„De ion geren moeten niet het gevoel hebben: Geestelijke de woorden zijn mooi, maar van wat ze beloven Leusden (7) komt niet veel terecht.... ÖP DOMINEE F. H. KUIPER Ingezonden: 77 J o o leiders in .Je kunt lid worden vati de Nederlands Hervormde Kerk om te zorgen, dat deze zo snel mogelijk wordt opgelost in een meer imiversele kerk* SOLARIS DE DUIVELS- PRLMS Jack Vance Z.U.T. Kerkdienst Often cteiir- (fienst met Leger des Heils DONDERDAG 24 MEI 1973 LEI SDKR KRANT 5 Drs. F. H. Kuiper. Foto Janus Visser LEUSDEN/ZUID - Dominee F. H. Kuiper, wonende te Leusden-zuid, pre dikant in algemene dienst van de Nederlandse Hervormde kerk. Een van de geestelijke leiders, die in Leusden wonen, en die mee gestalte geven aan bet kerkelijk leven in Nederland. Ds. Kuiper werd geboren in Oosterend in Friesland nabij Sneek. Hij is 47 jaar oud, gehuwd en hoofd" van een gezin met vijf dochters. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen en deed zijn doctoraal exa men in 1952. Van de kleine gemeente Goenga nabij het Sneekermeer ontving hij zijn eerste beroep. Het was nog een betrekkelijk stil en ongerept gebied toen hij er van 1952 tot 1958 werkzaam was. In 1958 vertrok hij naar Lemmer, al weer tegen de waterkant aan Dit gebied staat nu bekend als een groot rekreatie- gebied, dat vele toeristen trekt. Dat kwam reeds iets op gang in de tijd tot 1962, toen dominee Kuiper Lemmer verliet. In deze jaren dat hij zijn eigen gemeenten had gaf hij wel telkens les aan een kweekschool te Leeuwarden. In 1962 kwam toen de vraag van de Hervormde Raad voor de Katechese 'voor een part time job voor iemand, die zich als studiesekretans ging bezig houden met de Katechese. De Hervorm de Raad financierde voor dit werk twee dagen in de week. Zo ging Ds. Kuiper gedurende twee jaar één derde van zijn tijd zich wijden aan de kate chese en twee derde van zijn tijd was gevuld met les geven aan de genoemde pedagogische academie, die het aantal lessen van vorige jaren kon uitbreiden. Deze combinatie liep op den duur wat moeilijk, omdat beide delen toch eigen lijk uitgebouwd moesten worden tot een volledige baan Vanaf september 1964 werd hij volledig vrijgemaakt voor zijn werk aan de katechese. Dat dit werk ook later zich heeft uitgebreid blijkt wel uit het feit, dat in 1972 een tweede predikant moest worden vrijgemaakt voor de katechese. Sinds 1962 heeft Ds. Kuiper dus geen eigen gemeente meer gehad. Wel hield hij kontakt met het gemeentelijk werk, omdat hij met katechisatiegroepen bleef werken Zo bij voorbeeld een hele winter in Amersfoort, later in Leusden- zuid. Eerst in de vakaturetijd, vooraf gaande aan de komst van Ds. Sirag en twee jaar later vanwege het onver wacht uitvallen van Ds Sirag. Ook onderhoudt hij kontakt met het gemeen tewerk door regelmatig te preken. STUDIE OVER DE KATECHESE Er zijn twee punten, waarop je deze kunt aanvatten: le het werk aan de Raad van de Katechese, 2e de verhou ding van de jeugd tot de kerk. De Raad voor de Katechese houdt zich bezig met de kerkelijke katechese. Dit is het kerkelijk onderricht, dat in "de winter wordt gegeven. Vroeger kwam dit neer op het leren van de antwoorden op de vragen van de katechismus. De kerk kreeg hier gelegenheid om op een soms autoritaire wijze haar leer bij te brengen aan de jongeren. Tegen woordig is de katechese in toenemende mate geworden een gespreksgelegen- heid van jongeren met predikanten. De dwang valt weg. Ouders kunnen hun kinderen niet meer dwingen naar de katechese te gaan. WAT GEBEURT ER NU? ,,Dat is op zichzelf heel interessant", vindt Ds. Kuiper. ,,Als die jongeren op de katechese komen blijven ze alleen als ze er werkelijk iets aan hebben Het klimaat van een kerk, die haar autoriteit oplegt, komt steeds minder voor. De leiders van de katechese moeten zich omschakelen, van degenen die het laatste woord hebben en ook uitspreken tot degenen, die zo'n ge sprek leiden en daartoe informatie geven. Dat is een gevolg van het feit, de de katechese steeds meer vrijwillig wordt. ONDERWERPEN Een tweede punt is, dat de onder werpen veranderen. Katechese houdt verband met katechismus- het is een leerboek met vragen, waarop al een antwoord is gegeven. Eigenlijk wordt daarbij de deelnemer aan de groep onmondig gehouden. Nu er meer nadruk op het gesprek met de katechisanten valt, wordt de funktie van dat wat vanuit de sfeer van de kerk en het geloof wordt aangeboden ook anders Dit aanbod staat echter van meet af aan ter diskussie.,,Wij, die met de katechese bezig zijn kunnen natuurlijk zeggen wij vinden dit belangrijke vra gen en deze antwoorden hebben zin", zegt Ds. Kuiper. ,.Wij zeggen nu. ,,Kom met die Bijbel in gesprek' Het is veel meer een uitnodiging dan dat we dat meer gebiedend willen over brengen. Hoezeer we overigens ook van het belang van het geloof voor de mensen overtuigd mogen zijn Op deze manier ontstaat er vanzelf behoefte aan een gesprek en komt vanzelf de stof naar voren, waaraan behoefte is Het leerboekje, dat van tevoren al vastgelegd heeft, wat er uit moet komen, dat leerboekje gaat verdwijnen. Daar mee is nog niet gjzegd dat er geen inbreng meer mogelnk is van gegevens uit de bijbel of vanurc de belijdenis van de kerk. Stel dat lij de katechese de vraag aan de orde i^hoe je als Christen moet leven. Dan konen ook de geboden volgens de bijbel te sprake. En vanuit de katechismus ka duidelijk worden hoe mensen van viemonderd jaar gele den gedacht hebben dat ze de bijbelse geboden aktueel kofcden maken Maar het is voor ons we een antwoord uit een andere tijd, bij iet verdere gesprek zal dan moeten bijken wat dat alles ons nu te zeggen heat." WERKSCHEMA VOOR PREDIKANTEN ,,Een van de dingen waarmee ik nu de laatste jaren vooral bezig ben is: proberen vormen te vinden, proberen een werkachema tc vinden om predi kanten te helpen op de gespreksmoge- lijkheden van een katechisatiegroep attent te zijn en in te gaan Ineen groep van bijvoorbeeld negen mensen evalu eren we: hoe zijn jullie ervaringen met de katechesegroepen? Wat zijnde knel punten? Hoe kunnen we bereiken dat we zo met een groepkunnenwerken.dat én de jongeren met hun meer of minder moderne inzichten tot hun rechtkomen, en dat de zaken van geloof en kerk tot hun recht blijven komen. Het is geen haalbare zaak meer als de dominee alleen maar over bijbelse gegevens spreekt. Maar hat is ook onbevredigend als je alleen maar praat over dat wat de jongeren op dat moment inte resseert EDUCATION PERMANENTE Dominee Kuiper is zo onder andere ingeschakeld bij het eindstadium van de opleiding der predikanten van de Her vormde kerk. Bovendien komt ook de bijscholing een vorm van éducation permanente) van de dienstdoende predi kanten meer op gang. Enkele jaren terug viel de nadruk nog meer op het samenstellen van materiaal, dat hulp wil bieden voor iemand die zich voor bereidt om katechese te geven. In die handleiding, waarvan nu enkele series verschenen zijn wordt aangegeven welke stof belangrijk is, en welke mogelijkheden van kontakt er zijn tussen de katechisanten en dit onderwerp. Het is de bedoeling dat degene die ermee werkt dit materiaal naar eigen inzicht verder uitwerkt. Het is een handleiding voor de katechese. die is samenge steld in overleg met de Gereformeerde Katechese-werkgroep OECUMENE „Daarmee", zegt Ds. Kuiper, ,,komt de oecumene binnen het vizier. Andere protestantse kerken zijn zo klein, dat ze niet tot een gebundelde aanpak van de katechese komen. De Rooms-Katho- lieken kennen geen kerkelijke katechese voor jongeren boven de 18 jaar. Zo is daar dus geen aanrakingsvlak aanwezig. Als de katechese voor volwassenen meer vorm krijgt, dan zijn er stellig meer mogelijkheden tot samenwerking met de Rooms-Katholieken. In onze kerk wordt meer en meer beseft, dat er kringwerk moet zijn. En dat is toch vaak volwassenen-katechese." HOE IS EIGENLIJK DEZE KERKELIJKE KATECHESE ONTSTAAN? In het begin van de vorige eeuw kwam die kerkelijke katechese op Inde Franse tijd wilde men namelijk de ker kelijke invloed op de staatsscholen verminderen. De scholen mochten alge meen christelijk onderricht geven, maar geen eindonderwijs voor een bepaalde kerk. De regering wilde dat de kerken dat zelf deden. Vooral de Hervormden waren toen gedwongen hun eigen kerkelijk onderwijs te organi seren Vele kleine kerken hadden al hun eigen onderricht. Ook de Rooms- Katholieken. Maar door deze ontwikke ling kwam er ook verandering in de leeftijd waarop jongeren belijdend lid van de kerk werden. In Duitsland ligt die leeftijdsgrens bij ongeveer 15 jaar. Dan doen vaak alle kinderen van één schoolklas belijdenis Inde Anglikaanse kerlt lipt dat bij 13, 14 jaar. In de Schotse kerk is het 17 jaar In de Lutherse kerk in ons land is de leef tijd van het belijdenis doen al 16 jaar of ouder. In de Hervormde kerk is het vanai 18, 19 jaar. Dit was alzoin 1850. In 1800 deden de kinderen nog belijde nis met 14, V. jaar. Maar toen het kerkelijk ondervijs los van de school raakte was het lerkelijk onderwijs niet meer gebonden aan die grens van 14 jaar. Men deed daar zelfs meerjaren bij De jongerai kwamen als ze van school af warenen al werkten. TWEE G:OTE VRAAGS'UKKEN Dominee Kuier zegt, dat er twee grote vraagsikken zijn bij de katechese. De katechesevan vroeger was geent op de maatschapij, die niet verander de Op het ogejlik is echter de édu cation permanete van kardinaal be lang Ook de kerken hebben daar door Aneo Mali behoefte aan Er zou een niet meer afsluiten moeten zijn van het eigenlijke katechese-onderricht. Men gaat door met gesprekskringen. De belijdenis in de zin van een openbare geloofsbelij denis is niet meer de voor de hand liggende afsluiting, nee, die funktie van de belijdenis wordt steeds meer omstreden. Maar vanouds had de open bare belijdenis een dubbele funktie, namelijk ook toelating tot de viering van het avondmaal Vaak werd het avondmaal maar enkele malen per jaar gevierd. Daardoor was die dubbele funktie eigenlijk anderhalve funktie je doet belijdenis en nu moet je je eigen verhouding tot Christus voor eigen rekening nemen. Je werd toege laten tot het Avondmaal. In een aantal gemeenten wordt de betekenis van het Avondmaal sterker als de aandacht daarop geconcentreerd wordt Dan wordt het Avondmaal ook vaker gevierd Bij Ds. Elderenbosch in de Bergkerk in Amersfoort bijvoor beeld éénmaal per week De ouders komen dan met hun kinderen en vragen. „Mogen die kinderen het Avondmaal niet méévieren?" Bij dat meevieren wordt dan wel verondersteld dat de I kinderen enig besef van dat gebeuren hebben. Maar op zijn eigen manier kan een kind van bijvoorbeeld 10 jaar dat al beseffen. De toegang tot het Avondmaal is in wezen niet aan een leeftijd gebonden. In de gemeenten waar de betekenis van het Avondmaal sterker wordt beleefd komt vanzelf de vraag naar voren. „Waarom laten we de kinderen niet toe?" En voor of na worden jongeren en kinderen, die nog geen openbare belijdenis hebben gedaan, toch tot de Avondmaalsviering toege laten. Zo verliest die openbare belij denis de funktie van toelating tot het Avondmaal. Wat overblijft en op den duur dan ook in het centrum moet komen is het voor rekening nemen van de eigen verhouding tot Christus. Moet je daarvoor dan lid van een bepaalde kerk worden? „Je kunt lid worden van de Neder landse Hervormde kerk om te zorgen dat deze zo snel mogelijk wordt opge lost in een meer universele kerk Je wordt lid „om een adres te hebben" Je wilt echter de gemeente van Christus helpen opbouwen en met alleen maar de Hervormde kerk. Een voorwaarde bij het lid worden van een kerk is natuurlijk wel dat men zich er echt bij betrokken kan voelen Ook al gaat da met spanningen gepaard. Als een ke~ totaal ongeloofwaardig is, kun je ge onderrichtgeven met hetperspektieD' je daarvoor mede verantwoord/ moet zijn. De jongeren moete^ het gevoel hebben de wo mooi, maar van wat ze belov/ niet veel terecht. Dat zeggen, dat de jongeren op/kens naar een ideale kerk. Waf leeft weer zal blijken, dat daling van uit het geheim van de g/lopen en Christus. Alles lijkt do/evrijdende dan zijn er onverwachtss de eigen- nieuwe mogelijkheden^ Christenen lijke verwachting, yfjke onderricht leven. En bij alle yjk om dat deze gaat het er uiteifr oriëntering op spanning en ^rden Christus voelbar Anco Mali TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Stanislaw Lem. Wie denkt dat het schrijven van science fiction een Westers monopolie is, heeft verkeerd gedacht. Ook in de zogenaamde socialistische landen als Rusland, Hongarije, Polen en Tsjecho Slowakije wordt driftig gefantaseerd over de toekomst. Merkwaardig genoeg zijn in de meeste van die verhalen niet of nauwelijks de kommunistische af komst van de schrijver te bespeuren. In de toekomstige wereld van alle science fictionschrijvers bestaan geen ideologische machtsblokken meer. Wel een idealistisch idee, maar het kan nooit geen kwaad daar op aan te sturen, al was het maar via de soms vergaande fantasie van de SF-auteurs. Stanislaw Lem is een Poolse auteur, die naast tal van wetenschappelijke werken ook SF-verhalen schreef. Eén van zijn be roemdste is het boek „Solaris", dat nu reeds in 27 landen is verschenen met een totaaloplage van bijna 8 mil joen exemplaren. Kortgeleden bracht de uitgeversmaatschappij Het Spec trum het boek in vertaling van C. C. W. Bakker-Offers in haar Prisma-SF- reeks op de Nederlandse markt, zodat ook wij de wonderlijke avonturen van de mens op de verre, merkwaardige planeet Solaris kunnen lezen. Eerlijk gezegd is dit boek van Lem een SF- uitschieter van formaat, waar menig westerse schrijver een puntje aan kan zuigen. Stanislaw Lem weet op een bij zonder suggestieve wijze, weten schappelijk en pseudo-wetenschappelijk zijn verhaal over Solaris en haar oce aan te vertellen. Daarbij spelen vooral de menselijke gedragingen een voor aanstaande rol. De oceaan van Solaris is geen gewone zee. Het is eigenlijk één groot stuk levend plasma, de enige bewoner van de planeet. Er zijn dui zenden boeken geschreven en evenzo veel theorieën, maar niemand heeft tot nu toe de beweegredenen van deze boeiende, maar ook gevaarlijke oceaan weten te doorgronden. Kris Keivin brengt een bezoek aan het onder- zoekstation boven de oceaan van So laris en stuit op erg vreemde zaken Lem schildert de eenzaamheid van de mens, de mens achter de techno logie. In de nabijheid van de oceaan zijn de technologische verworvenhe den van de mens opeens bijzaken. De geest van Kris Kelvin en zijn medewerkers worden op een bijzon dere wijze beïnvloed, zonder dat er ook maar iets aan te doen is. Een opmerkelijk boek, dit „Solaris" van Stanislaw Lem. Het lezen waard! Uitgegeven in de Prisma-SF-reeks nr. 1556. In deze rubriek hebben we al heel wat boeken van de Amerikaanse schrij ver Jack Vance behandeld. Kortgele den was dat nog de verhalenbundel „Telek". Vance is een veelschrijver, maar wel een bijzondere. In de Meu- lenhoff - SF - reeks verscheen reeds menig verhaal van hem. Naast de be kende serie verhalen over de gestran de astronaut op een onbekende, maar boeiende planeet met wezens als de Wankh, de Dirdir en de Pnume, schreef Vance ook een serie, waarin Kirth Gersen op jacht is naar de vijf dui- velsprinsen, die in zijn jeugd de pla neet, waar hij woonde samen hebben uitgemoord. Gersen bleef over, met een dodelijke haat. De jacht op de vijf misdadigers wordt door Vance op de hem gebruikelijke uiterst boeiende en spannende wijze verteld. De lezer komt in kontakt met allerlei vreemde buitenaardse levensvormen, bezoekt buitenaardse levensvormen, bezoekt de wonderlijkste planeten, kortom: maakt kennis met de enorme kosmos vol leven, zoals die door Jack Vance wordt gezien. En het bezoek is be slist niet oppervlakkig Gedetailleerd brengt Vance zijn lezers op de hoog te over de toestanden op al die ande re planeten, lichtjaren van de aarde verwijderd. Alsof hij geschiedenis en aardrijkskunde doceert op een uni versiteit. Met dit verschil, dat het een boeiende kosmologische les ls. Geen opsomming van droge feiten, maar een bijzonder spannend verhaal, waarin en passant de lezer gedocu menteerd wordt voorgelicht. In „De Duivelsprins" gaat Gersen op jacht naar de derde duivelsprins die zijn volk heeft uitgemoord. Het is Viole Falushe, een aardbewoner, die zijn misdadige carrière begon met het ro ven van een bus vol aardige meis jes, die hij als slavinnen op andere planeten verkocht. Falushe heeft er gens in het heelal een Paleis van de liefde gesticht. In dat paleis vindt de ontknoping van het verhaal plaats en de afrekening van Kirth Gersen. Maar voor het zover is, gebeurt er heel wat! Een avonturen SF van bijzondere kwaliteit, omdat het accent niet alleen op het avontuur valt, maar in het bijzonder ook op de science fiction. En dat kunnen we niet van alle avon- turen-SF's zeggen! Uitgegeven door Meulenhoff te Amsterdam in haar spe ciale SF-reeks nr. 60. Bert Vos EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EEN$! (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Ja. natuurlijk zet u thee. Wat weet u van thee? Ceylon thee uit de Wereld winkel uit het land van herkomst- Ceylon. Ceylon is, zoals u waarschijn lijk weet een groot eiland (432-240km) onder het Indiase vasteland. In deze bergachtige staat wonen meer dan 9 milj mensen, 70% van hen is boeddist; 12% Hindoe. De beroemde Ceylonese thee is verreweg het belangrijkste pro- dukt van dit land. Ze wordt verbouwd in theestruiken, die weer gekweekt wor den in de grote tuinen op de berghel lingen Een ander produkt is rubber. Hoe leven en leefden de inwoners van dit land? Veel onafhankelijkheid hebben de Cey- lonezen nooit gekend. Vanaf 1658 is het land in handen geweest van respectie velijk Portugal. Nederland en Engeland tot 1948. Pas vanaf dit jaar kent dit land zelfbestuur als lid van de Engelse Ge menebest. De toestand van Ceylon tij dens de buitenlandse overheersing was niet anders dan die van de andere koloniën. De koloniserende naties be kommerden zich niet zozeer om het welzijn van de oorspronkelijke inwo ners als wel om de produkten, die er te halen waren: rubber en voorname lijk thee. Deze produkten werden ruw verscheept naar de moederlanden en daar verwerkt en gedeeltelijk ook ver kocht Zo ontstond in drie Europese landen een industrie en een welvaart die werd opgebouwd met behulp van o a. Ceylonsese produkten. Deze industriële groei en de welvaart die zij met zich meebracht, beperkte zich tot Europese moederlanden. In Ceylon was geen thee- of rubberindustrie. De Ceylone- zen waren en bleven arme en onder ontwikkelde grondstofleveranciers voor het rijke Westen. Vandaar dat Ceylon tot op heden een ontwikkelingsland is. zoals wij dat noemen Toch heeft Cey lon die industrie nodig, om niet een haard van armoede, ellende en onrust te worden zoals India Het moet de schade inhalen Dat gaat alleen maar, als het land daarvoor de kansen krijgt van ons ontwikkelde landen, die vroe ger alleen maar profiteerden en dat als billijk en normaal zagen Zagen. Want tegenwoordig zien de mensen gelukkig in, dat een redelijke welvaartsverdeling over alle landen ter wereld de enige sluitende waarborg is voor vrede en terhaalde en fatale uitbuiting nog steeds voortgezet binnen de moderne handel. Nog steeds halen wij alléén de ruwe thee naar Nederland Van Nelle en alle andere bedrijven verwerken thee, maken er relatief veel meer winst op dan Ceylon en verkopen haar aan ons, konsumenten Eigenlijk zouden wij Cey lon die industrie moeten gunnen, ook al omdat wij in Nederland niet van één enkel agrarisch produkt afhankelijk zijn.. maar zij daar in Ceylon wel. De landelijke vereniging van Wereld winkels gaat de Cevlonthee rechtstreeks uit Ceylon invoeren (gelijk als met de oploskoffie uit Tanzania). We probe ren als het even kan verpakte thee te krijgen, d.w.z. verpakt in Ceylon, in een van de schaarse daar aanwezige industrietjes. Vaak is dat mogelijk Dan zullen we de thee zelf in een ver pakking doen Maar in ieder geval zal het volle bedrag, dat u voor Ceylon thee uit de Wereldwinkel gaat betalen, be stemd worden voor de Ceylonezen, en niet voor onze welvaartpot Daarnaast is het voornaamste doel van onze verkoop het kontakt met u, zodat we ons samen kunnen bezinnen op de pro blemen rond Ceylon en de andere ont wikkelingslanden. Wij bieden u zoveel mogelijk informatie, omdat wij vinden dat ook u en wij, gewone konsumen ten. ons moeten bezinnen in plaats van willoos enverkloos aan de kant te staan. Lat* we daarom Ceylon thee kopen uite Wereldwinkel, a s vrijdag 25 me van 7 uur tot 9 uur bij het Winkelntrum, a.s. zater^S 26 mei 11 uur» morgens tot naif 1 's middags eveens bij het winkel centrum te Leuen-centrum Datum: Zon<? 27 mei 1973. LEUSDEN/CENTUM N.H.K. 10.00 ds. J J. Kooman (medewerkinvan het kerkkoor en bediening H loop); 19.00 u.: ds. P A. Elderd)osch, Amersfoort Jeugddienst. 31 mei Henwaartsdag 10.00a- ds B Maaangh. Amersfoort R.K. Kerk: ZOhtiS 7 45 u.: vroeg mis; 9.00 u. oogmis, 10 00 u Gezinsmis; 100 u.- Gemeen schapsmis, 18 u Lof niet gebe den; Maandag: iléén om 19.30 uur avondmis, woesdlg: 8.00 u kin dermis; 19.30 avondmis, Eer ste vrijdag van e maand 19.30 u.: avondmis; Zatffèg 19.00 u.: avondmis als vofcereiding op de zondag. LEUSDEN/ZUID N H K 10 00 u. Amersfoort; 18l0 Sprokkedreef, L ;er des Heils (Open Deurdiens' n.m.v. muziek korps en koor L.dH Loggers, kap A. •tsdag: 10 00 u.: 1 Fiiqntf/Z - Op 27 mei avonds om18 3' «ur een 0pen D1U? Dienst phouden worden met algehele medew&ng van het Leger des Heils Kapile" A Sprokkereet zal deze dienst leide. welke gehouden wordt in de N h Kerk te Leusden-Z. Het Leger hp-it deze keer haar eigen inbreng ir deze dienst, dit in tegenstelling tot je dienst van september van het vorig Verdere medewerking verlenen het muziekkorps van het Leger des Heils. de zangbrigade en het jeugdkoor Blijf niet thuis, maar kom ook ue- stencilde liturgie wordt aan de ingang van de kerk uitgereikt 9.30 u.. Eerw. 31 mei Hemelva; ds. J. J. Kooman ACHTERVELD N.H Kerk: zondag heer Boode, Puttèi. R K. Kerk: maandg t/m zaterdag 8 00 u.. woensdagtl9.30u Avond mis, vrijdag 18 10 u.: H Mis; zaterdag 19.00 u Avondmis, zon dag 8 00 en 10 30 k.: H. Mis (10 30 u Latijn), 18.00 l.; Lof w /r "J i <778

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5