ïulp aan Den Treek aat enthousiast door V reugdevuur )E „VORK" VAN RIJKSWEG 28 4 r.i Voorzitter KPJ - Achterveld neemt afscheid Jaarfeest jeugd verenigingen hi de sloot Tegen geparkeerde auto i. f 7 -4 UT'. [IJDAG 1913 Uil Sl)lAi l\li I VI' IUSDEN/Z - Zaterdagochtend 14 was bet verzamelen geblazen eusden-zuld voor de verdere steun de burgerhulpaktie voor het land- Den Treek. Hoewel de groepen uur 's ochtends zouden ver- ;eDi waren de eerste deelnemers 8.15 uur op het verzamelpunt xig. Handleiding en kaart wer- uitgereikt. De ha.ndleiding was iQcild door de gemeente Leusden, nrt was gedrukt door de Leusder Verschillende groepsleiders bet nodige door het Schouten huis beschikbaar gestelde gereed- schap-beugel-zagen, bijlen, takken- scharen en trekzagen - reeds afge haald bij timmerman Schut. In groepjes van tien a twaalf man vertrok men naar Den Treek. Opvallend was het zeer grote aantal jongeren Ook veel meisjes helpen daadwerke lijk bij het opruimen van hetstormhout in Den Treek. Dit meisje hanteert met vaardige hand een bijl. Foto Janus Viseer dat zich voor het werk had aange meld. Zij waren duidelijk gemotiveerd, en zetten zich op voortreffelijke en enthousiaste wijze in. De meeste jon geren hadden nog nooit een bijl of zaag, en zeker niet in de bosbouw gehanteerd, maar al werkende raakten zij op de hoogte van de mogelijk heden van de diverse gereedschappen Moesten zij 's ochtends nog wat naar werkmethode en werkverdeling zoeken, 's middags reeds had elke groep zo veel ervaring opgedaan dat ze met het vrij maken van de paden van boom stammen en -takken niet veel moeite meer hadden Sommige werkers zaag den, sleepten en hakten met hun tweeen, en waren laat in de middag nog niet te stuiten in hun drang om de paden open te leggen en daardoor weer voor motorvoertuigen begaanbaar te maken. Enkele jongeren moesten tenslotte wel naar huis, omdat hun leiders er het bijltje bij neerlegden! Boswachter E. J Bouman bezocht bij tijd en wijle de diverse groepen en gaf zijn deskundige, waardevolle aanwijzigen. Onze Leusdense groepen werkten voornamelijk in het Lange- veen en het waswater, twee door de storm zeer zwaar getroffen gebieden In deze gebieden werden alle wegen en paden geheel vrijgemaakt. Dat de ravage over de wegen en paden ernstig was bleek wel uit de vaak geuite verwondering van de jongeren, wan neer zij in een over elkaar geschoven „oerwoud" bezig bleken te zijn op een wandelpad Dit pad was over de gehele lengte zó door bomen over weldigd, dat men pas na een uur werken de vormen van een weg bloot legde! De boswachter toonde zich verheugd over het werktempo van zijn ama teurs. Momenteel kan zelfs reeds ge zegd worden dat elk pad en elke weg in Den Treek weer bereikbaar is Dit is een onvermoed resultaat en een geruststelling ten opzichte van de mogelijkheden tot het bestrijden van bosbrand. Zo is de hoop nu weer toegenomen, dat men - zij het welis waar niet vóór 15 mei - vóór half juni een heleboel hout zal kunnen heb ben opgeruimd. Daartoe is het nood zakelijk, dat iedereen zoveel als dit in zijn vermogen ligt, in groepen blijft dóórwerken tot ook in alle percelen het hout is opgeruimd. De kontakt- adressen hiertoe blijven- Mevrouw A de Knijff (Leusder Krant) telefoon 03490 - 11415, V H V Lock- horstlaan 30, Leusden-zuid. P Pad mos, (Aktiecomité Knalgroen), telefoon 03490 - 11460, Oranjelaan 5. Leusden- zuid. E. J. Bouman (boswachter), tele foon 03432 - 1433 te Maarn. Over het algemeen is de aktie van zaterdag 14 april volkomen geslaagd te noemen Ook de andere groepen waren het hierover eens Vele mensen waren ook op de been gebracht door de aktie van Karei van der Graaf van de Avro en de Amersfoortse Mi lieuraad Deze groepen hebben onaf hankelijk onder leiding van bosper- soneel geopereerd Polygoon heeft ge filmd, en het is mogelijk dat dit film journaal deze week in de bioskopen méédraait De heer Louw van Albert's Corner bezorgde alle werkers een zeer smakelijk lunchpakket, dat aan velen, net op een dieptepunt gearri veerd, weer nieuwe moed gaf om dóór te gaan Dat een enkele groep niet bevoorraad kon worden was spijtig, maar bij de grote hoeveelheid van groepen, die aan het werk waren, haast onvermijdelijk Dat een enkele groep 's morgens wel eens niet direkt op het juiste perceel aan de slag kon gaan was haast ook onvermijde lijk. Goede kommunikatie bood hierbij de heer P. Padmos, die een soort pendeldienst tussen de verschillende groepen onderhield. Ue groep Leusden heeft nu voor lopig een perceel van 10 ha, de zoge naamde WUlemijntjeshoef, toegewezen gekregen om verder op te ruimen In dit perceel dienen de zwaar ge troffen grove dennen te worden ge ruimd Vaak zullen bosarbeiders de stam reeds van de wortel gaan zagen met het hun ten dienste staande moto rische materiaal. Er blijft echter zeer veel werk over als bijvoorbeeld het snoeien van de stammen waarbij er opgelet moet worden, dat de takken direkt onder de oksel afgezaagd, zodat er aan de stam geen uitsteeksels over blijven De takken dienen in het perceel verspreid te worden. Ze kunnen beter niet op stapels worden gelegd, omdat het gevaar voor het nestelen van onge dierte dan wordt vergroot Het Johan van Oldenbarnevelt gymnasium in Amersfoort was met zo veel leer lingen vertegenwoordigd, dat dit toch een aanmoediging moet zijn voor nog meer volwassenen - leraren! - om zich niet onbetuigd te latenr Het gaat om het zo snel mogelijk weer leefbaar maken van Den Treek, het lustoord van Leusden en Amersfoort Dit lust oord, dat door twee stormen zo zwaar is geteisterd, maar dat schoner dan ooit en mogelijk minder kwetsbaar, zal herrijzen als u allemaal meehelpt! De gehele Paasvakantie is door gewerkt door onze Leusdense groepen. Vooral liet takken verbranden op vrij- IJKSWEG 28 N LEUSDEN LEUSDEN - In ons vorige num- er stond een ingezonden brief m de Amersfoortse gemeente led Wij achtten de kwestie >odde aftakkingen vandeRijks- fg 28 belangrijk, ook voor onze zers in Leusden. Daarom in dit immer een tekening metalter- tieven samengesteld door de mersfoortse milieuraad. red. MSBEN-AMERSFOORT - De groep Rijksweg 28 van de Mi- tod geeft de volgende toelichting eze tekening. ovenste weg is de bestaande route Amerfoort naar Soesterberg. De 'VI" links is de pas gereed ge in omleiding om Soesterberg. De geblokte lijn, ongeveer even- aan de Utrechtseweg, is de rpen Rijksweg 28 Aan de rechter- [van de tekening krijgt de Rijks- ieen zijtak. Zo ontstaat wat in pu- [hes uordt genoemd, de vorkvor- aansluiting Deze bederft het Westelijke deel van Den Treek 'ig De zijtak is tien jaar gele- •ntworpen op verzoek van defen- Defensie heeft de zijtak nu niet meer nodig, de tak is nu bestemd vooi Amersfoort-west (Bergkwartier) en Centrum Volgens de werkgroep moet een oplossing worden gezocht hoe men daar kan komen zonder de zijtak door Den Treek De werkgroep ziet vier mogelijkheden, op het kaartje met nummers aangeduid. 1 De automobilist die uit Utrecht komt gaat bij Huis ter Heide van de Rijksweg 28 af, naar de huidige weg toe. De dwarsverbinging is al ontworpen en zelfs vierbaans Links op dit kaartje is dit de dub- belgeblokte lijn van boven naar beneden. 2 Iets meer naar Amersfoort toe ligt een weg, die van de Leusder- heide loopt naar Ons Belang aan de huidige Utrechtseweg. Voor deze oplossingen blijft dus de bestaan de Utrechtseweg ingeschakeld. De werkgroep vindt dat niet erg, want als Rijksweg 28 is aangelegd zal de Utrechtseweg driekwart van zijn verkeer kwijtraken De Utrechtse weg zal dan ook niet meer op de bin nenste cirkel van de Stichtse Roton de uitkomen, maar alleen op de buitenste 3. De gemeente Amersfoort heeft al om een afrit van Rijksweg 28 op de Doornseweg gevraagd Dat is moeilijk doordat de vierkerkhoven, het torentje van Oud-Leusden en Albert's Corner in de weg liggen. Volgens de werkgroep zou zelfs een minder ideale afslag hier meer acceptabel zijn dan de zijtak door Den Treek 4. Helemaal geen aparte afslag naar Amersfoort maken. De automobilist uit Utrecht komt dan via de Rijks weg op de rondweg, gaat er bij de Arnhemseweg af, onder het viaduct door, aan de andere kant weer op de rondweg en naar de Stichtse Rotonde Dit is wel tegen de „psy chologie vandeautomobilist", maar volgens de werkgroep toch beter dan een zijtak door Den Treek Bovendien kost deze vierde oplos sing niets. Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3. Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. Al het kleine stormhout wordt zoveel mogelijk en zo snel als het kan ver brand om de dennenscheerder geen kans te geven tot verdere verwoesting van Den Treek. Foto Janus Visser dag 20 en zaterdag 21 april op het perceel aan de Buurtweg mocht zich in de belangstelling van velen ver heugen. Vier vuren laaiden hoog op, en het perceel werd keurig schoon gemaakt Rentmeester P Pels Rijcken en boswachter E J Bouman waren vol lof over de behaalde resultaten In het geheel werkten deze beide dagen zo'n 300 mensen in „Den Treek" Onze groepen coördineerden zich met de groep van de Milieuraad Amersfoort en de groep van de Utrecht se Heuvelrug. Tweede Paasdag werd gewerkt op de Willemijntjeshoef. De groep van het Amersfoorts Jeugdorkest onder lei ding van Qui van Woerdekom zette zich in vele toonaarden in, en twee percelen van de Willemijntjeshoef kwa men gereed in gezamelijke inspanning. Restaurant Albert's Corner verzorgde op voortreffelijke wijze de fouragering hetgeen niet weinig bijdroeg aan het élan waarmee allen zich steeds weer hernieuws in de strijd werpen. ACHTERVELD - Het bestuur van de K P.J. afdeling Achterveld heeft enige ingrijpende wijzigingen ondergaan. Dit komt door het aanstaande vertrek van de huidige voorzitter, Wim van Mid delaar. Binnenkort gaat hij werken in Wageningen en zal zich daar hoogst waarschijnlijk ook voorgoed vestigen. Hij is nu gedurende 3 jaar voorzitter en het is hem zeer goed bevallen. Het is dan ook niet zonder weemoed dat hij afscheid neemt van de K.P.J. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De toekomst heeft ui teraard voorrang Gerard van Ruiten beek is nu tot het nieuwe seizoen waar nemend voorzitter De financiële zaken die door hem werden beheerd zullen door Cilia van Dijk worden behartigd. LEUSDEN/Z - De Jeugdverenigingen „Samuel" en „Edelweiss" houden op vrijdag 27 april hun jaarfeest in café- restaurant „De Mof". De avond begint om 19.30 uur. De zaal is open om 19.00 uur. Het programma luidt als volgt: Opening Jaaroverzicht Televisum Kollekte Kwis Pauze 7. „Slome Hendrik" 8. Verrassing 9 Sluiting "V J 5. Afslag op v Royenweg. Eigenlijk had Rijkswaterstaat dit soort al ternatieven moeten uitwerken meent de actiegroep Er zijn er trouwens wel meer te bedenken. Ook de ge meente Amersfoort zou deze zaken wel eens intensief kunnen bestu deren, want volgens de werkgroep is een zijtak van Den Treek voor de bevolking van Amersfoort on verteerbaar STOUTENBURG - Zaterdag 14 april raakte de bestuurder van een personen auto op de Hessenweg de macht over het stuur kwijt en reed pardoes in de sloot De auto was total loss. De bestuurder mankeerde gelukkig niets LEUSDEN-ZUID - In de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 april vond op de Arnhemseweg een aanrijding plaats met een aldaar geparkeerd staande auto De dader is echter doorgere den. "A f - - LEUSDEN/CENTRUM - Op Eerste Paasdag werd door de Jeugdbeweging weer een groot Paasvuur ontstoken. Hoewel de kinderen, die zaterdag eieren gingen zoeken de weergoden tegen had den, waren deze Paaszondag gunstig gestemd, zodat alles meewerkte om deze happening te doen slagen. Een groot aantal mensen (ook wel kinde ren) waren aanwezig. Er heerste een gezellige sfeer, waaraan de grammofoonmuziek haar steentje bijdroeg. Om precies half negen ging de sirene van de brand weerauto loeien. Er werd afgewerkte olie over het hout gegooid en toen was het nog maar een kwestie van seconden, voordat de vlammen hoog oplaaiden Het is te hopen, dat deze „Paas vuurhappening" nog vele jaren her haald zal worden.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5