Nieuw orgel voor het Hervormd Centrum Dia-lezing over Achterveld in de oorlog '40 - '45 Geslaagde nieuwjaarsreceptie van de „Sportstichting" J KONTAKT (BINGO) AVOND GESTOLEN AUTO GEVONDEN Verloren en gevonden Gemeente Leusden Bromfietser hersenschudding na aanrijding PROGRAMMA NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Inbraak in benzine- station DEZE KRANT 1 MAAND GRATIS EN EEN 4-KLEUREN BALPEN Statuten Blijhof goedgekeurd Abonnementsgeld: 13.- per jaar 3.50 per kwartaal WOENSDAG 17 JANUARI 1973 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - De jeugdcommissie van de Sportvereniging Achterveld or ganiseert op zaterdag 20 januari a s. een kontakt-bingo-avond voor alle I ouders van de jeugdige voetballers van I de vereniging Dit is een goede gele genheid voor de ouders om eens ken nis te maken met de leiders van hun kinderen Bovendien zijn er voor wat het bingo betreft een aantal fraaie prij zen te winnen Dit alles wordt gehouden I in de kantine op het Kerstens Sport park Aanvang 20 00 uur ACHTERVELD - In 1940 waren het de mannen van de 227e Duitse Divi sie onder aanvoering van Generaal Sepp Dietrich en in 1945 de Cana dese legermacht die tevergeefs heb ben getracht dwars door de Asschat- terwaterlinie (tussen Hamersveld en Achterveld) te komen. Prins Bernhard had in de dorpsschool één voor Gene raal Blasckowitz ontnuchterend ge sprek, Syes Inquart kwam geblinddoekt aan. Dt alles en nog vele oorlogs herinneringen, omlijst met dia's, volg- VERLOREN Een zwarte portemonnee, inhouden de 3 x f25,-- en wat los geld; een I doublé dameshorloge, merk ,,Bifora" met zwart bandje; een roodzwarte sjaal; een bedelarmbandje, een fototoestel in i zwart plastic tasje; een bruingele hond, genaamd Trixie, een gele schooltas met boeken; een bruine damesfiets, I merk Fongers GEVONDEN Een paar bruine glacé dameshand schoenen. een paar rode kinderhand- schoenen; een oranje gebreide sjaal, een sleutelbos in leren etui; een gouden j ring met steen. Inlichtingen: Rijkspolitie Leusden- Zuid, tel. 03490-12141 Vele vertegenwoordigers van ver schillende sportverenigingen brachten hun nieuwjaarswensen aan het Bestuur van de Sportstichting Leusden Foto Janus Visser. LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 6 januari werd op de Dordogne in Leus den-Centrum een Opel aangetroffen, die enkele dagen tevoren in Soest was ge stolen. De Opel werd door de politie aan de rechtmatige eigenaar terug bezorgd. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 11 januari vond een verkeersongeval plaats op de kruising Hamersveldse- weg - Noorderinslag. Het meisje Cl L uit Leusden-Centrum sloeg bij deze kruising linksaf zonder te letten op de bromfietser E. L L. uit Amersfoort, die haar op dat moment inhaalde. Een botsing was het gevolg. Er ontstond lichte materiële schade aan de brom fiets De bromfietser liep een hersen schudding op den een vijftigtal belangstellenden in ..Buitenlust" te Achterveld waar deze avond - georganiseerd door het Feest comité - werd gehouden. Dorpsgeschiedschrijver J M Schou ten toonde allereerst een 100 tal kleu rendia's over de nieuwbouw in Ach terveld Kapper Van de Koedijk keek over zijn landerijen die door de ge meente waren aangekocht voor de nieuwbouw. Pachter Gard Kok zag de kippenhokken in brand opgaan, zijn pony tussen de rookgordijnen door graasde nog even, pluimveehandelaar Manus Vos kwam er de laatste han del maken en zo ging een stuk weide en natuurgebied - overigens noodza kelijkerwijs - verloren. Men Volgde de bouw van de Christelijke Lagere School, de Katholieke Kleuterschóol en bewonderde de mooie tuinen en huizen van o.m de familie's Van Laar, Van de Burgwal. ,,De Kleine Fliert," ..Hoolhorst," ..De Kieftenpol" en ..Zandbrink Zelfs de 991,4 jarige Opa van de Wetering kwam in de dia-serie nog even om de hoek kijken De 86 dia's van de oorlog 1940-1945 toon de o.m aan de Mobilisatie en waren er zo'n 4 000 soldaten ondergebracht in Achterveld, Stoutenburg en Hamers veld die deel uitmaakten van het 16e Regiment Infanterie Tijdens de oor logsdagen van mei 1940 werd er fel gevochten en werd Achterveld door 3000 granaten zwaar vernield. De boe renbevolking in de buurtschap Asschat kreeg het heel zwaar te verduren, want ze werd twee keer door oorlogsgeweld getroffen Zowel in 1940 als in 1945 gingen de boerderijen in vlammen op en werden de boeren Herder, Van der Salm en vluchtelingen door jonge sol daten van de Hermann Gönng Gruppe neergeschoten De vrijheidsstrijders Wouter Verhoef van ..Bakelaar", Jacob Veerman van .Klein Achterveld," de drie familieleden van Burgsteden van het „Kwade Gat", de gebroeders Van den Berg uit Stoutenburg en de gebroe ders Verhoef uit de Klettersteeg stre den hun strijd tegen een niets ont ziende bezetter Nauwgezet vertelde de inleider van deze avond de oorlogs verhalen van het gebied binnen de ge meente Leusden hetgeen werd aange vuld met enkele gegevens van o m. on dergrondsstrijder Piet Bokkers van „Vinkelaar" en Marcelis Rutte Sr. LEUSDEN/CENTRUM - De N.B.P. heeft sterk de indruk dat veel dames niet op de hoogte zijn van de veel zijdigheid van haar programma's. Velen zullen waarschijnlijk denken dat deze avonden alleen maar voor de gezelligheid zijn. Hiernaast worden echter ook bijeenkomsten geor ganiseerd, die niet enkel gezellig, maar ook leerzaam zijn. Enige punten uit het programma treft U hieronder aan. Donderdag 18 januari- „Leusden van platteland naar stedelijk woongebied Een lezing door drs A. Bertoen uit Bilthoven, tot augustus '72 adjunct- directeur van de Provinciale Plano logische Dienst van Utrech Allerlei problemen van het zich zo sterk uit breidende Leusden zullen onder de loupe genomen worden. Woensdag 21 februari „Meer groen en bloemen in tuin en bak". Deze avond zal verzorgd worden door de Huishoudelijke Stichting ten Plattelande Woensdag 14 maart: Jaarvergadering Donderdag 5 april: Filmavond „langs oude Nederlandse Boerderijen" of „Langs oude Nederlandse Dorps kerken," door de heer K Maat te Drongelen. Op de jaarvergadering kan uit deze onderwerpen gekozen worden. Donderdag 26 april. Dag-Excursie Heineken's Bierbrouwerijen, Amster dam. Dinsdag 8 mei: Avond-Excursie Kwe kerij „Hilhorst", H. Hendriks Naar keuze bloemschikken, behandeling ka merplanten, rondleiding tuinen en kas sen. Woensdag 30 mei Lezing menopau ze Dr J W. v. d Weg-Den Daan, Bilthoven De N.B.P. meldt verder dat de cur sus „Gasten ontvangen" niet door zal gaan. Aan de cursus „Politieke bij scholing" kunt u nog wel deelnemen. Het doel van deze cursus is de vrouw politiek bewust te maken. 25 januari is de eerste avond Inlichtingen hier over bij mevr. Powell, tel. 03496- 1582 en mevr Berends, tel. 03490- 15172 LEUSDEN/ZUID - In de nacht van 7 op 8 januari vond een inbraak plaats in het benzinestation aan de Doornseweg. Een partij snoep, chocolade en mars- repen wordt vermist. De politie scha kelde speurhonden in In Amersfoort konden daarna een vijftal jongens van 15, 16 en 17 jaar worden aangehouden, afkomstig uit Valkenheide. Deze waren bij de inbraak betrokken. Hebt u iets te verkopen9 Plaats een LEUSDERHEITJE! En dat voor een „vooroorlogs" prijsje in deze tijd van „onbetaalbaarheid!" JA, ik wens ook elke week de Leusder Krant in mijn brievenbus om op de hoogte te blijven van wat er in mijn gemeente gebeurt. Noteer mij als abonnee. Ik krijg de krant 1 maand gratis en een 4-kleuren balpen. Naam: Adres: Plaats: Giro: Ik betaal niet direkt, maar wacht op uw bericht. Ik betaal per kwartaal per jaar (doorhalen wat niet van toepassing is). U kunt deze bon zonder gebruik van een oostzegel (die betalen wij voor u) zenden naar: ADMINISTRATIE LEUSDER KRANT Antwoord nr. 211 LEUSDEN Centrum van „Groot Achterveld." Een 15-tal kleurrijke dia's toonde de triomfale intocht van de „Second Battalion Prin cess Patricia's," Canadian Light Infan try hetgeen het slot betekende van een bijna drie uur durende boeiende oor logsreportage (Noot redactie: de oorlogsgeschie denis van de gemeente Leusden werd reeds eerder beschreven in de „Leus- der Krant Het boekje Achterveld Oorlogsdagen 1940-1945 is uitver kocht dit soort bijeenkomsten wel bij zonder leent. Geen wonder dat RODA-sekretaris Rob Slim met trots, alle aanwezigen van harte welkom heette om tenslotte zijn welkomswoord te eindigenmetde beste wensen voor het vereni gingsleven in 1973. Hierna wendde de voorzitter van de Sportstichting, de heer W. A van Zandbrink zich met de traditionele nieuwjaarstoe spraak tot de aanwezigen. Ook hij toonde zich verheugd over de belangstelling en hoopte dat door het beleggen van deze bij eenkomst het kontakt tussen de Sportstichting en verenigingen, alsmede dat tussen de vereni gingen zelf, verstevigd zou wor den. Overigens had de toespraak van voorzitter Van Zandbrink een ernstige ondertoon De toe nemende wensen en het gebrek aan_voldoende financiële midde- len vervult de Stichtingspraeses en tevens wethouder ^an sport zaken met grote zorgen Enige lichtpuntjes waren de realisering van de plannen voor een gymzaal in Leusden-Zuid en uitbrei ding van het Kersten-sportpark in Achterveld. Hiertoe had de ge meente reeds grond aangekocht De grootste problemen lagen nu nog in Leusden Centrum en Zuid. Plannen voor uitbreiding van sportaccommodaties waren er voor dit deel van Leusden wel, doch er moeten nog tal van pro blemen overwonnen worden eer de uitvoering hiervan van start zou kunnen gaan Allemaal ac tiviteiten, aldus voorzitter Van Zandbrink, die veel geld kosten. Daarvoor zijn goede contacten met de overheid onontbeerlijk, want sport en overheid hebben elkaar nodig De kleine honderd aanwezigen bleven vervolgens nog enkele u- ren in gezellig samenzijn bijeen, waardoor het geheel als bijzon der geslaagd genoemd kan wor den Reden genoeg om hiervan een traditie te maken. Wanneer U nu abonnee wordt LEUSDEN - De op vorige week woensdag belegde nieuw- jaarsrecptie van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en - Sport mocht zich in een grote be- I langstelling verheugen. Tal van verenigingsbestuurders, ver- - tegenwoordigers van gemeente I en rijkspolitie, etc. hadden aan de uitnodiging van de Stichting I gehoor gegeven. Kortom sport- minnend Leusden was in al haar I geledingen vertegenwoordigd, een omstandigheid welke een bijeen- komst als deze zo geanimeerd I doet zijn. De premiere van deze nieuw- I jaarsreceptie vond plaats in het RODA '46 kluphuis, dat zich voor LEUSDEN/CENTRUM - Demi- nister van Justitie deelde één dezer dagen mee aan het be stuur van Speel- en rekreatie- vereniging „Blijhof", dat Hare Majesteit de Koningin de over gelegde statuten van deze ver eniging heeft goedgekeurd en de ze goedkeuring heeft bekrachtigd bij Koninklijk besluit van 19 de cember 1972, nr. 95. Deze Koninklijke goedkeuring en erkenning van de statuten en Speel- en rekreatievereniging „Blijhof" betekent voor de voor malige Speeltuinvereniging „Blij hof" een mijlpaal in haar ge schiedenis. Een plezierige bij komstigheid is, dat de minister van Justitie de voorgelegde sta turen ongewijzigd heeft aange boden aan H.M. de Koningin. Hier door is veel kostbare tijd ge wonnen bij het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid voor „Blij hof" en daarvoor zijn leden en bestuur alle dank verschuldigd aan de adviseurs van de Neder landse Unie van Speeltuin Orga nisaties; de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland en niet in de laatste plaats aan de heer H. Hooijer uit Leusden, die zijn bestuur uitgebreide adviezen gaf bij het totstandkomen van deze statuten. De bijzondere ledenvergade ring, die deze statuten goedkeur de, gaf haar bestuur tevens vol macht om een grondige vernieu wing vaD het speelterrein en een uitbreiding van het aktiviteiten- pakket op het programma te zet ten. Deze zaken werden in een rapport over het speel- enrekre- atiewerk voor Leusden aange boden aan burgemeester en wet houders van Leusden en in janu ari vindt hierover een gesprek plaats tussen het genoemd Colle ge en het bestuur van „Blijhof". Het nieuwe orgel in het Hervormd Centrum te Leusden Foto Janus Visser LEUSDEN/CENTRUM - In het Her vormd Centrum is zondag 7 januari het nieuwe, langverwachte orgel in gebruik genomen. Het kleine pijporgeltje, dat aan wezig was, bleek al lang te weinig capa citeit te hebben. Dat er echter voor dit probleem zo vlug een oplossing gekomen is, is voornamelijk te danken aan de heer A. H de Graaf De heer De Graat, orgelbouwer te Leusden-Zuid. werd verzocht een orgel in Den Haag te demonteren en te taxeren. Dit orgel was m het bezit geweest van de heer Holfman. die daar destijds pres. kerkvoogd was Dit orgel was nu in het bezit van de kerkvoogdij in Den Haag en zou eventueel verkocht worden De heer De Graal was van mening dat dit orgel zeer geschikt was voor de zaal van het Hervormd Centrum en attendeer de de kerkvoogdij hierop. Het gevolg van dit alles is geweest, dat het orgel is aan gekocht voor een prijs, die aanzienlijk lager is, dan voor een soortgelijk nieuw instrument betaald zou moeten worden 25 November zijn mevrouw De Vries en de heren De Graaf. Van Surksum, Veenendaal en Uneken naar Den Haag gegaan om het orgel te beluisteren Men is toen direct met de onderhandelingen begonnen en 29 november kwam de koop tot sland. Het orgel is 9 december vervoerd en gelukkig zonder beschadigingen aange komen. De heer Broekema stelde hier- Manuaal I. voor zijn vrachtauto ter beschikking en Spitsgedekt 8' kreeg hulp van zijn zoon en kleinzoon Prestant 4 en van de heren De Vries, Van de Tang, Mixtuur 2-4 st Van Deuveren en Johan van Oosterom. Kromhoorn 8' De heer De Graaf heeft het opnieuw Manuaal II gei'ntoneerd en aangepast aan de ruimte Spitsgedekt 8' Het instrument staat nu dus kant en Roerfluit 4' klaar te pronken Helaas heeft het orgel- Gemshoorn 2' fonds niet aan de verwachtingen voldaan Sesquialtera 2st. De helft van het geld is beschikbaar Pedaal Aan het andere deel wordt echter hard Boudon 16 gewerkt Tremulant Het orgel werd in 1959 gebouwd door KOPPELS II orgelbouwer Van Leeuwen Het heeft 2 Pedaal Koppel 1 klaviers met vrij pedaal Pedaal Koppel II De dispositie is

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3