Gemeente bouwt te snel en te duur met te weinig woningwetwoningen Drs. A. N. Bertoen VEEL BELANGSTELLING VOOR RECEPTIE ST. ANSFRIDUS i i Telefoon nummer politie ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Bebouwing Rozendaal dichter dan op papier Te snelle groei belemmert de sociale aanpassing Belangri jke zaken worden er te snel doorgedrukt Pleidooi voor meer open bebouwing ZWARIEWEG VOORANGSWEG? BESTEMMINGSPLAN DE BIEZEN KAMP TER INZAGE Jongeren koor zingt in Achterveld <^Ceusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 25 januari 19"*3 4e jaargang no. 40 Redactie en administratie Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS LEUSDEN/ CENTRUM - Drs. A. N. Bertoen zou donderdag 18 januari een lezing voor de N.B.P. over Leusden I van platteland naar stedelijk woonge bied" houden Ter elfder ure is dat woongebied" veranderd in,,wooncen- trawat misschcin een duidelijker beeld van deze lezing weergeeft. De heer Bertoen bouwde het onderwerp bijzonder goed op. Zo kregen een al gemene inleiding en de historie van Leusden ook de volle aandacht. Later werd overgegaan tot het Leusden nu, en de avond was eigenlijk te kort om alle aspecten uitvoerig te be- ipreken. ALGEMENE INLEIDING Drs Bertoen begon met een alge- lene inleiding. De snelle groei van ,eusden hangt natuurlijk nauw samen iet de ontwikkeling in heel Nederland in Europa Toen er nog geen goede ver keersmiddelen waren, lag het accent ip het westen Het vervoer de import in export, van goederen hing van de jivieren af De grote ontwikkeling da- jeert van het eind van de vorige en het legin van deze eeuw De industrien be nnen hun opmars en de bevolkings toename werd hoe langer hoe groter m de 19e eeuw groeide de bevolking 'au ons land nog niet zo hard. Ei- as wel een enorm groot geboorte- iijfer maar het sterftecijfer lag ook erg loog (vooral zuigelingensterfte). In deze jorige eeuw deed men er dan ook zo- at 80 jaar over om in aantal te ver- kibbelen van 2 miljoen naar 4 mil- n. Als men nagaat dat ons land lu zo'n 13% miljoen inwoners telt. -is duidelijk 'de ontwikkeling van de laatste (onze) eeuw te zien. Iri 1960 ging men er nog van uit dat Nederland in het jaar 2000 tus- ien de 20 en 21 miljoen inwoners zou tellen Deze cijfers waren echt friet overdreven De Nederlandse be volking groeide in de jaren 1900- p950 harder dan in de omliggende landen B v Nederland 100% (verdubbeld), België 29% toename en Groot-Brit- fa r.ië 31% In 1965 kwam de eigenlijk al in 1947 verwachtte daling tot stand De voor spellingen hielden toen geen stand meer Op dit gebied is men toen studies 1 gaan verrichten De voorspelling van 20 a 21 miljoen is teruggeschroefd tot 15 a 16 miljoen mensen in 2000. In de provincie Utrecht zou de be volking van 120 000 tot 263.000 moeten jpenemen |j> Men heeft streekplannen samenge steld, omdat alles nog geconcentreerd lag om het westelijk gebied. De Noord zee is de drukts bevaren zee en de Rijn de meest bevaren rivier. 1/3 van alle vervoer gaat over de havens van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen De studieplannen zijn opgesteld voor bepaalde provincies Voor Utrecht is dit als volgt: de studie voor de Utrechtse heuvelrug kwam in 1965 klaar, die voor de Vechtstreek in 1968. van Vallei en Eemland (onze sector) in 1970. In behandeling is nu Midden en Zuid-Oost Utrecht en in 1976 zal West-Utrecht zijn plan nen klaar op tafel te krijgen. BEVOLKINGSTOENAME EN WONINGBOUW Het toenemen van de bevolking be- tekent niet, dat er net zoveel wonin gen in verhouding moeten worden bij- Jfigebc )uwd. Dit zijn er namelijk veel meer. De mensen zijn tegenwoordig langer gezond, worden ouder en over blijvende ouders gaan niet zo snel meer bij hun kinderen inwonen. Ze blijven in hun eigen huis. Alleenstaan den woonden vroeger op kamers, maar ui kopen of huren deze in veel ge tallen ook een legen huis Ook is het aantal personen per woning geringer. 8 Het streven van de regering om meer eigen woningen aan de man te brengen, is goed geslaagd De verhouding in het aantal klaargekomen woningen ligt landelijk gezien op deze schaal 40% woningwet-woningen, 40% premiewoningen, |B% vrije sector. jj; De regering heeft helaas niet meer geld voor woningwet-woningen beschik baar Het gros van de bevolking is minder draagkrachtig en voor hen be tekenen deze woningen vaak een uit komst (Er zijn echter nog altijd men sen die zelfs de prijs van een wo ningwet-woning niet kunnen betalen). Hierbij komt nog dat de aannemers vaak liever vrije sector en premie- woningen bouwen, omdat daar meer op wordt verdiend. HISTORIE LEUSDEN Over de historie van Leusden is heel wat te vertellen, zodat hetgeen hieronder staat maar een globaal over zicht is Drs. Bertoen merkte allereerst op het te betreuren dat de historische namen Hamersveld en Leusbroek van de tafel geveegd zijn. Zoals algemeen bekend is, bestaat Leusden uit Leus den - Centrum, Leusden - Zuid, Ach terveld, Stoutenburg en Oud - Leusden Oud - Leusden was vroeger het cen trale punt. Alleen de kerktoren is hier nog een bewijs van De kerk zelf is gesloopt in 1827. In 1828 werd ter compensatie de dorpskerk in Leus broek in gebruik genomen De kerk- paden die nog aanwezig zijn. en de dodenweg" wijzen nog op deze cen trale ligging De oudste boerderijen zijn dan ook bij Oud - Leusden te vinden In die tijd waren de percelen onregelmatig De tweede reeks nederzettingen kwam in de Treek tot stand Men begon toen met coöperatieve ontginningen, waar door regelmatige percelen ontstonden Enige boerderijen uit deze tijd zijn „den Treek",de Welm". ..Loevesijn" „Loef" en „Ravensloot" De aankoop van „den Treek" en „de Welm" door de heer W H de Beaufort betekende het begin van het bezit van de Beau- forts Deze boerderijen zijn vrijwel alle gelocaliseerd aan de Heetverderweg. Waar het woord „Treek" nu vandaan komt, is nog steeds niet zeker Men had namelijk de z g n schaapschi ïften ook wel schaapstreken genoemd. Het woord kan ook „eik" betekenen. De volgende reeks ontginningen en COMMENTAREN MENINGEN Het is juist, dat het gemeen tebestuur - mede op aandrang van de raad - verschillende wegen in het centrum van Leus den opnieuw gaat bezien in het licht van de steeds toenemende verkeersstroom. Een dergelijke herwaardering had kortgeleden tot resultaat dat bijvoorbeeld de Asschatterweg voorrangsweg werd, ook al wacht men met de invoering ervan totdat de geplan de rekonstruktie heeft plaatsge vonden In het midden latend of de Asschatterweg nu gebaat is tot voorrangsweg te worden ge promoveerd, het geeft de wegge bruiker ongetwijfeld een flink stuk duidelijkheid. Iedereen weet weer waar hij of zij aan toe is, wat voordien niet het geval was. Duidelijkheid dus in het verkeer. Maar natuurlijk is er een keer zijde van de medaille. Terwijl de bewoners van de Asschatterweg niet zozeer hun verontrusting uitspraken over het karakter van de weg maar meer over de blijk baar vergaande rekonstruktie, hebben de Zwarteweg-bewoners wel degelijk bezwaren tegen het verheffen van hun weg tot belang rijke verkeersader. Zij schre ven al bij voorbaat een brief naar het gemeentebestuur, waar in zij hun verontrusting kenbaar maakten. Op die brief heeft het gemeentebestuur tot nu toe niet gereageerd Waarom eigenlijk niet9 Het is nu al weer enkele maanden geleden en we kunnen ons niet indenken, dat het onder werp „Zwarteweg" nooit aan de orde is geweest binnen het col lege van b. en w. Temeer niet, nu b. en w. met een voorstel aan de raad komen om de Zwarte weg te verheffen tot voorrangs weg In het voorstel wordt met geen woord gesproken over de brief van de Zwarteweg-be woners, die toch duidelijk heb ben aangegeven wat hun bezwaren zijn Hoewel verschillende raadsleden wel met die brief op de hoogte zijn, hebben de Zwar teweg-bewoners (terecht) geen risico meer genomen. Deze week, vóór de raadsvergadering, heb ben alle raadsleden een afschrift gekregen van de brief die de bewoners aan b. en w. verzon den. In een bijgaande brief ver zoeken de Zwarteweg-bewoners de raadsleden met klem het voor stel van b. en w. om de Zwar teweg als voorrangsweg te gaan bestemmen niet aan te nemen. Wij hopen, dat de raad voorrang zal geven aan de gevoelens van de Zwarteweg-bewoners en het voorstel op z'n minst aan zullen houden om in ieder geval de be woners de gelegenheid te geven zich nader uit te spreken over dit voor hen belangrijke pro bleem. Bert Vos. verkaveling was die langs de Leusbroe- kerweg De vierde reeks was mindtr aaneen gesloten aan de Lunterse b*ek, waar over toendertijd veel vervoerd werd Voorbeelden hiervan zijn ,Bavoort" en „de Heiligenberg", (het vroegere klooster Hokorst, dat in 1660 gesloopt werd Na de reformatie zaten de Katholieken zonder kerk De gelovigei kwamen tot de R K kerk in Hameisveld ge bouwd werd. samen in „Hpeve Ros senberg" DE ONTWIKKELING VAN NU In de jaren '50 kwam eij in Leus broek (volgens drs. Bertoen] een mie zerige woonwijk tot stond. De latere uitbreiding is gelukkig wel foed. Tus sen haakjes betoogde de hetr Bertoen voor betere wegwijzers en loemde de koppeling van Leusbroek aai Bavoort levensgevaarlijk. De gang naar het postkantoor is, dear het mo«ten over steken van zo'n drukke verkeersweg, een heel probleem. Drs. A. N. Bertotn uitte een grote waardering voor do ontwikkeling van Leusden in ruim'.»ijke zin Vooral op papier is het al/emaal heel mooi. De Eurowoningen Iggen, nu ze klaar zijn, echter wa'. dicht op elkaar. Veel kritiek heeft de heer Bertoen op de te snelle gnei van Leusden. Volgens hem woro?n veel belang rijke zaken in onze gemeente, door het gemeentebestuur, er door gedrukt Men maakt dan jebruik van art. 19 en art. 50 lid 8 vm de woningwet. Voor deze behngrijke dingen zou echter de normale procedure afgewerkt moeten worden. Doordat de groei te snel plaats vindt, belemmert het de sociale aanpassing. De woningen in Leusden zijn ook veel te duur Het landelijk percentage van het aantal ge bouwde woningen heeft u al eerder kunnen lezen De verhouding in Leus den ligt als volgt: 15% woningwet-woningen, 45% premie woningen en de rest .vrije-sector wo ningen Diverse gemeenten laten vaak grond- verkoop aan hun plannen voorafgaan Het gebeurt dan maar sporadisch dat Gedeputeerde Staten geen goedkeuring verleent In principe hoeft men na tuurlijk niet met het bouwplan akkoord te gaan. maar het is wel erg moei lijk om deze zaken dan terug te draai en Ook bestemmingswijzigingen worden door gemeenten vaak erdoor gedrukt Vaak zijn deze noodzakelijk, maar zij kunnen ook in 't nadeel van de in woners zijn De uitbreiding van het winkelcentrum, wat wel noodzakelijk is, vraagt wel een heel zorgvuldige voorbereiding. Overigens heeft de actie tegen het winkelcentrum weer een tegenactie op geroepen De eerste fase van het bestemmings plan reikt tot aan de Liniedijk. Drs Bertoen pleit voor een meer open bebouwing Van het sparen van 't na tuurlijk groen komt in de praktijk weinig terecht. De strook knotwilgen in Groenhouten betiteld hij met „mie zerig" Men zou ook meer met de hoogteverschillen in het natuurlijk land schap rekening moeten houden In Groenhouten is de bulldozer erdoor gegaan De gemeente Leusden is aangewezen als groeigemeente. Zoals eerder op gemerkt, gaat het hier echter veel te hard Zoals prognoses voor de to tale bevolking terugliepen, lopen ook voor de diverse gemeentes de getallen terug. Leusden bouwt echter nu nog boven het streekplan De provincie Utrecht is van 1 1/4 miljoen teruggezet op ruim 1 miljoen. Het streekplan voor de gemeente Leusden geeft de groei tot 40.000 inwoners aan. Het gemeentebestuur denkt nog steeds dat het er 52.000 moeten zijn. Als men nagaat dat met de volks telling gebleken is, dat Leusden 9800 inwoners telde en het structuurplan van de gemeente in 1975 19 000 en in 1980 35.000 aangeeft, kan men wel nagaan hoe geforceerd deze groei plaats vindt LEUSDEN/CENRUM - Zondag kon men de zusters vn Huize St. Anfri- dus feliciteren mt hun 75-jarig ju bileum van hun teuis Velen maakten van deze gelegenhtd gebruik. Vooral na de pichtige Heilige Mis uit dankbaarheid roomden de bezoe kers binnen Burgmeester dr A H van der Post kwm ook zijn felici tatie brengen en ield een kleine toe spraak Ook ande? leden van het ge meentebestuur wa?n aanwezig De zusters wain aardig in de bloe metjes gezet enhadden ook andere cadeaus gekregei zoals fruitmanden, een kacheltje ersuprises Het grote getal 75, met 7 guldens op papier geplakt, sprong el erg in het oog Bijzonder leuk beicht! Deze receptie oet voor de zusters erg fijn zijn geweit Veel oude bekenden, zoals leerlingen van de naaischool etc hadden de moeite genomen te komen Wel een bewijs hoe geliefd de inwoonsters van Huize St. Anlridus zijn en wat voor een grote waardering men heelt voor het werk dat zij gedaan hebben en nog doen. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs f3,50 per kwartaal; f 13, - - per jaar Losse nrs. 30 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr Oud-burgemeester Buining en echt genote temidden van de feestvierende zusters van St. Ansfridus. Foto Janus Visser (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Met ingang van 1 februari a.s. ligt gedurende een maand op de ge meentesecretarie, afd. Stads ontwikkeling hetontwerp-bestem- mingsplan De Biezenkamp ter inzage. Bezwaren tegen dit plan kunnen schriftelijk worden inge diend bij de gemeenteraad. Ook zij, die reeds eerder via de arti kel 19-procedure bezwaren in dienden, en hun bezwaren wensen te handhaven, worden verzocht opnieuw hun bezwaren in te dienen, eveneens bij de gemeenteraad, aldus een desbetreffende adver tentie in dit nummer. Er zal in Nederland moeilijk net zo'n snelgroeiende gemeente te vinden zijn. Het is een ongewenst, tempo, dat ver boven het quantum reikt Het streekplan zegt n.l. 24 000 inwoners in 1980. In Leusden is echter nog een goede markt voor vrij dure woningen. Het is een fraaie streekgeineente, die voor veel mensen aantrekkelijk is. Hier door kan het aantal vrije sector wo ningen zo groot zijn. De heer Bertoen beweert overigens niet, dat hier ook de 40% woningwet woningen gebouwd zouden moeten wor den, maar wel meer dan nu het geval is. VALLEIKANAAL Het Valleikanaal, dat nu zo ver vuild is, kreeg ook de volle aandacht. Het Valleikanaal is voor de oorlog tot stand gekomen Na 1960 begonnen echter de moeilijkheden Er werden beken in de bovenloop genormaliseerd of gekanaliseerd 68 000 ha watert op dit kanaal af Er is een plan voor verbetering van de afwatering. Dit zal zo'n slor dige 20 miljoen gaan kosten De heer Bertoen geeft overigens de twijfelachtige geruststelling dat Leusden op Amersfoort gaat lozen WAARDERING In zijn nawoord betuigt de heer Bertoen wel erg veel kritiek op onze gemeente geuit te hebben. Hij heeft echter grote waardering voor hé ge meentebestuur, dat zijn taak als groei gemeente zo serieus opvat en zijn schouders er op deze manier onder zet. Er zijn gemeentes waar ze deze moeite niet eens willen nemen. De gemeente Leusden moet echter wel een erg goede stedenbouwkundige heb ben Leusden bouwt wel in een veel te hoog tempo maar tot nog toe komen de woonwijken bijzonder goed uit de verf. Niets dan lof hierover, aldus de heer Bertoen. ACHTERVELD - a.s. Zondag, 28 januari zingt het Leusder jongerenkoor o.l.v Simon Snel weer in de R K kerk te Achter veld Het thema dat in deze dienst d m v lezingen en muziek is uitgewerkt, handelt over Jona ..in de walvis", in algemene zin: over de twijfel om karakter te tonen. Deze H Mis zal worden voorgegaan door pater v. d. Ven LEUSDEN - Het nieuwe tele foonnummer van de Rijkspolitie Leusden is: 034 9 0 - 1 2 1 4 1

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1