J. M. LUYT: hebben Christus aardig verduisterd de loop der jaren'** POSTKANTOOR LEUSDEN/Z NU IN SUPERMARKT Kerkdiensten MEDISCHE DIENSTEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden LEUSDER KRANT RICHT ZOEKLICHT OP GEESTELIJKE LEIDERS IN DE GEM. LEUSDEN Jeugddienst LEZING GEREF. BOND Goedkeuring sportzaal ontvangen N.H. KERK BEWONERS BEZORGD OYER SlO GEMEENTE- AVOND IHUbKUAli a APK1L 1S73 u:i sm;i< kit t\ r 9 c LEUSDEN-ZUID - De wijkcommis sie van de Nederlandse Hervormde Kerk te Leusden-zuid belegt op woens dagavond 18 april een gemeente-avond in een zaal van Pon's Automobielhandel aan de Bavoortseweg. Aanvang 20.00 uur. Het programma voor deze wijkavond is als volgt: 1. Opening 2. Korte inleiding door verschillende kerkeraadsleden over de volgende onderwerpen: a. Kontakt tussen de gemeenteleden en de kerkeraad b. Beroepingswerk c. Diaconaat. d. Zending, jeugd- "en evangelisa tiewerk e Aangelegenheden kerkvoogdij PAUZE 3. Mogelijkheid vaji gedachtenwisse- ling door de aanwezigen met de kerkeraad over de voren genoemde dan wel andere gewenste onderwer pen 4. Sluiting. LEUSDEN - Geboren: Anouk Dësiree, d.v. V. L. F. Visser en M. H. A Wij nen, Deliana van Weedestraat 1 Ondertrouwd: Johannes Christiaan Postuma (Amsterdam. Ruysstraat 99 111) en Maria Johanna van de Hoef (Leusden. Jan van Arkelweg 27). An- tonius Franciscus Slagter (Leusden, Hondsdraf 7) en Alida Wilhelmina Ma ria Vestering (Amersfoort, Kapelweg 40). Antonio Artiles Viera (Las Pal- mas de Gran Canana (Spanje), J A. Primo de Rivera 8) en Elisabeth Rein- ders (Leusden, Pr Irenelaan 57). Gehuwd: H. F Bonnet en M A. B. van Hamersveld; W Velker en M C A van der Vlugt. Overleden: A Tondeur, oud 88 jaar. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal; f 13, - - per jaar. Losse nrs. 25 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS' Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! - Bij mij in de iat alleen al wonen drie dominees. wonen momenteel het totaal zelfs acht dominees en godsdienstleraar. Wat doen al die nsen in het dagelijks leven? Waarom jieo re in Leusden/Zuid? Hoe denken i wat geloven ze? Kennen ze elkaar, ze samen? Hoe beleven ze hun iD deze uitzonderlijke tijd? zijn in de eerste plaats ds kg ends. J. J. Kooman, de Neder- Sse Hervormde predikanten, die hun fk hebben in de kerkelijke gemeente Leusden. Ds Sirag is, zoals u be- is, om gezondheidsredenen met emeritaat gegaan en de Ne- Hervormde gemeente van psden/Zuid zal binnen enige tijd een u»e dominee tegemoet kunnen zien. heeft zijn kerkelijke ge- in Leusden/Centrum en woont in Leusden/Zuid Over beide is reeds in onze krant ge- ferder treffen we in Leusden/Zuid alfabetische volgorde aan: ds. C. Burger, emeritus predikant; ds. H Kuiper, Hervormd predikant in dienst; ds. J. van der Lin- zendings-sekretans; ds Th. M. Hervormd predikant; ds J. Luyt, Doopsgezind predikante; ds E van Staveren, predikant der je Evangelische Gemeente en P. godsdienstleraar. manlijke collega's waren het over eens, dat aan onze vrouwe- e Leusdense dominee de eer van eerste gesprek moest worden ge en jo kwamen we terecht bij ds. J. [Luyt, predikante van de Doops- inde Gemeente in Amersfoort sinds Zij studeerde theologie aan de ersiteit in Leiden tot en met haar jüdaaLsexamen. Daarna in Amster- Taan de gemeente-universiteit en [Doopsgezind seminarium, waar ze beide proponents-examens haal- [Enige jaren geleden volgde zij nog 'twee-jarige leergang in pastorale thologie aan de Universiteit in echt. an 1950 tot 1954diende zijde Doops- Inde gemeente in Veendam en Peke- kwam Amersfoort, waar het zo goed beviel, dat ze niet in- op verzoeken van andere gemeen- om van plaats te veranderen. In 1970 tigde zij zich in Leusden/Zuid, |r dit veranderde niets aan haar Iczaamheden in Amersfoort, aar werk omvat het gewone pre- ntswerk Het voorgaan in de kerk- Het geven van katechesaties begeleiden van gesprekskringen, leken afleggen, en ander pastoraal k De Doopsgezinde kerk staat aan ftadsring, vlak bij de hoek met de van Viandenstraat. Sinds en- jaren wordt deze kerk samen ge- met de Remonstrantse gemeen- sinds 1964 een hechte sa- werking is gegroeid De Remon- ntse predikant ds H J. Adriaan- en ds Luyt zijn tot een volledig tionele taakverdeling gekomen, zij beurtelings de zondagsdien- leiden. De beide gemeenten tel- ruim 500 leden (kinderen niet gerekend) evens bestaat er een hechte samen- king met de kerken van de binnen- I van Amersfoort, de Rooms Ka- kerk, de Gereformeerde Kerk, gemeente en de Her- 's Winters bijvoorbeeld heb- al deze kerken gezamenlijk een ge- serie van gespreksbijeenkomsten Dnderwerpen, die op deze samen- sten worden behandeld, zijn zeer en variëren van bijbel maatschappelijke en politieke ps in de maand komen de pastores He binnenstad samen: Hervorm- Vrijzinnig Hervormden, Vrij Rooms Katholieken, 'Katholieken Luthersen, Remon- het Leger des Heils en de Zij houden zich dan met de theologische achtergron- pn wat ze samen doen en met de tische kant van het werk. Bijna Afsprekend valt dit alles ook onder van Kerken in Amersfoort, mee nauw kontakt wordt onderhou- t ik vraag wat Doopsgezind pré- inhoudt, antwoordt ds. Luyt met ilgende spreuk: „Spreken wat bon- Is Dopen wat mondig is. Vrij christelijk geloven. Daden gaan Ueo te boven". daarmee komen we op de histo- achtergrond van de Doopsge- p. zijn afkomstig uit Zwitserlanden |n zich afgesplitst van de hervor- yan Zwingli Deze zette name- zijn hervorming door met hulp stadsraad van Zürich. Enkele aanhangers keurden dit af. ten van het geloof mag geen pres sen uitgeoefend met het zwaard 8 overheid achter de hand! Hier- ygde een afsplitsing van de bewe- an Zwingli. In deze nieuwe Sjng men zeer intens de Bijbel kwam het inzicht, dat erdoop geen grond vindt in de .y d°op wordt bediend, als de imt gel00f in Jezus Chris' imi (Hierover zou veel meer te zeggen zijn, maar dat valt buiten het kader van dit interview). Van hieruit gaan Zwingli en deze groep Ana-bap- tisten - zij lieten zich namelijk op nieuw dopen - steeds verder uit elkaar. Het komt van de zijde van Zwingli tot vervolging, zelfs doodstraf, verban ning. De dopers trekken weg, eerst naar Zuid-Duitsland. Dan steeds ver der naar het noorden. Ze vinden ten slotte in Nederland een geestelijk kli maat, waar hun geloof aanslaat. Er ontstaat een zeer radikaal-gelovende gemeenschap, die grote persoonlijke ernst maakte met wat zij als evange lische waarheid verstond. Zij waren bereid daarvoor de marteldood te sterven. Procentsgewijze zijn hier de meeste martelaars van de Rooms Ka tholieke inquisitie te vinden. De huidige Doopsgezinden vormen in Nederland een broederschap, die wel veel van haar vroeger sektarisch karakter verloren heeft, maar toch nog zeer laag-kerkelijk funktioneert Haar geloof is niet dogmatisch. Men treedt toe met een eigen belijdenis en wordt daarop gedoopt. Dat wil zeg gen: wanneer iemand reeds als kind werd gedoopt, dan zal men slechts op uitdrukkelijk verzoek weer gedoopt worden. (Indien men bijvoorbeeld de kinderdoop geen enkele waarde toe kent), omdat men de doopopvatting van de andere kerken wel eerbiedi gen wil. Het avondmaal staat open voor allen, die de gemeenschap met Christus zoeken. Vroeger was het weigeren van de wa pens opnemen regel en in verband daarmee werden ook overheidsambten zelden geambieerd. Nu zijn er nog wel dienstweigeraars en de zogenaamde „Vredesgroep" is zeeraktief. Maar het is geen regel meer, dat men - in Nederland - niet in dienst gaat Er is een Doopsgezinde Wereldbroeder schap, waarin deze dingen vaak weer heel anders liggen. Men hecht veel waarde aan het priesterschap aller gelovigen. Als gevolg daarvan kent men geen gezagsdragers, geen kerk orde, geen gezagsinstanties, terwijl ook de gemeenten autonoom zijn. Wel zijn er overkoepelende lichamen met bestuurlijke funkties. In principe mo gen niet-universitair gevormde pre dikanten beroepen worden, maar dit zijn tegenwoordig uitzonderingen. Vraag: Welke liturgie wordt er in de Doopsgezinde kerk aangehouden? ,,De liturgie van de kerkdienst wordt bepaald door de dienstdoende predi kant. Er wordt nu nog gezongen uit de Protestantenbundel, de psalmen in nieuwe berijming en de proefbundel 102 gezangen. Aangevuld met liederen, die elders onder andere bij „Gooi en Sticht" te vinden zijn. In mei aan staande zal men graag de nieuwe lie derenbundel van de kerken in gebruik gaan nemen." Vraag: Kent de Doopsgezinde ge meente een onderricht aan kinderen, en hoe wordt er door hen belijdenis gedaan? „Op de „Westhiel" ontvangt men samen met de Vrijzinnig Hervormden de kinderen van 6 tot 11 jaar Tijdens elke kerkdienst is er een kindercrèche voor de peuters en de kleuters. En de jongeren van 11 lot 18 komen in groe pen bijeen. De geloofsbelijdenis ligt bij ieder in eigen hand. Die schrijft een ieder voor zichzelf, en die is bij elk individu weer anders. Bij de Remonstranten kan men op een begin selverklaring of een persoonlijke ge loofsbelijdenis tot de gemeente toe treden. Doordat alle Doopsgezinde ge meenten autonoom zijn, kon men in Amersfoort een Amersfoortse traditie vestigen om de geloofsbelijdenis in de kerkdienst voor te lezen. Dit is ech ter niet verplicht. Men kan zijn be lijdenis ook aan de kerkeraad voorleg gen Dit eigenhandig samenstellen van de geloofsbelijdenis berust op het principe, dat men niet meer moet verklaren dan men kan verantwoorden. Men moet staan voor wat men zegt. Men moet zelf de zaken des geloofs on der woorden kunnen brengen. Dit is een vorm die uiteraard geen garantie geeft op het al of niet bewuster Chris ten-zijn, op het al of niet ernstiger in de praktijk brengen van het Chris telijk ideaal in het dagelijks leven Wel echter ligt de nadruk steeds uit gesproken op de levenspraktijk, die moet overeenstemmen met wat men belijdt in woorden Vraag: Wie treden er toe tot de Doopsgezinde gemeente? „Tot kort geleden traden geregeld jongeren van ongeveer achttien tot vijf entwintig jaar toe en daarnaast ook ouderen Opvallend was, dat vooral bij de jongeren in de belijdenis doorklonk dat zij liefst tot één oecumenische kerk zouden toetreden Nu dit nog niet mogelijk was, zagen zij hun toe treding als het binnenkomen van de kerk door de Doopsgezinde deur. De laatste jaren traden geen jongeren toe Zij willen zich met identificeren met de kerken, zoals deze zich nog steeds presenteren in hun gescheidenheid. Ze komen graag op de gespreksgroepen, maar willen zich niet aansluiten. Het spreekt hen met aan wat de kerk ver kondigt en niet waar maakt (Van de redaktie) LEUSDEN - Met ingang van vandaag gaat de Leusder Krant regelmatig artikelen publiceren over in de gemeente Leusden woonachtige geestelijke leiders Onze mederwerker Anco Mali heeft hen bezocht en hen laten praten over hun werk, hunideeen over de wereld en het geloof en alles wat daarbij ter sprake kwam. Vandaag beginnen wij met een gesprek met ds. J. M. Luyt, de enige vrouwelijke predikant in het gezelschap Vraag: Wilt u iets zeggen over de positie van de vrouw in de kerk? „Bij de Doopsgezinden is de vrouw als predikante al vroeg aanvaard (be gin van onze eeuw), toen de positie van de vrouw in het algemeen veran derde Bij de andere kerken zal dit ook wel komen, maardaar heeft het „ambt" zo lang een specifiek manlijk karakter gehad, dat daar wat meer groei-tijd nodig zal zijn." Vraag: Hoe loopt de samenwerking tussen de Doopsgezinden en de Re monstranten in Amersfoort? „Uitstekend. Het is begonnen om streeks 1963 en het ging stapje voor stapje. Eerst gezamenlijk gespreks kringen Vervolgens namen de predi kanten over en weer voor elkaar waar in vakanties en bij ziekte Er kwam een gezamenlijke bezinning op wat de ge meente in deze tijd behoort te zijn Kerkeraden gingen samen vergaderen en steeds kwamen we dichter bij el kaar Totdat we nu grotendeels als één gemeente funktiorieren Dat ging met vanzelf. Over en weer vroeg het steeds: de ander aanvaarden en res- pekteren in zijn eigenheid. Historisch zijn Remonstranten en Doopsgezinden heel anders gegroeid, en dat is ook wel merkbaar, maar hoeft geen scheiding te brengen. Integendeel: je kunt el kaar daarmee verrijken. De remon stranten kennen nog wel een kerkorde, wij niet. Zij bedienen nog wel de kin derdoop, en zoals ik al zei bij ae Re monstranten kun je ook toetreden op een zogenaamde beginselverklaring, al kennen zij ook de eigen geschreven belijdenis. En zo zou er nog veel meer te noemen zijn, ook meer wat dieper gaat, maar dat zou ons te ver voeren." Anco Mali. Datum: Zondag 8 april 1973. ACHTERVELD N.H.K.: zo. 9 30 u.: kand. Sliedrecht, Bilthoven. R.K.K ma t/m za. 8.00 u. (uitgez wo wo 19.30 u. avondmis, do. 13 30 u.: H. Mis spec, voor bejaar den; 20.00 u. volwassenkatechese in „Ons Gebouw"; vr. 19.30 u.: avondmis; za 19.00 u avondmis; zo. 8.00 u.. om 10.30 u.: hoogmis (Ned tekst); 18 00 u Lof. LEUSDEN-CENTRUM N H.K. 10.00 u.. ds Kooman; 19.00 u ds Piek, Velp, Jeugddienst R.K.K.za 7 00 u m m v. dames koor, zo 7 30 en9 00u.: Lat. Hoog mis, 11 00 u dienst met samen zang, 16.30 uur. LEUSDEN-ZUID N H K 10 00 u ds Kuiper, 18 30 u ds Bouw, Ede. R K.K Huize „Don Bosco".; za 19.15 u zo 10 00 u Hoogmis; LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 8 april wordt er een jeugddienst ge houden in het Herv Centrum Voor ganger is ds. Diek uit Velp Thema- „Naar Pasen toe". Medewerking wordt verleend door een trompettist. Aanvang 19.00 uur LEUSDEN/ZUID - Op donderdag 12 april a.s. hoopt ds C de Boer uit Wageningen, voor de afdeling van de Gereformeerde Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan deOoievaarshorster- weg een lezing te houden over. „De Erskines en hun prediking" Aanvang 8 uur. Iedereen is hartelijk welkom. (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft goedkeuring ontvangen van Gede puteerde Staten van Utrecht ten aan zien van de bouw van de sportzaal in het plan Groenhouten en de bouw van een gymnastieklokaal in Leusden/ Zuid. (Van de redaktie) LEUSDEN - Naar aanleiding van re cente publikaties in de pers over de S 10, zijn de bewoners, die daar bij betrokken kunnen zijn, bezorgd ge worden over hun toekomst. Met name de bewoners van de Schutterhoeflaan vragen zich af, wat er gaat gebeuren. De heer van Maanen (AR) deelde die bezorgdheid. „De S 10 is een zaak van de provincie, maar ook van de bewo ners", zo betoogde hij. „Er zou een hearing over worden gehouden. Is het nu al bekend wanneer dat staat te ge beuren. Het wordt de hoogste tijd, dat de bewoners worden ingelicht over de gang van zaken rond deze omstreden weg. Iedereen zit nu in onzekerheid". Burgemeester van der Post „Er zijn een aantal suggesties van de pro vincie We weten niet wanneer deze kwestie zijn beslag zal krijgen of wat het resultaat zal zijn van de studie. Wij hebben bij herhaling G S. om een hearing voor de bewoners verzocht. Overigens kan de realisering van de S 10 nog wel een paar jaarduren. Maar er zal in ieder geval een hearing wor den gehouden Wij zullen er opnieuw bij GS op aandringen hiermee niet te lang te wachten". De heer van Maanen (AR): bewonen» bezorgd over de S 10 Foto Janus Visser Weekend: 7 en 8 april 1973. (Alleen voor spoedgevallen). LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal a.s weekend waarnemen: dr Boersema, Julianaweg 5, Achter veld. tel 03425-222 (Dienst van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr. Dignum, Hessenweg 287, Achterveld, tel 03425-333. Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden. werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19.30 tot 20 uur In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14 tot 14.30 uur en 17.30 tot 18 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten Vraag: Acht u deze situatie voor de kerk gevaarlijk? „Nee, de situatie is geenszins ver ontrustend te noemen. Het gehele ker kelijke leven ondergaat veranderingen. Hoe het moet worden en wat het zal worden, dat weet ik niet. De oude kerkelijke vormen doen het bij de meeste jongeren niet meer. We moe ten tot nieuwe vormen komen, die we met de jongeren moeten zoeken We moeten ons bezighouden met de vraag, hoe het in de toekomst zal moeten worden. Door al die gescheidén ker ken is de gestalte van de kerk niet ge loofwaardig voor de jongeren Maar het Christendom is niet uit de tijd. Ik tref niet minder geloof aan dan vroeger. Ik ben echt niet bang, dat alles zal ver dwijnen. Jongeren en ouderen zijn zelfs zeer geëngageerd. Maar anders dan vroeger. Er bestaat wel degelijk een band Maar men zou als één kerk moeten optrekken Men zou de verschil len in opvatting moeten laten rusten Men zou met elkaar mee moeten doen Het eigene blijft funktioneren, maar het eigene mag geen steen des aanstoots voor de ander ziin. We hebben Christus aardig verduis terd in de loop der eeuwen. We hebben een bepaalde figuur gecreëerd, waarin bijvoorbeeld geen Jood meer de Mes sias kan herkennen, omdat wij zijn Joodse afkomst niet meer lieten spre ken. En we hebben hem zoveel toege dicht en we hebben zo veel aan het geloof toegevoegd." Vraag: Vindt u dat verschillende gedeelten in de Bijbel symbolisch moe ten worden opgevat? „Symbolisch dan in zijn letterlijke betekenis vanuit het Griekse woord symballein, dat samenvallen betekent In de Bijbel vallen telkens twee wer kelijkheden samen: de feitelijke en dat gene wat door de feiten heen spreekt en waarvoor de Bijbelschrijvers onze oren willen openen Er is een „gebeu ren", maar daardoor heen geschiedt iets van Godswege, dat ons kan „aan spreken". Daarvan getuigt de Bijbel, en daarvoor gebruiken de Bijbelschrij vers liederen, legenden (dat is wat ge lezen moet worden), geschiedenis, spreuken, enzovoorts. Wie alleen alles letterlijk neemt, moet zich afvragen wat Paulus bedoelt als hij zegt: „De letter doodt, maar de Geest maakt levend" Vraag: Hoe ziet u Adam en Eva? „Als wezensbeschrijvingen, oerbe- schrijvingen van de mens in zijn ver houdingen met God, waar we onszelf in herkennen mogen Vraag: Wat betekent voor u het be grip geloof? „Geloof is voor mij geen begrip Wat geloof is. kan voor je gaan lich ten in de figuren van Abraham, die (hoe weten we niet) een „stem" hoor de, die richting gevend zijn leven door trok. En Abraham gehoorzaamde aan die stem Hij werd zich bewust van een „zegen", die tot doel had hem tot een zegen te doen zijn. En telkens weer moest Abraham opbreken en tel kens bouwde hij een altaar voor de Heer Leest u daar Hebreeën 21 over Daar is geen sprake van een begrip, maar van een levende ver houding met Hem, die geen zintuig waarneemt en die nochtans als stem hoorbaar wordt. Vraag: Kunt u nog iets zeggen over de wezensbegrippen God-Christus, Va- der-Zoon en uw opvatting over de Heilige Geest? „Nee, dit wordt een terrein dat ik niPr,n„ wr u» ju r, m j niet voor een artikel zoals u schrij- LEUSDEN/ZUID - PTT-ambtenaar de heer R. Veenendaal is met zijn kantoor ven wilt ga betreden verhuist van de Ooievaarshorsterweg naar de supermarkt in het winkelcentrum De Bieshaar te Leusden-zuid. Een uitstekende service van de PTT (en Luitjens Supermarkt) die zeer zeker in een sterke behoefte zal voorzien

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9