Sprankelende avond vol tempo, klank, kleur en afwisseling W Hl Interessante lezing over proefcentrum Belangstelling voor vereniging minder Jaarlijkse uitvoering van Lisidiuia DWS geeft uitvoering Snackbar Kok officieel geopend Kinderbescherming belicht door boeiende lezing over de Rudolph stichting Jaarvergadering KPJ Lensden: BIJEENKOMST NCVB: CURSUSSEN GROENE KRUIS AJK-Leusden Algemene rundvee voeding Algemene vergadering ULG yuflUtrtUAU jjï r tonortfti uio LKUSDER KR*NT LEUSDEN - De Muziekvereniging „Lisiduna" gaf op vrijdagavond 9 fe bruari haar grote jaarlijkse uitvoering in de kantine van Pon's Automobiel bedrijf aan de Bavoortseweg. Het werd een sprankelende avond vol tempo, klank, kleur en afwisseling. Voorzitter. B. Hofland opende de avond met een woord ter opwekking aan de vele nieuwe ingezetenen van Leusden om hun kinderen te laten deel- oemen aan het muzikale beleven in zijn muziekvereniging. „Gezien de enorme uitbreiding van Leusden zouden er achter dit gordijn op dit podium geen 25 maar op zijn minst 50 musici moe ten zitten", riep hij uit. Burgemeester mr. A. H. van der Post bleek verhinderd te zijn de avond bij te wonen. Namens de gemeente Leusden de heer S. Polak. De harmonievereniging „Lisiduna" neemt tot aller genoegen een steeds groter plaats in de Leusdensegemeen schap in. „Lisiduna" luistert vele eve nementen in Leusden met haar muziek op, en vertegenwoordigt een klankrijk en aantrekkelijk element in de samen leving. Een talrijk publiek had dan ook de gehele zaal van Pon's kantine bezet om de Leusdense muziekvereniging, die elk jaar beter gaat spelen, te horen musiceren. Het is hier al eens in deze krant ver meld. maar voor de nieuwe inwoners kan het geen kwaad om het nog eens te herhalen, tegenover de vele koper- instrumenten, die „Lisiduna" rijk is, zouden er minstens 15 klarinetten moe ten worden bespeeld. Het geheel van klarinetten klinkt nog steeds te iel. „Lisiduna" roept alle klarinetspelen- den in Leusden op zich bij haar aan te sluiten. (De klarinet is ook een prettig bespeelbaar instrument voor dames'). Onder leiding van de bekwame en enthousiaste dirigent F. H P. Reynen werd een aardig programma vlot af gewerkt. Met de opgewekte mars „Scesa plana" van Oscar Tschuor werd gestart. Verrassend waren de twee nummers, waarmee „Lisiduna" de tweede prijs op het harmoniecon cours van 1972 won „Caravelle" van Laurent Delbecq en „Latona" van Joh. C. de Wit. Vooral dit laatste nummer kwam qua klankeenheid zéér goed over. In „Showtime" van Lex Abel deed „Lisiduna" een gooi naar het moderne genre. Met wat meer brio en wat pittiger gespeeld zou men dit genre best in zijn speelpakket kunnen op nemen! Een mars werd als toegift op ver zoek van de musici zelve aan het pro gramma toegevoegd „En hoe vindt U ons nieuwe repetitielokaal", vroeg de dirigent aan het publiek, om zich heen wijzend in de fraaie zaal van Pon! Het tweede gedeelte van het pro gramma maakte het publiek in de zaal tot toeschouwers op de kade, die het schip op het toneel zien vertrekken naar vreemde landen. Deze vreemde landen werden bezocht door de Leus dense majorettes (hoofdmajorette mej. E. Lagerwey) en de tamboers onder leiding van Geert Striesenau (instruk- teur H Verhoef). LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 6 februari hield deK.P.J., afdeling Leus den haar jaarvergadering. Over de opkomst was men niet erg tevreden. 35 jongeren waren aanwezig. Uit het jaarverslag kwamen tal van aktivi- teiten naar voren. Het is dan ook jammer dat het ledental wat terug gelopen is. Men hoopt echter, door de goede aktiviteiten van het komende jaar en de groei van het aantal inwo ners van Leusden, wel weer op een kleine stijging. De vergadering werd geopend door Herman van Roomen. Hij deed een terugblik op het K P.J. jaar 1972 aan de hand van het jaarverslag Hij sprak onder andere over het feit dat de animo voor de K.P.J ver slapt Hij weet dit aan de tegenwoordig zo goede en uitgebreide ontspannings mogelijkheden in Leusden. Vroeger was de K.P.J. bijna de enigste ont spanningsvereniging. Dit is nu echter wel anders. 44% van de jongeren zien de sport als ontspanning Dit is ech ter niet de hoofdschotel van de K P.J. De voornaamste aktiviteit is loutere ontspanning, opgeluisterd door middel van sport, spel en kreativiteit. Hoogtepunten uit het programma van vorig jaar zijn onder andere de oogst- dankviering en de oudijzeraktie Op sportgebied was dit de zo succesvolle prestatieloop Aan deze prestatieloop deden in 1972 ongeveer 310 mensen mee, een onverwacht aantal, want er moesten naderhand zo'n honderd vaan tjes bijbesteld worden Deze loop werd dan ook in 1973 herhaald, met een nog grootser resultaat. Ongeveer 400 men sen hadden hiervoor ingeschreven. Andere aktiviteiten in 1972 waren de Kringuitwisseling met Duitsland, het schaatsen met 65 deelnemers en de Franse Kerstviering Door een te weinig enthousiasme van de leden mis lukten de barbecueavond en de uitwis seling met Lichtenvoorde. De sport en creatieve commissie draaiden erg goed Speciaal hiervoor bedankt werd de heer Piet Valkenet, die met groot enthousiasme voor de creativiteit werkt. De grootste bewondering ging uit naar de redactie van het cluborgaan Meating, dat zich, in de 7 maanden dat zij bestaat, zo ontzettend goed ontwikkeld heeft. De Kreacom kreeg ook de nodige complimenten van het bestuur. Krea- ACHTERVELD - De muziekvere- Dlging „Door Wilskracht Sterk" geeft op zaterdag 17 fevruari a.s. haar jaar lijkse winteruitvoering in de grote zaal van „Ons Gebouw" te Achter veld. Onder leiding van de heer F. H. van Reijnen zal een zeer gevari- eerd muziekprogramma worden ge presenteerd. Ook de concoursnum- ers waarmede de vereniging vorig aar op het concours in de le afde- ,ng met goed resultaat is uitgeko- er>, zullen ten gehore worden ge dacht. r avond zal om 20.00 uur worden .eopend met het optreden van de drum - and o.l.v. de heerR. Jorritsma Daar- a volgt het optreden van „Door Wils- 2°? .Sterk" o.l.v. de heer F. H n fijnen. Het programma vermeldt ■p u concoursóummers, de ouvertu- ^arjolaine" en „Capricieuse Re laties" Daarnaast „Golden Line" roars „Bergvolk", de Herauten mars „Brasses for Four", Hello Dol ly" en „Egerland, Heimatland" Na een korte pauze, waarin een verloting wordt gehouden, zal de Achterveldse toneelvereniging „Culdoto" optreden. Zij brengen het blijspel in drie be drijven „Polly Parkins". Zowel „Door Wilskracht Sterk" als „Culdoto" hebben veel werk gemaakt van de voorbereidingen voor deze avond De bezoekers zullen dan ook ongetwij feld een fijne avond kunnen meema ken Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij W. Eggenkamp, Bis schop van Diestraat 7 en bij W van Hamersveld, Hendrik van Viandenstraat 21, tel. 688 en aan de zaal op de avond van de uitvoering. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! Terwijl de tamboers de Binkymars van A. van Veluwen roffelden, werd het toneelschip op bekwame wijze schoon- geschrobd door Wim van den Bunt en zijn maatje Een niet zeer overtuigend officier inspekteerde de bemanning der majo rettes, en toen ging het schip op weg naar Spanje. De tamboers sloegen de Spaanse mars van A. van Veluwen en imiteerden op grappige wijze het ge luid van castagnettes. De majorettes lieten het Spaanse vuur vonken met hun „olé!" en hun zapateado op de rinkelende bellen van de tamboerijn. Toen er ook nog twee Chinezen en later nog een woest dansende Kozak op het toneel kwamen steeg het en thousiasme in de zaal ten top. Bij de slow-show-wals „Mooi Leusden" wierp de hoofdmajorette narcissen en tulpjes de zaal in De compositie en de aankleding van dit nummer waren bij zonder aardig. Een lady-speaker praat te de wereldreis op gezellige manier aan elkaar. Tijdens de finale werd het Klublied van „Lisiduna" door de gehele zaal meegezongen en meegeklapt. „Zorg dat je erbij komt, bij „Lisiduna" moet je zijn' Een verloting ten bate van de kas van „Lisiduna" en gezellig dansen op de muziek van Toon Steenbeek uit Amersfoort besloten deze zéér ge slaagde avond. Tenslotte voor de belangstellenden de samenstelling van het Leusder har moniekorps: 1. de houten instrumenten, de klari netten; 2. het hoge koper, de trompetten en de pistons; 3. de middengroep, de saxofoons en de althoorns, 4. het zware koper, de tuba's, bassen, baritons en trombones, 5. het slagwerk. „Lisiduna" repeteert elke vrijdag avond in het speeltuingebouw „Blijhof", en ziet nog steeds uit naar een nieuwe lokaliteit, daar „Blijhof" reeds lang te klein is geworden. A. de K -M com is eind oktober 1972 in het leven geroepen. Op 20 december werd de Klodderavond gehouden. Een 15 tal leden was aanwezig om met hun han den, op de gekste manieren, de mooiste schilderijen te maken. De Franse Kerstavond op 23 december was zon der meer geslaagd. 10 januari gingen 25 leden naar Herman van Veen. Roel Tijmensen, Ida van de Bre mer en Hans van de Grootevheen moes ten door de drukke werkzaamheden hun bestuursfunctie neerleggen. Ida van de Bremer zal echter wel in de sportcommissie werkzaam blijven en Hans van de Grootevheen zal voor de bezorging van het maandblad Meating blijven zorgen. Voor de opengevallen functies zijn helaas geen directe opvolgers Jos van Kooij en Gerard Voskuilen werden als freelance aangetrokken. Beiden willen proberen goede con tacten met het bestuur te leggen. Gerard Voskuilen wil bovendien pro beren belangstelling op het gebied van ontwikkelingshulp en de Derde Wereld te kweken bij de K P.J. leden. Dit neemt echter niet weg, dat de K.P.J. met een tekort aan bestuurs- en commissieleden zit. Zowel het be stuur, de creatieve commissie, de sportcommissie en de redactie, kunnen best een paar medewerkers gebruiken. Iemand die hier belangstelling voor heeft, kan kontakt opnemen met een van de bestuurs of commissieleden van de K P J. Na de terugblik op 1972 hield men een kwartier pauze De Kreacom had gezorgd voor eei\ ontspanningspro gramma! „Eén van de Acht". Dit werd op voortreffelijke wijze geleid door Piet Valkenet. geassisteerd door Willy en Theo Roest Na de spannende „licht uit, spot aan" vragen, kwam Kees Leijenaar achter de lopende band. Zijn hoofdprijs was een boekenbon Enkele plannen voor 1973 zijn: Een wandeltocht naar een „Chinees" en daarna een borreltje pakken, een sin terklaasfeest, een uitwisseling (gedeel telijk georganiseerd door Kreacom), een cursus van 2 a 3 avonden van bij voorbeeld papierknippen of iets anders wat men thuis kan doen. De K.P.J. is dit jaar dus weer heel wat van plan. Het is te hopen dat som mige leden dan wat meer interesse tonen en dat er een groeiend ledental zal zijn. r Wethouder W A. v Zandbrink fe liciteert mevrouw Kok met de opening van de nieuwe snackbar Foto Janus Visser ACHTERVELD - Vorige week don derdagmiddag werd de geheel gemo derniseerde en herbouwde snackbar van de firma A. G. Kok aan de Jan van Arkelweg officieel geopend. Wethou der W. A. van Zandbrink verrichtte deze opening, nadat de tweeling van de familie Kok de wethouder de sleu tel hadden overhandigd. De genodig den hebben daarna Achtervelds nieuw ste aanwinst kunnen bewonderen Ook van onze kant onze hartelijke felici taties. De tweeling van de familie Kok over handigde de sleutel voor de officiële opening van de nieuwe snackbar aan wethouder W A. v. Zandbrink. Foto Janus Visser LEUSDEN/CENTRUM - De avond van de N.C.V.B. werd geopend door de presidente, mevrouw A J. Pothoven- Brakman. Zij sprak een hartelijk wel kom uit tot de leden, die door het slechte weer toch gekomen waren, en tot de heer F. R. Witteveen. Mevrouw A Bijlsma-Bouius zal het werk van secretaresse overnemen van mevrouw Pilkes, die uit Leusden ver trekt. Twee nieuwe leden konden ingeschre ven worden. Na de opening werd het woord aan de heer F. R. Witteveen van de Rudolph- stichting gegeven. De heer Witteveen opende met een inleiding en liet daarna dia's van de Rudolphstichting zien. Het doel van deze lezing was het werk van de Kinderbescherming te belichten. De dia's toonden dit werk zoals het plaats vindt in de Rudolph stichting. Op het ogenblik is het werk van de Kinderbescherming duidelijk actueel Er is een grote publieke belangstel ling Duizenden kinderen kunnen niet in het eigen gezin worden opgevoed De herstructurering die overal op treedt, is ook in de Kinderbescherming noodzakelijk. De laatste 2 jaar zijn er minder kinderen in tehuizen geplaatst. Dit is een gevolg van een verbeterde preven tie, een verbetering van de sociale toestanden, een verbetering van het maatschappelijk werk en een groeiend begrip, dat door een uithuisplaatsing niet altijd alles goed te maken is. Een negatieve factor bij dit probleem is, dat er kinderen zijn die wel uithuis geplaatst zouden moeten worden, maar de verantwoorde instanties aarzelen echter vaak deze maatregel te nemen. Als men het werk in zijn totaliteit wil samenvatten kan men zeggen dat het een geheel van deskundige hulp is aan kinderen die voor langere of kortere tijd door allerlei omstandig heden niet in het gezin kunnen blijven De nadruk wordt hierbij gelegd op allerlei omstandigheden. Het kind kan meestal niets aan deze uithuisplaat sing doen. De oorzaak is de omstan digheden in het gezin en in het milieu. Voor het kind is het een levens voorwaarde steun en begeleiding te krijgen. Waar het gezin faalt, moet de Kinderbescherming deze taak over nemen Eeuwen lang al wordt dit werk gedaan, al zijn de weeshuizen van vroeger niet te vergelijken met de tehuizen van nu. Begin deze eeuw, in 1905, werden de kinderwetten ingevoerd Hierbij kreeg men de mogelijkheid de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten (daarvoor werd het kind als een vol wassene gestraft). Er ontstonden voog dijverenigingen Ook de Rudolphstich ting is naast een jeugdhuis een voogdij - vereniging. In 1921 kreeg men de kinderrechter. Op het ogenblik is door de emanci patie de helft van de kinderrechters van het vrouwelijk geslacht Deze kunnen wellicht nog meer begrip voor het kind opbrengen. In 1956 kwam ook in ons land de adoptiewet. Deze wet was de laatste in zijn soort in Europa, maar dan ook wel de modernste. De echtscheidingswet was al 150 jaar oud en er was weinig aan veran derd, voordat de nieuwe wet er in 1971 doorkwam. Er is nu een eenzijdig ver zoek, na scheid'ng tussen tafel en bed, tot echtscheiding mogelijk. De kinderen worden meestal aan één der ouders toegewezen en zij worden gehoord naar wie de voorkeur uitgaat De Rudolphstichting werd in 1911 opgericht. Ze werkt onder de diaconieën der Geref. Kerken. Dit sluit overigens niet uit, dat kinderen van andersdenkenden worden opgenomen. Op het ogenblik is er een goede samen werking tussen deze andersdenkenden. Niettemin blijft de kerk het uitgangs punt voor het werk. De heer Witteveen benadrukte, dat het in deze tijd niet gemakkelijk is kinderen christelijk op te voeden. Op de Rudolphstichting verblijven zo'n 120 kinderen. Hiervan zijn er 80 a 90 in groepen van maximaal 14 kinderen ondergebracht Al deze kin deren hebben hun eigen kamertje Ook gezinsopvoeding is in inrich- tingsverband opgenomen Vroeger wa ren dit voornamelijk pachterspleeg gezinnen, nu zijn het beroepspleegge zinnen. De man is niet economisch ge bonden aan het jeueddorD Er is geen eigen kleuterschool (te weinig kleuters), maar wel een kleuter groep, waarvoor een gediplomeerd leidster is aangetrokken. Het basisonderwijs telt ongeveer 40 kinderen. Een twee-mans-school dus Daarnaast is er een school voor in dividueel onderwijs. Dit onderwijs is voor kinderen die tijdelijk op de Ru dolphstichting verblijven of kinderen die niet naar een andere school kun nen. Dit onderwijs bestaat uit groepen, die niet groter zijn dan 12 kinderen. Voor het vervolgonderwijs gaan de kinderen naar buitenscholen. Voor die genen die geen vervolgonderwijs kun nen volgen is er op de Rudolphstichting ondér meer een smederij en een winkel. Al met al was deze avond zeer interessant. Het was jammer dat niet meer mensen naar deze lezing kwamen luisteren. LEUSDEN/CENTRUM - Het Groe ne Kruis zal dit jaar nog enkele cursussen van de Huishoudelijke Voor lichting organiseren. Voor de cursus Fijne Keuken kunnen nog enkele per sonen zich opgeven. Deze cursus wordt gehouden op dinsdagavond 6, 13 en 20 maart. Donderdagavond 22 en 29 maart zal in het Groene Kruisgebouw de cursus „De broodmaaltijd telt ook mee" aan de orde komen. Onderwer pen hierbij zijn: - ontbijt en lunch met meer afwis seling; - broodsoorten, boter en margarine- soorten en beleg; - verwerking van oud brood tot sma kelijke gerechten. De kosten voor de eerste cursus bedraagt f 15,50 voor de tweede cur sus f 10,50. Deze prijzen zijn inclu sief de koffie. Voor deze cursussen kunt u zich opgeven bij de volgende adressen: Het Groene Kruisgebouw: zr Van Kalkert, mevr. Tuin, tel. 03490-15818, zr Landy, Burg. de Beaufortweg 4, tel. 03496-2081. LEUSDEN - „Algemene rundvee voeding" is het onderwerp op de avond van het Agransch-Jongeren-Kontakt, Leusden. Deze avond zal donderdag 22 februari gehouden worden in Ons Gebouw te Achterveld en begint om 20.00 uur Inleider zal de heer van de Worp zijn, die deskundig is op dit gebied Als basis van dit onderwerp zal worden uitgegaan van de normale ruw- voermiddelen. Hiervan wordt dan een rantsoen samengesteld en daarna wor den de plaats van het krachtvoeder en de nieuwe prijsontwikkelingen in dit rantsoen bekeken. Als volgende stap kan er een voederwinningsplan voor de volgende zomer samengesteld worden. Dit onderwerp wordt zo belangrijk geacht, dat iedere toekomstige on dernemer gewoon moet komen, want de rundveehouderij maakt momenteel ingrijpende veranderingen mee (o.a. ruwvoederbanken het voeren van meer of minder krachtvoeder, de prijs), vooral bezien in het licht van de nieu we EEG. Men zal moeten blijven concurreren De kostprijs zal daarom zo laag moge lijk moeten zijn om het inkomen vei lig te stellen. Iedereen die belangstelling heeft voor dit onderwerp kan telefonisch contact opnemen De telefoonnummers zijn- 03425-288, 03425-310. LEUSDEN/CENTRUM - Op de al gemene vergadering, op maandag 12 februari, van het U.L.G. afdeling Leus- den-Stoutenburg, was de voorzitter, dr. J. Grashuis aftredend en niet herkies baar. De heer Grashuis is 7 jaar voor zitter geweest en hiertoe benoemd toen hij 70 jaar was. Heel vitaal heeft hij al deze tijd zijn plichten vervuld. In het bestuur werd gekozen de heer B. van Oostrum Wie de nieuwe voorzit ter van het U.L.G. wordt, gaat het bestuur uitmaken. Na het officiële gedeelte van de ver gadering sprak de heerJ M. Verheul over het werk op de proefboerderij Zegveld. Er zijn op het ogenblik drie proefcentra, op drie verschillende grondsoorten, namelijk: Zegveld op veengrond, Heilo op zandgrond en in Brummen op kleigrond. Deze drie zul len in de toekomst al het landbouw kundig onderzoek verrichten. Er zijn nu nog wat anderen, maar deze zullen verdwijnen of zijn dat al Zegveld bestaat uit 70 ha. grasland. De omvangrijkste proef tot nog toe uitgevoerd is de ontwateringsproef. Door het slootwaterpeil te verlagen (en hiermee het grondwaterpeil) blijft de veengrond veel langer begaanbaar. Een probleem van veengrond is n.l dat ze een geringe draagkracht heeft. De hoge waterstand is nadelig voor het vervoer (er is niet door te komen). Zegveld neeit bewezen dat met net verlagen van het slootpeil, veel voor delen naar voren komen. De verhalen dat de grond zou verturven, indrogen, etc, zijn dan ook naar het land der fabeltjes verwezen. Men is in 1969 met deze proef begonnen en de sta tistieken laten het gunstige resultaat zien. De conclusie is dan ook dat als de hoge slootwaterstand gehandhaafd blijft, de bedrijfsvoering zeer kwets baar is. Bij de verlaging van het slootwater komt o.a. naar voren een betere water- doorlatendhieid, een betere worteling van het gras, een vroegere voorjaars ontwikkeling en minder kans op vorming van parasieten en bacteriën. De grond heeft een grotere draagkracht, dus is er een langere weidepenode mogelijk Een nadeel zijn de hoge kosten voor dit project, een voordeel is weer de hogere opbrengst van de grond De kalverfokkerij is op het ogen blik erg in beweging. Zegveld is ook hier met een proef bezig. Hier geeft men de kalveren van 0 t/m 3 dagen net zoveel biest als ze willen. Ze drinken dan gemiddeld tussen de 20 en 30 liter. Van 4-10 dagen geeft men ze zure melk. Aangemaakte melkpoeder met zuur. Hierdoor is ze langer houdbaar. Na de tiende dag geeft men deze zure melk eens in de drie dagen Ze blijft lang goed, dus kan een grote hoeveelheid tegelijkertijd in een bak gedaan worden. De kalveren drinken dan wat ze nodig hebben Het grote voordeel hiervan is de arbeidsbespa ring, hoewel men natuurlijk de kalve ren even goed wel in de gaten moet houden. Deze proef is in de praktijk nog niet uitvoerbaar. De fabrieken zijn echter druk bezig het zuur in de melk poeder te verwerken. De derde proei is die van een hogere veebezetting per ha. De koeien krij gen dan minder ruwvoer en mepr krachtvoer De persoonlijke mening van de heer Verheul is dat deze proef weinig kans van slagen heeft Natuurlijk is dit nog in een proefstadium, maar weinig koeien kunnen tegen te weinig ruwvoer. Na deze inleiding werd de mogelijk heid gegeven vragen te stellen waar dankbaar gebruik van werd gemaakt.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7