Antilopen winnen KERSTZWEMWEDSTRIJDEN Jaarvergadering van „Lisiduna" Kapitein Rob: De schatten van de Esmeralda Schaakclub Leusden Winst voor Impala I- dames Lensden verloor van Putten VAN DE ZEEDRAAK VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Op 23 december organi seerde Z.C Zeist ..Kerstzwemwed strijden" in het zwembad ..DeGeiser" te Zeist Deelnemende verenigingen waren- Larsheim - Leersum; de Rumpst - Bunnik; Aquarijn - Niewegein; de Haai en - Leusden; Poseidon - Scherpenzeel; Triton - Putten; de Fuut - Maarssen; Aqualon - Beneden Leeuwen; Z.C Zeist - Zeist. Het programma bestond uit 16 num mers van elk vier series en bovendien nog uit 2 series 8 x 25 m vrijeslag esta fette. Geen wonder, dat het bijzonder laat werd. Het is voor jeugdige zwem mers en zwemsters, als ook voor het publiek wel bijzonder vermoeiend om van 19.00 uur tot ruim 22.00 uur een zo overladen en daarbij weinig boeiend programma te moeten doormaken. Er werden n 1 alleen schoolslag- en vrije slag-nummers verzwommen Daarbij komt nog, dat de zijkanten in het bad zo glad waren, dat vele zwemmers daarvan hinder ondervonden bij de keerpunten. Desondanks waren de tijden van de Haaien over het algemeen niet zo slecht. Zij behaalden dan ook de vier de plaats Opvallend goed zwom Mark ten Seldam, die de 100 m vrijeslag jon gens onder 16 jaar in 1 07 minuut wist af te leggen, dit betekent een verbete ring van zijn eigen tijd met 1.7 sec Hier volgen de tijden van de overige Haaien: 50 m schoolslag meisjes onder 10 jr.: Olga Jagers 55 - sec. Jori Gerth 53.8 sec 50 m schoolslag meisjes onder 12 jr.: Hanneke van Asselt 46 7 sec. Mirjam Goedhart 51.9 sec 100 m schoolslag meisjes onder 14 jr.: Astrid ten Seldam 2.01 - min Marja Louw 1.37.7 min. 100 m schoolslag meisjes onder 16 jr.: Marjan Vrolijk 1.41- min 50 m vrije slag meisjes onder 10 jr.: Jon Gerth 47.9 sec. Olga Jagers 44 9 sec. 50 m vrije slag meisjes onder 12 jr.: Hanneke v. Asselt 42 2 sec. Astrid ten Seldam 44.9 sec. 100 m vrije slag meisjes onder 14 jr.: Mirjam Goedhart 1.35 5 min Marja Louw 1 24 9 sec. 100 m vrije slag meisjes onder 16 jr.: Marjan Vrolijk 1214 min. 50 m schoolslag jongens onder 10 jr.: Eric Japenga 48 1 sec. Frank Leusink (disk) 52 - sec 50 m schoolslag jongens onder 12 jr.: Robert J Möhlmann 46 3 sec. Gerard v Egmond 50.9 sec 100 m. schoolslag jongens onder 14 jr.: Peter Berendse 1 26 4 min. Henk v d Heuvel 1 42 4 min. 100 m schoolslag jongens onder 16 jr.: Mark tenSeldam 1 34.5 min. Peter R Bloemendal 1 29 1 min 50 m vrije slag jongens onder 10 jr.: Erik Japenga 40 7 sec Frank Leusink 39 - sec Matthijs tenSeldam 44 1 sec 50 m vrije slag jongens onder 12 jr.: Gerard v Egmond 39 5 sec. Robert J. Möhlmann 38 6 sec 100 m vrije slag jongens onder 14 jr.: Peter Berendse 1 20 5 min Henk v. d Heuvel 1 32 1 min. 100 m vrije slag jongens onder 16 jr.: Mark ten Seldam 1 07 - min Peter R Bloemendal 1.15.3 min De 8 x 25 estafette werd gezwom men in 2.18 6 minuut, waarmede de Haaien een derde plaats behaalden LEUSDEN - Dat de gemeente Leusden nog niet en zeker de eerstvolgende jaren niet de beschikking krijgt over een „echte" sporthal is en blijft een groot offer voor alle 8 Antilopen ploe gen, die buiten Leusden hun compe titie wedstrijden moeten blijven spe len. Dat deze handicap met veel inzet wordt overwonnen bewijzen de resul taten van alle ploegen. Met een beetje geluk gaan dit jaar het le en 2e achttal misschien wel over naar de landelijke 3e kl. K.N.K.B., 't zou een formidabel succes gaan worden van deze nog jonge vereniging in onze gemeente, dat dit'jaar ook al hun le twaalftal in het veld naar de 3e kl. K.N.K.B zag promoveren en nu notabene als debutante op de 2e plaats staat met slechts 3 punten achterstand op de leider Dameo I uit Groenekan, welke vereniging nog bij Antilopen op visite moet komen kan rekenen op een warm onthaal. tijd maakte Herma een doorloopbal 7-1 Stoffer nog uit Unitas II - Antilopen III AntilopenlV - WoudenbergllI 1 LEUSDEN - Donderdag 21 dec. speelde Impala 1 tegen WA 2 Men had niet gedacht deze wedstrijd te winnen Maar alles liep goed. Er werd goed volleybal gespeeld De eerste set wonnen de dames met 15-5 De tweede set verliep minder goed Zoals altijd had Impala ook in deze wedstrijd moei te met de tweede set. Het tempo lag laag, er werd wat nonchalant ge speeld Maar de dames herstelden zich en wonnen de set met 15-11 De laatste set werd een grandioze overwinning. Deze set werd gewonnen met 15-2. Alle dames waren goed in vorm Vooral Anneke Schoonbeek toon de in deze wedstrijd haar capacitei ten als set-upster Wanneer de dames ook in het nieuwe jaar doorgaan met deze manier van spelen, zal het hun ook deze keer gelukken te promoveren Maar zover is het nog niet. Tevens is dit een goede gelegenheid om ieder een een gelukkig 1973 toe te wen sen. TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Programma a s zaterdag sporthalDe Koppel" Amersfoort De zeer belangrijke wedstrijd 17.15 u. Antilopen II - DVS III ANTILOPEN I - ARENA 7-1 LEUSDEN - De Puttense schaakver eniging P S V. heeft zijn 3e compe titiewedstrijd gespeeld, nu tegen Leus den 2 Het werd een overwinning voor de Puttenaren die met 5%-4% zege vierden. Zij hebben nu twee wed strijden gewonnen en één wedstrijd verloren. De gedetailleerde uitslag was als volgt A Teeuwen - H. v Eg- dom 1-0; C Bakker -RA Sies- werda 1-0, B. Geskus - A Wisman VrZv H A v. Leeuwen - R. v. San ten' 1-0, H Guliker - H J Bos man 1-0; H Vosselman - A Tonne- man 0-1, G. Banck - W. R. Daat- selaar 0-1; R. Fisser - A P Horst 0-1, J Bergman - L den Boer /2-/2; A J Lodewijkx - A Grit /-%- De eerstgenoemde spelers zijn die van P.S.V Op papier zou Arena deze avond een zeer lastige tegenstander gaan worden, daar men deze ploeg ook in het veld twee maal heeft ontmoet, één keer gelijk 7-7 en thuis werd het een 7-6 overwinning. Dat veld en zaal volkomen moeten worden gescheiden, heeft de Antilopen ploeg deze keer overduide lijk bewezen Antilopen kwam zeer ge routineerd uit de startblokken en Kees Hendrikse brak al snel de spanning door van afstand 1-0 te scoren. Daarna kwam Antilopen af en toe toch öok wel onder druk te staan, Arena liet zelfs een strafworponbenut. Dit was toch het sein de wedstrijd niet te gemakkelijk op te vatten Nel v. Loenen maakte met een droog schot van halve afstand 2-0. Rob v. Duinkerken had in de verdediging voor de rust alle moeite met zijn tegen stander, zonder dat hij toch echt ge vaarlijk werd. Theo van Duinkerken voor het eerst dit jaar als aanvoer der opererend en wilde niet achter blij ven en maakte van afstand met een zeer effectvol schot 3-0 Arena gaf zich nog lang niet ge wonnen en kwam met een doorloop bal terug tot 3-1, waarmee ook de rust in ging Na de rust bleef Antilopen ontspannen door korfballen. Zo bracht Gert Nieuwenhuis van afstand haar- zuiver de ploeg op 4-1 en Theo van Duinkerken goed op dreef deze avond bracht met een geweldige doorloop- bal Antilopen op 5-1 en Antilopen zou een gewonnen wedstrijd gaan spelen Rob van Duinkerken wilde voor zijn vakantie naar Aruba nog even een herinnering weggeven en van grote afstand werd het 6-1 en vlak voor LEUSDEN - Op vrijdag 22 decem ber hield de muziekvereniging Lisi- duna haar jaarlijkse ledenvergadering in de ,,Ros-Beijaart" te Leusden (C). Door ziekte van de voorzitter de heer B. Hofland, werd deze vergadering geleid door de heer W. Donselaar. In het openingswoord sprak de waar nemend voorzitter zijn dank uit aan de leden voor hun belangstelling wel ke zij door hun aanwezigheid tonen tegen over de vereniging. Aanwezig waren ruim 40 leden. Een bijzonder woord van welkom richtte hij aan de dirigent van „Li- siduna" de heer Fr. Reyen en aan de instrukteur van tambours en Ma jorettes de heer H. Verhoef. In het jaarverslag welke keurig door de sekretaris de heer B. Duinsber- gen was opgesteld was duidelijk te constateren dat het met „LISIDUNA" crescendo gaat. In het afgelopen jaar is de ver eniging 30 maal in aktie geweest bij diverse gebeurtenissen. Bijzonder veel aandacht had hij in zijn verslag besteed aan de sukses- sen welke de vereniging in het af gelopen jaar had behaald. Het orkest behaalde het afgelopen jaar een derde prijs in de marswed strijd en een eervolle tweede prijs in de concertwedstrijd. Het tambour- korps behaalde een derde en een eer ste prijs op 2 verschillende concour sen. En tenslotte werd het grote sukses van de Majorettes gememoreerd n.l. hun derde plaats in het nationale mo- jorette concours te Hengelo. De heer W. Donselaar penningmees ter van de vereniging gaf een uit- LEUSDER KRANT-STRIP: KAPPIE EN HET GEHEIM gebreid verslag over de financien in de vereniging. Ieder had volle waardering voor de perfekte boekhouding want hij had er voor gezorgd dat „Lisiduna" zon der verlies het jaar was doorgekomen, maar zonder winst of verlies betekent voor een vereniging eigenlijk achter uitgang, want Lisiduna wil over en kele jaren gaarne in een nieuw uni form (waar zij nu al eigenlijk aan toe is). Dus werd besloten de komende ja ren diverse aktie's te gaan houden waarbij men hoopt dat de bevolking van Leusden Lisiduna niet zal ver geten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Hofland en D. Wouters her kozen. Daarna werd het woord gegeven aan de dirigent de heer Fr. Reyen. Deze was zeer tevreden over de saamho righeid in de vereniging maar vond het erg jammer dat er nog diverse instrumenten onbezet in de kast lig gen. Hij is er van overtuigd dat er nog vele inwoners van Leusden lid zouden willen worden, vooral door de enorme uitbreiding van Leusden. Hij spoorde het bestuur aan om tot een werving van nieuwe leden te komen. (Aanmelding nieuwe leden voor het orkest vrijdagsavond in het repetitie lokaal speeltuin Blijhof, voor tam bours en majorettes dinsdagsavonds eveneens in het repetitielokaal Blij hof of eventueel bij het bestuur). Het woord werd ook gegeven aan de instrukteur van de Tambours en Ma jorettes. Deze was het met de Hr. Fr. Reyen eens dat er prettig ge werkt wordt met de leden. De rond vraag, die volgde, werd goed gebruik van gemaakt, maar iedereen deed dit in een opbouwende critiek. Met deze prettige klanken werd besloten het nieuwe jaar in te gaan en te probe ren „Lisiduna* een nog beter aanzien te geven. Juist nu: science fiction Persoonlijk ben ik verslaafd aan de science fiction-lektuur. En dat niet alleen. Ik wil die verslaving graag - waar dan ook - overdragen op ande ren. Het is één van die zeldzame verslavingen, die niet schadelijk zijn voor de gezondheid van de mens. Science fiction- toekomstfantasieën van geestrijke schrijvers- is het lezen waard. Vooral in deze tijd van toe nemende welvaart, waarin de politiek èn de wetenschap steeds grotere fac toren van belang zijn in onze maat schappij, is het lezen van SF niet al leen ontspannend, maar biedt tevens in tal van boeken de nodige waar schuwingen ten aanzien van de toe komst, die we niet al te lichtzinnig tegemoet moeten treden. Ik ben geen pessimist, maar wat beroemde science fiction-schrijvers fantaseren over toekomstige maatschappij-struk- turen doet je soms rillen van ellende, temeer omdat dergelijke fantasieën gebaseerd zijn op hedendaagse ont wikkelingen. Kortom: SF is veelom vattend. Het kan maatschappij-kritiek zijn, het kan louter fantasie zijn, met lekkere spannende, soms erotische sausjes. Science fiction kan fascine rend zijn. Voor mensen, die verder willen kijken dan het moment van van daag, is science fiction ideale lectuur. Het biedt de lezer een scala van mo gelijkheden met soms literaire waar de, maar dat laatste is - wat mij betreft - minder belangrijk. Want wat is per slot van rekening nu literair? Vandaag in deze rubriek weer een aantal nieuwe uitgaven van SF - ro mans, uitgegeven door gerenommeer de uitgeverijen, die de SF op hun waar de weten te schatten en het die be langrijkheid geeft die het ook werke lijk verdient. Het kan geen enkel kwaad om tijdens en na de feestdagen eens zo'n boek ter hand te nemen. Het is gezonder dan een fikse nieuwjaars- maaltijd. Jack Vance: Telek Jack Vance heeft vooral bekendheid verworven door zijn boeken over on waarschijnlijke fantasie - planeten, waar een verdwaalde aardse ruimte vaarder allerlei ongelooflijke avon turen beleefde (De Dirdir, dePnumeen anderen). De uitgeversmaatschappij Meulenhoff N.V. te Amsterdam, die ook zijn andere werken uitgaf, liet kort geleden het licht zien aan een vertaling van Vance's werk, dat zich grotendeels afspeelt op de aarde De oude aarde, die zijn laatste dagen slijt in het licht van een steeds zwak ker wordende zon. De kracht van Vance: fantasie-figuren creëren in een be staanbare wereld, wordt ook in dit dubbeldikke boek opnieuw gedemon streerd en geaccentueerd De verhalen uit deze bundel zijn afkomstig uit „Eight fatasm. Magics" en „Future Tense", respec tievelijk uit 1970 en 1964, maar de verhalen zijn tijdloos Zoals we van Vance gewend zijn, voert hij ons ook in „Telek", de Nederlandse titel, weer een fascinerende wereld binnen. Het voor mijn gevoel meest opmer kelijke verhaal is het titelverhaal „Te lek", waarin de mensheid wordt gere geerd door een super-klasse, de Teleks, die door een enorme beheer sing van de geest superieur zijn ge worden aan de rest van de mensheid Natuurlijk gaat zo'n overheersing in vrijwel alle gevallen gepaard met op stand Zo ook in deze Telek-wereld, waarin gewone mensen opstandig wor den en als vrijheidsstrijders proberen de macht van de Teleks te veroveren Dat lukt op een bijzonder geraffineer de wijze. Een prachtig, sfeervol ver haal! Helemaal in de sfeer van zijn vorige boeken is het verhaal „The Miracle Workers" in het Nederlands vertaald tot „De wonderbaarlijke verrichtin gen van Sam Salazar" Hierin be schrijft Vance de strijd van een ge degeneerde groep gestrande ruimte vaarders op een vreemde planeet te gen wonderlijke inheemse bewoners Ook in dit verhaal speelt de telekine se, de macht van de geest, een grote rol. Daarnaast heeft dit verhaal alle kenmerken in zich van een wild-west- verhaal in de ruimte: inplaats van indi anen trachten de ruimtevaarders de inheemse bewoners van de planeet te vermoorden Ook de andere verhalen (Lawaai, De Nieuwe Eersteling, De mensen ke ren terug en De Gave van de woor den) staan stuk voor stuk op een uitstekend niveau, zodat wij dit boek bij iedere SF- liefhebber en adspi- rant-SF-fan- aan kunnen bevelen Zoals gezegd uitgegeven door Meulenhoff te Amsterdam in haar SF- reeks nr. 58, 300 bladzijden pure SF voor f6,50. Harrv Harrison: Doodstrijd op Voorspoed Harry Harrison schreef tal van boe ken, die ook in het Nederlands zijn vertaald. Terecht, want zijn oeuvre is eigenlijk van het zelfde niveau als een Vance of een Heinlein. In de zoge naamde „Doodsstrijd. "-serie ver scheen bij de uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam kortgeleden een nieuw deel: „Doodsstrijd op Voorspoed" Jason din Alt is opnieuw de held, die samen met de onverwoestbare Pyr- ranen, een nieuw tehuis zoekt op de planeet Voorspoed. Alles gaat lang niet zo voorspoedig als de naam van de planeet zou doen vermoeden Woeste krijgersstammen, vreemde rituelen contra de moderne wijze van oorlogs voering der Pyrranen Jason din Alt heeft er de grootste moeite mee om op betrekkelijk vreedzame wijze de planeet te „veroveren", want de kracht en de macht der wilde stammen op Voorspoed is enorm groot, waardoor zelfs de modernste wapens het moe ten afleggen tegen de brute kracht van de overmacht Met „Doodsstrijd op Voorspoed" schreef Harry Harri son opnieuw een voortreffelijk ruim te-avontuur, waarbij hij op fascine rende wijze de folklore, zeden en ge woontes van de inheemse bewoners schildert. Een voortreffelijk boek voor enkele uurtjes spanning en ontspan ning. Uitgegeven door Meulenhoff te Amsterdam in haar SF-reeks Prijs f4,75. Robert Heinlein: Democraten 2100 Eén van mijn favoriete schrijvers is Robert Heinlein, één van de beter bekende SF-schrijvers, die vaak in hun boeken een flink portie maat schappijkritiek stoppen. Met het boek „Democraten 2100" schreef Heinlein geen vervolg op de geschiedenis van Democraten '66, maar een bijzonder spannende en niet in de eerste plaats fascinerende roman over de toestand door Maarten ^Toonder -50- Toen Norse Norge via zijn radio hoor de, dat het Kappie was die geprobeerd had om de Lutjewierse vloot te waar schuwen, keek hij lelijk op zijn neus. „Bij Thorrrr. .."dachthijgeergerd, „dan is me die kapitein dus bijna te slim af geweest! Daar heb je het nou; 'ik ben weer eens veel te weekhartig geweest - ik had hem meteen onscha delijk moeten maken, alle trollen nog an toe!" Toen schraapte hij zijn keel en hield een klein toespraakje tot Kappie, waarin hij meteen afscheid van hem nam. „En deze keer is het helaas voor goed, kapiteintje hoorde Kappie door zijn radio. „Laten we als vrien den uit elkaar gaan. Je begrijpt na tuurlijk wel, dat ik je nu door mijn draken in de grond moet laten bo ren, anders komt er van mijn plan nen niets terecht. Maar het is ten slotte voor een goed doel. de heer schappij van de drakenschepen op de wereldzeeën!" .Bl-bliksiekaters. hakkelde Kappie „Z-zou hij dat m-menen? D- die Norge was toch echt n-niet zo'n kwaaie kerel. Misschien zet hij ja alleen maar een grote m-mond op Doch op dat ogenblik bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat ook de zeedra ken die hem gevangen hielden allen een grote mond opzetten De opzet was duidelijk: als de geweldige ka ken zich in het duikbootje vastzetten, zouden er natuurlijk tal van lekken ontstaan en dan - 12 - Aan boord van de „Vrijheid" voelt Rob zijn boze bui snel zakken, maar wanneer hij over het gebeurde na denkt, komt hij toch tot de conclu sie. dat Stevens iets te verbergen heeft Er is met hem en met zijn schip iets niet in de haak. En wat is er met Skip? Hé, de hond heeft iets in zijn bek' Wat is het? Rob is stomverbaasd, wanneer het 't boekje blijkt te zijn uit de verbandtrommel van de „Posiedon". Hij bladert er nog eens in en het eerste dat hij nu ziet is een foto van twee mannen en een vrouw Rosemarie Waar heeft Rob die naam toch méér ge hoord'' Vaag herinnert hij zich dat dit de naam van een zeiljacht is, dat enkele jaren geleden uit Amster dam is vertrokken voor een wereld reis. Er stond toen nog een lang verhaal over in de krant Maar wat is er van de „Rosemarie" ge worden? Dan springt Rob overeind Hij heeft een idee gekregen, pakt zijn zaklantaarn en loopi terug naar de „Poseidon" Hij laat de lichtbundel van zijn lantaarn over de voorsteven spelen en nu ziet hij duidelijk, welke naam het schip eerst heeft gevoerd: „Rosemarie"! In angstige spanning wachtte Kappie op het fatale moment, waarop de ake lige kaken van de zeeslagen zijn duik bootje zouden vernielen, waarna het reddeloos naar de oceaanbodem zou zinken. „Wat een oneervol einde voor een zeeman", prevelde hij, „dat wil ik ja niet zien". En vol schaamte sloeg hij de handen voor de ogen. „Dat dit nou het einde moet zijh. zuchte hij „Midden in een avontuur!" Maar na enige tijd drong het tot hem door, dat dit einde toch wel wat lang op zich liet wachten en toen hij zijn ogen weer opende begreep hij ook, dat het avontuur nog met ten einde was Er was blijkbaar iets mis gegaan met de zeedraken van Norse Norge, on zeker kronkelden zij om zijn bootje heen en de bekken gingen krampach- tip open en dicht. Plotseling voer er een siddering door de drakenlijven. De muilen sperden zich nog eenmaal wijd open en toen „Bliksems!" kreet Kappie verbaasd en wreef zich de ogen uit „Alle knie- zebieterswat gebeurt er ja nou? Dat slangengebroed lijkt wel roerdol geworden - Kijk nou eensZe bij ten in hun eigen staart!" 13 - Nu gaat Rob het dagboek van Rose marie Arias toch eens nader bestu deren. Rosemarie was van geboorte een Chileense vrouw en getrouwd met de Nederlandse zeeman Jan Smit. Zij stamt af van Spaanse zeelieden en is in het bezit van een kaart van een onbewoond eiland in de Caraibische Zee. bekend onder de naam „Heksen- nest", omdat er zoveel gevaarlijke klippen in de buurt zijn En bij dit eiland moet een driehonderd jaar ge leden een schip zijn vergaan met kost bare schatten aan boord Het was de bedoeling van Jan Smit en zijn vrouw om te trachten die schatten te ber gen. Zij namen een deckhand mee, een zekere Stevens Rob be kijkt de foto nog eens goed. Ja, dat is Stevens, die rechtse. En die andere twee zijn natuurlijk Jan Smit en zijn vrouw Rob bladert verder in het dag boek, dat echter abrupt afbreekt. Wat is er verder met de „Rosemarie" ge beurd? Och, Rob heeft niet veel fan tasie nodig om te begrijpen, welke rol de deckhand Stevens heeft gespeeld en hoe hij aan het jacht „Poseidon" is gekomen in de Verenigde Staten anno 21C Dat is niet zo'n erg beste toestan want de verdediger van de demokrs tie is nu zelf het slachtoffer ge worden van een diktatuur die van he religieus fanatisme Waartoe het ge loof en de praktijk van het geloof kal leiden, schetst Heirilein op indringende wijze, waarbij wij natuurlijk wel het verhaal moeten zien in het licht van! de hedendaagse Amerikaanse verhou-1 dingen. Vanuit dat standpunt is het volgens Heinlein mogelijk, dat het Ame- I rika Yan nu een Amerika zoals in I „Democraten 2100" kan worden Een erg aanlokkelijk idee is dat niet, hoe wel - en dat is misschien maar goed ook voor de gemoedsrust - aan de andere kant is het uiteindelijke re sultaat van de vrijheidsvechters tegen de geloofsdiktatuur niet zo pessimis tisch Het loopt allemaal erg goed af, ook al weer volgens Amerikaanse be grippen De utopie, die Heinlein in de laatste hoofdstukken van zijn boek schetst, is bijna volmaakt, zo volmaakt althans, dat het griezelig begint te worden In die wereld is voor geweld en andere neurotische uitbarstingen van de mens geen plaats Onaangepaste mensen worden uit de samenleving verwijderd en naar een soort „open" gevangenis gezonden Zelfs die lichte vorm van diktatuur verdwijnt tenslotte en men keert gedeeltelijk terug op het uitgangspunt Ieder individu heeft recht op een plaats in de wereld. Het moet dan echter wel de juiste plaats zijn De democraten van 2100 zoeken dat haarfijn voor je uit! Uitgegeven in de Prisma-reeks door de uitgeversmaatschappij Het Spec trum, nr 1524. Prijs f3 00 Aanbe volen! Thomas Dish: Het Schimmenrijk In het boek „Het schimmenrijk" han teert de nog jonge Amerikaanse SF- schrijver, Thomas Dish, in mime ma te de humor en dat is een aspekt, die niet in alle sciene fictionboeken terug is te vinden. Naast de ernst van het i soms nogal harde onderwerp, vindt de humor zijn weg en relativeert daar door de hele kwestie. Die kwestie is de uitvinding van een materiezender, die naast veel vreugde en voorspoed ook minder aangename zaken met zich I meebrengt. Het is namelijk zo, dat bij het verzenden van mensen en dingeD via de materiezender een echo achter blijft, een duplikaat, die door de ge wone mensen niet kan worden gezien, I maar die wel degelijk bestaan. Echo's van mensen, van allerhande materi alistische zaken. Voor de duplikaten wordt het - als het duplikaten van mensen zijn - een bijzonder moeilijke zaak om aan voedsel te komen, want er wordt nu niet bepaald veel voedsel I per materiezender verzonden om een I echo daarvan te produceren. Het is na- I melijk zo, dat duplikaat-mensen niet kunnen leven van voedsel van de ech- f te wereld. Ze gaan er als schimmen doorheen, kunnen het niet oppakken. Het kost de I echo moeite om op een vloer te blijven staan. Maakt hij wat te wilde bewegin gen, dan zakt hij er doorheen en moet I dan gaan zwemmen, alsof het water I is. Kortom: een vreemde situatie, waar I echt iets aan gedaan moet worden, temeer omdat door het voedselgebrek I het kannibalisme zijn intrede heeft gedaan in de geestenwereld. Dish schrijft een aanvaardbaar ver- I haal met een aanvaardbare en zelfs I ingenieuze oplossing. Een goed geschre i ven boek! Uitgegeven door de uitgeverij Meulen-1 hof te Amsterdam in haar SF-reeks, I nr 54. Prijs f3,75. Roger Zelazny: Heer van het licht „De Heer van het licht" (Lord Light) van Roger Zelazny. Een Essef-I epos voor gevorderde science fiction-! verslinders. Roger Zelazny schreel met „Heer van het licht" een romai zo weergaloos, dat ik het boek in ééa adem heb uitgelezen. Zelden heb in onder de hedendaagse SF-literatuur eea dergelijk juweeltje aangetroffen. Ze-I lazny, die met „Noem me maar Coo-I rad" reeds eerder van zich deed sprei ken in Nederland, overtrof zichzelf met dit schitterende werk. Opeenwerl kelijk schitterende manier weet Zei lazny de oude Hindoecultuur in termei van pure SF om te zetten, daarmel voortbordurend op het stokpaardje val Erich Von Daniken: „Waren de godel kosmonauten?" Zelazny gaat een stapjl verder en herstelt de goden in oudf glorie. Maar zijn het goden? Ze handel len als goden: onweerstaanbaar, macbl tig en vol wonderen. De gewone rnenj ziet met enorm ontzag naar hen oh Bidden tot hen. Alleen: de priester! hebben wel rechtstreeks kontaktmetdf Hemel via een videofoon. Aanvankelil wordt men opgenomen in die schitl terende wereld van oude Hindoe-cull tures. Er ontvouwt zich een were! vol magie, wijsheid en betrekkelijkhell Men aarzelt tijdens het lezen*, is dit el beschrijving van het verleden of vana toekomst? Langzaam maar zeker worl men wegwijs in de veelheid van godea namen. De terugkeer der goden is el terugkeer naar hetbijna-barbarendon De mensheid wordt dom gehouden. El aantal Eerstelingen, progressivist! en afvalligen probeert de oude menshcj weer die waardigheid te geven, die I voordien - lang, erg lang geledeol heeft bezeten. De mensheid is onsterfl lijk - maar ze wil meer. Ze wil als I goden gelijk zijnZelazny's bof heeft mij werkelijk getroffen door I schoonheid van taal, door de perfell wijze, waarop hij de oude geloofslef heeft weten te vangen in een waarli| SF-epos en de wijze, waarop hij danks de toch wel aanwezige gewikkelde struktuur van het verhi de spanning weet vol te houden tot I laatste bladzijde. Hierbij mogen we o[ tuurlijk de uitstekende vertaling J. F. Vos en T. Vos-DahmenvonBud holz niet vergeten. Een SF-uitschiej van allure! Uitgegeven door de uitq versmaatschappij Het Spectrum in| Prisma-reeks SF nr. 1537. Bert Vl

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4