Belangrijke vergadering van commissie Waterschappen en Natte Waterstaat geheim van de zeeplantage VERBETERING VALLEIKANAAL EN EEM: ïetnam- -f fiche j uitverkocht Het nieuwe orgel voor het Herv. Centrum Leuscler kraut strip Kappie en ]le^ ONZE MEDEWERKERS: Mijn lief ligt diep gevroren De plastic vreter mutant 59 ONDERDAG 25 JANUARI 1973. LEUSDER KRANT 9 INGEZONDEN: UTRECHT -Deeer- ste vergadering in 1973 van de com missie waterschappen en natte water staat uit de staten van Utrecht op vrij dag 19 januari 1973 was gewijd aaneen aantal zeer belangrijke en/of wetens waardige zaken van verschillende aard. Uit oogpunt van vergadertechniek, maar evenzeer ook vanwege de deskun digheid waarmee de onderwerpen wer den behandeld, dwong de voorzitter, mevrouw mr. E. A. Haars, het respect af van de leden der commissie, van haar ambtelijke adviseurs en verdere I aanwezigen. Rij de beschrijving van de gang van zaken bij het opmaken van aanbevelin gen ter voorlopige voorziening in het bestuur van het waterschap De Eem, vertelde zij over de vele problemen die waren ontstaan, toen het waterschap Bewesten de Eem en het waterschap Mellen en Peinenburgse Grift alsnum- er 1 op hun voordracht (ieder voor ich) hadden staan twee heren, die ilkaars zwagers bleken te zijn. En dan oog niet alleen maar zgn. .Koude Zwagers!" Wetten en verordeningen die zulks [erbieden moeten nu eenmaal worden lageleefd, alhoezeer men op zichzelf liets tegen de kandidaten had Uitein delijk is via loting en na veel gesprek- ikeii beslist, wie van de beide heren loest uitvallen Veel aandacht kregen zaken uit het esten der provincie, alvorens de an- [ere hoofdzaak, het besprekn van de lezwaren en de beoordeling van het ontwerp-voorstel aan de provinciale staten, betreffende de verbetering Val- S leikanaal en Eem kon aanvangen Drs. P. A Delvaux(VVD)betuigde zijn waar dering voor het rapport ..vrEEMd" dat door de stichting Stichtse Milieufedera tie was ingediend, als aanvulling (toe gezegd) op het reeds eerder ingediend bezwaar' Hij vroeg hierop een schrif telijke reactie te mogen ontvangen en tegelijkertijd om de behandeling van dit onderwerp tot daarna te verdagen, n vraag, die door de heer K P B. Hard geheel werd onderschreven Mevrouw mr. Haars was het daar- ede duidelijk oneens Volgens haar •aren de instanties op de hoogte, dat de ukken op tijd moesten worden ïn- jediend. Zij was bereid om de binnen- ekomen stukken (ook de nota) zorg- [uldig te bespreken, maar motiveerde igelijkertijd waarom er niet kon wor- fen opgeschort. Zij was er voor 99% Beker van dat de brief van het Rijk, waarin de subsidie-aanvrage behandeld was. onderweg is en vond. dat waar de commissie in principe al tot enige Hingen de bereidheid had getoond, op Basis waarvan de aanvragen aan het Rijk waren gedaan, dat bij verder uit stel de positie t o v het Rijk een moei lijke zou worden Spreekster toonde zich bereid zo jodig een aanvulling op de memorie van lelichting te maken en in uiterste geval ien extra vergadering vóór de staten- fergadering van 21 februari te houden Jm daarbij aan het-te laat ingediende- rapport alle aandacht te geven. De heer M Sixma (PAK) onderschreef de op vatting van de voorzitter en wees op de ïhoudelijke eensluidendheid van de frief van de stichting rnet de bezwa- [en en het rapport Met de suggestie van de heer I. A S. Fischer (PAK) dat de visie op het rap id ..vrEEMd' in de aanvullende me- irie van toelichting zou worden opge- LEUSDEN - Op de dag dat Nixon voor vier jaar als president werd ge- installeerd hebben de acties in Neder land tegen de Amerikaanse agressie een nieuw hoogtepunt bereikt, j In honderden steden en dorpen wer den vele tienduizenden raamaffiches verkocht door plaatselijke werkgroe- pen van het comité dat ook de machtige demonstratie in Utrecht van twee weken terug organiseerde i.'ê|ln iedere stad. in ieder dorp. in praktisch iedere straat hangt nu het auiche met de eisen BjNixon teken de vrede, nu Hyietnam voor de Vietnamezen j-gStop de bombardementen op heel ■Vietnam. en blijft hangen totdat de vrede gete kend is LEUSDEN n Leusden werden 325 affiches uit gezet en verdeeld over 4 contactadres sen. t w. in Leusden-centrum, in Leusden-zuid en in Achterveld. Al spoedig kwam op het centraal adres van het plaatselijk werkcomité aan de Asschatterweg 29 de melding binnen dat alle affiches verkocht waren Po gingen om meer affiches te krijgen wa ren tevergeefs. De landelijke oplage welke inmiddels de 200.000 overschre den had. bleek geheel uitverkocht te zijn jl "Pok het resultaat van Amersfoort en Soest was grandioos. Amersfoort bracht 1250 affiches aan de man, welke werden verkocht op scholen, indehuis- aan-huis-actie, op een marktkraam en bij enkele kerken Soest verkocht 960 affiches. De opbrengst van deze Vietnam-actie komt geheel ten goede aan het Medisch Comité Nederland Vietnam, giro nummer 1090400, Amsterdam nomen en de opvatting van de voorzit ter, dat de materie in de vergadering van 21 februari in de provinciale staten zou moeten worden gebracht, werd be sloten om wél het hele onderwerp in de vergadering van heden te behandelen, en de zaken waarover men het niet eens zou worden te behandelen in een extra vergadering vóór de statenvergadering, waarin dan de toegevoegde memorie van toelichting ter tafel zou komen met daarin verwerkt de vragen die nog overbleven en de reactie op het be wuste rapport Streng' eliminerend ging de voor zitter het voorliggende onderwerp te lijf Wat nu accoord is, kan later buiten beschouwing blijven. Aangezien de hoofdopzet de afwatering betreft wilde spreekster eerst dit onderwerp aan de orde stellen Zij betoogde nog eens de noodzaak om een betere waterafvoer in Vallei en Eemgebied te bereiken De heer Sixma onderschreef het af wateringsprobleem en bracht de kwes tie van de veel voorkomende erosie nog eens weer ter tafel De heer Fischer had geen bezwaren tegen de verbetering van de afwatering, omdat dit het gevolg is van een alreeds ge groeide situatie. ,,Een spijtig gegeven, maar het is een gegeven1" De heer P. R Smink (KVP) had be paald geen spijt over de besluiten van de vorige generatie ,,Zij zorgden voor brood in dit gebied", aldus despreker Bebouwing en beekverbeteringen lei den tot steeds snellere waterafvoer," aldus de heer Delvaux, waaropde voor zitter reageerde, dat het peil echter gelijk zal blijver De heer Groenen- daal (PAK) onderschreef het voorstel van de stichting Stichtse Vallei Milieu federatie om schoon regenwater niet af te voeren maar te gaan opslaan. Hei antwoord hierop was, dat het regenwater nu in het randmeer komt en dat opslag in het gebied grote technische moeilijkheden geeft Juist in de tijd van grote regenval is de grond namelnk geheel verzadigd Ir K H. de Kruijk, hoofd van de Civiel technische Natte Waterstaat en Recrea tie te Water van de Provinciale Water staat gaf een technische uiteenzetting over de consequenties Hij vond, met de voorzitter, de oplossing wel con structief maar moelijk realiseerbaar De heer Fischer ging in zijn opvat tingen bijna nog verder ,,De toevoe ging van schoon water aan vuil opper vlakte water komt het geheel uiteinde lijk ten goede" Nadat het onderwerp verbetering van de afvoer van water geheel was be sproken en de leden zich hiermede in principe accoord hadden verklaard, bracht mevr Haars de tweede fase in de behandeling van het geheel aan de orde ,,De Eem is vaarwater" Het feit. dat de Eem vaarwater is werd door geen der leden aangevochten Daarom kon de voorzitter gevoegelijk het volgende punt naar voren brengen: Als dan de Eem vaarwater is, zal er ten behoeve van de scheepvaart (welke belangen dan ook wettelijk behartigd moeten worden) gezorgd moeten wor den voor een beschoeiing! De huidige scheepvaart tast nu eenmaal de water kering aan! Proberen hier onderuit te komen is niet mogelijk Met het aan brengen van een verbeterde beschoei ing is de Eem veilig bevaarbaar voor schepen tot 600 ton Steeds verderging de voorzitter met het toucheren Waar we vastlopen" ,,Als we. zoals is vastgesteld scheep vaart tot 600 ton niet meer kunnen af wijzen (dat zou de klok terugdraaien zijn) en als we het al eens zijn over de noodzaak van voorzieningen ten behoeve van de afwatering, wat voor verschillen houden we dan nog met betrekking tot de uitbreiding van de vaarmogelijkheden tot 1000 ton, zo formuleerde mevrouw Haars ongeveer de volgende fase van de discussie. ,,De hoogte van de beschoeiing zal niet veel veranderen De plaats wel Die zal wat verder weg komen, hetgeen op zichzelf op het landschap niet zo n enorme invloed zal hebben Het water wordt dan breder en dieper, terwijl noodzakelijkerwijs enkele bochten zul len moeten verdwijnen. Nog even de kwestie .natuur" buiten beschouwing latende betoogde mr Haars dat het bevaarbaar maken van de Eem voor schepen van 1000 ton in vloed heeft op twee bochten Die bij de Eeinbrug en bij de Grote Mellen zullen moeten worden weggenomen Bij Zel- dert moest dat toch al en de aanvanke lijk voorgestelde afsnijding bij Eemdijk is reeds afgewezen op grond van natuur wetenschappelijke aspecten Door een vraag van de heer Fischer op het terrein van de financiën werd dit gedeelte van de discussie eerst aange pakt. Duidelijk kwam te liggen hoe Amersfoort, provincie en bedrijfsleven in de totaalkosten van het project zouden gaan bijdragen Van het be drijfsleven moest absolute zekerheid worden verkregen Doordat Amersfoort voor die portie garant staat levert dat voor de provincie geen probleem meer als zodanig op (Amersfoort zal dit in nen middels havengelden). Het feit, dat schepen meestal leeg terug varen is bepaald geen uitzondering Analoog komt dit met veel wegvervoer ook voor. In hoeverre de verplaatsing van de beschouwing van invloed op de natuur wetenschappelijke situatie zal zijn werd door de heer De Kruijk uit de doeken ge daan Het ruimer maken van de bochten zal plaatselijk nadelige invloeden heb ben Met staatsboschbeheer wordt een studie ondernomen voor een meer ver antwoordde beschoeiing, ongeveer con form die op de Loosdrechtse Plassen Men denkt aan een extra soort be schoeiing met rietkragen. De technische bezwaren van de heer Sixma hiertegen (riet heeft overspoe ling nodig) werden door de heer De Kruijk weggenomen door een toelichting niet tekeningen In het geval van de toepassing van de beschoeiing niet rietkragen kan de eerste lager zijn, terwijl het talud meer landinwaarts komt Deze toch wel gelukkige oplos sing bracht de heer Groenedaal tot de vraag of zoiets ook niet mogelijk zou zijn bij het handhaven van de 600 ton-grens De heer Delvaux dacht, dat wanneer de mogelijkheid voor schepen tot 1000 ton zou zijn gerealiseerd deschippers dan misschien zouden trachten met schepen tot 1350 ton de Eein op te varen Zijn vrees werd weggenomen door de heer De Kruijk, die mededeelde, dat dit niet mogelijk was,alleen al reeds door de afmetingen der bruggen Uit de verdere bespreking bleek, dat het aantal schepen van kleiner dan 600 ton in korte tijd met 11 000 was afgenomen van 17.000 tot 6.000. Duidelijk is. dat alleen reeds om economische redenen de tonnage per nieuw sclup stijgt De conclusie, dat bij het niet bevaar baar maken van de Eem voor schepen van 1000 ton, zou leiden tot een weg vervoer van de totaal per jaar 700 000 ton aanvoer met 70.000 grote vracht auto's per jaar leek ons aanvechtbaar Immers, een niet onbelangrijk deel van dit vervoer gebeurt met schepen van minder dan 600 ton. die dit ook in de toekomst zouden kunnen doen De heer Sixma beredeneerde duidelijk de consequentie die er volgens hem is: Als de tendens is vergroting van schepen, heeft óok Amersfoort recht op toegang voor schepen van duizend ton De heer Delvaux constateerde, dat er al schepen van 1000 ton op de Eem varen en dat die daarom geschikt voor deze "aart gemaakt zou moeten worden Dui lelijk werd door gedeputeerde, de hear C H Letschert. en door jhr mr 1. cie Geer van Oudegein gesteld, dat men nu tot de (èigeniijk in prin cipe al aanvaarde) combinatie van af watering en 1000 ton-mogelijkheid moet besluiten en dat zou men dan niet doen zulks ook in de toekomst niet meer mogelijk zal blijken De heer Fischer betoogde, dat zijns inziens straks toch een aantal bedrijven zullen gaan verdwijnen naar geschik tere gebieden dan Amersfoort, waar tegenover de voorzitter en andere leden betoogden, dat die opvatting niet juist is, omdat het vervoer juist goederen betreft die voor Amersfoort en de naaste omgeving bestemd zijn' Na een motivatie sprak de heer Allard zich, vaststellende dat zijns inziens de alter natieven zijn 600 ton of 1350 ton, uit voor de eerste De heer De Geer betoogde nog eens duidelijk, dat niet zozeer de aanvoer zal toenemen, maar dat rnet grotere schepen (minder in getal) ongeveer dezelfde hoeveelheden zullen worden aangevoerd Nadat de heer Sixma nogmaals had betoogd, dat het van slecht beleid zou getuigen om nu niet tot een duidelijke beslissing te koinen en nadat hij con stateerde dat de muur, waar we tegen worden gedrukt, gewoonweg bestaat, vroeg de heer Fischer nog uitspraken van deskundigen over de recreatievaart Hij kreeg als antwoord, dat de ontwerp nota hierover er al ligt Met alle waardering voor de publi citeit over het nieuwe orgel in het Her vormd Centrum, ook van de zijde van de Leusder Krant, menen wij een rectificatie te moeten aanbrengen op het artikel in de krant van 17 janu ari jl. Daarin staat nl.„helaas heeft het orgelfonds niet aan de verwach tingen voldaan" Dit is nl. niet juist en doet tekort aan veel gemeentele den die in een korte tijd zoveel geld hebben bijeengebracht voor dit doel. Momenteel is dit reeds ruim f 15.000,- d.m.v daarvoor bestemde collecten en voor een belangrijk deel met oud papier akties (OPA). In 1972 werd op deze manier ruim f8.000,- ingezameld Nu kwam in no vember '72 plotseling de kans een mooi orgel te kopen, naar de mening van deskundigen zeer geschikt voor het Hervormd Centrum. Deze kans mochten wij niet laten gaan. Ondanks het feit dat momenteel via het or gelfonds nog meer geld binnen moet komen. Dat geld komt er wel In dat vertrouwen hebben wij de beslissing gerust kunnen nemen. Namens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente, K. Uneken sekr. Wilgenlaan 30. Met onze excuses voor deze fout Antwoord aan de heer Visser Sr. Geachte redaksie. Bij het artikel van de hr Visser in deze krant van 11 jan, 1.1. wil ik n.a.v. zijn gissingen omtrent de per soon die verantwoordelijk is voor het Ik vind dit maar een sinistere plan tensoort," sprak de meester na denkend, „om zo opeens een heel schip tot stilstand te brengen dat is niet normaal'" ,,Zo is het maar net," be aamde Kappie. ,,En het wordt ja tijd, dat we aan dat abnormale gedoe een eind inaken Als de bliksem aan het kappen, jongs Hoe eerder we die rom mel gelost hebben, hoe beter!" Even later waren de maatende meesterdruk bezig de taaie stengels van de schroef en het roer los te kappen. Maar dat viel bar tegen. Het vreemde gewas bleek bijzonder goed bestand tegen bijlslagen ,,Oef,pfff'"zuchttedemaat ..Het lijkt wel of er geen eind kointaan al die takken!" ,,Nog even volhou den. jong," moedige Kappie aan ,,A1 zijn alleen het roer en de schroef maar vrij, zodat we ja varen kunnen Die In minder dan geen tijd had het vreem de gewas de plek overwoekerd, die de maat met zoveel ijver had vrijge maakt En toen dat was gebeurd, keer de het zich met al zijn stengels gre tig tot de maat. ..Help! H-help' Het w-wil mij opeten!" jammerde deze ..Dat ziet er niet mooi voor je uit, ome Tjeerd," nep Okki. naar beneden springend ,,Die plant wil natuurlijk wraak nemen op je, voor dat kappen!" „Treiterkop jammerde de maat, die hoe langer hoe meer op een reus achtig knolgewas begon te lijken met dunne stem. ,.M-moet je me nou n-nog bang m-maken ook! Help liever om me te- te pellen!" Daar waren Okki en de meester al mee bezig, maar Kap pie, die hoofdschuddend aan de re ling stond, vond niet dat het erg op schoot ,,Wat een rare groeisels mompelde hij verbijsterd ,,Aan de enen kant kap je ze weg, aan de an- ene kant kap je ze weg, aan de an- sels raar, hoor Maar ik moet ja zorgen dat ik de Kraak hier als de bliksem vandaan krijg. Ik heb geen zin om m'n schuit onder mijn neus te zien veranderen in een plantenbak Na een hevige strijd van man tegen plant, moest het gewas het toch tegen Okki en de meester afleggen. Deze kap ten de laatste stengels door die de maat met de moederplant verbonden en toen werd de jammerende stuur man aan boord gehesen, als een wan staltig grote plant, die verpot moest worden Terwijl Okki en de meester de arme maat onder vrolijk gelach begonnen te snoeien, zat Kappie ech ter met een bezorgd gezicht in zijn hut. „Dat is me ja een toestand," mop perde deze. „We kunnen blijven kap pen tot we een ons wegen, maar als dat dekselse spul telkens zo vlug aangroeit, komen we hier ja nooit weg Was hier nou maar een eiland in de buurt, dan kwam er nog wel 'ns een schip deze kant uit. Op dat ogenblik werd zijn zorgelijk gepeins onderbroken door een kreet artikel in de krant van 21 -12-'72 op merken dat die persoon niet zo be langrijk is Belangrijker zouden zijn ideeën kunnen zijn die hij deelt met zovele anderen Doordat de h'r Visser nogal nega tief is ta v protest en demonstratie wil ik hierop reageren. Te meer daar ik onlangs in de Ainersfoortse Cou rant een ingez stuk vond van de heer Berg die ook zo zijn twijfels had Natuurlijk hebben zij, die proteste ren wel verstand van de zaak waar voor zij opkomen Er wordt ook niet gedemonstreerd om de demonstratie zelf Ik weet niet of de hr. Visser ooit aan een vorm van aksievoeren heeft meege werkt Uit zijn artikel blijkt van niet Ik ben toevallig wel iemand die diver se malen de straat opgegaan is omdat een bepaalde zaak aandacht verdient die ze op een andere wijze beslist niet zou krijgen. Bij zo n protest voer je een aantal leuzen mee die nogal ekstreem gesteld zijn en niet van vandaag op morgen gerealiseerd zullen kunnen wor den De bedoeling is echter dat er iets begonnen wordt B v het denken v.d mensen over zaken die ze altijd al als „vanzelfsprekendhebben erva ren eens van een andere hoek gaan be zien Waarom is het eigenlijk alle maal zo Wie heeft dat allemaal voor mij uit gedacht en wil ik het eigenlijk wel zo Stellig is het niet zodatdecontesteren- den „pasklare' oplossingen hebben voor de diverse problemen, die ook weer met elkaar verbonden zijn Er zijn echter zaken die door een men taliteitsverandering een oplossing voor diverse zaken kunnen brengen Denk aan ontwikkelingshulp, defensie, mil- jeuvervuiling Als er nu eens niet door Nixon gemoord zou worden in Nrd Viet nam Dan zouden protesten niet no dig zijn. Nu er wel protest nodig is zijn er nog velen die zich af vragen of dit wel nuttig is Jawel! Wij kunnen onmogelijk toelaten dat onze nato-bondgenoot zo n vernie tiging brengt Zolang als Nixon het vertikt het akkoord van okt. '72 te tekenen zal er tegen zijn geweld geprotesteerd wor den. Daarbij zullen wij ons moeten afvragen of het niet wenselijk is onze deelneming aan defensielasten voor Navo-doeleinden sterk te verminde ren Ook wij zijn verantwoordelijk middels onze belastingcenten voor de nood in Nrd. Vietnam Laten we die mensen direkt helpen en geld storten op postgiro 1090400 van Medisch Comité Ned.-Vietnam. Nu lijden er mensen die geholpen moeten worden Voor f 10.- zijn er voor 30 kinderen vitaminen tegen ge volgen van voortdurend verblijf on dergronds in schuilkelders Voor f25,- zijn er vijf potten zilver-brand- wondzalf voor napalmverbrandingen Als we zien naar de nuljeuverpes- ting in eigen land zal het bij zeer wei nigen opkomen om te zeggen dat we toch maar door moeten gaan met op voering van produksie We zullen pro- duksie moeten verminderen, minder kinderen op de wereld moeten zetten, de mens zal niet meer prestatie-ge richt opgevoed moeten worden Ontwikkelingshulp is echte hulp als we de ontwikkelingslanden echt eko- nomies helpen. Wij Nederlanders zul len in e.e.g.-verband een veer moeten laten voor hen Bert v. Middelaar. Linnaeusparkweg 39. ASD -1006 ACHTERVELD/STOUTENBURG: (Algemeen en sport) De heer A. M v. d Berg, De verjaegde Ruyterweg 10, Achterveld. Tel. 03425-311. LEUSDEN/CENTRUM: (Algemeen) Mevrouw P A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/Centrum Tel 03496-2101. (Sport/voetbal) ook voor Leusden/Zuid. De heer J. P. H. v. d. Berg, Asschatterweg 42a, Leusden/Centrum. LEUSDEN/ZUID: (Algemeen) Mevrouw A. de Knijff, v. Hardenbroekv Lockh. laan 30, Leusden/Zuid Tel. 03490-11415. (Sport, ook voor Leusden/Centrum) De heer I. Hoogendam, K. Julianalaan 89, Leusden/Zuid Tel 03490-12464. FOTOGRAAF: Janus Visser, Driftakkerweg 6a, Leusden/Centrum. Tel. 03490-21178 REDAKTIE: Postbus 11. Finnmark 3, Leusden/Centrum Tel. 03496-1495. SL UITIN( wS TIJD Sluitingstijd nieuws en advertentie's dinsdagmiddag 12 uur. Inleveren nieuws bij onze correspondenten- uiterlijk maandagavond boooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooc woorden gaven de maat, die mets lie ver wilde dan weer varen, nieuwe kracht Met een pik haak begon hij het kracht Met een pikhaak begon hij het taaie gewas uit alle macht uit elkaar te trekken, zodat er al spoedig een open plek was ontstaan. Maar toen klonk er een waarschuwende kreet van boven „Pas op, jong' Achter je... Deksels nog an toe! Daar komt het ja weer aan gegroeid!" TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG het boek extra wordt benadrukt Ner gens in het boek komen wonderlijke uitvindingen of fantastische toekomst ingrediënten aan de orde Het is pure SF. maar dan gebracht vanuit een hedendaagse basis zonder de onwerke lijkheden. die tal van andere science fiction-roinans kenmerken Aanbevo len' Prijs f3,00 van de binnenstormende Okki „Land in zicht!" riep de scheeps jongen opgewonden „Kan niet," antwoordde Kappie met een blik op zijn kaarten „Er is hier mijlenver geen land in de buurt, jo chie Ga jij dus maar weerMaar Okki liet hem niet uitspreken „Toch is het zo. Kappie." hield hij koppig aan. „Een eiland, aan stuur boord!" Frederic Pohl schreef in 1969 zijn, in Nederland bij Born uitgegeven, boek over het invriezen van mensen De onsterfelijke diepvriesmens In dat zelfde jaar schreef de Deense schrij ver A. Bodelsen zijn boek „Fryse- punktet" over hetzelfde onderwerp. In tegenstelling tot Pohl, die zijn hoofd figuur een veilig aantal eeuwen in de vrieskist stopt om hem dan in een totaal onherkenbare wereld rond te laten dartelen als een kat in een vreemd pakhuis, schrijft Bodelsen voor wat mij betreft op een geloofwaardiger wijze over de diepvriesmens. Het invriezen gebeurt in 1975 en het ontdooien vindt nauwelijks twintig jaar later plaats. Op een fascinerende wijze weet Bodelsen de gevoelens van de eerste diepvriesmens te schetsen en ook de wereld na twintig jaar geloofwaardig over te laten komen op de lezer On danks de geboekte wetenschappelijke vooruitgang blijft de mens kwetsbaar, op welke manier ook Bovendien onder kent Bodelsen in zijn boek de proble men. die zich kunnen voordoen bij het invriezen van mensen. Want het is beslist geen sinecure om alles wettelijk waterdicht te regelen Onder de titel „Mijn lief ligt diep gevroren ver scheen de Nederlandse versie van „Frysepunktet kortgeleden bij de uit geverij Het Spectrum te Utrecht in de Prisma/SF-reeks (nummer 1531) Het is het verhaal van Bruno, die vlak voor zijn invriezen kennis maakt met een knap danseresje en een kind bij haar verwekt Zelfs na twintig jaar kan hij het meisje niet vergeten. Hetblijkt.dat zij eveneens is ingevroren met een be schadigde rugwervel, wachtend op be tere tijden. Ondanks alle wetenschap- pelijke, medische pogingen, gelukt het niet Bruno het meisje te doen vergeten en ten einde raad vriezen ze hem op nieuw in. inet de belofte hem gelijk tijdig te laten ontwaken met het danse resje Het zijn juist degeestelijke span ningen van de hoofdpersoon, die Bo delsen op een knappe wijze beschrijft en waardoor de geloofwaardigheid van Hoewel Bruna haar 1500ste Zwarte Beertje nadrukkelijk niet als SF pre senteert, is er voor mij geen twijfel mogelijk: het is essef, zij het dan gesitueert in een waarschijnlijk nabije toekomst „De Plasticvreter, mutant 59" van de Engelse schrijvers Kit Pedler en Gerry Davis, is een uitste kende roman. Het verhaal kan zich - bij wijze van spreken - in werkelijkheid morgen afspelen. Kernpunt van dit boek is, dat de onaantastbaarheid van plastic ernstig wordt ondergraven. Er ontstaat een bacterie, die plastic aantast, ja het zelfs opvreet. Deze plasticvreter bete kent voor de hedendaagse maatschappij meer dan een nationale ramp. Het be tekent een catastrofe. Want ga maar na wat is er tegenwoordig niet van plastic? Stel u nou eens voor, dat alle plastic in een tijdsbestek van 24 uur zou verdwijnen, zonder dat het door iets anders wordt vervangen. Wat dan? Onze maatschappij zou op een enorme wijze worden ontwricht. Elektrische storingen, omdat de (plastic) isolatie van de verbindingen is verdwenen. Ver keerslichten vallen uit, 'reinverbin- dingen funktioneren niet meer, omdat het omvangrijke stelsel niet meer in goede banen is te leiden Vliegtuigen storten neer. Kortom: de mens beleeft een nachtmerrie van de eerste orde. Want hoe moet men op zeer korte termijn een afdoende bacterie-doder ontwikkelen, die de enorme vraatzucht van mutant 59 afremt en liefst stopzet? Pedler Davis hebben dit thema op sublieme wijze uitgewerkt Het is niet alleen science fiction. Het is mééi dan dat: het is een avontuurlijke nacht merrie, een misdaadroman vol ver rassende ideeën, een adembenemend boek. Het is een boek, waarmee het feit, dat Bruna haar 1500ste Zwarte Beertje het licht deed zien, op uitste kende wijze wordt geaccentueerd. Aanbevolen aan de liefhebbers van Essef, van misdaadromans, van avon turenromans, van liefdesromans, kort om aan iedereen, die van een goed boek houdt Prijs f3,50 (318 bladzijden spanning van het begin tot het einde). Bert Vos

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9