an Oldenbarnevelt-biografie an mr. dr. Jan den Tex in het gels vertaald en uitgegeven Toegangspoort sport complex afgesloten STEUN VAN PRINS BERNARDFONDS TWEE-DELIG WERK „ZONDER GRAPJES" ilmavond trok te einig belangstelling „Een gast aan tafel": Ingezonden: denbarnevelt lietvereniging Leusden e.o. Zakennieuws Oud i jzer- aktie Bakkerij W. Schouten heropend Zaterdag a.s. „Mijn lieve Schim" voor Blij hof HET PLAN ROZENDAAL EN HET OPENBAAR GROEN 4 MEI 1973 LEUSDKR kit IV/ lUSDEN/Z - Nu is het dan zo de Engelse uitgave van de over Nederlands grootste Johan van Oldenbarnevelt dr. Jan den Tex te Leusden- is verschenen, plaatsgenoot promoveerde in 1971 tot doctor honoris causa Universiteit van Utrecht wegens verdienste op het gebied geschiedschrijving, jaar werkte hij aan zijn over Johan van Oldenbarne- Er verschenen vier dikke delen lijo hand over deze staatsman, ils vijfde deel een register. hij in de Tweede Wereldoorlog jnts officier in Egypte was ge il vond hij daar in het huis van Engelsman een grote bibliotheek iistonsche boeken. Als Neder- was hij zeer benieuwd wat de Isen schreven over de Nederlandse uedenis Dat bleek bitter weinig jn en bovendien afwijkend van de rlandse visie. Vooral ten aanzien Johan van Oldenbarnevelt liet de Ise informatie alles te wensen Toen hij in Nederland ïnfor- de wat het eigen land opleverde biografieën over Oldenbarnevelt praktisch nihil te zijn Er nd slechts een dun boekje van inge schrijver Theun de Vries. ijs voor mr. dr. Jan den Tex xijpelijkO staatsman verwachtte hij in eigen ten lijvige dokumentatie! zo toog hij aan het werk om die ifie op poten te krijgen, en ge teerd door zijn vrouw ondernam en gigantische speurtocht in het den van Nederland en vele andere tl van West-Europa. (jaar geleden benaderde deCam- e University Press hem of hij «grafie van Oldenbarnevelt in ingels wilde vertalen Mr den poedde zich naar Cambridge en m daar dat de University Press rtaling wilde bekostigen, maar geen royalties voor zijn werk betalen Hij vroeg hiertoe sub- het Prins Bernhardfonds, o welwillend was om hem de ranf8.000,-- toe te kennen neef van hem vertaalde het eef was jonger, en aanvaardde soerkingen van zijn oom op na- gezag, zodat de samenwer- i:or de Engelse editie bizonder ?ng verliep Nu is de Cambridge University Press zeer akademisch ingesteld. De Neder landse uitgave is populair, doorweven met grapjes, spreekwoorden, verge lijkingen. („Ik vergelijk de mensen vaak met dierenlacht mr. den Tex), maar de Cambridge University Press was daar gewoon te exklusief voor Negentig procent van de woordspe lingen wilden ze niet accepteren Ze wilden een volkomen wetenschappelijke uitgave". Ie» TEX biCTfrjphy of Jolun van Oldcnbarnesrll 1319), the founder of ihe L'nilcd Netherlands •ad central figure in the history of European «dof religioua disputes and church-atjte i» the late sixteenth and early seventeenth .«oiering 15471606. tracé» Oldenbarnevelt T ia detail against the background struggle of Provinces with Spain and examine» all aspect» '.-cue. foreign and religious affairs and policies 1(06 1619. traces the causes of the crisis Remonstrants and Countcr-Rctnon»tranlt de Dutch Reformed Church which, together to Oldenbarnevelt charge of high treason, in May 1619. Tex has included j large amount of new and rched information, provided a bold and relation of Oldenbarnevelt'» character and I hi» influence on events in the Netherlands The booh will be of value to all scholars of English and Spanish history, to those that of religion and church-state relations, in the sixteenth and seventeenth the Netherlands Dutch by R B POWELL J6S pp. and 8 plates per volume. 08427 X 08428 8 £21 OO n< 08429 6 U 't'ic/ro-s your book if lift «'OGE UNIVERSITY PRESS ^DEN/CENTRUM - Donderdag 'Pril werden in café-restaurant K*-Leusden" films vertoond over Hullende schietmanifestaties. films werden gemaakt door D. W. Zoetmulder op diverse toenten zoals de Nederlandse "Genschappen, de Wereldkampi- Cbappen in Phoenix 1970, de Eu- Kampioenschappen 1971 in Suhl en de Olympische spelen 1972 Bnchen. heer Zoetmulder, die bij ver- iene evenementen als leidingge- Persoon meeging, had bij som- nlms ook geluid gemonteerd Ks het vele werk hieraan be- *erd er maar weinig belang- getoond door de leden. Onge- 100 leden waren aan- Zij zullen echter met plezier e avond terugzien. Diverse on- fD van de schietsport waren te "•als Kleiduivenschieten (skeet ap). de geweeronderdelen 50 me ier vrij klein kaliber geweer, olym- piamatch, 3 x 40 schoten, 300 meter groot kaliber geweer en verder o a olympisch snelvuur pistool en vrij pistool. (Van de redaktie) LEUSDÊN/CENTRUM - De voor- jaars-show van de firma J. W. v. d. Berg aan de Hamersveldseweg heeft - ondanks het aanvankelijk slechte paasweer - toch vrij veel belang stelling getrokken. De heer v. d. Berg is dan ook erg tevreden. Drogisterij Suisse" in het win kelcentrum ,,De Biezenkamp" heeft ook een kleine uitbreiding ondergaan. In de verkoopruimte van de drogiste rij is een notenbar ingericht, waar men alle soorten noten kan kopen. ,,Toen ik destijds de eerste zes hoofdstukken aan de Nederlandse uit gever had toegezonden, zei deze mij: „Het is geen wetenschappelijk boek. En dat was een kompliment het boek was verkoopbaar!" Toen de grapjes eenmaal geschrapt waren ontstond er een zeer goede samenwerking met de Cambridge Uni versity Press. Zij maakten een zeer goede reklame voor het werk. De oplage kon veel groter zijn dan in Nederland, omdat men èn de Engelse èn de Amerikaanse wetenschapsmensen wilde bereiken Het Engelse werk is zeer fraai uitgegeven, een glasheldere druk en goede foto's Dinsdag 17 april arriveerden de twee delen per aan getekende zending uit Engeland in huize „Nieuw Heerlijkheid" aan de Buurt weg te Leusden-zuid. Vorige week was mr. den Tex in Engeland om een exemplaar van zijn boek aan te bie den aan het Public Record Office, het Engelse staatsarchief, van welk instituut hij vele brieven ter inzage kreeg. Ook bood hij een exemplaar aan aan Miss England, een oudere Engelse dame, die veel researchwerk voor hem had verricht „Ik kan het handschrift van Johan van Oldenbarnevelt zelf niet lezen", bekent mr den Tex. „Een goed kler- kenhandschnft uit die tijd zou ik bij enige studie aan kunnen. Maar het schrift van Johan van Oldenbarnevelt was zeer vluchtig Bovendien lijkt het schrift uit die tijd meer op het Duitse zogenaamde Gotische schrift. Zes „researchworkers" knapten dit moei lijke werk voor mij op. Zij behandel den de korrespondentie van de En gelse gezant in Den Haag, met wie Johan van Oldenbarnevelt zowat één keer in de week samenkwam. Ook dokumenteerden zij zich uit de kor respondentie van de Franse gezant in Den Haag, die ook regelmatig Johan van Oldenbarnevelt ontmoette. Zelf woonde ik met mijn vrouw- drie maanden in Parijs om gegevens te verzamelen uit de Bibliotheque Na tionale Ook heb ik met mijn vrouw de reis per auto in één dag gemaakt, die Oldenbarnevelt in de tijd van het Edict van Nantes maakte van Dieppe naar Nantes per koets gedurende tien dagen. Oldenbarnevelt hield een dagboek bij, hierin verslag doende aan de Staten- Generaal. Hij beleefde tijdens deze reis amusante dingen. Hij bracht bij voorbeeld een bezoek aan een gouver neur en werd officieel ontvangen. Aan het ende van het gesprek verzocht de gouverneur aan Oldenbarnevelt ook afscheid te nemen van zijn vrouw. De hoffelijke Franse handkus was geenszins toereikend Oldenbarnevelt moest de dame in kwestie, die lag opgesteld in haar slaapvertrekken, in bed omhelzen'" Mr den Tex lééft helemaal in deze verhalen: je zou zweren, dat hij er bij is geweest! „Naderhand", vervolgt hij, moest Oldenbarnevelt met zijn gezelschap ergens een rivier oversteken. De Fran se gezant in Nederland was er ook bij De boeren rukten echter met hooi vorken op hem af, omdat er gewa- penden in het gezelschap waren Wat was namelijk het geval? In de eerste jaren van zijn regering kampte Hen drik IV met een burgeroorlog in Frank rijk Hij bivakkeerde met zijn legers in dat dorpje, en zijn hovelingen stalen zó veel kippen en voedsel bij de boe ren, dat Hendrik IV dit. berooid als hij was. niet kon vergoeden. Hij gaf dit dorp toen het eeuwigdurend privi lege. dat zij geen soldaten meer be hoefden dóór te laten. Zelf ben ik toen even de burge meester van het dorpje ervan op de hoogte gaan stellen dat dit privilege nooit was ingetrokken!" Dat grote mannen ook kleine fouten Kunnen hebben licht mr. den Tex met veel warmte in zijn stem toe. „Op zekere dag ontdekte Oldenbar nevelt, dat hij op de Veluwe in de buurt van Nijkerk adellijke familie had. Toen hij in Leuven ging studeren en zich liet inschrijven bij de rector magnificus zei hij dat hij van adel was De rector geloofde hem niet, omdat een adellijk heer nooit zonder knecht optrad Zo werd Oldenbarne velt ingeschreven „sub specie nobilis", onder de schijn van adel Het moet mr. den Tex van het hart, dat veel mensen worstelen met de juiste spelling van de naam Men ziet geschreven: Oldebarneveldt, 01- denbarneveldt, Oldebarnevelt. De enige juiste schrijfwijze is. Oldenbarnevelt „Toen Johan geboren werd heette hij: van Ouwenbernevelt. Tussen Amers foort en Barneveld ligt een taalgrens In Amersfoort, waar hij geboren werd, zeiden ze Oud, en in Barneveld zeiden ze: Old Maar officieel werd het later dus- Van Oldenbarnevelt". Mr. den Tex probeert overigens een aktie te voeren voor herplaatsing van het standbeeld van de staatsman in Den Haag. Het beeld staat aan de Lange Vijverberg, maar hoort zijns inziens geplaatst te worden midden op het Binnenhof Oldenbarnevelt kijkt dan uit op de Eerste Kamer, vroeger de vergaderplaats van de Staten van Hol land, waar hij zo vele jaren werkte, en op de Ridderzaal waar hij werd onthoofd. Deze plaats kreeg hij niet, omdat Koningin Wilhelmina zeer ge- schiedenisbewust was Koningin Wil helmina schaamde zich voor de rol, die prins Maurits van Oranje had gespeeld in de affaire van Oldenbar nevelt. En men wilde haar niet, tel ken jare als zij de Staten-Generaal opende, herinneren aan deze blaam. Koningin Wilhelmina was zeer in Ol denbarnevelt geïnteresseerd- als jong meisje schreef zij een opstel over hem" Het spijt ons, dat wij het interes sante huis aan de Buurtweg moeten verlaten: wij zouden graag doorpraten over Oldenbarnevelt, maar wij zijn gekomen om de Engelse vertaling van de biografie te memoreren. En wij roepen de 73 jarige energieke Leus- dense schrijver van harte proficiat toe bij het verschijnen van deze be langrijke vertaling! Anco Mali ACHTERVELD - Op zaterdag 28 april a.s. houdt de K.P.J. afdeling Achterveld haar jaarlijkse oud-ijzer- aktie. Wie oud ijzer of andere meta len heeft op te ruimen kan het op die dag aan de weg plaatsen. De K P J - ers komen iedere straat door. Wanneer men onverhoopt toch wordt vergeten is een telefoontje naar J. Kooloos (03425-273) voldoende om het alsnog te laten weghalen Men kan het eventu eel ook zelf deponeren in de contai ners op het terrein van Tractoren- bedrijf Daan van de Kooy aan de Hessenweg. Dit is een goede gelegen heid om van hetgeen men al zo lang wilde opruimen af te komen en de kas van de K.P.J. is er geweldig mee gebaat. Fojïoom steunt Veronica (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De jonge- rensoos Popcorn zal op zaterdag 28 april (morgen) haar avond in het Her vormd Centrum geheel wijden aan de aktie „Veronica moet blijven". Zij heeft daarvoor getracht een Veronica- d.j. in te schakelen, maar men is daar helaas niet in geslaagd. Het bestuur verwacht overigens, dat dit „gemis" niet van invloed zal zijn op toevloed van de jongeren! 3 ACHTERVELD - Vorige week is on der grote belangstelling de geheel ver nieuwde bakkerij van de heer W. Schou ten geopend. Zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van de klanten kwam die grote belangstelling. De opening werd verricht door de heer J. Coenen, sekretaris van de Middenstandsvereni ging. En hiermede was dan een einde gekomen aan het wekenlange behel pen op velerlei manieren, want de ver bouwing was zeer ingrijpend. Maar het resultaat mag er zijn. Het pronkstuk van de moderne bakkerij is de nieuwe oven met een capaciteit van 180 bro den, dat is twee keer zoveel als de vorige. Een capaciteit die dusdanig is dat ook in de toekomst niemand te vergeefs een beroep op de „warme bakker" zal behoeven te doen. De om vangrijke verbouwing is uitgevoerd door de firma H. van Ruitenbeek te Achterveld. De naam „bakkerij Schouten* heeft al heel veel jaren een vertrouwde klank in Achterveld. Tachtig jaar geleden begon de grootvader van de huidige eigenaar, Helmus Schouten, een bak kerij aan de Kerkdijk. Dertig jaar la ter zette zijn zoon het bedrijf voort aan de Hessenweg, tegenover de plaats waar later de huidige bakkerij zou verrijzen. Toen Achterveld groter ging worden ging ook bakkerij Schouten met de tijd mee en in 1963 vond een verbouwing plaats die het pand een ge heel ander aanzien gaf. De kleine, voor een groot deel achter een boom verscholen winkel, had plaats gemaakt voor een fraaie ruime en lichte win kel waarin het voor de familie Schou ten prettig werken en voor de klant prettig kopen was. Aan dat uiterlijk is nu niet veel veranderd, maar van binnen des te meer Op 9 mei a.s. heeft iedereen de gelegenheid het bakkers vak van dichtbij te leren kennen Op die dag houdt de familie Schouten een „open dag" ledereen die nu wel eens wil zien hoe het dagelijks brood ge bakken wordt, is van harte welkom LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 28 april zal de toneelgroep van Pon in eigen huis een opvoering verzorgen van het Franse blijspel „Mijn lieve schim", onder regie van de heer Hugo Tulen. De voorstelling gaat onder aus piciën van Speel- en Rekreatievereni- ging Blijhof. Aanvang 20.15 uur NOVIB-aktie in Leusden aiccftc. LEUSDEN - Het busje op de foto, waarin Da iedere maaltijd een kwar tje wordt gedaan ten behoeve van de NOVIB aktie „Een gast aan tafel", ziet U hier staan bij de familie Woud stra in Leusden - Zuid. Zoals bij zo veel gezinnen in Leusden probeert men ook in dit gezin de kinderen iets bij te brengen over de enorme problemen in de derde wereld. In ons beschutte dorp Leusden met zijn mooie huizen, speelweiden, zwem bad. sportterreinen - enfin, noemt U zelf maar op - leven de kinderen zonder te weten wat honger en armoe de nu eigenlijk is Het is onze plicht de kinderen - maar ook de ouderen - aan het denken te zetten over onze rijkdom en de onvoorstelbare armoe de en honger, waarin tweederde deel van de wereldbevolking leeft. Een plicht, omdat we onze kinderen moeten voorbereiden op de toekomst, en die toekomst is niet zo rooskleurig. Niet voor de derde wereld, maar stellig nog minder voor ons We moeten met z'n allen proberen te komen tot een rechtvaardiger verdeling van de wel vaart Zegt de heer Bert Woudstra: „Ik zou een beroep willen doen op alle Leusdenaren om ook zo'n busje op tafel te zetten, speciaal om de kinderen zich bewust te laten maken dat er een hongerprobleem voor oudere kinde ren elders in de wereld bestaat" De aktie „Een gast aan tafel' be staat dit jaar 10 jaar, en in deze tijd is f. 6.000.000 opgebracht, waarvan Een kwartje per dag maakt u gastheer of gastvrouw. Een zoontje van de heer Woudstra geeft het voorbeeld aan de ontbijttafel, waar het spaarbusje een vertrouwd beeld is tussen de jam en kaaspotjes. p0t0 janus visser reeds een groot aantal landbouwpro jecten is gefinancierd. De NOVIB heeft een foldërfje sa mengesteld en een dubbele briefkaart laten drukken. De antwoordkaart hier van kan worden gebruikt om zich te melden als deelnemer aan „Een gast aan tafel" Wanneer men deelneemt ontvangt men tienmaal per jaar het blad „On ze Wereld", dat een schat aan mondi ale informatie geeft voor ouderen en voor kinderen. Met een aantal vrijwilligers wil de heer Woudstra proberen de komen de dagen deze dubbele briefkaart in Leusden te verspreiden. Van het aan tal vrijwillige bezorgers zal het af hangen of iedere Leusdenaar zal kun nen worden bereikt Wie hier aan mee wil werken kan zich opgeven bij de heer A Woudstra. van Har- denbroek van Lockhorstlaan 34. Leus den - Zuid, telefoon 03490 - 19857 Op dit adres kunt U eveneens het spaar busje krijgen, dat U op Uw eigen tafel kunt zetten Ook voor inlichtingen, in formatiemappen en het gironummer van de NOVIB kunt U hier terecht Nodig de gast bij U aan tafel io Leusden door het busje op Uw eet tafel te plaatsen! (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Met bijzondere belangstelling heb ik de uiteenzetting van de heer K. Grool in deze rubriek onder het kopje „Ernst of Luim?" gelezen in de Leus der Krant van 12-4-1973. De door hem gemaakte berekeningen, waaruit o.a blijkt, dat het openbaar groen doo de bewoners van het plan Rozendaal dubbel betaald is, alsook dat voor grondkosten en bouwvolume te veel is berekend, zou - waneer dan al van de zijde van de gemeenteraad nog niet is gereageerd - toch tenminste een aan tal bewoners van Rozendaal wakker ge maakt moeten hebben. Of zijn wij goed moedige ja-knikkers zijn geworden die zich bij alles neerleggen wat ons door rijks- of gemeentelijke overheid wordt aangereikt. Wanneer de raadsleden in derdaad blijven zwijgen, zal het nodig zijn, dat de bewoners van Rozendaal zelf in actie komen. Een bespreking van de door de berekeningen van de heer Grool opgeworpen vrqgen zou wel licht als punt op de agenda van eerst volgende vergadering van het bestuur van de Groenstichting Rozendaal kun nen worden opgevoerd. In dit bestuur is ook de gemeente vertegenwoordigd, zodat dit het forum lijkt om deze zaak aanhangig te maken en duidelijk heid te eisen. Wanneer die duidelijk heid er is, kunnen de belanghebbenden zich beraden over de wijze waarop zij eventueel alsnog hun recht kunnen verkrijgen. H. L. de Vidal de Saint Germain. (Van de redaktie) LEUSDEN - In verband met de bouw van het overdekte zwembad op het burgemeester Buiningpark zal de grote toegangspoort voor het sjxirtcomplex worden afgesloten voor gemotoriseerd verkeer Dit houdt tevens in, daT durende de bouw niet op het „rrein zelf geparkeerd zal kunnen worden. Om dit op te kunnen vangen, heeft de gemeente een terrein aan de Bavoort- seweg (tegenover het sportcomplex) beschikbaar gesteld als parkeerter rein. Daarvoor werd een brug over de naast de weg gelegen sloot gemaakt (zie foto)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3