Uitgebreid programma van „De Gouden Klomp" „Uitbreiding onhaalbare kaart voor verzorgingsgebied van 6000 inwoners" WOORDVOERDER K. GROOL: „Wij bouwen onder dwang uitbreiding" Biezenkamp-bewoners in Utrecht gehoord: Burgemeester v. d. Post: DONDERDAG 11 JANUARI 1973 LEUSDER KRANT 3 vaststellend en het toezichthoudend ge zag niet voor voldongen feiten te plaat sen, krijgt hierdoor extra accent!" De mededeling van de afdeling Stads ontwikkeling, dat ter inzagelegging van het ontwerp-plan zou wachten tot de verklaring van geen bezwaar binnen zou zijn en de weigering om inzage te geven ontmoet als werkwijze ernstig bezwaar bij de reclamanten. Zij zijn benieuwd naar het PPC (Provinciaal Planologische Commis sie) commentaar en naar de visie van de Inspecteur voor de Ruimtelijke Or dening in de Provincie Zij wijzen opde gewoonte, dat ter inzage gelegde plan nen meestal vakkundig worden doorge licht door winkeliersorganisaties als het NKOV Het staat wel vast, dat bij de eerst volgende wijziging van de Wet Ruimte lijke Ordening duidelijk paal en perk gesteld zal worden aan de werking van artikel 19! Anticipatie is slechts dan aanvaard baar voor plan-elementen, die geheel aan vier eisen voldoen, te weten: 1 Het overleg zonder kleerscheuren zijn doorgekomen; 2. Voorkomen in een ter inzage gelegd ontwerpplan; 3. Niet het onderwerp zijn van be zwaarschriften 4 Als zodanig naar alle waarschijn lijkheid door de raad vastgesteld zullen worden. De spreker stelde, dat het duidelijk was, dat in het onderhavige geval de voorwaarden 1 en 4 twijfelachtig zijn en aan 2 en 3 in het geheel niet is vol daan! Men acht het duidelijk, dat hoewel door B. en W op de rand van behoor lijk bestuur wordt gebalanceerd, de na delen van de thans gevolgde procedure -zowel formeel als materieel gezien- zodanig zijn, dat dit niet gehonoreerd mag worden met een verklaring van geen bezwaar! In het laatste hoofdstuk wordt de vraag gesteld wat Gedeputeerde Staten nu te doen staat De heer Grool liet daarbij de gronden passeren, waarop de Gemeente haar be leid zal gaan verdedigen, of anders gezegd pressie zal kunnen uitoefenen Hij zag daarbij een viertal hoofdpun ten: 1 De contractuele verplichting van de gemeente om art 19 WRO aan te spannen, op straffe van dwangrente en dwangsom 2. Het oplopen van het renteverlies, als de zaak een Kroonprocedurezal gaan worden 3. Een consistent beleid verlangt dat op de ingeslagen weg wordt voort gegaan 4. Er is reeds aan enkele bezwaren van secundaire aard tegemoet ge komen. De vraag of het object überhaupt" aanvaardbaar is, is pas bij een monde ling overleg aangestipt In dit verband vroeg de heer Grool zich af, of er bij de artikel 19 procedure sprake van is, dat G S. in samenwer king met B en W., de raad, zichzelf en de Kroon voor voldongen feiten kunnen plaatsen. ,,In het onderhavige geval begint het voldongen feit al een stapje eerder door het onereuze (drukkende) contract tussen gemeente en projectontwikke laar Reclamanten vinden dat dit een kwa lijke tendens is, welke niet voor lega lisering in aanmerking mag komen. Het project is een uitvloeisel van be leidsstukken welke aan sterke kritiek onderhevig zijn. Nu de Leusder bevol king uit de groeiverdoving gaat ontwa ken, met dit gegeven, zij het op de valreep voor het onderhavige project, worden geaccepteerd. Reclamanten zijn van oordeel, dat Gedeputeerde Staten zich in dit stadium dienen te onthouden van een toetsing van Leusdens toekomstige functie aan de nieuwe ontwikkeling Naar het oordeel van de bezwaarden is het afgeven van een verklaring van „Geen Bezwaar" thans nog slechts aanvaardbaar in die gevallen, dat het College van G S in redelijkheid niet tot een weigering had kunnen besluiten. De hiervoren gestelde vier voorwaar den zijn daarbij bindend Daaronder valt zéér bepaald de stichting van een supermarkt, aldus de heer Grool aan het einde van zijn kennelijk met belang stelling en aandacht door de beide Ge deputeerden en hun adviseurs be luisterd betoog. Burgemeester rar. A. H. van der Post namens het college van B. en W. van Leusden sprekend, reageerde in eerste aanleg zeer kort Hij vond de vraag over het waarom voldoende beantwoord in de vooraf gaande stukken. Aan de analyse van de bezwaarden over de bevolkingsgroei en -overloop ging hij in feite voorbij, door te stellen dat hij die zaak zo duidelijk vond, dat ze eigen lijk helemaal niet meer discutabel was Volgens spreker dringen de winke liers zelf aan op uitbreiding! Leusden, aldus mr v.d Post moest destijds bij de eerste uitbreiding bijna geheel op basis van artikel 19 worden gebouwd. „Het is uiteraard gemakkelijker om op juridische perfecte gronden te kunnen bouwen, maar hier bestaat gewoon dwang!" Het gemeentebestuur had volgens de burgemeester begrip getoond voor de bezwaren van een aantal bewoners met betrekking tot de aantasting van woon de leefklimaat door de sterke toename van het verkeer en was aan deze be zwaren tegemoet gekomen. Door wijziging in de parkeersituaties aan te brengen achtte spreker te kunnen stellen, dat er van aantasting geen sprake meer kon zijn Ter zake onvoldoende inspraakmo gelijkheid. zoals door de heer Grool namens de zijnen was gesteld, meende mr. v.d Post, dat die mogelijkheid ruim voor handen was geweest. Hij motiveerde dat door de mededeling, dat in 1969 een en ander al in tekening was gebracht, dat deze zaak in een openbare zitting van de Commissie Ruimtelijke Ordening was behandelden dat in de loop van 1972 alle plannen uit de eerste fase zijn behandeld. Naar aanleiding van de vele publi caties in de pers en met name in de Leusder Krant was er zijns inziens ruime mogelijkheid geweest om er over te praten! De voorzitter mr W R v. d. Sluis wilde zich door middel van een aantal vragen strikt persoonlijk enige nadere duidelijkheid verschaffen en stelde na drukkelijk, deze vragen niet namens het college te stellen Uiteraard zouden de inlichtingen welke op deze wijze werden ingewonnen hulpmiddelen kunnen zijn om te zijner tijd tot een gefundeerde beslissing te kunnen komen Voor alles stelde de Gedeputeerde heel duidelijk, dat het Provinciaal be stuur het vigerende Streekplan moet handhaven en dat dit bij het nemen van een beslissing, die wel enige tijd op zich zal laten wachten uitgangspunt vormt. De heer v.d. Sluis betwistte, dat de bezwaarden door het niet kunnen be schikken over de nodige deskundigen, „underdogs" zouden zijn. Zij beschik- ken zeker over de middelen om de situatie jarenlang op te kunnen houden. Spreker sprak zich wel uit voor het alsnog ter inzage leggen van het ont werpplan De Biezenkamp en deed dit op een wijze, waaruit zeker de toezegging kon worden afgeleid, dat zulks van de zijde van Gedeputeerde Staten zou wor den bewerkstelligd. Zorgvuldig zullen de adviseurs van de Provinciale Planologische Diensten van de Griffie de voorliggende stukken nog weer bestuderen en vervolgens hun advies uitbrengen aan het college van GS. Wanneer de beslissing zal worden genomen en hoe die beslissing zal lui den, kon mr. v.d. Sluis nog helemaal niet zeggen. Nadat de heer Grool nog in tweede aanleg gelegenheid had gekregen om in deze aangelegenheid de accenten van het standpunt der bezwaarden uiteen te zetten, en nadat de heer Mandemaker, raadslid voor de PvdA had geattendeerd op een onjuistheid in de gebruikte situ atieschets tegenover het voorberei- dingsbesluit, betoogde de burgemees ter nog, dat de stedebouwers planolo gische bezwaren hadden tegen het be trekken van de winkels aandeHamers- veldseweg bij de plannen over het ge wraakte uitbreidingsgedeelte. Met dank aan alle aanwezigen sloot de voorzitter de vergadering, waarvan hij vaststelde, dat deze zonder heftigheid was verlopen. LEUSDEN - Nu het carnaval weer met rasse schreden nadert staan er opnieuw verschillende activiteiten op het programma van de carnavalsver eniging De Gouden Klomp. Prins Ja nus II en twee van zijn adjudanten hebben zich in dit nieuwe jaar al of ficieel gepresenteerd tijdens de nieuw jaarsreceptie van het Gemeentebestuur van Leusden. Op deze officiële plech tigheid hebben zij op gepaste wijze geprobeerd om toch met 'n beetje hu mor het nieuwe jaar te starten en de welgemeende wensen van een carna valesk Leusden over te brengen aan burgemeester en wethouders. Een volgende presentatie van Prins Janus II en zijn voltallige Raad van Elf geschiedt op uitnodiging van de carnalvalsvereniging De Leutbroeken uit Amersfoort, waar op 20 januari a s een groots opgezette Pronkzitting zal plaats vinden in de Markthal Met deze Pronkzitting waaraan elf Prin sen en Raden van Elf deelnemen, pro beert de carnavalsvereniging De Leut broeken te bewijzen dat er ook bo ven de grote rivieren op een wer kelijke grootse wijze carnaval gevierd kan worden Met de steun van tien andere verenigingen van het zotte be staan zal zeker lukken, ook de Ach- terveldse Puupenkoppen o.l v Prins Puup II zullen op deze avond hun bes te carnavalsbeentje voorzetten Op zaterdagavond 3 februari a.s. organiseert de Gouden Klomp een car navalsavond in het Roda-kluphuis on der het motto „STUIF EENS IN VOOR CARNAVAL' Door middel van deze avond hoopt de carnavalsvereniging een kontakt te krijgen met de nieuwe inwoners van Leusden om ook hen met het carnaval vertrouwt te maken. Op deze avond zullen Prins Jo I en zijn Raad van Elf van De Leutbroeken uit Amersfoort te gast zijn van Prins Janus II De muziek wordt verzorgt door het Tijuana Combo o.l v Cees Pouw Aanvang 20.15 uur. Leden van de carnavalsvereniging De Gouden Klomp hebben gratis toegang, niet le den betalen een entree van f3.-- p.p. Op vrijdagavond 2 maart zal Prins Janus II en zijn gevolg zijn mede werking verlenen aan een carnavals avond voor oudere m het Ros Bey- aert Op zaterdagmiddag 3 maart a.s. zal voor de tweede maal een optocht door Leusden C gehouden worden, waaraan als de weersomstandigheden dit toelaten, de gekostumeerde kin deren kunnen deelnemen. Tevens zal Prins Janus II een ontvangst krijgen op het Gemeentehuis door burgemees ter en wethouders waarbij Prins Car naval de sleutel wordt overhandigd van de gemeente Leusden. Na deze optocht, waaraan ook de muziekvereniging Lisiduna en de jongeren van De Til hun medewer king verlenen, zal er een Kindercar naval gehouden worden in het Ros Beyaert te Leusden C. Aanvang 14 30 uur - tot plm. 16 30 uur. Ook dit jaar zullen er weer prijzen worden uit gereikt aan de best gekostumeerde kinderen Door het groot aantal kinderen dat vorig jaar deelnam is de carnavals vereniging genoodzaakt om voor dit Kindercarnaval toegangskaarten uit te reiken die door de winkeliersvereni ging Leusden C gratis beschikbaar gesteld worden en die medio februari afgehaald kunnen worden Zaterdagavond 3 maart vindt het Grote Carnaval plaats in de Mof te Leusden/Zuid Op deze avond zullen zo n 350 a 400 zotten en zottinnen de leut proeven die ook in Leusden gevierd kan worden. Ook hier zijn weer aardige prij zen beschikbaar voor de best gekos- tumeerden. De muziek wordt verzorgt door het Tijuana Combo en door or ganist Eddy. Leden hebben gratis toe gang, niet leden betalen f9,-- entree EMBLEEM Sinds enkele weken heeft de carna valsvereniging De Gouden Klomp haar eigen embleem. Dit carnavalesk plaat je is een ontwerp van mevr Ver- ploegh, U, lezers, beter bekent als Wies van Hoorn, uit Leusden/Zuid. Zij heeft het gepresteerd om Janus de Romeinse god van tijd en oorlog die voorgesteld wordt met twee aan gezichten, uit te beelden en te ver enigen met een Gouden Klomp. In dit carnavalesk embleem heeft Janus in de Gouden Klomp echter de betekenis van prins die voor de ene helft het normale leven beredeneerd en op zijn tellen past (opgestoken wijsvinger) en aan de andere kant de Leut en het gelach zijn zinnen geeft, waarbij de drank rustig mag vloeien (het glas). Dit ontwerp is in fraaie kleuren weergegeven en zal in de toekomst het kenmerk zijn van de carnavalsvereniging De Gouden Klomp. Op de foto: Het nieuwe embleem. Mr. W. R. van der Sluis. Doordat in de 23 bestaande winkels en in de modern uitgeruste rijdende winkels zoveel te koop is, dat een su permarkt nauwelijks tot een verdieping van het assortiment aanleiding kan ge ven. Het bestedingspatroon van de forens wijkt duidelijk af van dat van anderen, omdat de grotere mobiliteit noodt tot het verrichten van aankopen buiten de eigen gemeente Spreker schilderde het exterieur van supermarkten in het algemeen, de hin der van het expeditie gebeuren (veelal 's nachts). Voortdurende geluidsover last en dieselstank, door trailers met containers, welke 's nachts af en aan rijden en overdag de clientele, die be stellingen afhaalt met het gedruis van kratten en flessen De heer Grool verwees naar de be handeling van de nieuwe algemene Po litieverordening van de Gemeente Leusden in de raad, waarbij een ver langd later sluitingsuur voor de Hore cabedrijven door B en W., juist op grond van geluidsoverlast is afgewezen. Bezwaren klonken verder tegen de architectuur van dergelijke grote win kels en tegen de vermoedelijke huur prijs van de winkels, welke men beoogt te bouwen- elf winkels met gemiddeld elk 60 m2 kaal voor f 78.000.-- per jaar (inclusief BTW) naast de super markt (Uitsluitend op lease-basis voor een vaste periode van tien jaar). Met een blijvend geacht verzorgings gebied van 6.000 inwoners een onhaal bare kaart voor de gemiddelde midden stander! Verdere bezwaren: Ondanks het vi gerende plan, dat zegt voor het be treffende gebied „bijzonder doelein den" en „openbaar groen", is de aanvankelijke kleuterschool gesloopt en is het groen weg. Tal van particu liere eigenaars hebben hun woning gekocht afgaande op de rustige situe ring. Dit kwalitatieve aspect van de buurt zou bij het doorgaan der plannen de nek worden omgedraaid Spreker onderkende het feil, dat vast staat, dat de gemeente de bevoegdheid heeft om bij gewijzigde inzichten een gebied anders in te richten. De daaruit voortvloeiende immateriële en moei lijk te kwantificeren schade wordt als regel helaas nooit vergoed. Het erva ringsfeit moet echter mede een rol spelen bij de te nemen beslissing In hoofdstuk 4 van de pleitnota, ging de heer Grool in op de vraag, waarom de artikel 19 procedure wordt gevolgd en op de nadelen van deze werkwijze. Spreker stelde dat het systeem van de wet Ruimtelijke Ordening ervan uit gaat, dat vrijstellingen voor onder geschikte elementen gelden (een tele fooncel in een groenstrook of een erker die de bebouwingsgrens over schrijdt). De „zwaardere" wijzigingen van een plan-opzet gaan via officiële planwijziginen of via artikel 11 Wet Ruimtelijke Ordening. „De inspraak van de bevolking is - schone leuzen ten spijt - minimaal geweest" Tegen de stelling in de discussienota le fase waarin op bladzijde 48 kan wor den gelezen: „Het gemeentebestuur van Leusdenzal een inbreng van be langhebbenden bij de plannen voor de ontwikkeling van de nieuwe stad zeer positief ontvangen", zei de heerGrool, dat het spijtig is te moeten constateren, dat deze inbreng moet bestaan uit be zwaarschriften! „Nu duidelijk is, dat de buurt wakker geworden is en zich sterk zal verzetten tegen het plan, moet aan de Kroon de gelegenheid gelaten worden een oordeel omtrent het plan te geven op een tijd stip, waarop hopelijk meer bekend zal zijn over het nationale spreidingsbeleid en de gevolgen van de Wet Selectieve Investeringsregeling De destijds in de memorie van toelichting gegeven waar schuwing bij artikel 18 W.R.O. om het (Van onze prov. medewerker) LEUSDEN - Onder voorzitterschap van mr. W. R. v. d. Sluis, gedeputeer de van de staten van de provincie Utrecht werd op donderdag 4 januari 1973 in een van de vergaderzalen in het Provinciehuis een hoorzitting gehou den. Tijdens deze zitting ten overstaan van de commissie (4) ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting (gedeputeer den mr. W. R. v. d. Sluis en de heer C. H. Letschert) kreeg een aantal in woners van Leusden bij monde van de heer K. Grool gelegenheid om bezwaren in te bregen tegen het voornemen van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leusden, om onder toepas sing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in samenhang met artikel 50 lid 8 van de woningwet, bouwvergunning te verlenen aan de vennootschap onder firma Amro- Westland/Utrecht projectontwikke lingsmaatschappij ten behoeve van de bouw van een winkelcentrum (De Biezenkamp). Burgemeester mr. A. H. v. d. Post van Leusden kreeg daarop de gelegenheid namens het gemeentebestuur te reage ren. Mr. V. d. Sluis stelde voor per soonlijke informatie een aantal vragen en zowel de heer Grool als de burge meester voerden in tweede aanleg nog weer het woord. In een bijzonder duidelijke pleitnota gaf de heer Grool, na de welkomst- woorden van mr. V.d. Sluis een over- zicht over de voorgeschiedenis. Spreker bracht in herinnering het J gigantische structuurplan Hamersveld, Niettemin besloot de Raad op 27 juli 1972 om tot verkoop van de gronden over te gaan Vertraging in de bouw moet door de gemeente worden vergoed met 0,5% rente per maand, terwijl op het niet nakomen van de overeenkomst een boete van f. 100 000,-- is gesteld In het tweede hoofdstuk van de pleit nota ging de heer Grool in op de vraag of de taakstelling voor Leusden nog actueel is Hij stelde, dat er duidelijk sprake is van loven en bieden tussen gemeente en provincie (65.000 wordt 40.000 en door de gemeente weer ver hoogd tot 46.000 inwoners); zonder aanwijsbare reden zakt de behoefte aan winkelvoorzieningen van 0,6 m2 per inwoner tot 0,3 m Structuurplan en bestemmingsplan nen borduren rustig voort op gegevens welke hogere instanties eertijds aan- njkten en nemen deze gegevens gaarne met beide handen als taakstelling aan. Nu vooral de Nota op de Ruimtelijke Ordening als een achterhaald document gezien wordt in het licht van de bevol kingsprognoses, heeft het alle zin als een gemeentebestuur zich afvraagt of vertienvoudiging nog wel wenselijk is, wanneer de landsbevolking reeds vóór 2000 stationair zal blijven Spreker maakte een analyse van het begrip „overloop der bevolking" en kwam tot de conclusie dat een groot aantal randstedelingen en flatbewoners uit Utrecht en Amersfoort ingeschreven staan als woningzoekenden „Het be grip overloop veronderstelt een „vol zijn"", aldus de heer Grool, die ge motiveerd dit „vol-zijn" der grote steden tegensprak. dat door de gemeenteraad van Leusden als taakstellend gegeven op 27 februari 1969 werd aanvaard Daarbij ging men bij de berekening van ruimtebehoefte voor de winkelcentra van 0,6 m2 bruto vloeroppervlakte per inwoner Dit leidde tot de berekening van 40 000 m later teruggeschroefd naar ongeveer 24.000 m2. De drie wijk winkelcentra moesten worden afge stemd op ongeveer 2.500 m2. Het voor het jaar 2000 toegedachte inwonertal van 65 000 moest inmiddels al worden verlaten Het is thans ge fixeerd op 46.000, alhoewel het streek plan Utrechtse Vallei en Eemland over 40.000 inwoners spreekt. Op grond van het structuurplan Leus den/Centrum moet de bestaande lan delijke kern Hamersveld met oorspron kelijk 760 woningen, omstreeks 1975 j, zijn uitgebreid met 2400 woningen 1 In het bestaande centrum in Leusden/ Centrum „De Biezenkamp" was onge veer 775 m aan bednjfsvloeropper- vlakte aanwezig en volgens de norm van 0,4 m (reeds tot deze maat te ruggebracht) zou de uitbreiding 1800 a 2200 m dienen te zijn. In een aan vulling op de discussienota werd de norm verlaagd tot 0,3 m2 per inwoner, waardoor volgens het gemeentebestuur beter aan de doelstellingen tegemoet gekomen kon worden Daardoor komt men op een toename van 1300 a 1500 m Medio 1972 is er contact geweest tussen het college van B en W en de genoemde projectontwikkelaar, die be langstelling bleek te hebben voor onge veer 1700 m2, gelegen naast de be staande winkels I Men wenste snel te bouwen. Daartoe is, omdat het vigerende bestemmings plan ter plaatse de bestemmingen „bij zondere doeleinden" en „openbaar fïoo" ^ende, door de Raad op 6 juni 1972 een voorbereidingsbesluit geno- jnen, teneinde de thans bestreden an ticipatie op het in de maak zijnde bestemmingsplan mogelijk te maken Twee weken later is door B en W Desloten de zogenaamde artikel 19- procedure te starten. Daartoe zijn in de periode 26 juni t/m 7 juli de desbe treffende tekeningen ter inzage gelegd Ün groot aantal adressanten maak ten daarop bezwaar tegen de procedure, m «f*UZe van Plaats van de super- Jwu afsluitingen van wegge deelten en de overlast. Met name vroegen de bezwaarden zich af of het macro-economisch dan wel sociaal verantwoord is een kader te scheppen waarin „de explosie" van de randstad gaat passen. Met andere woorden: Is het wel doelmatig ener zijds grote sommen en veel moeite aan te wenden om het stedelijk milieu in stand te houden en anderzijds ruim baan te maken voor factoren, welke mede oorzaak zijn van het uithollen der steden? Spreker wees op de grote verant woording van de overheden, nu er sprake is van een stationaire bevol king Hij wees op de gevaren van grootscheepse migraties, bewegingen van personen, dus die de stad „leeg" achterlaten, de zojuist gereedgekomen flats weer verlaten, het agrarisch bedrijf gaan bemoeilijken, gro te verkeersstromen oproepen en de landelijke kernen ontwrichten. Hij wilde de hele motivering van het gevoerde landelijk en provinciaal beleid spoedig op de helling zien Hij schetste de voorgenomen super marktvestiging als „het zichtbare deel van een ijsberg" of „een wolf in schaapskleren". Hier manifesteert zich iets, dat betrekkelijk onschuldig lijkt, pretendeert te voorzien in be hoeften passend in een eerder ontwik keld en accoord bevonden patroon en dat niettemin de voorpost is van een proces dat meer en meer weerstand oproept, maar, eenmaal gevestigd zijn de meer nadelige dan voordelige fac toren kent. Spreker concludeerde in dit stadium van zijn betoog, dat het adagium voor het college van Gedeputeerde Staten zou moeten zijn in dubio abstine! of wel. houdt u bij twijfel afzijdig: verstrek aan het gemeentebestuur niet de verklaring van geen bezwaar! Het strooien met voldongen feiten - het kwalijke kenmerk van artikel 19 wet ruimtelijke ordening - is zeker nu een herbezinning op de tweede nota Ruimtelijke Ordening te verwachten is, ten enen male onaanvaardbaar Spreker noemde het goochelen met cijfers en normen in een periode van nog geen drie jaar in een stuk dat voor dertig jaar bestemd is, tekenend voor de krampachtigheid waarmee het Leus- dense gemeentebestuur wil vasthouden aan filosofieën welke door de feiten achterhaald zijn. In het derde hoofdstuk der pleitnota werd uitgebreid de vraag beantwoord, waarom naar de mening van de be zwaarden die supermarkt eigenlijk wil komen, en wat naar hun mening dit voor soort winkel is Duidelijk is, dat projectontwikke laars niets aan het toeval overlaten, inclusief het met-een-korreltje-zout- nemen van structuur- en streekplan nen De zaken waar het allemaal om gaat worden tevoren grondig doorge licht Die analyse van de situatie brengt mee, dat rekening wordt gehouden met het feit dat de bestaande detaillisten het moeilijk gaan krijgen. Als er af vallen, kunnen de klanten bij de su permarkt terecht en de failliete win kelier ook, hetzij als chef, hetzij als knecht bij zijn voormalige concurrent Sociale rechtsbescherming wordt hem dan geboden en werken van half negen tot zes in plaats van zes tot half negen! In Leusden, zo wordt geschetst, is het bouwen niet zo duur, evenals in andere kleine energieke gemeenten met slimme ambtenaren, die voor een appel en een ei de grond van de boeren op koopt, waar een goed ingespeelde dienst gemeentewerken voor een redelijk be drag zorgt voor het bouwrijp maken en waar een college van B en W dat het vak van het doordouwen goed verstaat, tijdig voor de nodige vergunningen zorgt. De Leusder overheid is in dit soort zaken niet overmatig duur: de bouw rijpe grond voor de supermarkt kost f 250,-- per m2, hetgeen door de heer Grool werd geschetst als een belache lijk laag bedrag voor „commerciële" grond midden in een stadswijk, temeer als men bedenkt dat hierbij ook is in begrepen de aanleg van parkeerplaat sen, wegafsluitingen, -ontsluitingen en - omleggingen en verdere aankleding! Als Amro-Westland/Utrecht nu goodwill kweekt met „De Biezenkamp" heeft men later een streepje voor, wanneer een grote taart verdeeld moet worden Men doet ook aan woningbouw en een rijtje verkoopwoningen is niet te versmaden Als men eenmaal een voet tussen de deur heeft (vertrouwen van het gemeentebestuur heeft gewon nen) komt de rest vanzelf Bestuurders zijn a-commercieel (anders zaten ze in het particu liere bedrijfsleven) en als eenmaal een relatie is opgebouwd dan zit daar brood in voor de toekomst. Momenteel is in Leusden/Centrum 1415 m2 verkoopruimte aanwezig in 23 winkels op korte loopafstand van elkaar gevestigd Ongeveer 700 m2 is in reserve bij de bestaande winkels, zodat uitgaande van de norm 0,3 m2 per inwoner bijna 7000 mensen bediend kunnen worden. Voor de realisatie van de gehele eerste fase zijn geeu nieuwe winkel vestigingen noodzakelijk, aldus de heer Grool. Burgemeester mr. A. H. v. d. Post.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3