,Het evangelie van Jezus hristus is universeel" lOMENEE J. VAN DER LENDEN KERKELIJKE LEIDERS IN l)E DEMEENTE LEUSDEN(2) PLANT VAN DE MAAND Nieuws van De Til en de Jeugd beweging Op dinsdag 17 april a.s. Selioolvoetbaltoeriiooi Gemeente Lensden Schaakclub Leusden Bridgeclub Leusden LNr>trpnAn 12 APRIL 1973 LEL SI)Eli l\l\ l\T LEUSDEN/ZUID - Ds. J. van der indeo was gedurende twintig jaar issionair-predikant van de Gerefor- eerde kerken te Utrecht. Na zijn rugkeer uit Indonesia werd hij een 0 de zendings-sekretarissen van de reformeerde Zending. Hij is één de acht dominees, die in Leus- en-zuid wonen. Wij zijn met hem gaan praten om jn de weet te komen waaruit zijn erkzaamheden bestaan Daar hij de 65 jarige leeftijd heeft ireiktwerkt hij zelf niet meer ak- éf in verre streken Als zendingssekretaris was het zijn ak de verbindingen open te houden ssen de Gereformeerde zending en kerken in Indonesia, die met de èreformeerde zending samen wer- >n in de ene opdracht om het evan- >lie van Jezus Christus te prediken 1 die gebieden, waarvoor de Gerefor- leerde zending verantwoordelijkheid jeedraagt. en aan de consequenties •van gestalte te helpen geven in het ven van mens en maatschappij. Daarnaast was het zijn opdracht ier in Nederland op het ..thuisfront" oveel mogelijk de kerken mission- unded te maken en de mensen bij het irekte zendingswerk te betrekken „Vanaf het begin", zegt hij, ..heb ik raag theologie willen studeren, en ik »gde daarbij een voorkeur aan de dag xir het Oude Testament ..Hij be- oeht het Gereformeerd Gymnasium Leeuwarden en behoorde tot de groep de zeven eerste eind-examinandi. Henry Deterding bekostigde toen oor een groep jongelui een reis naar lonesiè, met de opzet, dat zij zich ellicht op Indonesië zouden orienteren jeugdige aspirant-theoloog liep tij- >ns die reis brandwonden op aan Ijn voet, in de krater van de Papan- ajan Hij moest verpleegd worden in it Petronella Hospitaal, hetzendings- ispitaal in Djokjakarta (dit hospitaal as genoemd naar.de stichteres, werd Dor de Indonesiërs later omgedoopt Bethesda-hospitaal) Hier werd hij oor het eerst geconfronteerd met de jnding. Hij werd door de gehele sfeer gefascineerd, dat hij begreep, dat ijn toekomst niet lag bij de studie van >t Oude Testament, maar dat hij loest teruggaan naar Indonesië In Kampen deed hij zijn kandidaats- xamen theologie aan de Theologische ogeschool. Hij kreeg een beurs om in uitsland verder te studeren, en wel ij professor Schlunk in Tubingen over et wezen van het zendingswerk. Pro- issor Schlunk was zijn mentor Die ree jaren Tubingen kwam hij in aan- aking met het Europese zendingswerk, ij promoveerde op een proefschrift ver het ontstaan van de kerkelijke inding in Nederland. In Duitsland as de zending in handen van genoot- happen en verenigingen Momenteel Bdrijft de kerk in de meeste landen •lf het zendingswerk Hij werd predikant in Tzien onder raneker. De zendende kerk van Utrecht •oeg toen of hij naar Java wilde gaan. epaalde kerken hadden de opdracht m zendingsarbeid te verrichten in Ireng afgebakende gebieden. Voor zijn itzending ging hij in Utrecht studeren an de Indonesische faculteit en stu- terde onder andere volkenkunde. Ja- aans. In 1938 arriveerde hij in Poerwordjo at een geweldige oude en historische ihtergrond heeft Het was één van de intra van het rijk Mataran Wie iets il weten van de oude culturen op Java an daar terecht. ,,We deden het zen- ingswerk van vóór de oorlog- rechtstreekse verkondiging van et Evangelie", zegt hij. Via Javaan- e helpers stonden wij in zeer nauw ontact met de christelijke Javaanse erken, die toen al zelfstandig werk- n. De Gereformeerde zending streef- e al vroeg naar een eigen verantwoor- elijkheid van de Javaanse kerken. In 935 werden de Javaanse kerken reeds elfstandig Vanuit de Bijbelse otie werkte de verantwoordelijkheid oor het eigen kerk zijn rond de fi- uur van Christus. In de Javaanse erkeraden en in de synode zaten de igen ambtsdragers van de kerk. Hoog- tens adviseerden de Nederlanders de avaanse Synode Als hier dat werd evraagd, mochten ze advies uitbren- Vraag: Vond er een uitwisseling laats van Javanen, die in Nederland wamen studeren? In 1890 kwam de eerste Javaan aar Nederland om theologie te stu- eren. Het was een jongen uit een voor- anstaand Javaans milieu. Maar de •ngen leed volkomen schipbreuk in ederland. En dat deed het enthousias me van de kerk over uitwisseling een goed. Er is niet veel over die >ngen bekend en over de oorzaken aarom hij mislukte Tegenwoordig ■Men zij zeggen dat het schortte an voldoende en verantwoorde bege ving". Later begrijpt men in de zendings- ringen, dat opleiding van inheemse leologen hand in hand moet gaan met ontplooiing van het kerkelijk le- Het peil van de theologische op- ildingsscholen wordt in de loop der iren opgevoerd en zo veel mogelijk ingepast aan de groeiende ontwikke- hg van het volk. Dan stuurt men ook weer aanstaande [eologen naar Nederland voor verdere rodie. Aan de Vrije Universiteit in tnsterdam zijn reeds verschillende 'donesische theologen gepromoveerd, en van hen neemt thans als professor J de dogmatiek een grote plaats in a!t Theol°gische Faculteit vanDja- Een ander is vice-rector van 6 kristelijke Universiteit in Sala- 'ga Weer anderen vonden hun plaats aan één van de andere theologische leidingsscholen waarvan Indonesia l momenteel acht heeft. Wie zich ten realiseert, dat het aantal Chris- nen in Indonesia wordt geschat op een tien miljoen, zal zich over dit aantal theologische scholen niet meer verwonderen Nu zijn er in Indone sië verscheidene doctores, die in Amerika, Engeland enzovoorts hun stu die hebben afgemaakt. De tendens is, dat de Nederlanders zich zo veel mo gelijk beperken in hun bemoeienissen met de Indonesische kerkelijke aange legenheden. Wel is er minstens één buitenlandse theoloog verbonden aan de Christelijke Universiteiten en theolo gische scholen om het oecumenisch element gestalte te geven ,,In deze zin hopen we ook nog steeds, dat hier in Nederland theologen uit ver schillende delen van de wereld zul len komen doceren, zodat het uni verseel karakter van de kerk daarin naar voren komt en de Nederlanders iets kunnen gaan begrijpen van de problematiek elders. Ook als bevruch tende factor zou deze confrontatie heilzaam werken. Sinds de conferen tie van Mexico gaat de uitwisseling nu ook in tweeerlei richting". Vraag: Bent u van mening dat het christendom zonder meer heeft kun nen aanslaan bij een zo totaal van de westerse wereld verschillend Azia tisch volk? Ds. Van der Linden antwoordt daar op: ,,Wij moeten natuurlijk onder scheid maken tussen het evangelie zelf en dat wat wij er in de loop van de eeuwen ook hier in het westen van hebben gemaakt. Het is mijn erva ring, dat het evangelie zelf - zoals de eerste zendeling Paulus het ook er voer - een kracht van God is in het le ven van mensen. En dan doet het er niet toe of dat mensen in het westen of in het oosten zijn. In die zin is het evangelie van Jezus Christus univer seel. Jezus zelf kwam ook niet meteen boodschap van bevrijding voor een be paald werelddeel, maar Hij kwam tot de wereld en de mensen daarin om hen te laten delen in de liefde van Zijn Vader. Die immers deze wereld zo lief had, dat Hij zijn eigen zoon zond. In het verlengde van die zen ding ligt alle echte zendingswerk, dat zich dan ook richtte op blank en zwart rood en bruid. Het heeft mij steeds weer getroffen, dat velen in Indonesia, die eerst het Christendom zagen als een westers importartikel, bij de ont moeting met Jezus ontdekten, dat hij een Aziaat was en dat zijn boodschap ook de Aziatische mens het laatste antwoord bood op de laatste vragen van de oosterse mens" Vraag: Werkte de verdeeldheid on der de Christelijke kerken niet ver warrend op de Indonesiche bevolking? Ds Van der Linden lacht. „Om u de waarheid te zeggen, ze hebben wel eens tegen ons gezegd ..Beslissen jullie nu eerst eens wie wij moeten aanbidden: Jezus, Maria of God. En kom dan maar weer es een keer terug" Vóór de oorlog werkten de missie en de zending bij voorbeeld volledig langs el kaar heen. Toen ik in Poerwordjo aan kwam bracht ik bezoeken aan de twee aldaar werkzaam zijnde pastoors, maar zij kwamen geen bezoek bij mij afleggen. Het is beschamend om het te constateren: eerst de Japanse con centratiekampen brachten de missio narissen en de zendelingen samen. Toen de Japanners Indonesië hadden bezet vroeg de pastoor mij bij hem te komen. Hij had een tak afgebroken van de Wil- helminaboom, één der symbolen van het Nederlands gezag. ,,Ik weet niet wie van ons beiden de Japanse bezet ting zal overleven, maar ik zal deze tak planten, en dominee, wie van ons beide de oorlog overleeft: op hém rust de taak de Wilhelminaboom weer op zijn oude plaats terug te planten" Ds van der Linden wacht even en kijkt peinzend voor zich uit ,,Na de kampen vonden wij elkaar weer terug op de oude posten, maar de verhoudingen lagen toen heel anders Waar wij konden samenwerken zochten wij elkaar. Toen de stroom van Indi sche mensen op gang kwam, die Indo nesia wilden verlaten, om zich in Ne derland te vestigen, hebben pastoors en predikanten veel van hun tijd opge offerd om deze mensen te helpen Voor de achterblijvers werd zo veel moge lijk ook gezorgd in gemeenschappelijk overleg Ook op dat punt was de naoorlogse tijd een nieuwe periode in het werk van missie en zending. Het tweede Vaticaanse Concilie heeft de samenwerking op vele terreinen nog meer gestimuleerd. Het zal het nis van David en Saul bijvoorbeeld, weten te bewerken. Zij voerden de geschiedenis op, en duizenden men sen kwamen naar die wajangvoorstel ling kijken Eerst op deze manier ligt het Christendom verankerd in hun eigen indentiteit. Dat vind je ook in de kerkdiensten terug. De Javaan geeft niet gauw een hand Handen schudden, zoals wij dat doen, is hen vreemd De hand, die de dominee van de ouder ling krijgt, als hij aan de voet van de preekstoel staat, is hem niet eigen De Javaan heeft de opvatting het Woord is aan het Woord, en aan het begin van de preek komt de ouderling met de opengeslagen Bijbel De dominee loopt achter de ouderling, en bij de preek stoel draagt deze de Bijbel aan de dominee over Een van de problemen, waarvoor de westerse zendeling altijd weer komt te staan, ook in de moderne tijd, is de vraag van het je inleven in de adat van het Indonesische volk. Hoe kun je het vertrouwen winnen van de ooster se mens, die in vele opzichten zo veel fijnere omgangsvormen kent dan wij westerlingen Wie nog met enig westers superioriteitsgevoel meent zich daar te moeten handhaven zal het nooit luk ken om de Javanen een Javaan te wor den. En dat is naar het voorbeeld van de eerste en grootste zendeling Pau lus. toch een ver ideaal voor allen, die dienaren willen worden van de kerken van Indonesië en van het volk van dat machtige land. Vaak heb ik moeten denken aan dat mooie Batakse spreekwoord ..Zoals je in het bos roept krijgt je antwoord" ..Het geldt ook in Nederlandse verhou dingen, maar zeker voor de gevoelige wereld van het oosten.' DE GESNERIA-FAMILIE De kamerplanten die tot deze fa milie behoren, zijn bij vrijwel ieder een bekend. Laten we beginnen met de bekendste het Kaaps Viooltje of wel Saintpaulia. Dit plantje kent iedereen en is in diverse kleuren te koop Ver der kent vrijwel iedereen de Strepto- carpus (of spiraalvrucht), tegenwoordig verkrijgbaar in de kleuren blauw, wit. rood, rose en nog enkele andere tin ten. Hinderlijk zijn soms de enorme grote bladeren, waardoor de plant een brede vensterbank vraagt Ook nu weer te koop is het Pijpje Lak, een zeer rijk bloeiend plantje, met op lakstaafjes gelijkende bloemen Eén van de mooiste langplanten is de Columnea, met rode of oranje-rode bloemen van bijzondere schoonheid Tegenwoordig kunt u ook een bont- bladige variëteit kopen, die vooral in een grote plantenbak goed tot z'n recht komt Nog een maandje wachten en dan kunt u de Gloxinia weer bewon deren. Deze plant is enorm geliefd om z'n grote klokachtige bloemen in rood. wit, rood-wit en paars Een plant die vooral met moederdag een prachtige bloem is om te geven of te ontvangen Verder behoort tot bovenstaande fa milie nog de Achimenes, die u kunt ver meerderen door de wormachtige wor telstokjes die zich in de pot van de uit gebloeide plant bevinden, vroeg in het voorjaar 10 cm onder de grond te stoppen De andere bovengenoemde planten kunt u gemakkelijk vermenigvuldigen door een blad te steken in een luch tig grondmengsel (Kaaps Viooltje en Sterptocarpus). door schuitstek colum- nia of door de knol inhet voorjaar weer op te potten (Gloxinia, Pijpje Lak) Al deze planten vragen matig water, dat beslist niet koud mag zijn Ze mo gen nooit in de felle zon staan, doch wel op een lichte plaats Sproeien alleen met warm water en het water kunt u het beste op de potgrond ge ven Bijmesten kunt u in de bloeiende periode wekelijks doen. Ds. van der Linden. Foto Janus Visser. ,.We moeten natuurlijk onderscheid maken tussen het evangelie zelf en dat wat wij er in de loop van de eeuwen liier in het westen van hebben gemaakt" werk van de evangelieverkondiging in die wereld van de Islam alleen maar ten goede komen. De samenwerking met de andere protestantse zendingen liet voor de oor log weinig te wensen over Ieder had zijn eigen terrein Een maal per jaar kwamen uit alle oorden in Indonesië de protestantse zendelingen bij elkaar om de gemeenschappelijke vragen te bespreken en zich te laten sterken inde gemeenschap van de ene opdracht. Na de oorlog w erkte dit door ook in de Nederlandse kerkelijke verhoudingen. Oegstgeest - en Baarn - dat van de Ge reformeerde zending - ontdekten, dat de geweldige problemen waarvoor de zending in het na-oorlogse Indonesia kwam te staan, alleen maar ver antwoord konden worden aangepakt in gemeenschappelijk overleg. Toen er van een Samen op weg" van de Gereformeerde kerken en van de Hervormde kerk nog geen sprake was, zaten de zendingsmensen van Oegstgeest en Baarn al bij elkaar Die samenwerking is in de loop van de jaren zo hecht geworden, dat als een eerste teken daarvan de beide opleidingsinstituten voor de aanstaande zendelingen een fusie konden aangaan Hendrik Kraemer Instituut in Oegst geest leidt de aanstaande zendelingen op voor beide kerken. Men heeft wel eens gezegd, dat de zending in meer dan één opzicht kop- loopster is. In de oecumenische be weging mag dat zeker vastgesteld worden. De eerste wereldconferentie van de zending in 1911 is één van de motoren geweest, die de oecumenische beweging op gang heeft gebracht." Na de onafhankelijkheid van Indo nesië werd Ds van der Linden pre dikant onder de predikanten in de Javaanse kerk Hij werd de gelijke van de Javaanse predikanten. De Ja vaanse predikanten werkten onder het Javaanse volk. en Ds van der Linden mocht ze daarbij hoogstens helpen Vraag: is er ook gesproken om volks eigen elementen in de oosterse chris telijke opvatting op te nemen, zodat het evangelie in zijn presentatie vorm begrijpelijker zou worden voor een zo totaal anders georiënteerde bevolking als de Aziatische. ,,Er zijn collega's, die gesproken hebben om op gamelan-muziek Chris telijke liederen te brengen. Het blijft een feit, dat de Javanen hun eigen Javaanse liederen graag zingen. Ze hebben moeite vooral met de Neder landse psalmmelodiên. De Indonesische muziek heeft andere toonladders dan de westerse. Maar ik zal u vertellen de eerste christelijke generatie in Indonesia was bang voor de wajang, was bang voor de gamelan muziek Ze waren bevreesd, dat ze door wajang en gamelan weer werden teruggebracht naar hun vroegere heidense gedachten- wereld In de tweede generatie chris tenen veranderde dat langzaam De Javaanse kerken moesten echter gaan zoeken naar eigen vormen In plaats van het harmonium kwam bij voorbeeld het fluitorkest En op het ogenblik zijn er Christelijke wajang- groepen, die de Bijbelse verhalen spe len. Zelfs de niet-christen blijft daar geboeid naar kijken In 1965 was er een dessa bij Salatigi. die altijd veel wajangspelers leverde, Zeker de helft van de dessa werd destijds en bloc christen, en deze mensen wilde in de praktijk iets met hun christendom doen Een van hen heeft toen de verhalen van het Oude Testament, de geschiede- MEDISCHE DIENSTEN Kerkdiensten Weekend: 14 en 15 april LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal a s weekend waarnemen dr. Binkhorst, Gironde 1, Leusden-C, tel 03496-2667. (Dienst van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door zr. Rosa, Hamersveldse- weg 57, Leusden - C, tel. 03496- 1271. Apotheek. Openingstijd/ai c a Leurdi». *uagt?n van 8.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben, zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdag en zondags geslo ten. ACHTERVELD N.H.K. zondag 9.30 u.: Eerw. heer Witteveen, Epe R K. Kerk: ma t/m zat. 8.00 u.: (uitgez wo.), wo. 19.30 u.: avond mis; zat. 19 00 u.. avondmis; zo. 8.00 u. Om 10 30 u.. Hoogmis m.m.v. kinderkoor; 18.00 u.: Lof. LEUSDEN-CENTRUM N HJC-" uur: ds J. J. Koo- titan, oelijdenis des geloofs, m.m.v kerkkoor 19.00 uur: ds. B J Wiegeraad. Amersfoort. R.K.K.. za. 7.00 u m m v dames koor; zo. 7.30 en 9.00 u Lat Hoog mis; 11.00 u dienst met samen zang; 16.30 uur. LEUSDEN-ZUID N H.K 10.00 u ds F H. Kuiper. Belijdenis des geloofs. 18.30 u. ds J. J. Kooman LEUSDEN/CENTRUM - Komend weekend zal ,,De Til" als volgt ge opend zijn. vrijdag 18.30 uur. Hobby- vF y./M/ ..Nou, dat was dan een realistische finale! klJNSTIGE INGREPEN VAN DE KWEKERS Planten reageren op hun eigen ma nier op invloeden vari buitenaf. Die invloed kan zijn een bepaalde licht intensiteit (denkt u maar aan sla pende" bloemen tegen schemertijd en bij somber weer), de belichtingstijd (in de zomer langer licht dan in de overige jaargetijden) en de tempera tuur. Niet alle planten zijn qua ontwik keling gebonden aan een bepaalde pe riodiciteit, maar er zijn typische voor beelden die belangrijk zijn voor kwe ker en liefhebber Zo bloeit Forsythia alléén na een periode met koude da gen en maken Chrysanten uitsluitend bloemen in de herfst als de dagen gaan korten. De kweker maakt van deze wetenschap dankbaar gebruik en kan het gehele jaar door zorgen voor bloeiende chrysanten: de planten krij gen een juist aantal uren licht d m v lampen en worden met zwart plastic verduisterd als het langer licht blijft (b.v in de zomer) Chrysanten worden gekweekt vanwe ge de bloemen en omdat de knoppen worden aangelegd in nazomer en herfst, noemen we ze kortedagplanten". Ook de Kalanchoë is zo'n plant De ver miljoen rode of paarse bloempjes zijn aantrekkelijk voor opvrolijking van de sombere dagen in late herfst en win ter. Daarom wordt ook dit plantje gedwongen tot knopvorming verduiste ring in augustus gedurende ca 3 we ken van 17.00-7.00 uur. Dit kan ieder een thuis ook toepassen mits het maar consequent gebeurt (geen enkele dag overslaan!) en de planten beslist don ker staan gedurende hun kunstmatige lange nacht. Zonder speciale behande ling bloeit de Kalanchoë in het voor jaar (na de lange winternachten). Het is maar dat u het weet! Henk Hendriks Ds. Van der Linden vertelt dan over de problemen, die de zending na de onafhankelijkheid kreeg betreffende de samenwerking van de Nederlandse ker ken daarginds. Deze werd op een zware proef gesteld. Soekarno trok van leer tegen de blanken In 1957 vertrokken de laatste Nederlanders uit Semarang. Maar het frappante was. de Nederlandse zending mocht in Indonesië blijven wer ken. Van verschillende kanten kregen de christelijke kerken wel te horen .Waarom houden jullie die Neder landers toch aan," maardechristelijke kerken antwoordden .Wij zijn lid van de Wereldkerk, en als zodanig houden wij de band met de Nederlanders aan. De laatste tijd zien de Indonesische kerken ook steeds meer hun eigen verantwoordelijkheid zitten. Ze willen zélf de beleidsbeslissingen nemen Ze kennen de situatie ook veel beter dan wij deze vanuit Nederland theoretisch zouden kunnen benaderen Dit vraagt van de zending een omschakeling in het Nederlands denken. ..Wij mogen partners zijn. maar laten wij alles achterwege laten om de Indonesische kerken te hinderen, en laten wij er alles toe bijdragen om hen zich te doen ontplooien Er blijft natuurlijk het moeilijke punt, dat het geld voor bepaalde takken van het werk uit het westen moei komen Het merkwaar dige (en verheugende) is, dat je voor al niet moet denken, dat je onmis baar bent. In de Tweede Wereldoor log vroegen wij ons vaak af: wat zal er van die Javaanse Christengemeen schappen terecht komen0 Na de oor log vonden we de Javaanse Christen gemeenschappen terug, sterker dan ooit tevoren Midden in de politionele aktie lieten de Javaanse Christenen ons hun verbondenheid door het evangelie telkenmale merken Wij zijn met jullie, wij blijven met jullie" Om gezondheidsredenen ging ds van der Linden terug naar Nederland. Hij werd nog een tijd hulpprediker in Maartensdijk, maar had toen al weer bemoeienis met het zendingswerk Dit zendingskerk nam weldra zo veel tijd in beslag, dat hij Maartensdijk vaar wel moest zeggen. Hij kwam toen naar Leusden/Zuid en werd zendingssekre taris Hij hoopt nog enkele jaren mee te mogen werken om de verbindingen met Indonesia open te houden en in het steeds wisselend decor in Indo nesia méé wegen en middelen te zoe ken om het evangelie daar te doen doorklinken temidden van een volk, dat zoekt en tast naar de echte be vrijding ciuo, y.uu uuiuitispauiuugs^ddi, sa terdag 14 april 20 00 uur Disco Dans avond voor 15 jaar en ouder; zondag 15 april van 10.00 t/m 13 00 uur ge opend voor iedere belangstellende. Om 14 30 uur Disco Dansmiddag voor jon geren van 11 t/m 15 jaar Op maandag 16 april heeft de gro te schoonmaak plaats Einde van deze week zal de jeugd beweging haar programma van Pasen tot de grote vakantie uitgeven, waarin begrepen het ,,Til"-program ,,Wie van u is de heer Fu Tsing Puh?' ACHTERVELD - Volgende week dinsdag is het eerste schoolvoetbal- toernooi voor de gemeente Leusden. 's Morgens om 9 uur zal de burge meester van Leusden. mr A. H van der Post. de aftrap verrichten op het Kerstens Sportpark te Achter veld Er hebben zich totaal 14 elf tallen opgegeven bij de organisator van dit toernooi, de heer J. Lo- huis Huize Don Bosco Leusden. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld door de gemeente Leusden. oudercomité van de R K basisschool te Achterveld en de Middenstandsvereniging van de ge meente Leusden. Het programma is: 9.00-9.30 uur. Loysden 1 - St. Jozef 1 Rossenberg 1 - Hamersveld 2 9.35-10.05 uur: 't Palet - De Wegwijzer 1 Rossenberg 2 - St. Jozef 2 10.10-10.40 uur: Hamersveld 2 - Onze Wereld Lovsden 1 - Rossenberg 1 i0.45-11.15 uur: 't Palet - Rossenberg 2 St. Jozef 2 - Hamersveld 1 11.20-11.50 uur De Wegwijzer 2 - Rossenberg 3 Loysden 2 - Klimop LEUSDEN - De Leusdense schaak vereniging heeft naast haar 52 senior leden, nog zo'n 30 juniorleden. Deze knapen spelen iedere dinsdagavond van 6.45 uur tot 7.45 uur De jeugdleider, de heer De Jager, heeft net als bij de senioren de jongelui ingedeeld in een hoofdgroep, een le groep, een 2egroep en een 3e groep. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Hoofdgroep: Laurens van Santen - Gerrit Jan van Leersum afg. Evert Jan Hooijer - Walter Jansen 0-1 Frank Stoorvogel - Remco Kuh afg Bert Unike - Marten Jansen 1-0 Groep 1 Richard Ober - Erik Goedhart 2-0 Theo Jansen - Eko Bousema 1-1 Niels Jansen - Jaap Zweineberg 1-1 Coen Fischer - Kees Bokhorst 1-0 Groep 2: Dick van Lingen - Roland Spekle 1-1 Steven Biesterveld - Jan Heijn Verduin 2-0 Sander van der Tang - Albert van Leer sum 0-2 Frank Arbon - Henk Fischer 0-2 Groep 3: Michel Spek - André van Harten 2-0 Aan de hand van bovenstaande uitsla gen kunt u zien dat de betere spelers langer over hun partij doen dan de zwak kere. De hoofdgroep heeft zelfs afge broken partijen, terwijl de andere groe pen het presteren om in een tijds bestek van nog geen uur twee partijen te spelen Hetzelfde verschijnsel doet zich ook bij de senioren voor, waar spelers uit de lagere groepen om half negen al hun partij beëindigd hebben. Mag ik langs deze weg de spelers er nogmaals aan herinneren, dat iedere zet van uw tegenstander nauwkeurig bekeken moet worden. Wanneer je een goede tegenzet gevonden hebt, moet je nogmaals nagaan of deze zet wel de juiste is. Tot slot nog deze opmer king: wanneer je je tegenstander schaak geeft, wil dat niet zeggen dat je de partij gewonnen hebt. MAT moet 't ie, dat is de kunst Sukses 11.55-12.25 uur: St Jozef 1 - Onze Wereld De Wegwijzer 1 - Hamersveld 1 12 30-13.00 uur: Lovsden 1 - Hamersveld 2 t Palet - St Jozef 2 13.05-13.35 uur St. Jozef 1 - Rossenberg 1 De Wegwijzer 1 - Rossenberg 2 13.40-14.10 uur: Rossenberg 3 - Loysden 2 De Wegwijzer 2 - klimop 14.15-14.45 uur: Loysden 1 - Onze Wereld 't Palet - Hamersveld 1 14.50-15.20 uur St. Jozef 1 - Hamersveld 2 De Wegwijzer 1 - St. Jozef 2 15.25-15.55 uur: Rossenberg 2 - Hamersveld 1 Rossenberg 1 - Onze Wereld 16.00-16.30 uur: De Wegwijzer 2 - Loysden 2 Rossenberg 3 - Klimop 16.35-17.05 uur: (3e 4e pi.) no. 2 poule 1 - no. 2 poule 2 (le 2e pi.) no. 1 poule 1 - no. 1 poule 2. 17.15 uur: Prijsuitreiking. LEUSDEN - Op donderdag 29 maart j.l. werd de 4e wedstrijd in de on derlinge competitie van de A en B groepen gespeeld. Door omstandig heden kon de uitslag hiervan vorige week niet tijdig aan de krant worden doorgegeven, waardoor de uitslag hiervan voor de eerste plaatsen als nog volgt; Groep A: 1 dhr. er. mevr. v Tooren 62,70% 2 dhr. en mevr. Verhey 55,56% 3 dhr. en mevr. G v Rooijen 54.76% Groep B: 1 dhr. en mevr Versluis 58.33% 2 en 3 Dames v. d. Post-Stasse 56.94% dhr v. d. Pol en mevr. Slim 56,94% Donderdag 5 april j 1. werd in Res taurant De Mof op de clubavond de Paasdrive gehouden met daaraan voor iedereen de mogelijkheid een prijs te behalen in de vorm van een ze ker aantal eieren naar gelang de volg orde van de uitslag, Om nu iedereen in de gelegenheid te stellen bovenaan te kunnen eindigen, mocht niemand de ze avond met zijn eigen partner spe len en moest men trekken met wie men moest spelen Het werd mede hierdoor een zeer gezellige avond en de spanning bleef er tot het laatste moment in doordat ieder met een vreemde partner speelde. De uitslag was dan ook zeer ver rassend en de eerste 6 plaatsen gaven de volgende uitslag te zien: 1 Dames Huurdeman - Frederikse 62,50%; 2 dames Verhey - Hofman 60,32%,; 3 dames Versluis - Witte 59,38%, 4 mevr. Stasse - hr. Bonde 57,50%; 5 mevr. v. d. Kallen - hr. Roode 55,32%; 6 mevr v. d. Post - hr. Kroon 53,75% Donderdag 12 april a.s. wordt de 5e wedstrijd voor de onderlinge com petitie gespeeld en op 19 april a.s. in verband met de Witte Donderdag een wedstrijd in 1 groep, terwijl de 6e en laatste wedstrijd voor de competi tie in de A en B groepen wordt ge speeld op donderdag 19 april.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5