In hoofdstad Palma klopt het warmbloedig hart van het zonnige Mallorca Met de B.D.U. naar Mallorca 385,-- all in IS EEN MALLORCA FEEST ZELFS DE MEEST KIESKEURIGE RAAKT OPGETOGEN INBEGREPEN: DIT IS ALLEMAAL BOEKINGSFORMULIEh De vliegreizen zijn meer dan alleen vervoer. De moderne DC9 passagiersmachines van Martin- air Holland, zijn een garantie voor een rustige vlucht, waarbij van alles te zien en te genieten is. Een unieke en goedkope mogelijkheid voor een geheel verzorgde 8-daagse vakantie naar het prachtige en zonnige eiland in de Mid dellandse Zee: Mallorca. Interessante uitstapjes naar het binnenland van Mallorca. Hier een bezoek aan de kleinste school van het eiland De schooljuffrouw is trots op haar leerlingen, acht in totaal, in één lokaal, verdeeld over zes leerjaren. Dat is reeds begonnen bij de oudste bewoners van het eiland, de Honderos of slingeraars". In 205 voor Chris tus waren de bewoners net kleine Davidjes, ze slingerden stenen dat het een lust was De moeders leerden het hun kinderen door de warme prak hoog in de bomen te zetten en als het kroost honger had moest zo'n maaltijd er uit geslingerd worden Op die manier wer den het zulke slingervirtuozen dat de Carthaagse admiraal Mago, die het eiland even zou veroveren, onder een stenenregen smadelijk de aftocht blies. Resultaat Een standbeeld van een slin geraar bij de ingang van de stad Romeinen. Arabieren, piraten, Moren, enfin alles wat het Middellandse Zee bekken heeft voortgebracht was vroeg of laat op Mallorca en liet er sporen achter, totdat in 1229 Jaime I met een geweldige vloot en troepenmacht het eiland veroverde Hij stichtte het Koninkrijk Mallorca, dat tot 1349 be stond, toen de laatste telg van het koningsgeslacht sneuvelde in de strijd tegen Arragon REEKS GEBOUWEN Aan die koninkrijksperiode dankt Palma een hele reeks gebouwen. Op weg naar Mallorca had Jaime I tijdens een hevige storm in een schietgebedje beloofd dat hij bij het slagen van zijn missie uit dankbaarheid een kathedraal zou bouwen De belofte is vervuld, want in vier eeuwen tijd heeft men er een reusachtige kathedraal gebouwd van bijzondere schoonheid Er zijn schitterende gebrandschilderde ramen, een rijk gebeeldhouwd preekgestoelte en hoge geornamenteerde gewelven Vlak ernaast vindt men het vroegere koninklijke paleis en ergens in de buurt staat de wijsgeer Ramon Llull in steen te staren naar het museum en het bisschoppelijk paleis. Jaime II was een echte kerkenbouwer en er zijn tientallen kerken met bij elkaar meer plaatsen dan Palma aan bewoners heeft En dat zijn er altijd nog zo'n slordige 250.000. De Beurs, het Consulaat van de Zee, de vele kloosters en rijke patriciërs huizen, ze zijn stuk voor stuk een be zoek waard. Maar niet alleen het oude is tastbaar aanwezig, ook het moderne leven wordt hier intens geleefd. Dit wordt duidelijk bij een tocht door het hoogste gedeelte van de hoofdstad, de Moorse winkelwijk met nauwe straat jes, trappen, grote winkels en kleine waarin men zich nauwelijks roeren kan Dit wordt ook duidelijk in het lage gedeelte, dat een moderne opzet heeft. Dit deelname-formulier zo spoedig mogelijk inzenden naar Reis bureau Van der Woerd, Jan van Schaffelaarstraat 12, Barneveld Op de linkerbovenhoek van de enveloppe graag vermleden: MALLORCA- REIS BDU U ontvangt daarna zo spoedig mogelijk nader bericht met verdere gegevens over de reis en de wijze van betaling. EVENTUELE WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN Boekingen in volgorde van aanmelding' Mallorca is er niet alleen voor strandgenieters De vergezich ten met de zee als achtergrond trob-lron toor-liilrc Hiii7dnHon fn HISTORIE SPREEKT. Het is niet aan ons om een geschie denisles te geven, maar wie niet met de ogen dicht door Palma loopt ont komt gewoon niet aan een ontmoeting met de historie. De reden daarvan is dat de Mallorquinen elke gelegen heid hebben aangegrepen om een mo nument of een bouwwerk te stichten Om een indruk te geven van wat onder „geheel verzorgd" wordt verstaan, volgt hier een opsomming van alles wat bij de reissom is inbegrepen: Vliegreis per modern verkeersvliegtuig, een DC 9 van Martinair Holland, van Schiphol naar Palma de Mallorca en terug. Op de heen- en terugreis een maaltijd aan boord. De vliegreis duurt ongeveer 2 uur en 20 minuten. Er wordt ge vlogen op een „geriefelijke" hoogte, zodat u rustig vliegt. Zeer gunstig vliegschema. Geen nachtvluchten. De luchthavenbelasting te Schiphol en Palma. De douanebelasting te Palma. Het busvervoer van het vliegveld naar het hotel op Mallorca en terug. Deelname aan de onvergetelijke, avondvullende „barbacoa-fiesta" op de oude hacienda Son Amar met o.a. champagne, sangria, rum en een aan spit geroosterd speenvarken en kip. Mogelijkheid tot deelname aan diverse excursies naar interessante punten van het eiland. Begeleiding (uit en thuis vanaf Schiphol) door twee deskundige gidsen, die ook in hetzelfde hotel logeren en op ieder gewenst moment te raadplegen zijn. Dus geen zorg over taalmoeilijkheden, geld wisselen enz. U verblijft zeven nachten in het nieuwe twee sterren hotel: Hotel Geminis te El Arenal, 11 km van Palma, alle kamers met bad, terras en telefoon, ontbijt en 2 warme maaltijden per dag, 400 m van het strand, verwarmd zwembad met zonneterrassen. Bar, ruime lounge Het is een hardnekkig misverstand dat men zich op Mallorca slechts hos send voortbeweegt en dat een feest neus tot de dagelijkse dracht behoort Zeker, op dit vakantie-eiland zijn alle vormen van vermaak aanwezig en men hoeft niet lang te zoeken naar een ge zellig barretje, een dancing en wat dies meer zij, maar men doet het prachtige zonne-eiland onrecht door alleen aan dit facet aandacht te beste den. Mallorca heeft de toerist veel meer te bieden, zelfs veel meer dan zonnige stranden, helder water en een blauwe lucht. Het is en eiland met fiere bewoners, die tot op vandaag een eigen rijke cultuur hebben behouden, een eiland met een eeuwenlange boeiende historie, die weerspiegelt in tal van monumenten en gebouwen. Alleen al een bezoek aan de hoofdstad Palma betekent een verfrissende ontmoeting met verleden en heden. Ongeveer twee uur na het vertrek van Schiphol ziet de reiziger een bonte verzameling gebouwen liggen aan een prachtige, 60 km. brede, baai. Zelfs vanuit de lucht zijn enkele markante punten reeds te herkennen, zoals bij voorbeeld de reusachtige Gotische ka thedraal. Slechts enkele minuten nog en het vliegtuig landt op de drukste lucht haven van Spanje, negen km verwijderd van de hoofdstad Als sterren rond de kroon liggen daar de badplaatsen Ca'n Pastilla, El Are nal, Palma Nova, Paguera en vele andere op slechts luttele afstand van de hoofdstad Per bus, taxi of, zelfs met de open landauers is het dan ook een kleine moeite om even vanuit het hotel over te wippen naar de meest internationale stad die men zich denken kan. En het zou inderdaad een schande zijn om na terugkomst in eigen land te moeten bekennen dat men niet een maal in Palma de Mallorca is geweest. Op weg er heen ziet men tal van zes- wiekige molens, die herinneringen op roepen aan het vermaarde gevecht van Spanjes nationale literatuurfiguur Don Quichotte Deze windmolens zorgen er voor dat Mallorca genoeg water krijgt om zomer en winter in een groen kleed te steken, met in het voorjaar een witte kraag van de amandelbloesems Over het klimaat hoeft men zich daar bij geen zorgen te maken, want vooral in het door de noordelijke bergruggen beschermde zuiden wordt het nooit winter en de zomers zijn zeer draag lijk door de koele lucht uit zee. Wat dat betreft is Mallorca geen land van uitersten Maar allesovertreffend in het centrum van Palma is de Borne, de grote bou levard met dansende fonteinen, scha duwrijke plekjes onder de bomen, met banken om uit te rusten en aan weers zijden een drukke winkelstraat, waar aan ook al weer gezellige terrasjes zijn Hier is de Mallorquinse pantof felparade als de middagrust, de siësta, achter de rug is. Hier ontmoet ieder een iedereen voor een praatje en een goed glas sherry DE AVOND VALT. Dan, als de avond valt, spoeden velen zich naar de keldertjes met lekkere hapjes - de tapas - olijven, vissoorten, worstjes Het zijn slechts voorproefjes want verder op de avond komt de hoofd maaltijd met Mallorquinse specialitei ten als vissoep, geraffineerd klaarge maakte kip, kortom met tongstrelende spijzen en dranken Wat slaperig geworden van alle geneug ten loont een tocht langs en over de Paseo Maritime, de brede boulevard langs de baai. Het is een toverachtig schouwspel al die lichtjes weerspiege lend in het kalme water en in de verte gepavoiseerde schepen En misschien is de stemming dan ook rijp voor een bezoek aan een van de vele nacht clubs, waarvan sommigen aan de zee kant geen wand hebben. Tussen de fla menco-zang en de vurige zigeunerdans door kan men dan ook een blik werpen op de in maanlicht badende baai. ELCK WAT WILS Zo heeft Palma de Mallorca voor oud en jong, voor arm en rijk, veel te bieden, of men het nu zoekt op het ge bied van sport en cultuur, vermaak of winkelen En wat dit laatste betreft is de grote markt van Palma een be levenis op zichzelf, een exotisch ge beuren. Hier hoort men alle talen van Europa spreken, want iedereen is op zoek naar leuke souvenirs, naar de leren kleding en parels waarom Mal lorca bekend is of gewoon naar de sterk geparfumeerde zeep en het biljet waarop een straatdrukker vermeldt dat de bezoeker eens in een arena Op vrijdag 30 maart a.s. om tien uur vertrekt er weer een vliegtuig vanaf Schiphol naar het zonnige Mallorca. Wij reserve ren een aantal plaatsen voor u in samenwerking met reisbureau Van der Woerd uit Barneveld. De BDU biedt u een plaat* aan voor f385,-- all in. Duur? Wel nee. Tientallen lezers hebben twee vorige BDU-reizen naar Mallorca meegemaakt en zij zijn razend enthousiast teruggekeerd na een werkelijk formidabele va kantie. Omdat de door ons ge kozen vakantieperiode nog niet in het hoogseizoen valt kunnen wij zonder prijsverhoging deze reis nogmaals aanbieden! Een buitenkansje. Want „all in" be tekent in dit geval ook werke lijk, dat vrijwel alles in inbe grepen. Alleen een eventueel door u af te sluiten reisverzekering komt voor uw rekening. De rest van de extra kosten, die normaal door u zouden moeten worden betaald, zijn in de prijs inbe grepen, zoals luchthavenbelas tingen en douanebelasting. Uhebt vorig jaar de enthousiaste reak- ties van onze reizende lezers kunnen lezen in een speciale Mallorca-reportage. Nu hebt U de kans om ook zo'n formida bele reis te maken. Uiteraard geldt dit aanbond geldt dit aanbod alleen voor on ze abonnees, dat wil zeggen de lezers van de Barneveldse Krant, de Leusder Krant, De Stad Nij- kerk, en de Woudenberger. Wacht u beslist niet te lang met boeken Wij reserveren plaat sen in volgorde van binnenkomst Wij wensen u een prettige reis! (duidelijk invullen met blokletters of typmachine) Ik wil graag deelnemen aan de acht-daagse reis naar Mallorca Mijn naam is Woonplaats Telefoonnr. Ik wil gebruik maken van diëet-maaltijden Ik ben minder-valide en wil graag gebruik maken van uw speciale faciliteiten Ik wens een reis- en bagageverzekering af te sluiten Ik wens een annulerings-verzekering af te sluiten Ik neem deel met personen totaal (man/vrouw en kinderen)] (DOORSTREPEN WAT NIET VAN TOEPASSING IS) Handtekening Boven de Baai van Palma hangen de laatste resten van de grauwe och tendnevel, waar de zon gemakkelijk doorheen prikt. In de nevel de grau we silhouetten van een paar oorlogs bodems. Palma heeft vlootbezoek. Meer dan tienduizend Amerikanen van de Middellandse Zee-vloot. Dag in dag uit flanerende matrozen op de Borne, in de winkelstraatjes, op de pleinen en de boulevards. Matrozen, die gemakke lijk veel geld uitgeven in de bars, res taurants, de winkels, de stalletjes. Er zijn steden in het Middellandse Zee gebied, waar de prijzen welhaast auto matisch omhoog schieten als de Ame rikanen komen. Maar in Palma ge beurt dat niet Want: veel toeristen met weinig geld of weinig toeristen met veel geld, de hoofdstad van het eiland in de zon blijft zichzelf, zoals het grootste deel van Mallorca zich zelf blijft, ook al strijken er soms op zonnige zondagen op Aeropuerto Pal ma de Mallorca niet minder dan 40.000 zonzoekers neer. „Dit eiland is de mooiste plek waar ik ooit heb gewoond en een van de meest bekoorlijke om rustig na te denken Dat schreef langer dan een eeuw geleden de Franse schrijfster George Sand, die met Fredenque Cho pin een poosje huisde in een cel van het beroemde klooster van Valldemo- sa. Zij noemde Mallorca het groene Zwitserland onder de hemel van Ca- labrië, met de plechtstatige rust van het oosten Zo was Mallorca in de eerste helft van de vorige eeuw, zo is het eiland nog. Daaraan heeft de grootste hotelcon centratie ter wereld die aan de zuid kust is verrezen, weinig kunnen ver anderen. Want de meer dan dertien honderd hotels in Palma Nova. Ca'n Pastilla, El Arenal, Cala d'Or en Porto Christo beslaan maar een klein percentage van de 3640 vierkante kilo meters, die het eiland groot is. Mallorca is het grootste eiland van de Balearen, een eilandengroep in het westelijk bekken van de Middellandse Zee. De naam Mallorca of Majorca is afkomstig van de Romeinen: Major ca was het grootste (major) eiland van de Balearen, Menorca het kleine re (minor). Mallorca heeft een omtrek van ruim driehonderd kilometer. De lengte van oost naar west is honderd kilometer, van noord naar zuid meet het gemiddeld tachtig kilometer. Mallorca is één van de oudste toe ristengebieden van Europa Vroeger toen het luchtverkeer nog niet zo'n grote vlucht had genomen, was het een vakantieoord voor de financieel bevoor rechten. Nu er nauwelijks afstanden be staan, is Mallorca een geliefd toe vluchtsoord van zonzoekers uit alle de len van ons continent en van daarbui ten Er zijn maar weinig vakantie oorden die zoveel te bieden hebben als Mallorca. Hoewel de overgrote meer derheid van de miljoenen toeristen die er jaarlijks een paar weken door brengen, nauwelijks profiteert van alle recreatiemogelijkheden die het eiland van nature heeft. Zeer velen komen niet verder dan de zuidelijke kustlijn Ze slapen en eten in hun liefst zo dicht mogelijk bij de zee gesitueerde hotel en liggen ver der alleen maar aan of in het water. Hooguit „doen" ze ook nog een paar avondjes Palma En daarmee verzui men ze dan om Mallorca, zoals het door de eeuwen heen was en stellig nog heel lang zal blijven, echt te le ren kennen. Mallorca is een feest. Niet in de laatste plaats ondat het - alle toeris tische invasies ten spijt - kans ziet zichzelf te blijven. Dat ervaart ie dereen die zich de moeite neemt eens een paar tochtjes naar en door het vrij wel ongerepte binnenland te maken; hij zal er stadjes en dorpjes vinden waar de tijd als het ware stil staat. Hij zal er de vriendelijke gastvrijheid van de Mallorcanen ondergaan Hij zal erra] grepen" worden door de weldadigen jen en de rustieke schoonheid van een n ge eilandnatuur, waar de (ezelsjlutn*' retjes nog op de zandweg rijden, hele boerenfamilies van zonsopgang] zonsondergang - met een fikse ondej breking voor de siesta - werken opi roodbruine grond van hun agrarist bedoening Het zijn blijmoedige mensen Mallorcanen. Ze werken kennelijk met plezier en laten het gehele tc ristische spektakel aan de zeel langs hun koude kleren gaan. Bel ve dan wellicht als ze op de mïj van Palma hun waren aan demanbn gen. Want de toeristenindustrie hi de vraag naar wat er van het komt, niet weinig vergroot. En die manier ook de welvaart ophetph teland belangrijk bevorderd. Wie Mallorca wil proeven moet het bergland hebben bezocht, dat zj uitstrekt van Andraitx inhetzuidwes! tot Formentor in het noordoosten beslaat een vijfde deel van de opj vlakte van het eiland De merend* beboste bergen hebben tal van rot toppen, waarvan enkele in de winti zelfs een sneeuwkapje dragen. De hi ste top is de Puig Mayor, die bij 1500 meter in de bijna altijd blaui hemel prikt. Mallorca's hoofdstad (170.000 ins rasl ners) is een gezellige stad, die aE B fitheatersgewijs is gebouwd rond i wijde Baai van Palma Het toeris! sche hart van Palma is de Bon waar men urenlang kan zitten op z« nige restaurantterrassen. Men kan eindeloos slenteren door de smal straatjes van de oude stad, langs el®a gante paleizen en monumentale kerke) De culturele rijkdom van Palma hoog opgetast op een kleine opptrjiër vlakte achter de kathedraal bij de ven. Daar liggen ook - maar dan n verder bij de baai vandaan - de lad rijen winkeltjes boordevol produkta die stuk voor stuk getuigen van fijne smaak. Elke dag van het jaar maakt Pais) een zonnige indruk. De straten zijm tijd vol toeristen, de gezellige taurants, eet- en drinkhuisjes het nooit over belangstelling te klage maar hoe druk het er ook is, ma heeft weinig of niets van een Mij ken of Volendam. Het wist door i eeuwen heen zichzelf te blijven. Ij voor de hoofdstad geldt, geldt voorl hele eiland: Mallorca behield haar letterlijk en figuurlijk - zonnige kan: ter en dit maakt Mallorca tot groot feest. heeft gestaan. En dat laatste kan zelfs ook nog waar zijn, want op Mallorca zijn inderdaad arena's waarin toeris ten irnnnen s_pelen met - ongevaarlijke - jonge stiertjes Een vreedzaam ver maak voor mens en dier, zoals het hele leven zich hier genoeglijk pleegt af te spelen.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 10