Mandemaker (PvdA) wil instelling van een R.O. begeleidingscommissie Bevestiging en intrede nieuwe predikant REALISATIE WINKELCENTRUM DE BIEZENKAMP UITGESTELD Bestemmingsplan De Wetering Burgemeester: „Raad is voldoende geïnformeerd" Dependance streekschool in Lensden RICHTING LEUSDEN/Z. WORDT BETER AANGEGEVEN Krijgt Leusden ontheffing van de selectieve investerings heffing Ruilbeurs Blijhof Blijhof vraagt actieve medewerkers Artikel-19 procedure vervallen verklaard Stichting clir. kleuterschool in Achterveld afgewezen Bouw van Groenhouten kan starten GEEN SUBSIDIES MEER Vanavond begroeting ds. Kooman en afscheid ds. Willemse DONDFROAG 1 FEBRUARI 1973 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag avond keurde de raad het ontwerp- bestemmingsplan ,,De Wetering"goed, nadat gemeente-architect de heer Rog- genkarap het plan in hoofdzaken van een toelichting had voorzien en enkele raadsleden enkele kritische opmerkin gen hadden geplaatst. De heer Mande- maker (PvdA) had bezwaar tegen de gevolgde procedure. Een globaal be stemmingsplan diende volgens hem ge presenteerd te worden aan het begin van de rit" en niet, zoals nu het geval is," terwijl het grootste deel reeds is gerealiseerd. JJiWanneer een goede handelswijze wordt gevolgd (geheel overeenkomstig de wet op de R.O.) dan kan de commis sie Ruimtelijke Ordening ook zo goed Hogelijk funktioneren. Nu komt het accent zwaar op het gemeentebestuur te [liggen. Daarbij komt, dat een bege- Bmingscommissie Ruimtelijke Orde ning (volgens artikel 61 vandegemeen- Hfet) nog steeds ontbreekt, zodat er De heer Mandemaker (PvdA): Globaal bestemmingsplan aan be gin van de rit presenteren! ook niet voldoende sprake is van samen spel en tegenspel lk moet er wel op aandringen in de toekomst de globale bestemmingsplannen te presenteren bij de start van de bouw en niet halverwege of bijna aan het eind van de rit Burgemeester Van der Post bestreed (Van de redaktie) l^LEUSDEN - Ondanks eerdere ont kenningen van loco-burgemeester Van 'Sndbnnk in de vorige raad naar aan leiding van vragen van de heer Mande- mkker, bleek uit het antwoord van burgemeester Van der Post vorige week donderdag toch, dat de streekschool vooi partiële leerplichtigen deels on dergebracht zal worden in de LTS aan HLeusderweg te Amersfoort. Volgens .Informatie. die de heer Mandemaker Jiil gekregen, zou de vestiging van deze «ooi de eerstkomende drie jaar in Leusden uitgesloten zijn pit laatste bleek niet het geval te zijn Volgens burgemeester Van der POS! zal een dependance van deze school in Leusden worden gevestigd, „■et het ministerie zijn bepaalde af spraken gemaakt Het probleem was het )ehodigde geld We hebben het ministe- iril een soepele financiële regeling l/oorgesteld. We wachten nu op het ant- Rmbrd van het ministerie.' Jrgentieverklaring jpenbare leuterschool in ichterveld (Van de redaktie) - ACHTERVELD - Bij het ge meentebestuur van Leusden is de urgentieverklaring binnenge komen voor de bouw van een openbare kleuterschool te Ach terveld. Het ligt in de bedoeling aldus een mededeling van burge meester van der Post, dat deze School wordt ondergebracht in i een mobiel lokaal, dat naast de I apenbare basisschool aan de UBCerkdijk zal worden opgetrokken. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zolang de ANWB nog geen permanente richtingborden hebben geplaatst, die duidelijk vanaf d<>Noorderin slag dè weg aangeven in de rich ting van Leusden/Zuid, zal de ge meente tijdelijke en duidelijker borden plaatsen. Dit naar aanlei ding van een desbetreffend ver zoek van het VVD-raadslid Van Tiel. Zoals wij reeds in deze krant schreven, is het voor niet- inwoners bijzonder moeilijk om vooral bij avond de juiste weg naar Leusden/Zuid (via de Ba- voortseweg) te vinden vanaf de Noorderinslag. Hierin zal dus nu verbetering worden gebracht. dit. Hij verdedigde het gebruik van ar tikel 13 van de wet op de R O waardoor het mogelijk is een globaal bestem mingsplan later te presenteren. ..Zon der dit artikel zou de wet op de Ruim telijke Ordening nog onhandelbaarder te hanteren zijn dan nu het geval is." zo was zijn mening ..Ondanks de te ne men horden komt dankzij dit artikel tenminste nog een redelijk aantal woningen tot stand. Vooral in een snel groeiende gemeente als Leusden wordt hiermee de efficiency bijzonder ge diénd De uitwerking van de detail bestemmingen worden ui nauw kontakt met de commissie R.O. uitgevoerd De commissie is ons inziens dan ook zeer goed geïnformeerd. Het is ondoen lijk om in deze situatie plannen met een groter aantal mensen door te nemen dan nu het geval is Wij betrachten de nodige zorgvuldigheid bij het uitwerken en bovendien is het een goede gewoonte de raad in een informele vergadering in globale bestemmingsplannen te be trekken (Van de redaktie) LEUSDEN - Burgemeester en wet houders van Leusden zullen alles in het werk stellen om onthefling te ver krijgen van de wet op de selectieve investeringsheffing. Dit antwoordde burgemeester Van der Post op een desbetreffende vraag van de heer Man demaker (PvdA). De heer Mandemaker vond het een levensnoodzaak voor Leus den, dat een dergelijke onthefling zou worden verkregen Burgemeester Van der Post was dat volledig met hem eens ..Anders wordt Leusden een slaap stad,' was zijn mening LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 3 februari van tien tot 12 houdt Blijhof opnieuw een ruilbeurs in haar club gebouw aan de Ansfriduslaan. LEUSDEN - In de Leusder Krant van 17 januari werd melding ge maakt van de Koninklijke Goed keuring van de nieuwe statuten en de erkenning van Speel- en rekreatievereniging „Blijhof". Hoewel het bestuur erg blij is met deze erkenning, wil het niet stil blijven staan bij deze - toch wat formele - zaak. Voor de prak tijk van het speel- en rekreatie- werk in Leusden is nu de uit voering van de aangekondigde planneD van belang In de loop van dit jaar staat de verandering van de speeltuin tot een uitge kiende, eigentijdse tuin op het werkprogramma Ook het op zetten van een tweede speelzaal is hard nodig. Daarnaast vraagt het groeiende ledental om een steeds deskundiger begeleiding van het kreatieve werk binnen de winterklubs en de spelmogelijk- heden in de (nieuwe) tuin. De uitbreidingsplannen voor het ge bouw, die een verruiming van aktiviteiten mogelijk moeten maken, vragen veel tijd en des kundigheid. „Blijhof" doet van harte een beroep op de inwoners van Leus den, die mee zouden willendenken en werken in het belang van alle kinderen van Leusden. De nieuwe statuten voorzien immers in het aanbieden van de aktiviteiten aan alle kinderen in onze gemeente Er wordt hierb;' liet alleen ge dacht aan bestuurders (een pen ningmeester en tweede sekretaris staan op het verlanglijstje) maar ook en vooral aan werkgroepen die zich in kunnen zetten voor de afzonderlijke projekten. Het se- kretanaat zal u uiteraard graag nader informeren wanneer u be langstelling heeft: Wilgenlaan 70, tel 03496 - 1703. feoooooooooooeoooocooooooq LEUSDEN/CENTRUM - De realisatie van het winkelcentrum De Biezenkamp in Leusden/Centrum zal worden uit gesteld. Gedeputeerde Staten van Utrecht deelden dit aan de indieners van de bezwaarschriften mee in een desbetreffende brief, waar ook de te volgen gang van zaken wordt geschetst. GS schrijven de bewoners: „De uitvoerige en gedocumenteerde toelichting, welke de heer K Grool in de op 4 januari gehouden hoor zitting - mede namens u - op de tegen het onderwerpelijke bouwplan inge diende bezwaren heeft gegeven, is voor ons aanleiding om al hetgene, dat hetzij schriftelijk hetzij mondeling dienaangaande naar voren is gebracht, aan een nader diepgaand onderzoek te onderwerpen Ook afgezien van het vorenstaande, stellen de vele en veelzijdige aspecten, die nu eenmaal aan de uitbreiding van een winkelcentrum als het onder havige zijn verbonden, ons voor de vraag of - in plaats van hierop voor uit te lopen - met de realisering van een dergelijk bouwplan niet beter kan worden gewacht tot het bestem mingsplan. waarmede het bouwplan in overeenstemming moet zijn, rechts kracht heeft verkregen Aangezien voor onze uiteindelijke beslissing in deze veel zal afhangen van de raad tegen het ontwerp-plan „De Biezenkamp waarin het bouwplan moet passen, in te dienen bezwaren, menen wij bedoelde beslissing in elk geval te moeten aanhouden totdat wij ook van de inhoud van deze bezwaren en van de weerlegging hiervan in het voorstel van burgemeester en wethou ders van Leusden aan de raad hebben kunnen kennis nemen Mocht u derhalve van mening zijn, dat uw bezwaren tegen het voorne men tot uitbreiding van het winkel centrum ook thans nog onverkort gel den, dan menen wij u in overweging te moeten geven deze gedurende de maand waarin het ontwerp voor het bestem mingsplan „De Biezenkamp" ter se cretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen, aan de raad opnieuw kenbaar te maken Naar wij van de zijde der gemeente mochten vernemen, ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur de tennzagelegging van het ontwerp met ingang van 1 februari as te doen plaats vinden De juiste datum zal tevoren in de Nederlandse Staatscou- (Van de redaktie) ACHTERVELD - Het verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Neder landse Hervormde Scholen met de Bij bel te Stoutenburg om medewerking voor het oprichten van een christe lijke kleuterschool te Achterveld is door de raad afgewezen. In een gesprek met het bestuur heeft het gemeente bestuur er op gewezen, dat in een ge meente met minder dan 50.000 inwo ners voor de oprichting van een bij zondere kleuterschool een minimum aantal leerlingen van 30 is vereist. De Kroon kan in bijzondere gevallen (na de Onderwijsraad gehoord te heb ben) dit aantal lager stellen, maar nooit op minder dan 20 Volgens de lijst van het schoolbestuur zouden 11 kin deren de kleuterschool bezoeken, die men wilde onderbrengen in de hal van de N.H. basisschool aan de Walter van Amersfoortstraat. „De wet is op dit punt zeer stringent, zodat wij dit verzoek beslist moeten afwijzen aldus .burgemeester van der Post, die zich er wel over had ver baasd, dat het schoolbestuur, ondanks het gesprek, toch een verzoek had in gediend De heer Meinema (CHU) drong erbij het gemeentebestuur en de raad op aan een soepele houding aan te nemen in het geval het aantal van 20 leerlingen is bereikt De heer Kuijpers „Dan nog kan de raad niet op het verzoek ingaan, omdat het minimum aantal kinderen 30 is, en alleen de Kroon een uitzondering mag maken in bijzondere gevallen „Dit rant, in één of meer dag- of nieuws bladen, die in de gemeente verspreid worden, en op de gebruikelijke wijze bekend worden gemaakt De bekend making houdt mededeling in van de bevoegdheid tot het indienen van be zwaren." Gedeputeerde Staten van Utrecht get. Verdam, voorzitter get. van Zanten, griffier De beslissing van G.S houdt de afwijzing in van het door de raad van Leusden op 6 juni 1972 (met de grootst mogelijke meerderheid van stemmen) genomen voorbereidingsbe- sluit ex artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 der Woningwet Bovendien bete kent deze beslissing ook. dat de norma le procedure gevolgd dient te worden Artikel 19 geldt dus niet meer en daarom kunnen niet alleen de belang hebbenden bezwaren indienen, maar iedereen in de gemeente Leusden kan zijn of haar bezwaren naar voren brengen bij de raad binnen de ge stelde termijn Deze bezwaren kun nen eventueel tot in hoogste instan tie (de Kroon) worden gehandhaafd De raad dient zich uit te spreken over de eventueel naar voren gebrach te bezwaarschriften Het Biezenkamp-comité vindt het overigens wel vreemd, dat het ge meentebestuur in de raad van 25 ja nuari geen enkele mededeling aan de raad heeft gedaan over deze beslis sing van GS, hoewel toen de tervisie- legging van het ontwerp-bestemmings- plan reeds bekend was gemaakt. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Men kan starten met de bouw van 145 woningwetwoningen, 193 premie- woningen en een scholencomplex in het plan Groenhouten. Bij de gemeente is een verklaring van „geen bezwaar" binnengekomen van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De heer Meinema (CHU): Soe pele houding aannemen ten op zichte van stichting Christelijke kleuterschool te Achterveld werd door burgemeester van der Post bevestigd. De heer Van Maanen (AR) vond het verrassend, dat het schoolbestuur te gen beter weten in toch met een ver zoek was gekomen Het voorstel van b en w het verzoek van het schoolbestuur af te wijzen, werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard LEUSDEN - Vorig jaar staakten de stemmen tijdens de behandeling van de voorstellen van b en w geen subsidie meer te verstrekken aan het Kon Wil- helminafonds en de Nederlandse Hart stichting Vorige week werd opnieuw gestemd De uitslag was ditmaal het tegenovergestelde Alleen D'66. AR en CHU stemden tegen het voorstel van b en w. geen subsidie te verlenen aan het Kon Wilhelminafonds Zij waren ook tegen het voorstel om geen subsidie meer te verlenen aan de Nederlandse Hartstichting Tegen dit laatste voor stel was ook de heer Ossendrijver van de KVP De voorstellen van b en w werden aangenomen LEUSDEN/CENTRUM - Vanavond zal in het Hervormd Centrum een gemeente-avond worden gehouden, waarop de beide predikanten, die nauw aan Centrum verbonden (zullen) zijn, in het middelpunt staan. De gemeente wordt dan de gelegenheid geboden met ds. Kooman en zijn vrouw kennis te maken. Men vertrouwd er op dat veel mensen van hun belangstelling blijk zullen geven, ook al zijn deze misschien al op de kennismakingsavond geweest, die op het bezoek van ds. Kooman volgde. Een grote belangstelling is voor de familie Kooman een prettig entree Nu een nieuwe predikant intrede zal doen, heeft ds Willemse aangekondigd zijn werkzaamheden te zullen beëindi gen en afscheid te nemen van „Ha- mersveld" Burgemeester mr. A. H van der Post in een geanimeerd gesprek met dominee Kooman Foto Janus Vis ser. delijk uitkomen dat ds Kooman nu in een heterogeen Leusden komt. waar de problemen ook aanwezig zullen zijn. De huidige groei van de gemeente geeft ook de predikant veel werk Ds Kooman kan dan wel alle werking hebben van col lega's, kerkeraad, e d zonder de woorden: „lk ben met u" redt men het niet Hij stelde dat het werk momenteel ernstig wordt verzwaard door de woor den geweld - sex - dood - haat Ds Kooman zal dan ook predikant zijn voor zowel Leusden-Centrum als Leusden-Zuid. Hierbij zal hij bijge staan worden door ds Sirag Na het „ja" van ds Kooman op de door ds. Sirag gestelde bevestigingsvragen be steeg deze na zang en gebed de kansel Zijn Schriftlezing handelde over Mat- theus 823-27 Ter afsluiting van de dienst werd het woord gevoerd door J P van Eijsden namens de kerkeraad Deze herinnerde aan het verleden van de St. Joriskerk. Dit was. aldus de heer Van Eijsden, heel wat anders dati de gemeente waarvan ds. Kooman nu voor ganger is geworden een nieuwe wijk, een jonge gemeente waar naast de oude, vele nieuwe inwoners zijn Na afloop maakten velen van de mo gelijkheid gebruik de nieuwe dominee van Leusden geluk te wensen. Burgemeester mr A H van der Post feliciteert mevrouw Kooman. Fo to: Janus Visser Gezien de vele contacten die ds Willemse heeft gelegd bij bezoeken aan huis en ziekenhuizen, op catechi saties e d verwacht men dat veel gemeenteleden van deze gelegenheid gebruik zullen maken Hoewel de gemeente-avond in prin cipe voor Centrum is bestemd, is het ook denkbaar dat mensen uit Zuid deze avond aanwezig willen zijn Uiteraard zijn ook zij van harte welkom. Aangezien begroeting en afscheid betrekkelijk veel tijd in beslag nemen, zal de avond beginnen om 19 45 uur. Overigens werd ds. Kooman zondag middag in Amersfoort bevestigd door ds. Sirag tot predikant van de Her vormde Gemeente te Leusden Deze bevestiging vond plaats in de St. Joris kerk. Daarna deed hij zijn intrede. Bevestiger was ds W Sirag uit Leus den en organist de heer W. van Surk- sum. Het kerkkoor Hamersveld, o.l v de heer Broekman verleende ook haar medewerking In zijn prediking (tekst. „Ik ben met u". Richteren 6 16) liet ds Sirag dui velen stonden in de rij voor een korte kennismaking met dominee Koo man en zijn echtgenote. Foto Janus Visser

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3