Het sterrenhoekje geheim van de zeeplantage Telefoon nummer politie Kapitein Rob: De schatten van de Esmeralda PLANT VAN DE MAAND Bij. er eens in Leiisder Kraiit strip Kappie en het Hoogland gaat aktie voeren tegen annexatie Uitvoering LISTDUJSA DEZE KRANT KUNT U NIET MISSEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 LEUSDER KRANT I - 31 - Het duurt niet lang of de uitkijk van de „Esmeralda", het vlaggeschip van Don Juan d' Anas, schreeuwt van zijn uitkijkpost: „Zeerovers in zicht! Zij maken zich klaar om ons aan te val len!!" Onmiddellijk treft Don Juan zijn maatregelen Kort en beslist geeft hij zijn bevelen „Alle hens aan dek en de kartouwen gevechtsklaar maken COMMENTAAR Hoe jonger hoe beter, zou men in zekere zin kunnen zeggen, als het gaat om een voorspoedige ontwikke ling van het gebit. Daarop werd al thans de nadruk gelegd in een arti kel in een blad voor het Kleuteronder wijs, waaraan we een en ander voor ons commentaar ontlenen Om te beginnen „Er hebben zich in de tandheelkunde de laatste jaren ontwikkelingen voorge daan die hoop geven op de bereikbaar heid van een gesteld doel. het tand heelkundig welzijn der bevolking. „Van groot belang is vooral het ogen blik waarop de voorlichting wordt ge geven. Voorlichting op de lagere school is te laat. De informatie moet zo vroeg mogelijk beginnen, deze gelegenheid doet zich voor aan de arts, de wijk verpleegster en aan de kruisorgani saties". „Helaas is het zo, dat tandheelkundige voorlichting op de lagere scholen in vele gevallen - mosterd na de maal tijd - is. Verschuiving van de voor lichting naar zuigelingenbureaus en kleuterscholen is dringend noodza kelijk, hierdoor worden ruimere per spectieven geopend. In het onderwijs systeem op de kleuterschool bestaat meer gelegenheid voor het geven van tandheelkundige voorlichting. Boven dien zal het effect ervan groter zijn „De betrokkenheid van de moeder met -9- wel... dat is niet gewoon' sprak hij Okki en de maat, die uit de verte beverig „Heb ik het niet gezegd- al- hadden gezien, dat Kappie moeilijk- iemaal ellende en narigheid! Maar heden had met een bloem, kwamen niemand wou naar me luisteren!" haastig naderbij gesneld. Kappie haastte zich intussen om een „Kijk eens ome Theerd.' riep Ok- gedeelte van zijn mond vrij te ma- ki opgewonden „Die bloem heeft de ^en van kleverige massa, ouwe bovenop z'n boegspriet gespuwd! „Umpf-bloeb- Hou op met dat ge.. Wat een sappige plant is dat!" blifffff.. grien, klont!" riep hij ge- Maar de maat raakte door het ge- ergerd „Dacht je dat ik me door zo'n beuren geheel van zijn stuk „Zie je sakkers groeisel laat tegenhouden? Ze- In februari kunt u de volgende pla neten met het blote oog bewonderen: 1. Mercurius. Mercurius is alleen vanaf 15 februari 's avonds laag boven de westelijke horizon zichtbaar. Hij is helderder dan de helderste sterren in zijn omgeving maar hij moet in de avondschemering bekeken worden. 25 februari is hij het best zichtbaar. 2. Mars. Mars is 's morgens laag in het zuidoosten te zien. Hij is onge veer net zo helder als de helderste sterren in zijn omgeving, door zijn opvallende rood-oranje achtige kleur en zijn eigen beweging is hij toch ge makkelijk te vinden, 's Ochtends 28 februari is er een samenstand tussen Mars en de Maan In Australië wordt Mars bedekt door de Maan 3. Jupiter. Jupiter is aan het einde van de maand nog lager dan Mars in het zuidoosten zichtbaar. Hij is wel ongeveer 7 x helderder dan Mars. 4. Saturnus. Saturnus is 's avonds en het begin van de morgen hoog boven de zuidelijke horizon te zien. Hij staat in de buurt van de heldere ster Aldebaron in het sterrenbeeld de LEUSDEN - Het nieuwe tele foonnummer van de Rijkspolitie Leusden is: 03490 - 1214 1. -7- Ofschoon de maat en de meester niet erg veel zin hadden om het on bekende eiland nader te onderzoeken, durfden ze toch niet langer tegen- stribblen, toen Kappie hen er streng op wees, dat zulke ondernemingen nu een maal tot de plicht van een zeeman be hoorden. Toch duurde het nog een hele tijd, voordat de Kraak de steven wendde Er ging eerst een hevige worste ling met de slingerplanten aan voor af, die immers het roer en de schroef omstrengeld hielden. Door beurtelings driftig vooruit en achter te laten draaien, slaagde de meester er tenslotte in, om de groot ste trossen kwijt te raken Doch naar mate zij het eiland naderden, werd de wonderlijke plantengroei dichter en dichter, de bladeren en stengels namen in omvang toe en zo kon het dan ook niet uitblijven, dat de Kraak opnieuw vastraakte. En dit keer lag het schop werkelijk muurvast „Denk erom, er wordt ja niet ge kapt!" waarschuwde Kappie „Anders begint alles weer te groeien en dan komen we hier helemaal nooit meer uit." Toen wenkte hij Okki en de maat. „Jullie koersen met mij op dat ei land aan - de meester blijft aan boord," besliste hij kort?- „M-maar hoe.... hoe komen we aan land? vroeg de maat benauwd naar de drabbige plantenmassa kijkend, die er tussen hen en het eiland lag „Lopend, klont" antwoordde Kap pie terwijl hij van boord klom „Die bladeren hier zijn zo dekselssterk.dat ze zelfs jouw platvoeten wel verdra gen!" En de maat zag met grote schrik- ogen toe. hoe Kappie en Okki kwiek van blad tot blad begonnen te sprin gen... „Nee, dacht Kappie, terwijl hij van blad tot blad huppelde. „Met Sargas- sowier heeft dit groeisel niks te maken, kan ook niet, want we liggen hier ja in een heel andere golfstroom. Dus is er iets overgehaalds met die plan ten'" Broedend keek hij om zich heen en daarbij viel zijn oog opeens op een grote witte bloem van vreemde vorm, die uit het groen omhoog stak. „Dat is ja helemaal sterk!" mompelde hij verbaasd. „Bloemen op zee. Het wordt hoe langer hoe fraaier!" Dat werd het ook, want toen hij goed voor zich uit keek, zag hij dat er nog veel meer van die witte bloemen waren en dat hun aantal toenam, naarmate zij dichter bij het eiland groeiden. „Een complete bloemenhof net als vroe ger bij grootje, in Lependam!"stelde Kappie vast en hij krabde zich eens onder zijn pet. Toen boog hij zich over een der bloemen om de eigenaardige bloesem wat nader te onderzoeken. Dat had hij evenwel niet hoeven te doen! Nauwelijks was zijn neus de grote bloemkelk genaderd, of deze schoot met een ruk vooruit, niet om hem het onderzoek gemakkelijk te maken, maar om een hoeveelheid sterk riekend en kleverig vocht in zijn ge laat te spuiten. -6- „Wel alle deksels!" riep Kappie door zijn kijker turend. „Verdraaid, het is zo.daar ligt ja een eiland .com pleet met bomen! Ik laat me kielha len, als ik daar ja iets van snap' Volgens de kaarten zitten we hier mijlenver van het eerste eiland af..." Even gleed er een peinzende trek over zijn gelaat. „Maar als dat laatste waar is," dacht hij hardop „Hoe komen die dekselse planten hier? Nee. dat klopt ja niet. Ik geloof veel eerder, dat dit een onontdekt eiland is en dat die plan ten daar vandaan komen." De maat stiet een hol geluid uit. „Een on-ontdekt ei-eiland?" „Maar d-dan kunnen er wel w-wilden wonen! Als die planten m-mij al op w-wilden eten. dan zullen die wilden dat zeker d-doen! Daar k-kan niks goeds van k- komen!" De meester wierp een argwanende blik op Kappie, die nog steeds pein zend voor zich uit stond te kijken „Als je het mij vraagt, is er iets sinisters met dat eiland sprak hij pessimistisch. „En we moesten het maar stiekum onontdekt laten, vind ik." „Nou, maar ik wil er wel heen! Dit is toch zeker een kanjer van een kans om beroemd te worden!" riep Okki geestdriftig. „Ik begrijp jullie niet Maar uit de dreigende blikken, die het tweetal hem toewierp begreep hij wel. dat de maat en de meester er weinig voor voelden om beroemd te worden. Tenslotte nam Kappie het woord „Het is mijn plicht als zeeman. sprak hij. „Om dit eiland te onderzoeken, te beschrijven en op kaart vast te leg gen. En zo is het maar net'" Zijn scheepsvolk zwoegt en werkt om de „Esmeialda" gevechtsklaar te ma ken. Het is niet de eerste maal dat zij minder prettige ontmoetingen op volle zee hebben gehad Don Juan d' Arias staat aan de reling met zijn opperstuurman. „Wat denkt gij, stuurman, zouden wij die onver laten kunnen verschalken? Hebben wij enige kans tegen hun drieste praktij- deze vorm van onderwijs is hechter dan met het lager onderwijs. Maar het is beter en het zou ook juister zijn, dat de interesse voor de gebitsverzorging nog eerder begint en daarmede komen wij steeds meer op het terrein der (huis-) arts. Bij een goed georganiseerde begeleiding van de aanstaande moeder en ook later in de periode na de bevalling, moet het mogelijk zijn dat de tandarts kan in haken met zijn informatie-overdracht. Goed samenspel tussen kinderarts, huisarts, kruisorganisaties en derge lijke is gewenst omdat vertegenwoor digers uit deze groepen de aanstaande moeder en de moeder met het jonge kind daadwerkelijk zien De tandheel kundige voorlichting zal dan ook door hen ter hand moeten worden geno men." Al heel jong er mee beginnen dus. Moeders, die het beste voor haar kindertjes wensen (gezondheid, goed onderwijs, mooie kleertjes en noem maar op), zullen er graag aan mee werken Geef ze dan de wapens die ze nodig hebben. Besturen en ouder commissies van kleuterscholen moeten het (nog) maar eens op hun agenda plaatsen. Daar zouden we eigenlijk een wedstrijd van moeten maken: de kleu terscholen van kinderen met de ge zondste en mooiste gebitjes! Laten de belangstellenden zich daar maar in vastbijten. R EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! DE FAMILIE FICUS De ficus-familie is een groep van planten die tegenwoordig steeds meer uit de motteballen wordt gehaald. Dit komt vooral door de eenvoudige ver zorging die een ficus-soort vraagt. Ook een oorzaak is het groeiende mil- lieubewustzijn van de mensen die steeds meer „groen' in hun huis willen heb ben. Ficus-planten kunnen tame lijk groot worden, zelfs tot 2 a 3 meter Ze verlangen een vochtige at mosfeer, hetgeen U kunt bereiken door ze vaak te sproeien. Water geven doet U met lauw water, terwijl U de plant beslist niet kouder moet zetten dan 15 graden C Het meest bekend is de ficus elastica, die in haar natuurlijke omgeving tot 25 m hoog kan worden. De grote leer achtige bladeren zijn donkergroen en elliptisch van vorm. Minder bekend, maar toch steeds meer gevraagd is de ficus lyrata. Deze plant heeft 60 cm lange vioolvormige bladeren, lichter van kleur als de ficuslastica, met een lichte adertekening Verder kennen we de ficus diversifolia, wat een hele aparte verschijning is in deze familie, de bladeren zijn plm 7 a 8 cm. lang, donkergroen en driehoekig van vorm. Typisch zijn de kleine gele vijgachtige vruchtjes, die ontzettend lang de plant sieren. (Denk aan de gewone eetbare vijg, de Ficus carica!) De ficus ben- jaminü is de boomvorm onder de fi cussen. die u zelfs kunt kopen tot 2 a 3 meter grootte en die vooral in een grote hal erg goed tot z'n recht komt. De bladeren zijn plm 10 cm lang en ook donkergroen van kleur. De kleinste onder de gekweekte ficus sen is de F repons met kleine hart vormige, lichtgroene blaadjes die plm \/2 cm. groot zijn Dit soort kan men zowel laten hangen als klimmen Kijkt U eens meer uit naar de fa milie ficus, ze zijn beslist uw aan dacht waard' Henk Hendriks De muziekvereniging „Lisiduna" houdt a s. vrijdag 9 februari 1973 haar jaarlijkse winteruitvoering in de kantine van Pon's Automobielbedrijf aan de Bavoortseweg (aanvang 7 30 uur) Na hét muziekprogramma onder leiding van de dirigent de heer F H. Reynen, het optreden van het tam bours en majorettenkorps (met o.a. gasten uit China en Rusland) Tot slot de finale Na de finale ge zellig dansen met dansmuziek van Toon Steenbeek uit Amersfoort. ken?" De ojjperstuurman is vol q de moed. Hij ziet wel kansen ontkomen aan de rovers „Er i klein eilandje in de buurt, sigd zegt hij. „Het heet Nido de Brr het moet maar klein zijn Als wel heen konden gaan, zouden wij del van het eiland kunnen gebruikecj dekking in de rug." veraardappel, die je bent!" En met boze stappen haastte hij zich verder, in de richting van het ei land. „Vooruit dan maar weer," zuchtte de maat mismoedig tegen Okki „Hij moet het zelf maar weten! Maar ik v-voel dat dit heel akelig gaat wor den. Het is ook vast niet pluis op dat eiland!" Stier maar Satumis is ongeveer 3 x helderder, 's Morgens 12 februari staat Saturnus in samenstand met de Maan (De Maan staat boven de planeet). DE MAAN 4 februari gaat de Maan slechts 2 uur na de zon onder. Hij is net „nieuw" geweest en als u om ongeveer 18 15 uur de westelijke horizon afzoekt ziet u een hele smalle maansikkel Toch ziet u dat het donkere gedeelte ook nog een beetje verlicht is. Dit licht komt van de zon - van de zon naar de Aarde en van de Aarde naar de Maan. Evert Jan Hooyer POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCMX Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! HOOGLAND - Het gemeentebestuur van Hoogland heeft zondag middels een huis aan huis verspreide brief aan de 7500 inwoners de bevolking opgeroepen tot individuele en geza menlijke acties, die het behoud van Hoogland's zelfstandigheid ten doel moeten hebben. Op 13 februari zal de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot verdeling van het grondgebied van Hoogland over Amersfoort en Bunschoten behande ling. De annexatie van Hoogland, met name door Amersfoort, werd noodza kelijk geacht om de woningbouw van Amersfoort voortgang te kunnen doen vinden Hoogland blijft zich echter met hand en tand tegen opheffing ver zetten. In de brief van het gemeentebestuur is de bewoners gevraagd, op 13 fe bruari massaal naar Den Haag te gaan om daar deel te nemen aan acties, die de strijd tot behoud van de zelf standigheid moeten onderstrepen Aan de voorbereiding van die acties wordt thans hard gewerkt Iedere zondag morgen wordt vanaf tien uur voor het gemeentehuis in Hoogland geoefend. De bevolking is verzocht, daaraan zo veel mogelijk mee te doen Bij het schrijven is ook een lijst met namen, adressen en telefoonnum mers van alle tweede kamerleden ge voegd, alsmede het verzoek, de ka merleden zoveel mogelijk van de nood zaak tot het behoud van de gemeente lijke zelfstandigheid te doordringen. Om het de inwoners daar bij wat ge makkelijker te maken is tevens een lijst met argumenten bijgevoegd De kosten van conventionele woning bouw zijn in de Bonds-republiek in de periode van november 1971 tot en met november 1972 met 6,6 procent geste gen De kosten van wegenbouw stegen daarentegen met slechts 1,4 procent. - 28 - Rosemane gaat hem voor, behendig klauterend over rotsblokken Skip volgt met de tong uit de bek. Eindelijk komen ze in de grot Rosemane snelt vooruit: „Kijk eens," roept zij op gewonden tegen een donkere gedaan te in de schaduw. „Ik neem een gast mee, we zijn gered. Jan, nu zul je gauw beter worden Rob heeft even moeite aan het donker van de grot te wennen als hij aarzelend volgt. Rosemane stelt hem voor aan haar echtgenoot, Jan Smit Zijn ge zicht straalt bij het zien van de vreem de. Hij ligt vrij ongemakkelijk op een bed van droge takken en bladeren met een beenbreuk. Ja, ja hij heeft veel pijn gehad, maar nu gaat het wel weer. „Mijn dappere vrouw," zegt hij trots, „heeft nnj zo goed als het ging verzorgd." En inderdaad het been is voortreffelijk gespalkt. telt u toch liever hoe u hier zegt Jan en Rob legt het nu uit hoe hij achter de misd van Stevensen is gekomen Zij ij nen er niet over uit, dat ze i red zijn. „Ik vind," zegt Rob, wij nu eerst de gewonde aan l van mijn jacht moeten brengen,! krijgt hij het wat gemaOkelijker." I - 30 ?v. Rob is verschrikkelijk benieuwd te weten wat zich nu eigenlijk heeft af gespeeld. Hij hoeft er niet naar te vragen, want Rosemarie is best be reid alles te vertellen Zij maakt het zich gemakkelijk op de bank en begint. „Je moet ver mee terug in de ge schiedenis," zegt ze, „tot in de ze ventiende eeuw Ik zelf ben een Chi leense, van Spaanse afkomst. Eén van - 29 - Rosemarie en Rob construeren een draagbaar, leggen daar de gewonde voorzichtig op en het transport naar de steiger, waar de „Vrijheid" ligt, kan beginnen. Het bezit van het echt paar is maar heel gering, en de zieke kan het gemakkelijk vasthouden. Het zijn n.l een paar duikmaskers en een snuiverapparaat, terwijl de gewonde bovendien het geweer van Rob omklemt en het voor alle zekerheid gericht houdt op de enorme vogels, die krijsend boven hun hoofden vliegen Eenmaal aan boord van het jacht wordt de zie ke gemakkelijk neergelegd op één der banken in de kajuit. „Ik knap al op bij het zien van een beetje comfort", zegt hij, het gezellige kajuitje rondkij kend. Rob begint met het koken vaneen lekkere maaltijd, terwijl Rosemarie in Robs klerenvoorraad zoekt naar wat passende kleren. Ze vindt een 1 de broek, een shirt en eens' '4f gel, waarin ze (voor het eerst mal weken!) weer eens haar haar behoc aan kan doen. Als ze keurig ven Jan weer te voorschijn komt, geeft haar het dagboek terug, dat Ski; pl het jacht van Stevens heeft meej 1^ men. ff kant was Don Juan d' Arias. Hij was commodore van een vloot van vier schepen. Met hem is het begonnen Want in het jaar 1668 voer Arias van Mexico naar Spanje Hij had een rijke lading goud en juwelen aan boord. Het wemelde in die tijd van zeerovers, die loerden op schepen met zulke kost bare ladingen, dus hij zelf stond zo veel mogelijk op de campagne. Toen ,„n Hispagnola driei len werden verkend, die recht op Spaanse schepen aanhielden, was alleen maar reden om nog grc waakzaamheid in acht te nemen Juan was niet iemand om voor kleintje vervaard te zijn. Op zijn tretten, die wij nog in de familie ben, ziet hij er tenminste bijzo krijgshaftig en vastberaden uit

Leusder Krant | 1973 | | pagina 8