HYPO THEKEN Zet artikel 19 burger buitenspel? vanaf 7!% Knalgroen en haar enquête: Antwoord aan de heer R. Polak Oproep aan alle bewoners: wordt lid van knalgroen ALFA ROMEO WIMEOO NV Antwoord aan de heer B. van Praag OPEN BRIEF AAN B. EN W. VAN LEUSDEN M natuurmonumenten 9iro 9933 aktie behoud zwanenwater voor nu en later Aktie Behoud zwanenwater voor mi en later Ontstaan Wereldwinkel DE JEUGD STAAT OP HET SPEL! PLANT VAN DE MAAND DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEUSDER KRANT 8 INGEZONDEN: In de Leusder Krant van 2 novem ber j 1. werd door de heer R Po lak kritiek uitgeoefend op het aktie- komité Knalgroen. Het betoog spitste zich toe op de enquête die door de Sociologische Fakulteit van de Rijks universiteit te Utrecht wordt gehouden onder Leusden's bevolking. Daar uit de brief van de heer Polak blijkt dat wellicht een aantal uitlatingen va& Knalgroen tot misverstand aanleiding kunnen geven, willen wij gaarne wat uitvoeriger op zijn brief ingaan. Kort samengevat luidde de kritiek van de heer Polak aldus 1 Knalgroen wil de indruk wekken dat het Gemeentebestuur van Leus den niet voldoende is geïnteresseerd in natuurbehoud. 2. De burger heeft zijn vertegenwoor digers in de Gemeenteraad; een enquête over wat leeft onder de bevolking is dus overbodig; 3. De enquete is tendentieus; de vra gen lijken op de vraag aan een schoolkind, of het voor of tegen 3 maanden vakantie is, 4 Mensen die zich recentelijk in Leus- den hebben gevestigd hebben geen recot van spreken over de wense lijkheid van verdere uitbreiding Liever dan deze opmerkingen punts gewijs te behandelen willen wij hieron der trachten uit een te zetten wat ons heeft bewogen tot het laten houden van bovengenoemde enquête. Knalgroen stelt zich als doel enig tegenspel te bieden tegen een aantal plannen van b. w en probeert hierdoor de burger mee te laten den ken bij het groeiproces van de gemeen te De noodzaak tot stemverheffing werd het eerst gevoeld bij de hearing vorig jaar oktober over de discussie nota le fase. die voor een groot deel het karakter droeg van voorlichting achteraf. Immers Eurowoningen en Rossenberg waren al ten dele gebouwd De discussie tijdens de hearing ging voornamelijk over de S10, een weg die gedeeltelijk vóór 1978 was gepland. De aanleg van deze weg werd gevoeld als een voorbarige stap de nadelen (sterke aantasting van enkele stukken waardevolle natuur, geluidshinder, scheiding van twee woonkernen, etc spraken te meer aan omdat de moti vatie vóór de weg erg zwak was (er is nog steeds geen verkeersstudie voor de regio, eventuele alternatieven wor den nauwelijks in het openbaar in be schouwing genomen i. Een volgend punt dat Knaleroen ter harte is gegaan, is het gebrek aan belangstelling voor het openbaar vervoer bij het gemeen tebestuur Nadat de verkeersadviseur van de gemeente had verklaard dat er bij de N S geen belangstelling bestond voor personenvervoer op het „Pon"- lijntje, bleek tijdens een onderhoud met de afdeling Voorlichting van de N S. dat hier wel degelijk over was gedacht Met name bleken er in 1969 voorstellen door N S. gedaan te zijn over een ring-spoorlijn Leusden- Amersfoort. waar echter door de be trokken gemeentes nooit op was gerea geerd. Nadat Knalgroen deze zaak wat had opgerakeld bij b w. en do raad is nog steeds geen bevredigend ant woord over' de konttoverse gekomen. Was door de voorgenoemde zaken de belangstelling van Knalgroen gewekt voor de ontwikkelingen indezegemeen- te. bij verdere bestudering van de be schikbare stukken werden wij ons steeds meer bewust van de gevaren die een geforceerde groei met zich meebrengt Deze gevaren spreken ons des te meer aan. omdat de indruk bestaat dat een aantal plannen zeer snel tot uitvoering worden gebracht, zonder dat er voldoende discussie aan is vooraf gegaan Aangezien recentelijk in de Algemene Beschouwingen van de Gemeenteraad al enkele woorden aan deze uitbreiding zijn besteed en w ij ons voorstellen binnenkort nader op een aantal problemen in te gaan. willen wij hier slechts volstaan met enkele hoofd punten Bij het voorbereiden van ver anderingen in de bestaande struktuur van ile gemeente zal het beleid be paald moeten worden door het afwegen van een aantal belangen die vaak min of meer strijdig zijn. Zoals wethouder Bijleveld pas opmerkte- Men kan geen omelet bakken zonder eieren te bre ken' Maar wat te doen als zou blij ken dat die omelet te bruin gebakken is of dat er niet voldoende eetlust is? Toen de plannen voor de groei van Leusden gestalte kregen, waren de voorspellingen van de groei van de bevolking in Nederland vele malen groter dan nu de schattingen zijn Daarbij is sindsdien, mede door het Rapport van de Club van Rome. het bewustzijn veel sterker geworden»dat wij zuinig moeten zijn op de stukken natuur die we in Nederland nog heb ben. Leusden is aan alle kanten om geven door waardevolle stukken land schap die voor een deel ten prooi zul len vallen aan de uitbreiding Het stre ven van b w om. waar mogelijk, het bestaande groen in te passen in de bebouwing verdient alle lof; het heeft alles te maken met een zinvolle stads- verfraaiing, maar is vanuit het oog punt van natuurbehoud slechts het ver gulden van een pil. Wij willen hier met nadruk stellen dat wij niet bij voorbaat de deur wil len dichtgooien voor woningzoekenden, maar dat we een geforceerde en ten dele ongekontroleerde groei van de gemeente kritisch willen begeleiden Als na 20 jaar blijkt dat men zich wat vergailopeerd heeft, dan kan de klok niet meer worden teruggedraaid In de tweede fase van de uitbreiding die binnenkort in de Raad zal worden gebracht, zal volgens het struktuur- plan een gedeelte van het toekomstige stadscentrum worden verwezenlijkt Wat zijn nu de overwegingen die ons er toe brachten om aan de Universi teit te vragen een enquête onder Leus den's bevolking in te stellen: - Bij gesprekken met kennissen blijkt dat bij velen soortgelijke gedachten bestaan Maar er zijn uiteraard gro te groepen van de bevolking waarvan wij de mening over dit soort zaken niet kennen. Zijn wij roependen in de woestijn"9; dan zullen we ons meer tot de burger dienen te richt en Blijkt een grote groep van de bevolking een aantal van onze over wegingen te delen, dan zal onze stem bij het gemeentebestuur en hogere overheden meer gewicht in de schaal moeten leggen. - Tijdens de verkiezingen van de Ge meenteraad in 1969 was het wel of niet uitbreiden nog geen punt van discussie Het lijkt nuttig voor de raadslieden dat zij weten wat er in dezen onder de bevolking leeft. - De enquête heeft naast een informa tieve funktie (voor het Gemeente bestuur en Knalgroen) ook een .op voedende waarde Immers door de bevolking te konfronteren met een aantal vraagpunten zal de belangstel ling voor deze zaken meer in het openbaar worden gebracht. Wellicht is het zo zoals wethouder Bijleveld ook reeds opmerkte, dat de mening van de bevolking niet van doorslaggevende betekenis mag zijn voor de vraag of wij de woning nood mee moeten helpen oplossen Maar wat de kant van b w zowel als van haar stedebouwkundig adviseur hebben wij bij herhalingge- hoord hoe plezierig het wonen in een fraaie .New Town Leusden zal zijn Het lijkt nuttig om van de bevol king te vernemen hoe zij hierover denkt. Over de opzet van de enquête het volgende De vragen zoals die werden geformuleerd in het door de heer Polak gewraakte stuk over de enquête (Leusder Krant 19-10- 72) zijn slechts bedoeld geweest als illustratie van liet soort vragen die zijn opgekomen bij Knalgroen en waarover wij een mening van de bevolking hopen te vernemen Wij zijn ons ervan bewust geweest dat wij niet over de ervaring en de techniek beschikken om een vragenlijst voor eenquête op te stellen. Daarom hebben wij ons tot de Universiteit gewend met het verzoek om de enquête te houden, waarbij wij ons hebben beperkt tot het schetsen van de problema tiek Op deze manier dachten wij dat er aan maximale garantie was voor een ..waardevrije opzet van de opiniepeiling. Tenslotte veroorloven wij ons nog enig kommentaar te leveren op de .beschuldiging" van de heer Polak dat Knalgroen zou bestaan uit een aantal Amersfoorters Wij menen dat het niet relevant is wie over de za ken in Leusden praat, maar wat door verschillende personen over deze zaken wordt gezegd De heer Polak stelt aan de ene kant geen prijs op de mening van niet-Leusdenaren, terwijl hij an- derszijds zich automatisch schijnt neer te leggen bij de mening van heren uit Den Haag, dat Leusden moet voor zien in de woningnood van het Westen des lands! Overigens, de belangrijkste adviseurs vav de gemeente, op stede bouwkundig. sociaal-ekonomisch en verkeers-technisch gebied wonen ook niet in Leusden. niet in Leusden. Van de vaste kern van Knalgroen woont 50% in Leusden. de rest woont inde omliggende gemeen ten KNALGROEN p/a Arnhemseweg 300, Amersfoort Antwoord aan de heer Polak Dealrr «oor Anwr»/oort c.u. Evirard McWerwec S4-Til. 01410-18901 Gcldcnotraat 19-Tcl. 01490-11170 De grote liefde voor de natuur, heeft mij ertoe gedreven de heer Polak, Arnhemseweg 50, Leusden-Zuid. te antwoorden op zijn ingezonden stuk in de Leusder krant van 2 november j 1 U vindt het zo vreemd dat juist de mensen die na 1967 in Leusden zijn komen wonen, protesteren tegen de te grote uitbreiding, het omhalen van bo men en aanleggen van wegen door on ze landgoederen U heeft zich schijn baar niet afgevraagd, waarom deze mensen in Leusden zijn gaan wonen, ik vertel het u graag. Wij b.v. woon den in Utrecht, als je een boodschap in de binnenstad moest doen, kreeg je daarbij meteen een flinke dosis kool- monoxyde naar binnen. Veel mensen hebben dan ook voorhoofdsholte- of kaakholteonlstekingen van al die stank, je ziet de gassen zo hangen Met wasdag de was buiten drogen kon niet, want de hoge pijpen van P E G U.S en andere bedrijven sproei den zoveel zwart in het rond, dat op je goed bleef plakken, dat je weer op nieuw kon gaan wassen. Een mooie advertentie, wij weten de tekst nog heel goed, deze luidde zo Kom wonen in Hamersveld, hier heeft u nog rust en een mooie omgeving, u hoort er al leen het gekakel der kippen en geblaf van de honden." lokte ons hierheen De meeste mensen hadden al hun ge spaarde geld er aan willen geven en velen hebben het geleend om naar Hamersveld te kunnen komen Nauwe lijks 3 jaar woonden wij hier of deleu- Geachte redactie, Naar aanleiding van de ingezonden brief van de heer B. van Praag, Ko ningin Julianalaan 86 te Leusden-zuid, inzake bet leggen van een gasleiding aldaar, iD uw editie van 2 november jl.breng ik het volgende te uwer kennis. 1 De stelling dat bomen gerooid zou den zijn, is zonder meer onjuist, hetgeen de heer Van Praag (tele fonisch) is meegedeeld (Wel zijn - met toestemming van Staatsbos beheer - enige stobben gerooid). 2 Het tracé der te leggen gaslei ding is bepaald na uitvoerig overleg tussen a het Staatsbosbeheer, b de Provinciale Planologische Dienst, c. de Gasunie. d burgemeester en wethouders 3. Door het Staatsbosbeheer is aan de Gasunie een herplantplicht op gelegd 4 De heer Van Praag heeft - hetgeen hem ook uitdrukkelijk is verteld - niet met een functionaris van de voorlichting gesproken Ter rechtzetting van onjuiste feiten en de eventuele onrust, die de brief van de heer Van Praag heeft gewekt, verzoek ik u - teneinde deze onrust weg te nemen - het bovenstaande in uw krant op te nemen S Polak- Bureau Kabinet en Voorlichting der gemeente Leusden. HET WOORD IS AAN U De laatste tijd wordt er in Leusden, en daarbuiten, veel gediskussieerd over de toepassing van artikel 19 bij het verlenen van bouwvergunningen. De veel gehoorde opinie is dat door het hanteren van dit artikel uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening de de- mokratie volledig om zeep wordt ge holpen en het de burger vrijwel alle kansen op inspraak" ontneemt. Van de kant van B en W daarentegen wordt er de nadruk op gelegd dat artikel 19 nodig is om een flexibel en snel bouwbeleid te kunnen voeren. Hier onder volgt een uiteenzetting over de bedoeling van dit wetsartikel, de toe passing in de praktijk en de rol die de burger hierbij nog kan spelen. DE PLAATS VAN ARTIKEL 19 IN DE REST VAN DE WET Wil iemand iets gaan bouwen (of aan leggen, bijv plantsoenen, leidingen of wegen) dan moet hij volgens de wet een bouwvergunning, resp. aanlegver- gunning van B en W krijgen als zijn plan niet in strijd is met het gel dende bestemmingsplan Indatbestem mingsplan staat voor een bepaald ge bied vaak gedetailleerd aangegeven welke bebouwing er komt, hoe breed de straten worden, etc Een bestem mingsplan voorbereiden kost de ge meente veel tijd, vooral ook omdat als het ontwerp klaar is er nog een uitgebreide procedure van goedkeuring door de Provinciale Overheid (Gede puteerde Staten) en de Rijksoverheid („de Kroon", oftewel Raad van State) op kan volgen ledereen kan tegen een bestemmingsplan bezwaar indienen als het plan ingaat tegen een privé-of al gemeen belang, waardoor de afhande ling lang kan worden opgehouden 3 tot 31/2 jaar na het openbaar maken van eenontwerp-bestemmingsplandoor B en W Wanneer nu een oud bestemmingsplan vervangen gaat worden door een nieuw, dan zouden in de tijd van voorbereiding van het nieuwe plan inmiddels bouw- aanvragen moeten worden goedgekeurd die passen in het oude. maar nog steeds geldende plan Dit zou de nieuwe plan nen aardig kunnen dwarsbomen, en daarom kan de gemeenteraad een voor- bereidingsbesluit nemen voor het be treffende gebied, a'ls verwacht wordt dat een ontwerpbestemmingsplan na een jaar gereed zal zijn (onder bepaalde voorwaarden na twee jaar). Nadat het voorbereidingsbesluit wordt openbaar gemaakt, worden alle nieuwe bouw- aanvragen ..bevroren" tot het nieuwe plan is goedgekeurd. Echter, als het bouwplan klopt met het oude bestem mingsplan en niet in strijd is met het in voorbereiding zijnde, dan kunnen B en W, met goed vinden van G.S. vrijstelling van de bevriezing verle nen (dit is de zg antcipatie-bevoegd- heid, art. 50 lid 8 woningwet). Het voordeel is dat kleine, ..vanzelfspre kende" projekten niet onnodig lang wor den opgehouden Nu kan zich een situatie voordoen dat een bouwplan wordt ingediend dat strij dig is met het oude bestemmingsplan maar -past in het in voorbereiding zijnde plan Het zou jammer zijn als die aanvraag zou moeten worden op gehouden tot het nieuwe bestemmings plan is goedgekeurd Daarom heeft de wetgever artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (W R.O ge maakt, waarmee B en W (eventueel zonder de Gemeenteraad hiervan in kennis te stellen) vrijstelling kunnen verlenen van de voorschriften in het geldende .vigerende") bestemmings plan gedurende de tijd dat een voor bereidingsbesluit geldt of een bestem mingsplan in behandeling is. Ook hier voor hebben B en W nodig een ver klaring van geen bezwaar van Gede puteerde Staten. Hoewel de wet dit niet voorschrijft, hebben G. S. van Utrecht bepaald dat een aanvrage om bouwvergunning via artikel 19 bekend moet worden gemaakt in de dagbladen en gedurende 14 dagen ter inzage moet liggen, kompleet met situatie tekening en toelichting, waarin ook de urgentie moet worden duidelijk ge maakt Gedurende deze 14 dagen kunnen belanghebbenden bezwaar maken. DE PRAKTIJK VAN HET GE BRUIK. Wat is nu vaak de praktijk bij een geforceerde uitbreiding zoals in Leus den? B en W willen een woningbouw- komplex neerzetten op grond die nog een agrarische bestemming heeft, maar het betreffende nieuwe bestemmings plan is nog niet klaar Er wordt, dan een voorbereidingsbesluit genomen, waarna met behulp van artikel 19 W R O toch gebouwd kan worden Op deze manier werkt het voorberei dingsbesluit juist tegengesteld aan de oorspronkelijke bedoeling: in plaats van bouwaanvragen te bevriezen kan er via artikel 19 de uitvoering van bouw plannen mee worden versneld! NADELEN VAN ARTIKEL 19 EN MAATREGELEN ERTEGEN Wat zijn nu de nadelen van het ge bruik van artikel 19 en hoe kunnen die eventueel worden verminderd9 - Ar tikel 19 maakt het mogelijk dat deel- projekten worden verwezenlijkt zon der dat ze in groter verband (bestem mingsplan) kunnen worden beoordeeld Het bezwaar wordt iets minder sterk als er, zoals in Leusden het geval is, een struktuurplan is, Echter, in een struktuurplan staan de bestemmingen van de verschillende gebieden slechts globaal aangegeven, de uiteindelijke plannen kunnen hiervan sterk afwijken -De wet schrijft voor dat bij ontwerp- bestemmingsplannen iedereen bezwaar kan maken Bij de artikel 19 toepassing kunnen dat eigenlijk alleen de recht streeks belanghebbenden; dat zijn per sonen die aangrenzende of nabij ge legen gronden bezitten. Het is echter helemaal in de geest van de wet, en de Gedeputeerde Staten sluiten zich hier bij aan, dat, zodra het gaat om (bijv. woningcomplexen, winkelcentra, grote gebouwen) iedereen belangheb bend is. Dit houdt in dat niet aleen mensen die in hun privébelang me nen te worden aangetast, maar ook degenen die denken dat het algemeen belang geschaad wordt door het pro- jekt, kunnen protesteren. Het pro test kan eventueel worden gesteund door overheidsdiensten als het Staats bosbeheer, Provinciale Waterstaat, Spoorwegen, etc. -Voor bestemmingsplannen is in de wet 'n hele procedure aangegeven waar mee over het bezwaar tot in de hoogste instantie kan worden beslist (zie boven). Over bezwaren tegen een bouwvergun ning kan in principe alleen G.S. beslis sen Echter, wanneer G.S. een be zwaar niet ontvankelijk verklaard (om dat men bijv. geen rechtstreeks be langhebbende is), dan is er toch een weg open om tegen dit besluit van G.S in beroep te gaan Iedereen kan name lijk aan de Raad van State of aan de rechter vragen om te beslissen over een geschil tussen hem en Gedepu teerde Staten. Helaas is het bij art 19 niet zo, als bij bestemmingsplan nen, dat de uitvoering pas kan begin nen na de beslissing van de Kroon Een bouwobjekt kan dus al voltooid zijn op het tijdstip dat de Kroon de bezwaarde in het gelijk stelt! -Het grootste nadeel van de toe passing van artikel 19 ligt in de prak tijk van de bekendmaking In het al gemeen kan men stellen dat de ma nier van aankondiging van gemeente lijke plannen door middel van een advertentie in de krant niet erg doel matig is. Bij bestemmingsplannen is dit vaak nog overkomelijk, het is uit gebreid in de Raadsvergadering ter sprake geweest, de kranten wijden er vaak een artikel aan en het plan ligt een maand ter inzage Bij een vrijstel ling -van bouwvergunning ex. artikel 19 is de inzage slechts twee weken, zo dat men al heel toevallig de adverten tie moet hebben gelezen wil men nog op tijd zijn om protest aan te tekenen De advertenties kunnen overal in de krant staan, op elke dag! Men moet bovendien al heel fanatiek zijn om een halve dag vakantie op te offeren voor het bekijken van de plannen op het gemeentehuis. B en W kunnen eenvoudig medewer ken aan een grotere openbaarheid van de plannen door a een vaste plaats in de Leusder krant te reserveren voor alle publieke bekendmakingen, b alle belanhebbenden schriftelijk in kennis te stellen van de plannen, c de gemeenteraad maandelijks te in formeren over voorgenomen toepas singen van art. 19 SAMENVATTING -Voor elk gebied waarvoor een voor bereidingsbesluit is genomen of een ontwerp bestemmingsplan is ingediend kan artikel 19 worden toegepast -Toepassing van art 19 maakt het mogelijk om te bouwen in alwijkingvan een bestaand bestemmingsplan of zelfs zonder een afgerond bestemmingsplan. Als art 19 wordt gebruikt voor gro te projekten gaat dit in tegen de geest van de Wet op de Ruimtelijke Ordening -Een bouwvergunning volgens art 19 kan in principe verleend worden zonder de goekeuring van de Gemeen teraad Slechts het voobereidingsbe- sluit wordt door de Raad genomen -Bij projekten ex art. 19 moet men eventuele bezwaren binnen 14 dagen na de ter inzage legging indienen bij B en W Deze zenden de aanvraag plus bezwaren aan Ged. Staten om de benodigde verklaring van geen bezwaar te verkrijgen. De Kroon kan ingescha keld worden door een verzoek tot ver nietiging van een besluit van de Raad, B en W of G.S -Bezwaren hebben enige kans op sukses als a. men rechtstreeks be langhebbend is. b het gaat om een projekt dat .domineert" in het be stemmingsplan (dan immers is ieder een belanghebbend), c. het projekt in gaat tegen het algemeen belang of niet strookt met het struktuurplan d. als men aannemelijk kan maken dat het projekt in druist tegen de geest van art 19, bijvoorbeeld als de bouwplannen er al waren voordat een voorberei dingsbesluit voor het gebied was geno men e. als een afschrift van het bezwaar rechtstreeks aan G.S. wordt gestuurd Geraadpleegde bronnen. 1 Nederlandse Staatswetten no 64. editie Schuurman en Jordens. Uitg. Tjeenk Willink, Zwolle, 1971 (ver krijgbaar bij de boekhandel) Hier uit zijn vooral belangrijk art 19 W.R O over vrijstelling van voor schriften van een bestemmingsplan, art 17-19 Besluit Ruimtelijke Or dening over de procedure die G S eisen voor bekendmaking van de toe passing van art. 19; art 50 Woning wet (WW.) over de bevriezing van bouwaktiviteiten tijdens een voor bereidingsbesluit (lid 2) en de vrij stellingsmogelijkheden van deze be vriezing (lid 8). art 46 W R O is als art 50 W W maar dan voor aanlegvergunningen 2. "Het Voorbereidingsbesluit door drs. A A. M. Keyzers, gepubli ceerd in het tijdschrift Bouwrecht, 1971, pags 617-622. Een duidelijk verhaal over de bedoeling en het misbruik van art 19 3. Brieven van G.S van Utrecht aan de gemeenten in de provincie, no. 1019RO/1148 dd 18 april 1969 en no. 188RO/1905 dd 26 juni 1970, over de voorschriften die B en W moeten volgen bij de toepassing van art 19 W R.O en art 50 lid 8 W W Leusden, 16 oktober 1972. KNALGROEN sekr Arnhemseweg 300, Amersfoort, tel 03490- 18012 Knalgroen is een aktiegroep die pro beert de diskussie gaande te houden over een aantal plannen van de ge meente Leusden Met name gaat de groep ter harte de problematiek rond de geforceerde groei van deze ge meente Mensen die hun deskundig heid en/of werklust willen aanwenden voor deze zaak worden verzocht kon- takt op te nemen met het sekretariaat ke naam Hamersveld werd door het ge meentebestuur weggevaagd, zomaar, ineens Waarom'' Wij weten het nóg niet Dit was het begin van 't bouwen aan een grote stad en het verdwijnen van de weilanden Zelfs leuke huis jes en mooie woningen die pas door de bewoners met veel liefde en geld gerieflijk waren gemaakt, moesten worden ontruimd en afgebroken Staat jullie huis al op de nominatie om afgebroken te worden heer Polak, in Amersfoort worden massa's flats ge bouwd. kunnen jullie fijn in wonen. En weet je wat die mensen doen die 4 jaar geleden bereid waren deze huizen in Hamersveld te kopen, die gaan verhuizen, naar een plekje in Ne derland waar nog leefruimte is en frisse lucht en dan gaat het met Leus- deri als met alle grote steden, ont volkt zal het zich voegen bij Am sterdam. Rotterdam. Den Haag, Utrecht enz Dode steden worden het Er moeten nog meer mensen wonen schrijft u. sociaal voelend, dat weten wij ook en gunnen ze dat ook, maar er zijn nog andere plaatsen en braak liggende terreinen, waar huizen ge bouwd kunnen worden, dat is helemaal geen reden al die woningen in Leus den te bouwen Als dit zo doorgaat zullen wij net als de Indianen, met z'n allen in een reservaat komen te wonen. Onze geleerden en biologen waarschuwen al zo lang en terecht, maar hun stem wordt niet gehoord en de waarschuwing met verstaan Wij burgers van Leusden vragen beleefd maar dringend aan B en W. wees wijs met uw bouwbeleid en stop op tijd, wij weten al bewoners genoeg die zeggen Wij gaan hier weg, 't wordt ons te druk, bewoners van voor en na 1967 Statistisch wordt al aangetoond dat de bevolkingsgroei in de toekomst zal afnemen Wij persoonlijk, en hoe de andere bewoners van Leusden hier tegenover staan zou een enquete uit kunnen wijzen, geven liever jaarlijks een vrijwillige bijdrage ieder naar ei gen vermogen, om de gemeente in staat te stellen onze groenstroken en speel ruimten voor de kinderen te onder en behouden Misschien komt er dan ook spoedig een school voor voort gezet onderwijs, dan behoeven al die 11- en 12-jarigen, die de lagere school verlaten, niet levensgevaarlijk op hun fietsjes naar Amersfoort door het enorm drukken verkeer Zo is dit antwoord wel lang genoeg en graag besluit ik met een oproep aan alle bewoners, oud en nieuw, lid te willen worden van de Stichting Knal Groen", tot behoud van de natuur door God geschapen en door mensen afgebroken Hulde aan deze jonge mensen die er voor vechten, anders wordt het. dag vogels, dag vissen, dag bloemen, want die sterven al bi] duizenden en tenslot te dag mensen Met dank voor de plaatsing. Mevr C Roeterdink-van Loveren, Lindenlaan 6. Leusden Centrum. Hartelijk dank voor de tijdelijke af sluiting van Dalmatië via de inrit Alpen- dreef van het Europarkplein. Door reparatie van het wegdek van de Alpen- dreef kan het plein Dalmatié alleen bereikt worden via de inrit Dolomieten- dreef. Door het wegvallen van het doorgaan de verkeer is de lawaai-overlast sterk verminderd. De tegenover elkaar lig gende betonnen woonringen versterken elk lawaai veelvoudig Voor de wandelaars, voetgangers en kinderen is het een genot niet elk mo ment bedacht te moeten zijn op auto mobielen en brommers, die met grote snelheid de bocht omschieten van de Alpendreef Er zijn geen trottoirs. Je moet op de rijweg lopen en spelen Op een rijweg voor doorgaand verkeer Gelukkig zijn wij het enige plein met doorgaand verkeer Gelukkig dan voor de andere pleinen. Nogmaals dank voordetijdelijkeafslui- ting lk hoop dat de reparatie nog lang mag duren. Houen zo' iil=r BONDSSPAARBANK Ivoor Midden en Oost Nederland van 13 - 19 november a.s. tot het pu bliek richt En het Fonds vraagt daar bij om steun voor deze kollekte. - omdat het jeugd- en jongerenwerk al sinds vele jaren een belangrijke bij drage levert aan de leef- en speel- mogelijkheden van de jeugd, - omdat ook het jonge kind meer en meer aandacht krijgt in het kader van dit werk (veel klubhuizen bij voorbeeld hebben crèches, bieden service aan overblijvers", enz - omdat het NJF uit het landelijk deel van de kollekte-opbrengst (50% blijft in het plaatselijk jeugdwerk) stimu leringsbijdragen geeft aan konkrete eksperimeiiteie initiatieven voor het gewone en gezonde kind. Spelen is ook voor het gewone en gezonde kind nodig om mens te wor den. Maar buiten is geen ruimte meer En binnen evenmin - de huizen worden steeds kleiner, steeds gehonger Het probleem van de leef- en speelruimte wordt een zeer urgent probleem Het Nationaal Jeugd Fonds wil daar wat aan doen. Oplossingen helpen zoeken Eksperimenten mogelijk maken Een nieuwe aanpak stimuleren Daar is geld voor nodig Geld dat bestaande organisaties (jeugd-, klubhuis-, sport-, speeltuinverenigingen e d in staat moet stellen om de zaak aan te pakken. Geld dat bijeen moet komen via de jeugdkollekte in de week van 13 tot 19 november Met bussen en lijsten. Ook giften op giro 1247 t.n.v Nationaal JEUGD Fonds Utrecht zijn welkom Van harte aanbevolen omdat het zo nodig is Om het met Jantje Beton te zeggen: ,,De jeugd staat op het spel!" Het kontaktadres in de gemeente Leusden is W Sloot, Dalmatië 68. Leusderi-Centrum. K C „Antilopen" Zonder uw hulp kan Natuurmonu menten het Zwanenwater niet aankopen om het te behouden, voor nu en later. Het Zwanenwater - bij Callantsoog in Noord-Holland - is een vogelpara dijs, één van die laatste uitgestrekte natuurgebieden in ons land, die be houden móéten blijven. 575 hectare duingebied met een rijk planten- en dierenleven moet voor de toekomst als Natuurmonument ln stand blijven. Het laat de mens van nu gelukkig niet meer onverschillig dat er zoveel natuur in ons land verloren gaat. Daarom durft Natuurmonumenten een beroep te doen op u ln 1967 heeft Natuurmonumenten met veler hulp het Deelerwoud behouden. Ook voor u. Nu moeten wij ons in zetten het Zwanenwater voor de toe komst veilig te stellen. Help mee de aankoop door Natuurmonumenten mo gelijk te maken. Uw hulp Is onmis baar. Stort uw bijdrage op giro 9933. Wordt nu lid van Natuurmonumenten De minimum-contributie bedraagt f 15,- per jaar. Vraag eens inlichtingen. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten Herengracht 540, Amsterdam, tel. 020- 246212 giro 9933. Ingezonden ONTSTAAN WERELDWINKELS Eigenlijk hebben we nog nooit het doel van de wereldwinkel verklaard vanuit het ontstaan ervan. Om te weten wat wereldwinkels zijn, kunnen we daarom het beste de nog jonge geschiedenis van dit verschijnsel gaan bekijken In 1968 vond in New Delhi de 2e wereldhandelskonferentie Unctad 11 plaats Een Nederlandse journalist, die voor de Novib deze konferentie bijwoonde, was diep onder de indruk van het mislukken van deze vergade ring van rijke en arme landen door de onwil van de rijke landen. De Unctad bleek niet meer te zijn dan een wat kostbaar uitgevallen praatclub. Al thans. zo bleken de rijke landen er over te denken Een afgevaardigde uit eén van de jonge Afrikaanse landen ver taalde het ..Unctad' daarom als volgt: Under No Circumstances Take Any Decision, neem onder geen enkele voor waarde een beslissing De kloof tussen rijk en arm in de wereld bleek vast te zitten op de onwil van de rijke lan den. Langzaam rijpte bij onze Neder landse journalist het idee van „Unctadshopsdie de Nederlandse publieke opinie zouden kunnen mobili seren Tegelijkertijd was in 1968 door een landelijke werkgroep de bekende riet- suikeraktie gelanceerd. Een aktie aan de hnd waarvan men kon laten zien dat het fout zit met de huidige wereldhaii= del. Dtj ïnitiatiefnerafcFs varftjeze',atffie zochten vervolgens^naar een-mogelijk- heid om de rietsuikeraktie meer kracht te geven en verdere akties te ontwikke len. Zo „bevruchtten" deze twee ideeen (Unctadshop en rietsuikeraktie) elkaar en ontstond er een vaag model van een Derde Wereldwinkel De konkrete uit- wrking en doelstelling zouden in de praktijk plaats moeten vinden De eerste wereldwinkel kwam in Breukelen van de grond, al snel gevolgd door Amsterdam, Haarlem en Rotterdam PERMANENTE VREDESWEEK Het idee sloeg aan Het aantal winkels breidde zich snel uit, met name sinds 1971 In de winkels worden verschil lende zaken verkocht 1. Zogenaamde „politieke" produk ten zoals rietsuiker, thee, koffie, e d aan de hand waarvan de winkeliers snel duidelijk kunnen maken wat er fout is met de huidige wereldhandel 2 Literatuur en informatie over deze zaken 3 Kunstnijverheidsprodukten (inbe- scheiden mate). Tevens werden een aantal kriteria geformuleerd voor de produkten en de nijverheidsartikelen. Deze kriteria zijn: a. het land van herkomst moet in teressant zijn uit het oogpunt van sociale verandering (b.v Chili, Tanza nia en Zambia) b. de opbrengst moet aan het volk zelf ten goede te komen en dient een redelijke hoogte te hebben c. de produkten moeten illustratief zijn voor het aantonen van de onrecht vaardige wereldhandelsstrukturen. d. de produkten moeten door een pamflet e d. begeleid kunnen worden Nou, zult u zeggen, wat is het doel eigenlijk9 Tja, daar zijn we nog niet aan toe. Waarschijnlijk daarover de volgende keer meer We geven het toe. we geven tot nu toe nog weinig mogelijkheden om ons te bezoeken, maar misschien wilt u de moeite nemen om a.s. zondag bij ons te komen kijken? In Achterveld zijn we in Ons Gebouw tegenover de RuK. Kerk aanwezig van 10.30 tot 12 30 uur Voor tussentijdse belangstelling kunt u zich richten tot Krakhorst 21 te Leusden/Centruin of de Verjaegde Ruy- terweg 9a te Achterveld Tot ziens, Wereldwinkel Leusden Lauro L Welp Dalmatië 18 Vc -Roc. TeH-^NiNG 8U'S I Ofmc/TiSF D'OpTME TekÉNiNG3 STUKIES^OT HOUT j "ie. Ke n iNG "2. BRILLENGLAS^ kARToNNÊN DiAPRAGpA Ons kantoor te Leusden/C i i is op werkdagen geopend w U vT van 10-12 en van 14 tot 16 u|Het SteiTeilllOekje DAAROM NATIONALE JEUGDKOLLEK TE Kinderen moeten kunnen spelen. Dit staat vast. Maar hoe? En waar9 Dat wordt meer en meer een vraag. Deskundigen zijn het er roerend over eens: Een kind dat niet kan spelen wordt een on volmaakt mens'En de kinderpsychologe mevrouw Braggaar-Diercks voegt er aan toe „Wij zijn bezig erg veel onvolmaakte mensen te kweken" Het is daarom dat het Nationaal Jeugd Fonds (NJF) - waarin alle in de Nederlandse Jeugdgemeenschap ge organiseerde jeugd- en jongerenwerk participeert - zich ter gelegenheid van de Nationale Jeugdkollekte in de week DE HAAG Om in de kleine tuinen die men tegenwoordig heeft nog enige pri vacy te scheppen, willende mees te bewoners hun tuin omzoinei met een dichte haag, muur o! schutting. Meestal geniet eer haag van coniferen de voorkeur, omdat deze leeft, altijd groen is en bovendien ook nog groeit Vroeger was het vrij algemeen om een haag van Ligistrum te planten; tegenwoordig wordt deze plant vrijwel niet meer gebruikt vanwege zijn eentonigheid, sterke wortelgroei die telkens inge toomd moet worden en het feit dat' hij herhaaldelijk gesnoeid moet worden Meer geschikt is de Thuja occi- dentalis, een groenblijvende conifeer, die sterk groeit en een dichte haag vormt. Ook kan men de Chamaecyparis columnaris „Glauca" gebruiken maar deze is wel duurder De plantafstand voor coniferen die men voor een haag gaat gebruiken is 5 stuks op 2 meter Alvorens men gaat planten, maakt men de grond goed los en wordt er tuinturf en/of compost of stalmest door de grond ge werkt Dit al naar de schraalheid van de grond Men moet er goed voor zorgen dat de conifeer goed rechtop geplant wordt en wel net zo diep als hij op de kwekerij stond Trap de grond na het plan ten flink aan en geef bij droog weer een week lang flink water. Oktober, november en december zijn de beste maanden om de coni feer te planten (zolang het open weer is) Laat ze maar groeien! Henk Hendriks BOUW ZELF EEN „W.C.ROLKIJKER MET EEN BRILLENGLAS" Vele mensen denken dat men voor een Sterrenkundehobby zo'n dure te lescoop nodig heeft Dit is helemaal niet waar a. men kan al zeer veel waarnemen zonder een kijker (zelfs weten schappelijke waarnemingen, zoals bv het waarnemen van meteoren of van kunstmanen). b. een telescoop is niet zo vreselijk duur. vooral niet als u er zelf èen gaat bouwen (er zijn firma's die voor f 17.- al complete telescoop bouwpakketten verkopen) Wie wat oude brillenglazen heeft en 2 in elkaar passende ronde kartonnen buizen en een w.c.-rol kan al een kijkertje bouwen die (veel) beter in kwaliteit is dan de kijkertjes waarmee Galileo Galilei zijn beroemde ontdek kingen heeft gedaan BOUWSCHEMA VAN ZO'N KIJKER Men heelt een bol brillenglas nodig met een brandpuntsafstand (=focus=f) van ongeveer 1000 mm In opticien s taal komt dit (f) overeen met *1 dioptrie (men zegt vaak kortweg dat het glas ,,+1" is) Een glas van 2 dioptrie (f=500mm is ook nog_ bruikbaar Deze lens (brillenglas) be vestigt u dan voor in „buis 1" (zie tekening 1), maar eerst plakt u een diafragma (zie tekemng 2). Als de lens goed vast zit in de buis (u kunt de lens vastlijmen of klem zetten tussen twee houten stukjes (zie tek 3) moet u er nog een w c -rol voor plak ken (het. nut van de w c.-rol is dat de lens niet beslaat bij waarnemingen buiten). De buis moet kleiner zijn dan f (dus bij een +1 dioptrielens is een buis van 90 cm lang genoeg) Als u dit gedaan heeft is de telescoop eigenlijk kaar. Als u alleen door de (eerste) lens kijkt (=objectief) ziet u alles heel wazig (niet scherp), door nabij f nog een lens te plaatsen krijgt u een scherp beeld en vergroot. Deze ver grotende lens noemt men oculair De vergroting kunt u zelf bepalen door f (in ons geval 1000mm.) te delen door f van het oculair, bijvoorbeeld, a f 1000mm., f oculair 50mm (dit komt overeen met 5 a 5,5 dioptrie) Daar uit volgt: 1000:50 20, vergroting 20x. Als u hel objectief tot 15 mm heeftgediafrag- meerd dan heeft u ongeveer een een gezichtsveld van graad, dan kunt u net de hele 'maan zien. b. wilt u een vergroting van 5x heb ben dan moet f van het oculair zijn: 1000 mm f oculair 5, daar uit volgt f oculair - 200, dus f oculair 200 mm Dit komt ongeveer overeen met 3 dioptrie Het oculair moet u ongeveer dia- fragmeren tot 1 cm Sommige loep lensjes zijn ook geschikt voor ocu lair Nu kunt u ook nog kiezen tussen een normaal (rechtopstaand) beeld of een omgekeerd beeld Voor een normaal beeld heeft u een holle (-) lens nodig en voor een omgekeerd beeld een bolle lens. Het voordeel van de laatste is dat het gezichtsveld iets groter is. Het gezichtsveld kan natuurlijk ook vergroot worden door geen diafragma voor de lenzen te plakken, maar dan krijgt u zeer veel last van afbeel dingsfoutje (een rechte lijn is voor de kijker dan een kromme lijn). Als een vergroting van 20X kiest wor den al u bibberingen (als u door de kijker kijkt en bibbert met de handen) 20X vergroot Het is daarom aan te raden om de kijker op een statiefje vast te bouwen (fotostatief 8 i d Er zijn firma's die voor f20,- al com plete houten hoogstatieven verkopen In de volgende sterrenhoekjes zullen stukjes komen over wat je nou alle maal voor leuks kan zien door de w.c.-rolkijker. Evert Jan Hooyer.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 8