Raadslid Mandemaker (PvdA) „Dit is een grof schandaal V Gemeente Leusden laat Eurowoningen illigaal bouwen in Alandsbeek I G. S. LIET DE BOUW STOPZETTEN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Vrijdag 5 janui - 4e jaargang no. 444 4.4 4 i \f GEMEENTE BESTUUR EN ARTIKEL 19 J5, eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL M> y Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS COMMENTAAR t fi KV ï'S Velen genoten van de ijspret in een bijzonder zonnig nieuwjaarsweekend op de nieuwe ijsbaan in Leusden-C. In hun overgiote ijver om toch maar zo snel mogelijk een stad van grootse allure te bouwen, hebben burgemeester en wet houders van Leusden zich - het kon niet uitblijven - in de vin gers gesneden. Er is - met stil zwijgende toestemming van het college - door Eurowoningen i.e. Bouwbedrijf Indeco illigaal gebouwd zonder toestemming van GS en op grond, die in feite nog eigendom is van de gemeen te, zolang de toestemming niet is afgekomen en de grond niet is overgedragen De hele affaire is duidelijk genoeg, maar aan de andere kant tevens ietwat raadselachtig, omdat het colle ge - met name wethouder Van Zandbrink - ondanks toch duide lijke feiten de zaak in de doof pot trachtte te stoppen. De heer Mandemaker liet zich echter te recht niet met een kluitje in het riet sturen. En het hoge woord kwam er uit: Op last van GS is de bouw stopgezet Het is op z'n minst een ernstige blama ge van het gemeentebestuur dat die het zover liet komen, dat van hogerhand wordt ingegrepen. Tegen de achtergrond van deze affaire is de verontrusting van tal van burgers ten aanzien van de rechtsbescherming van het in dividu alleszins gerechtvaardigd. Want wat is in feite gebeurd? In het Plan Alandsbeek wordt - evenals in andere ontwerp-be- stemraingsplannen van de eerste fase - gebouwd met behulp van artikel 19 R. Dat betekent, dat pas met de bouw kan worden be gonnen als Gedeputeerde Staten een verklaring van ,,Geen be zwaar'' afgeeft. Een dergelijke verklaring w iordt pas algegeven, als ook werkelijk blijkt, dat nie mand in Leusden bezwaar heeft tegen die bouw of dat die be zwaren ongegrond zijn. Dat GS van Utrecht een dergelijke kor- rekte gang van zaken rnstig neemt, bewijst de affaire Biezen- kamp. Vertegenwoordigers zijn 4 januari in Utrecht gehoord. Nu de affaire Eurowoningen. In Alandsbeek is men met de bouw begonnen zonder de verklaring ,,Geen Bezwaar" van GS. Dus in feite zonder dat voldoende is onderzocht of er bezwaarden zijn in Leusden. Nu lijkt het niet waarschijnlijk, dat er bezwaarden zijn tegen dit plan, maar het gaat om het principe. Het colle ge van b. en w. hebben zich niets van de wet aangetrokken en zeer zeker niet in de geest van de wet gehandeld door toe te staan, dat Indeco met de bouw begon. Merkwaardig en interessant, want er blijkt uit: a. dat de gemeente het blijkbaar niet zo nauw neemt met de rechtsbescherming van de burger en b. dat er met twee maten wordt gemeten (op zich al een ernstige zaak!) Zoals door de heer Mandemaker is betoogd, wordt eenklandestiene muurtjes- bouwer voor de rechter gedaagd. In Leusden is men blijkbaar erg streng Wat de heer Van Zandbrink bezielde om aanvankelijk de hele gang van zaken te ontkennen, is voor ons een raadsel. Had hij gedacht de affaire geheim te kunnen houden? Burgers, let op uw zaak! L. V. ,,geen bezwaar" ten aanzien van de woningbouw door Eurowoningen in het plan Alandsbeek I. Is hierover al iets bekend?" Voorzitter Van Zandbrink laat het beantwoorden over aan gemeente-ar chitect Roggenkamp: ,,Die verklaring is op zeer korte termijn te verwach ten" De heer Mandemaker (verbaasd)- ,,Hoe is het dan toch mogelijk, dat de eerste woningen in dit ontwerp- bestemmingsplan reeds in een zeer vergevorderd stadium zijn?" De heer Van Zandbrink. ,,Dat is dan een vrijheid geweest van de aan nemer Daar kan ik weinig over zeg gen" De heer Mandemaker; ..Neemt u me niet kwalijk, maar dat vind ik vreemd. Er is illegale bouw gepleegd op grond, die in feite nog niet in bezit is van Eurowoningen." De heer Van Zandbrink: ,,Dat klopt, heer Mandemaker, de bouw is dan ook stopgezet." Mandemaker ,,Op last van Gede puteerde Staten?" Voorzitter: Inderdaad op last van GS, maar nadat b. en w hebben aan gedrongen bij GS op stopzetting." Mandemaker. ,,Ik vind dat een ui termate ernstige zaak Het betekent dat b. en w. illegale bouw hebben ge tolereerd De heer Van Zandbrink ,,Dat dacht ik toch niet. De bouw is stopgezet." Mandemaker. Eurowoningen is gaan bouwen zonder grond. B. en w heb ben dat stilzwijgend toegestaan Er zijn al verschillende rijen woningen in een vergevorderd stadium en u houdt vol, dat direkt is ingegrepen?" De heer Van Zandbrink. ,.Ik weet niet hoeveel er al gebouwd was. Ik rij er niet elke dag langs. Maar als er gebouwd is, dan is dat voor eigen risi co van de aannemer geweest" De heer Mandemaker: .Meneer de voorzitter! Als ik klandstien een muur tje bouw, wordt er onmiddellijk op mijn vingers getikt en krijg ik een proces-verbaal aangezegd De prak tijk in Leusden heeft meer dan eens bewezen, dat men zelfs voor de rech ter gesleept kan worden. En nu laat het college stilzwijgend toe, dat wo ningen worden gebouwd!" De voorzitter: ,,B. en w. hebben een brief geschreven aan Eurowonin gen, waarin wij duidelijk gesteld heb ben, dat men te ver was gegaan". Mandemaker: „Het blijft voor mij een zeer onduidelijke zaak. Er is geen enkele juridische grond aanwezig. Als raad hebben we met het colle ge van b. en w. te maken. Ik kan het optreden van dit college beslist niet volgen. Bij klandestiene bouw van een muurtje reageert men direkt. Hier wordt een complex woningen gebouwd en b. en w. blijven met de handen over elkaar zitten en doen niets. Hoe is het mogelijk dat al enkele rijen woningen vrijwel gereed zijn gekomen zonder dat b. en w. hebben ingegrepen?" De heer Van Zandbrink: „We heb ben toch een brief gezonden". De heer Mandemaker „Het is zeer onvoldoende om een brief te zenden, waarin wordt gewaarschuwd." De heer Van Zandbrink. „In die brief stond de opdracht de bouw direkt stop te zetten. Wij hebben Eurowo ningen erop geattendeerd, dat verder bouwen voor eigen risico zou zijn. Meer dan dat konden wij niet doen." Mandemaker- „Het is zeer onvol doende om een brief met dergelijke inhoud te zenden. B. en w. hadden direkt bij het begin van de bouw moe ten gelasten de bouw stop te zet ten. Dat is een taak van het colle ge Overigens kan ik me de handels wijze van Eurowonigen uit economisch standpunt wel indenken, ook al is die handelswijze fout. De bouwfabnek van het bouwbedrijf Van Gent kan niet eco nomisch blijven draaien voor de nog af te bouwen Eurowoningen in het plan Rozendaal. Logisch, dat de bouw gekontinueerd diende te worden in het De heer Mandemaker (PvdA)- Grof schandaal. Loco-burgemeester W. A van Zand brink Bouw stopgezet. De vrijwel gereed gekomen wonin gen in het plan Alandsbeek I, die il legaal door Eurowoningen BV werden gebouwd. De bouw werd stopgezet tot het moment, dat van GS de verkla ring „geen bezwaar" afkwam. teerde Staten van Utrecht stopgezet. De heer Mandemaker noemde dit feit ronduit een grof schandaal. Hij was van mening, dat burgemeester mr. A. H. van der Post (niet aanwezig op de vergadering wegens vakantie), als hoofd van de politie onmiddellijk had moeten ingrijpen Nu heet Euro woningen, aldus het socialistische raadslid, zonder enige juridische ba sis gebouwd zonder toestemming van GS, die nog geen verklaring van „geen bezwaar" hebben afgegeven en op grond, die in feite nog niet in het bezit is van deze ontwikkelingsmaat schappij. Hij vond het onverklaarbaar, onbegrijpelijk en schandalig dat het college van b. en w. zonder ingrij pen hebben toegezien hoe Eurowonin gen illegaal aan het bouwen was ge slagen. Hij noemde dit des te meer opvallend, omdat bekend is, dat klan destiene bouwers in de gemeente Leus den bij de minst geringste overtre ding een proces-verbaal krijgen en desnoods voor de rechter worden ge sleept. Hij nam dan ook aan, dat Eurowoningen een proces-verbaal heeft gekregen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Rond deze onverkwik kelijke affaire ontwikkelde zich een felle diskussie tussen de heer Mande maker en loco-burgemeester Van Zandbrink. Een diskussie, die wij hier vrijwel letterlijk laten volgen: De heer Mandemaker (tijdens de rondvraag): „Meneer de voorzitter, ik mis nog steeds de verklaring van Gedeputeerde Staten van Utrecht van plan Alandsbeek Het verbaasde me dan ook niet, dat b en w toender- tijd met een voorstel kwam tot bouw van woningen in ^landsbeek I. Mede door de achtergronden kan ik echter de handelswijze van het college niet begrijpen. De voorzitter ontkende dit verband: „Het college heeft een brief aan Van Gent geschreven waarin wordt gesteld, dat de bouwfabnek met het beëindi gen van de werkzaamheden aan het plan Rozendaal, per 1 mei 1973 ge- likwideerd dient te zijn. Er bestaat dus geen enkel verband'" De heer Mandemaker: „Dat wil ik dan wel accepteren, ik zocht alleen naar een verklaring voor deze onver kwikkelijke zaak. Het feit blijft, dat er illegaal is gebouwd op grond van de gemeente Feit is, dat de bouw te ver is gevorderd met stilzwijgende toestemming van het college. Het is GS geweest, die de zaak heeft stil gelegd. Al met al vind ik het een hoogst bevreemde, onbevredigende zaak. De laaste woorden hierover zijn dan ook nog niet gesproken Voor een dergelijk gebeuren moet een redelijke verklaring zijn. Die is niet gegeven. Ik snap er niets van en zal dan ook kontakt opnemen met deskundigen. Ik wil deze zaak grondig uitgezocht zien. Merkwaardig genoeg bleef het bij deze overigens boeiende dialoog. Geen der andere raadsleden voelde de be hoefte op deze affaire in te gaan, zo dat de rondvraag en daarmee de ver gadering kon worden afgesloten. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De naam „Eurowoningen" zal wel eeuwig aan Leusden verbonden blijven. Na de ge ruchtmakende „stopzetting" van de geplande bouw van 1100 zogenaamde schalenwoningen in het plan Rozen daal, komt deze ontwikkelingsmaat schappij nu weer in het nieuws, dank zij de onthullingen van het raadslid J. Mandemaker (PvdA) in de raads vergadering van vorige week donder dagavond. Ondanks aanvankelijke ont kenningen van loco-burgemeester W. A. Zandbrink bleek duidelijk, dat Eurowoningen B.V. en het Bouwbedrijf Indeco uit Zaandam illegaal heb ben gebouwd in het plan Alandsbeek I. De bouw werd op last van Gedepu-

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1