Schoolgebouw dient volledig geïntegreerd te worden in de nieuwe woonwijk PASTOOR RITSELAAR TIJDENS OPENING VAN DRIE SCHOLEN: Gebruik niet alleen beperken tot de schooluren, vindt bestuursvoorzitter (vrijdag 4 MEI 1913 /.ƒ.7 SI HM /v l< I I Het schoolcomplex in De Wetering Rechts de lagere school ..Klim-op" links de kleuterschool ,,De Rakker tjes" Opvallend in dit complex is de zeer ruimte gemeenschappelijke speel plaats. De school Klim-op is een ont werp van architekt Van Geel van het Bouwteam Amersfoort en werd ge bouwd door het bouwbedrijf Van Eij- kelenburg uit Rosmalen De R. K kleuterschool ..Klein Ros senberg" een ontwerp van ir. P Was- sink van het Amersfoortse architek- tenbureau Hoogvest en gebouwd door het aannemersbedrijf Van Buuren uit Leusden de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - ,,We bouwen met kostbaar gemeenschapsgeld dure boleo in onze nieuwe wijken. Scholen, die bijna een miljoen per stuk kos- En wat doen we er mee? Wa zetten hem neer, openen hem officieel en wordt les in gegeven. Dat is alles. Maar daarmee is het niet afgelopen, urmee eindigt de verantwoordelijkheid van de samenleving niet. Maar al vaak valt zo'n school ten prooi aan het steeds meer opduikende vandalis- »f soms onder toeziend oog van de ouders, die van achter hun ramen toe- (keo boe de lieve jeugd de school onder handen neemt. De school dient méér zijn dan een louter onderwijsinstituut. De school in de wijk dient een so- j,le en maatschappelijke funktie te hebben die verder reikt dan die paar suren per dag. De school zou kunnen worden gebruikt voor allerlei andere .langrijke zaken. Een belangrijk deel van de dag staat de school leeg. Dat is jnoer. De school dient volledig geïntegreerd te worden in de wijk. Het net een sociaal centrum zijn, waar ook na schooltijd gebruik van kan orden gemaakt. Pas dan is het wellicht mogelijk, dat de ouderen meer ver- (woordelijkheid krijgen voor hun school. Misschien, dat dan het vandalisme kop ingedrukt kan worden. De school is een kostbaar gebouw, betaald uit tneeDschapsgelden. Hierdoor moesten wellicht algemene voorzieningen wach- Het is daarom beter de school te gebruiken van 's morgens vroeg tot avonds laat. En dan gaan mijn gedachten niet direkt in de richting van een sluif of een beatkelder, maar eerder naar vormingsavonden, cursussen op erlei terrein, wijkbijeenkomsten etc. De school is het bezit van de ge nschap. De gemeenschap kan zich daardoor niet afzijdig houden". Dit belangrijke pleidooi voor volledige integratie van de school in de wijk- meenschap kwam uit de mond van pastoor H. A.M. Ritselaar tijdens zijn •spraak in de ruime gemeenschaps-ruimte van de R.K. lagere school „Klim- in het plan De Wetering, vorige week vrijdag ter gelegenheid van de ope- van drie R. K. scholen in Leusden/Centrum. Pastoor Ritselaar liet het daar niet bij. Hij uitte ook zijn bezwa ren tegen de nog steeds bestaande diskriminatie tussen het bijzon der en het openbaar onderwijs. „Als het openbaar onderwijs vol doende kinderen bijeen heeft om een school te stichten, krijgt de gemeente een verzoek daartoe en er wordt simpelweg een school gebouwd. Het bijzonder onderwijs dieot echter een forse waarborg som op tafel te brengen Daardoor moet het bijzonder onderwijs een groot risico nemen. Het bestuur heeft dan ook niet de grootste moei te gehad met het verkrijgen van de urgentieverklaring en het bouwen, maar veel eerder met het op tafel brengen van de waarborgsom van f 100.000, - -We krijgen daarvoor dan wel rentevergoeding van het rijk, maar we hebben wel»de in druk, dat de rijksnorm wat de ren te betreft wel enige jaren achter loopt bij die van de banken, want het percentage ligt minstens één procent lager. Het is voor een be stuur van een bijzondere school dan ook altijd een bijzonder zwa re opgave om een school te bouwen en in stand te houden, mét het ri sico, dat zij haar waarborgsom niet terugziet. In nieuwe, grote wijken, zoals die in Leusden ge bouwd worden, zijn volgens mij andere maatstaven noodzakelijk", aldus de voorzitter. Wethouder W. A van Zandbrink opent op deze foto de R. K kleuterschool ,,De Rakkertjes" in het plan De Wete ring door het hengelen van een sleu tel uit een kinderbadje Eigenlijk een taak voor wethouder Wagenaar, die in zijn vrije tijd zoveel doet voor de vrije visserij in Leusden, maar ook zijn college Van Zandbrink bleek vlot met de hengel overweg te kunnen. Het schoolgebouw werd door de gemeente overgeplaatst van de Bavoortseweg naar de Wetering Het heeft de technische dienst veel hoofdbrekens gekost, maar alles is schitterend verlopen. Het hou ten gebouw is dusdanig opgeknapt, dat vrijwel niet te zien is, dat het een oud gebouw is. Knap werk! Wethouder Van Zandbrink had het druk, vorige week vrijdagmiddag. Hier onthuld hij in de gemeenschaps ruimte van de R. K. lagere school ,,Klim-op" een maquette van een uit hout gemaakt speel-element, dat een plaats zal krijgen op het ruime speel terrein van de school. de verkeersonveiligheid voor deshool- kinderen Hij bestreed de opmerking van pas toor Ritselaar, als zou de kleuterschool De Rakkertjes een ,,oude" school zijn. Het gebouw is behoorlijk opgeknapt en ziet er dan ook helemaal niet oud uit De wethouder van onderwijs hoopte, dat het onderwijspersoneel gebruik zal maken van de mogelijkheid van integratie, hoewel dit nog niet in de wet is vastgelegd. ,,Men kan in ieder geval een begin maken". De heer Van Zandbrink prees de prachtige architectuur van de R. K. kleuterschool Klein Rossenberg" in het plan Rozenboom. ,,Deze architec tuur is niet ten koste gegaan van de doel matigheid", aldus de wethouder ,,De school heeft een open lesterras, dat zo nodig omgebouwd kan worden tot een derde werklokaal Het is een unieke school" De heer Van Zandbrink onderstreep te in zijn toespraak de woorden van pastoor Ritselaar ten aanzien van de verantwoordelijkheid die de gemeen schap heeft voor iedere school ,,De aandacht van de ouders moet gericht zijn op het behoud van deze scholen" De heer J. M Verburg, inspecteur voor het lager onderwijs Amersfoort, was het volkomen met pastoor Ritselaar eens Ook hij verklaarde zich een voor stander van een volledige integratie van de school inde wijk waarin hij wordt gebouwd Wat betreft de door de pastoor veronderstelde diskriminatie tussen het bijzonder en het openbaar onderwijs vond hij de pastoor wel wat pessimis tisch ,,De gelijkstelling is bijna een feit", aldus de heer Verburg In de praktijk is het nog nooit voorgevallen, dat een door schoolbestuur gestorte waarborgsom na een bepaald aantal jaren niet werd terugbetaald En als u zegt, dat het rijk een lagere rente uitkeert, dan kan ik u alleen maar zeggen zorg dat u een goede financier krijgt, die mh kennis van zaken die 1 procent lagere rente wat op kan trek ken..." De heer Verburg vond het te leurstellend, dat de schoolarts geen gebruik wil maken van de speciale ruimten, die voor hem zijn ingericht Het speet hem ook, dat de arts niet aanwezig was, maar hij hoopte, dat zijn woorden aan hem zouden worden overgebracht ,,Dat de kinderen naar hem toe moeten komen voor het onder zoek, is een hoogst betreurenswaardige zaak", aldus de inspekteur, die overi gens veel woorden van lof had voor gemeentebestuur, schoolbestuur, archi tekt en bouwer ,De school beantwoordt aan een ideaal Er is nog geen wet ten aanzien van de integratie (dat duurt nog wel even), maar het is toch fijn, dat de mogelijk heid hier reeds aanwezig is". Namens het oudercomité bood voor zitter J. C. H. Douw via een opge nomen toespraak zr. Imelda en haar medewerksters drie cassette-re corders aan voor gebruik op school Ook de kleuters van ,,De Rakkertjes" zullen van deze recorders gebruik mogen maken Architekt Van Geel van het Bouwteam Amersfoort bood het schoolbestuur een tekening aan, ge maakt door zijn dochtertje Het werd in bijzondere dank aanvaard Onder de talrijke genodigden bevon den zich, naast wethouder Van Zand brink, het schoolbestuur, onderwijzend personeel, architekt en aannemer, ook verschillende raadsleden, verder wa ren zeven zusters van Huize St. Ans- fridus, oud-burgemeester Buining, wet houder J. Wagenaar en hoofden van andere scholen aanwezig Ook van ge meentezijde gaf men acte de presence Gemeentesecretaris Brouwer gaf blijk van zijn belangstelling, terwijl burge meester Van der Post later tijdens de opening zich bij het gezelschap voegde Zij allen waren getuige van een reeks van openingsplechtigheden. Wethouder Van Zandbrink begon die reeks met het vissen van de sleutel uit een kinder badje van de R. K. kleuterschool ,,De Rakkertjes" Onder leiding van mej M de Langen zongen de kleuters een speciaal openingslied, waarna de wet houder het gebouw ontsloot Tijdens de openingsplechtigheid van de R. K lagere school ,,Klim-op" onthulde de wethouder een maquette van een .kunst werk", dat een plaats op het ruime speelterrein zal vinden Het is een uit hout vervaardigt speelelement. Na de toespraken in de gemeen schapsruimte van ..Klim-op" werd een kop koffie aangeboden, waarna het ge zelschap zich naar de nieuwe R. K kleuterschool Klein Rossenberg" be gaf, waar een aantal kleuters reeds van ongeduld stond te trappelen. Wethouder kreeg daar na het zingen van een lied een schaar aangeboden om het lint door te knippen, dat bezich tiging van de school nog inde weg stond. De heer Van Zandbrink bood de leidster van de school, mevrouw E Huisman een pentekening aan. Tijdens de bezich tiging van deze fraaie kleuterschool werd een aperitief aangeboden. Leusden/Centrum is nuolticieeldne nieuwe scholen rijker, maar het ziet er naar uit, dat het nog steeds niet vol doende zal zijn. Klim-op" telt momen teel bijna tweehonderd leerlingen en zal binnenkort weer te klein zijn De kleu terschool ,,De Rakkertjes" is eigen lijk ook al te klein Deze school her bergt momenteel 76 leerlingen, terwijl de kleuterschool .Klein Rossenberg" 70 leerlingen heeft Voor de schoolbesturen en de ge meente ligt nog een dankbare taak te wachten. Het gemeentebestuur heeft in de afgelopen jaren echter over duidelijk bewezen, dat zij veel waar de hecht aan voldoende goede scholen in deze snelgroeiende gemeenschap. Wat dat betreft hoeft de onderwijs wereld niet bang te zijn. De scholen zullen er beslist komen! Namens het gemeentebestuur werd een pentekening aangeboden aan de leidster van Klein Rossenberg", me vrouw Huisman De wethouder besloot zijn openings ceremonieën vrijdagmiddag met het in gebruik stellen van de kleuterschool Klein Rossenberg" in het plan Ro zenboom. Er werd een schaar aangeboden en de heer Van Zandbrink liet het gezelschap binnen na het doorknippen van een lint. Het speel-element, dat op het speel terrein van Klim-op zal worden ge plaatst eigenlijk ook moedeloze opgaaf. Want deze school is nauwelijks geopend of over een paar maanden is hij weer te klein geworden. Burgemeester van der Post", aldus pastoor Ritselaar,heeft door zijn persoonlijke inzet veel be vorderd en tot stand kunnen brengen, waarvoor wij hem onze dank betuigen. En met hem natuurlijk de afdeling Onderwijs van de gemeente. Wat ouder Van Zandbrink, die als lo co-burgemeester de drie scholen of ficieel in gebruik stelde, noemde dit een unieke gebeurtenis. ,,Nog niet zo lang geleden hebben we twee scholen op één dag geopend We hadden toen niet ge dacht dat dit feit nog zou worden over troffen Dat is echter vandaag wel het geval" De heer Van Zandbrink wees er op, dat de gemeente de laatste jaren in een bijzonder snel tempo het scho lenbestand heeft vernieuwd Alleen in Achterveld staat nu nog een oude school. Maar dat zal niet lang meer duren. De urgentieverklaring is bin nen en het krediet is goedgekeurd Dan zal de laatste oude school in de ge meente Leusden zijn vervangen" De Klim-op school is eerder gerealiseerd dan men had verwacht. Aanvankelijk dacht men aan 1974 of 1975, maar door een sneller verkrijgen van de finan cien. kon de bouw gelukkig worden ver sneld De heer Van Zandbrink prees het schoolbestuur met de keuze, die het heeft gedaan ..Het bestuur heeft een zeer goede keus gedaan ten aan zien van het ontwerp. Het is een unieke school, de eerste in de gemeente Leus den met een patio ,,De wethouder wees er verder op, dat de gemeente ten aanzien van het onderwijs decen tralisatie nastreeft, waardoor de school naar de kinderen wordt gebracht en de loopafstand wordt verkleind en daarmee Een grote angst van het schoolbestuur is het vandalisme, dat steeds toeneemt. ,,In de nieuwe woonwijken neemt de misdadigheid toe, hebben deskundigen vastgesteld. We bouwen geen ruimte, maar een leegte Het is daarom nood zakelijk, dat de school een integrerend onderdeel gaat vormen van de wijksa- menleving, niet zo maar een school, maar een echt gemeenschapsgebouw, waar allerlei aktiviteiten kunnen plaats vinden. Pas dan is er de kans aanwezig, dat de verantwoordelijkheid voor dit dure objekt in de plaats van de onver schilligheid zal komen Dat wil ik bij deze opening vooropzetten" Pastoor Ritselaar betrok in zijn ope ningswoord iedereen, die aan de bouw van de scholen hebben meegewerkt Hij schetste de geschiedenis vande R.K lagere school, die 75 jaar geleden ont stond met de komst van de eerwaarde zusters uit Geleen. Tot dat moment bestond er alleen een openbare school, de zogenaamde ..Roggebroodfabriek", die nu niet meer bestaat. ,,Het werk van de zusters is van onschatbare waarde geweest voor het katholiek onderwijs in Leusden". Vroeger was het onder wijs een sluitstuk van de begroting, nu is het de hoofdmoot Wat dat betreft is er wel het een en ander ten goede veranderd. Zuster Imelda heeft u eindelijk een mooie school gekregen.En om met een Bijbelwoord te spreken De klim op is geenszins de geringste in het land van Juda" Pastoor Ritselaar prees het werk van zr. Imelda als hoofd van de school „Idealistische toewijding komt bij haar op de eerste plaats en niet alleen de zakelijke en wetenschappe lijke begeleiding. De voorzitter van de Stichting noem de Leusden de snelstgroeiende gemeen te in de provincie Utrecht, het tem po is bijna niet bij te houden „Toch slaagt de sectie onderwijs van de ge meente er in, om gelijke tred te blij ven houden met de groei. En dat is een compliment waard Er komen steeds prachtige voorzieningen en om een eventueel vacuum op te kunnen vullen, zijn er nkostbare noodvoorzieningen aangeschaft Voor de gemeente is dat overigens niet alleen een dure, maar

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3