een feest zijn" Lockhorst heeft nu baanverlichting „Kerkdienst moet SINT OP BEZOEK BIJ BEJAARDEN- SOOS Ds. J. J. Kooman nieuwe predikant voor Leusden/C „Aan grote woorden heeft de moderne mens niets, taal in de kerk moet sober zijn" Afslaan niet bemerkt Kettingbotsing op Doornseweg jffiagenpa 9 gemeente Neusden Achterveld Leusden/Centrum: Oppascentrale Leusden Geen voorrang verleend Gewond na slippartij Bromfietser niet gezien SNELHEIDS CONTROLE ONZE MEDEWERKERS: Beeldwagen 18 december in Leiisden/Z voor borstonderzoek DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 LEUSDER KRANT 3 LEUSDEN/CENTRUM - Id het gast vrije huis van dominee Sirag hebben wij gesproken met de in Leusden-Cen trum nieuw beroepen dominee J. J. Kooman uit Waalwijk. De dominee was in Leusden op bezoek om met dominee Sirag en diens kollega Willemse van gedachten te wisselen, en om met zijn echtgenote de tijdelijke behuizing in Leusden-Zuid in ogenschouw te nemen. Het ligt in de bedoeling dat dominee Kooman te zijner tijd zal gaan wonen in het plan Rozenboom in Leusden-Cen- trum. Ds Kooman is een jeugdige ver schijning, voorzien van de langzamer hand traditioneel geworden baard. Hij is geboren in Bergen op Zoom op 7 september 1940. Hij bracht zijn middel bare schooltijd door op het stedelijk gymnasium te Middelburg. Aanvanke lijk wilde hij leraar Engels worden. Maar toen hem op het gymnasium de gelegenheid werd geboden om lessen in de Hebreeuwse taal te volgen greep hij deze mogelijkheid aan, en studeerde gedurende twee jaar Hebreeuws. De belangstelling voor het leraarschap Engels raakte op de achtergrond, en in 1959 ging hij theologie studeren in Utrecht. Als hoofdvak studeerde hij ethiek bij prof. De Graaf. Als onder werpen van zijn bijvakken hield hij zich bezig met het Oude Testament èn de leer van de internationele poli tieke betrekkingen, gedoceerd door Prof. Patijn. Voor de theologische studie was toen nog zowel 'nleervicari- aat als 'n seminariumbezoek verplicht. En zo werd hij van september 1964 tot januari 1965 vicaris in Hoogvliet bij Rot terdam. In 1965 trad hij in 't huwelijk en doordat zijn vrouw bleef werken van 1965 tot 1967 kon hij rustig dóór werken aan zijn doctoraal examen. In 1970 behaalde hij zijn doctoraal exa men theologie met een scriptie over de politieke ethiek van Hellmut Gol- lintzer. In september 1967 deed hij zijn intrede in Baardwijk (Waalwijk- Oost) en Drunen. Zijn vrouw en hij vestigden zich in Brabant, omdat zij beiden uit het zui den van Nederland kwamen en omdat zij de snelle ontwikkelingen in de Rooms-Katholieke kerk van nabij wil den meemaken. Door de moderne uit breiding van Baardwijk en Drunen wa ren er vele nieuw-ingekomenen, en dat maakte het kerkelijk werk vooreen jonge dominee als Ds Kooman zéér aantrekkelijk. ,,In de kerk", vindt hij, ,,moet voor diverse opvattingen ruimte zijn. Zo veel mogelijk meningen moeten er tot uiting kunnen komen. De mensen moeten zich in de kerk willen en kun nen uiten. De mensen moeten elkaar en eikaars meningen kunnen verdragen. Zij moeten begrip opbrengen voor ei kaars opvattingen." Verder vindt Ds Kooman, dat de kerk geen domineeskerk, geen instituut van dominees moet zijn. Hij ziet het als zijn taak te proberen de men sen te helpen om kerkte zijn. Het kerk gebeuren moet niet op hem drijven, maar moet vanuit de gemeente tot stand komen. Hij wil mééhelpen om richting en lijn te geven aan het ker kelijk leven, maar hij vindt zéér beslist dat de gemeente daarbij niet te veel op hem moet steunen. van het z.g .leerhuis", het in de leer blijven. ,,Wij zijn immers niet uit geleerd, als wij belijdenis hebben ge daan". Dit leerhuis sluit in christelijke zin wezenlijk aan bij hetgeen, waar voor freule de Beaufort laatst pleitte tijdens haar lezing voor de Nederlandse Christen Vrouwen Bond: de permanente edukatie, het blijven dóórleren, het bij-blijven in deze snel veranderende wereld. ,,We zullen toe moeten naar méér samenwerking met andere maat schappelijke disciplines, met maat schappelijke werkers, artsen, jeugd adviseurs, opbouw wérkers. Als domi nees zou je inteamwork moeten kunnen gaan werken: één kollega houdt zich bijvoorbeeld bezig met het jeugdwerk, een ander verdiept zich in de liturgie. De schaalvergroting der gemeenten zou moeten worden opgevangen door het vormen van kernen, van z.g. huis gemeenten. Een gemeente zou moeten worden verdeeld in kontaktkringen, die zouden moeten kunnen mééwerken aan de uitvoering van een kerkdienst. Be paalde kontaktkringen zouden zich bij voorbeeld met de bejaarden kunnen bezig houden. Andere met de jeugd enz. Eveneens is van belang, dat de ge meente de verantwoordelijkheid voelt voor alle gemeenteleden. Met elkaar kun je tot veel komen. Zelfs tot bepaal de afspraken". Ds Kooman bedoelt hier bijvoorbeeld mee, dat de chris tenheid iets zou moeten ondernemen tegen de verslappende invloed van de welvaart en de luxe. Alléén kom je hier niet toe. Maar in kommunaal verband, zoals in sommige klooster gemeenschappen zou je bepaalde re gels kunnen opstellen, waaraan de le den zich vrijwillig houden. Er moet naar mogelijkheden worden gespeurd. De kerk zou daarbij zeker allerlei initia tieven kunnen nemen Natuurlijk moet de kerkdienst cen traal staan. Als het goed is moet die kerkdienst een verademing zijn, een feest. De dominee moet er aller toe bijdragen om het feestelijke van zo'n kerkdienst weer terug te brengen. In een kerkdienst moet de mens krachten kunnen opdoen om het moeilijke mo derne leven aan te kunnen. Het woord gebruik in de kerkdienst moet sober en zinvol zijn. Aan grote woorden heeft de moderne mens niets. Ds. Kooman op de methode Oefeningen in het leer huis" van Dr. J. van der Werf. Deze methode is er op gericht om in de kerk, op school, op de catechese, in de Bijbelkring bezig te zijn met dezelf de stof. Door deze methode gaat er door de Bijbel een bepaalde lijn lopen Dan ontstaat er in de gezinnen de mogelijk heid om over die stof te praten en de Bijbel wordt aktuele gespreksstof. Ds Koomen zal door Ds Sirag op zondag 28 Januari 1973 in zijn ambt worden bevestigd. Tijdens de gemeen- te-wijkavond op donderdag 1 februari 1973 zal afscheid worden genomen van Ds Willemse en zal de gemeeDte kennis kunnen maken met Ds Kooman. Anco Mali Uiteraard is Ds Kooman voorstander van oecumene. Hij zegt- Oecumene We zijn kerk of we zijn het niet. De kerk moet je samen doen. Er moet een beleid worden uitgestippeld dat aangeeft hoe je naar elkaar toe groeit. Nuttig daartoe is om op ruime schaal ontmoetingsbijeenkomsten te organise ren. In Waalwijk bijvoorbeeld kwam het tot een jaarlijks terugkerende oecu menische vastenaktie." Als belangrijk ziet hij, dat de men sen hun angst kwijt raken. Hun angst kwijt raken om de mening van anderen te kunnen aanhoren zonder daarbij in onzekerheid te geraken over hun eigen mening. Het zou zó moeten zijn, dat je aan je eigen opvatting toevoegt dat gene wat je goed acht in de opvatting van een ander en dat je uit je eigen opvatting weglaat datgene wat bij toet sing met de mening van een ander minder goed blijkt te zijn. „Laten we toch met elkaar praten en van elkaar leren". Een groot voorstander is Ds Kooman ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. ACHTERVELD - Woensdag6decem ber vond op de Hessenweg een aanrij ding plaats tussen een personenauto bestuurd door de heer F V E. uit Stoutenburg, die links stond voorgesor teerd om een inrit in te rijden en een personenauto bestuurd door de heer J. v. N. uit Achterveld. Deze merkte te laat dat de heer F. v. E. wou af slaan en reed frontaal op de achter zijde van de auto van de heer J. v. N. in. Er waren geen gewonden. Beide auto's liepen vrij grote schade op. LEUSDEN/Z - Maandag 4 december vond op de Doornseweg een kettingbot sing plaats. De voorste personenauto, bestuurd door de heer A. K. uit Kam pen, reed op de Doornseweg inde rich ting van Amersfoort, toen hij plotseling moest afremmen en stoppen voor een stilstaande file. Drie personenauto's berden hiervan' de dupe. De achter de beer A. K. rijdende heer J K. uit Meppel reed tegen zijn voorganger aan, en werd op zijn beurt van achteren aangereden door de heer H J. W v. D. tit Putten. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Alle auto's wer den flink beschadigd. Vrijdag 15 december: ,,De Roskam" 20.00 uur: schutjasconcours. Zondag 17 december: „Ons Gebouw" 14.00 uur: Disco Dancing o.l.v Harry Visser. Kerstens Sportpark 14.30 uur: Ach terveld 1 - Rivierwijkers Maandag 18 december: Clubhuis s.v. Achterveld 20.00 uur: 3e ronde kaartconcours Dinsdag 19 december: „Ons Gebouw" 19 15 uur- Kerstcelebratie St. Jo zefschool. Donderdag, 14 december Raadzaal, 19.30 uur. Wethoudersverkiezing Raad Leusden. Zaterdag 16 december: „De Til" 20.00 uur Disco-dansavond, 15 jaar en ouder Zaterdag 16 december: „Hervormd Centrum." Jongeren-dansavond „Popcorn," 20.00 uur. Woensdag 20 december: Kerstavond N.C.V B. Hervormd Centrum 19 45 uur. Donderdag 21 december: 't Ros Bey- aart" 4e Kaartavond. 19.30 uur Vrijdag 15 december: „De Til" ten toonstelling Kerststukjes 19 00 uur tot 21.00 uur. Zaterdag 16 december: „De Til" 19.30 tot 21.00 uur, tentoonstelling Kerststukjes. Zondag 17 december: „De Til" 9 00 tot 13.00 uur tentoonstelling kerst stukjes. Donderdag, 28 november: Raadzaal, 19.30 uur: Raad Leusden. Donderdag 14 december: Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 14.00-16 30 uur. Arnhemseweg83. Vrijdag 15 december: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19.00-20.00 uur. Arnhemseweg 83. Vrijdag 15 december: P.J.G.U Jaar feest in café-restaurant „De Mof" Aanvang 19.30 uur. Na afloop van de toneelvoorstelling dansfeest met de beatband S.T.R.S. uit Schoonhoven Maandag 18december: N.C V.B Kerst viering in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg. Aanvang 19 45 uur Dinsdag 19december:V V V. Senioren- sociëteit van 14.00-16.30 uur Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-zuid in het klubgebouw van Roda Dinsdag 19 december: Voor de oudere inwoners van Leusden-zuid Kerst viering in het Hervormd Centrum te Leusden-centrum Aanvang 16 uur Gezamenlijke broodmaaltijd om 17.30 uur. Bellen voor een oppas naar mevrouw C. Deenik, Kon Julianalaan 35, Leus den-zuid, tel 03490-18134. LEUSDEN/ZUID - De wensdroom van iedere tennisvereniging is bij Lock horst deze week verwezenlijkt gewor den. De baanverlichting is aangebracht wat beslist een primeur in de regio Utrecht genoemd mag worden. Wij kun nen met voldoening constateren, dat Leusden thans beschikt over een van de fraaiste tenniscomplexen in de wijde omtrek. Door deze baanverlichting worden de speelmogelijkheden bij Lockhorst aanzienlijk uitgebreid, zodat de ledenstop gelukkig weer tot het ver leden kan gaan behoren. De snelle tot standkommg van deze installatie is mede te danken aan de vlotte medewerking van de diverse Ge meentefunctionarissen. Een woord van lof kan ook toegezwaaid worden aan de fa. Schoonhoven, die onder de bezie lende leiding van Jan Bannink. met groot materieel, alles in een recordtijd heeft geïnstalleerd. Ook de fa. De Sma len, die de elektrische installatie heeft verzorgd heeft op voortreffelijke wijze haar medewerking verleend, ondanks enkele tegenslagen, daar veel werk zaamheden nogal zijn tegengevallen. Het wachten is nu op de PUEM, die al leen nog maar deze installatie moet STOUTENBURG - Zondag 3 decem ber vond te Stoutenburg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motorfiets De personenauto, bestuurd door de heer M. H B. B. uit Amers foort, reed op de Lockhorsterweg en verleende geen voorrang aan de motor- fietser J A. G uit Barneveld met zijn duo-passagier C. J. S. uit Barneveld, die op de Hessenweg reden. De bestuur der van de motorfiets endeduo-passa gier moesten met verwondingen naar „De Lichtenberg" worden vervoerd. LEUSDEN/C - Maandag 4 december reed de bromfietser P J. C. uit Bar neveld op de Asschatterweg in de rich ting van Achterveld. Hij raakte om on- bkekende redenen in een slip en sloeg tegen een boom aan. De bestuurder van de bromfiets moest met verwondingen naar „De Lichtenberg" worden over gebracht. De bromfiets werdzwaarbe- schadigd aan de voorzijde. ACHTERVELD - Woensdag6decem ber vond een botsing plaats op de Hes senweg Een personenauto, bestuurd door de heer G R. W uit Amsterdam, reed op de Hessenweg in de richting van Stoutenburg en wilde op een gegeven ogenblik links af de Stoutenburgerlaan inslaan. De heer W. zag de bromfietser P. v. L uit Achterveld niet en kwam met de bromfiets in botsing. Er ontstond materiële schade. LEUSDEN/C - Vrijdag 8 december hield de politie een snelheidscontrole in Leusden-centrum. 25 Automobilisten moesten worden bekeurd wegens het overschrijden van de maximumsnel heid. >OOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO< ACHTERVELD/STOUTENBURG: (Algemeen en sport) De heer A. M. v. d. Berg, De verjaegde Ruyterweg 10, Achterveld. Tel. 03425-311. LEUSDEN/CENTRUM: (Algemeen) Mevrouw P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/Centrum. Tel. 03496-2101 (Sport/voetbal) ook voor Leusden/Zuid. De heer J. P. H. v. d Berg, Asschatterweg 42a, Leusden/Centrum. LEUSDEN/ZUID: (Algemeen) Mevrouw A. de Knijff, v Hardenbroek v. Lockh. laan 30, Leusden/Zuid. Tel. 03490-11415. (Sport, ook voor Leusden/Centrum) De heer I. Hoogendam, K. Julianalaan 89, Leusden/Zuid. Tel. 03490-12464. FOTOGRAAF: Janus Visser, Driftakkerweg 6a, Leusden/Centrum. Tel. 03490-21178. REDAKTIE: Postbus 11. Finnmark 3, Leusden/Centrum. Tel. 03496-1495. SLLimXGSTIJÜ: "Sluitingstijd nieuws en advertentie's: dinsdagmiddag 12 uur. Inleveren nieuws bij onze correspondenten: uiterlijk maandagavond. IPOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOO' aansluiten. En laten we hopen voor Lockhorst op tijd, want a s. vrijdag avond moet alles proefbranden. De leden en genodigden zijn dan van harte welkom in het clubhuis om daar onder het genot van een drankje gelegenheid te krijgen om van hun verbijstering en bewondering te bekomen. De ITA wintercompetitie is reeds in volle gang In de Trimex tennishal wordt elke zondagavond verwoed ge streden en Lockhorst doet het beslist niet slecht. In hun poule staan ze bo venaan na twee wedstrijdavonden met evenzo veel overwinningen. Afgelopen zondag werd met 42-33 van ITA-C gewonnen. Alleen het heren- dubbel Henk Noordkamp en Roland Dijkgraaf verloor hun partij. Het da- mesdubbel mevr. Vos en mevr. Van Vuuren speelde gelijk. Maar de beide gemengde dubbels werden ruime over winningen. LEUSDEN/Z - Op maandag, 18 de cember a.s. 's avonds van 6 uur tot half negen, zal opnieuw gelegenheid worden geboden om aan het röntgeno- logisch borstonderzoek deel te nemen. Men dient zich met oproepingskaart op hetzelfde tijdstip bij de onderzoek- auto te vervoegen als voor 8 november op de oproepingskaart was vermeld. Indien men de oproepingskaart kwijt is behoeft dit geen reden te zijn om niet aan het onderzoek deel te nemen, ook zonder deze kaart wordt men geholpen. De kosten bedragen f3,-- per persoon. De onderzoekauto staat op de parkeer plaats bij het winkelcentrum „DeBies- haar" te Leusden-zuid. Rejaartlen bijeen in het Rotla- clubgebouwmoesten vorige week hij Sint op het matje komen. Het werd een gezellige bijeenkomst zoals deze foto laat zien.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3