Gezellige avond voor bejaarden van de Oran j e-vereniging Leusdense predikant zegt kansel nog niet vaarwel ffil*AGENPA li P.v.d.A. 1 Ds. Sirag met emeritaat INTERESSANTE LEZING VAN MEJ. Dr. C. M. DE BEAUFORT VOOR NCVB/LEUSDEN-ZUID 2 •Gemeente LEUSPEN Achterveld Leusden/Zuid: Leusden/Centrum: Óppascentrale Leusden d d li Meer J efficiency bij de overheid [j UW PANTOFFELS!!! MAAK ZELF UW AD WISMAN LEUSDEN/CENTRUM DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 Maandag 27 november: E.H.B.O.-cur sus, Wit-Gele Kruisgebouw, 20.00 uur. Dinsdag 28 november: Derde kaart avond ,,'t RosBeyaart", 19.30uur. Donderdag 23 november: Bibliotheek ,,De Boekenmolen'' Uitlening van 14.00-16.30 uur Arnhemseweg 83. Vrijdag 24 november: Bibliotheek ,,De Boekenmolen". Uitlening van 19.00-20 00 uur. Arnhemseweg83. tonderdag 23 november: ..Buitenlust", 20 00 uur Creatieve avond K.P J Uterdag 25 november:Ons Gebouw", 20.00 uur. Feestavond AMBC .Achterveld". !ondag 26 november: ,,Ons Gebouw", 14.00 uur. Dico-dancingo.l.v. Har ry Visser. toensdag 29 november: Ons Gebouw - 2.00 uur Grote St. Nicolaas kin- -dermiddag. kinderdag 23 november: Alg. leden vergadering IJsclubZwanenburg" Café-Restaurant Nieuw Leusden", kinderdag 23 november: Discussie avond over de geforceerde groei van Leusden. Hervormd Centrum, 20.00 uur. rijdag 24 november: Kaartavond Oran je Vereniging ,,'t Ros Beyaart", 19.30 uur. aterdag 25 november: Fancy FairDe Til", 11.00 uur - 20.30 uur ndag 26 november: Fancy Fair ,,De Til", 9 00 - 17.00 uur. Vrijdag 24 november: Grote zangavond Chr. Gem. Zangver. Kunst Vere delt m m v solisten en Hervormd Kerkkoor Dorpskerk, 20.00 uur Dinsdag 28 november: Senioren-socië teit U V V 14 00-16 30 uur Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-Zuid in het klubgebouw van Roda. Woensdag 29 november: Sociëteits- avond VVD ,,De Mof". Zaal ge opend vanaf 20.00 uur. Vrijdag 1 december: Sinterklaasfeest P J G.U. in het Jeugdgebouwaande Ooievaarshorsterweg. Zaterdag 9 december: Jaarfeest PJGU in Café-Restaurant ,,De Mof' Vrijdag 15 december: Jaarfeest PJGU in Café-Restaurant ,,De Mof" Bellen voor een oppas naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-Zuid, tel. 03490-18134 En intussen ging de techniek razend snel vooruit: maanlandingen, televisie, computers. Hoe moet je hiertegenover staan Je hebt als oudere in je jeugd van alles geleerd, maar het past niet meer bij de huidige wereld. In 1919 zei men in Engeland al, dat men in verband met de opkomende in dustrie een permxnente opleiding zou moeten kunnen hebben In 1960 stelde men op de Wereldkonferentie van de UNESCO vast dat óók de volwassenen LEUSDEN - Juist deze maand is het dertig jaar geleden, dat ds. W. Sirag, hervormd predikant te Leusden, voor het eerst in zijn ambt werd bevestigd. En juist deze maand zult u ongetwij feld hebben vernomen dat ds. Sirag met ingang van 1 februari 1973 met vervroegd emeritaat gaat. Wij zijn de dominee gaan opzoeken om over deze twee belangrijke feiten in zijn leven wat achtergrond - infor matie te verkrijgen. Ds Sirag wil ogenblikkelijk de be langstellende Leusdenaren geruststel len. Het is inderdaad zó, dat hij het op medisch advies met ingang van 1 fe bruari 1973 wat kalmer aan moet doen. Reden tot ongerustheid over zijn ge zondheid is er echter niet. Toen hij enige tijd geleden bepaalde medische gegevens aan zijn huisarts overlegde, bleek dat het nog niet te laat was om preventieve maatregelen ten bate van zijn gezondheid te nemen. Natuurlijk was het een teleurstellende medede ling voor ds. Sirag en zijn vrouw dat zij het werk, dat zij in februari 1971 in Leusden waren begonnen, nau welijks twee jaar later moesten opge ven De eerste aanloop tot hun arbeid was ternauwernood gemaakt. Zo'n te leurstelling heeft tijd nodig om po sitief te kunnen worden verwerkt. Ge lukkig mag dominee Sirag blijven predi ken De dominee zoekt in zijn beroep als het ware een parttime werkkring. Bovendien blijven zijn vrouw en hij in Leusden wonen, zodat zij bepaalde kon takten zullen kunnen blijven onderhou den: Op 21 januari 1973 te 18.30 uur zal ds. Sirag in de Dorpskerk te Leusden afscheid nemen van zijn gemeente. Er zal dan ook gelegenheid zijn voor de gemeenteleden hem en zijn vrouw te groeten Op 28 januari 1973 zal hij zijn ambtsgenoot ds. Kooman, de on langs beroepen dominee, die Leusden- Centrum als werkterrein krijgt, beves tigen. Aanvankelijk was ds Sirag, die op 2 augustus 1916 werd geboren te Am sterdam, onderwijzer. Al spoedig ging hij theologie studeren in Amsterdam en in Utrecht, en in 1942 studeerde hij af. Hij werd in datzelfde jaar hulp prediker in Kampen, en op 29 november 1942 predikant in Baambrug- ge In 1945 werd hij legerpredikant bij het nog in oprichting zijnde Ne derlandse leger Een ernstig auto ongeluk schakelde hem gedurende bij na een jaar volkomen uit. In 1946 hervatte hij zijn pastorale arbeid en [werd hij predikant in Alblasserdam. In 1950 werd hij beroepen naar Vlaar- dingen, en in 1959 werd hij door de Zending van de Nederlandse Hervormde kerk uitgezonden naar het toenmalig Nederlands Nieuw- Guinea. Op Nieuw - Guinea nam hij de geestelijke ver zorging van de protestanten aldaar In 1962 kwam er een einde aan het Nederlandse bewind op Nieuw-Guinea en daarmee tevens aan de zendings- arbeid van ds. Sirag. Eerst ging hij nog enige tijd naar Australië en zocht daar verscheidene Nederlandse emi granten op Toen repatrieerde hij In 1963 werd hij beroepen als bouw- pastor in Rotterdam. Hij maakte daar een zéér fascinerend gebeuren mee. Hij zag een nieuwbouwwijk met z'n vele flatgebouwen, winkels en scholen enz helemaal van de grond komen. En hij werkte van het begin af aan mee aan de bouw van de kerk, de pasto rie en het wijkcentrum. Hij bleef er tot de wijk geheel klaar was, en kwam toen in februari 1971 naar Leusden Hoe ziet ds. Sirag zijn werktijd in Leusden? Als met alles wat hij onderneemt heeft hij zich intensief met zijn werk in Leusden bezig gehouden. Hij vindt de boeiendste taak de mogelijkheid om het gesproken woord het evange lie onder de mensen te brengen Het brengen van de evangelische bood schap op zondag, -wanneer de mensen in de kerk verenigd zijn, spreekt hem in grote mate aan Het doorgeven en vertalen van Gods Boodschap in de hedendaagse situatie, het pastoraat onder de mensen met hun vreugde en verdriet, dit alles is zijn leven ,,En" zegt hij, ,,er is zo geweldig veel be hoefte aan houvast onder de mensen. Er is bij alle welvaart veel eenzaam heid, onzekerheid, onvrede, ongeluk, niet alleen onder de volwassenen, maar ook onder de jongeren. In alle groepe ringen." Dominee en mevrouw Sirag hebben zich die korte tijd toegelegd op het vormingswerk in de gemeente door het organiseren. Gesprekskringen, die een groot sukses zijn geworden Me vrouw Sirag heeft haar echtgenoot als een domineesvrouw in de ware zin des woords terzijde gestaan. Zij heeft het werk van de Hervormde Vrouwen Dienst gestimuleerd. De Hervormde Vrouwen Dienst is een organisatie van vrouwen, die allerlei werk doen als het bezoe ken van zieken, bejaarden, nieuw-in- gekomenen, het organiseren van kin deroppas, het bezoek m de gezinnen waar juist een baby is gekomen enz Ds Sirag heeft in de achter hem liggende periode in Leusden de twee de predikantsplaats helpen stichten De bouwvergunning voor het nieuwe wijkcentrum in Leusden-zuid is zo even in zijn bezit gekomen. Het "begrip tussen autochtone bevolking van Leus- den en de nieuw-ingekomenen is groei ende, hetgeen zich bijvoorbeeld zeer duidelijk heeft gemanifesteerd in de samenwerking bij de onlangs gehou den bazar Onder de jeugd van Leus den ziet hij zelfs al geen verschil meer. Wat ds. Sirag precies gaat doen in de nabije toekomst weet hij zelf nog niet. Maar hij zal zeker datgene opne men, wat zijn hand en geest vinden om te doen. Anco Mali. (advertentie) Juist in deze Kado tijd, Sinterklaas en Kerstmis staan immers voor de fleur, een gezellige maand, dat wel, maar bij al die te bedenken kadootjes zien wij bij u alweer de nodige rimpeltjes ver schijnen. Wij willen u helpen, we hebben een paar goede tips voor u om zelf pan toffels te maken. Van u wordt verwacht dat u om alles geheim te houden, stiekum de voet van de te verrassen persoon opmeet. Daar zit in zogenaamde "belaste" stand, dus staande, moet gebeuren, zal van u de nodige vindingrijkheid worden verwacht, maar mocht u dit opgelost hebben dan zijn er niet veel problemen meer over Het opmeten van de voeten heeft u wellicht op een stukje papier gedaan (u deed toch wel beide voeten, want er is altijd enig verschil mogelijk!) Vanaf dit papier, liefst stevig grauw pakpapier, brengen we nu de maat c.q. maten over op het te verwerken materiaal. Natuurlijk gaan we bij de maatne- merij ook uit van dé breedte van de voet, maar dat begreep u vermoedelijk al, want zegt u ml zelf als pantoffels niet komfortabel zitten is er geen aar digheid aan het hele kadeau, ze wor den dan immers niet of nauwelijks gedragen! HET ZOOLMATERIAAL DUS; Hierbij letten we nauwkeurig op de gedra gingen van de persoon Waarvoor de pantoffels bestemd zijn. LEER: wasemt goed uit, is echter niet erg slijtvast, wel een vriend van uw vloerbedekking. SUEDE: Als boven, iets minder slijt vast nog. opletten met afgeven voor al rood en blauw zijn hier gevoelig voor. SKAI: Slijtvast mits goede kwaliteit, wasemt echter niet uit en moet met vierkante naald gestikt worden tegen inscheuren, in veel kleuren verkrijg baar. STOF: Is in zoveel kwaliteiten in zo wel natuur- als kunstvezel voorhan den. dat er hier onmogelijk dieper op kan worden ingegaan. RUBBER: Zeer slijtvast, wel opletten met strepen op parket of linoleum. Nu komen we tot het eigenlijke ma ken, het vervaardigen zogezegd. Heeft u eindelijk het gewenste materiaal in de goede maat gevonden, dan komen de problemen pas goed op u af. De volgende suggestie zult u dan ook wel op z'n juiste waarde weten te schatten. Doe 't niet, dat zelf maken, begin er niet aan. Koop gewoon 'n paar, wij hebben een enorme kollektie in alle prijzen en kwaliteiten voor u ingekocht. Natuur lijk zijn ze ook na de Sint ruilbaar enu ontvangt nog zegels ook! Zul len we zeggen tot ziens? ACHTERVELD - Dertien schietver enigingen aangesloten bij de schiet- kring Gelderse Vallei zullen de ko mende maanden op een groots opge zet schietconcours strijden om prach tige Cup. De organisatie van dit tour- nooi bvrust bij de Achterveldse schiet vereniging Ons Genoegen. De heer J. Voorburg van café - bar - kegelba nen Buitenlust te Achterveld stelde de organisatie een prachtige verzil verde bokaal beschikbaar Op de foto: De heer J. Voorburg (links) overhandigd de bokaal aan de organisator de heer M. Pothof ter wijl zijn mede - organisatoren J. E. Hamersveld en P. de Wit toekijken. Foto Janus Visser. LEUSDEN/Z - Dinsdagavond 14 no vember hield Mej. dr. C. M. de Beau fort een lezing voor de afdeling Leus- den-Zuid van de NCVB. De nieuwe presidente mevrouw C. Janson opende de bijeenkomst met enkele mededelingen. Zij en mevrouw Van Oostrom waren samen naar de gewestelijke studiedag geweest. Bin nenkort zal er een gewestelijke studie dag worden gehouden over homofilie. Het bondslied heeft een nieuwe wijs gekregen: het wordt voortaan gezongen op de melodie van ,,Die winter is ver- ganghen". Voorts is men bezig met een nieuwe struktuur van de vrouwenorganisaties. Wat betreft de aktie ,,Kom over de brug" deelde de presidente mee, dat deze is bedoeld voor 800 projekten van de kerken over zee. In totaal heeft men hiervoor een bedrag nodig van 50 mil joen gulden. De Protestantse en Rooms- Katholieke kerken werken hiertoe sa men. 11 decejnber aanstaande zullëa80 mensen elk bij 15 adressen in Leusden- Zuid enveloppen rondbrengen, en op 15 december zullen deze enveloppen met geldelijke inhoud worden opgehaald. De presidente dankte mevrouw Driessen, die het werk van kontakt- vrouwe verrichtte, endienaarNunspeet gaat verhuizen Zij nam eveneens af scheid van penningmeesteresse De Winter, die Leusden ook gaat verlaten, en dankte haar voor het vele werk dat zij voor de bond heeft verricht ZIJ LAS Spreuken 1 t/m 9 voor en hield hierover een korte meditatie Mej. freule De Beuafort sprak Over het onderwerp .Altijd blijven leren". Vroeger hoorde men vaak de uitdruk king: ,,Je bent nooit te oud om te leren". Tegenwoordig spreekt men over de per manente edukatie, over dat wat je als mens wijzer maakt, de vorming niet alleen voor jongeren meer ook voor ouderen en op elk individueel noodzake lijk niveau Het begin hiervan kwam met de Verenigde Naties Deze publi ceerden in 1948 de verklaring van de rechten van de mens, bestaande uit dertig artikelen, waarvan de laatste handelen over de verplichtingen van de mens Mej. De Beaufort las voor, dat een ieder recht heeft op onderwijs, dat het lager onderwijs verplicht is, dat het lager onderwijs kosteloos moet zijn en dat het middelbare en hogere onderwijs open moet staan voor ieder een Dit artikel is gericht op de volle ontwikkeling van de mens. Ook heeft een ieder recht op kuituur, kunst, sport Het is de UNESCO, die zich voor de Verenigde Naties bezig houdt met onderwijs en kuituur Bij onderwijs denk je in de eerste plaats aan kinderen In de westelijke landen bestaan er echter geen analfa beten meer In de onderontwikkelde gebieden wél Bij de ontwikkelingshulp kwam men tot de ontdekking, dat een landbouwer de instrukties voor het ge bruik van zijn machine niet eens kon lezen. Je moet dus ook onderwijs heb ben, aangepast aan de ouderen. Je moet de oudere mens ontmoeten op het punt, waar hij is. een kans moeten hebben om hun oplei ding aan te vullen om er iets bij te leren. Men wilde komen tot een alles omvattend systeem, dat moest tege moetkomen aan de ontwikkeling van ieder mens afzonderlijk In Nederland waren het de ministers Heringa en Klompé, die het belang aanvaardden van de ontwikkelingsmogelijkheden en van de gelegenheid tot permanente vorming. De beroepseisen veranderen enorm snel. Na vijf jaar moeten b.v een arts en een ingenieur weer worden bijge schoold. Je moet de mens leren met veranderingen te werken, en je moet hen leren hóé te handelen met vernieu wingen. In Engeland kent men thans het sys teem van de,open universiteit op ieder, niveau kun je kursussen volgen De permanente edukatie is nog hele maal in ontwikkeling Het wil de men sen helpen om in deze tijd kritisch méé te kunnen denken. Het is onze taak als Christen om alles te onderzoeken, het goede te behouden en vooral bij' te sturen. Na enige diskussie over dit zéér belangrijke onderwerp sloot de presi dente de vergadering met dankgebed en samenzang. LEUSDEN/Z - Donderdagavond 16 november bood de Oranjevereniging van Leusden de oudere inwoners van onze gemeente een gezellige avond aan in de grote zaal van café-restaurant ,,De Mof". Er was een zéér uitgebreid gezelschap oudere dames en heren aan wezig. Ook zij, die zich nauwelijks of niet konden verplaatsen waren door behulpzame leden van de Oranjevere niging naar ,,De Mof" gebracht. Men was er in geslaagd om ook die dames en heren naar het feest te halen, die daar in vele gevallen min of meer af wijzend tegenover staan. Het plaatselijke harmoniegezelschap ..Lisiduna" onder de voortreffelijke leiding van de heer F H. P. Reynen en de Leusdense majorettes met hun trom melaars brachten weer enkele aardige nummers. De heer Reynen had niet veel moeite om de zaal te bewegen enkele songs mee te zingen. De Leusdenaren kunnen er niet tevreden genoeg over zijn, dat zulk een enthousiast muziek gezelschap als Lisiduna" zo'n levend element in onze gemeenschap is. „Lisi duna" en de majorettes brengen muzi kale kleur en jeugdige fleur bij allerlei gelegenheden. Piet Valkenet was een vaardig leider bij het spel „Ons kent ons" De echt paren Schimmel uit Leusden-Centrum en Beek en Kievits uit Leusden-Zuid beantwoordden vragen die testten in hoeverre man en vrouw elkaar en el- kaars gewoonten kenden Voor elke goed beantwoorde vraag verhuisde een rijks daalder uit de kas vandeOanjevereni- ging naar de portemonnee van het suk- sesvolle echtpaar. Vele echtparen werden door de aan gename en uit vroeger dagen bekende melodieën die Eddy van den Brink uit Achterveld op zijn fraaie orgel ten ge hore gaf. uitgenodigd tot een walsje of een tango In de pauze kregen de aanwezigen enkele konsumpties naar hun keuze aangeboden en vele dames zagen we nippen aan het bekende advokaatje met slagroom Groot sukses had Piet Valkenet met zijn polonaise, waaraan hij het groot ste deel der aanwezigen liet deelnemen Eddy van den Brink speelde bekende karnavalsliedjes, en de oudere dames en heren haakten maar wat graag in, en „zwierden" opgewekt zingend in lange slingerrijen door de zaal Het was met recht een gezellige avond, en de organisatoren kunnen er met voldoening op terugzien. RECTIFICATIE In de advertentie van D'66 t.a.v. gratis verkiezingsmateriaal in ons vorig nummer is een storende fout geslopen. Het adres Aragon 2 moest zijn ARAGON 28 Ook de oudjes doen het nog best!!! Tijdens een gezellige avond voor de bejaarden van Leusden werd tot slot een polonaise gelopen onder leiding van de heer P. Valkenet en op de muziek van organist „Eddy". Foto Janus Visser.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5