Het fascinerende leven onder water Blijhof krijgt lokaal peuterspeelzaal voor JOOP DE WELDE WEET ER ALLES VAN VERKEERSBORD ALS SCHIETSCHIJF.... DONDERDAG 5 APRIL 1973 SDKR K R I\T bij net duiken; de armen worden niet gebruikt, dus alles spitst zich toe op de benen Als er water in de bril gelopen is, moet men die onder water leeg kunnen maken, de uitrusting on der water aan- en uittrekken. Voor de communicatie moet men hand- en lijn- signalen leren. Vjder het veiligheids reglement, EH BO ten aanzien van duikongevallen en tot slot is er een theoretische opleiding voor appara- tuurkennis. Deze snorkelopleiding duurt onge veer een jaar Men kan dan het snor kelbrevet halen en hierna de opleiding tot 3e klas duiker gaan volgen. Deze opleiding is vrijwel indentiek aan de eerste, maar dan toegespitst op het gebruik van perslucht. Na het brevet 3e klas begint eigen lijk pas de werkelijk goede oplei ding. Het is als 't ware zoals met het rijbewijs, echt rijden leert men pas nadat men dit gehaald heeft In de loop de jaren wordt dan erva ring opgedaan onder verschillende om standigheden. Zo gaat men duiken bij nacht, in stromend water, op zee(waar men met getijstromingen te maken krijgt) en onder het ijs Na een aantal jaren kan men zich dan echt duiker noemen. MOTIEF VAN HET DUIKEN De meeste mensen beginnen met duiken uit zucht naar avontuur Ook bij Joop de Wilde heeft dit avontuur lijke element een zekere rol gespeeld Hij is echter meer begonnen uit speel- sigheid en daarna getroffen door de schoonheid van de onderwaterwereld Hierbij komt nog dat hij altijd al geïn teresseerd was in biologie. Vaak gaat hij 's morgens vroeg op pad met de kijker en hij maakt ook prachtige dia's van planten en dieren Als het avontuurlijke na enige jaren geen rol meer speelt, wordt het dui ken pas interessant. Er wordt dan naar een motief gezocht om te duiken en men gaat zich dan vaak specialiseren. De mogelijkheden hiervoor zijn legio: zo zijn er de mensen, die interesse hebben in archeologie, biologie, speo- logie (Grotonderzoek), fotografie, film, geologie (onderzoek van gesteenten). Ook spreken de medische aspecten een woordje mee en deze worden dan ook door alle duikende doctoren onderzocht. De wetenschapsmensen doen ook vaak een beroep op de sportduikers en na tuurlijk wordt ook aan deze groep graag assistentie verleend Bij ongevallen wordt door politie en brandweer vaak assistentie gevraagd van de duikers Joop de Wilde zelf heeft o.a. in het Henschotermeertje gedo ken, toen daar ongevallen gebeurden. Hij heeft in 2 jaar tijd het duikteam van de beroepsbrandweer in Amers foort opgeleid Ook in andere plaat- Joop in complete duikuitrusting, klaar voor een duik. LEUSDEN/CENTRUM - Het moet zijn van tijd tot tijd te tussen de onderwater flora en auna. Te zwemmen met de vissen, een krab schichtig te zien wegkruipen en de koralen, wieren en sponsen in volle pracht te aanschouwen. Het kan dan gebeuren, dat je door de straat van een verdronken stadje doolt of stuit op het wrak van een oud schip. Het boeiende leven onder water met daar bij de vergane glorie van vroegere tijden. De man, die hier alles over kan ver ellen, is Joop de Wilde, van beroep journalist en correspondent bij het A N P. Zijn grootste hobby is echter het sportduiken en hieraan besteed lij heel wat vrije uurtjes. In 1964 is lij met duiken begonnen. Heel be scheiden in 't begin met een paar zwem- liezen, een bril en een snorkel. Hier- nee heeft hij 4 jaar getraind; lange ochten gemaakt en gedoken tot een liepte van 10 meter. Toen hij hierop ntgekeken en uitgestudeerd was, wilde hij met perslucht gaan duiken. Hier- 'oor is een opleiding nodig, want er zijn al heel wat ongelukken gebeurd door ondeskundig gebruik. Joop schafte zich dus een duikpak aan en werd lid van het duikteam Nautilus in Utrecht Van deze vereniging is hij nog steeds lid OPLEIDING De opleiding tot het duiken begint met een snorkel opleiding. Hierbij leert men de basistechniek. Er moeten verschillende dingen geleerd worden, zoals, de zwemslagen voor het gebruik De heer J. de Wilde. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden nam donderdagavond een principe-be sluit, waardoor het mogelijk is, dat de peuterspeelzaal van de speel- en re- kreatievereniging .Blijhof" binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen worden ondergebracht in de voormalige R. K. kleuterschool aan de Bavoortseweg (achter De Til). Alle raadsleden waren er van overtuigd, dat Blijhof als eer ste in aanmerking kwam van dit lo kaaltje gebruik te mogen maken. In hoeverre dit gebouwtje 's avonds ge bruikt kan worden voor andere doel einden, zal nog nader worden bekeken. Eén en ander houdt echter niet in, dat de huurprijs en andere financiële zaken hiermee ook geregeld zijn. Deze kwes tie zal nog nader in de financiële com missie moeten worden bekeken. stantie bij het college op aandrong spoed te betrachten in het vaststel len van de bestemming. Hij betreurde het, dat door een onzorgvuldige re daktie van het voorstel de raad in haar vorige vergadering niet reeds dit be sluit had kunnen nemen ..Daardoor zou een maand vertraging zijn voorko men Bovendien is Blijhof ten aanzien van het krijgen van subsidie van het Koningin Julianafonds afhankelijk van d€ beslissing van de raad ten aanzien van de bestemming Zonder deze vast stelling kan men de subsidie niet aan vragen. ,,De heer van Spaendonck was van mening, dat een wachtlijst van 103 peuters de toewijzing aan Blijhof beslist wel rechtvaardigde Die mening werd gedeeld door alle andere raadsleden De heer van Maa- nen (AR) kon zich zonder moeite met het voorstel verenigen en ook hij drong aan op haast. De heer van Woudenberg (CHU), nadat voorzitter van der Post zijn instemming betuigde met het voor stel van de heer van Speandonck: ,,De heer van Spaendonck heeft vlug en goed zaken gedaan. Wij staan er volledig achter". Ook de heer van Tiel was het met de Democraat eens, maar had overigens nog wel enkele bezwaren, vooral ten aanzien van het recht van opstal, dat wordt verkregen door betaling van f 1,- per jaar aan het R K kerkbestuur zolang het gebouwtje op deze grond staat" Juist dit laatste vond hij be zwaarlijk, want het zou betekenen, dat zodra het gebouwtje, dat niet zo jong meer is, onbruikbaar zou zijn geworden, er een einde zal zijn geko men aan het gebruik van deze plaats. .Het zou beter zijn deze hele hoek grond voor recreatieve en welzijnsvoorzie ningen aan te kopen als aansluiting bij het complex De Til", was zijn mening Bovendien dacht hij, dat de desbetref fende grond als bestemming woning bouw had. Het is niet denkbeeldig, al dus de heer van Tiel, dat na afloop van jaren, als het gebouwtje in elkaar is gestort van ouderdom en het recht ID'66I- Iniliiitirf-vnnrutol van ops,al vervalt^ er woningen zul- len worden gebouwd. Dat leek hem niet ideaal zo vlak bij een jeugdsocieteit als De Til. Burgemeester van der Post zag zijn bezwaar tegen het recht van opstal niet zo erg. ,.In de eerste plaats onderschat u de levensduur van het gebouwtje. Die gaat nog wel een aantal jaren mee. De behoefte aan een peu terspeelzaal is wel gebleken en als het gebouwtje niet meer gebruikt zal kunnen worden zal er best voor vervangende accommodatie gezorgd kunnen worden Overigens is de bestemming woning bouw juist. De bestemming zal in overeenstemming moeten worden ge bracht bij de herziening van het be stemmingsplan Bebouwde Kom". De heer van Dijk (KVP) ging namens zijn fraktie graag akkoord met het voorstel van de heer Van Spaendonck. Hij was blij met de goede informatie, die Blijhof de raad heeft verstrekt. De heer van Maanen (AR) stelde echter nadrukkelijk, dat de huurprijs W.H.van Spaendonck Of dit besluit van de raad een recht streeks gevolg is geweest van het be zoek dat ouders van peuters aan de raadsleden hebben gebracht om voor de peuterspeelzalen te pleiten, laten we in het midden, maar de belangstelling voor dit voorstel van de zijde van het Blijhof - bestuur was van dusdanige aard, dat de raadsleden het niet kon ontgaan. De publieke tribune was door deze toevloed van Blijhof-bestuur- ders zo vol, dat ruimte gezocht moest worden in de raadzaal zelf De leden van Blijhof waren duidelijk herkenbaar aan naamplaatjes, die zij hadden opge speld. Het principe-besluit werd genomen op voorstel van D'66-raadslid de heer Van Spaendonck, die er in eerste in- volledig vrijblijvend moest zijn, omdat op dit punt nog geen gesprekken hebben plaats gehad. De heer Mandemaker (PvdA): .Ik ben een tegenstander van langediskus- sie, zoals u wel bekend zal zijn De heer van Spaendonck ..Daar is ons niets van bekend De heer Mandemaker ..Dan is dat een nieuwtje. Mijn vraag is: bestaan er wettelijke eisen, waaraan een peu terspeelzaal moet voldoen0 Kan het gebouwtje in de avonduren worden ge bruikt voor muziekonderwijs?" Burgemeester van der Post: ,,We heb ben een gemeentelijke verordening op het gebied van peuterspeelzalen. Als wij subsidie verlenen, zal de speel zaal aan de normen, door ons gesteld, moeten voldoen. Ten aanzien van mu ziekonderwijs in de avonduren, dat zal nog nader moeten worden bekeken". De raad ging verder zonder dis- kussie akkoord met het voorstel. LEUSDEN - Dit verkeersbord dat geplaatst is bij het smalle bruggetje aan de Lockhorsterweg wordt door vandalen als schietschijf gebruikt. Waarschijnlijk richten enkele scherpschutters hun schoten vanuit een rijdende auto op dit bord, dat al door een honderdtal kogels doorboord is. Het lijkt ons een bijzonder gevaarlijke manier om op deze wijze de schietsport te bedrijven, afgezien van de onnodige vernielingen die aangericht worden. Foto Janus Visser sen zijn deze duikcorpsen nu aanwezig en zij nemen de werkzaamheden vande sportduikers over. Natuurlijk blijven zij wel ter assistentie beschikbaar DE DUIKSPORT IN NEDERLAND In 1972 bestond de Nederlandse On derwatersport Bond tien jaar. Hoe wel het duiken niet zo'n bekende sport is, is in de laatste 4 jaar de belang stelling enorm toegenomen. Het leden aantal is ongeveer verdubbeld Totaal zijn er in ons land nu zo'n 4000 leden. Vorig jaar werden in Huissen bij Arnhem, voor het eerst de Euro pese Kampioenschappen Onderwater- oriëntatie in ons land gehouden. De Russen en de Oost-Duitsers kwa men op deze kampioenschappen voor het eerst uit met Sonar, onderwater- radar. Tot nu toe had men bij deze wedstrij den in onderwateroriëntatie enkel ge bruik gemaakt van een compas en van afstandsmeting. Over deze nieuwe ont wikkeling zijn heel wat reacties losge barsten, kranten brachten het nieuws met grote koppen en ook binnen de N.O.B. werden de gemoederen nogal beroerd Een feit is, dat de Russen een dikke overwinning met deze Sonar gehaald hebben en deze apparatuur er kend is. Joop de Wilde was op deze Europe se Kampioenschappen perschef en heeft enorm veel werk verzet met de or ganisatie en publicaties van deze kam pioenschappen Ook van de N O.B. is hij perschef. Hij heeft al heel wat afgedoken, in verschillende landen en onder ver schillende omstandigheden Zo staan op zijn lijstje landen als Joegoslavië, Zweden. Noorwegen, Luxemburg, Span je en ons eigen landje In Luxemburg heeft hij in een stuwmeer naar een verdronken dorp gedoken. Ook in ons land is zo'n stadje onder water, n 1. Weldamme in Zeeland. Dit dorp is met de St. Elisabethvloed in 1421 verdron ken. In ons land wordt door het duik team Nautilis veel gedoken in de Maars- seveense plassen, waar het schoonste water van Nederland te vinden is. Het water daar is erg helder. Eén van de mooiste watergebieden van Europa is de Ooster-Schelde. Hier vindt men een enorme rijkdom aan sponsen, wier, krab, vis, etc. Zijn verzameling biologisch materiaal groeit dan ook gestadig. Aan een wand je in de kamer kan men een gedeelte van de schelpen, koralen, zeesterren en krabben zien. Ook archeologische vondsten neemt hij mee naar boven, zoals delen van amforen Door de ontwikkeling van de Sonar is hij zelf begonnen proeven met deze ap paratuur te nemen Met medewerking van Philips heeft hij de beschikking gekregen over eenSonar-apparaatenis momenteel bezig deze in een onderwa terhuis in te bouwen. Binnenkort gaat hij hier proeven mee nemen Onze Leusdense duiker is de afge lopen 2 jaar clubkampioen van duikteam Nautilus geweest op de onderwater- oriëntatie. Hij hoopt dit jaar de wissel beker definitief mee naar huis te ne men. Bij de Nederlandse kampioen schappen in de individuele oriëntatie is hij een keer 5e van Nederland ge worden, bij de groepsoriëntatie een keer 3de. DE KOSTEN Als men begint met duiken, zijn de kosten nog gering. Voor f60,-- heeft men een snorkel, bril en zwem vliezen De echte duikuitrusting met perslucht, komt echter op zo'n f 1.500,--. Zelf heeft Joop de Wilde bij een duik zo'n f6.000,-- aan zijn lichaam hangen. Hierbij zijn dan inbegrepen de duikuitrusting, Sonar, horloge, ca mera's en meetapparatuur. DUIKVERENIGING IN LEUSDEN? Nu Leusden een overdekt zwembad krijgt, overweegt de heer De Wilde hier een duikvereniging op te richten. In deze omgeving is hier zeker wel be hoefte aan, aangezien de dichtstbij zijnde vereniging in Utrecht te vinden is. Het nadeel van dit idee is, dat hij de eerste 2 jaar alle werkzaamheden, wat de opleiding betreft, zelf zal moe ten doen. In onze omgeving zijn maar weinig duikers te vinden. In Leusden is Joop de Wilde de enige, in Amers foort zijn er het duikteam van de brandweer, commandant J. G. J. Bor ger en Joop's vaste duikbuddy(maat), Hans van de Heuvel. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN Volgens de veiligheidsvoorschriften is het verboden om alleen te duiken Joop en Hans hebben dan ook vaak samen gedoken. Ze maken dan gebruik van de zgn. buddy-lijn. Dit is een lijn van ±1,50 m, die van pols tot pols loopt. De duikers moeten altijd een reddings vest om hebben, wat zich met een enkele handbeweging opblaast Ook is het verplicht eed duikmes bij zich te hebben, voor het geval men verstrikt raakt in oude netten of vislijnen WAARSCHUWING Tot slot waarschuwt Joop de Wilde voor het ondeskundig gebruik van de apparatuur. Duiken, zonder goede op leiding, met perslucht, is levensge vaarlijk. Iemand die deze apparatuur verkeerd gebruikt, kan bij een duik in het zwembad al met gescheurde longen bovenkomen. Sprekende voor beelden hiervan zijn de ongelukken die veelvuldig in het buitenland met onge- brevetteerde duikers voorkomen. Va kantiegangers, die hun vrije weken benutten om te gaan duiken, maar die geen werkelijke opleiding gehad hebben Inlichtingen over de onderwatersport kunnen worden ingewonnen bij het Bondsbureau van de Nederlandse On derwatersport Bond, Balistraat96, Den Haag, dinsdag 's avonds tel 070- 639721, of bij Joop de Wilde, Grift- horst 2, Leusden/Centrum, tel. 03496- 2126. PAR He

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7