Feestelijke boomplantdag in Leusden Raadsleden zijn 't wachten beu Help ons eigen natuurgebied! Commentaren/ meningen Ingezonden: NOTA TWEEDE FASE: Reaktie op knalgroen rapport was persoonlijk... Brieven aan de gemeente: sneller beantwoorden MIJMERINGEN VAN EEN PEPPELTJE oezicht op K>omplaiiting WEGGEVLOGEN NA DE STORM HLILPAKTIE DEN TREEK: Verbetering Stouten- bnrgerlaan snel uitvoeren Meer nieuwbouw? Burgemeester: We moeten zuinig zijn op onze natuur DONDERDAG 5 APRIL 1973 LEI SU Eli KK l\T 3 LEUSDEN-C. - Een groot aantal kinderen van de basisscholen uit Leus den C. en Achterveld luisteren aan dachtig naar de toespraak van burge meester mr. A. H. van der Post. STOBBEN EN HERPLANTING Wethouder Bijleveld heeft indertijd naar aanlading van desbetreffende vra gen in de raad toegezegd - ook al betrof het dan stobben- om de her- planting van de opengevallen gaten in de houtwallen te bevorderen. Vorige week donderdagavond kwam dit niet meer ter sprake. Stobben, zo ver telde het college, zijn heel wat anders dan bomen. Stobben hoeven niet herplant te worden. Op die manier komt men natuurlijk een heel eind met praten en weinig verder met daadwerkelijk her planten. Onze informaties zijn echter ook wat anders dan die van het ge meentebestuur. Op tenminste drie plaatsen zijn houtwallen achter de be bouwde kom van Leusden/Zuid voor een deel verdwenen nadat grommende bulldozers van de Gasunie hun ver nietigende werk hadden gedaan. Er zijn openingen te konstateren van zo'n twin tig meter De bomen zijn niet gekapt, maar met wortel en al de grond uit getrokken. Iets, wat volgens insiders ernstige gevolgen kan hebben door de erosie die tengevolge van het uittrek ken zal ontstaan. Er waren bomen bij, die langer waren dan tien meter. Op het pleintje tussen de Roo van Alde- wereltlaan en de Kon. Julianalaan zijn verschillende bomen .getopt" bij het vervoer van de gasbuizen aan een grote kraan. Er is dus wel degelijk .huisgehouden" in het groen van Leus den/Zuid en aanliggende gronden. Het is- dachten wij- een beetje simpel om te stellen, dat er alleen maar stobben zijn gerooid. Vorige week was er een boomfeestdag in de gemeente Leusden. Wat ons betreft kan het op dit gebied niet lang genoeg feest blij venEn misschien is de gemeente (Van de redaktie) LEUSDEN - De tweede fase van het struktuurplan. De desbetreffende plannen liggen al meer dan een jaar bij verschillende (veertien in totaal) instanties, die zich hierover dienen te buigen en tot nu toe schijnt het vooroverleg nog niet te zijn afgerond. Dit bleek uit het antwoord van bur gemeester Van der Post op vragen van verschillende raadsleden, die het nu toch wel de hoogste tijd von den, dat de nota tweede fase wordt gepresenteerd. ,,Het is nu herhaalde malen uitgesteld en nu weten we nog niet bij benadering wanneer het zal gebeuren" klaagden zij. Burgemeester (Van de redaktie). LEUSDEN - De heer Van Spaen- donck (D '66) vroeg zich met verba zing af wat het gemeentebestuur be doelt met de opmerking ten aanzien van het Knalgroen-rapport, gepubli ceerd in de Leusder Krant van 15 maart: „Het rapport is nog te kort in ons bezit om er een zinnig woord over te kunnen zeggen en het is de vraag of dit op de weg ligt van het gemeentebestuur9" spreekt de des betreffende voorlichtingsambtenaar na mens de gemeente?" Burgemeester Van der Post: „Deze opmerking was afkomstig van de ge meentesecretaris en was zijn persoon lijke mening, niet die van het ge meentebestuur. Dat heeft hij er ook bijgezegd tijdens het gesprek met de redakteur Burgemeester Van der Post was overigens van mening, dat Knalgroen in het desbetreffende rapport een be langrijk aspekt over het hoofd hebben gezien, namelijk het feit, dat de over heid, juist om de natuur te sparen, is overgaan op gebundelde deconcen tratie op plaatsen, waar dit verant woord is. Dat uitgangspunt komt in het rapport niet voldoende aan haar trek ken. „We zullen de samenstellers van het rapport uitnodigen voor een ge sprek met het gemeentebestuur en des kundigen van de stuurgroep over de belangrijkste aspekten in het rapport." Van der Post vond het ook een te leurstellende zaak. „Doordat het voor lopige voorontwerp nog steeds niet voldoende is doorgesproken met ver schillende instanties, wordt hierdoor de realisering onnodig vertraagd," was zijn mening De voorzitter durfde niet te voorspellen wanneer de nota in de publiciteit zou worden gebracht. De brief van de landbouworganisaties, waarin ook om opheldering ten aan zien van de tweede fase wordt gevraagd, kon daardoor ook niet beantwoord wor den. Maar burgemeester Van der Post kon zich voorstellen, dat de agrariërs nu wel eens willen weten waar ze aan toe zijn. Het gemeentebestuur is be reid om belanghebbende agrariërs zo volledig mogelijk in te lichten aan de hand van de summiere beschikbare ge gevens. „Men kan zich hiervoor per soonlijk op het gemeentehuis vervoe gen," aldus de burgemeester. „Wij zullen dan proberen om wat we weten - en dat is niet veel - te vertellen". (Van de redaktie) LEUSDEN - Naar aanleiding van een voorstel, waarin weer sprake was van een erg late behandeling van brie ven en verzoeken aan de gemeente, drong het raadslid Mandemaker(PvdA) er nogmaals bij het college op aan om in het vervolg wat meer spoed te betrachten bij het beantwoorden van brieven, die door bewoners aan de ge meente zijn gericht. Ook de heer Van Spaendonk (D'66) drong hierop aan. Burgemeeste van der Post was het met hen eens. dat dergelijke brieven sneller dienen te worden beantwoord in veel gevallen is er sprake van on derzoek, dat moet worden verricht om een antwoord te kunnen formu leren en bovendien is er in het laat ste kwartaal van 1972 en het eerste kwartaal van dit jaar sprake geweest van een overbelasting. „De achter stand wordt momenteel ingelopen." aldus de voorzitter, die verder toezegde dit probleem zo snel mogelijk uit de wereld te helpen BOMEN ROND „HET STARTBLOK" ACHTERVELD - Alle leerlingen van de openbare basisschool te Achter veld hebben woensdag j 1. peppels ge plant rondom hun school Ieder plant te zijn eigen boompje, waarbij de eerste en tweede klassers vaardig geholpen werden door de oudere leer lingen. Zo werd het nuttige met de essentie van deze dag verenigd n 1. de school tuinen kregen een houtwal, terwijl elke leerling zijn eigen boom in de on middellijke nabilheid ziet oneroeien (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Op 28 maart zou het gaan gebeuren „De feestelijke bomenplantdag' wel te verstaan. Dit nieuws ging van boom tot boom en ik hoopte dat ik er ook bij mocht zijn. Ook mijn broertjes en zusjes hoopten dat, want stel je voor wat een eer om door kinder handen geplant te worden en samen met hen op te groeien We zouden elke dag met onze blaadjes naar de plantertjes kunnen wuiven als ze langs kwamen en zij zouden dan omhoog kij ken en zeggen „Dag boom. jou heb ik geplant" Maar zo dacht ik in eens vol schrik, stel je voor dat ik mijn plantertje nooit meer zien zal. omdat hij nooit meer langs zal ko men. Niet omdat hij dat niet wil, maar omdat hij dat niet kan, gewoon omdat hij te ver weg woont. Ik sprak hierover met de andere bomen, die dicht naast mij stonden, maar ook zij moesten mij het antwoord schuldig blijven Nou ja, zeiden ze hoopvol misschien hebben we een beetje ge luk en gebeurt ons dat niet. En met die hoop in mijn hart wachtte ik de grote dag af 28 maart 1973. Eindelijk was het dan zover, dat we nauwelijks onze beurt konden afwachten om uit de (particuliere) grond gehaald te worden en bemerkten dan ook pas veel later dat wij niet naar Leusden gingen, maar naar Achterveld. We werden gebracht naar een heel klein schooltje („Het Startblok") en daar opgewacht door de kinderen van de eerste t/m de zesde klas. die al lemaal al klaar stonden met scheppen. Het planten kon beginnen! De grotere kinderen hielpen de kleintjes en zo plantte elk kind zijn eigen boom Deze feestelijke bomenplantdag overtrof mijn stoutste verwachtingen, want mijn vrees om nooit meer door mijn plantertje te worden opgemerkt, is voorgoed voorbij'! Elke dag zie ik hem vier maal komen en gaan en zelfs in de klas kan ik hem zien zitten, zodat het kan gebeuren dat ik stiekem naar hem wuif als hij naar buiten kijkt en zijn ogen zeggen: Dag boom, jou heb ik geplant N Ochse-Post, een toeschouwster ACHTERVELD - Kinderen van de basisschool 't Startblok planten enkele bomen bij hun school. Foto Janus Visser k^USEN-C. - Met vaardige hand eIt burgemeester mr. A. H. van der st het voorbeeld aan een aantal weren, waarna zij gezamenlijk de men plantten aan de Noorderinslag. Foto Janus Visser. elri DEN Woensdag 28 maart Politie met twee korpsleden nt bij het bomen planten door ip v!U?dense kinderen. De boomplan- verliep zeer kalm. LEUSDEN - Op de Prunuslaan 36 bij de fam B J. Mans is een volière omgewaaid, waardoor een broedsDan Roodrug parkieten is weggewaaid. Mochten deze parkieten elders komen aanvliegen, dan gelieve men kontakt op te nemen met bovengenoemde fa milie, tel 03496-2683 Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! ontvankelijk voor het argument, dat bij een ruilverkaveling in Epe destijds een groot aantal houtwallen zijn ge kapt en dat nu de boeren aan de Neder landse Heidemaatschappij hebben ge vraagd deze houtwallen opnieuw aan te leggen, want zij hebben zo.n last van erosie V. REAKTIES ZIJN WELKOM Onze rubriek commentaren/menin gen, waarin de redaktie haar mening naar voren brengt over bepaalde zaken of commentaar/kritiek levert, heeft niet alleen als doel om de lezers op bepaalde belangrijke zaken te wijzen. Natuurlijk ontvangen wij graag reak- ties van lezers (ook van het gemeente bestuur) op in deze rubriek naar voren gebrachte kwesties. U kunt uw reaktie schriftelijk zenden naar de redaktie van dit blad onder vermelding: Com mentaren/meningen. Desgewenst kan uw brief een plaats krijgen in de ru briek: Ingezonden, eventueel voorzien van aanvullend commentaar van de re daktie (Van de redaktie) STOUTENBURG - De heer Ossen drijver (KVP) drong er bij het ge meentebestuur op aan de Stoutenbur- gerlaan zo spoedig mogelijk te ver beteren Vooral de bermen dienen meer aandacht te krijgen, omdat wat men nu als tijdelijke verbetering aanbrengt eerder gevaarlijk is dan veiliger Bur gemeester van der Post: De verbete ring van de Stoutenburgerlaan is geen eenvoudige zaak. Het moet in de eer ste plaats betaalbaar en bovendien funktioneel zijn. De technische dienst bestudeert nog het probleem om een betaalbare oplossing te vinden Waar men momenteel mee bezig is, is slechts een tijdelijke oplossing" l)<* heer Ossendrijver!k\F) (Van de redaktie) ACHTERVELD - Zal in Achterveld in niet te lange toekomst weer verder gebouwd kunnen worden? Nu het be staande bestemmingsplan vrijwel ge heel is afgerond komt die vraag de laatste tijd steeds meer naar voren. Het raadslid Ossendrijver (KVP) vroeg het college of er mogelijkheden zijn voor Achterveld ten aanzien van een voortgaande bouw. Burgemeester van der Post deelde mee, dat kontakt is opgenomen met de provincie om ver der te kunnen gaan met de bebouwing. Zoals bekend willen Gedeputeerde Sta ten van Utrecht de nieuwbouw in Ach terveld beperken om het dorp haar lan delijke karakter te laten behouden. LEUSDEN-ZUID - Met bijzonder veel ilezier planten enkele jongens een van de vele bomen terwijl burgemeester mr. A. H. van der Post verheugd toekijkt. Foto Janus Visser (Van de redaktie) LEISDEN - De zware storm van maandag op dinsdag heeft op nieuw een zware schade toege bracht aan de bossen van de landgoederen Den Treek, De Boom, overigens daar niet alleen. Bomen zijn bij honderden ge veld, geknakt door het natuurge weld. Bomen, die wij juist zo hard nodig hebben. Bomen, die samen een bosgebied vormen, waar wij, Leusdenaren (en wij niet alleen) vaak onze ontspan ning zoeken. Wandelend, fiet send of zo maar lekker dromend op het mos, luisterend naar de vogels of kijkend naar een vlugge eekhoorn, die schichtig over het bospad schiet. Wij plukken al lemaal de vruchten van het prach tige natuurgebied, dat vlak naast de deur ligt. Daarom hebben ver schillende bewoners de koppen bij elkaar gestoken om samen te komen tot een Leusdensehulpak- tie voor de Treker bossen. In samenwerking met de Leusder Krant - die deze aktie van harte ondersteunt - willen zij en wij proberen iets te doen aan de grote schade. Natuurlijk zal het een druppel op de gloeiende plaat zijn. Hoe groot een aktie ook wordt opgezet, hoe succesvol ook: de geknakte bomen kunnen niet weer rechtop worden gezet. De kale plekken kunmni hoog stens worden opgevuld met jonge aanplakt. Het blijft een ernstig verlies. Maar toch: we zijn zui nig op onze bossen en willen helpen om te redden, wat er te redden valt. De Leusder Krant steunt graag het lofwaardige ini tiatief van de bewoners. Wie straks - als de schade is geïnventariseerd, wil helpen met het ruimen (onder deskundige leiding uiteraard), kan zich hier voor opgeven. Het is nog niet precies te bezien, wat nodig is, maar ook tractoren, paarden en andere machines zullen wellicht nuttig kunnen worden gebruikt. Help! U kunt zich hiervoor op geven bij mevr. A. de Knijff, van H. van Lockhorstlaan 30, Leusden/Zuid, tel. 03490- 11415. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week woensdag werd in de gemeente Leusden een jleestelijke boomplantdag gehouden. In '(Leusden/Centrum, Leusden/Zuid en- io tegenstelling tot eerdere berichten- ook in Achterveld. De planting Is eëH 'geslaagd evenement geworden. Burge meester Van der Post, die op alle jplant-plaatsen acte de presence gaf, ilegde er in zijn toespraak de nadruk op de liefde voor de natuur „De natuur is- en zeker in deze tijd van steeds verdergaande milieu-vervui ling- een kostbaar goed, waar we erg tuinig op moeten zijn". De jeugd is de toekomst en door de jeugd bij het planten van bomen te betrekken, hoopt men dat de jon geren ook meer aandacht zullen schen ken aan het behoud van hetgeen zij hebben geplant. Over tientallen jaren zal men ae zuurstof, die de bomen afgeven aan ojizeéc'osfeë'r/waarschijn- lijk hard nódig hebben. Bomen worden niet geplant, omdat het zo aardig staat, maar omdat het een bittere noodzaak is. De beelden van deze boomplant dag, die werd geaccentueerd door een filmvoorstelling voor de jeugdige plan ters, zeggen genoeg, dachten wij In Achterveld werden peppels geplant bij de openbare basisschool Het Startblok aan de Kerkdijk

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3