Max de Vries Twee ritover- winningen voor Wout Lansing Kapitein Rob: De schatten van de Esmeralda WIELER- NIEUWS VRIJDAG 5 JANUARI 1973 LEUSDER KRANT 4 Foto: Jan Vlastuin - via de eindspurt tweede LEUSDER KRANT-STRIP: KAPPIE EN HET GEHEIM door Maarten Toonder D£ ZEEDRAAK -56- Ofschoon Kappie dus nogal moeite had gehad om de Schout bi] Dag over te halen om hem te helpen, werd het helemaal anders, toen die enkele kor te bevelen had uitgedeeld. Gelukkig bevonden de zeedraken van Norse Norge zich nog steeds in dezelfde ongelukki- i ge positie, waardoor het de kloeke ma trozen weinig moeite kostte om de ene draak na de andere met grote takels aan boord te hijsen. Daar werden de grote muilen opengebroken en Norse Norge's medewerkers er uit gehaald. Kappie echter wist, dat de Viking zelf zich nog op zijn eiland bevond en dat daar nog tal van brave zeelieden wer den vastgehouden. ,,Het wordt ja tijd, dat we het dra- kennest zelf gaan uitroeien," sprak hij tegen de commandant van de Vloot, ,,de maat, de meester en Okki zullen zich wel afvragen, waar ik blijf!" Niet lang daarna lagen alle namaak- ken stuurpen een grote achterstand moest incasseren. Uitslag nieuwelin gen: 1. Harry Dijk. Utrecht, 2. Dick van Willigenburg, Leusden; 3. Kees van de Ploeg, Amersfoort; 4 Guus van de Ploeg, Amersfoort Bij de amateurs werd er fraaie strijd geleverd tussen Max de Vries en Henk van Velzen Max de Vries nam direct na de start de leiding maar kon toch geen grote voorsprong opbouwen. Tegen het einde kwam Henk van Velzen nog even sterk terug maar zou Max toch niet kunnen kloppen Max had nog voldoende over om in de laatste meters te zegevieren. Uitslag amateurs: 1. Max de Vries, Amers foort; 2. Henk van Velzen, Scherpen- zeel; 3. Kees Boogaard, Veenendaal; 4. Gerard van 't Klooster, Leusden; 5. Johan Ossendrijver, Achterveld ZONDAGSE RIT Voor de zondagse rit was de be langstelling geringer Met twaalf ren ners aan de start mocht men toch nog niet klagen Jeugdrenner Paul Os sendrijver had het bijzonder gemak kelijk daar hij de enige deelnemer was in zijn klasse Bij de veteranen zegevierde gastrenner Harry Stouten voor Henk Jekel Wout Lansing be haalde bij de adspiraten zijn tweede overwinning. Ditmaal moest hij naast Wim Dekker ook Peter Horst achter zich houden En dit probleem loste Wout gemakkelijk op. Uitslag adspi ranten 1 Wout Lansing, Scherpen- zeel; 2 Peter Horst. Leusden; 3. Wim Dekker, Amersfoort. Bij de nieuwelingen boekte Dick van Willigenburg weer eens een overwin ning. Dick moest voor deze overwin ning zware strijd leveren met Harry Dijk en Kees van de Ploeg Maar in deze rit beschikte Dick over- de lang ste adem en trok dientengevolge aan het langste eind. Uitslag nieuwelin gen; 1 Dick van Willigenburg, Leus den; 2 Harry Dijk, Utrecht, 3 Kees van de Ploeg, Amersfoort Bij de amateurs behaalde Max de Vries een afgetekende overwinning voor Gerard van 't Klooster en Johan Ossendrij ver Uitslag amateurs: 1. Max de Vries, Amersfoort, 2. Gerard van 't Klooster, Leusden; 3. Johan Ossen drijver, Achterveld Aanstaande zaterdag wordt de laat ste rit in deze competitie verreden. Veertien januari volgt dan nog een Midden-Nederlandrit te Soestduinen en 28 januari de laatste Midden-Neder land rit te Hilversum. ,,En denk erom. alleen een borst- foto." -54- Schout bij Dag Jhr. Patee de Mijzon zat toevallig juist aan tafel toen Kap pie zijn hut instormde. Van verrassing over het weerzien verslikte de vloot voogd zich bijna in een kippeboutje en kreeg daardoor een hevige hoestbiu. Kappie haastte zich om hem door forse schouderkloppen tot bedaren te brengen en intussen vertelde hij in korte bewoordingen wat er allemaal aan de hand was. ,,Als ik het dus goed begrijp waren het dus allemaal naemaekzeedaeken sprak de Schout bij Dag tenslotte ,,Wat is het dan goed, dat de marine zich niet met die onzin heeft be moeit!" Kappie slikte moeilijk, en aan het trillen van zijn snor was te zien dat hij worstelde met een opkomende boosheid. ..Het zou anders wel prettig zijn als de marine zich er nu wel even tjes mee wilde bemoeien", antwoord de hij vreemd kalm ,,Als we nog langer teuten, raken die draken vrij en dan zijn we ja weer even ver". De vlootcommandant bekeek pein- zemd een kippeboutje en zette er bedachtzaam zijn tanden in. „Laeten we geen overhaeste din gen doen, kapitein. zei hij opge rekte toon. Vergeet niet dat onze vloot aan het oefenen is We kunnen niet zomaar een, twee drie van -55- ,,Er is voor het oplossen van een probleem niets zo goed als een gevulde kippenborst," meende de schout bij Dag Patee de Mijzon, terwijl hij zijn bord nog eens vulde. ,,Neem ook wat, kapitein. het ac tiveert het brein!" Kappie had al lang genoeg moeite gedaan om zich te beheersen. Hij had van ongeduld op zijn stoel zitten wippen, inwendig allerlei onvriendelijke dingen denkend over de uitgebreide eetge woonten van de marinecommandant. ,,Het zal ja tijd worden dat je brein wat actief wordt, man!" nep hij wrang. Terwijl jij hier zit te eten, laten we onze kostbare tijd verloren gaan Wie weet, zijn die dekselse draken al lang weer bij Norse Norge terug en dan ,,Jae, jae. antwoordde de vloot voogd, terwijl hij van de kippenbot- jes allerlei leuke figuurtjes probeer de te maken. Laeten wij het vraeg- stuk nu maar eens bekijken, hè?" Hij schonk zichzelf een goed glas wijn in en stak puffend een grote sigaar op. ,,Wat zei je ook weer; beten die draeken in hun staart9" vroeg hij en toen Kappie knikte, glimlachte hij vol daan. ,,Nu, dan zijn ze toch weerloos," sprak hij. ,,Dan lijkt het me het bes te om op dit ogenblik maer tot een aenval of zoiets over te gaan... ..Alle kniezebieters! Dat wil ik ja tochnep Kappie ,,Ik weet wat je zeggen wilt, kapi tein," viel Patee de Mijzon hem in de rede. ,,Alle kniezebieters wat een idee, wil je zeggen. Dat heb je weer geleerd, niet- waer; een goed mael veroorzaakt goe de ideeën, jae, jae!" monsters in losse onderdelen over de dekken verspreid en toen stoomde men op naar het hoofdkwartier van Norse Norge de Viking. Toen zij echter vlak bij waren, bemerkte Kappie een groot zeilschip van ongewone vorm, dat met bolle zeilen het eiland verliet. ,,Alle kniezebieters nog an toe, we zijn net te laat!" riep de Schout bij Dag toe.Daar gaat het drakenschip van Norse Norge er van door.. - 17 - De Brazilianen komen Rob vertellen, dat zijn schip zinkende is. Zij zijn erg opgewonden en spreken door el kaar, maar Rob begrijpt er wel uit, dat zij bijna zeker weten dat de man van het andere Nederlandse jacht het gedaan moet hebben. Zij hebben hem tenminste in de buurt van de .Vrij heid zien rondscharrelen. Zij bieden Rob aan die man te achtervolgen, maar de „Poseidon" is al in volle zee en Rob ziet er geen heil in. Hij vraagt ze of ze hem niet liever wil len helpen zijn schip te redden. Dat willen ze zeker en met man en macht wordt begonnen aan de berging van de „Vrijheid". Het schip maakt reeds veel water en men brengt trossen uit om het voor zinken te behoeden. Het ontbreekt niet aan helpende handen. Skip kijkt belangstellend toe van de wal. Tenslotte is het ook zijn schip! AMERSFOORT - De Ren- en Tourclub „Amersfoort" zette de clubcompetitie veldrijden voort op het landgoed Den Treek/Henscho- ten. De belangstelling voor deze beide ritten was goed In de zaterdagse rit moest jeugdrenner Frits Gerhardt het opnemen tegen Paul Ossendrijver. Frits Gerhardt toonde daar niet al te veel moeite mee te hebben en ver wees Paul naar de tweede plaats. Uit slag jeugd: 1. Frits Gerhardt, Amers foort; 2. Paul Ossendrijver, Achter veld. Adspirant Wout Lansing ging bijzonder hard. Hij onderhield een hoog tempo van start tot finish en gaf zijn enige te genstander Wim Dekker geen enkele kans. Uitslag adspiranten: 1. Wout Lansing, Scherpenzeel, 2. Wim Dekker, Amersfoort. Veteraan Wim Dekker had weinig moeite met Paul Almekinders. Met vrij grote voorsprong ging Dekker zegevierend over de streep. Uitslag veteranen- 1 Wim Dekker; 2 Paul Almekinders In de nieuwelingenklasse legde oud gediende Harry Dijk zijn wil op aan de jeugdige gebroeders Van de Ploeg en Dick van Willigenburg Hierbij moet wel aangetekend worden dat de sterke Kees van de Ploeg met een gebro- ..Hij heeft een dubbele bewaking." Tegelijk met Kappies duikbootje floep te ook de zeedraken om hem heen aan de oppervlakte. Daar dreven zij machteloos rond, sommigen als vreem de reddingsboeien, andere, die eikaars staarten beet hadden als een monster achtig soort grote krakelingen. Tot zijn grote vreugde zag Kappie, dat tegelijkertijd het eskader oorlogs schepen van Schout bij Dag Jhr. Pa tee de Mijzon met een snelheid van wel 10 knopen naderbij stoomden. „Dekstels, dat treft!dacht hij. „Die komen mooi op tijd om de hele san- tekraam uit het water op te pikken. Dan is het zeewezen van die rare drakenplaag bevrijd en Norge kan gaan Het zou echter nog wel eventjes duren, voordat Kappie de marine zo ver kreeg, dat ze een handje zouden helpen Die was immers aan het oefenen! En had Schout-bij-Dag Patee de Mijzon niet gezegd, dat ze zich moeilijk ook' nog bezig konden houden met het bestrij den van zeedraken?" Dat alles wist Kappie echter niet toen hij zijn duik bootje handig langszij van het vlag- geschip manoeuvreerde. Wat Kappie ook niet wist was, dat Norse Norge intussen aanstalten maakte om zijn ei land per drakenschip te verlaten. SCHERPENZEEL/AMERSFOORT - Op Nieuwjaarsdag werd het clubkam pioenschap veldrijden verreden op het landgoed Den Treek/Henschoten. Zo als van tevoren verwacht werd, had Max de Vries niet al te veel moeite om dit clubkarapioenschap te behalen; temeer daar Henk van Velzen schit terde door afwezigheid was de tegen stand op papier voor Max de Vries niet al te groot. Max behaalde dan ook de overwinning met ruime voor sprong. De spanning werd verplaatst naar de strijd om de tweede plaats. Voor deze tweede plaats waren Gerard van 't Klooster en Jan Vlastuin de grote gegadigden. Na dc snel van start ge- gane Max de Vries reed Jan Vlas tuin direkt al op de tweede plaats Halverwege de koers echter kwam Gerard van 't Klooster met een fraaie opmars. In een paar ronden tijd bouwde hij een grote voorsprong op en Jan Vlastuin leek kansloos. De laatste drie ronden krabbelde Jan echter steeds meer van zijn achterstand af en bij het ingaan van de laatste ronde zat Jan aan het wiel van Gerard. In de eindspurt werd deze strijd om de tweede plaats beslist in het voor deel van Jan Vlastuin. Uitslag amatuers en nieuwelingen. 1. Max de Vries Amersfoort; 2. Jan Vlas tuin, Scherpenzeel; 3 Gerard van 't Klooster, Leusden; 4. Jan Ossen drijver, Achterveld; 5 Kees van de Ploeg, Amersfoort; 6 Evert Smit, Amersfoort. Bij de veteranen won de buiten me dedinging rijdende Harry Stouten voor Henk Jekel, Wim Dekker en Paul Al mekinders. Voor dit clubkampioen schap reed Dick van Willigenburg in de klasse waar hij thuishoorde, name lijk de adspirantenklasse. Zodoende had ook Dick geen moeite om de over winning te behalen en was ook in deze klasse de strijd om de tweede plaats het mooist. De tweede plaats werd behaald door Wout Lansing die Jeroen Groenestein terug wist te wijzen. Uitslag adspiranten: 1. Dick van Wil ligenburg, Leusden; 2. Wout Lansing, Scherpenzeel; 3. Jeroen Groenestein, Leusden; 4. Wim Dekker, Amersfoort, 5. Peter Horst, Leusden. Jeugdrenner Paul Ossendrijver had hel gezien het feit dat hij de enige was in zijn klasse niet al te moeilijk -52- Norse Norge keek erg op zijn neus, toen hij door de luidsprekers hoorde, dat de zeedraken plotseling in hun ei gen staart gingen happen, in plaats van Kappies duikbootje naar de bodem van de oceaan te helpen. „Bij Thorrrr!" nep hij tandenknar- send. „Heb ik daarvoor zo lang op die monsters geploeterd? Zo zie je al weer, dat je op de techniek eigenlijk- geen staat kunt maken... Daarop zette hij zich broedend neer om te overdenken wat hem verder te doen stond. Een ogenblikje later verscheen zijn verbitterd gelaat op alle televisie schermen van zijn fabriek „De aanval op de Lutjewierse vloot móét worden uitgesteld!" verkondigde de Viking Mijn draken gehoorzamen niet meer aan het stuurmechanisme en zijn dus niet meer in staat om de Lut jewierse vloot aan te vallen. Daar komt nog bij, dat die sleepbootkapi tein, die ik als een viking vertrouwde, op weg is om de marine te waar schuwen en als die hierheen komt, kunnen we wel inpakken" Norges toespraak veroorzaakte onder de drakenbouwers grote opwinding. Niet in het minst bij de meester, die gloei end van trots in zijn werkkamertje zat. „Krakende Krukassen!" lachte de ze. „Is dat eventjes fijn gegaan! Ik dacht wel. dat als het circuit tussen A en X-pool gestoord zou worden, er iets met die draken zou gebeuren. „Bravo, nu een beetje kalm vie ren" - 14 - Rob is nu genoeg op de hoogte Na tuurlijk heeft Stevens kans gezien het jacht „Rosemarie" te overmeesteren en hij is er vandoor gegaan met de reeds geborgen schatten. En de twee overige opvarenden9 Vermoedelijk zijn ze op het eiland achtergebleven. Rob besluit nog dezelfde dag te vertrekken om te proberen het eiland te vinden. Hij moet nog enkele inkopen doen en gaat de stad in Hij ziet niet, dat door een der patrijspoorten Stevens hem nauwkeurig in de gaten houdt. De man heeft argwaan gekregen en wil er nu zo gauw mogelijk vandoor gaan, maar hij voelt er niets voor, dat Rob hem zal volgen En wanneer hij Rob om de hoek van de straat ziet verdwijnen, komt Stevens te voorschijn en gaat naar de „Vrijheid" Het is stil inde buurt en niemand heeft hem in de gaten. Rob zal nog wel een uurtje weg blijven en hij heeft dus vrij spel. Ziezo, met die boor zal hij enkele kunstjes uithalen, waardoor Rob voor lopig verhinderd wordt uit te varen. En dan heeft hij met de „Poseidon" een behoorlijke voorsprong, - 15 - Met zijn boor maakte Stevens enke le gaten in de „Vrijheid op enkele moeilijk bereikbare plaatsen. Ziezo, dat zal een lelijke streep door Rob's rekening zijn: die bemoeial zal hem nu voorlopig niet meer dwars kun nen zitten! Intussen is Rob op weg naar de Hydrografische Dienst van het stadje om er kaarten en zeilaanwij- zingen te bemachtigen voor de eilan dengroep, waartoe Heksennest (Nido de Brujas) behoort Hij vindt er een heel vriendelijke ambtenaar, die hem met alles ter wille is. Natuurlijk weet hij ook van dat andere Nederlandse zeiljacht, dat in de haven ligt. Ja, ja, dat is wel toevallig, dat gebeurt hier niet vaak en al pratende komt Rob er achter, dat Stevens kaarten heeft gekocht voor de Zuidoostkust van Afrika. - 16 - Rob begrijpt nu, dat Stevens heeft gelogen, toen hij zei, dat hij op weg naar Nieuw-Zeeland was. Rob is er nu wel van overtuigd, dat Stevens iets in zijn schild voert. Hij neemt haas tig afscheid van de ambtenaar van de Hydrografische Dienst en gaat met zijn kaarten onder de arm terug naar de haven Onderweg piekert hij over Ste vens en hij bedenkt, dat het toch misschien verstandiger zou zijn die kerel te laten arresteren, op beschul diging van moord op twee reisgeno ten. Als hij bij de haven komt ziet hij echter tot zijn niet geringe ver bazing de „Poseidon" de haven uit varen! Een paar Brazilianen roepen hem opgewonden aan Het zijn leden van de bemanning van de schoener, waarmee hij de vorige dag is bin nengekomen

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4