7 Meer inspraak voor de burger bij uitbreidings-plannen Echtpaar Smit-Rakker vijftig jaar getrouwd Fijn concert in Pon Fancy Fair in De Til, grandioos succes Aspectgroepen gaan tweede fase helpen voorbereiden SKNALGROE.% (VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Diskussienota in februari maart '73 in pubbciteit Wethouders- verkiezing op donderdag 14 deeember a.s. OPTIE VOOR BOUWTERREIN HERV. EN GEREF. SYNODE Verkiezings borden uitgerukt Storing aan overweglichten J. Wagenaar opvolger van Bijleveld in VVD-fraktie iDONDE lONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 LEUSEfER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De langver wachte plannen rond de tweede fase van I het struktuurplan Leusden/Centrum (voordien Hamersveld) zullen niet eer- I der dan in maart 1973 bekend kunnen De planning was volgens dM heer Smienk ook niet meer in overee«tem- ming met de werkelijkheid, ornat de verwachte overloop vanuit de r idstad niet zo groot is, als in de i inning tot uitdrukking komt. Het gevolg iervan is, dat vooral in de nieuwe stads kernen rond o.m. Den Haag (mi name Zoetermeer en Alphen aan d Rijn) een leegstand wordt geconstate» d, die steeds sterker wordt. De heer mienk verwachtte eenzelfde ontwikkeli gvoor Leusden als het eemeentebestii r zich niet richt op kwalitatieve uitb: iding, inplaats van kwantitatieve. E met dat kwalitatieve bedoelde hij d niet alleen kwalitatief gezien goede 'onin- gen, maar ook het gehele woo nilieu moet van uitermate goede k iliteit zijn om voldoende mensen aan te uni trekken uit de randstad en he Gc Uiteraard is het daarbij ook za dat gemeenten, dieniet voor grol gr zijn aangewezen, zich daara; houden. Mensen, die bijvoorbe ld Woudenberg zouden willen gaan on zouden verwezen moeten worde ni een nieuwe concentratie als La >d Een ander nadeel is het feit, woningen in groeigemeenten du zijn, dan in niet-groeigemeenter woningnood in de vrije sector ec premiebouw is voor het overgrote dÉ opgeheven. Hierdoor kunnen wegestel^ den overal gaan wonen. Ze kunnen kie zen. Groeigemeenten hebben in het al gemeen niet direkt voldoende algemene voorzieningen, zodat deze categorie mensen zullen kiezen voor niet uitbrei dende gemeenten. Tenslotte wees de heer Smienk op het feit, dat de werkgelegenheid in Leusden sterk achterblijft bij de groei Hij schatte het aantal forensen momen teel op 90 procent. Hij achtte dit een onjuiste ontwikkeling, vooral ook ten aanzien van het woon-werk verkeer, dat hierdoor bijzonder sterk zal uit groeien, met alle gevolgen van dien. Aangezien momenteel woningen in Leusden worden gebouwd, die bedoeld zijn voor hoger gekwalificeerd kader en voor deze categorie geen werkgelegenheid is te vinden in Leusden zelf, zal hd woon-werk- verkeer blijven groeien. Daarom is het dringend hoodzakelijk, dat werkgele genheid wordt verkregen voor lager ge kwalificeerde inkomens met daarbij natuurlijk ook goedkopere woningbouw. DISKUSSIE. Tijdens de diskussie werd vooral aandacht gevraagd voor de agrariër in het uitbreidingsgebied van Leusden Verschillende landbouwers waren aan- wezig om het forum met vragen te be stoken. Vragen, die echter niet beant woord konden worden wegens onvol doende achtergrond-informatie. Enkele opmerkingen. DeheerSmienk had bewondering- voor de zeer knappe wijze, waarop de gemeente Leusden het bestaande groen in haar plannen had verwerkt en van plan is te verwerken De heer Alleijn merkte echter op, dat dit echter niet betekende, dat de bestaande flora en fauna daar door werd behouden Verschillende planten en ook vogels zullen, doordat hun leefmilieu midden in een stad zal komen te liggen, verdwijnen De natuurlijke kringloop zal worden ver stoord, ook al spaart het gemeentebe stuur nog zoveel groen. Een natuurlijk wandelgebied is heel wat anders dan een park. Men vroeg zich af, waarom de gemeente momenteel taxateurs aan het *erk zet ten oosten van het Valleika naal Is het misschien, omdat de agra riërs ten zuiden van het struktuurplan (omgeving Leusbroekerweg en ook Ros senberg III) weigeren hun grond te ver kopen? Deze vragen konden niet wor den beantwoord De aanwezigen waren duidelijk van mening, dat het gemeentebestuur aan de belofte gehouden moet worden, geen ge bruik meer te zullen maken van de artikel 19-procedure ten aanzien van uitbreidingsplannen De bevolking zal de handelingen van het gemeentebestuur zeer kritisch dienen te volgen. Ten aanzien van de agrarische pro blemen, die duidelijk tijdens de ver gadering naar voren kwamen, advi seerde de diskussie-leider de boeren om meer druk uit te oefenen op de raadsleden. .Zij zitten er voor u." Verschillende aanwezigen waren het eens met de grondgedachte van Knal groen ,,We moeten konstant de gemeente blijven vragen of de uitbrei ding in dit tempo nog nodig is. We zullen beslist de vinger aan de pols moeten houden Tot een motie met die strekking kwam ket niet. De heer Padmos was van mening, dat deze avond louter informa tief is bedoeld en niet zozeer als een irotesibijeenkomst. Hij deelde mee, dat foalgroen bezig is met een rap- •ort, waarin ook de zienswijzen van leze avond zullen worden verwerkt. Dat ipport zal ter zijner tijd worden angeboden aan bet gemeentebestuur m provinciale- en rijks-overheid. Hij loot de vergadering met dank aan Ie inleiders en de aanwezigen voor hun imst. worden gemaakt. Dat is het gevolg van de drie dagen, die de raadsleden samen met externe deskundigen in Noordwijk hebben doorgebracht en waarbij door de raad verschillende wijzigingen zijn voorgesteld in het basis-ontwerp. De resultaten van de bijzonder vruchtbare diskussie in Noordwijk, aldus een perskommunikee van de gemeentelijke voorlichtings dienst, zullen in de periode tot fe bruari/maart 1973 worden verwerkt in nieuwe ontwerp-plannen. Daar na is het de beurt aan zogenaamde aspectgroepen, een voor Leusden nieuw begrip. Deze aspectgroepen, waarin vooral deskundigen zitting zullen heb ben (al dan niet uit de plaatselijke bevolking), zullen de tweede fase in onderdelen gaan bestuderen. Iedere aspectgroep neemt (zoals de naam reeds zegt) een bepaald aspect van de tweede fase vóórhaar rekening. Ter af sluiting van de studie van deze groe pen zal men een rapport opstellen. ASPECTGROEPEN. Zo verwacht men onder meer rap porten over het onderwijs, welzijns zorg, woningbouw, sport, middenstand en dergelijke Samen met de voorlopige schets van de tweede fase zullen deze rapporten aan de bevolking ter beoorde ling worden voorgelegd. De raad kan daarna die rapporten en de door de burgerij naar voren gebrachte ziens- (Van de redaktie) LEUSDEN - De wethouders verkiezing, nodig door het ver trek van wethouder Bijleveld per 1 december naar Houten, zal plaats vinden op donderdag 14 december a.s., aanvang half 8. De raad zal die avond dienen te beslissen over wie de heer Bijle veld zal opvolgen in het college van B. en W. wijze in haar beoordeling betrekken Tenslotte zullen de dan door de raad genomen beleidsbeslissingen ten aan zien van de verschillende aspekten in de oderscheidene stedebouwkundige plannen worden verwerkt, waarna deze plannen opnieuw aan de bevolking zullen worden voorgelegd Daarna, aldus het kommunikee, kan de gemeenteraad haar standpunt bepa len, waarbij uiteraard de opmerkingen van de burgerij in haar oordeel zullen worden betrokken ANDERE INDELING? Naar aanleiding van de onge rustheid die is ontstaan over het feit, dat nu reeds taxateurs zijn gesignaleerd in het gebied ten oos ten van het Valleikanaal, vroegen wij de chef van de gemeentelijke voorlichtingsdienst, de heerS Po lak, of hij ons al iets zou kunnen zeggen over het gebied, waarin de tweede fase zich zal uitstrek ken. Is dit gebied overeenkomstig het struktuurplan of zijn er dus danige wijzigingen in aangebracht, dat van een geheel andere indeling sprake is geworden? De heer Polak ,,Inde eerste plaats wil ik wel zeggen, dat het struktuur plan slechts een basis is, waarop verder geborduurd kan worden. Het is uiter aard niet logisch (en ook geen voorbeeld van wijs bestuur), als raad en ge meentebestuur zich strikt blijven vast houden aan dit struktuurplan, dat reeds in 1969 werd goedgekeurd Het moet altijd mogelijk blijven om het struk tuurplan flexibel te kunnen hanteren De inzichten kunnen zich wijzigen en dan is aanpassing van het struktuurplan een logische zaak." Overigens weigerde de heer Polak enig commentaar te geven op de eer- der-genoemde geruchten. ,,Ik kan daar op dit moment beslist niet op ingaan. Ik kan u echt niet zeggen of de twee de fase zich over het Valleikanaal gaat uitstrekken of niet." ARTIKEL 19 Met de realisering van de tweede fase kan pas worden begonnen als de stedebouwkundige plannen zijn be oordeeld door de Provinciale Planolo gische Commissie en de raad haar goedkeuring er aan heeft gehecht In ieder geval zal men een behoorlijke tijd vóór 1975 met de eerste aanzet van de tweede fase van start moeten gaan, wil men alles tijdig kunnen rea liseren zonder gebruik te maken van de artikel 19 procedure De heer Polak: ,,Ik wil hier nogmaals wijzen, dat, ook al zou de raad bij wijze van spreken wel gebruik willen maken van artikel 19, dan zou het col lege van b en w dit bij voorkeur met meer willen doen Over de samenstelling van de aspect groepen is nog niet verder gesproken De heer Polak verwacht, dat hierbij ook plaatselijke deskundigen betrokken zullen worden, hoewel hij hier over ver der geen zinnij woord kon zeggen Als voorbeel noemde hij de aspect groepen voor het onderwijs. ,,De mo gelijkheid is duidelijk aanwezig, dat hier ook schoolbesturen bij zullen wor den betrokken", aldus de heer Polak ,,Het is echter niet zo, dat niet-des- kundige burgers van Leusden zitting zullen krijgen id een aspektgroep Al thans dat is niet de bedoeling Voorlopig zullen belangstellende in woners van Leusden op de bekendmaking van de plannen rond de tweede fase moe ten wachten tot volgend jaar februari, maart. Maar dan, zo blijkt duidelijk uit het perskommunikee, krijgt de bur ger wat de inspraak betreft, het volle pond! LEUSDEN - De generale syno de van de Nederlandse Hervorm de Kerk en van de Gereformeerde Kerken hebben besloten optie te vragen op een bouwterrein van 1,8 hectare in de gemeente Leus den. Reeds eerder namen beide synodes een principe-besluit om de landelijke administraties en bureau's van beide kerkgemeen schappen zo mogelijk te centra liseren in één gebouw. Thans is i gekozen voor Leusden als vesti- jgingsplaats. De bureau's van deNederland- Ise Hervormde Kerk zijn tot nu Itoe voornamelijk in Den Haag en (Utrecht gevestigd en die van de Gereformeerde Kerken in Baarn pn Utrecht. In het nieuwe gebouw zal ruim- moeten kuir.-.c? voor ongeveer riehonderd medewerkers. In ?ide synodes bestond nogal wat irzeling om in de huidige kerke- jke situatie een zo omvangrijk oject aan te pakken. Beide sy- )des hebben daarom nadrukke- jk gesteld de handenvrijtehou- ?n voor een definitieve beslis- ng in 1973. ACHTERVELD - Op woensdag 22 november j.l. herdacht het echtpaar L. Smit en W. Smit-Bakker de dag waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Al die jaren woont het echtpaar aan de Jannendorperweg 10. De heer Smit, een geboren Achter- velder, (77) is de laatste jaren niet meer zo goed ter been. Mevr. Smit, geboren te Venhuizen (N.H.) is 71 jaar en geniet nog een uitstekende gezondheid. De heer Smit zat ruim een halve eeuw geleden in de kalverenhandel, evenals zijn vader dat deed. Ook de vader vaij de bruid beoefende dat be roep en dat was er de directe oor zaak van dat het gouden paar elkaar vond. De heer Smit was ook een ge specialiseerd huisslachter. Hij heeft gedurende een 50-tal jaren in Achter veld en omgeving er een enorm aan tal verricht Als het echtpaar nu terugkijkt op de 50 jaren huwelijksleven zijn zij dank baar en tevreden, al is hun ook de no dige tegenslag niet bespaard geble ven, Vooral de crisisjaren vormde een dieptepunt. Ook de gezondheid van mevrouw Smit heeft vele jaren veel te wensen over gelaten. Maar nu genieten zij van hun welverdiende rust. Hun we kelijkse uitstapje is naardebejaarden- soos te Achterveld, dit wordt beslist niet vergeten Mevr Smit is nog steeds aktief als Welfare-helpster en de ver zorging van de tuin rekent zij nog al tijd als haar taak Het echtpaar begon de herdenking van het feest met een II Mis uit dank baarheid in de parochiekerk, te- samen met hun kfnderen, kleinkinderen, vrienden en buren En des avonds was er een uitbundig feest in ,,Ons Gebouw" waar allen weer aanwe zig waren om met het gouden paar de bloemetjes eens buiten te zetten. Op de foto Het gouden echtpaar. LEUSDEN - Een groot aantal belang stellenden heeft zeker genoten van een blonder goed concert door het echts Kamermuziek Ensemble in grote zaal van Pon. Foto Janus Visser Mevrouw Cohen-van Veltum dankt de musici voor hun prachtig concert. LEUSDEN - Dat de verkiezingsbor den niet bij iedereen in de smaak val len ondervonden de politieke partijen toen baldadige jongelui meenden een achttal verkiezingsborden uit de. grond te moeten trekken. LEUSDEN - Momenteeel wordt er door het publiek in Leusden vaak mel ding gemaakt van een storing van de overweglichten op de spoorwegover gang aan de Lockhorsterweg. De poli tie deelt mee, dat men erkentelijk is voor het doorgeven van storingen. Ech ter, de betreffende overweglichten kun nen door middel van een schakelaar worden bediend. Eén van de kastjes is helaas opengebroken, en de jeugd maakt daar graag gebruik van om de lichten op rood te zetten. Een spoedig herstel van het bewuste kastje is dus wel gewenst. (Van de redaktie) LEUSDEN - Wanneer de raad de geloofsbrieven vanavond - donderdag - zal goedkeuren, zal de heer J. Wagenaar uit Leusden/ Centrum namens de VVD zitting nemen in de raad van Leusden. Hij is de opvolger van wethouder Bijleveld. De heer Wagenaar werd op 7 november 1925 geboren in Acht- karspelon en groeide op in Fries land. Hij volgde de HBS in Gro ningen. Na zijn schooltijd volgde hij een opleiding op de KMA voor reserve-officieren. Van 1946 tot 1949 bracht hij zijn militaire diensttijd door in het toenmalige Nederlands-Indië. Van 1950 tot 1953 kreeg hij een vliegeniers- opleiding in de Verenigde Staten. In 1956 verliet hij de militaire dienst en is sindsdien werkzaam bij de NV Bandenindustrie Miche- lin. Hij is momenteel werkzaam in dit bedrijf als algemeen ver koopleider. De heer Wagenaar woont in Leusden sinds 1964. Vanaf 1955 is de heer Wagenaar lid van de VVD. Sinds 1967 is hij voorzitter van de afdeling Leus den van de VVD. Zijn politiek^ interesses zijn vooral gericht op de financieel- economische aspekten en het openbaar vervoer. De heer Wagenaar woont mo menteel aan de Princenhoflaan 12 te Leusden/Centrum. LEUSDEN/CENTRUM- De .Fancy Fair", die ten bate van de Zonne bloem" in de Til gehouden werd, is een groot succes geworden. Van de werkstukken, die veelal door bejaarde dames gemaakt werden, waren er heel wat te koop. Van deze koopmogelijk heid werd dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Vooral aan de vooravond van het St. Nicolaasfeest, is succes vrij wel zeker. De .Fancy Fair" werd zaterdag om 11.00 uur geopend door de heer J van Velzen. 2 Jaar geleden is men in het toentertijd geheten ..Hamers veld" begonnen. Van niets is men tot deze grandioze tentoonstelling geko men De werkstukken zijn veelal door bejaarden vervaardigd", aldus de heer van Velzen. Hij sprak verder de hoop uit dat deze mensen nog vele jaren zulke mooie dingen kunnen maken De medewerkers(sters) aan deze ten toonstelling kregen daarna een zonne bloem opgespeld Zaterdag en zondag was er van alles te koop: Men was ijverig aan het weven geweest, dus de mooiste tassen en kus sens kon men hiervan kopen. Er waren een groot aantal poppen, waarin heel wat verschillende technieken tot uit drukking kwamen Ze waren er b.v. van vilt, gebreid, van lapjes, van wol en ga zo m^ar doQ^, De ^ooiste ge borduurde talelkietien waren te zien Op één daarvan was men bijzonder trots, omdat deze door een minder valide was gemaakt. Er waren behal ve deze werkstukken nog andere attrac ties, waarbij men b.v een prachtig beest of iets dergelijks kon winnen. 20 Dames hebben meegewerkt om de ze Fancy Fair" een groot succes te doen worden. In Leusden zijn 18 wel fareleidsters, waarvan er drie vast zijn. Deze leiden ook de club, waar de dames veel dingen maken en ook aan wijzingen krijgen Ook thuis, bij zie ken en bejaarden, komt men op be zoek Het is erg prettig te mogen melden, dat dit werk in 2 jaar tijd zo enorm gegroeid is. Het materiaal voor de werkstukken wordt ingekocht in Breda bij de Zonnebloem" Het is werkelijk fantastisch wat men hiervan gemaakt heeft. Tot slot mogen de Welfareleidsters wel even in het zonnetje gezet worden Zij hebben de laatste maanden nog veel werkstukken gemaakt om de tentoon stelling rond te krijgen. Enkele kinderen prooeren hun geluk met het trekken van een lot voor één van de prijsjes op de fancy fair ten bate van de Zonnebloem Foto Janus Visser

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3