Nieuw wijkcentrum Leusden/Zuid in harmonie met Dorpskerk ntwerp- bestemmingsplan de Biezenkamp Bouw kortgeleden gestart ERVOLG VAN DE VOORPAGINA .nutKUAG 8 FEBRUARI 1913 LEUSDEK KKAIYi De gevels zullen worden opge trokken van rood genuanceerde steen, de daken zullen worden ge dekt met blauw-gnjzepannen. De toegangsdeur in het transparante verbindingslid wordt van teak hout. De rustige raampartijen sluiten aan bij de strenge recht- hoeksvormen van de kerkramen, evenwel zonder de neo-gothische bogen. Restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk bracht advies uit over de verant woorde grootte van het wijkcen trum voor Leusden-zuid Na de voorbereidende bespre kingen in augustus 1971 ontving architekt J. G. Vellekoop uit Leusden-zuid op 19 november 1971 de concrete opdracht tot het ontwerpen van een wijkcen trum uit handen van de Kerk voogdij der Nederlands Her vormde Kerk te Leusden-zuid. Hij toog opnieuw aan het werk, en overlegde met zijn kollega D. Zuiderhoek, stedebouwkundi- ge van Leusden. LEUSDEN/Z - Nu de aanne mer is begonnen met het stor ten van de fundering lijkt het ons het juiste moment u enige toelichting te geven op het zoor architekt J. G. Vellekoop ont worpen wijkcentrum bij de Dorpskerk te Leusden-zuid. In de kerkelijke gemeente leef de al lang de overtuiging, dat er iets moest gebeuren aan het ontvangen en het bijeenbrengen van de gemeenteleden en de jeugd. Wanneer deze 's zondags het kerkgebouw hadden verlaten, was de band met de kerk weer voor een week verbroken. En dat is in een tijd, waarin men behoef te heeft aan onderling kontakt, een grote lacune. Maar de mo gelijkheid tot huisvesting van de bejaarden in Leusden prevaleer de in diakonie en kerkeraad bo ven de belangstelling voor een ontmoetingscentrum. De wand tussen de grote en de kleine zaal is een vaste wand van geluiddempend materiaal. Het gebruik van de zalen zal in verre weg de meeste gevallen in tweeen zijn, en men achtte daarom een verplaatsbare tussenwand niet verantwoord In de hal kan men recepties houden, men kan er in de pauze van uitvoeringen, konserten een kopje koffie opdienen, men kan er zijn doden opbaren, men kan er allerlei gebeurtenissen uit het dagelijks leven doen plaats vinden Aktiviteiten, die nu in het Jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg moeten plaats vinden, zullen naar het wijkcen trum kunnen komen. Er volgde een algemeen aan vaard schetsplan voor een wijk centrum, dat aan het kerkgebouw zou worden aangebouwd. Daar de Dorpskerk uit 1820 dateert en voorkomt op de Monumenten lijst, was deze aanbouw van een uiterst delicaat karakter De aan bouw mocht de architektonische waarde van de kerk niet aantas ten, kon uiteraard het 19de eeuw- se karakter van de kerk niet na volgen en moest een plausibele overgang vormen naar de belen dende pastorie met garage van vrij recente datum. De Nederlands Hervormde ge meente te Leusden-zuid bestemt dit wijkcentrum in de eerste plaats voor eigen jeugdwerk, ca techisatie, kringwerk e.d. Ook de Gereformeerde Kerk zal voor deze doeleinden van zijn kant gebruik maken van dit Wijkcen trum. Overigens wil men het wijkcentrum voor iedereen be schikbaar stellen, men wil het ten dienste stellen van de gehele gemeenschap in Leusden-zuid lijkheid naar de zijde van de hal, de ruimte voor de centrale verwarming, een berging en de toiletten. In dezelfde bouwrich- ting als die van de kerk pro- jekteerde hij aan de hal: de gro te en de kleine zaal van het wijk centrum Ds W. Sirag, die in 1971 zijn intrede deed in Leusden, was in zijn vorige gemeente, Rotter dam, gewend aan allerlei ker kelijke faciliteiten. Hij moest tot zijn teleurstelling constate ren. dat de kerk te Leusden geen behoorlijk werk- en ontvangst- centrum had. Terstond zette hij zijn schouders onder het werk, en vormde samen met de leden van de Gereformeerde Kerk een comité voor de bouw van een wijkcentrum. Architekt Vellekoop vond de oplossing in een transparant ver bindingslid van de hal met aan bouw naar een gesloten kopgevel van de grote en de kleine zaal. In het transparante verbindings lid, waardoorheen men één der tegen de kerk leunende steun beren kan waarnemen, bracht hij onder: de grote ontmoetingshal met garderobe, die voor aller lei doeleinden zal kunnen wor den gebruikt. Deze hal sluit aan op de direkte aanbouw aan de kerk, waarin hij onderbracht- een spreekkamer, die tevens als consistoriekamer zal dienen, de keuken met open serveermoge- De bouw- en inrichtingskosten van het wijkcentrum zijn geko men op plm f165 000.-- De kerkelijke gemeente tracht hier aan zo veel mogelijk zelf bij te dragen Al spoedig kwamen de eerste schetsplannen ter tafel. Het aan vankelijke plan bleek echter veel te groots van opzet te zijn. Het wijkcentrum was ter linkerzijde van de kerk gepland, en daartoe zou grond van de burgerlijke ge meente dienen te worden gekocht. Leusden-zuid bleek uiteindelijk kleiner te blijven dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. Eko- nomisch was deze eerste opzet niet verantwoord. De Bouw- en Er werd een harmonie van kap- schuinten gevonden, en de ruim te van de kap gaat in de grote en de kleine zaal meespelen. De grote zaal biedt plaats aan 80 mensen, de kleine zaal kan 40 mensen bevatten. Monumen tenzorg gaf aan dit weloverwo gen plan direkt zijn goedkeuring. Op bijgaande foto ziet u het door architekt Vellekoop welwil lend ter beschikking gestelde ont werp der gevels met de bijbe horende plattegrond. ANCO MALI. autoservicestation in of nabij een cen trum als De Biezenkamp wenselijk. Een beperkte mogelijkheid voor het gebrui ken van grond voor deze bestemmingen wordt in De Biezenkamp geboden, in de bestemming BI Bij een voldoende toename van het inwonertal kan de behoefte aan een weekmarkt ontstaan. Binnen het kader van dit bestemmingsplan, kan in overleg met de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, de mogelijkheid van een weekmarkt nog nader worden be zien. zou - mede door de duidelijk afgeschei den ligging van de stad Amersfoort - een volledig nieuw hoofdcentrum no dig hebben Het huidige dorpscentrum Leusden-centrum zou in het grotere geheel nooit een hoofdrol kunnen spe len. In de hiërarchie der centra zal het echter als toekomstig wijkcentrum wel een belangrijke functie kunnen vervullen. Het inzicht in de wense lijkheid van een systematisch nabij elkaar groeperen van voorzieningsele menten is het eerst en duidelijkst ont staan voor de winkels. In Leusden- centrum is dit tot uitdrukking gekomen in de stichting van het winkelcentrum De Biezenkamp, ook al heeft het een bescheiden omvang gekregen en maakt het een beperkt deel uit van het totale winkelapparaat in het dorp, aldus de toelichting Men vervolgt dan: dien op vrijdagavond en zaterdag even tueel ook gebruik gemaakt kan worden van het parkeerterrein voor het ge meentehuis. jekteerd, die tegen de sportzaal aan zullen worden gebouwd (in één woonlaag). Ook de supermarkt en de andere dagwinkels zullen niet hoger worden dan één woon laag. L,angs de Asschatterweg (ach ter de sportzaal) zal een ben zine-service-station komen (ge merkt A). De Populierenlaan en de Pla- tanenlaan zullen geheel worden afgesloten vanaf de Lijsterbes laan tot aan het winkelcentrum voor alle verkeer (behalve voet gangers). In tegenstelling tot wat nu nog het geval is, zullen auto mobilisten, fietsers en brom mers niet meer langs het be staande winkelcentrum naar de Hamersveldseweg/Burg. De Beaufortweg kunnen rijden. Het gehele gebied met uitzondering van de parkeerplaatsen zal voet gangersdomein worden als de plannen van de gemeente en de ontwikkelingsmaatschappij wer kelijkheid zullen worden. BIJ DE KAART Dit is het bestemmingsplan De Biezenkamp, zoals het ter visie is gelegd. Duidelijk is het oude gedeelte te herkennen (WIKLE 2). Naast dit centrum zal de geplande supermarkt wor den gebouwd met aansluitend (via overkappingen, luifels) dagwin kels van allerlei aard (WL). Te genover het bestaande winkel centrum en ten oosten van café- restaurant Nieuw Leusden zal de mogelijkheid worden geboden tot het bouwen van een sportzaal en ruimten voor culturele en socia le doeleinden. Ook in deze sector zullen dagwinkels worden gepro- PARKEREN In de behoefte aan parkeerruimte wordt voorzien door de aanleg van een aantal parkeerterreinen, waarop bin nen het bestemmingsplan ruimte is voor 145 personen auto's. DE TOEKOMSTIGE OMVANG EN SAMENSTELLING Een mogelijkheid tot uitbreiding van dit aantal parkeerplaatsen is aanwe zig Tegenover de bejaardenwoningen aan de Asschatterweg (behorend bij het plan Rozenboom) is een vrij groot par keerterrein aangelegd, terwijl boven Het aantal op het wijkcentrum De Biezenkamp in de toekomst georiën teerde bewoners van Leusden kan als volgt worden berekend: aantallen wo ningen georiënteerd op ,,De Biezen kamp" Totale mm capaciteit max noord oost bestaande kern 600 600 600 - Rossenberg 280 280 140 - Rozenboom 197 197 100 - Rozendaal 476 476 250 - Alandsbeek 700 350 100 27 De Wetering Z 270 130 130 141 De Wetering N 230 115 115 11! Groenhouten 695 stads- centr. De eerste kolom geeft in boven staand overzicht aan de aantallen wo ningen per bestemmingsplan. De twee de kolom de raming van het aantal woningen dat maximaal op De Bie zenkamp georiënteerd zal zijn. De derde kolom bevat de minima, ter wijl de vierde en de vijfde kolom de oriëntatie op andere centra indiceert. Volgens een berekening in de toe lichting. gebaseerd op het huidige win kelbestand en een komende behoefte, is voor de uitbreiding van De Bie zenkamp ongeveer 1700 m2 nodig. Hier bij is rekening gehouden met een ze kere flexibiliteit bij de uitwerking van de bouwplannen. Het oorspronkelijke winkelcentrum vóór de omleg ging van de Asschatterweg. namelijk bestemd tot voetgangersdo mein In dit gebied zal de relatie van de nieuwbouw met de bestaande bebouwing voornamelijk tot stand wor den gebracht door een stelsel van luifels en overkappingen. De overige voorzieningen op deze gronden zullen in overleg met de bouwer van het winkelcentrum worden aangebracht. De gemeente Leusden had in 1961 4534 inwoners en Stoutenburg 2433 Verondersteld werd, dat het gezamen lijk inwonertal zou kunnen uitgroeien van ongeveer 7000 tot 18 a 22.000 De kern Hamersveld zou het func tionele centrum voor het gehele ge bied van Leusden-Stoutenburg worden en daartoe dienen te worden aange past. De Biezenkamp vormde daartoe een eerste aanzet. De in 1965 voor Amersfoort en omliggende gemeenten gemaakte structuurstudie en het op basis daarvan voor de gemeente Leus den ontworpen structuurplan resul teerde in de verwachting van een be langrijk groter toekomstig inwonertal. Hoewel de meningen daarover in de afgelopen jaren niet eensluidend wa ren, zou een gemeente met opdenduur 50 000 inwoners kunnen ontstaan Een dergelijke stedelijke agglomeratie WINKELS EN SPORTZAAL Met uitzondering van de bestaan de bebouwing, zal de bebouwing van het winkelcentrum in één laag geschie den De toelichting schrijft hierover het volgende: Voor de gebieden met de bestemmingen W1 BD en BD W1 is daarop een uitzondering gemaakt. Deze uitzondering vindt zijn voornaam ste oorzaak in het feit, dat in de be stemming BD W1 een sportzaal is gepland, welke een goothoogte van maximaal 9 meter kan verkrijgen Het resterende gedeelte van laatstgenoem de bestemming zal hoofdzakelijk voor sociale en culturele doeleinden worden gebruikt. Tussen de relatief hoge be staande winkelbebouwing en de gepro jecteerde sportzaal, dient bebouwing in 2 lagen mogelijk te zijn, teneinde een vloeiend verloop van de oostelijke wand van het centrum mogelijk te ma ken. De tussen de bestaande toekomstige bebouwing gelegen gronden zijn voor- BIJZONDERE DOELEINDEN In het bestemmingsplan De Bie zenkamp is voorts ruimte gereserveerd voor bijzondere doeleinden Binnen de ze bestemming wordt een sporthal opgenomen. Deze hal zal mede voorzien in de behoeften aan een dergelijke accomodatie voor de scholen uit de aangrenzende bestemmingsplannen. Het resterende gedeelte van deze be stemming zal worden gebruikt als so- ciaal-cultureel-centrum voor de be staande kern en een deel van de eer ste fase. In het algemeen is reservering van ruimte voor niet met winkel verbon den ambachtsbedrijven en voor een

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5