Burgerhulpaktie voor landgoed Den Treek ging zaterdag voortvarend van start rz. MEER HELP ALTIJD WELKOM! Hand leiding GRATIS i KOFFIE EN EEN J BROODJE Andere aktie ERDAG 12 APRIL 1973 skit IV/ 3 IlEUSDEN - De in de Leusderkrant donderdag 5 april aangekondigde tgerhulpaktie is inmiddels goed van hrt gegaan. Er is in eerste instantie leds opgenomen wat er allemaal te i is. Door boswachter E. J. Bou- i werd gesteld, dat allereerst de aoen" moeten worden vrijgemaakt, J wil zeggen dat niet alleen enkele jrharde wegen maar in het bijzonder jndweggetjes en bospaden moeten Jrden vrijgemaakt van omgevallen i en takken. Bij één goed droge c loopt het bos accuut gevaar van faod, en zelfs van snel om zich heen [ïjpende brand, omdat geen brand- jeraulo enig pad in Den Treek kan be- Sjden en enige plek van dichtbij kan {naderen. In principe kan iedere Leusdenaai méédoen aan dit allereerste werk in het bos. het vrijmaken van de wegen Men zou zich lietst in kleine groepen (buren, kennissen) moeten organiseren Die groepjes kunnen zich aanmelden bij mevrouw A de Knijff. V H.V Lock- horstlaan 30. Leusden-zuid telefoon 03490-11413 en bij de heer P Padmos, Oranjelaan 5. Leusden-zuid. telefoon 03490-11460 Beide coordinators zul len u dan zeggen aan welk perceel van Den Treek u kunt beginnen. De heer W Loth is zo welwillend om een en ander cartografisch te begeleiden. Onderstaand geven wij u de handlei ding, die vanaf woensdag 11 april - dankzij de medewerking van de heer S. Polak van het Kabinet van voorlich ting van de gemeente Leusden - aan de deelnemers kan worden verstrekt 1. Wat kan er voorlopig niet worden gedaan: Wegens het enorme aanbod van hout overal in het land, is het moeilijk het hout aan de man te brengen Als alle bomen die door de storm zijn losge maakt, zouden worden gerooid, dan zou het hout maanden liggen te rotten, voordat het wordt weggehaald. Daarom laat men al het hout, dat nog enigszins vastzit in de grond, voorlopig staan tot er meer zekerheid is over de afzet Rooien en opruimen van de zwaardere bomen wordt dus voorlopig achterwege gelaten 2. Wat valt er wél te doen: De bomen en takken, die op een aantal plaatsen over de paden heen liggen vormen even zovele hindernissen voor brandweerauto's. Hierdoor zou een eventuele brand de komende weken een ramp voor het bos kunnen betekenen. Deze bomen en takken moeten van de paden af! Dit betekent het volgende - De stammen moeten zo dicht moge lijk bij de wortel worden afgezaagd, anders nestelt zich in het overblijven de hout toch weer de beruchte dennen- scheerder Het zal vaak nodig zijn om hiertoe de grond aan de wortel weg te spitten. - Takken pal bij de stam afzagen. Kappen is slechts aan te bevelen voor iemand die goed met een bijl overweg kan - De takken in het bos verspreiden, op minstens 5 meter uit de wegberm. Grote takken in enkele stukken kappen of zagen - De zo behandelde boom zo ver moge lijk aan de kant werken. Vier a vijf man kunnen een redelijke boom wel aan. Als een boom te zwaar is zaag hem dan bij de wegkant door. 3. Gereedschap: Een eenvoudige handzaag, een schop of spade, een beugel- of trekzaag, takken- scharen. ledereen neemt zoveel moge lijk zelf gereedschap mee Enkele beu- gelzagen en takkenscharen zijn te leen. Een briefje met naam en adres afgeven bij de heer Schut, Trekerweg 7, Leus den, 200 meter voorbij café Bavoort. Brengt u dit gereedschap meteen na gebruik weer terug, dan kunnen anderen het weer gebruiken. Bij voorkeur werkhandschoenen en rubberlaarzen dragen 4. Wat kan een grotere groep met meer tijd ook nog doen: Percelen met licht hout (lanks of Douglasspar) kunnen zonder zware werktuigen worden schoongemaakt. Dit houdt in alle omgewaaide bomen ont doen van takken en wortels en vlak (van de redaktie) LEUSDEN - Alle deelnemers aan de hulpaktie voor Den Treek zullen van het restaurant „Al bert's Corner" een gratis kopje koffie en een sandwich krijgen aangeboden. Hiervoor zal ter plaatse in Den Treek op een cen traal punt een kraampje worden opgericht. De juiste plaats zal bekend worden gemaakt aan de deelnemers De heer Louw van Albert's Corner, die zelf vaak in de bossen van Den Treek wan delt, wil hiermee accentueren, dat hij en zijn bedrijf achter deze sympathieke aktie staat. We zijn er van overtuigd, dat de deelnemers deze geste bij zonder op prijs zullen stellen. Want na hard werken gaat een kop koffie met een broodje er altijd in IIIH DEN TREEK HENSCHOTEN SCHAAL 1 25000 neerleggen De lichtere bomen bij el kaar leggen, eventueel aan de rand van het perceel Takken in het bos laten liggen Als zo n perceel wordt aange pakt moet men het willen afmaken. Probeer ook een enkele zwaardere omgewaaide boom te behandelen Neem hierover kontakt op met onderstaande adressen 5. Algemene wenken: Werk met een groepje van tenminste vier man. Er is te w einig personeel om leiding ter plaatse te geven Als er problemen zijn, wend u dan tot de kon- taktadressen Hier kunt ook de zwaarst getroffen plaatsen vernemen Werk het gebied, dat u is aangewezen, syste matisch door van noord naar zuid. al les opruimend wat u tegen komt Breng na afloop verslag uit over uw bevindingen en vorderingen Wees voorzichtig met gereedschap, vooral met bijlen. Een motorzaag kan alleen door een vakman worden gehanteerd (en is dan ook niet te leen) Men werkt hier op eigen risico, tenzij men zich een dag van tevoren aanmeldt bij het Schoutenhuis te Woudenberg, teleloon 03498-2024 en opgeeft om welke perso nen en welke plaats in Den Treek het gaat Men is dan automatisch verze kerd 6. Kontaktadressen: Mevrouw A de Knijff (Leusderkrant), telefoon 03490-11415 V H V Lock- horstlaan 30. Leusden-zuid, P Padmos (aktiecomité Knalgroen), telefoon 03490-11460, Oranjelaan 5, Leusden- zuid E J Bouman (boswachter), tele foon 03432-1433 te Maarn Zaterdagmiddag 7 april is de eerste Leusdense groep vrijwilligers om 2 uur met haar werkzaamheden gestart. Er werd gewerkt in hoog tempo. Bos wachter Bouman, die bij de start kwam kijken en die verwachtte dat het enthou siasme wel zou verflauwen, toonde zich verbaasd over het nog even hoge tempo toen hij aan het eind van de middag terugkwam. Het werktempo werd gestimuleerd doordat: le men zich in kleine groepjes split ste, die eigen initiatief, eigen ideeen en een eigen werkmethode ontplooiden 2e het sportieve element-namelijk het zich in conditie houden of trimmen- zeer sterk werd gevoeld. 3e. het gereedschap, dat door de heer Schut aan de groep ter hand kon worden gesteld, van hoge kwaliteit was, hetgeen een groot deel van de arbeidsvreugde uitmaakte. De groep was vol lof over het tech nisch advies van boswachter Bouman, die mogelijk met schrik in het hart de eerste groep amateurs in zijn bos zag oprukken. Door zijn zeer taktvolle en voorzichtige adviezen, werd niemand tegen de haren gestreken, en ieder volgde de deskun dige raad met grote aandacht op De boswachter was dan ook niet alleen te vreden over het werktempo maar ook over de kwaliteit van het werk De aanmeldingen blijven druppelsge wijs binnen komen zowel uit Leusden LEUSDEN - Misschien hebt u in een persbericht gelezen, dat de Amersfoortse Milieuraad op zaterdag 14 april onder lei ding van enkele boswachters in Den Treek totale opruimings werkzaamheden gaat verrichten. Wij maken u er op attemt dat deze aktie destijds was bedoeld om het oude hout, dat met de novemberstorm is afgewaaid, op te ruimen. De werktaktiek ten opzichte van het oude in novem ber kapot geslagen hout was prin cipieel anders dan de taktiek, die de boswachter op dit mo ment moet aangeven. Voor de gevolgen van de laat ste storm blijft de taktiek van de eerste fase gelden: de banen en bermen vrijmaken. als uit Amersfoort. Vanuit Amersfoort houdt de Levensschool voor werkende jongeren zich deze week bezig met het perseel Willemijntjeshoef en met het lichthoutprojekt Ook de Dr Van der Hoevenschool uit Amersfoort gaat een perceel schoonmaken. In Leusden worden de vrijwilligers zoveel moge lijk bijeengebracht in groepen, die op zaterdag en eventueel op zondag kun nen werken. Ook de leerlingen van het Johan van Oldenbarneveldgymnasium te Amers foort hebben een aktie op touw gezet om ook hun steentje bij te dragen bij het opruimen in Den Treek. Over enige weken zal men op deze manier de eerste fase van het opruimingswerk in Den Tre*k hebben voltooid

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3