OUTWALLEN EN VEEL GROEN IN ODERNE WOONWIJK cn Intwei^-bestemmingsplan Groenhouten O e O e GROENHOUTEN np z Ui t/ Cy DKKÜAU If re-mtuArn LhllSLUsK KKAlNI frrenflng In de toelichting lezen wij het vol gende over Groenhouten: Het bestemmingsplan Groenhou- 8 ten vormt het meest zuidweste- L lijk gelegen deel van de eerste I fase van het structuurplan Leus- den-centrum. Het plan wordt be- I grensd door: a de Noorderinslag aan de noord- I zijde Deze weg is thans in uit- I voering en vormt de zuidelijke K begrenzing van de bestemmings- I plannen Rossenberg, Rozenboom I en Rozendaal. b de bestaande Hamersveldseweg I aan de oostzijde, C. de nog in een ontwikkelingssta- I dium verkerende Centrumweg aan I de zuidzijde; |.de Groene Zoom aan de westzij de. welke weg terzijnertijd zal worden aangelegd als vervanging van de eveneens ten westen van het plan gelegen Bavoortseweg. Voorlopig zal het bestemmings plan Groenhouten aan de zuid- en westzijde grenzen aanhetbestaan- de agrarische gebied. De opper vlakte van het plangebied be draagt - gemeten tussen aangren- zende bestaande en geprojecteerde wegen - ongeveer 27 ha. fnt-Jiiitiii" et plan zal op 3 plaatsen worden ont sloten, met dien verstande, dat de aan de westzijde geprojecteerde ontslui ting slechts voor voetgangers soelaas zal bieden. Voorts zal op de Noorder inslag en de Centrumweg een toegang tot het plan voor alle verkeer worden glngelegd terwijl de door het plan Êjende wijkstraat op twee punten zal Iworden aangesloten op de bestaande Hamersveldseweg. De ontsluitingen via de Noorderinslag en via de Centrum weg zullen in de toekomst de ver- iding vormen met de andere delen van Leusden en met het interlokale ennet. De Hamersveldseweg zal in de toekomst de aansluiting op de Noorderinslag verliezen, waardoor de Hamersveldseweg voor het onderhavi ge plan de functie van wijkweg veV- krijgt. De Noorderinslag, de Groene Zoom en de Centrumweg zullen in volledig gerealiseerde toestand bestaan uit 2x2 strookswegen met een tussenberm van 7.00 m en groenebermen van 3 00 m Voorts zullen deze wegen worden voor zien van vrijliggende rijwielpaden, voorzover nodig aangepast op de knel punten, te weten de wijktoegangen op de hoofdwegen De toegangen tot het plan vanaf de Noorderinslag en de Centrumweg hebben een breedte van 7.00 m en worden voorzien van ver keersgeleiders. De wijkstraat, alsmede de aansluitingen daarvan opde Hamers veldseweg verkrijgen een breedte van 6.00 m Tenslotte wordt voor de aan sluitingen van de woonstraten en plein tjes op de wijkstraat gedacht aan een breedte van 5.00 m. De hierboven geschetste hiërarchische ontsluitings structuur bevorderd de realisering van een introvert woning type wat naar het zuiden en westen, door de aan sluiting op de ruimtelijke open ge bieden een meer extravert karakter kan verkrijgen 0|X'iil>aiir vervoer In de opzet van de wegenstructuur is er zoveel mogelijk rekening mee gehouden, dat het doorgaande ver keer weinig of geen gebruik zal gaan maken van de wijkstraat De omvang van het plannis bovendien dermate klein, dat openbaar vervoer binnen het plan niet behoeft plaats te vin den Wel zullen aan de Noorderinslag en de Centrumweg halteplaatsen ge- creeerd worden. Op deze wijze kun nen loopafstanden van maximaal 500 m 7 minuten lopen - kunnen worden gevonden Het reeds verder uitgewerkte plan Groenhouten met de ver schillende toegangswegen en wijkstraten Zoals op dit plan is te zien, zal de Landweg (die om het gehele plan heenslingert) aan sluitingen krijgen op de Noorder inslag en de Centrumweg. Onge veer centraal in het plan (wit gedeelte) ligt de oude tabaks- boerderij 't Spul en zal de ge- integreerde school met de sport zaal worden gebouwd. Verder zal er veel aandacht worden besteed aan het groen in dit plan. De rechts op deze kaart gesitueerde woningen (donkerder van kleur) zijn woningwetwoningen. Vwtjjiiclen-net Ten behoeve van het voetgangers verkeer zal in het plan een fijn ver- Dit is het ontwerp-bestem- mingsplan Groenhouten, zoals het ter visie is gelegd. In de ver schillende onderdelen staan be stemmingen aangegeven. Ter verduidelijking volgt hieronder de betekenis van die bestemmin- i gen. In de sectoren W 1 tot en met W5 zullen eengezinswoningen worden gebouwd in de vrije sec tor met een goothoogte van maxi mum zes meter en een dakhelling van 40 graden. De bebouwings dichtheid is 30 tot 35 woningen per ha. voor dit gebied. In de sectoren W 6 tot en met W 8 en W13 zullen eengezins- of meergezinswoningen worden ge bouwd met een goothoogte van niet meer dan 6 en niet minder dan 5 meter en een dakhelling van 50 graden. De bebouwingsdichtheid is van 28 tot 33 woningen per hectare (woningwetwoningen). In de sectoren W 10, W 12, W 14 tot en met W 17 zullen eengezins woningen worden gebouwd met een bebouwingsdichtheid van 38 tot 43 woningen per hectare en een goothoogte van niet meer dan 6 en niet minder dan 5 meter en een dakhelling van veertig gra den (premie-, huur- en koopwo ningen). In de sectoren W 9 en 11 zullen meergezinswoningen in twee bouwlagen worden gebouwd met een bebouwingsdichtheid van 50 tot 55 per hectare, een goothoogte tot 6 meter en een dakhelling van 50 graden (bejaardenwonin- "-"Êen). In de sector W 18 zullen een gezinswoningen worden gebouwd met een bebouwingsdichtheid van 50 tot 55 woningen per ha. en een goothoogte van niet meer dan tien meter en niet minder dan 3.50 m. en een dakhelling van 50 gra den. In de sector W 19 zullen meer gezinswoningen in vier tot vijf bouwlagen op onderbouw kunnen worden gebouwd met een bebou wingsdichtheid van 50 tot 60 wo ningen per hectare. Ten hoogste éénderde deel hiervan mag be staan uit woningen met een goot hoogte van 18 meter. De overige mogen niet hoger worden dan 15 meter. In de sektor K is plaats gedacht voor kantoren (en banken) met dienstwoningen en voldoende par- keevlaatsen. In de sector A zal een auto- service-station worden gesitu eerd' De maximale bebouwing op dit stuk is 50 m2. De goothoogte mag niet hoger zijn dan 4 meter met een overkapping van 5 meter. O O r* Vb HET PLAN GROENHOUTEN takt voetpadennet worden opgenomen. Via deze voetpaden, welke door het openbaar groen worden aangelegd, zul len de aan te leggen parkeerplaatsen en de verschillende woongebieden on derling bereikbaar zijn, waardoor de wijkstraat zo min mogelijk behoeft te worden gebruikt of gekruist. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat de pleintjes tussen de woningen en in de woonstraten een volledige integra tie van verkeerssoorten zal plaats vinden. zonder aanleg van troittoirs en dergelijke. BomUrij wordt ^eliandhaafd De gronden binnen het gebied van het bestemmingsplan Groenhouten zijn voornamelijk in gebruik voor agrari- nsche doeleinden Vrij centraal in het bestemmingsplan ligt een boerderij met bijbehorende opstallen. Deze boerderij ('t Spul) kan ter plaatse worden ge handhaafd Te zijner tijd kunnen daarin wijk- activiteiten worden ontplooid. Voorts wordt bestaande bebouwing aangetrof fen langs de Hamersveldseweg. Op de gronden bestemd tot bedrijven met bijbehorende erven BK Bil en Bill wordt een veevoederbedrijf geexploi- teerd De bestemming WI omvat een bakkerij annex winkel en een slijterij De bestemming Wil omvat een tuin- toko. De overige bestaande bebouwing bevindt zich in de groenstrook langs de Hamersveldseweg, alsmede in het gebied met de bestemming woondoel- einden W19. Laatstgenoemde bebou wing kan op korte termijn worden ge- amoveerd De in het groen gelegen bebouwing dient eveneens te worden geamoveerd. Deze bebouwing bestaat hoofdzakelijk uit burgerwoningen, waaronder zich enkele bedrijfjes be vinden zoals b v een schoenmakerij en een transportbedrijf De in het openbaar groen langs de Hamersveld seweg gelegen bebouwing is reeds ge deeltelijk aangekocht Woningbouw De oppervlakte van het plangebied be draagt - gemeten tussen de aangren zende wegen - ongeveer 27 ha. Het plan zal plaats bieden aan ongeveer 700 woningen, zodat de bruto-woon- dichtheid 26 woningen per ha zal 1r— bedragen. Gerekend naar een gemiddel de bezetting der -woningen in de sta tionaire fase van 3,50 zal de bevol kingsomvang ongeveer 2450 personen bedragen Het totaal van 700 wonin gen zal, uitgedrukt in percentagesnaar welstandscategorie als volgt worden onderverdeeld lagere welstandscate gorie (woningwetwoningen) ±30% (210); middelbare welstandscategorié (pre miewoningen) ±60% (420); hogere wel standscategorie (vrije sektor) ±10% (70) Evenwichtige verdeling De hierboven aangegeven globale ver deling naar welstandscategorie is me de ingegeven als gevolg van de nood zaak van een zo evenwichtig mogelij ke verdeling naar de onderscheidene categoneen gezien tegen het totale woningbestand na realisering van de gehele eerste fase. Een exacte ver deling der woningen naar de werke lijke behoefte is moeilijk aan te ge ven, omdat daarvoor uitgebreide en kostbare onderzoekingen zijn vereist. Een extra moeilijkheid hierbij is, dat bij een zo sterk groeiende gemeente als Leusden voornamelijk gerekend moet worden met allochtonen, waar bij de autochtone bevolking een zo ge ring percentage uitmaakt, dat het af stemmen van de woningverdeling op laatstgenoemde groep elke grond mist Uit ervaringen welke in andere be stemmingsplannen zijn opgedaan is ech ter gebleken, dat een verdeling als boven genoemd, de reële behoefte vrij dicht benaderd. De hiervoor aangegeven bruto-woon- dichtheid van 26 woningen per ha - afgestemd op de totale oppervlakte van het plan - komt in een geheel ander daglicht indien deze dichtheid wordt bezien tegen de op de kaart aangegeven gebieden voor woondoel- einden, en de daarin te bouwen aan tallen woningen. De woondichtheid zal in onderscheidene woongebieden lig gen tussen 30 tot 60 woningen per ha. Bejaarden woningen De met de bestemmingen W9 en Wil aangegeven woongebieden zijn bestemd voor realisering van meergezinshui- zen, zowel voor onvolledige gezin nen, als voor alleenstaanden en be jaarden. Voorts zullen er in de woon gebieden W7 en W8 nog in totaal 15 kleine woningen worden gebouwd, even eens voor bovengenoemde categorie- en woningzoekenden Tenslotte is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de bestemming W19 eveneens een aantal woningen ten be hoeve van bovengenoemde categorie woningzoekenden wordt opgenomen. De behoefte aan dit soort woningen moge blijken uit het volgende. De totale eerste fase van Leusden inclusief de bestaande bebouwing zal, in gerealiseerde toestand, ongeveer 3300 woningen omvatten. Afgezien van bijzondere vormen zo als bejaardentehuizen e.d bedraagt de behoefte aan woningen voor alleen - staanden en bejaarden volgens alge mene normen 6%, onderverdeeld als volgt: 1% voor alleenstaanden e d en 5 a 6% voor bejaarden. Op het totaal van ±3300 woningen zal derhalve be hoefte bestaan aan r200 tot 230 wo ningen in deze bijzondere categorieën. De bestemmingsplannen Rozenboom Rossenberg en de Wetering voorzien in de realisering van 92 bejaarden- woningen. zodat nog ruimte voor 110 tot 140 woningen gevonden moet worden. Op grond van het hiervoor gestelde is de mogelijkheid voor de bouw van ±100 woningen in deze bij zondere categorie mogelijk (64 in de bestemmingen W9 en Wil, 30 in de bestemmingen W7 en W8, het overi ge in de bestemming W19). Hierbij wordt nog opgemerkt dat op dit mo ment de maximale behoefte aan be jaardenwoningen nog niet wordt gehaald gelet op de leeftijden van degenen die zich thans in Leusden vestigen De behoefte aan woningen voor alleen staanden is echter wel aanwezig o a als gevolg van de uitbreidingen dei- scholen de bouw van het tehuis voor demente bejaarden, en de stichting voor een school voor hoger beroeps onderwijs in het gebied van het be stemmingsplan ,,Princenhof". De ves tiging van deze instellingen heeft de vraag naar deze onvolledige wonin gen door ongehuwd onderwijs perso neel en verpleegsters doen toenemen. Voorzieningen Zoals eerder is vermeld is het plan gebied vrij klein van omvang (±27 ha.) Bovendien is dit gebied gelegen op relatief korte afstand van het bestaan de dorpscentrum, terwijl de afstand van het nieuwe stadscentrum even eens zeer gering is, hemelsbreed 800 meter van hart tot hart. Geen winkels Om deze redenen is het niet no dig in het gebied ruimte te reser veren voor het stichten van winkels e.d. Ook ten aanzien van het groot ste deel van de overige behoeften zo als kerken, begraafplaatsen, wijkge- bouwen e.d. zal de wijk zich moeten berichten op de aanwezige voorzienin gen in het overige deel van Leusden- centrum, waarbij zij opgemerkt, dat de voorschriften - bij gebleken nood zaak - voorzien in het oprichten van een aantal van de hiervoor genoemde voorzieningen, in de centrale groene ruimte. nen worden opgericht voor de ont plooiing van het verenigingsle ven in deze wijk Recreatief centrum Daarbij zou dan tevens gebruik ge maakt kunnen worden van de eveneens in de centrale groene ruimte aanwe zige boerderij. Door verbouwing van deze bestaande opstallen kan in de behoefte aan verenigingsgebouwen wor den voorzien. Het bij de scholen te bouwen gymnastieklokaal kan in de avonduren door verenigingen worden benut. De centrale groene ruimte ver vuld naast de gebouwde wijkvoorzie- ningen nog een belangrijke recreatieve functie. In deze groene ruimte kunnen o.a worden geprojecteerd jeugdspeel- plaatsen, fiets- en voetpaden, speel- verhardingen en waterpartijen e.d., zodat een voor de bewoners van deze wijk aantrekkelijke centraal punt wordt gecreeerd. Het overige in het plan aangegeven groen zal bestaan uit nog aan te leg gen groenvoorzieningen - waarin geen bebouwing is toegelaten - en uit waar mogelijk gehandhaafde houtwallen. De groenpartijen aan de Hamersveldseweg vormen de aanzet voor het stadspark nabij het nieuwe centrum. Auto-service-sfation In het zuidwesten van het plan is nog een ruimte gereserveerd voor de bouw van een auto-servicestation en voor een kantoorgebouw De situering van het auto-service- station langs de Centrumweg is be wust daar gekozen, omdat enerzijds het groeiende aantal automobilisten en anderzijds de nabijheid van het toekomstige nieuwe centrum een der gelijke voorziening op die plaats wen selijk maakt. Kantoorgebouw De situering van een kantoorgebouw langs de Centrumweg geeft aan deze weg de allure die deze belangrijke invalsweg in de toekomst moet krijgen De woon-bebouwing welke in de langs de zuidrand geprojecteerde woongebie den is geprojecteerd zal qua hoogte en vormgeving het belang van deze weg verder moeten accentueren. Uitwerking Groene ruimte Centraal in het plangebied is een groene ruimte gecreeerd In deze ruimte is de mogelijkheid opengehouden voor de bouw van scholen met bijbehorend gym nastieklokaal en sportvelden Van de voor bebouwing bestemde grond in deze ruimte is een minimum oppervlakte gereserveerd voor de noodzakelijk voorziening in kleu ter- en basisonderwijs. De be bouwingsvoorschriften laten voorts toe dat naast deze scho len eveneens voorzieningen kun- Het plan zal zoveel mogelijk als èén geheel nader worden gedetailleerd. Teneinde deze detaillering zo doel matig mogelijk te doen zijn, zal een samenwerkingsverband (een zoge naamd bouwteam) worden samen gesteld, waarin vertegenwoordigd zul len zijn de bouwer(s), de opdracht gevers) en de architecten enerzijds, alsmede de stedebouwkundige en de gemeente anderzijds Door deze wijze van uitwerking, kan de nodige snelheid in realisering wor den gecombineerd met een harmo nische ontwikkeling van het gebied. lees verder op 9

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3