Knalgroen- diskussie trok veel belangstelling Commentaren/ meningen ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSPEN Kernpunt van aktiegroep kwam niet voldoende uit de verf Tweede fase Knalgroen Verkiezings uitslagen: zie de Bameveldse Krant van vanmorgen eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 30 november 1972 4e taargang no. 32 4.4 4 1 i 1 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS van de gemeente, nu al bezig zijn met gronden en panden ten oosten van het Valleikanaal, een gebied, dat volgens het struktuurplan pas in de laat ste fase aan de beurt zou komen. Vol gens hem wijst dit er op, dat reeds in de tweede fase op dit gebied zal worden gebouwd, inplaats van na 1983. FLORA EN FAUNA. De heer Alleijn hield hierna een betoog onder het motto: Welke eisen stellen natuur en landschap aan de struktuur van Leusden?" Hi] zei on der meer; De floristische diversiteit, dat wil zeggen de rijkdom aan plantensoorten is in de Gelderse Vallei altijd hoog geweest ten opzichte van vele andere gebieden. Rond Leusden-centrum vertegenwoordigen de gebieden rond Heiligenberg, Lockhorst, Groot-Zand- brink en De Boom grote waarden. De vogelrijkdom is ten oosten van het Valleikanaal en rond het huis De Boom alsmede op de landgoederen Nimmer- dor, Heiligenberg en Lockhorst op vallend groot in vergelijking met het gebied van Leusden-centrum ten westen van het Valleikanaal. In eerst genoemde gebieden broeden zeldzame soorten als ijsvogels, kwartel,buizerd, kleine bonte specht. In laatstgenoemd gebied ontbreken bijzonderheden De vrije ruimten. Ten oosten van het Valleikanaal bevindt zich een dun bevolkt gebied dat pas omstreeks 1955 van verharde wegen is voorzien. Niet temin bevindt zich daar ook nog een vrij groot niet door verharde wegen doorsneden landschap met prachtige wandelmogelijkheden, en een zeer bij zondere zonering van lawaai naar rust en van cultuur naar natuur Ten westen van het Valleikanaal komen zulke gebie den niet voor. De landgoederen. In tegenstelling tot de particuliere boerderijen is op de landgoederen altijd veel aandacht be steed aan het landschap. De landgoede ren vallen onder de Natuurschoonwet 1928, krijgen geld uit de Bosbijdrage- regeling en worden deskundig beheerd door rentmeesters, boswachters en jachtopzieners. Houtwallen en bossen worden gespaard. Ten westen van het Valleikanaal komen weinig terreinen van landgoederen voor, elders des te meer. De lijst met natuurgebieden. Door het Staatsbosbeheer is een lijst met natuurgebieden opgesteld waaruit blijkt dat zich rond Leusden-centrum een ring van natuurterreinen bevindt. De landbouwkundige toestand. Zowel ten oosten als ten westen van het Valleikanaal is het land overwegend goed geschikt voor grasland, maar ten westen van het Valleikanaal be vinden zich meer laag gelegen ter reinen die het gebruik belemmeren. De bedrijfsgrootte structuur is ten oosten van het Valleikanaal beter dan ten westen van het Valleikanaal. ZWAARWEGEND? Hoe zwaar wegen zulke gegevens voor het gemeentebestuur van Leusden? De „quarantaine", zoals het op de diskussie-avond van Knalgroen werd genoemd, heeft de raadsleden geen kwaad gedaan. Het resultaat van de driedaagse bespreking in Noordwijk is in ieder geval: een veel betere aanpak van de inspraak der burgers. Bovendien wordt voor het eerst ge bruik gemaakt van zogenaamde as- pektgroepen, wat ook beslist voordeel kan opleveren. Kortom: de burger kan voorlopig tevreden zijn. Mocht blij ken, dat van alle fraaie beloften niets terecht is gekomen, dan pas kan men de vinger opsteken om te protesteren. Jammer vinden wij het, dat de ge ruchten rond plannen tot aankoop van gronden ten oosten van het Vallei kanaal niet de kop in worden gedrukt als het niet waar is. Bij de geheim zinnigheid die nu wordt betracht, zul len de geruchten steeds sterker wor den en de ongerustheid onder de be woners in het betrokken gebied steeds groter. Temeer, omdat ten oosten van het Valleikanaal pas in de derde fase zal worden gebouwd volgens het in 1969 vastgestelde struktuurplan. Uit de nu gesignaleerde taxateurs van de gemeente konkludeert men -al dan niet ten onrechte- dat veel eerder met de woningbouw in dit gebied zal worden begonnen dan aanvankelijk is gepland. Desgevraagd weigerde de ge meentelijke voorlichter, de heer Polak, ieder commentaar. Jammer. De diskussie-avond van Knalgroen is gedeeltelijk een succes geworden. We schrijven „gedeeltelijk", omdat de aktiegroep er volgens ons niet in is geslaagd om haar ideeen en voor al haar mening over de versnelde groei van Leusden duidelijk op't publiek over te brengen. Men had begrip voor alles, wat door de inleiders naar voren werd gebracht, maar de aanwezigen gingen er tijdens de diskussie vrijwel niet op in Zoals zo vaak bij dergelijke diskussie-avonden het geval is, ook nu weer verloor men zich in de tailkwesties, die eigenlijk niet aan de orde waren, zoals de agrarische problemen rond de uitbreiding van Leusden/Centrum. Hoe belangrijk die problemen ook zijn, ze hebben ons inziens niets te maken met de vraag: „Is uitbreiding van Leusden noodza kelijk of niet0" De problemen van de agrariërs zijn een gevolg van die uit breiding en hebben niets te maken met de vraag of het nodig is of niet Wat dat betreft zou men nog wel een hele avond kunnen besteden aan de problematiek van de landbouwers in uitbreidingsgebieden Door de te grote belangstelling voor de agrariërs in deze vergadering, werd grotendeels aan het eigenlijke kern punt voorbijgegaan. Daardoor miste Knalgroen de kans om bij de aanwezigen te peilen, in hoeverre men het eens is met de stelling van Knalgroen, dat de ver snelde uitbreiding van Leusden op z'n minst een aantal vraagtekens waard is. Ook wij waren nieuwsgierig naar wat de belangstellenden daarover te vertellen zouden hebben. Hun mening hebben we vrijwel niet gehoord. Op één van de aanwezigen na, die duidelijk instemde met wat het gemeentebestuur tot nu toe op het gebied van ruim telijke ordening en stedebouwkunde heeft gepresteerd. Het was deze be langstellende toeschouwer, die op de integratie van het bestaande groen in de üeuwbouwplannen wees. Zowel de heer Alleijn als de heer Smienk verklaarden toen, dat het inderdaad een knzppe prestatie van het gemeen- tebestuir was, waarmee ze eigenlijk hun eijen betoog gedeeltelijk onder- groevei, doordat ze niet direkt op dit aspekt hadden gewezen en daar bij duidelijk naar voren brachten (wat ze tijcens de diskussie wel deden), dat m>t het behoud van het groen de natiurlijke kringloop van flora en fauna log niet behouden is. Ook dat is nanrelijk een kernpunt. We geloven, dat he houden van een dergelijke dis kussie avond bijzonder nuttig is gewee.t, maar wij adviseren Knal groen toch om voor een volgende keer te zorjen voor voldoende achtergrond- infornatie, ten aanzien van ALLE as- pekter van de uitbreiding van Leus den. flet behulp van deskundigen uit het g-meentelijke apparaat moet dat mogeljk zijn. Het is niet voldoende om t< volstaan met informatie over flora en fauna, men zal werkelijk alle jroblemen die aanwezig zijn bij nieuwrouw, moeten betrekken in de diskuisie. Wij kregen de indruk, mede door de talrijke kaarten die Knalgroen samei had gesteld, dat de gekozen liggiig van de New Town Leusden op h«t eerste gezicht een juiste keu ze if geweest. De inleiders en Knal- groe hebben ons tijdens de diskus- sie-jvond niet van idee doen veran- derei. Het bleef bij het plaatsen van vraa;tekens zonder met keiharde ar- gumnten te komen. Ziwel gemeentebestuur als Knal- groö schermen met de cijfers rond de 'evolkingsprognoses. Beide groe- perigen leggen die cijfers in eigen voorieel uit. Wat wij nu eens wil len oren van deskundigen is het waar om van het „ja" van het gemeente- besüur en het „nee" van Knalgroen. Het is erg gemakkelijk om aan de ham van cijfers voor de vuist weg iets te beweren, maar het zijn uit- einelijk bewijzen, die de doorslag gevn. Tenzij alles op prognoses en hypthesen gebaseerd blijkt. An zal het uiteindelijk gewoon een kwestie vanvertrouwen of vangokken zijn. Wa' wij hiermee willen zeggen is dit: Mj geloven niet, aai weixe groe- peing ook, gemeentebestuur of ak- tieroep, in staat is om in deze snel veanderende wereld betrouwbare prgnoses te doen ten aanzien van Leusden - rust en een mooi land schap - dreigt verloren te gaan door de onevenwichtige groeifilosofie van het gemeentebestuur," aldus de heer Alleijn. GEBUNDELDE DECONCEN TRATIE. De heer Smienk ging uitgebreid in op de stedebouwkundige aspekten van Leusden's snelle groei Hij behandelde in het kort de ontwikkeling van de stedebouw en de ruimtelijke ordening met als uitgangspunt de tweede nota Ruimtelijke Ordening van 1967 Hierin was uitgegaan van gebundelde decon centratie, dat wil zeggen, dat de groei van de steden wordt afgeremd door kernen buiten de groeigebieden voor snellere groei aan te wijzen en andere kernen vast te prikken op hun bestaan de grootte. Volgens de heer Smienk heett dit systeem gefaald. Een voorbeeld is de gemeente Woudenberg, dat niet sneller mocht groeien dan het natuurlijke percentage Momenteel wordt dat percentage behoorlijk over schreden. T Lees verder op pag.ó Kennelijk niet zo erg zwaar! Want: 1 Het ontwerp-structuurplan - waar in de wensen tot stadsuitbreiding van het gemeentebestuur tot uit drukking kwamen - slokte het ge hele prachtige landschap ten oosten van het Valleikanaal zonder scru pules op Slechts grote druk van de hogere overheden heeft deze ontwikkeling kunnen voorkomen. 2. In het structuurplan dat uiteinde lijk door de Raad werd vastge steld werd voorzien in een beperk te stedelijke uitbreiding ten oosten van het Valleikanaal na 1983. Het vastgestelde structuurplan noch de afname van de bevolkingsgroei kun nen het gemeentebestuur remmen in zijn expansiedrift, want momen teel tracht een taxateur in opdracht van het gemeentebestuur grond te kopen ten oosten van het Valleika naal. Daarmee wijken b en w. af van het structuurplan dat door de raad is vastgesteld De meeste raadsleden wekken de indruk dat zij een werktuig zijn geworden in han den van b en w., in plaats van vertegenwoordigers der bevolking te zijn De gang van zaken op deze avond vormt daarvoor een aanwij zing. 3. Het winkelcentrum is precies op het bos aan de Schoolsteeg gepland. In het structuurplan is op geen en kele wijze gepoogd dit prachtige bos te integreren in de toekomstige structuur. 4. Het structuurplan zakt te ver naar het zuiden uit. Een groot aantal boerderijen met prima grond worden daardoor verminkt. Ondanks aandringen van verschillende zijden weigert het gemeentebestuur hals starrig hier een landschappelijk en landbouwkundig verantwoorde op lossing te accepteren. 5. Datgene wat de mensen trekt in bevolkingsverloop, bevolkingsoverloop en woningbouwplanning Het blijft ge woon een onzekere factor in alles wat we doen op het gebied van ruim telijke ordening. Met bovenstaande willen wij echter niet zeggen, dat er geen nuttige za ken uit de diskussie-avond naar vo ren zijn gekomen Wij hebben in ie der geval twee zaken gehoord, waar wij graag de aandacht voor vragen. Dat is in de eerste plaats het feit, dat het hoofdcentrum is gepland mid den op het gebied langs de School steeg, waar nu nog een prachtig bos ligt, met volgens Knalgroen-deskun digen flora en fauna, die beslist ver stoord gaat worden, wanneer Leusden daar omheen hun nieuwbouw gaat plan nen. Ten tweede is er het feit, dat het struktuurplan de landerijen van agrariërs aan de Leusbroekerweg zal halveren als die planning in de derde fase wordt gehandhaafd. Dat lijkt ons een kwestie, die op te lossen is. Hoewel Knalgroen beweert, dat het gemeentebestuur op dit punt van geen wijken weet, geloven we toch niet, dat de raad van Leusden ongevoelig zou zijn voor de druk van de Leus- dense landbouwers. En wat het bos aan de Schoolsteeg betreft: hoewel we er van overtuigd zijn, dat de natuur lijke kringloop in dit gebied bij uit breiding van de stad Leusden zal wor den verstoord, geloven we er voor alsnog niet in, dat juist op dat ter rein het nieuwe hoofdcentrum zal wor den gebouwd Gezien de tot nu toe succesvolle integratie van het bestaan de groen in nieuwbouwplannen, heb ben we toch wel vertrouwen in het gemeentebestuur. Mocht dat vertrou wen desondanks worden beschaamd, dan is het zaak van de burgerij om tijdig op te komen voor dat bos. Want dat het gespaard dient te worden, behoeft dachten wij, geen enkel be toog Tenslotte nog even aandacht voor nieuwbouw ten oosten van het Vallei kanaal. Ook dat is volgens Knalgroen- deskundigen een kwalijke zaak, temeer omdat de civilisatie van de stad dan te dicht bij de prachtige natuurge bieden komt, waardoor ook hier de natuurlijke kringloop wordt verstoord. Het advies van de deskundigen is dan ook: blijf ten westen van het Vallei kanaal met de nieuwbouw. Wat dat betreft zouden eventuele taxateurs de opdracht kunnen krijgen om hun heil elders te zoeken. Tenzij het gemeen tebestuur (en natuurlijk de raad) van mening is, dat het zo'n vaart niet zal lopen met de verstoring van de natuur. Hoe het allemaal ook gaat wor den, het is bijzonder nuttig, dat een aktiegroep als Knalgroen steeds weer de gang van zaken kritisch volgt. Steeds meer biigestaan door eveneens belang stellende en kritische burgers. Het lijkt ons echter dat een betere kom- munikatie met het gemeentebestuur een eerste vereiste om tot werkelijke resultaten te kunnen komen. Daarbij dient het gemeentebestuur onder ogen te zien, dat de „kwajongensachtige" periode van Knalgroen voorbij is en de aktiegroep intussen echt vol wassen is geworden en ook als zo danig zal dienen te worden behandeld!! L V (Van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - De diskus sie-avond van de aktiegroep „Knal groen", donderdagavond in het Her vormd Centrum aan de Asschatterweg, trok veel belangstelling. De zaal was vrijwel geheel gevuld. De aktiegroep, hoewel gehandicapt in hun achtergrond informatie, had haar uiterste best ge daan de aanwezigen zoveel mogelijk te informeren door middel van kaarten. Het onderwerp van de diskussie was: ,,Moet Leusden nu wel zo snel groeien?" Deze vraag werd deels door Knalgroen zelf beantwoord door middel van inleidingen ten aanzien van de flora en fauna en de stedebouwkundige aspek ten. De twee inleiders, de heer W. F. Alleijn (van de Stichting Natuur en Milieu te Amsterdam) en ir. G. Smienk (van de afdeling bouwkunde der Tech nische Hogeschool te Delft) benader den deze problematiek ieder vanuit hun vakgebied. De woordvoerder van Knalgroen, tevens diskussie-leider, drs. P. Padmos uit Leusden, verdui delijkte de standpunten der beide heren, aangevuld met de meningen van Knalgroen ten aanzien van de behandel de materie. BRIEF GEMEENTEBESTUUR. Het gemeentebestuur had Knalgroen een brief gestuurd, waarin het college uitleg gaf over het afwezig zijn van wethouder mr. W. H. Bijleveld. Het gemeentebestuur vond het spijtig, dat de heer Bijleveld niet aanwezig kon zijn, omdat zijn aanwezigheid was gewenst bij de informele raadsvergade ring over de tweede fase, die op de zelfde avond werd gehouden. Wijziging van de datum behoorde (mede door de drukke raadsagenda) niet meer tot de mogelijkheden. Het gemeentebestuur had het bestuur van Knalgroen gevraagd de diskussie-avond te verschuiven naar een latere, datum. Dit was volgens Knal groen niet meer mogelijk. Hei college heeft nog getracht haar stedebouw kundige (de heer D. Zuiderhoek) deel te laten nemen aan de diskussie-avond, maar die was, aldus het gemeentebe stuur, helaas verhinderd. De brief besluit met de toezegging, dat „indien dit door u op prij.; wordt gesteld, te doen toelichten bij een volgende bijeenkomst, door u te organiseren over dit onderwerp." De brief van b. en w. werd aan het begin van de avond voorgelezen door de heer Padmos, die enkele vraagte kens plaatste bij oomerkingen in de brief. Zo konkludeerae de heer Padmos, dat b. en w. blijkbaar bij een volgende gelegenheid niet zelf haar beleid wil verdedigen, maar dit wil laten doen. De heer Padmos achtte dat geen juiste gang van zaken. GROEI DISCUTABEL. De heer Padmos ging tegen de stelling van de heer Bijleveld in, die aan de hand van veron derstellingen wilde bewijzen, dat de groei van Leusden niet ter diskussie kon staan, ondanks de verminderde prognose ten aanzien van het aantal inwoners in Neder land in 2000 De argumenten van de heer Bijleveld (zoals een lagere gemiddelde woonbezetting, langere leeftijdsduur, jonger trouwen etc vond de heer Padmos niet juist. Als alle bestemmingsplannen van gemeenten in Nederland zouden worden uitgevoerd, dan zou Neder land in het jaar 1985 voldoende woningen hebben voor een bevol king van 30 miljoen. Het is duide lijk, aldus de heer Padmos, dat de groei van het woningbestand niet in verhouding staat tot de wer kelijke behoefte Hij vroeg zich dan ook af, of Leusden naar aanlei ding van deze gegevens werkelijk zo snel zal moeten groeien als in het struktuurplan is voorzien. Als de heer Bijleveld dan ook nog sterk de nadruk legt op het aspekt woningnood, dan kan men zich, aldus de heer Padmos, wel afvragen, waarom daar in Leusden dan niets aan wordt gedaan. Want de woningen, die dankzij de versnelde groei, in Leusden worden gebouwd, zijn voor het overgrote deel bestemd voor mensen, die een gemid deld hoger inkomen hebben dan de ge middelde arbeider. Als wethouder Bij leveld, in casu het gemeentebestuur, werkelijk de behoefte voelen om met alle kracht te werken aan het opheffen van de woningnood, (en dat als ar gument voor de snelle groei gebrui ken), dan dient dat gemeentebestuur wel heel wat meer woningwetwoningen te bouwen dan nu het geval is. Volgens de heer Padmos bestaat het woningbe stand van Leusden momenteel voor 5 procent uit woningen, die een huur beneden de f 220,- per maand hebben NIEUWBOUW LOKT NIEUW BOUW UIT. De heer Padmos was vaD mening, dat nieuwbouw nieuwbouw-uitlokt. Om goedkopere woningen te kunnen bouwen, is het eerst nodig, dat er duurdere woningen komen. Om de daarbij be woningen komen. Om de daarbij be horende voorzieningen te kunnen bekos tigen, dient de gemeente zoveel moge lijk woningen te bouwen, want, zoals de gemeente (bij monde van de heer Bijleveld) heeft gezegd: „We moeten zoveel mogelijk bouwen. Dan krijgen we meer geld wegens ongewoon be volkingsverloop, zodat we de algemene voorzieningen kunnen bekostigen. „De gemeente," aldus de heer Padmos, „is op deze wijze verstrikt geraakt in een vicieuze circel, waar ze met moeite weer uit zal kunnen komen." SNELLER TEMPO. De heer Padmos had gekonstateerd, dat de gemeente momenteel een snel ler tempo aanhoudt ten aanzien van de uitbreidingen. „Als dat zo doorgaat, dan betekent dat, dat anderhalf keer zo snel het streefgetal zal worden bereikt, dan in het struktuurplan van 1969 staat aangegeven De heer Pad mos vroeg zich ook af, wat het te be tekenen heeft, dat taxateurs in opdracht De Schoolsteeg: Een fijn stuk natuur. waar het nieuwe hoofdcentrum zal ver- Volgens het struktuurplan de plaats schijnen (foto Leusder Krant) De Asschatterweg ten oosten van het Valleikanaal: nieuwbouw in de tweede fase? (foto Leusder Krant) De huizen aan de Kanaalweg: deel van de tweede fase? (foto Leusder Krant)

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1