elijke schoonheidsfout het „Treek-plan" gehalveerd plan ondanks vraagtekens toch een experi- nenteel succes voor Leusden dver den rREEK ALLE WONINGEN ZIJN VERKOCHT Ingezonden: frirowoningen b.v. sluit experiment Rozendaal af: de redaktie) EUSDEN/CENTRUM - Op dinsdag Dei a.s. om elf uur zal de beleg- smaatschappij Eurowoningen door jddel van een persbijeenkomst in het Rozendaal de bouw van de ex- imentele Eurowoningen in dit plan :ieel afsluiten. Volgens een mede- og van de beleggingsmaatschappij alle 476 woningen verkocht. Het indelijke resultaat van dit experi- it kan nu door de Nederlandse 5 worden bekeken, bewonderd of Iguisd. Europarkstad", zoals Euro- ingen het plan Rozendaal „beschei- noemt, heeft een roemruchte chiedenis achter de rug. Niet alleen d de ook al experimentele Groen- bting (een coöperatie van de be ers) sceptisch ontvangen, vooral bouwstop in juli 1971 wekte grote lering, zowel in Leusden als in de lelijke vakbladen. Van de geplande mderd woningen konden er slechts worden geraliseerd wegens de te k gestegen bouw- en materiaal- ;o. Volgens de woordvoerder van iwoDingen in juli 1971, drs Ma- financieel-direkteur, had de jingsmaatschappij door deze on- •ziene aspecten een behoorlijk (mil- ieD) verlies geleden. Of dit de ;elijke reden was van de stop- is echter nooit definitief duide- gêworden. De alternatieve plannen de resterende woningen in het oog Rozendaal genoemde restplan Alandsbeek 1 en 2) zijn nu in het leringsstadium gekomen en het ziet liet naar uit, dat de nu in Alands- te bouwen woningen relatief goed- jr zullen zijn dan de experimentele Ingen in Rozendaal. geschiedenis van het plan Rozen- is niet bepaald rustig verlo- De beleggingsmaatschappij Euro- |ngen kondigde het plan groot- ips aan. Im samenwerking met de >ente Leusden werd de maquette et plan in aanwezigheid van lan- e dagblad- en vakpers door de ialige minister van Volkshuisves- ;n Ruimtelijke Ordening, ir. Schut ild. Dat gebeurde op woensdag 3 1969 Inmiddels zijn er bijna jaar voorbijgegaan. Het enthou- le waarmee het plan werd aange- en werd gestart kende bijna grenzen. Toch waren die gren- ler wel degelijk. Ruim een half I onthulling van de maquette door (ster Schut en burgemeester mr. H. Schneiders in juni 1969. Veel aandacht aan het groen. Hier een volwassen boomplanting. an de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Bijgaand en zonder interessante beschou- ng van de bioloog A. Kwinkelen- I"? uit Leusden/Zuid over het werp-bestemmingsplan Den eek, de aanleg van de Rijksweg eo de aanleg van een parkeer- rG1° aan deOoievaarshorster- Wij vonden dit artikel bij ter boeiend en wij willen onze ,rs he* niet onthouden, anks de lengte plaatsen wij stuk ln haar geheel. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Naarmate het aantal mensen toeneemt dat met kennis van zaken vraagstukken aangaande de ruimtelijke ordening bestudeert, worden de ontwerpers van bestemmingsplannen minder te benijden figuren. Nog niet zo lang geleden ver liepen de procedures voor de buiten wacht gewoonlijk geruisloos. Bovendien betroffen zij vaak herstructureringen van kleine omvang. Nu echter verrijzen de actiegroepen van verontruste burgers als paddestoelen uit de grond en ondervinden de steun van pers en publieke opinie. De plannenmakers zijn altijd gebonden geweest aan wettelijke voorschriften, maar zij genoten de interne bescherming van officiële instanties. De tijd schijnt nu wel voorbij dat zij legaal hun wil konden opleggen. Hun mede- of tegenspelers hebben eigen wapenen ontwikkeld en hanteren die al beter. Zij hebben hun emoties leren bedwingen en gebruiken hun intelligentie en vindingrijkheid. Zij beschikken veelal over jurisische voorlichting. Staande tegenover officiële apparaten met de daarbij behorende starre struc turen, stellen zij de tactiek van een waakzame, beweeglijke guerilla. Hun zwakte kan zijn, dat zij nog te veel versnipperd optreden tegenover hen die vroeger altijd a priori gelijk hadden. Officiële instanties zijn daarom niet meer te benijden. Van hen moeten niet alleen meer de initiatieven uitgaan, maar zij doen het al meer met een kwaad geweten en gevoelen de noodzaak in hun plannen met mogelijke kritiek rekening te houden. De plannen zijn provocaties geworden, de makers weten belachelijk te zijn als zij hun tegen- onderdag 17 MEI 1973 LEUSDER KRANT jaar, nadat de vier modelwoningen op Finnmark met een ciscusachtig ge beuren werden geopend, deelden Euro- woningen en de gemeente Leusden mee, dat er van de voltooiing van de elf honderd woningen geen sprake kon zijn. Op 29 juli 1971 werd dit in de ge meenteraad meegedeeld en later ook aan de bewoners van Rozendaal Het was een bittere pil, die zowel ge meentebestuurders als bewoners moesten slikken. Immers: door deze niet onverwachte wending kwam ook de Groenstichting en de daarmee sa menhangende voorzieningen in het tota le plan op lossen schroeven te staan. De Groenstichting werd teruggebracht op de 476 woningen. De daaraanver- bonden kosten zouden uiteraard ook door die 476 bewoners moeten wor den opgebracht. Kortom: van de met veel tam-tam aangekondigde plannen is slechts de helft gerealiseerd Achteraf beschouwd is dat geen nationale ramp" gewor den en zullen de Leusdenaren het niet zo spijtig hebben gevonden. De ver wachtingen waren veel te hoog ge spannen door al die ophef die de beleggingsmaatschappij in de loop der jaren over het plan heeft gemaakt. Zou dat niet zijn gebeurd, dan zouden de emoties, die na de stopzetting - ook in de gemeenteraad - oplaaiden, veel minder explosief zijn geweest. Nu spraken verschillende raadsleden zelfs hun wantrouwen uit ten opzichte van Eurowoningen en dit wantrouwen is tot op de dag van vandaag nog niet in het openbaar weggenomen. De raadsleden hebben tot nu toe hun toen geuite woorden niet geheel teruggetrokken. Aan dat wantrouwen heeft Euro- woningen zelf veel bijgedragen. Via televisiespots (STER-reclame) en een indringende advertentie-campagne in de landelijke dagbladen werden hoge verwachtingen gewekt. Verwachtingen, die bij nader inzien niet konden worden gehonoreerd. Wie de prachtige brochure er nu nog eens op naslaat kan daarbij een glimlach niet onder drukken. Waar is de tuin zonder einde? Wat is er tot nu toe gerealiseerd van de met zoveel trots aangekondigde onge lijkvloerse kruisingen, waardoor de kinderen op een veilige manier naar school konden gaan? Het barst van de zebrapaden en er zijn geen verkeers- brigadiers genoeg om de verkeers onveiligheid tot een minimlm te beperken. De sociale en culturele voorzieningen? We wachten er in feite nog steeds op. Het open baar vervoer? Iedereen weet wat dat voorstelt De winkelvoorzieningen? Het enige, wat met recht in de brochure staat vermeld is het scholenpakket. Dat is inderdaad voortreffelijk op peil gehouden. Dat is een verdienste van de gemeente Leusden. Inmiddels zijn er vragen gesteld over de Groenstichting aan Gedepu teerde Staten van Utrecht. Er zijn verschillende kritische ingezonden stukken in deze en andere kranten verschenen Als wij alles de revue laten passeren, dan konkluderen wij, dat de meeste reakties negatief zijn geweest. Toch is dat niet eerlijk. Want is alles wel zo negatief uitgevallen als de kritiek doet vermoeden? In het algemeen kan gesteld worden, dat het plan Rozendaal in haar huidige konceptie een bijzonder aantrekkelijk plan is geworden. De groenvoorzie ningen zijn optimaal. De verdere aan kleding van het plan (het zwembad, de tennisbaan en de speelveldjes met de nogal luxueus ingerichte pleinen) is aantrekkelijk genoeg. Binnen het plan is voldoende ruimte voor de jeugd en ook voor de ouderen. Vooral in de zomer is het er prettig wandelen. De spelers blijven onderschatten. Zij cal culeren de vermoedelijke reacties als het ware bij voorbaat in Zij hebben reeds enig leergeld betaald, of zijn zelfs onderling verdeeld en groeien naar alternatieve standpunten toe. Met dit voor ogen kan men niet anders zeggen, dat het ontwerp-bestemmingsplan Den Treek, dat tot 26 mei a.s. op het Gemeentehuis te Leusden-Centrum ter visie ligt, in zijn totaliteit een sympa thiek en doordacht werkstuk is. Het complex van uiteenlopende belangen maakt het uiteraard tot een compromis. Er is een zorg aan besteed, die men bij andere aangelegenheden wel eens heeft gemist. Een weliswaar verouderde floristische inventarisatie, is geraad pleegd om de te beschermen natuur gebieden te omlijnen. Het is jammer dat de uren waarop het te bestuderen is, 's morgens tussen 9 en 12, ongunstig vallen. Een zo belangrijk ontwerp moet ook op enige avonden toegankelijk zijn Gelukkig schenkt de Leusder Krant grote aan dacht aan dit plan. Wat mijzelf betreft wil ik hier uit sluitend schrijven over het zgn. recrea tief parkeerterrein aan de Ooievaars- horsterweg. Afgezien van de grove inbreuk van de aan te leggen Rijksweg 28 op landschap en stilte van de N.W.- punt van Den Treek, vormt de aanleg van dit terrein de tweede, grote recht streekse bedreiging Een blik op de schetskaart maakt ons duidelijk dat de Oostrand van het gebied in allerlei opzichten verreweg de waardevolste terreinen bevat. Het is dan ook sowieso te betreuren dat de Trekerweg en de Ooievaarshorsterweg de laatste jaren een groeiende verkeersstroom moeten verwerken Velen uit de nieuwe woon kernen gebruiken deze overwegend smalle boswegen om snel, althans onge hinderd hun werk inde Utrechtse agglo meratie te bereiken Daar komt nog bij dat de wegen indertijd zijn nier geboTf en dat zij die hier komen ook RlSI toespr: Enkele punten uit \an drs. Poot: By officiële plechtigheden als deze is f j het gebruikelijk om te zeggen, hoe dank-i II baar en hoe vereerd men is voor de grote 1 I en hoge belangstelling. Uiteraard wil ik I I mij aan dit gebruik niet onttrekken. Hetl I Is inderdaad zo, dat ik het bijzonder eer-| vol vind om in aanwezigheid van de mi- n nister van volkshuisvesting en de ruimte-| I' lijke ordening en de commissaris van del Koningin in de provincie Utrecht, hetl 1 meest revolutionaire en het beste uitbrei-f Ifdingsplan van Nederland te introduceren I J Ik zeg nu heel voorzichtig: het bestel uitbreidingsplan van Nederland, maar ikf dacht dat de betekenis van dit plan vei l i uitgaat boven Nederland. Dit plan 15 zol I bijzonder van opzet, dat ongetwijfeld bui-f I tenlandse deskundigen naar Leusden zul-L I |en komen 0111 te zien, hoe stedehouw moct| Worden bedreven. NIERKWONINGEN. EEN EERSTE VEREISTE bewoners zijn - dachten wij - in het algemeen wel tevreden over hun huis. Ook van buiten de gemeente Leusden blijft steeds een bijzondere belang stelling voor deze experimentele wijk bestaan. Gemeenteraden (zelfs uit het buitenland) brengen regelmatig bezoe ken aan Leusden om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de nieuw- bouwplannen en de resultaten die zijn geboekt, met name op het gebied van de ruimtelijke ordening in het plan Rozendaal. Maar ondanks dat blijven er vraag tekens bestaan, zoals rond de Groen stichting. Niet iedereen is gelukkig met deze vorm van inspraak" door de bewoners Wij zijn daarom be nieuwd, wat GS zullen antwoorden op de over deze kwestie gestelde vragen Het plan Rozendaal is geen „Euro- parkstad". Wel een prettige wijk, waar het gewoon fijn wonen is. Wat dat betreft zou het wel zo goed zijn, als Eurowoningen stopte met het ge bruik van de naam Europarkstad". Want dat is beslist verkeerd gekozen opgenomen in de Utrechtse Heuvelrug- route. Het is een hoofdstuk apart na te gaan in hoeverre routes als deze (de ANWB grossiert er in) hebben bijgedragen tot natuurgenot, gezond heid, ontspanning en verkeersspreiding. inclusief verkeersvreugde. Ieder die zijn ogen gebruikt, of over voldoende, zelfkennis beschikt, weet dat een een maal op gang gebrachte auto mooi doorrijdt en dat uitstappen en wandelen voor de meeste inzittenden toestands veranderingen zijn die weerstanden op wekken Niettemin is er nog een respec tabel percentage ..recreanten' (wateen woord!) dat de moeite neemt te parke ren, uit te stappen en zich te verplaat sen. Hoe groot is deze verplaatsing? Welnu, nog afgezien van de onvermij delijke ..visuele schade" aan een van de fraaiste complexen van Den Treek toegebracht zal dit platvloerse parkeer terrein nog andere negatieve bijdragen leveren tot de verschraling van dit gebied. Een recreatief parkeerterrein berust op dezelfde idealistische naieveteit die het aanzien gaf aan zoveel touristische routes. Wie de plaats uitdachten ver zuimden erop te letten dat zij precies ligt in het hart van een zeer kwetsbaar terrein. Het is omgeven door een acht tal waardevolle percelen, als natuur gebied geklassificeerd. Het is nu in het geheel geen vraag, of die tegen recreatiedruk bestand zullen blijken te zijn. In plaats van verkeer te weren, zuigt men nog meer gemotoriseerd verkeer aan. De auto uit Den Treek, behalve voor plaatselijk gebruik en ten dienste van Hotel Den Treek' Dat moet het uitgangspunt zijn. En niet de dubieuze dagrecreatie. We mogen niet blijven steken in de tevredenheid dat in elk geval de kwalijke sta-caravan wordt geweerd, het wanhoopshuis dat, zoals onlangs door inspectie uit vlieg tuigen, de Veluwse bossen in korte keren naar de knoppen bleek te helpen. Er zijn waarschijnlijk twee argu menten die bij de plaatsbepaling hebben meegespeeld. Het eerste kan voort vloeien uit het ruilverkavelingsplan Heiligenbergerbeek. In welke mate deze opzet de oostrand van Den Treek gaat verminken kan ik nu niet overzien Maar lettend op wat elders ruilverka velingen hebben opgeleverd, kan men van dit soort verouderde tekentafel en werkverschaffingsprodukten niet veel goeds verwachten Hoe het hakken met de botte bijl in 1972 nog kan ge schieden laat het voorgoed verpeste landgoed Erica bij Barneveld even leer zaam als triest zien. Het leerzame echter wordt niet overal geleerd, ook op de lange duur niet. Het tweede argument zit dieper ver borgen. Het streekplan noemt de Arnhemseweg een tertiaire weg, wat 111 zal houden dat het ten opzichte van de secundaire en primaire wegen in de regio een derderangspositie zal gaan innemen De andere wegen zuigen de Arnhemseweg, thans nog een zeer druk bereden verkeersader, te zijner tijd leeg, denkt men. De Rijksweg 28, waar dan ook aangelegd, zal de westelijke portie voor zijn rekening nemen. Maar de oostelijke? En de Noord-Zuid stroom? Hier komt natuurlijk de beruchte So langs en door Den Boom om de hoek kijken ln de verbeelding der plannenmakers is alles, wat dat betreft, al in kannen en kruiken Maar de So is er nog niet Conclusie, de gehele Teek, hoewel aan de westzijde aangevreten door het snel verkeer. wordt voor het grootste deel een rustig gebied Het parkeerplaatsje van meer dan een hectare vult zich uit sluitend op de vroege zaterdagmorgen met de auto's van matineuze stoere mannen die zich in onberispelijke dub- belgestreepte Vendex- en PMC- trimpakken beijveren enige grammen niervet kwijt te raken. Het vaderlandse wagenpark schrompelt in.Geen mens kan dat geloven Eerder zal men kunnen beleven het verbreden van de toevoerwegen, het rooien der bomen, al of niet uit naam van verkeersveiligheid, passeerruimte, of van de heilige ruilverkaveling, dan dat regeerders met vooruitziende blik Den Treek integraal tot stiltegebied verklaren. Wat zegt tenslotte een ter- tiaure weg over zijn absolute verkeers dichtheid'7 Ook miljonairs zijn te klassi- ficeren. Wie de armste onder de ter tiaire miljonairs is kon het zaakje niet beste opkopen, hek erom, lopen ge blazen en geen gedonder meer Maar alle gekheid op een stokje: zij die, met veel anderen het onzalig plan van dit parkeerterrein verwerpen, doen goed een bezwaarschrift dienaan gaande ten gemeentehuize in te dienen. Uiterlijk 25 mei a.s Wie niet in de gelegenheid zijn het totale plan op de bestemde uren te bestuderen, kunnen over andere omstreden punten inlich tingen inwinnen bij Drs. W C. R. Boelhouwer, lid van de Milieuraad Amersfoort, Dordogne 29, Leusden- Centrum. Die raad is goud waard A Kwinkelenberg, bioloog. Leusden-Zuid. Attentie: Bij mij thuis ligt een bezwaarschrift tegen enkele aspekten van het be stemmingsplan pen Treek. Zij die dit bezwaarschrift mee willen onderte kenen, worden vriendelijk verzocht dit bij mij thuis te doen voor 25 mei a.s. (Prinses Margrietlaan 3 - Leus- den/Z.) De vermoedelijke plaats van het re creatief parkeerterrein aan de Ooie vaarshorsterweg. Foto van de maquette, zoals die werd gepresenteerd tijdens de ont hulling in juni 1969. Let op de onge lijkvloerse kruising rechts onder! van de eerste fase naar de nieuwe stad, die Leusden ooit zal worden als alles volgens de plannen verloopt. Niet meer en niet minder. en bevordert alleen maar, dat de Ro- zendaalbewoners door de rest van Leusden worden gezien als ,,apar- telingen" in een eigen stadje". De Europarkstad" van Eurowoningen is simpel een wijk zoals Rossenberg, De Wetering, Rozenboom en Groen houten. Eén van de nieuwbouwwijken

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3