Plezierige intocht van St. Nicolaas Plaatselijk politici gingen in Leusden/C. de straat op Commentaren/ meningen ..3 NOGMAALS WETHOUDERS VERKIEZINGEN Secretarie ook 's avonds een keer openstellen Politieke avond op de dag der verkiezingen met TV Vervuiling van het milieu is in principe [j verboden jj WOENSDAG 29 NOVEMBER WORDT BLIJF NIET THUIS! Praat mee stem mee! WELKE REGERING KIEST U? WAT HET OOK MAAK GEBRUIK VAN UW STEMRECHT! en 48 m DONDERDAG 23 NOVEMBER 1912 LEUSDER KRANT 3 Vorige week schreven wij een com mentaar op de situatie, dat er een wethoudersverkiezing op komst is door het vertrek van wethouder Bijleveld naar Houten. In dit artikel zijn he laas enige misvattingen geslopen. On der het motto: ook redakteuren zijn mensen die fouten kunnen maken, wil len' wij het toch eventjes rechtzetten om verdere misverstanden te voor komen. In de eerste plaats schreven wij, dat het kiezen van een wethouder voor Leusden wellicht een moeilijke zaak zou kunnen worden. Mocht er een wethouder worden gekozen, die weinig interesse zou hebben voor de ruim telijke ordening (of daar niet voldoen de in thuis zou zijn), dan -zo schre ven wij- geloven we beslist, dat de rest van het college het tot nu toe gevoerde beleid zou kunnen voortzet ten, zonder dat van stagnatie sprake zal zijn, ook al zullen burgemeester Van der Post en wethouder Van Zand- brink wellicht méér belast worden. Nu is het zo, dat niet wethouder Bijleveld, maar burgemeester Van der Post de portefeuille Ruimtelijke Or dening behartigt, zodat er helmaal geen sprake hoeft te zijn van een va cuum ten aanzien van een beleid van de ruimtelijke ordening. Onze excuses voor deze door ons gemaakte fout. Een fout, die kon ontstaan, doordat wethouder Bijleveld in talrijke dis- kussies, betrekking hebbende op de ruimtelijke ordening, als woordvoer der optrad en de meningen van het col lege ten aanzien van deze materie naar voren gebracht. Die indruk is ook steeds naar buiten gewekt. In verschillende hoorzittingen (laatst nog ter gelegenheid van de kwestie Biezenkamp) trad wethouder Bijleveld op als woordvoerder voor het college, zodat de konklusie, dat deze wethouder portefeuille Ruimtelijke Ordening zou behartigen wel enigszins te rechtvaar digen is. Nu de wethou<)!ersverkiezing zelf. Wij schreven, dat indien men niet tot een beslissing zou kunnen komen, wel licht gemeenteraadsverkiezingen nodig zouden zijn. Dat is in eerste instan tie onjuist. Er kan pas sprake zijn van een nieuwe verkiezing, wanneer blijkt, dat de gemeente onbestuurbaar is geworden. Een dergelijke situatie kan pas ontstaan, wanneer (bijv. door de wethoudersverkiezingen) de mening en in de raad zodanig verdeeld raken, dat b en w niet meer op de juiste wijze de gemeente kunnen besturen en er daardoor geen beslissingen meer genomen kunnen worden. De minister van Binnenlandse Zaken kan dan be slissen, dat er een nieuwe verkie zing in de gemeente wordt gehouden. Terecht schreven wij, dat wij daarin nog niet geloven en dat ,,er heel wat water door het Valleikanaal gstroomd zal zijn, voordat het zover is." De wethoudersverkiezing zal in de maand december plaats moeten vinden, zodra wethouder Bijleveld zijn post als burgemeester van Houten heeft ingenomen en de raad weer compleet is, aangevuld met een nieuw VVD- raadslid. Een kandidaat voor het wet houderschap kan met een eenvoudige meerderheid worden gekozen. Het is dus niet noodzakelijk, dat een kandi daat de helft plus 1 stem nodig heeft om wethouder te worden, ook al is het uiteraard dubieus, wanneer een raadslid met bijvoorbeeld twee stem men, tot wethouder wordt gekozen. Dat zou betekenen, dat hij niet erg veel vertrouwen heeft van zijn mede raadsleden. En zonder dat ver trouwen is het niet prettig om zit ting te nemen in een bestuurscollege. Kortom: het blijft een interessante gebeurtenis in december. Wij zijn be nieuwd wie uiteindelijk als nieuwe wet houder uit de bus komt. Een feit is, dat deze wethouder slechts tot april 1974 zeker is van zijn zetel, want dan volgen gemeenteraadsverkie zingen. En mede door de enorme snel le groei van Leusden is het nog een open vraag, of de dan zittende wet houders na de verkiezingen nog op een voldoende aanhang kunnen steu nen. Meer dan eens horen we de klacht, dat de secretarie der gemeente 's avonds niet op bepaalde uren is open gesteld, zodat mensen, die daar be hoefte aan hebben op die tijd terecht kunnen Vooral zij, die overdag wer ken, vinden dat een gemis. Juist door dat de gemeente regelmatig (door haar snelle groei) stukken ter inzage legt, die van belang zijn voor tal van bur gers (denk maar aan de artikel-19 procedure), lijkt het ons wel van be lang, dat ook zij, die overdag niet kunnen, op een vastgestelde avond in de week toch die stukken kunnen gaan bekijken op het gemeentehuis. Het zelfde geldt dan uiteraard ook voor verschillende andere zaken, die op het gemeentehuis geregeld moeten worden (paspoorten, burgelijke stand etc). Het lijkt ons de moeite waard om bij wijze van experiment een tijdlang de secretarie op een avond in de week open te stellen. Mocht de behoefte voldoende zijn, is er aan te denken een derge lijke openstelling 's avonds permanent te maken. Bij voorkeur moet men dan natuurlijk niet de vrijdagavond hier voor uitkiezen, zoals elders gebeurde, want dat is nu juist een avond, waarop de meeste mensen hun afspraken ma ken voor visites, het bezoeken van voorstellingen etc. Mocht dat wel ge beuren, dan krijgt men hetzelfde re sultaat als in een andere gemeente, waar men konstateerde dat er geen belangstelling was voor openstelling in de avonduren. V. LEUSDEN/CENTRUM - De bouw in het ontwerp-bestemmingsplan Alands- beek 1 (voormalig deel van Rozendaal) is van start gegaan. Zoals bekend wor den ook hier Eurowoningen gebouwd, zij het van een ander type dan in het plan Rozendaal Op de foto een beeld van de bouw. (Foto Leusder Krant) Ons kantoor te Leusden/C is op werkdagen geopend van 10-12 en van 14 tot 16 u Wethouder Bijleveld, benoemd tot bur gemeester van Houten, ontvangt van St. Nicolaas al vast een ambtsketen boot", wat door alle kinderen en gro te meegezongen werd. De majorettes verrasten ook nog met een optreden. Hierna begon de intocht van St. Ni colaas door een gedeelte van Leus den. Dit bezoek van St. Nicolaas, wat georganiseerd werd door de winke liers in samenwerking met de speel- en recreatievereniging ..Blijhof", had gelukkig een beter verloop dan vorig jaar. dwenen was. De Pieten maar zoeken in het gemeentehuis en laten ze het briefje daar nou nog vinden ook! On dertussen speelde de Muziekpiet een liedje wat door de kinderen meege zongen werd Twee Pieten (Nico en Santos) bleken schuld te hebben aan het zoekraken van St. Nicolaas' spul len en ze moesten voor straf in de hoek staan De speech (toespraak) van St. Ni colaas kon dus eindelijk beginnen. Hij sprak zijn blijdschap uit over het feit dat de burgemeester aanwezig was, waarschuwde de kinderen nogmaals voor het verkeer en prees de ou ders de kinderen over te zetten. Na zijn toespraak mochten Nico en San tos weer uit de hoek en moesten beloven erg goed op de bril en het grote boek te passen. Tot de burge meester zei de Sint .,Ik weet wat het wil zeggen voor veel mensen te zorgen Het is moeilijk het iedereen naar de zin te maken. Ik heb echter één grote wens, dat door het denken aan de kinderen, sommige beslissingen u gemakkelijk zullen vallen" De muziekvereoigiDg Lisiduna met drumband en majorettes lieten zich zaterdagmiddag niet onbetuigd! De ma jorettes gaven bovendien nog een extra show(tje). Toen immers was het door het ge drang van kinderen onmogelijk ook maar ,,iets" te zien. Het geheel duur de echter veel te lang en vooral voor de kleinsten werden er veel te dure woorden gebruikt. Later we hopen, dat ook dit volgend jaar opgevangen wordt. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Ver schillende politieke partijen zul len volgende week woensdagavond in café-restaurant Nieuw Leus den aan de Asschatterweg te Leusden/Centrum bijeen zijn om hun winst of verlies te vieren of te betreuren. Een aantal televi sie-toestellen zullen worden op gesteld om iedereen in de gele genheid te stellen de uitslagen te volgen. Ook de op die avond uit te zen den voetbalwedstrijden zullen kunnen worden bekeken. Ook over die uitslagen zal kunnen worden gediskussieerd.... Het ligt in de bedoeling, dat iedereen gewoon naar binnen kan lopen om te praten (of om te zwijgen). Het accent moet, aldus vertegen woordigers van de plaatselijke politieke partijen, gewoon lig gen op gezelligheid en onderling kontakt. Men hoopt, dat zoveel mogelijk mensen die avond aan wezig zullen zijn. Loop eens naar binnen. Keurig op tijd, werd de komst van Sint hoorbaar door de muziekver- iging Lisiduna" Alle hoofden widen zich, de vlaggetjes werden en en weer gezwaaid om een extra rtelijk welkom te tonen Voorafge- in door het majorettenkorps en het iziekkorps naderde Sint Nicolaas in open Landauer, het gemeentehuis, ir aangekomen werd hij hartelijk lkom geheten door burgemeester A H van der Post De Pieten ilden ondertussen capriolen uit en muziekkorps speelde St. Nicolaas- djes. St Nicolaas arriveerde in een prachtige koets, vergezeld van veel Zwarte Pie ten. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Inheel Nederland doen politici momen teel tot 29 november a.s. hun uiterste best om zieltjes te win nen. De partijen hebben daar al lerlei systemen voor gevonden. De één maakt een fietstocht door Nederland, de ander puntert in Giethoorn. Er wordt kaas uit het vuistje op markten aange boden en er worden diskussies op straat gevoerd. Kortom: de politici doen anders dan anders. Het verkiezingscircus geeft re gelmatige voorstellingen in heel Nederland voor volle en lege zalen, al naar gelang de spreker van de avond. De vraag, of dit al lemaal van bepalende invloed zal zijn op het eindresultaat is moei lijk te beantwoorden, maar waar schijnlijk gaan de dames en he ren politici van het standpunt uit ,,Baat het niet, het schaadt ook niet". En gelijk hebben ze. Zelfs Leusden ontkomt niet aan deze verkiezings-neurose en zo kon het gebeuren, dat za terdagmorgen een groepje plaat selijke enthousiastelingen de straat op trok om de politiek aan de man of vrouw te bren gen Het waren vertegenwoor digers van de drie progressieve partijen,, die in enkele wijken van Leusden/Centrum huis-aan- huis gesprekken voerden over hun politiek en de politiek van de anderen. Onder hen bevonden zich de beide raadsleden van Leusden van de PvdA en D'66 de heren Kuijpers en Van Spaen- donck. In Rossenberg werden de be woners van verschillende hofjes bezocht en bewoners van de om geving Ansfriduslaan werden eveneens geconfronteerd met pro gressieve politiek De antwoorden van de mensen liepen sterk uiteen. De meeste mensen hadden hun stem reeds bepaald en enkele twijfelaars lie ten zich er verder niet over uit. Aan de andere kant ontmoetten de politici ook verschillende men sen, die op die zaterdagmorgen reeds een diskussie aan de deur begonnen over confessionele en progressieve politiek Heel aar dig was de ervaring van het raadslid Kuijpers, die meteen werd geconfronteerd met de re cent gehouden retraite van de raad in Noordwijk ten aanzien van de tweede fase De burger wilde weten of dat nu zo nodig was om in een duur hotel te gaan praten. Allemaal geldver spilling was zijn mening. De heer Kuijpers ging met de man naar binnen om het hem nu eens haar fijn uit te leggen. ,,Het is lood om oud ijzer meneer waar ik op stem. Het is al lemaal even rot", was ook een regelmatig terugkerende opmer king Of- Ik stem wel progres sief, maar niet op de drie" De nogal fikse hagelbuien la ter op die morgen maakte aan deze straatgesprekken een ab rupt einde. Het moet tenslotte leuk blijven. De deelnemers wa ren het er overigens wel over eens, dat het een bijzonder in teressante ervaring was geweest, bij volgende gelegenheden voor herhaling vatbaar. Op de foto: Politici de straat op in Rossen berg en omgeving. -LEUSDEN-CENTRUM - Het bezoek in Sint Nicolaas aan de gemeente fusden, wat dit jaar op zaterdag november begon, had een grote 'langstelling. Veel kinderen en ook '1 ouders waren naar het gemeen ds gekomen om ons aller Goed- liligman welkom te heten. lijk dat hij zijn bril kwijt was De brillenkoker was leeg Toen deze uit eindelijk in de Landauer gevonden was, bleek dat zijn speech (waarom geen toespraak?) uit het grote boek ver- Tijdens de officiële ontvangst op het bordes heeft St Nicolaas wat moeilijk heden met zijn bril en zijn toespraak. Zwarte Pieten krijgen straf voor hun slordigheid. Tot slot kreeg de heer Bijleveld een supnse van de Sint, een ambts keten, terwijl hij hartelijk gefelici teerd werd met zijn benoeming tot burgemeester. St Nicolaas bedankte iedereen hartelijk voor de grote ont vangst. Na de toespraak koos de burgemees ter het lied ,,Zie ginds komt de stoom-

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3