aad Leusden keurt estemmingsplan „De iezenkamp" goed Leusden krijgt een comité milieuzorg .eusder trant vegens akantie esloten mmentaren/ eningen ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN I Zorg voor nilieu OVERLADEN EXTRA RAAD OP 4 JUNI 60 bekeuringen Bavoortseweg Nieuw telefoon- nummer politie Aehterveld Braderie op jubileum koningin atelier erico oorthuis JML eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. RÊBEL Vrijdag 1 juni 1973 - 5e jaargang no. 6 Redactie er>» administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS de redaktie) IDEN/CENTRUM - Het ontwerp-bestemmingsplan De Biezenkamp is week donderdagavond na een bijzonder langdurige diskussie na een jjke stemming aangenomen met twaalf tegen 1 stem. Tegen stemde de Mandemaker (PvdA). De heer Van Spaendonck (D'66) aarzelde op eep en vroeg nog enkele minuten bedenktijd, waarna ook hij zich voegde wensen van de meerderheid der raad. Met deze beslissing werd in oorbijgegaan aan de bezwaren, die in ruim 150 bezwaarschriften tegen emmingsplan naar voren waren gebracht. Verschillende frakties hebben geen woord over gesproken, zijn althans niet op de bezwaren zelf De CHU bij monde van fraktievoorzitter de heer Van Woudenberg dat het triest was, dat nu meer dan 150 bezwaarschriften behandeld worden. ,,Dat is niet prettig voor een raadslid als men een besluit lemen." Overigens had zijn fraktie er geen enkele moeite mee. Een ?otrum-uitbreiding was al jaren nodig, aldus het CHU-standpunt en vertraging in de plannen kon niet worden getolereerd. Het is vanaf van de plannen bij de bevolking bekend geweest, dat het winkelcentrum zou worden uitgebreid. Er is een goed overleg geweest tussen de gemeente en alle belanghebbenden." De CHU-woordvoerder was echter wel van mening, dat die voorlichting en inspraakmogelijkheden in de toekomst nog beter moesten worden om een dergelijke stroom van bezwaarschriften in de toekomst te voorkomen. Hij weet dit aan een kommunikatiestoornis. Overigens was hij ervan overtuigd, dat er alle mogelijke aandacht aan de bezwaarschriften was besteed. Hij wees het college er op, dat alle mogelijke aandacht moet worden gegeven aan het uiterlijk van het winkelcentrum. Onder meer de groenvoorzie ningen moesten volgens hem optimaal zijn. De heer Van Woudenberg konklu- deerde tenslotte, dat hij volledig begrip op kon brengen voor de bezwaren maar dat die niet voldoende zwaarwegend waren om dit concept-ontwerp af te wijzen. Hij steunde het college en kondigde aan namens zijn fraktie voor het voorstel van b. en w. te zullen stemmen. Ongeveer in gelijke zin spraken de frakties van KVP en VVD zich voor het voorstel uit. De enige kritiek kwam van de Partij van de Arbeid bij monde van de heer Mandemaker (de heer Kuijpers bleek later vóór het voorstel te zijn), van de heer Van Spaendonck (D'66) en in mindere mate van de heer Van Maanen (AR). Zie voor de verslagen van de diskussies op pagina 5+ 7 De openbare tribune van de Leus- dense raadzaal was veel te klein om plaats te bieden aan een groot aantal belangstellenden, die de behandeling van het Plan De Biezenkamp wilden V0^GD' Foto Janus Visser IJSDEN - Het kantoor (redak- enadministratie) van de Leus- Krant (Finnmark 3 Leusden/ htrum) is van 7 juni tot en 1? juni wegens vakantie ge iten. Berichten kunnen in deze 'iode uitsluitend worden afge- en ter plaatse en de centra- redaktie der BDU te Barne- d. Nieuwstraat 15, tel. 03420- 41 (uitsluitend tijdens kan- Muren). De sluitingstijden blij - ongewijzigd. Advertenties anen tot dinsdagmiddag 12 uur rden opgegeven bij de adver- ie-afdeling BDU telefoon 20-3141. Bij voorbaat dank r Uw medewerking in deze. <r is een tijd geweest, dat men ral in Nederland zonder ge- rvoor ziekten kon zwemmen, 'lassen, kanalen, rivieren, kol- ën, beekjes en vijvers. Het kon. 'Tobeer het nu maar niet meer. Een moeder geeft een kleuter fco lollie. Het plastic zakje wordt iteloos op de grond gegooid, tieuwe wijken - nieuw groen. Ugt het groen een kans? Of rdt het afgeknakt door voet lende jongens, vernield door jeschoten knullen die denken het fietspad zo'n vreemde :ht maakt. p,a«Hc vuilniszakken, elke ensdag keurig ueijes voor ïe- re huisdeur. Plastic verpakt 'Stic Plastic doppen, plastic Ues. plastic flessen, plastic... De honden (met of zonder lijn) hun behoefte, keurig netjes *pns in het plantsoen, tussen groen, op het trapveldje voor F Jongens of in de zandbak van ■kleuters. I Deiaueu en oezam gaai men een relaxen in Den Treek. Dat *n daar. nog wel. De Dakip? «n de Jkjes worden leeggegeten en oms achteloos tussen de bosjes **orPen, terwijl de vuilnisbak- rD met levensgrote opschriften c^orte afstand staan opgesteld, enzinedampen, autoverkeer, mfletsen motoren StrpnHa- van Soesterberg gieren over de in de schemering gehulde nieuwbouwwijken. Grote auto- trailers denderen door de stille straten. Het is ons milieu waar we over spreken. Wie denkt, dat de milieuvervuiling een zorg voor anderen is, wie denkt, dat het el ders gebeurt, maar niet hier: die heeft de kop als een struisvogel in het zand gestoken. De milieuvervuiling vindtinuw eigen woning plaats, vlak voor uw deur of in uw achtertuin. Wij allen, zoals we dagelijks ons natje en droogje van de plastic verpakking ontdoen, wij allemaal doen hard mee aan milieuvervui ling. En maken wij ons zorgen? Ja, eigenlijk wel. Er zijn aktie- groepen en individuelen die be zorgd zijn voor ons milieu, dat steeds meer wordt verpest. Niet alleen voor ons, maar zeker voor hen, die na ons komen. Onze kin deren, onze achterkleinkinderen. Daarom krijgt Leusden een Co mité Milieuzorg. Niet om ellen lange rapporten te schrijven over alles, wat zo slecht gaat met het milieu, maar om daadwer kelijk met z'n allen aan te pak ken om het kwaad uit te roeien. Kan dat dan? Eerlijk gezegd zijn we wat dat betreft niet optimis tisch. Maar er moet een begin zijn, een sterk begin. Samen is dat mogelijk. Samen kunnen we Leusden een goed milieu geven en het laten behouden. Maar dan moeten we allemaal meedoen. U en ik moeten beginnen in eigen huis. Maar dat niet alleen: het Comité Milieuzorg wil alle krachten in de gemeente Leusden krachten in de gemeente Leus den bundelen. Verenigingen, ker ken, politieke partijen, scho len, sportclubs, jeugdbewegin gen, kortom iedereen moet zich er voor inzetten. Daadwerkelijk. Natuurlijk kan niet alles in één keer. Je moet zo iets goed be kijken en je moet rustig begin nen. Dat is ook de bedoeling van het comité Milieuzorg Leusden. Maar dat wil niet zeggen, dat het daar bij blijft. Als alles goed ver loopt, zal dit comité over langere tijd moeten uitgroeien tot een ge meentelijke milieudienst. Dat is echter een toekomstbeeld. Zoals het zichzelf noodgedwongen op heffen van het Comité Milieuzorg Leusden een toekomstbeeld is. Want daar moeten we naar toe. Een Comité, zoals nu zal worden opgericht, zal, als het goed werkt, na lange tijd misschien zichzelf overbodig maken. Doet u mee om dat te bereiken? Zoals al te verwachten viel, ging de jongste raadsvergadering teveel tijd in beslag nemen. We hebben er op zichzelf begrip voor, dat een gemeen tebestuur slagvaardig wil handelen en zoveel mogelijk in een kort tijdsbestek wil afdoen. Er kan ook teveel gepraat worden. Een te overladen agenda kan echter ook belangrijke nadelen heb ben. Voor een verslaggever is het in elk geval geen doen een volledig verslag te maken van een zitting, wel ke van half acht tot half één 's nachts duurt. Wat ons betreft zou daar best rekening mee gehouden mogen wor den, waarbij wij er van uitgaan, dat het ook de besluitvorming ten goede zal komen als er niet al te lang achtereen en dan nog gehaast verga derd behoeft te worden. LEUSDEN - De gemeente Leusden krijgt binnen afzienbare tijd een comité Milieuzorg. Dit werd officieel medegedeeld op een vrijdag gehouden pers conferentie op het gemeentehuis van Leusden door de initiatiefnemers. Het is de bedoeling om door middel van dit nieuwe comité te komen tot een bun deling van alle milieu-aktiegroepen en individuelen, die zich daadwerkelijk voor het milieu willen inzetten. In het bijzonder natuurlijk ten aanzien van deze belangrijke problematiek in de gemeente Leusden. Om tot een zinnig gesprek hierover te komen hebben initiatiefnemers een diskussie-nota op gesteld, waarin richtlijnen zijn opgenomen, die moeten leiden tot de beoog de milieuzorg in Leusden. De deelnemers aan het diskussieprojekt waren mevrouw Colpaart te Leusden/Zuid, mevrouw v.d. Gijp uit Achterveld, me vrouw De Greef uit Achterveld, de heer Visser uit Leusden/C. de heer Spek en de heer Mathies uit Leusden/Zuid, aangevuld met de heer Padmos van de aktiegroep Knalgroen. Aan het gesprek hebben in een een later stadium als vertegenwoordiger van de gemeente de wethouder voor milieuzaken de heer J. Wagenaar, de gemeente-architect de heer Roggenkamp (voor technische adviezen) en het hoofd van het bureau kabinet/voorlichting, de heer Polak deelgenomen. Het ligt in de bedoeling om na de zomervakantie tot een de finitieve oprichting van het comité Milieuzorg te komen tijdens een grote bijeenkomst, waarvoor mensen uit alle mogelijke verenigingen in Leusden zullen worden uitgenodigd. Ook de individuele deelnemers aan het comité zijn van harte welkom. Gepoogd zal worden om tijdens die eerste openbare vergadering tot een urgentieprogramma te komen, zodat daadwerkelijk aan de zorg voor het milieu kan worden begonnen. Uiteraard kunnen de initia tiefnemers en initiatiefneemster dat niet alleen doen: ze hebben UW hulp heel hard nodig. Het moet niet zo zijn, dat het werk straks gedaan moet wor den door een kleine kern van „activisten", omdat er verder niemand belang stelling heeft voor het milieu in de gemeente Leusden. Er is voor iedereen een boeiende en dankbare taak weggelegd. En dat niet alleen: men moet niet vergeten, dat het om het behoud van het milieu gaat. Daarom is de kreet: „Alle hens aan dek" geen holle frase. De door de initiatiefgroep opgestelde diskussienota ziet er nogal zwaar wichtig van inhoud uit. Men krijgt hierdoor het idee, dat het weer zo'n praat groep gaat worden. Is men niet bang, dat er van daadwerkelijke hulp door die zware struktuur van het comité met al haar werkgroepen niet veel terecht komt? De heer Visser, één van de initiatiefnemers, reageert daarop met een nadrukkelijke ontkenning. „Nee, we zijn daar niet bang voor, maar we moeten er natuurlijk wel voor waken. Nu is die diskussienota overigens een uitgangs punt, waarin een ideaalbeeld zit opgesloten. Het is natuurlijk onmogelijk om direkt met zoveel werkgroepen aan de zorg voor het Leusdens milieu te be ginnen. Er zal - en dat is onvermijdelijk - eerst gepraat moeten worden. Er zullen taken moeten worden verdeeld. Dat begin zal erg rustig moeten zijn. We zullen echt niet teveel hooi op onze vork moeten nemen. Dit werk zal moeten groeien, mede door de enthousiaste inzet van de deelnemers aan de projekten." Wethouder Wagenaar: „Daarom zullen we er naar moeten streven om uit alle lagen van de bevolking deelnemers te krijgen voor dit comité. In het rapport staat dat ook duidelijk aangegeven- kerken, politieke partijen, vrou wenverenigingen, scholen, jeugdbewegingen, sportclubs, middenstandsvere nigingen, standsorganisaties, kruisverenigingen kortom iedereen moet bij dit werk worden betrokken wil het werkelijk succes hebben Praten zullen we zo weinig mogelijk doen". De h?er Visser: ,.We beginnen na de vakantie met een cprivutingsvergade- ring. Hiervoor nodigen wij vertegenwoordigers uit de eerder genoemde groe peringen uit. Er zal dan een begin moeten worden gemaakt." Is de initiatiefgroep niet bang, dat er een soort drempelvrees zal zijn, temeer omdat bijvoorbeeld de gemeente erin is vertegenwoordigd en men zich als deelnemer kan opgeven op het gemeentehuis9 Dat men het te officieel vindt9 „Die kans zit er natuurlijk altijd in, maar we geloven niet dat die drempel vrees nodig hoeft te zijn Wethouder Wagenaar heeft zitting in dit comité, omdat hij wethouder voor milieuzaken in de gemeente Leusden is, Het is logisch, dat een Comité Milieuzorg, wil zij efficient kunnen werken, goede kon takten moet hebben met het gemeentebestuur De heer Roggenkamp, die ook deelneemt, doet dat niet alleen als gemeente-architect, maar om goede tech nische adviezen te kunnen geven, waar nodig. De heer Polak van de afdeling Voorlichting en kabinet van het gemeentehuis zal de informatieve kant van de zaak voor zijn rekening nemen en bovendien fungeren als aanmeldings adres. Een voordeel is bovendien, dat wij daardoor veel administratieve zaken in goede handen weten en onze eigen handen vrij zijn voor de organi satorische en daadwerkelijke inzet Wij besparen daarmee de eerste kos ten." Wethouder Wagenaar: „De raad is in een besloten vergadering over de plan nen van het Comité Milieuzorg Leusden ingelicht en men stond er unaniem achter." De heer Visser „Het kernpunt van het comité Milieuzorg Leusden is: dat het een zo'n breed mogelijk samengesteld comité moet worden. Het moet geen werk van specialisten en deskundigen worden. Ze zijn wel welkom, maar we moeten niet het kontakt met de bevolking verliezen. We moeten er voor alles voor zorgen, dat het een zaak van de bevolking wordt en blijft. Scholen moeten er bijvoorbeeld ook nauw bij betrokken worden. De kinderen moeten net zo'n zorg voor ons milieu krijgen als de leden van het comité. Ze moetei er in opgevoed worden. Biologen kunnen bijvoorbeeld met een schoolklas het bos intrekken. Mevrouw Colpaart: „Daarnaast zijn er natuurlijk tal van andere mogelijk heden op educatief gebied. Denk maar eens aan heemparken, waarin kinder boerderijen zijn opgenomen, akties op scholen door middel van wedstrijden over het milieu, etc." De aktiegroep Kanlgroen is betrokken bij de voorbereiding in de persoon van de heer Padmos uit Leusden/Zuid. Deze heeft verklaard, dat hij wel in één van de werkgroepen zitting wil nemen Of de aktiegroep in haar totali teit aan het comité zal deelnemen is nog niet bekend „We willen vooropstellen, dat Knalgroen voortreffelijk werk heeft gedaan en doet. Maar het is natuurlijk te eenzijdig gericht. Bovendien heb ik wel de indruk, dat de overigens uitstekende rapporten die deze groep heeft uitge bracht. iets te hoog zijn gegrepen, waardoor ze niet bij de bevolking zijn overgekomen. Zoiets moeten wij beslist vermijden. Het zal zo moeten zijn, dat het Comité Milieuzorg Leusden lééft en blijft leven onder de bevolking aldus de heer Visser. De vergaderingen van het comité zullen openbaar zijn Er zal veel zorg worden besteed aan de informatie aan het publiek, zodat het weet, wat het comité doet of wat het voorbereid. Men kan zich voor het comité opgeven bij de heer S. Polak, voorlichtings ambtenaar van de gemeente Leusden, tel. overdag: 03496-1247.(gemeente huis). Beslist doen! (Van de redaktie) LEUSDEN - Slechts de helft van de overbeladen agenda van de Leusder raad kon donderdag avond afgewerkt worden, zodat een extra vergadering nodig bleek. Die wordt gehouden op maandagmiddag 4 juDi om vijf uur. Die miduag r^omi ouder meer het plan Groenhouten aan de orde. Het verkeersrapport met de voorstellen daarin verwerkt werd donderdagavond terugge nomen. Of dit voorstel in de vol gende vergadering aan de orde komt is nog niet bekend. Ook de rondvraag werd, in verband met het late tijdstip, uitgesteld. Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. Ook het afgelopen weekeinde zijn er weer 60 automobilisten bekeurd door de Rijkspolitie Leusden omdat zij in overtreding waren inzake het par keerverbod aan de Bavoortseweg ter hoogte van het zwembad. Nog steeds zijn er vele verbaasd als zij een papiertje tussen hun ruitenwissers aantreffen wat een boete van f 15,- oplevert De politie maakt de autobezitters er nogmaals op attent, dat parkeren bij het zwembad uitsluitend is toegestaan op het door de gemeente beschikbaar gestelde weiland tegenover het zwem bad gelegen. r oio Janus Visser ACHTERVELD - De politie van Ach terveld deelt het publiek mede dat sinds vorig jaar het nummer 200 in Achter veld (het telefoonnummer van opper wachtmeester Golegem) niet meer ge beld kan worden voor politiezaken. Voor politiezaken in Achterveld dient men te bellen: 03425 - 657, bij geen gehoor: 03425 - 734, en tenslotte bij geen gehoor ook op dit tweede nummer: 03490 - 12141. (Van de redaktie) LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden is van plan om op het jubileumfeest van koningin Ju liana op 5 september een brade rie te organiseren. Alle midden standers en verenigingen in Leusden zijn aangeschreven hieraan deel te nemen. In een vergadering op maandag 4 juni a.s. in het Ros Beyaart om acht uur zal aan de adspirant-deelne- mers en belangstellenden een en ander worden verduidelijkt. Op die avond zal de beslissing moe ten vallen of de braderie door gaat of niet. Ook zij, die om welke oorzaak geen brief heb ben ontvangen van de Oranjever eniging, zijn ook van harte wel kom. Sieraden van natuurlijke materialen als pitten, hout, barnsteen, ivoor, mineralen en halfedelstenen. Treekerweg 44, Leusden. Telefoon 03498-1905

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1