Rekonstruktie-plan Burg. de Beaufortweg door raad aanvaard Zwarteweg voorlopig nog geen voorrangsweg Tevens aanleg le deel Groene Zoom K.T.V. Grootbeeld ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Advertentie- kosten Raad drong aan op het verkeersrapport Vuilnis.... Sluitingstijden horecabedrijven in weekend BOUWSTOF ALANDSBEEK OPGEHEVEN eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL h/viiuciuag 1 iGuiucJii 4e jprgang no. 41 Redactie er> administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De burge meester de Beaufortweg zal eindelijk worden verbeterd. Het heeft drie jaar geduurd voordat b. en w. met een alter natief plan op tafel is gekomen, nadat Gedeputeerde Staten het aanvankelijke ontwerp als „te kostbaar" van de tafel veegde. Het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey ontwierp toen een nieuw plan, dat donderdagavond door de raad werd goedgekeurd. De rekonstruk- tie van de burg. de Beaufortweg zal samenvallen met de aanleg van het eerste gedeelte van de Groene Zoom (tussen de Noorderinslag en de Beau fortweg). Vanaf de Hamersveldseweg tot aan de Groene Zoom zal een fietspad aan beide zijden van de weg worden aangelegd, alsmede een voetpad. De weg zal worden verbreed tot zes meter. De rijwielpaden zullen 2.50 m breed worden. Vanaf De Groene Zoom en de Heiligenbergerweg zal de huidige breedte van de weg worden gehand haafd en zullen ook geen fietspaden worden aangelegd. Men verwacht na melijk, dat door de aanleg van de Groene Zoom het overgrote deel van het auto-verkeer niet verder zal ko men dan de Groene Zoom en dan van deze weg gebruik zal maken. Uiteraard zullen op dit weggedeelte wel ver- keersbeperkende maatregelen worden genomen. Men denkt daarbij bijvoor- I beeld aan het instellen van een één- Ichtingsverkeer. In dat geval zal ter lijner tijd kontakt worden opgenomen et de bewoners. De heer Van Spaendonck (D'66): „De ;trijd is dan eindelijk gestreden. Het leeft maar liefst drie jaar geduurd )e belastingen zijn toen verhoogd om de kosten van de verbetering te kunnen pbrengen. Ik neem aan, dat het voor- ggende plan wel de beste oplossing is als het maar liefst drie jaar heeft oeten duren voordat het gereed is. et die Groene Zoom ligt het wat mij ?treft wat vreemd Het zal in het totaalplan wel passen, maar zo op het ferste gezicht zie ik dat nog niet. let is wel zaak, dat die Groene Zoom nel wordt gerealiseerd, zodat het iansluit op de rekonstruktie van de ^urg. de Beaufortweg Zo niet, dan is het geen beste oplossing" De heer van Spaendonck vroeg zich echter wel af, of het tweede gedeelte van de burg. de Beaufortweg zo nodig opnieuw be straat dient te worden „Ik zou het geld liever besteden aan verbetering van de Asschatterweg", aldus de democraat. Burgemeester Van der Post beves tigde, dat de aanleg van de Groene Zoom wel degelijk wordt gezien in samenhang met de rekonstruktie van de burg. de Beaufortweg. „De reali satie zal op niet al te lange termijn plaats vinden". Op dit kaartje is globaal de lig ging aangegeven van De Groene Zoom ongeveer in noord-zuidrichting op de burg. de Beaufortweg geprojekteerd. De heer Van Spaendonck (D '66). Tweede gedeelte Burg. de Beaufortweg niet herstraten: geld voor slechtere wegen ge bruiken. Gemeente-architect Roggenkamp kreeg de gelegenheid uit te leggen, waarom het tweede gedeelte herstraat dient te worden „De burg. de Beau fortweg is DE fietsroute naar Amers foort. Ik veronderstel, dat u nooit met de fiets deze weg hebt bereden Dan zou u wel anders praten. Overigens is de Asschatterweg niet de slechtste weg. De Leusbroekerweg bijvoorbeeld is veel harder aan herstraten toe". De heer Van Maanen (AR) had ook bezwaren tegen het tweede gedeelte van de burg de Beaufortweg. Hij ver onderstelde, dat zodra de Asschatter weg (nabij winkelcentrum) definitief zal worden afgesloten, het auto-ver keer op de burg. de Beaufortweg ook af zal nemen. Hij stelde voor om al het autoverkeer via de Noorderinslag naar Amersfoort te leiden Burgemeester Van der Post onder streepte het betoog van de heer Rog genkamp „Het karakter van de weg is medebepalend geweest voor de aard van de rekonstruktie. Het is de fiets route naar Amersfoort. Het onderha vige voorstel is de meest juiste Het autoverkeer op het eerste deel zal bovendien niet zo toenemen, omdat er alternatieve wegen zullen komen. De fietsers op deze route moeten méér beveiligd worden en dat gaat met deze rekonstruktie gebeuren". De heer Van Maanen was het er mee eens, dat er fietspaden moeten komen, maar hij vond de rekonstruktie tóch nog te duur. „Zodra we verkeers maatregelen op deze weg gaan nemen, verliest de weg haar funktie ten aan zien van het doorgaande autoverkeer". Burgemeester Van der Post bestreed dit. „Het autoverkeer zal op het eerste gedeelte van de burg. de Beaufortweg zeker niet verminderen, want de ge noemde verkeersmaatregelen gaan pas gelden op het tweede gedeelte na de Groene Zoom" De heer Mandemaker (PvdA): „De ze weg is in het verleden onontwik keld gebied geweest. Ik dacht dat re habilitatie van deze weg het inlossen is van een ere-schuld aan de bewoners We moeten wel zo snel mogelijk een doortrekking van de Groene Zoom naar de Rijksweg bestuderen en trachten te realiseren". Burgemeester Van der Post: „De Groene Zoom heeft de bijzondere aan dacht van het gemeentebestuur. Maar wanneer de realisering van de door trekking zal plaats vinden durf ik nog niet te zeggen" De heer Van Woudenberg (CHU) „Af sluiting van het tweede gedeelte van de Beaufortweg voor autoverkeer acht ik niet wenselijk Het instellen van een éénrichtingsverkeer is beter Voordat er echter maatregelen getroffen worden dient wel overleg te worden gepleegd met de bewoners" Volgens de voorzitter is er reeds een brief verzonden over dit onderwerp aan de bewoners van de burg. de Beaufort weg. De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van b. en w. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De Zwarte weg zal voorlopig nog geen voorrangs weg worden. Dat was het resultaat van de aktie, die bewoners vlak voor de raadsvergadering van vorige week onder de raadsleden voerden. Het ak- tie-comité, dat reeds enige tijd gele den een brief naar b. en w. zonden, waarin zij hun verontrusting uitspra ken over de toekomst van de Zwarte weg en graag nadere toelichting wilde hebben van het gemeentebestuur ten aanzien van de plannen van het ge meentebestuur met deze weg (onder meer aanleg rijwielpad), zal binnen afzienbare tijd antwoord van b. en w. kunnen verwachten. Het gemeentebe stuur bij monde van de heer Van der Post zegde de raadsleden toe, dat de bewoners antwoord zullen krijgen. Overigens hadden de raadsleden niet alleen bezwaren tegen het feit, dat b. en w. verzuimd hadden de Zwarte- weg-bewoners in deze zaak te betrek ken, maar vonden ook, dat het promo veren van een betrekkelijk klein deel van de Zwarteweg tot voorrangsweg tot verkeersverwamng zal leiden (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Kuijpers (PvdA) bracht vorige week tij dens de rondvraag in de raad de advertentiekosten weer ter sprake, die mensen moeten be talen, die willen bouwen. Per aan vraag dient f 110,-- te worden betaald, terwijl in één adverten tie soms wel vijf of meer bou wers staan vermeld. De heer Kuijpers achtte de prijs van f 110,-- per persoon niet in ver houding staan tot de kosten van de advertentie. „De gemeente moet met deze vorm wel een aardig winstje maken," zo ver onderstelde hij. Hij stelde voor om artikel 41 van de legesver ordening zodanig te wijzigen, dat de te betalen bedragen wat re delijker werden. „Temeer om dat een aannemer, die bijvoor beeld 52 woningen wil bouwen hetzelfde bedrag betaalt als ie mand, die bijvoorbeeld zijn schuurtje wil verbouwen. De mensen ervaren dat als een on recht." Burgemeester Van der Post ontkende ten stelligste dat er sprake zou zijn van enorme winsten. „De prijs van f 110,-- per aanvrager van een bouw vergunning is de gemiddelde prijs die de gemeente betaalt aan ad vertentiekosten," zo stelde hij vast. „Maar wij willen wel be zien, in hoeverre wij differen tiatie kunnen aanbrengen in het tarief. In de financiële commis sie kan daar over gesproken wor den." Bovendien hadden verschillende raads leden ernstige bezwaren tegen het steeds maar weer opnieuw nemen van incidentele maatregelen op verkeers gebied, terwijl men nog steeds „met smart" wachtte op het beloofde „ver keersrapport oude kernen ".dat door de Verkeerscommissie zal worden op gesteld. De raadsleden waren van me ning, dat men hierdoor een onvoldoende overzicht had over het totaal van de verkeersmaatregelen en de eventuele gevolgen daarvan. Zij drongen bij b. en w aan op een spoedig laten ver schijnen van het verkeersrapport. Bur gemeester Van der Post nam aan, dat de verschijning van het rapport nu niet zo lang meer op zich zal laten wachten De heer Van Tiel (VVD) opende de rij sprekers Hij zei beslist niet geluk kig te zijn met de incidentele verkeers maatregelen. „De beoordeling wordt hierdoor steeds moeilijker. Ik wachtte liever op het rapport, waardoor ik een totaalbeeld krijg van de situatie Ik heb bij een vorig voorstel ten aanzien van deze materie gezegd, dat het beslist de laatste keer was, dat ik er mijn stem aan zou geven. Het voorstel de Zwarteweg (althans een deel) tot voor rangsweg te bevorderen, stuit bij mij ook op verkeerstechnische bezwaren Want wat gaan we doen? We gaan een stuk weg van vierhonderd meter voor rangsweg maken Dan krijgen we een voorrangskruising bij de Brug. de Beaufortweg en even later ook nog bij de Asschatterweg Het geeft verwarring en er zullen dan ook prompt ongelukken door ontstaan. Op deze wijze ben ik in ieder geval tegen het voorstel en geef Burgemeester mr. A. H van der Post: Verkeersrapport zal nu niet «iwer zo lang op zich laten wachten De heer Van Tiel (VVD): Voor rang voor Zwarteweg-gedeelte werkt verwarrend. b. en w in overweging het voorstel terug te nemen". De heer W F H van Spaendonck (D'66) was het met de heer Van Tiel eens „Ik stel voor het voorstel terug te nemen, zo niet, dan stem ik tegen" was zijn commentaar. „Bovendien vind ik het getuigen van onzorgvuldig be stuur, dat een brief van oktober 1972 nu nog steeds niet is beantwoord Kortgeleden konstateerde ik, dat een. brief van 1969 pas nu door b en w van een antwoord werd voorzien. We maken daarmee een slechte beurt en lopen steeds meer vast in deze proce dures. De mensen willen nu eenmaal antwoord. Ik verzoek u dar. ook een grotere mate van zorgvuldigheid te be trachten Ik ben van mening, dat een affaire als dat van de Biezenkamp aan dit soort onzorgvuldigheden te wij ten is geweest. Men hoeft een antwoord niet binnen een paar dagen te ver wachten, maar het hoeft ook geen maanden, of zelfs meer dan een jaar te duren". De heer Van Maanen (AR) „Ik zal kort zijn Ik sta achter de vorige sprekers Ik ben niet verkeers-des- kundig genoeg om er een goed oordeel over te vellen, maar toendertijd heb ik van de rekonstruktie van de Herte- kop gezegd, dat ik het een onding vond. Nu geven autoriteiten toe. dat het inderdaad een onding is". Waarmee de heer Van Maanen alleen maar wilde zeggen, dat het met die verkeerson- kunde van hem nog wel meeviel. Hij was het met de heren Van Tiel en Van Spaendonck eens en vond ook de voorgestelde maatregel een onding, „Ten aanzien van de brief van de Zwartewegbewoners wil ik slechts op merken, dat door het niet tijdig be antwoorden ervan het gemeentebestuur de moeilijkheden naar zich toehaalt. Dat is iet nodig" De heer Kuijpers (PvdA): „Ik stel eveneens voor het voorstel terug te nemen, en de bewoners van de Zwar teweg eerst te horen De bewoners COMMENTAREN MENINGEN Volgens een politiebericht in deze krant is er een klacht inge diend bij de politie wegens het deponeren van huisvuil voor ge meentelijke gebouwen. Bewoners van pasgebouwde wijken zouden hun vuil daar hebben gedeponeerd omdat de vuilnisophaaldienst ge weigerd had de zakken mee te nemen. Er zouden, weer aldus het politiebericht, verkeerde zakken zijn gebruikt. Onze in formatie luidt anders. Eind vo rige week werden wij opgebeld door boze bewoners van Walstro in het plan De Wetering. „Ons huisvuil wordt - ondanks her haalde verzoeken van onze zijde aan de gemeente - niet opgehaald. Wij hebben nu dat vuil maar bij de gemeente op de stoep gedepo neerd." Het kan inderdaad zo zijn, dat er verkeerde zakken worden ge bruikt, maar was dat ook niet het geval toen indertijd de eer ste woningen in andere nieuw bouwwijken werden opgeleverd? Ook toen regende het aanvanke lijk klachten bij de gemeente over het niet ophalen van het huisvuil. Van de zijde van de ge meente is toen gesteld, dat voor nieuwe bewoners een overgangs periode zou worden ingesteld. Terecht dachten wij, want ie dereen weet hoeveel rommel er na een verhuizing aan de kant van de weg gezet moet worden. Om dan stringent te gaan stellen, dat er alleen Gozu-zakken gebruikt raoeen worden, is niet erg rede- Iijk, want de nieuwe burger van Leusden is nog niet zo ingebur gerd, dat hij meteen met alle bepalingen op de hoogte is. Een klein beetje soepelheid kan dus best betracht worden. Overigens bereiken ons steeds meer klachten over de slechte kwaliteit van de Gozu-zakken. Volgens velen zijn zakken van an dere merken momenteel beter. Ook in de raad is de kwaliteit van de Gozu-zakken reeds aan de orde geweest. B. en w. beloofden toen te onderzoeken of de kwa liteit inderdaad zo was achter uitgegaan. Een andere inwoner van Leus den vond het de hoogste tijd wor den om over te gaan op papie ren zakken. Hij deed de sugges tie om daarvoor gebruik te ma ken van papieren boodschappen- zakken, die door warenhuizen en supermarktsjieschikbaar worden gesteld. Het is dan natuurlijk wel zaak om die zakken op de da gen van het grof-vuil ophalen neer te zetten. Dat brengt ons tenslotte op het laatste punt in deze kwes tie. Op de d agen dat er erof vuil wordt opgehaald, is het wel toegestaan om andere dan Gozu- zakken te gebruiken. Is de kwali teit van die zakken dan ineens wel goed? Het lijkt ons nodig dat het probleem van de vuilnis zakken opnieuw wordt bezien De ontstane irritatie bij de bewoners is begrijpelijk, temeer daar de prijs van de Gozu-zakken kort geleden is verhoogd. V hebben daar, dacht ik. recht op." De heer Van Dijk (KVP) sloot zich ook bij deze mening aan Hij ging nog een stapje verder en stelde voor de Zwarteweg in haar geheel voorrangs weg te maken om onduidelijkheden te voorkomen. Bovendien zag hij niet, waarom b. en w. op dit moment geen toelichting kat geven op de toekomst van de Zwarteweg. De heer Ossendrijver (KVP): „Jam mer, dat dit weer gebeurd is. Het ging de laatste tijd al wat beter Toch hoor ik nog regelmatig, dat de gemeente niets van zich laat horen. Het zijn soms maar kleinigheden. Verder ben ik voor een spoedig verschijnen van het verkeersrapport. We moeten er geen warboel van maken" De heer Huurdeman (KVP)- „Ik be treur het, dat de brief niet is beant woord. Het lijkt mij een misverstand toe. Ten aanzien van de Asschatterweg is het toch ook allemaal naar ieders genoegen geregeld?" De heer Van Woudenberg (CHU) hield het kort: „De vorige sprekers hebben het uitstekend gezegd. Ik heb er verder niets aan toe te voegen" Burgemeester Van der Post: „Men is al geruime tijd bezig met een ver keersrapport ten aanzien van de maat regelen voor de oude kernen. Ik mag (Van de redaktie) LEUSDEN - Het latere sluitingsuur van de horecabedrijven tijdens de week ends in de gemeente Leusden is ver lengd. Zoals bekend gold voor deze latere sluitingsuren een proef van een half jaar Deze verlenging (van de per manente vergunning) verspeelt een horecabednjl als blijkt, dat deze zich niet aan de tijden heeft gehouden. Al dus burgemeester Van der Post naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Van Spaendonck (D'66) Overigens wordt over deze kwestie nog een gesprek gevoerd tussen ge meentebestuur en politie (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De b.v. Eurowoningen kan haar aan nemer in het plan Alandsbeek I opdracht geven de reeds gestarte, maar door GS stopgezette bouw verder te vervolgen. Bij het ge meentebestuur van Leusden is namelijk de toen ontbrekende verklaring van „Geen bezwaar" van GS binnengekomen. Op de vraag van de heer Van Wouden berg (CHU) of door de stopzetting een prijsverhoging mogelijk is, antwoordde de heer Van der Post, dat het financieel wel moeilijker was geworden. aannemen, dat het niet zo lang meer zal duren voordat het rapport op tafel komt. Wat betreft de beantwoording van de brief meen ik, dat het schriftelijk beantwoorden misschien wat lang kan duren. In zo'n geval geven wij meestal een tussenbericht aan de briefschrij vers. Dat is in ieder geval wel de ge woonte als er nog bepaalde adviezen moeten worden ingewonnen Het is geen kwestie van onzorgvuldig be stuur, misschien wel van een onzorg vuldige administratie. In het verzoek van de Zwartewegbewoners wordt een toelichting gevraagd over het hoe en het waarom van een rijwielpad, dat in 1974 zal worden aangelegd. Het lag in onze bedoeling deze brief te beant woorden op een tijdstip, dat het des betreffende plan gereed zou zijn. Dit plan zou dan in het antwoordschrijven worden bijgesloten ter verduidelijking. Het ontwerp is nog niet klaar, omdat het pas in 1974 gerealiseerd dient te worden. Een tussenbericht zou hier op z'n plaats zijn geweest", aldus de voorzitter. „De Zwarteweg is momen teel nog een toeleidingsweg naar de rijkswegen. De zijwegen zijn te groot in aantal om te volstaan met voor rangskruisingen, vandaar dat wij voor stellen om dat gedeelte tot voorrangs weg te maken. Deze maatregel vloeit voort uit een moderne opvatting van het verkeer, maar ik wil wel om een gemotiveerde toelichting vragen aan de verkeerscommissie, zodat u een en ander beter zult kunnen beoordelen. Maar waarschijnlijk zal de verkeers commissie er niet veel aan toe te voegen hebben. De Hamersveldseweg heeft een ander karakter. Het is niet juist om dit gehele tracé voorrangs weg te maken". De heer Van Tiel (VVD) vond dit laatste geen enkel argument! Ook de burgemeester de Beaufortweg heeft veel zijwegen en de Hamersveldseweg heeft evenveel zijwegen als het ge- deelt Zwarteweg Vanuit dat oogpunt gezien, zouden die wegen dan ook voorrangswegen moeten worden, het geen niet is gebeurd". Voorzitter Van der Post: „Hetvoor stel gaat naar de commissie terug als de raad hiermee instemt". De heer Van Spaendonck (D'66): „De raadsleden worden vaker gecon fronteerd met dit soort zaken. Ik wil mijn opmerking van „onzorgvuldig be stuur" terug trekken, maar ik verzoek het college wel de administratieve af handeling van brieven van burgers beter in de gaten te willen houden, want daar schort wel het één en ander aan". De heer Van der Post „Momenteel studeert men op een beter systeem" Het voorstel werd door b. en w. terug genomen. Tot slot merkte bur gemeester Van der Post echter nog wel op, het een hachelijke zaak te vinden als raadsleden zich op gaan werpen als verkeersdeskundigen. Leusden-C. vanaf 1948.-

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1