Knalgroen" over in hoeverre deze groep wil rea geren op het door u gestelde. Redaktie. Nu we „verblijd" worden met de aanleg van een nieuwe gasbuis door de Gasunie achter ons huis, heeft het misschien zin iets te zeggen over het functioneren van de gemeentesecreta rie te Leusden. Toen dinsdag 24 oktober j.l. de ar beiders van de Gasunie achter ons huis begonnen, was hun eerste daad het rooien van een aantal bomen. Ik maakte verschillende mensen van de Gasunie opmerkzaam op de moge lijkheid deze bomen te verplaatsen Dit is iets wat tegenwoordig vaak ge beurt en dat in dit jaargetijde heel goed mogelijk is. Mijn verzoek daartoe was vergeefs Toen woensdag d a.v om 2 uur nog niets was gedaan met deze langs de Leusder Grift liggende bomen, belde ik de gemeentesecretarie, afd voor lichting. op Ik kreeg de heer V. aan de telefoon, vertelde hem wat er aan de hand was en vroeg hem of dit rooien zo maar kon De heer V. beweerde dat hij over deze dingen niets wist. maar dat hij zou nagaan wat er aan gedaan kon worden Toen er om 4.45 uur nog niets gebeurd was en ik ook geen telefoon van de gemeente had gekregen (ik had met de afdeling voorlichting gespro ken') belde ik de heer V. maar weer op en vroeg naar zijn bevindingen. Zijn antwoord was ongeveer als volgt: „De gemeente heeft hier niets mee te ma ken Dit is een zaak tussen de eige naren van de terreinen en de Gasunie." Nu is het in werkelijkheid zo dat voor bomen die gerooid worden, een meldingsplicht per aangetekende brief aan Staatsbosbeheer bestaat en pas 30 dagen na deze melding mogen betref fende bomen gerooid worden, aange nomen dat er geen bezwaren tegen zijn De Gasunie trekt zich, als ze de kans krijgt, niets aan van deze bepa ling Ze biedt perceeleigenaren een uniform contract aan, waarin over de te rooien bomen niets wordt gezegd Alleen de beheerders van grote bos gebieden kennen deze voorwaarde en tekenen dit contract niet, voordat deze clausule aan dit contract toegevoegd wordt. Wat zou nu meer voor de hand gele gen hebben dan dat de betreffende ambtenaren van „Europarkstad" Leus den zijn burgers die dit contract moes ten tekenen over deze clausule zou hebben voorgelicht. Sterker zelfs ze zouden van hun burgers moeten eisen dat ze dit voorschrift nakomen. Teveel boeren hebben in de laatste jaren al veel te vel gerooid. Maar het is zoals één van de voor aanstaande Leusdenaren tegen mij zei „Ze rommelen maar wat aan." Dit „maar aan rommelen" is op vele andere gebieden ook door mij onder vonden. Het zou bijzonder nuttig zijn, als andere burgers, die op vergelijkbaar niveau dergelijke ervaringen hebben, deze ter kennis brengen van zowêl de gemeentesecretarie als van hun mede burgers door deze te vermelden in b.v De Leusder Krant. Zou het bovendien geen aanbeveling verdienen als de gemeentesecretarie enige zelfkritiek op haar wijze van werken zou toepassen? In elk geval is het noodzakelijk dat de betreffende ambtenaren, gestimuleerd door de se cretaris, op de hoogte zijn en blijven van de bepalingen. Het zou de burgerij van „Europark- stad" Leusden heel wat geruster doen zijn, o a. met wat er op de zo „natuur- bewuste" secretarie wordt uitgebroed. B. van Praag, Kon. Julianal. 86, LEUSDEN/ZUID Er zijn wat subsidies van de ge meente aan landelijke instellingen voor de bijl gegaan Vooral de zogenaamde mini-subsidies moesten het ontgelden. door Martin Toonder - 32 - Hoe was het intussen met de beman ning van de Kraak gesteld?" Zoals Okki had verteld, werkten ook zij mee aan de bouw van dezeedraken- vloot, maar Norge had er voor gezorgd, dat de maat en de meester ieder op een aparte afdeling terecht waren gekomen De meester, met zijn technische knob bel zat ergens heel precies werk te doen, waarbij een heleboel electrische draden te pas kwamen. Dat werk lag nem dus wel Maar de arme maat had als taak gekregen om de drakenknoppen te beschilderen. En voor een vreedzaam iemand, wiens enige liefhebberij het verzamelen van prentbriefkaarte was, moest dat wel een heel onprettige ar beid zijn De hele dag zat de maat dan ook te zuchten en te klagen. „Zat ik maar in Lutjewier sprak hij met een droge snik, toen hij aan zijn zoveelste drakenkop begon. „Was ik maar nooit zeeman geworden! Dan hoefde ik nu niet zo'n rare muts te dragen en van die akelige gezichten te schilderen Met weemoed dacht hij terug aan de gelukkige tijd, die hij op de Kraak had doorgebracht „Maar ach, dat komt nooit meer te rug, verzuchtte hij. „En achteraf is Kappie toch ook maar hard tegengeval len. Hij heeft ons allemaal gewoonweg maar in de steek gelaten, toen wij in drie draad werden gestopt Zo druk gaf hij zich aan zijn over peinzingen over, dat hij niet hoorde, hoe er achter hem iemand binnenkwam „Het is wel fraai' Nou zit me daar die klont zeedragen te knqtselen!klonk plots een stem De maat liet zijn pen seel vallen. „Kappie!" riep hij uit. „Wat fijn dat je er bent Zonder één enkele opmerking schrapte de raad op voorstel van B en W een jaarlijkse subsidie van f. 25.-- voor het Instituut voor Natuurbescherming seducatie te Amsterdam. Ik betreur dat. Niet om die f. 25 --, want dat is in wezen slechts een fooi als het gaat om de natuurbescherming. Maar ik verwacht eigenlijk dat een gemeente die zegt alles te doen voor de bescher ming van de natuur- deze uiteindelijk symbolische bijdrage als ondersteuning van een gedachte- niet zonder meer schrapt. Het maakt de natuurbescher mingsdrift van de gemeente er be slist niet geloofwaardiger op. Integen deel. En dat spijt mij. Temeer, omdat het desbetreffende instituut zich bezig houdt met de opvoeding ten opzichte van de natuurbescherming. En we weten allemaal, dat juist dat in deze tijd harder dan ooit nodig is. Men kan op het standpunt staan, dat het een taak van het rijk is om dergelijke instel lingen te subsidiëren, maar aan de an dere kant kan een gemeente, waar zo veel landschap (al dan niet waardevol) ten prooi valt aan de woningbouw, juist door een dergelijke subsidie te hand haven, duidelijk uit laten komen, hoe ze over de natuurbescherming denkt Het is maar een gebaar, vijf en twin tig gulden per jaar waard. Blijkbaar is zelfs dat teveel voor college en raad geweest L. Vos. LEUSDEN/CENTRUM. Geachte redaktie De brief van degene, die zich ver schuilt achter „A. Nonimus" en het antwoord daarop van mevr. v Daalen- Nijsten nopen wij tot het volgende kom- mentaar. Ik ben het met mevr. van Daalen eens als ze haar verontwaar diging uit over een brief met kri tiek, die niet ondertekent wordt. An derzijds gaat ze m i. geheel voorbij aan de kern van de brief van de ano nieme schrijver (of schrijfster). Het gaat niet om Hamersvelders of Leus denaren maar om de suggestie, die gewekt wordt dat de parochie er voor al of uitsluitend is voor de autochto ne bewoners van de gemeente In dit verband wil ik herinneren aan een op merking van pastoor Kitselaar bij ge legenheid van een of ander jubileum van een agrarische standsorganisatie. Volgens een verslag in de krant zou de pastoor de autochtone agrarische bevolking hebben opgeroepen om door hun leven een voorbeeld van christen zijn te geven aan en nu citeer ik let terlijk „de veelal ontkerstende" men sen, die zich vanuit andere plaatsen in Leusden vestigen Zo'n opmerking getuigt op zijn minst van een ongenu anceerde opstelling en ademt dezelfde geest als de gewraakte passage uit het mededelingenblaadje van de paro chie Ik wil gaarne aannemen, dat pas toor Kitselaar het ontzettend druk heeft. Ook wil ik geloven in zijn toewijding voor zijn parochianen, van-oudsher. Maar er komen nu eenmaal nieuwe parochianen bij, die om A. Nonimus te citeren „al of niet in de kerk ko men". Drs. W A. G. Veen, Calabrie 12, Leusden-C. -33- In korte bewoordingen legde Kappie de Maat uit, hoe hij in de fabriek van Norse Norge terecht kwam. Toen hij vertelde, dat Norge hem had voorgesteld om kapi tein op een zeedraak te worden, begon de Maat bezorgd te prostesteren. „Dat doe je toch zeker niet, Kappie", sputterde hij, „Dan-dan kom ik nooit meer in L-Lutjewier terug en hoe moet dat dan met de Kraak?" „Natuurlijk doe ik het niet, jong," stelde Kappie hem gerust „Maar ïkben deksels blij om te horen, dat je de goeie Kraak niet vergeten bent. Die rare viking deed al net, alsof jullie hier ja allemaal voor je plezier zaten!" „Ach," antwoordde de Maat, „Watzal ik zeggen. de verzorging is wel goed en zo, maar om iedere dag tegen die lelijke drakenkoppen aan te moeten kij ken valt ook niet mee. En om met die slingerende dingen de wereldzeeën te veroveren lijkt me ook niet alles Daar kan niks als ellende en narigheid „Zo is het maar net, jong!" verzeker de Kappie, „Daarom moeten we aan dit spul ja gauw een einde zien te maken. Maar nou ga ik eerst eens de meester opzoeken -34- Kappie vond de Meester terug achter een deur, waarop met grote letters „Verbo den Toegang", „Geheim" en „Hoog spanning" stond geschreven En daar was de Meester zo druk bezig met het samenstellen van ingewikkelde drade rige machientjesdat hij Kappie niet eens hoorde binnenkomen. „Zo nu nog de straalgeleider aanbren gen en dan is er weer eentje rond!" hoorde Kappie zijn machinist mompelen „Het schijnt je nogal te bevallen om mee te helpen bij het bouwen van overge- - 35 - Kappies ernstige woorden brachten de Meester enigszins van zijn stuk. „Ik begrijp wel dat je hetjammervindt.dat ik de Kraak in de steek heb gelaten. Kappiesprak hij, „Maar de tijd voor stoom- en motorschepen is toch voorbij, dat moet je begrijpen. Norse Norge is zijn tijd ver vooruit. Stel je voor: dubbel-Q-straling! Daar denkt nog immers geen mens aan. Daarom snapt niemand iets van die zeedraken die dingen reageren technisch vol- het maa r net'Maar de meester schudde zijn hoofd. „Jij kent Norse Norge nog niet, Kappie", sprak hij, „Je moet niet den ken, dat hij de eerste de beste is! Denk je dat ik anders voor hem zou werken? Weet je dat hij de dubbel-Q-straling heeft uitgevonden9 Dat wil toch wel wat zeggen, zou ik zo zeggen „Gooi dat maar in mijn pet," sprak Kappie stroef. „Het valt me ja bar tegen, dat jij ook al voor die Norse Norge bent uitgang...." stamelde de Meester Hij kreeg evenwel geen gelegenheid om te zeggen wat hij precies van de technische vooruitgang dacht, want op dat ogenblik zwaaide de deur open en daan stond Norse Norge. „Bij Thorrrrrrrr!" bulderde deze, „Een geklets als in een trollenkelder! Ik heb alles gehoord wat je zei. kapi- teintje! Probeer jij soms het moreel van mijn mannen te ondermijnen? De stemming te bederven? Bij alle Dra ken! Dat zal je niet glad zitten.. Pro Juventute, een algemene instel ling voor kinderbescherming met 24 verenigingen over het gehele land, biedt dit jaar weer een mooie oranje kalender 1973 aan met exclusieve foto's van het vorstenhuis voor de prijs van f4,75. Het werk dat deze verenigingen doen, is verdeeld in 3 sectoren, t.w voogdij, gezinsvoogdij en preventief werk, dit alles t.b.v het kind. Een dezer dagen gaan enkele dames op pad en bieden u de kalender te koop aan. Steunt de onmisbare hulp aan het kind door aankoop van deze kalender. Mocht u geen bezoek krijgen en toch dit mooie doel willen steunen, dan kunt u deze kalender bestellen bij: Mevr W. J. v. Zandbrink-Hilhorst, Hamersveldseweg 19a, Leusden-C., telefoon 03496-1262. De inleiding van de resolutie van de Verenigde Naties, die betrekking heeft op de internationale ontwikkelingsstra tegie gedurende het decennium 1970- 1980, bevat o.a. de volgende punten. 3 De levensstandaard van ontelbare miljoenen mensen in het minder ontwikkelde deel van de wereld blijft (echter) erbarmelijk laag. Dit heeft tot toeneming van de span ningen in de wereld bijgedragen. 10. Economische en sociale vooruit gang is de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van de gehe le internationale gemeenschap. 11. De ontwikkelingslanden zijn zelf verantwoordelijk voor hun ontwik keling; maar zij zullen, hoe groot hun inspanningen ook zijn, de ge wenste ontwikkeling alleen be reiken indien zij door de ontwikkel de landen met ruimere financiële middelen en gunstiger econo misch- en handelspolitiek beleid worden gesteund. Na de toetreding van Engeland tot de E E.G. zal zij 34% van het tota le afzetgebied van de ontwikkelings landen omvatten. Dat hieruit haar bij zondere verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingslanden blijkt, behoeft geen nader betoog De totale import van de E.E G. uit de ontwikkelingslanden liep haalde zeedraken!zei Kappie ontstemd. De Meester keek verrast op „Kappie!" riep hij uit, „Ben je ook hier? Krakende krukassen' Dat vind ik fijnwant met de zeesleepvaart is het toch maar sinister gesteld, hè?" „Jij denkt dus, dat ik me door die norse meneer heb laten overhalen om mee te doen!antwoordde Kappie streng „Nou, zo is het niet hoor! Die bliksemse kniezebieter kan voor mijn part naar de maan vliegen met zijn drakenspul' Hij is een gevaar voor het zeewezen en zo is maakt! Alleen Norge en ik weten pre cies hoe ze werken... „Zo! Jij denkt dus dat de tijd voor schepen als de Kraak voorbij is", antwoordde Kappie. „Het doet een eerlijk zeeman pijn om dat te horen jong „Ja maar wacht nou eens even, Kappie begon de meester zenuwachtig, zo bedoel ik het niet! Ik bedoel... „Kijk me eens recht in de ogen", beval Kappie, „Ge loof je echt dat de goeie Kraak beter naar de sloper kan?" „N-nee.. dat niet direct, maar de technische voor van 1960-1968 terug van 22 tot 17,9%. Wat de aard van de handel tussen E.E.G. en ontwikkelingslanden betreft, het volgende: ongeveer 90% bestaat uit grondstoffen Het aandeel van de ontwikkelingslanden in de totale E E.G.-import van grondstoffen be draagt 50%, waarvan weer 80% ge vormd wordt door brandstoffen. Als we verder bedenken dat de wereldmarkten voor grondstoffen beheerst worden door de ontwikkelde landen en dat de E.E.G. zich zelf beschermt door tariefmuren en preferenties, dan resulteert daar uit duidelijk geen gunstig economisch en handelspolitiek klimaat voor de ontwikkelingslanden. De tarieven voor grondstoffen die door de E.E.G. uit de geassocieerde landen worden inge voerd, worden sterk gereduceerd; de importheffingen op industrieprodukten en halffabrikaten, afkomstig uit de Derde Wereld blijven gehandhaafd. Verder zijn er heffingen in de vorm van accijnzen en andere consumptie belastingen; deze worden voorname lijk toegepast op produkten als kof fie, thee, suiker en cacao. De zes E.E.G.-landen leveren een kwart van alle overheidshulp die ont wikkelingslanden ontvangen. Het groot ste ueel hiervan gaat naar de zoge naamde voorkeurslanden van de afzon derlijke leden der E.E.G. De Europese commissie heeft haar denkbeelden neergelegd in een: „me morandum van de Europese commissie betreffende een gemeenschappelijk be leid inzake ontwikkelingssamenwer king." De commissie stelt voor in haar actieprogramma 1. Toename en stabilisatie van de officiële kapitaalstromen 2. Verzachting van de hulpvoor- waarde. 3. Opheffing van de bilaterale hulp door lidstaten. 4. Coördinatie van de hulpactivitei- ten. 5. Bevordering van de samenwerking tussen ontwikkelingslanden Het doel van dit actieprogramma was, een discussie hierover tussen de lidstaten aan de vooravond van UNCTAD Illite stimuleren. De houding van de lidstaten van de E.E.G. is door dit programma nagenoeg niet veranderd, dit is duidelijk gebleken op de UNCTAD- conferentie in Chili. Voor nadere informatie kunt u terech' bij de wereldwinkel Leusden. Cyclaam Vanaf vaandaag starten wij met u informatie te geven over een plant, bloem, of over uw tuin. De kamerplant die wij kozen om deze serie mee te beginnen is de overbekende cyclaam, waarvan de Nederlandse naam alpenviool tje is. De cyclaam is afkomstig uit Klein-Azie, waar hij in het wild voorkomt. Het is een over blijvende plant met een knolvor mig verdikte stengelvoet. Het liefste houdt men de cyclaam op een lichte plaats in een ir.atig verwarmde kamer. Ze zal t^gen felle zon beschermd moeten wor den, maar vanaf oktober tot maart kan ze het zonlicht best ver dragen Water geven doet u het beste op de schotel met handwarm water, als u water boven op de pot geeft is de kans op verrotting van de knoppen en bladeren groot. Overtollig water wat na plm. 1 kwartier nog in de schotel staat weggooien. Door teveel water te geven gaat het blad vergelen: dit kan ook het gevolg zijn van te weinig licht. Uitgebloeide bloemen en verdor de bladeren, moet u met een draaiende beweging uit de plant trekken. Tegenwoordig zijn er velerlei kleuren cyclamen te koop, waar van vooral de pastelkleurige erg mooi zijn Ook zijn er cyclamen in de handel die een aangename geur verspreiden, de zgn. Wel- lenside-Cyclamen. Let er bij het kopen van cyclamen op dat de bloem- en bladstelen goed dik zijn en er voldoende bloemknoppen aanwezig zijn Henk Hendriks. OPLOSSING SCHAKELPUZZEL A220 HORIZONTAAL: 4. meeuw; 6. kraai; 8. merel; 10. mat; 11. snood; 12. edele; 13. Ena; 17. toren; 18. sfeer; 19. Natie; 20. menen, 22. prins; 24. tenor; 26. ego; 27. stier; 28. stage; 29. Ane; 33. rente; 34. ko ker; 35. nooit; 36. dreef; 38. velen; 40 pasar; 42. Eva; 43. kreet; 44. smaad: 45. tel; 49. regel; 50. troon; 51 trans. VERTIKAAL: 1. les; 2. rad; 3. erg; 4. maart; 5. we nen; 6. kroes; 7. ieder; 8 malen; 9. lente, 14. krent; 15. begin; 16. etang, 20. mager; 21 notie; 22. preek; 23 sater; 24. tegen; 25. renet; 30 sneer, 31. akela; 32. dorst; 26 Dover; 37. forel; 38 vleet; 39 nemen; 40 plant; 41. reeds; 46. Aga; 47. zon; 48. gal. LEUSDEN - Donderdag 26 oktober werd de automobilist A. N. uit Leusden bekeurd, omdat hij reed met een wagen waarvan de stoplichten defekt waren.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7