J)e vraag is niet: kan ik vel in God gelovenmaar: yelooft God wel in ons OMINEE TH. M. LOR AN: „KERK ZIJNIS GEEN PARTICULIERE ZAAK MAAR EEN ZAAK VAN DE HELE WERELD geheim van de zeeplantage Winkels uitgebreid erkeluke eiders in e gemeente wsden(3) Kerkdiensten DE MAN UIT CHICAGO Leiisder krant strip K^ppjp en Jlet Paasdienst Kapitein Rob: De schatten van de Esmeralda ZAKENMEUWS lERDAG 19 APRIL 1973 LEUSDER KRANT 7 [usden/ZUID - Id zijn gezellige kamer, die hij zelf in het nokje xijo huis heeft getimmerd en in- ïbl, spreken wij met ds. Th. M. Jd óm van hem te vernemen welke laamhedeü hij in het dagelijks le- terricbt. Hij is één van de dorai- die ia Leusden wonen, maar die jen gemeente hebben, jr volgen eerst zijn personalia »erd 19 maart 1933 geboren in Haag Daar zijn vader hoofd van agere school in Drente werd, ver- Ie hel gezin naar Drente, waar ds het gymnasium bezocht In it studeerde hij theologie, en toen ijn kerkelijke examen had gedaan, hij twee jaar als vicaris in *1 Daarna was hij vijf jaar pre- il m Bergentheim in Overijssel, getrouwd en heeft drie kinderen 1 oktober 1966 is hij als predi- ivoor buitengewone werkzaamhe- ide Nederlandse Hervormde Kerk nden aan de kerk in haar geheel, êüris van de Raad voor het Jeugd- - meer bekend als de Hervorm- •ugdraad Meppel had hij een kleine wijk, «as voornamelijk vicaris voor jugdwerk van de gehele stad 'vond volgens zijn zeggen - even- d Bergentheim - het werk, dat i doet, wel zijn wortel. In Ber- :im trof hij als predikant grote ?n jongeren aan, die met de kerk eefden, en die bewust belijdenis o doen Deze jongeren hielden met de inhoud van de be- jis Ze wilden aktief meedoen aan bouw van de kerkelijke gemeente, vonden daartoe geen serieuze mo- :beden De kerkelijke structuur seinig demokratisch te zijn Van ren inspraak kwam niet veel te- Ds Loran schreef over deze iogen het rapport Wat verwach te jongeren van de kerk0" Dit meewerk werd de basis ertoe om jongerenwerk landelijk te gaan tien Zo kwam hij in zijn nieuwe bij de Raad voor het Jeugdwerk, reeg de opdracht om het kerke- wrmingswerk onder jonge vol- eKO en jonge gezinnen te gaan xide 99 lig. Hoe werkt de Jeugdraad7 e Hervormde Jeugdraad is een van bijstand voor de Hervorm- nole De synode draagt de ver- »rdeli|kheid voor de geestelij- •rming van jongeren en delegeert taak aan de Jeugdraad De Jeugd- ►ren om hen hun plaats te laten ;kken in de kerkelijke gemeente de maatschappij. We werken met aantal beleidsfunctionarissen aan soorten problematiek De jonge- lienen er zich rekenschap van te D wat er in de maatschappij ge- welke krachten en machten er en worden uitgeoefend Hiermee n wij het proces bevorderen van het in naar de eigen identiteit. Er It door middel van vormingspro- d gezocht naar een antwoord op Dgen, die in de wereld gebeuren eranlwoordelijkheid daarvoor kun leen maar dragen als antwoord et woord van God De jongeren en zien wat er om hen heen ge- I En zij moeten beseffen welke tilsfeiten zijn - de feiten van de il namelijk dat God met mensen be- lltjfl - waardoor ze in staat zijn laarop te reageren. De jongeren en tot de erkenning kunnen ko- dat ondanks alles wat er in de ld gebeurt, de wereld toch'de moei- an het leven waard is en toch Ioekomst heeft |moet het leven met en voor el- I leven Dat betekent ook, dat we feren jongeren te laten zien en zelf llpen beleven wat kerk zijn is. De I is niet in de eerste plaats het in- at, de Synode, het Episcopaat, ]rkeraad". tag. Hoe omschrijft u het begrip wzichtig zijn woorden wegend ant- 1' ds Loran ,,Kerk is die groep ff, die met alle nuchterheid zich schap geven van de dingen die fin heen gebeuren! En die daar- et alle aarzeling en twijfel, die |ee gepaard gaat, het antwoord »od vinden Omdat ze zich aange- en voelen door God Omdat God it hele spel. dat mensen met r spelen, hen wil gebruiken als ers Mg- Als een jongere u de vraag ..Kan ik in deze verscheurde Öd wel in God geloven?" hoe ant- dt u dan? in ik wel in God geloven? Dat fit de meest essentiele vraag, raag is te academisch We moe ragen. Gelooft God in ons? Het el hoopvoller om te kunnen stel- Dod gelooft in ons. Hij houdt os Daarin zit bij voorbeeld het fik van Abraham met God, het verhaaj van Jezus, de proleten lioorts 'oven.zoals men het in heel veel 'en ziet lijkt meer op een be- vorm van religie dan dat het en heeft met christelijk geloof, fe is ik - gericht: Ik hoop, dat mgieus gevoel bevredigd wordt. religie staat de mens centraal, ihristelijk geloof verschilt daar- I "J1 alle andere godsdiensten, om- j^t christelijk geloof is gericht op n- De mensen zijn op elkaar v° Zii,spelen het sPel met el~ Van zo'n kerk mogen ze e^ i-^*achlen Men zoekt met elkaar, ^studeert hoe men kan leven, w«gen men gemeenschappelijk F_;*an<1®len De kerk heeft ook een I kan Sl,tuaties- waarin men buiten- [*7? staafl- Dan begint het diako- ge hmctloneren. In het klein gaat het geiin om elkaar speelruimte te c— ui het groot gaat het erom, U» volkeren elkaar de kans geven 'e spelen Na die studie, na het diakonale as- pekt, kun je pas gaan praten over de eredienst Als je er de zin van ziet wat kerk is, en je leert er mee bezig te zijn, dan pas kun je met elkaar een dienst gaan vieren Dan is er de bemoediging en de troost, dat God zegt: Ik wil jullie gebruiken Het doel is om te ontdekken wat gemeenschappelijk kan zijn, dit in prak tijk te brengen en het dan samen te gaan vieren. Alleen maar bezinning is steriel. Alleen maaraktie is een vlucht, omdat men niet de moed heeft te vra gen ..waarom doe ik het?" De groep die alleen de eredienst meemaakt, moet inzien dat het buiten de kerkmuren pas begint. De aktiegroepen moeten leren zich te bezinnen Het is een opnieuw zoeken naar een bepaalde vorm van spiritualiteit Als de kerk gemeente van Christus is, is dat een groep van mensen, die meer politiek kan han delen dan welke politieke partij ook In de DDR, in Tsjechoslowakije, in Polen is een geheel nieuwe kerkstruc tuur ontstaan." Vraag: Vindt u dat een door de kerk opgestelde algemene belijdenisformule noodzakelijk is, of bent u van mening dat ook een persoonlijk opgestelde be lijdenis kan worden gegeven7 Gedurende zeven jaar heb ik jonge mensen belijdenis Katechese gegeven. Zij moeten zó ver kunnen komen dat ze kunnen zeggen ..mijn visie op mijn leven is zó. dat ik mijn belijdenis ook gewoon openhartig wil uitspreken" Aan het einde van een cursus vraag ik de belijdenis-Katechesanten: ..waarom willen jullie aan die gemeenschap van de kerk meedoen7 Wat houdt je geloof in?" Deze eigen belijdenissen functio neerden in het gesprek met de kerke- raad en de bevestigingsdienst. Een belijdenis is tijdgebonden Guido de Brés zat in de gevangenis, en wilde zich rechtvaardigen waarom hij zo reageerde Maarten Luther deed het vanuit zijn gezichtshoek. Een eigen antwoord in een bepaalde tijd en situatie op het woord van God. Je moet een geloofsbelijdenis ook niet zondermeer laten nazeggen. Pratend met de jonge mensen moet je een aan tal categorieën bewust maken. Wie ben je7 Wat verwacht je van je leven? Wat is jouw antwoord op Gods woord tegen jou7 Hoe zie je de toekomst en zovoorts In de Synode is trouwens een diepgaand gesprek geweest over de bij de belijdenis te stellen vragen" Vraag: Wat zoeken de Jongeren? ,.Als de kerk, kerk wil zijn is het één van de belangrijkste dingen om jonge „ouders te helpen jonge kinderen te laten zien, dat het leven de moeite waard is om geleefd te worden. Het werk in de jonge gezinnen is van es sentieel belang De jonge ouders vra gen eerst een methodiek voor de over dracht van het geloof aan hunkinderen, maar al spoedig dagen ze elkaar uit om te formuleren waarom ze op een bepaalde manier vanuit hun geloof rea geren Als je naar elkaar luistert, en gedwongen wordt antwoord te geven, dat zou het wel eens kunnen blijken, dat bepaalde begrippen die je van kindsbeen hebt gehuldigd geen waarde meer voor je hebben, terwijl andere zaken heel belangrijk worden Dcjon- geren zoeken dat. Er zijn grote groe pen jongeren, die geinteresseerd zijn in de kerk, maar dan in de levende functionerende gemeenschap. De jon geren accepteren node de normen die door het gewoonterecht of het fatsoens besef worden gedikteerd, maar willen liever normen vinden, waarvan ze zelf de waarde als zinvol gaan ontdekken. Het zijn allemaal normen, die te ma ken hebben met het aspect liefde. Heel veel traditie is vervallen Vroeger kwam het nog wel een a voor. dat jonge mensen belijdenis deden om niet meer naar Katechesatie te hoeven. De jonge mensen, die tegenwoordig belijdenis doen. doen dat wellicht meer bewust. De deur staat bovendien open naar andere geloofsgemeenschappen In Zeist bestaat een groep jongeren die belijdenis doet in de Nederlandse Her vormde Kerk en tegelijkertijd het lid maatschap aanvraagt van de Rooms- Katholieke kerk en alle andere kerken, die in de Zeister Raad van kerken par ticiperen Het is voor hen het legali seren van bepaalde droombeelden, die ze zien ten opzichte van één universele kerk Ze hebben een eigen boek gecreeerd van lidmaten van,,dekerk" Uit die oecumenische gezindheid spruit een reeks van internationale kontakten voort Wanneer je ontdekt, dat Noord-Ierland allerlei banden met Nederland heeft, en ziet dat daar Pro testanten en Roomskatholieken fel te genover elkaar staan, dan is het een zaak van de eerste orde, dat de Neder landse jongeren in nauwe relatie met de Ierse jongeren tot een uitwisseling ko men om de polarisatie in positieve zin te buigen Die Rooms Katholieke en Protestantse Ierse jongeren ont dekken in Nederland, dat ze beiden ge loven Hetzelfde geld voor Oost-Eu ropa De kerk is gedwongen om veel dui delijker evangeliserend te zoeken naar een nieuwe gestalte. De kern moet de kontakten stimuleren met de DDR, Tsjechoslowakije enzovoorts De men sen daar moeten gaan ontdekken, dat de moeilijkheden waar ze mee zitten niet uniek zijn, maar dat die ook in Nederland voorkomen D; Nederlan ders moeten gaan ontdekken, dat kerk zijn in een gesocialiseerd land ook mogelijk is". Vraag: Hoe denkt u deze toenadering tussen Oost en West te bewerkstel ligen7 ,,Een ruime mate van informatie over de oostelijke landen is zeer be langrijk. Uitwisseling is eveneens be langrijk. Die nieuwe vorm van kerk zijn in het oosten is misschien voor ons wel een plaatje voor de toekomst Bij ons is het mistig hoe de relatie tussen de overheid en de kerk is. In het oosten is het volkomen duidelijk. Kerk zijn is trouwens geen particulie re zaak: die je in Leusden of in Ne derland kunt beoefenen, maar het is een zaak van de gehele wereld Wan neer je je gaat verdiepen in vredes vraagstukken, ontwikkelingssamen werking dan heb je te maken met andere landen" Dominee Loran blijkt lid te zijn van het Executive Commitee of the Ecumenical Youth Council in Europe, de Europese Oecumenische Jeugdraad Hij zegt ..Door de banden van het ge loof kan de kerk een werkelijke brug zijn tussen oost en west-Europa. De kerk moet een garantie kunnen vor men ten aanzien van de vrede in Euro pa. ten aanzien van de gerechtigheid in de gehele wereld" Dominee Loran vertrekt binnenkort naar de DDR om er een voordracht te houden met als titel ,,Wat is geloof?" Vraag: Die spanning tussen introver sie en extraversie, hoe krijgt die ge stalte? ,,Er zijn heel concrete zaken. In de Jeugdraad hebben wij geconstateerd, dat de kerk beter werkt naar mate je duidelijker jaar voor jaar je beleids lijnen vaststelt. In Upsala hebben de kerken besloten om zich bezig te hou den met het bestrijden van drie hoofd zonden. De kerk zal inde bres springen, wanneer er sprake is van uitbuiting van geweld en racisme In Nederland komen die ook voor. De menselijke waarde in Nederland wordt beoordeeld naar de prestaties, die hij voor de maatschappij levert De gehandicap ten bijvoorbeeld komen daardoor in een niemandsland terecht In de sociale werkplaatsen worden de mensen ook beoordeeld naar hun prestaties. Dt is een vorm van uitbuiting Er moet hier een mentaliteitsverandering plaats vinden De Jeugdraad organiseert bootreizen voor groepen gehandicapten tezamen met groepen met-gehandicapten. In de praktijk werkt dit als volgt: Eerst schrikken de niet-gehandicapten zich een ongeluk bij alle afwijkingen, die ze te zien en te verwerken krijgen. Dan volgt de fase van het medelijden. Vaak blijft men in deze fase steken Spraakgestoorden bijvoorbeeld worden snel als geestelijk gehandicapt behan deld. Gelukkig komt een groot aantal niet-gehandicapten tot de ontdekking, dat zij in deze mensen gewoon mensen kunnen zien met andere kwaliteiten Aan het eind van zo'n bootreis vraag je je niet zelden af ,,Wie is de helper, en wie is de geholpene?" Het frap perende in de Bijbel is, dat Jezus de mensen ziet zoals ze zijn. Hij kijkt niet naar de mensen, hij ziet ze, De gehandicapte mensen moeten niet worden zoals wij Nee, ze hebben hun eigen waarde en ze hebben hun eigen rechten". Vraag: Op welke wijze gaat de Jeugd- bereiken? ,,Op vier manieren We maken schriftelijk vormingsmateriaal. We houden trainingskursussen voor jeugd- ouderlingen, leiders van zondagsscho len, leiders van jeugddiensten, ge spreksleiders voor groepen van jonge gezinnen, voor kerkeraden Als we met elkaar een toekomst visie hebben, hebben we de jeugd (en ouderen), iets te bieden We coachen beroepskrach ten, jeugdpredikantcn, provinciale jeugdraden en dergelijke En ten vierde adviseren we de officiële instanties zo als kerkeraden, de Synode. Een kerke- raad kan advies vragen, wij proberen advies te geven" Vraag: Waar is de Raad, voor het Jeugdwerk gevestigd? ,,De Raad voor het Jeugdwerk is gevestigd in Driebergen in ,,De Drie- burg" We wonen daar samen met het Gereformeerde Jeugdwerk, het Chris telijk Jongeren Verbond en de Raad voor de katechese We willen met zijn allen, functioneel werkend, bepaal de dingen doen We geven gemeen schappelijk geschreven, materiaal uit We werken ook samen met de Doops gezinden en de Vrijzinnige jongeren organisaties. We werken met zes inan beleidsfunctionarissen in de Hervorm de Jeugdraad, van wie ieder zijn spe cialiteit heeft Zelf heb ik een op dracht voor de jonge volwassenen en de jonge gezinnen Twee van ons zijn predikant, de anderen zijn katecheet of van een Sociale Academie' Vraag- U geeft ook katechesatieles op de openbare school? ,,Toen ik hier kwam wonen ging ds. Julius weg, en de kerkeraad wilde dat dat kathechesatiewerk op de open bare school werd voortgezet Daar ik graag ook direct in de praktijk werk vroeg ds. Sirag of ik dat werk wilde blijven doen. Ik probeer met die zeer jeugdige lagere schoolleeftijd hetzelf de te doen als mijn opdracht is; namelijk jonge mensen helpen zicht op het leven te krijgen en te laten ontdekken, dat God hen de moeite waard vindt. En dat God van hen houdt, zodat ze het spel van het leven samen leren spelen en verantwoordelijk voor elkaar worden. Niemand moet buitenspel komen te staan Het gaat om een visie op de toekomst van God met zijn mensen en mensen met elkaar". ANCO MALI Datum: 22 april. LEUSDEN-CENTRUM N H.K. Goede Vrijdag, 20 april 19.30 u. ds. Kooman (H Avond maal); zo 9 00 en 10 30 u ds Kooman (Gez. Ger./Herv dien sten); 19.00 u ds E H Kalkman, Amersfoort. R.K. Parochie S. Jozef Witte Don derdag 9.00 uur des morgens ge meenschapsmis waarna aanbidding tot de avonddienst van 19.30 uur hernieuwing van het laatste Avond maal, Goede Vrijdag 15 00 uur kruisweg 19 30 uur Passieverhaal Kruisverering en Communiedienst Paaszaterdag 21 00 uur Paas- plechtigheden. Paaszondag 7.45 uur: Vroegmis, 9 00 uur: Plechtig gezongen Latijnse Hoogmis; 10 30 uur Gezinsmis met medewerking van het kinderkoortje en solozang 11.30 uur Gezongen H Mis door het dameskoor; 18 30 u.. plechtige lof. Paasmaandag H Missen 7.45 u 9.00 u Hoogmis, lOOOu gezins mis, 11 00 u gemeenschapsmis. GEEN Lof Woensdag 19 30 uur boeteviering waar na H Mis en gelegenheid te biechten in beide biechtstoelen Zaterdag ge legenheid te biechten van 16.00 uur tot 20 00 uur. LEUSDEN-ZUID N H K 20 april 19 30 u ds Kui per. H Avondmaal; zondag 9.50 u Gemeentezang; 10.00 u ds Sirag, H Doop m m v trompettist. 18 30 u. ds v Dop, Amersfoort R.K. Kerk: (Diensten in de kapel van ..Don Bosco" Leusden/Z.) 18 april. Witte donderdag 's avonds 19.30 u Eucharistieviering ter herdenking van het laatste avond maal; vrijdag 20 april Goede vrijdag 's avonds om 19.30 u o\s ii:i ii.i.i:ii>\: tow i.odku l.ll\ ,Zo. het nieuws gaat hier snel. nog sneller dan in de Staten Dus inr Clarenbough wil me pertinent niet ont vangen?" ..Zo grof zou ik het niet willen zeg gen, mr Clarenbough heelt me ge vraagd u te willen zeggen, dat hij bij zonder op prijs zou stellen, wanneer hij gedurende zijn vakantie met rust gelaten werd En hij vertrouwde dat u dit verzoek wel zoudt wullen eerbie digen" De Amerikaan glimlachte en keek haar aan. Dat hebt u keurig in de juiste vorm gegoten," grinnekte hij, ..want ik vermoed, dat mr Claren- bbugh wel zoiets heelt gezegd als ,.go to hell" Zeker heeft hij het niet zo keurig geformuleerd als u het hebt gedaan. U zult het nog ver brengen, jongedame u zoudt het zells in Amerika ver brengen. Ik wil u een ple zier doen en verdwijnen, maar onder ons gezegd mr. Clarenbough is daar mee niet af Misschien kunt u hem dat wel net zo netjes overbrengen alsu dat net hebt gedaan So long'" Hij zwaaide kameraadschappelijk met zijn hand en voordat Corrie er zich goed van bewust was. sloeg de zware eiken voordeur dicht en stond ze al leen in de hal Nou", verzuchtte ze, dat ging van een leien dakje Een beetje te glad naar m'n zin. Ik geloof dat die meni gelijk heeft Clarenbough is nog niet van hem af" Peinzend ging ze de kamer binnen, bracht in korte woorden verslag uit van het onderhoud en oogstte beschei den de lof die haar vader en zijn gast haar toezwaaiden Ze nam niet veel meer deel aan het gesprek Mr Colverton zat inmiddels in de serre van het Rode Hert en voerde een druk gesprek met zijn secretaresse .Jammer, dat hij bij die burgemees ter logeert", zei het meisje Ik een hotel kwam hij er zo gemakkelijk niet af Je kunt hier moeilijk op de stoep gaan zitten tot hij naar buiten komt; in de lounge van een hotel is dat een klein kunstje Maar we zullen die meneer toch eerst eens moeten zien' ,,Dat kan gemakkelijk' antwoordde haar metgezel ..Vanavond brengt het plaatselijke muziekcorps met een paar zangverenigingen hem een serenade op het balcon van het gemeentehuis Dan zullen we hem gemakkelijk kunnen zien' En zo stonden tussen duizenden Meel- dammers op het Raadhuisplein die avond twee jonge Amerikanen en wacht ten met grote spanning ai. tot de grote man uit Chicago zou verschijnen Daar zwaaiden de brede deuren van het gemeentehuis open en. vooralge- gaan de burgemeester en gevolgd door de leden van het comité, schreed mr Clarenbough het brede, stenen bordes op. dankte gracieus voor het luide applaus en luisterde vervolgens aan dachtig en eerbiedig naar de tonen van het volkslied Clare Wyatt greep de arm van haar begeleider ..Wat is er?' vroeg die Hij keek het meisje aan Ze zag plotseling zeer bleek en haar grote ogen staarden afs gelacineerd naar de slanke figuur daar op het dordes Wat is er aan de hand '1 drong Colverton aan ,0. niets, lachte ze, ik werd even duizelig Ik denk dat de reis me toch wel wal erg vermoeid heelt" ..Je had vanavond vroeg naar bed moeten gaan en niet naar deze se renade. Clare zei de jongeman met vriendschappelijke bezorgdheid ..Ik zou dit ogenblik voor geen geld ter wereld hebben willen missen' Er heerste een prima stemming aan het diner en toasten waren er vele De burgemeester speechte en alle an dere heren, zelfs mevrouw Boom deed een duit in t zakje Allen Jan de Gooyer zat daar maar stilletjes en at en dronk nauwelijks, maar niemand, be halve wellicht Riek de Ruiter merkte dit op En mr. Clarenbough was een en al vrolijkheid en jovialiteit, klonk met ieder die maar wilde en sprak Hollands en Amerikaans door elkaar op een wijze die de gasten alleraar digst vonden Vlak na de eerste rede van de wet houder bracht de kelner mr. Claren- Kruisplechtigheid Herdenking van het lijden en sterven van Christus Zaterdag 21 april, Paaszaterdag, 's avonds om 20.30 u Paaswake als voorbereiding en viering van het Paasfeest Liturgie rond licht en water, brood en wijn. Zondag, 22 april, Pasen. 10 00 u Hoogmis met Nederlandse Paas- liederen. 11.30 u Eucharistievie ring, Maandag 23 april. Paasmaan dag 10 00 u Hoogmis; Geen H Mis om 11.30 u ACHTERVELD N.H. Kerk: 9 30 u. ds Brasser, Voorthuizen R K Kerk Donderdag 19 april 15.00 ii H Mis, 19 30 u Herdenking Laatste Avondmaal, Vrijdag 20 april 15.00 u.. Kruisweg, 19 30 u Kruisplechtigheid; Zaterdag 21 april 19.30 u Paaswake; lepaas- dag 8 00 en 10 30 u.: Hoogmis (Latijn), 2e paasdag: 8.00 en 10.30 u H Mis DE VASTENAKTIE heeft tot nu toe opgebracht ruim f4000,- terwijl de meeste zakjes nog worden ingeleverd. U kunt ook storten op post giro 250342 t n v Kerkbestuur Ha- mersveld met vermelding ..Vastenak- tie" alsook bij de Rabobank en Amro- bank t.n.v. hetzelfde kerkbestuur met dezelfde vermelding LEUSDEN/ZUID - De Paasdienst in de Ned Herv Kerk te Leusden- zuid vangt le Paasdag, 's morgens te 10 uur aan, maar men wordt ver zocht wat vroeger aanwezig te zijn Vanaf 10 minuten vóór 10 is er n 1 samenzang van bekende Paasliederen Het orgel wordt bespeeld door dhr W. v Surksum en de trompettist dhr G. A Vaarkamp verleent medewer king Voorganger is ds. W. Sirag. On derwerp De Paasverrassing In deze dienst zal ook aan een paar kinderen de doop bediend worden Iedereen is bijzonder hartelijk welkom! De plaat sen zijn vrij. Aan de ingang van de kerk wordt een gestencilde orde van dienst uitgereikt ..Ik zie dat ik mij in u drieën deer lijk vergist heb", sprak de professor Bladergroen en hij zuchtte verdrietig ,,Ik meende in u drie kwieke helpers te hebben gevonden, die met mij de weg zouden banen voor de heerschappij der planten.' Maar juist nu het bijna zover is. dat mijn Stappertjes de wereld kunnen gaan veroveren, gaat gij de boel verbroddelen Hoe licht had niet al mijn arbeid ongedaan kunnen worden ge maakt! Om verdere rampen te voor komen. zal ik u drieën helaas tewerk moeten stellen in mijn veld met vlees- etertjes Dat zijn ongeduldige kweek- seltjes, die vlug ontstemd worden, wanneer men hen niet goed behandelt". ..Zal ik die bollebof een oplababbel op zijn boegspriet verkopen?", vroeg Okki fluisterend aan Kappie, maar de ze maakte een geruststellend gebaar. ,,Laat hem maar stil worden", fluis terde hij terug .Hij zal niet zo lang meer duren of hij zal merken, dat hij zich in zijn eigen groeisteltjes heeft vergist Kalm blijven jong, dat bijen beest doet de rest Die Bladergroen meent het zo kwaad niet. hij moet ja alleen een lesje hebben van zijn eigen planten'" Het drietal stribbelde dan ook niet verder tegen, toen de geleerde hen met een kort gebaar naar het veld zond, waar zij onder erg vervelende omstandighe den zouden moeten werken. no 51 Rosemarie snelt naar Rob toe Ze weet de balk van hem af te wentelen en hem te bevrijden. Hij moet snel naar boven worden gebracht, want hij kan geen lucht meer krijgen en ook haar zuurstofvoorraad raakt uitgeput Voor zij Rob bevrijdt heeft zij gezien, dat de haai. door de pijn die de harpoen en de dolk veroorzaken, tot razernij gebracht, de inktvis aanvalt, die met zijn tentakels om de balken vandestij- gei van de ..Vrijheid" ligt verstren geld. Rosemarie zwemt met haar arm om de versufte Rob heen naar een andere plek, ver van de plaats, waar de twee zeemonsters elkaar nu op leven en dood beginnen te bevechten De reis naar de oppervlakte lijkt uren te duren, en Rob begint het bewust zijn al te verliezen Rosemarie zwemt uit alle macht, maar het niet meegeven de lichaam van Rob belet haar zosnel te zwemmen als zij wil Zal zij het halen, voordat de haai ontdekt dat zijn prooi hem dreigt te ontsnappen7 bougn op een zilveren presenteerblaad je een briefje Hij opende het achte loos en las de inhoud snel door. in tussen half luisterend naar wat wet houder Akerdain te berde bracht Maar dan werden zijn ogen groot, zijn ge zicht zeer ernstig. Slecht nieuws "i vroeg de burge meester, wie de verandering niet was ontgaan" Clarenbough had al weer zijn ge rede glimlach. ..Nee. gelukkig niet" antwoordde hij, maar het is beslist noodzakelijk dat ik morgenochtend even ga. eh Kwardam is dat hiet ver vandaan?" ..Een kwartiertje met de wagen en die slaat tot uw beschikking", ant woordde de burgemeester ..Zaken?" ..Zaken, ja", zei Clarenbough ern stig. Maar dan verhelderde zijn ge zicht en toen hij even later opstonden in een geestige rede a lie sprekers dank zegde was er geen spoor meer te bekennen van de zorg die zoeven zijn gezicht getekend had Mevrouw Boon had het intermezzo opgemerkt en informeerde even later stilletjes bij de burgemeester, wat er aan de hand was ,,Mr. Clarenbough moet alleen morgenochtend even naar Kwardam voor zaken", deelde hij inede ,.0 juist voor zaken", herhaalde de waardige dame Want haar scher pe ogen hadden het handschrift op het briefje aanstonds herkend als dat van een vrouw En mevrouw Boom was verder tijdens het diner bijzonder op merkzaam en. tegen haar gewoonte in, bijzonder zwijgzaam De volgende morgen stopte de gro te Cadillac voor het Doelenhotel in Kwardam Mr. Clarenbough stapte uit en vroeg de toeschietende jongen naar miss Wyatt ..O. u bedoelt die Amerikaanse da me die met die journalist is mee gekomen7" Juist" EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - De mid denstanders in de gemeente Leusden groeien mee met de snelle groei van de gemeente Kortgeleden heropende het schildersbedrijf Schakel aan de Ha- mersveldseweg haar verbouwde winkel (een deel van het woonhuis is nu ook als verkoopruimte in gebruik genomen) en de firma Vermeulen is momenteel bezig aan een verfraaiing van haar exterieur door het aanbrengen van een luifel, die vooral bij regenachtig weer de winke lende mensen veel plezier kan be zorgen In Achterveld is Bakkerij Schouten aangepast aan de groei, die ook Achter veld de laatste jaren heeft gekenmerkt. De bakkerij is vernieuwd en gemoder niseerd, terwijl ook het interieur van de winkel een metamorfose heeft onder gaan. Op de foto's: Boven, de uitgebreide winkel van de heer Schakel aan de Hamersveldseweg Onder. Bakkerij Schouten in Achter veld. gemoderniseerd LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 19 april: Restaurant Oud Leusden, Filmavond schietvereni ging 20 00 uur. Zaterdag 21 april: Eieren zoeken in het Lockhorsterbos. Start bij Blijhof. Zondag 22 april ..De Til", 10.00 t/m 13 00 uur Geopend voor gezellig onder elkaar zijn. Zondag 22 april- Groot Paasvuur 20.30 uur Aan de Asschatterweg, achter plan de Wetering, tussen Liniedijk en kanaal. Opgeluisterd met muziek Maandag 23 april; ..De Til" 10.00 t/m 13.00 uur geopend 14.30, dans- middag 15 jaar e o. Disjockey Early Bird", 14 00 uur ,,'t Ros Beyaart. Spelmiddag 10-11-12-13 jaar 14.00 kleuterschool achter ..de Til". Spelmiddag7.8en9jaar Zaterdag 21 april van 2 tot 3 uur en Maandag 23 april van 10-11 uur R. K Parochiebibliotheek ACHTERVELD Donderdag 19 april: Tractorenbednjf De Vor. Hessenweg Show van landbouwmachines e d. van 10 00 tot 22.00 uur Vrijdag 20 april: Tractorenbednjf De Vor, Hessenweg: Show van land bouwmachines e d van 10.00 tot 22.00 uur Zaterdag 21 april: Winkelcentrum Leusden-Centrum Wereldwinkel Leusden van 10.00-17.00 uur Tractorenbednjf De Vor, Hessen weg Show van landbouwmachi nes e d 10 00-17 00 uur. Maandag 23 april ..OnsGebouw 14 00 uur Disco-dancing Harry Visser. Zaterdag 28 april Oud-ijzer aktie Zondag 29 april: ..Concordia" Hoog land Antiek en Rommelmarkt K P J. Amersfoort Het moderne winkelinterieur van bak kerij Schouten geeft een goed over zicht van een verscheidenheid aanbak- kenj-produkten. Foto Janus Visser De andere helft van deze gemoderni seerde winkel is ingedeeld voor de kruidenierswaren. Foto Janus Visser i-m 5 35. J |3j51 i iV

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7