ITBARSTING VAN DE KRAKATAU Oliemensen waren ooggetuige van laatstbekende uitbarsting krakatoa wetenswaardigheden PREHISTORIC PREHISTORIC JUNE 26, 1972 Bij de illustraties De klassieke paddestoelvormige wolk die op 26 juni van dit jaar boven de vulkaan de Krakatau ontstond, bereik te een hoogte van bijna 3 km. Deze foto werd gemaakt door Chuck Langnen. die deel uitmaakte van een groep olie mensen, die ten tijde van de uitbar sting, juist boven de vulkaan vlogen. LOOKING SOUTHEAST De tekeningen tonen de successie velijke stadia in de geschiedenis van de Krakatau Zij werden gemaakt door Max Sons, een ingenieur van Exxon s produktie-maatschappij in het Verre Oosten Hij is ook verantwoordelijk voor de inhoud van het bijgaande arti kel een boven het water van de Straat Soenda uitrijzend vulkanisch eiland bijna anderhalve kilometer in doorsnee en 100 meter hoog Aan zijn kustlijn beginnen gras en bomen te groeien. Een geringe vulkanische activiteit heeft zich ook de laatste jaren voortgezet en de Krakatau staat dan ook bekend als een werkende vulkaan Het Amerikaanse Natuurhistorische Museum in New York geeft op dat er gemiddeld 100 vulkanische uitbarstin gen per jaar zijn over de gehele we reld Andere uitbarstingen van over eenkomstige grootte als die van de Krakatau deze zomer, deden zich in juni voor in West-Indië, de Koerielen, ten noorden van Japan en in Centraal- Afrika SCHONERE AUTO HET ZIET er naar uit, dat het wer kelijk mogelijk is benzine te vervangen door methanol, methylalcohol of hout geest. Automotoren, zo vernemen wij, kunnen niet alleen op benzine lopen maar eveneens op methanol. Dit hebben proeven in het laboratorium van de Technische Hogeschool te Aken ge toond. Methanol bezit een wezenlijk hogere klopvastheid dan benzine, die voor dat doel noodzakelijkerwijs ver rijkt moet worden met loodverbindin- gen. Vandaar dat de uitlaatgassen van auto's zoveel lood bevatten, die in atmosfeer geloosd bij voldoende hoe veelheden, vergiftigingsverschijnselen bij mens, plant en dier geeft Met me thanol wordt dit voorkomen! Ook is het gehalte aan andere verontreinigende deeltjes als kolendamp en stikstofoxide van de uitlaatgassen van auto's die op methanol lopen, nagenoeg te verwaarlo zen. Ziehier een mogelijkheid vooreen schonere toekomst. KONSERVERING OM DE OPSLAG-OF konservenngs- duur van boter te verbeteren, is een nieuw procédé boor de bereiding van watervrij botervet ontwikkeld Uit het konsentraat, zo lezen wij, laten zich. zelfs na een bewaartijd van drie jaar, verse boter, koffie-en slagroom berei den Het konsentraat is daarom bijzon der goed geschikt om te worden uitge voerd naar die landen, die geen eigen zuivelprodukten kunnen fabriceren. Uitgangsprodukten zijn melk zonder room waaraan door indamping nagenoeg al het water is onttrokken en wel nadat men ze van te voren op een vetgehalte van ongeveer 84% heeft gekonsen- treerd. De eerste fabriek nu voor de winning van verse boter uit botervet konserven is zeer recent in Singapore in bedrijf gesteld BIJEN NIET ALLEEN de Amerikanen hebben in zuidoost-Azië een bio logische oorlog gevoerd, maar ook de Vietkong Deze heeft het gepresteerd bijen agressief te maken tegen Ameri kaanse en Zuidvietnamese uniformen Na enkele dressuurproeven al blijken de bijen uiterst gebeten te zijn op de vijand. Eenmaal hierop gedresseerd zijn op de marsroutes van de Amerika nen en Zuidvietnamezen bijenkorven verdekt opgesteld, die bij de geringste aanraking door de vijand, de bijen doen uitzwermen, die dan prompt op de uni formen reageren en tot de aanval over gaan. Links en rechts worden dan de manschappen gestoken en gevechtson- machtig gemaakt Naar wij vernemen zou een dergelijke strijdmethode toch wel effektief zijn. Het is in elk geval .minder onsympathiek" dan oorlogvoe ren met bacteriën en virussen. Dit ge ven wij als kuriositeit door MARIHUANA HET ROKEN van marihuana wordt door sommigen als onschuldig be schouwd, zeker als onschuldiger dan het roken van sigaretten, omdat dit aanleiding kan geven tot de ontwikke ling van kanker. Campbell en mede werkers evenwel denken er anders over. Het gevolg van het roken van stikkies zou volgens hen cerebrale atrofie zijn, d.i degeneratie of ver schrompeling van hersenweefsel Bij een aantal marihuanarokers hebben ze o m vergrote (door verschrompeling van hersenweefsel) zij- en derde her senholten aangetroffen. Daarenboven vertoonden de patiënten ziektever schijnselen als hoofdpijnen, verlies van recent geheugen, hallucinaties, neer slachtigheid. geringe konsentratie en oppervlakkigheid Dit zijn ongeveer de zelfde verschijnselen bij opiumschui vers Het type van atrofie (verschrom peling) lijkt wel op dat teweeg ge bracht door ouderdom, hersenletsel bij een ongeluk en door sommige aan geboren ziekten. Het is de vraag of het marihuanaroken het gevolg dan wel de oorzaak is van zulke ziekelijke afwij kingen. In elk geval opgepast ermee! WARMTEMETING HET IS EEN algemeen bekend feit dat onze aarde van binnen warm is en in het centrum zelfs oer-heet! Tot voor kort is nog nooit eerder het temperatuurverloop van de naar de oppervlakte gerichte warmtestroom, gemeten Met het oog op een eventuele aftapping van aardwarmte t.b v de in dustrie en op een beter natuurkundig model van onze planeet, wordt het wel meer dan tijd hiermee een aanvang te nemen Dit is onlangs gebeurd In het westelijk deel van de Ver Staten, zijn zulke metingen verricht in 150 boor gaten op ongeveer 100 plekken. Schattingen van de vertikale warmte- stromen in deze gaten, zo meent Sass van de U.S. Geological Survey, be vestigen dat de stroom warmte in dit gebied over het algemeen genomen hoog is Van lage temperaturen tot nor maal was de stroom in het noordoos telijke deel van de Pacifickust en m het zuidwesten van de Columbia pla teaus. Aan de lage kant was het in het westelijke deel van de Sierra Nevada en aan de hoge kant in het noorden en zuiden van het Rotsgebergte De aarde blijkt dus niet overal even warm te zijn van binnen. Geen uniformiteit dus in inwendige warmtestromen PLASTIC EEN ONDERZOEK, dat het Batelle instituut verricht heeft, heeft het voorshands althans, aannemelijk ge maakt, dat er geen gevaar te duchten is van de zijde van kunststof respek- tievelijk plasticafvalprodukten. E.E a is volgens onderzoekers sterk over trokken Zelfs al zou in komende jaren het kunststofverbruik met 100% toe nemen, dan nog bestaat de vuilnis hoop uit slechts 10% plastic. Aange zien verbranding van afval de meest gemakkelijke en radikale methode is, ondergaat plastic ook hetzelfde lot. Nochtans hoeven we op grond van het geringe aandeel niet te vrezen voor de ontledingsprodukten, vooral van P.V C.-plastic die nog geen 2% van de V.C -plastic die nog geen 2% van de totale hoeveelheid afval uitmaakt. Dank zij de geboekte vooruitgang in voor gaande jaren is het nu mogelijk gewor den, verbrandingsovens voor afval te bouwen, die de hygiënische toets der kritiek kunnen doorstaan. Volgens het onderzoek zou de vrees voor chloor- waterstof m de verbrandingsgassen ongegrond zijn. LEUSDER KRANT É:omer was een groep Ame- se oliemensen ooggetuige laatst bekende uitbarsting Krakatau, toen zij toeval- ngs deze vulkaan in Indo- vlogen. De gebeurtenis riep .neringen op aan de grote tie van de Krakatau in 1883. Hit fan de bekendste vulkanen ter en Bis de Krakatau, gelegen in p! Soenda in Indonesië, tussen de lagfelangnjkste eilanden van de ar- Java en Sumatra. Begin dit 47, fit een groep functionarissen van .Corporation wat men noemt eerste rang tijdens een nieuwe Ming van de Krakatau toen zij, s een inspectie-vlucht, in de om- ndftvan de vulkaan vlogen. Die 76 TOng deed zich op 26 juni j .l. Hier volgt een ooggetuigeverslag _,jj van de leden van de groep. >en we terugkeerden van Suma- Java cirkelde onze groep f DC 3 rond de slapende ,,Anak onder het monotone geklik half dozijn camera's Enkele nadat het vliegtuig weer was 1 DC Ka, JNISCHE uitbarstingen hebben ^ielend effekt. De stofsluier in de ifeer (onderste laag der atmos- Hvooral in de stratosfeer (lucht- issen 11 en 80 km hoogte) scher- ijfooldoende massa's althans, de straling af en wel in zulk een ma- t dit resulteert in een tempera- laling Nu heeft Lamb onlangs dit aan de hand van historische gege- stofsluiers geproduceerd ilosieve vulkanische erupties tot heden, opgespoord. Hij m een golf van stof-injekties Hfrspuwende bergen tussen 1750 Hij vond, dat gedurende 2 llna de uitbarstingen in IJsland 1783, de zon in Zuid-Frank- Ichtbaar bleef tot ze meer dan ■ven de horizon uitsteeg Velen lieh nog de blauwe'" zon en ^glven Engeland herinneren na Mïne Canadese branden in 1950 rap een gevolg vanluchtvertroe- I. Bij kleine uitbarstingen reikt ifmassa niet verder dan de tro- ?r. Bij grotere explosies dringt BSa tot diep in de stratosfeer ze langzaam maar zeker zich iseert, dwz zich konsentreert elk van de polen, waar ze ,,zon- ermen" vormt en het warmte- hil tussen aequator en polen gro- laakt Dit op zijn beurt maakt de ftpculatie intenser. In het geval ïdgeland resulteert dit in mil- fitter weer. opgetrokken en de reis in de richting van het vliegveld van Djakarta had voortgezet, begon ,,Het Kind van Kra katau" te leven en tekende zich snel de klassieke paddestoel, die daarmee gepaard gaat, boven het eiland af. In de opwinding die volgde, legde Chuck Langner, produktieleider van Esso Eas tern, het schouwspel vast op film. Binnen tien minuten had de zuil een hoogte van ruim 3000 meter bereikt en de volgende dag, 27 juni, toen de groep naar Singapore vloog, was het schouwspel van 50 mijl afstand te zien. De Krakatau is onverbrekelijk ver bonden met de plaatselijke folklore, vormt een geliefkoosd onderwerp van schrijvers en staat zeer bekend bij we tenschappelijke onderzoekers. Eens een vulkanische kegel van zo'n 8 km doorsnee en 2000 meter hoog oprijzend boven het zee-oppervlak, explodeerde deze vulkaan in prehistorische tijden, waarna een aantal eilanden in de omge ving overbleven. Latere uitbarstingen maakten van de Krakatau weer één geheel, nu als een eiland met drie vulkanische kegels, gelegen in de kra ter van het oorspronkelijke eiland. Het hoogste punt, Rakata, bevond zich ruim 900 meter boven het zeeniveau Na meer dan 200 jaar slapende te zijn geweest, begon de Krakatau zich op 20 mei 1883 weer te roeren Een eerste uitbarsting vond plaats in de kleinste kegel; tegen het midden van het jaar volgden er nog meer Op 26 augustus 1883, kort na 12 uur 's mid dags, waren er enorme explosies ge volgd door bijna onophoudelijke kanon- nades, die de gehele dag en nacht voort duurden. De volgende morgen bereik te de uitbarsting haar hoogtepunt en de ze was vier uur later nog op 3.000 mijl afstand te horen. Een uur later voigae nog eens een explosie, die weinig minder heftig was. De werking werd pas de volgende dag geleidelijk minder, maar kleinere uitbarstingen bleven zich nog tot zes maanden daar na voordoen. Na de grote uitbarsting was de helft van Rakata verdwenen; een rots van nog geen kilometer bleef er over Zes kubieke kilometer puimsteen, as en la va werden over de zeeën in de om trek, schepen en eilanden uitgeworpen. .En alsof de verschrikking nog niet erg genoeg was, ging het bovendien regenen en kwam een deel van de uit gestorte massa als modder weer om laag. Drie dagen lang was er maar wei nig daglicht Aardbevingen vernielden gebouwen en door vloedgolven van wel 40 meter hoogte werden 295 kustneder- zettingen op Java en Sumatra geheel of gedeeltelijk verwoest. Meer dan 36.000 mensen verloren het leven. De getijstromingen ondervonden, tot in Europa, invloed van de uitbarsting en overal in de wereld deden zich, maandenlang, vuurrode zonsondergan gen voor. In 1927 begonnen zich met tussenpozen weer erupties onder water voor te doen in de oude krater en in de jaren die volgden ontstond ,,Anak Krakatau," i letterlijk ,,Het Kind van Krakatau," V

Leusder Krant | 1973 | | pagina 11