V Experimentele woningen in het plan De Wetering II 1 i PRIMEUE VOOR LEUSDEN „Besturen is een kwestie van idealen en haalbare werkelijkheid: U wist hoe de vork in de steel zat" ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN VVD WORDT NU LID! AFSCHEID VAN WETHOUDER RIJI.FVFI.n eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 7 december 1972 - 4e jaargang na 33 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS ter. Deze ruimte kan men naar eigen goeddunken inrichten. Een klein gezin verwarmmgbKeiei. ue vouiJeur is te bereiken via een 3/z meter brede car port. Achter de keuken/kamer bevindt zich een door de ontwerpers genoem de expansie-ruimte van 7 x 31/ me- De VVD dankt u voor uw stem. Wij zullen opnieuw alles op alles zetten om uw vertrouwen in ons waar te maken Inl. A. J. de Wijze Meidoornhof 29 - Leusden/C. Telefoon 03496-1695 tin de redaktie) IlEUSDEN/CENTRUM - Hoewel de lirowoningen in het plan Rozendaal jperimeoteel van vorm zijn, hebben jjoiet het predikaat „experimenteel" i de minister van Volkshuisvesting Itregen. In maart volgend jaar start BI bouw- en aannemingsbedrijf J. loemeodaal b.v. te Leusden/Centrum I bet plan De Wetering met twintig Jaiogen, die wèl dit predikaat hebben «regen. Dat betekent dan een pri- fur voor Leusden. Deze woningen, zijn ontworpen door de atelier l«r architectuur Schouten en De Jon- j te Lievelde (gem. Lichtenvoorde), |rden o.m. reeds in Eibergen gerea- serd. Hoewel de woningen - volgens ontwerpers - aanvankelijk waren be- |?ld voor de sociale woningbouwsec- (in Eibergen werden enkele jaren leden deze woningen gerealiseerd lor f55.000,--), zijn de prijzen en Isteo intussen zo sterk gestegen, dat |taannemingsbedrijf Bloemendaal al- oog wil trachten in ieder geval Ier de f 100.000,-- te blijven. De wo- J?en in het plan De Wetering zullen i ook naar alle waarschijnlijkheid Irden verkocht voor een prijs van ld de f98.800,-- (all in). Alles is jdeze prijs inbegrepen, met uitzon- ling de overdrachtskosten. Wie het J*erp bekijkt en de foto's van reeds lealiseerde woningen in andere latsen, zal met ons toegeven, dat het loader leuke woningen zijn, die bo eien een optimale privacy garao- Met de gebruikte materialen (natuurlijk de daarbij behorende af- rkiog, geloven we beslist, dat deze blagen hun prijs waard zijn. De si- woningen, zoals ze in Eibergen b gebouwd. tuering is ideaal te noemen. De twin tig woningen zullen worden gereali seerd tegen de Liniedijk aan, wat ex tra privacy waarborgt. De gebruikte materialen garanderen vooral binnenshuis een bijzonder ruimtelijke werking. De muren zul len worden opgetrokken uit geknipte kalkzandsteen. Verder wordt er met veel (zwart geïmpregneerd) hout ge werkt. Hierdoor ontstaan een bijzonder fijne wit-zwartcompositie, die overi gens voldoende ruimte laat voor andere contrasterende kleuren. Het plafond is niet conventioneel. Het dak wordt gestut door zware balken, die ook in de woning zelf zichtbaar blijven Als isolatie tussen dak en kamers wordt ge bruik gemaakt van geperste rietpla ten van vijf centimeter dikte Ook al lijkt het gebruik van dit materiaal sxtra brandgevaar op te leveren, het is beslist niet het geval. Er is dan ook geen extra premie voor de brand verzekering vereist Voor de dakbe dekking is eveneens afgeweken van de conventionele materialen Geen dak pannen, maar eternieten golfplaten zijn hiervoor gekozen (zwart). De ontwerpers zijn uitgegaan van vol ledige vrijheid van de bewoners. Dat betekent, dat de toekomstige bewoner eigenlijk geen afzonderlijke leefruim tes krijgt aangeboden, maar één groot geheel, dat men naar eigen believen kan een deel bijvoorbeeld gebruiken voor ontspanningsruimte (biljartka mer, modelspoorbaan etc.), andere ge zinnen zullen wellicht de voorkeur ge ven aan een indeling in twee slaap kamers. Een trap vanaf de keuken/ka mer voert naar het, wat naar de ont werpers noemen, slaap-plateau. Hier is één kamer gesitueerd van 5/ bij 3l/2 meter, evengroot dus als de zit- Interieur: gezicht op de zitkuil en de trap naar boven vanaf de keuken/ kuil op de begane vloer. Ook deze ruim ten kan men eventueel in tweeën split sen Er is een balkon van 5,5 bij 1 30 meter Lws verder op pag.3 eetkamer, (foto uit het tijdschrift Kalk zandsteen- le jaargang nr 3). Grote sortering kerstplaten Telefoon 034961235 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Wet houder Bijleveld glunderde don derdagavond. Daar had hij vol doende redenen voor. Inde eerste plaats was hij benoemd tot burge meester van Houten en in de tweede plaats had zijn partij een niet geringe winst gemaakt tij dens de tweede kamerverkiezin gen van woensdag. Hij was dan ook zichtbaar bereid om alle eventuele strubbelingen uit het verleden tussen hem en sommige raadsleden te vergeten en zijn Leusdense periode te beeindigen met „love en peace". Terecht, want omzien in wrok is voor een politicus nog nooit winstgevend geweest. Burgemeester Van der Post sprak een afscheidsrede uit, die er niet om loog. .Ik heb dit ge beuren al enige tijd met hoop en vreze zien aankomen. Met vrees, omdat met een benoeming tot burgemeester, Leusden een goe de wethouder zou kwijtraken. Met uw gave van hoofd en hart zult u een bijzonder goede burgemees ter van Houten kunnen worden, gezien ook de opleiding die u in Leusden hebt gehad Houten zal in de toekomst uit moeten groei en tot een gemeente van 25.000 inwoners. De ervaring, die u in Leusden hebt opgedaan, zal u in Houten bijzonder van dienst kun stand moeten volgen. Houten is voor u een nieuwe levensfase Abonnementsgeld Zoals bekend is de financieel- economische situatie waarin de pers verkeert uitermate zorge lijk. Teneinde verdere onder mijning van het voortbestaan der in ons land verschijnende kran ten als gevolg van stijging der aan het uitgeven daarvan verbon den kosten af te remmen, is een collectieve abonnementsprijs- verhoging per 1 januari 1973 onvermijdelijk. Deze verhoging, die in combinatie met verhoging der advertentie tarieven slechts de minimaal reeds vaststaande kostenverhogingen over het ko mende jaar kan dekken, is'in or ganisatorisch overleg, met in achtneming van de algemeen door de dagbladen toe te passen abon nementsprijsverhoging voor bla den als het onze gesteld op 2 cent per week het abonnements geld van ons blad zal dientenge volge met ingang van 1 januari a.s. f3,50 per kwartaal bedragen. Het jaarabonnement bedraagt f13.00. Direktie BDU n.v. nen zijn. U hebt uw gaven in dienst van de gemeenschap ge steld, gestaag en onversaagd hebt u gewerkt aan de opbouw van de New Town. U hebt veel werk verricht in de ontwikkeling van de eerste fase van het struk- tuurplan. U hebt daar uw schou ders onder gezet en hebt daar bij ook veel weerstanden en moeilijkheden ondervonden. Een aantal problemen van zwaar ka liber hebt u, samen met de raad, goed opgelost, ten gunste van Leusden. Met u ben ik er trots op, dat Leusden vaak als voor beeld wordt gesteld door de wij ze, waarop de nieuwbouw is in gepast in het mooie gebied waar in het ligt. U hebt daartoe een belangrijke steen bijgedragen. Ik heb u in het college goed le ren kennen, doordat wij vaak samen moesten vergaderen Be sturen is een kwestie van idealen en haalbare werkelijkheid U wist precies hoe de vork in de steel zat". Toch zat burgemeester Van der Post nog één ding dwars. Hoewel, zo zei hij, alle beslui ten in b. en w. altijd met grote eenstemmigheid zijn genomen, is er toch één grote uitzonde ring geweest. En dat was de kwestie van artikel III, de ver koop van condooms ook buiten in automaten" Burgemeester Van der Post dolf toen het onderspit tegen wethouder Bijleveld, die de meerderheid van de raad toen meekreeg. De heer Van der Post: „Die gebeurtenis zal tot in lengte van dagen z'n sporen nalaten in de gemeenschap van Leusden.." De voorzitter somde een hele reeks elementen op, waarin wet houder Bijleveld een belangrijke bijdrage heeft geleverd, zoals de ruimtelijke ordening van Leus den, de Groenstichting „een de- mokratisch plantje met veel be lagers, een experiment waar steeds meer lijn in begint te ko men en dat het nemen van risico's ten volle waard was", het mid den- en kleinbedrijf: „ook een subtiele aangelegenheid, waarbij u zorgvuldig hebt omgesprongen met de persoonlijke belangen die hiermee zijn gemoeid", en ten slotte de naamgeving wegen, waaraan de heer Bijleveld als voorzitter van de commissie een belangrijke steen heeft bijgedra gen. Burgemeester Van der Post noemde ook de tweede fase, die door de heer Bijleveld mede is ontwikkeld. „U hebt de realise ring graag mee willen maken, maar dat hebt u zelf voorkomen door te solliciteren. Nu zult u die ontwikkeling van op een af- Deel van de maquette van de ex perimentele woningen io De Wetering. De maquette werd gemaakt door de kinderen van de heer Bloemendaal. kan indelen. Wat een niet zo'n groot probleem is, volgens aannemer Bloe mendaal, omdat daarvoor verschillen de aantrekkelijke mogelijkheden te be denken zijn. Nu de indeline Er is in rle eer ste plaats een zitkuil (vijftig centi meter dieper gelegen dan de rest van de ruimten) een kamer/keuken (inclusief hal) van 5% bij 5% meter. Daarnaast is een berging met badka mer/wc en plaats voor de centrale cöëH Kleuren TEEVEE Reeds vanaf 1648.- U kunt daar weer uw hart ophalen en profiteren van de ervaringen, die u hier hebt opgedaan. Het is een mooie gemeente met veel na tuurschoon. Met Leusden als voorbeeld hoop ik, dat u de appel bomen zoveel mogelijk zult spa ren. En dan niet, omdat ik nog een appeltje met u te schillen heb. De voorzitter betrok ook me vrouw Bijleveld in de dank van gemeentebestuur en raad. Me vrouw Bijleveld heeft, aldus de heer Van der Post, haar man veelvuldig moeten afstaan aan de gemeenschap. Daarvoor onze dank Maar tranen zijn niet op z'n plaats, want ik heb hier, in de raad, vaak heel hard moeten lachen Leusden is een voor treffelijke leerschool voor me geweest Een betere leerschool kan ik voor mij niet bedenken. In deze gemeente met haar vele aspecten, heb ik een goede erva ring op kunnen doen. Afgezien daarvan zijn er meer argumen ten: De raad ging altijd stevig met het college in diskussie, daar heb ik veel van geleerd. Ook het formulieren van een me ning is een kunst, die men juist door een dergelijke ervaring steeds beter gaat beheersen als mijn eerste leermeester. Daarvoor mijn dank Wat betreft de verdere realisering van Leus- den's uitbreidingen kunt u ervan verzekerd zijn, dat ik deze plaats nog meermalen zal bezoeken. Wat dat betreft hoeft u zich geen zor gen (of illussies) te maken. Ik hoop, dat er een goed kontakt zal kunnen ontstaan tussen de ge meente Houten en de gemeente Leusden. Dat zou niet de eerste keer zijn. Ik hoop, dat dit ook nu zal gebeuren. Dank voor het ver trouwen, dat de raad in mij heeft gesteld en natuurlijk ook voor het geschenk, dat ik van u mocht ontvangen". Na afloop werd nog een toast uitgebracht, waarna raad en col lege naar restaurant Waterloo aan de Doornseweg vertrokken om het afscheid in intieme kring verder te vieren. Wat ons be treft: veel succes in Houten, bur gemeester Bijleveld. Enne hopenlijk zonder al teveel ge bruik van artikel 19 R.O. „We houden er niet van om met tranen in onze ogen te spreken. Ook niet bij een afscheid We moeten natuurlijk de zaken re lativeren. Dat is een kunst, die echt wel nodig is om te kunnen besturen" Namens de raad en college overhandigde de heer Van der Post de nieuwbakken burge meester een fraaie oude land kaart van de provincie Utrecht in lijst. Wethouder Bijleveld: „Er is inderdaad geen tijd voor tra nen. Ik ben blij, dat ik naar Houten ga, hoewel dat vertrek natuurlijk ook een keerzijde heeft: ik laat hier veel achter. De tijd in het college is inderdaad in volstrekte har monie verlopen, op één uit zondering na, door burge meester Van der Post reeds genoemd Hierover kan ik nog een aardig feit vertel len De burgemeester is zo teleurgesteld geweest over dat beruchte artikel III, dat hij, toen het gemeentehuis een nieuwe telefooncentrale kreeg, meteen nummer III voor zichzelf opeiste. Dat zij hem als voorzitter ge gund. Ik beschouw u, burgemeester, Wethouder Bijleveld kreeg als afscheidsgeschenk een prachtige oude landkaart van de provincie Utrecht, aangeboden. (Foto Leusder Krant).

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1