Echtpaar Klein veld: Gouden huwelijk Raadsleden twijfelen aan doelmatigheid voetgangerslichten RAAD LEUSDEN WH. GOEDKOPERE WONINGBOUW SUCCESVOLLE OLIEBOLLEN- AKTIE VAN DE HAAIEN Libre in Lensden Jeugd kampioen schappen Nieuwjaars receptie Data raads vergaderingen Uitslag zaak Biezenkamp geheel open GOEDE RAAD STUDIE OVER DOORGAANDE WEGEN PLAN ROZENDAAL Ruilbeurs Blijhof Woningwetwoningen in De Wetering voor f 230,- Grote, flinke jongens Keikdiensten (Van de redaktie) LEUSDEN - De aanleg van voet- gangersoversteeklichten op het kruis punt Noorderinslag-Hamersveldseweg ontlokte nogal wat kritiek bij de raads leden. Het blijkt namelijk, dat deze verkeersinstallatie via een knop be dient moet worden door voetgangers en fietsers. Wat die laatste catego rie betreft twijfelde de raad ernstig aan de goede wil. De meeste raads leden waren van mening, dat een fiet ser beslist niet van z'n fiets af zal komen om die knop in te drukken. Als er geen verkeer aan komt, zal hij meteen de weg oversteken, daarmee in feite de verkeerswet overtredend, wat betekent het tevens, dat hij op dat moment door rood licht rijdt. Op die manier kunnen er ernstige ongelukken ontstaan, temeer om dat voor de automobilisten het licht op groen kan staan en desondanks een fietser over kan steken. De raads leden drongen dan ook aan op vol doende voorzorgsmaatregelen en het verplicht stellen van oversteken bij groen licht, ook voor de fietsers. Bo vendien waren verschillende raadsle den van mening, dat beter direkt een echte verkeerslichtinstallatie kan wor den geplaatst. Op die manier spaart men f 18.000,-- uit voor de tijdelijke installatie, die bij een drukker wor dend verkeer toch zal moeten worden vervangen door automatische ver keerslichten. Voorzitter van Zandbrink was die mening niet toegedaan. Hij wees er op, (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden houdt op zaterdag 6 januari a s. haar gebruikelijke nieuwjaarsre ceptie in de raadzaal van het gemeente huis. De receptie begint om vier uur en duurt tot half zes Iedere inwo ner van de gemeente Leusden is van harte welkom. (Van de redaktie) LEUSDEN - Voor 1973 zijn de vol gende data vastgesteld voor het houden van raadsvergaderingen. Deze worden in principe gehouden op donderdag, aanvang half 8 op: 25 januari; 22 februari; 29 maart; 26 april; 24 mei; 28 juni; 26 juli; 30 augustus; 27 september; 25 oktober; 29 november en 27 december 1973. Noteer deze data in uw agenda! (Van de redaktie) LEUSDEN - ,,Het is beslist niet zo, dat de bouw rond de Biezenkamp al een beklonken zaak zou zijn, "dat was de mening van voorzitter van Zandbrink naar aanleiding van vragen van de heer Mandemaker (PvdA). Het socia listische raadslid had gehoord, dat een dergelijke ongenuanceer de mening onder de bezwaarden zou zijn verkondigd. „Dat is dan beslist niet gebeurd door het ge meentebestuur," was het ant woord van de heer Van Zand brink. Het feit, dat GS de ver koop van de grond goedkeurde en ook het bouwrijp maken, wil niet zeggen, dat zonder meer met de bouw kan worden begonnen. ,,Dat zijn zaken, die niets met elkaar te maken hebben," aldus de heer Van Zandbrink. „Er kan pas worden begonnen met de bouw nadat de bezwaarden zijn gehoord en Gedeputeerde Staten een verklaring van „geen be zwaar" afgeven. Zolang dat niet gebeurd is, blijft de situatie zoals die nu is." Op vraag van de heer Mandemaker wat er gaat gebeuren als GS bezwaar heeft tegen de voorgenomen bouw op grond van artikel 19, antwoord de de heer Van Zandbrink: „Dan kan er geen bouwvergunning wor den afgegeven en zal eerst een volledig bestemmingsplan goed gekeurd moeten worden." Ove rigens zijn de bezwaarden van de Biezenkamp op donderdag 4 januari in Utrecht gehoord. In verband met het tijdstip waarop deze bijeenkomst plaats vond zijn we helaas niet in staat daar nu reeds verslag van te doen. We hopen daar volgende week uitgebreid op terug te komen. G. G. van Tiel (VVD) Van Spaen- donck (D'66) dat naar alle waarschijnlijkheid de Noorderinslag zal worden uitgebreid tot vierbaansweg en dat betekent, dat een nu gebouwde permanente instal latie dan eveneens zou moeten plaats maken voor een aangepaste installa tie. Dat zou uiteindelijk duurder zijn, dan de nu gevolgde procedure. De raad ging tenslotte akkoord met het voor stel. (Van de redaktie) LEUSDEN Tijdens een diskussie in de raad over de verkeersveiligheid betoogden tal van raadsleden, dat ze weliswaar geen verstand van het ver keer hadden, maar dat ze er toch het nodige over wilden zeggen Voor het raadslid Kuijpers was dat aan leiding om tijdens de rondvraag de heren raadsleden uit te nodigen deel te nemen aan de verkeerscursus, die de afdeling Leusden van Veilig Ver keer Nederland gaat organiseren. „Zo dat men straks met verstand over verkeerszaken zal kunnen praten," zo motiveerde de heer Kuijpers zijn voor stel De heer van Tiel (VVD) vroeg na dere mededelingen over de afwikkeling van de bezwaarschriften der Asschat- terwegbewoners. Wethouder van Zand brink deelde mee, dat er een prettige overleg met de bewoners heeft plaats gevonden en dat volledige overeenstem ming is bereikt, zonder dat het rekon- struktieplan voor de Asschatterweg aanzienlijk gewijzigd hoefde te worden. Op de vraag van de heer Van Tiel waar het totaalrapport over de ver keerssituatie oude kern bleef, ant woordde de voorzitter, dat dit rapport wellicht niet meer lang op zich zal laten wachten, omdat hij een jaar stu die wel voldoende achtte voor een af ronding. De heer Van Spaendonck(D'66) vroeg aandacht voor de volgens hem veel gevaarlijker verkeersituatie van de Arnhemseweg. Loco-burgemeester van Zandbrink verklaarde, dat meerdere malen overleg is gepleegd met Rijks waterstaat en dat binnenkort antwoord wordt verwacht op de voorstellen en verzoeken van b. en w van Leusden. Ten aanzien van de buslijn door Leus- den/Z. antwoordde de heer van Zand brink op een desbetreffende vraag van de heer Van Spaendonck, dat nog kort geleden voorstellen zijn gedaan door het gemeentebestuur aan de buson derneming. De besprekingen zijn nog niet afgerond. (Van de redaktie) LEUSDEN - Een studiekommissie is nu meer dan een jaar bezig geweest de moeilijke situatie rond de door gaande wegen in het plan Rozendaal te bestuderen en naar oplossingen te zoe ken. De heer Mandemaker (PvdA) wil de nu wel eens weten of de heren uit gestudeerd zijn Voorzitter van Zand brink dacht dat het niet zó lang meer kon duren en dat een rapport binnen afzienbare tijd verwacht kan worden. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden wenst goedkopere woningbouw. De meeste raadsleden spraken zich in die zin uit naar aanleiding van een voor stel ten aanzien van de onderhandse aanbesteding van 52 woningwetwoningen in het plan De Wetering/Noord. De huur voor deze woningen gaat mini mum f230,-- bedragen en daarmee was de uiterste grens volgens de raads leden, wel bereikt. Zij drongen bij b. er w. sterk aan op het plegen van goedkopere woningbouw. „Doen we dat niet, dan worden de minstdraagkrach- tigen in Leusden hiervan de dupe". Aldus was de mening van de raad. De heer Kuijpers (PvdA) vond de huurverhoging van ongeveer 15% wel wat aan de hoge kant. „Elders kan het toch lager. We moeten wel denken aan mensen uit Leusden met minimum inkomens Huren van f155,-- tot f165,-- per maand zijn voor die catego rie betaalbaar, hoger niet Ik dring er bij het college op aan om woningen voor die huurprijs te gaan bouwen" De heer Ossendrijver (KVP) onder steunde het voorstel van de heer Kuijpers. „Ik heb in Nunspeet wonin gen gezien van f145,-- per maand. Jong gehuwden hebben het financieel moeilijk in het begin. Het moet moge lijk zijn om ook in Leusden wonin gen met een dergelijke huur te bouwen Gezinnen met minimum-inkomens zijn beslist niet gebaat bij de duurdere bouw, die in Leusden wordt gepleegd". Voorzitter van Zandbrink vond het wel een „sprookjespnjs", maar be loofde aandacht te zullen besteden aan de goedkopere woningbouw „Hoewel wij in Leusden helemaal niet zo gek uit de bus komen in vergelijking met omliggende gemeenten". De heer van Woudenberg (CHU) vond goedkopere woningbouw eveneens nood zakelijk. „Maar we moeten erwèlvoor oppassen, dat er niet teveel woning wetwoningen op één stuk grond worden gebouwd. Nu zijn er in De Wetering ook al weer 52 woningwetwoningen bij gekomen. Op zich een verheugend feit, maar we moeten de grond niet te zwaar gaan belasten" aldus de CHU-fraktievoorzitter De heer Mandemaker (PvdA) merk te op, dat hij toendertijd reeds had gewaarschuwd dat de later gebouwde woningwetwoningen in De Wetering ho gere huren op zouden moeten bren gen. Hij memoreerde, dat voorzitter van der Post dat toen heeft bestre den, maar de praktijk wijst toch wel anders uit. Hij ging er van uit, dat het college er op uit is om een luxe stad te bouwen. „De wil en mentali teit om goedkopere, betaalbare wo ningbouw te plegen ontbreekt ten ene- male bij het college" was de mening van de heer Mandemaker De heer Van Zandbrink bestreed dit ten zeerste, evenals de VVD-fraktieleider de heer Van Tiel. De heer Mandemaker: „Dan hoop ik, dat dit in de toekomst duidelijker dan nu naar voren komt en wordt geac centueerd met daden" De heer van Maanen (AR) was ver heugd, dat er opnieuw 52 woningwet woningen zullen worden gebouwd, maar was verder van mening, dat de grens van het toelaatbare weer was be reikt. „Onze winstdraagkrachtigen on der de woningzoekenden moeten dan weer uitwijken naar omliggende plaat sen. Dat is een ongewenste situatie. In de nieuwe deelplannen moeten wij voldoende ruimte scheppen voor rela tief goedkope woningbouw, die vooral voor die sector onder de woningzoe kenden betaalbaar blijft". De voorzitter zegde toe de nodige aandacht aan dit probleem te zullen schenken. LEUSDEN/CENTRUM - Op zater dag 6 januari a s. van 10.00 tot 12 00 uur wordt in het clubgebouw van Blij hof opnieuw de traditionele ruilbeurs gehouden. ACHTERVELD - Op donderdag 28 december j.l. herdacht het echtpaar R. Kleinveld - M. Kleinveld-van Burg steden de dag waarop zij 50 jaar ge leden in het huwelijk traden. Het echt paar geniet nog een uitstekende gezond heid. Sinds een paar jaar wonen zij in het bejaardentehuis „St. Jozef" en zij voelen zich er zeer goed thuis. De prachtige recreatiezaal - waar het goed toeven is - en de ongedwongen sfeer van het huis zijn daar mede debet aan. Van deze halve eeuw woonde het echt paar 47 jaar aan ,de Hessenweg. Ge durende 41 jaar was de heer Kleinveld werkzaam in een Amersfoortse zuivel fabriek Daarnaast verzorgde hij met plezier zijn tuin en zijn vee thuis. Hierin moest zijn vrouw echter ook wel eens bijspringen want deheerKleinveld beperkte zich niet uitsluitend tot deze zaken Gedurende 17 jaren - vanaf de bevrijding - was hij lid van de Raad van de inmiddels opgeheven gemeente Stoutenburg voor de KVP Graag vertelt de bruidegom over die moeilijke jaren voor een kleine gemeente als Stouten burg toen was. Achterveld had toen nog geen waterleiding of riolering, maar wel stinkende sloten. Er was een goed vrijwillig brandweerkorps, maar vrij wel geen goed materiaal. De straat verlichting was allerbelabberst Het wonin&bouwcoritingent bedroeg in die jaren 1 a 2 stuks per jaar. Na 1950 kwam er dan toch eindelijk schot in de ontwikkeling en de heerKleinveldisvol lof over hetgeen er thans tot stand is gebracht Maar het moet hem wel van het hart dat hij het jammer vindt dat zoveel jeugdige gemeentenaren zich elders moeten gaan vestigen omdat zij de hoge koop- en huurprijzen van de woningen niet kunnen opbrengen. Als ingewijde in de gemeentepolitiek is hij zich er terdege van bewust dat een uit breiding niet uitsluitend uit goedkope woningen kan bestaan, maar het even wicht vindt hij nu toch wel zoek. Ook op sociaal terrein heeft de heer Kleinveld zijn sporen verdiend. Hij was één der oprichters, en gedurende 20 jaar bestuurslid van de K.A B. afdeling Achterveld De grote dag begon voor het echtpaar met een receptie voor alle bewoners van „St Jozef". Naast de welgemeende gelukwensen boden de mede-bewoners ook fraaie cadeaus aan. Des middags was er een drukbezochte receptie voor INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Vriendelijk verzoek ik u het onder staande in uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat dank „Toen de winkeliersvereniging de kerstbomen voor de winkels plaatste, hebt u in uw blad de ouders aangeraden, hun kinderen te vertellen dat het aan de lampjes der bomen komen, zeer ge vaarlijk was. Ook op de scholen is daar de nodige aandacht aan besteed Nu blijkt echter, dat de verkeerde mensen gewaarschuwd zijn, want. in plaats van schoolkinderen hebben nu 's nachts flinke stoere kerels de lamp jes uit de bömen gedraaid en tegen de straat kapot gesmeten. En dat niet één keer, maar bij herhaling. Afgezien nog van de schade, die de winkeliers daar door hebben (het steeds nieuwe lampjes kopen) kunnen wij ons niet voorstellen, dat iemand in een dergelijk vermaak plezier kan hebben. Het moeten dan ook wel zeer simpele zielen zijn die daar hun bevrediging in vinden Met de volgende Kerst zullen wij dan ook wel genoodzaakt zijn de kerstbomen maar op de daken te zetten. Het is toch wel droevig dat er, terwijl er enerzijds alles gedaan wordt om Leusden aantrekkelijk te maken, indivi duen zijn die de boel zo nodig moeten slopen. En dan het liefst nog als niemand het ziet Met dank voor de plaatsing, H Spaans-v.d. Linden, Asschatterweg 7, Leusden-C. vrienden en kennissen. Ook nu weer vele cadeaus voor het gouden paar. De heer Polak, de gemeentelijke voorlichtings ambtenaar, bood namens burgemeester v. d. Post een bloemstuk aan De avond werd begonnen met eenH Mis uit dank baarheid, opgedragen door de rector van het huis, de eerwaarde heer Schoenmakers. Daarna was het feest aan de overkant, in „Buitenlust", met kinderen, kleinkinderen, verdere fami lie en vrienden, alsmede de „oude" buren van de Hessenweg. En na deze grandioze dag gaat het echtpaar weer over tot de orde van de dag. De heer Kleinveld kijkt verlangend uit naar de lente. Dan kan hij zijn akker tje in het dorp weer bewerken en het om toveren in een fraaie bloementuin. Mevrouw Kleinveld neemt haar brei werk weer op, want een lekkere warme sjaal of trui wordt door haar kleinkinde ren zeer gewaardeerd Op de foto: Het gouden echtpaar R. Kleinveld-M. Burgsteden. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op za terdag en zondag 6 en 7 januari zullen in Leusden de nationale jeugdkampioenschappen Libre worden gehouden. De organisatie van deze kam pioenschappen is opgedragen aan de Biljartvereniging Leusden. Aan deze biljartwedstrijden doen zes deelnemers (uit het hele land afkomstig: uit Groningen, Zeven bergen, Etten/Leur, Den Haag, St. Willebrord en Emmen) mee, die in hun distrikt kampioen zijn geworden. Zaterdagmiddag 1 uur beginnen de eerste wedstrijden, die zullen worden gehouden in het clublokaal van de biljartvereni ging aan de Zwarteweg (in de EPU-gebouwen). De toegang is vrij, zodat iedere Leusdenaar kan komen kijken hoe er in Leus den door de jonge vereniging ge biljart wordt, en bovendien kan men de besteNriijarters van de Nederlandse jeugd aan het werk zien. Blijf niet thuis, kom eens kijken! LEUSDEN - In haar vijfjarig bestaan bakte en verkocht de Leusder Zwem en Poloclub „De Haaien" al vele tien duizenden oliebollen om met de op brengst een deel van de elk jaar stij gende kosten te kunnen opvangen. Ook in december 1972 vond de tra ditionele oliebollen-aktie plaats. Don derdag 28 december 's morgens om 4.00 uur begonnen de heer M. Louw en mejuffrouw G. Roest het beslag klaar te maken en de olie te verwarmen. Om 8.00 uur konden de „bakkers", bestaan de uit trainers en zwemmers, met het bakken beginnen, 's Avonds tegen 11.00 uur bleek met ca. 11.000 oliebollen een nieuw bakrecord te zijn gevestigd. Vrijdag 30 december werden de door vele honderden particulieren en enkele bedrijven van tevoren bestelde olie bollen keurig aan huis afgeleverd. De kwaliteit van de oliebollen was voor treffelijk, dankzij het gebruik van de allerbeste grondstoffen, waarvan de volgende hoeveelheden werden ver werkt: 200 kg bloem 17 kg gist 52 kg krenten en rozijnen 100 1 volle melk 50 kg appels 35 kg slaolie 5 kg suiker en zout De 11 000 oliebollen werden in de beste stemming in een loods van fruit kweker Roest gebakken, waar leden van het gasbedrijf te Amersfoort ge zorgd hadden voor gas- en veiligheids voorzieningen Meer dan 40 leden deden aan deze geslaagde aktie mee, zodat namen noe men een eentonige en toch nog onvol ledige aangelegenheid zou worden. Een uitzondering willen we maken voor twee jeugdige zwemmers t.w Léon van Opbergen en Taco ten Seldam van resp. 17 en 13;jaar oud, die van het begin tot het late einde stonden te bakken. Ook d'e heer Louw, die de lei ding over het bakken had en de familie Roest, die de „bakkers" van nog ander voedsel dan oliebollen voorzag, ver dienen speciale vermelding. Het grote succes heeft de medewer kers reeds nu geïnspireerd eind 1973 wederom een oliebollenaktie te orga niseren, waarbij een aantal verbete ringen zal worden aangebracht ten aanzien van werkwijze en kwaliteit. OP DE FOTO'S De jeugdige Haaien bakten met veel plezier de duizenden oliebollen en ap pelflappen om de verenigingskas een royaler aanzien te geven. Foto Janus Visser. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K.: 10.00 u ds W. Willemse, bediening H. Doop; 19.00 u.: ds 1 P A. Elderenbosch, Amersfoort. 1 R.K.K Za. 7.00 u m.m.v. dames koor; Zo. 7.30 u 9 00 u Lat Hoogmis, 11 00 u.: dienst met sa- 1 menzang; 16.30 uur. LEUSDEN-ZUID N.H.K.: 10 00 u.: ds. W. Sirag, 18.30 u Jeugddienst. R.K.K.Huize „Don Bosco", za. 19.15 u zo. 10.00 u. Hoogmis; 11.30 uur. ACHTERVELD N.H.K Zo. 14.30 u. ds Brasser, Nijkerk R.K.K.: Ma. t/m za. 8.30 u (uitgez. wo wo 19.30 u.. avondmis; za 19.00 u.: avondmis; zo 8.30 en l 10.30 u. H.Mis; 18.00 u. Lof. 1 Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHFITJE! U"A" J 'aM LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3