|Er is grote aandacht besteed ian de ingekomen bezwaren" DE BIEZENKAMP NACHT VAN DE BIEZENKAMP Federatie PvdA/D 66 Weekmarkt lol JUNI IS" LEIJSDKR KIIANT k REDAKTIE) ;den-CENTRUM - Met slechts !ID tegeD stemde de raad van de ile Leusden vorige week donder- jrbet vastellen van het bestem- jIid De Biezenkamp overeenkom- ler visie gelegde ontwerp. De «j j Mandemaker (PvdA) was - raadslid, dat zich niet kon met dit zeer controversio- De heer Van Spaendonck iirzelde op de valreep, maar leb door burgemeester van der ertuigen nadat deze enkele toe- en bad gedaan. Het ontwerp- be- 'splan De Biezenkamp is met tolt van de raad in een volgende Het is echter allesbe- fieker. dat nu met de realisering Ho worden begonnen op korte Er zijn immers nog beroeps- jjUieden bij Gedeputeerde Sta drecht en op latere termijn Kroon. Indien de nu ge- jifaren ook in de volgende be- lüdia worden gehandhaafd, zal jring vaf het plan nog wel enke len duren. Alternatieve plannen alsdus eerdere mededelingen gemeentebestuur, niet tege- irden gezien Jiskussie rond dit bestemmings- l'.urde meer dan drie en een half s na middernacht viel de be- in aanwezigheid van een over- Iblieke tribune. Een deel van de 3jl moest worden ingeruimd !e talrijke belangstellenden, Ier veel reclamanten een toelichting van gemeente van der Post een korte toe- op het plan. Zoals u wee, voor ons liggende bezwaar- i uitvoerig besproken in de issie Ruimtelijke Ordening, aan- mel de niet in deze commis- :egenwoordigde fraktie-leiders inzien van de zakelijke bezwaar- len heeft een uitvoerige gedach- seling plaats gevonden en er is aandacht aan de motieven der arden geschonken. Dit overleg in het voor u liggende I, dat een goed beeld van de en de bezwaren en daarom ver in nadere toelichting nodig VEEL VRAAGTEKENS van Spaendonck (D'66) in .'■instantie ,,we hebben er altijd ^gepleit, dat de algemene voor- Igen gelijke tred dienen te hou set de bouw van nieuwe woon- Wat dat betreft zou er eigen- I een nieuw winkelcentrum moe- Ik kan me de gevoelens van de anjers van dit plan wel inden- jlit is een goed plan, maar in haar jeil blijft er toch een groot aan- lagtekens bestaan Ten eerste zien van de grootte, ten tweede itrefl de plaats in het struk- i Leusden en ten derde tenaan- ide inhoud van het plan Ionzekerheid I de grootte van het plan betreft p vaststellen, dat u zelf de groot- oeite heb gehad de juiste grootte e stellen. Uw onzekerheid op dit [I is in alle stukken terug te vin- V praat telkens over andere nor- 'J schermt graag met het struk- n 1969 als uitgangspunt en u hebt ik nu weer over een winkelcentrum f Noordoostelijk gedeelte van het aurplan. Die is niet. op de kaart it struktuurplan terug te vinden. O hierover graag een nadere toe- I BEDREIGING WIJKCENTRA? Je kunnen we over dit winkelcen- Éoordelen als we nog niets weten je tweede en derde fase. Hoe past n in het grote geheel9 Dat we [biets weten over de tweede fase I zich nu wel op ongelofelijke J. In de derde fase zal het stads- hira worden gebouwd Is het dan niet V. de wijkcentra dan zullen worden fiqd. zoals ik las in een citaatcn lusder Krant uit het vakblad Bouw- rl0 Dat is een zwaargevend argu- Wat de situering van dit plan It kan ik niets zeggen, omdat ik ede fase niet ken" I GEEN SPORTZAAL EN I AUTOSERVICE STATION I de inhoud van het plan betreft "e heer Van Spaendonck ernstige Sren tegen opname van een sport- tfeen auto-service-station. .,Een til hoort in het hoofdcentrum n sportzaal komt er ook, maar verhuisd naar het plan Groen- i lk vraag me dan ook af in wat tilatie de bouw van een sportzaal n staat tot de tweede en derde [t iuto-servlce station is gepland p gevaarlijke bocht in deAsschat- Bovendien staan er in de oo- lellljke nabijheid twee van derge- I servicestations, aan de Hamers- leveg en aan de Zwarteweg. Ook P de Centrumweg in het plan Groen- i ls een derlijk objekt gepland, jfrug me af of deze creatie in dit winkelcentrum wel wenselijk is. Als dit auto-service station werkelijk gaat flo reren zullen de andere service-stations er de dupe van zijn of omgekeerd. Af gezien nog van de onveilige verkeers situatie, die dit station zal veroorza ken en milieu-verontreiniging zo vlak bij het winkelcentrum, is er onvoldoen de parkeerruimte in deze hoek van het plan. Beide voorzieningen, auto-servi- vestation en sportzaal dienen daar dan ook niet te komen. Inplaats daarvan zou den de parkeerplaatsen aan de noord zijde van de Biezenkamp verplaatst kunnen worden naar de hoek bij de As- schatterweg. zodat aan de noordzijde een grote groenstrook kan worden aan gelegd ter bescherming van de belangen der omwonenden, die op deze wijze op mindere wijze geconfronteerd zul len worden met het winkelende pu bliek". TRIEST DAT ER BEZWAREN ZIJN De heer Van Woudenberg (CHU) In onze algemene beschouwingen van 1970 hebben wij reeds gewezen op de nood zakelijke uitbreiding van het winkel centrum De Biezenkamp Toen waren we ernstig verontrust over het uit blijven. nu zijn we dat nog Het ge meentebestuur dient daar voor te zor gen. Het is niet gezond als de men- 'sen hun inkopen in Amersfoort of el ders gaan doen Het is triest, dat we 153 bezwaarschriften te behandelen krijgen. Het is voor een raadslid niet prettig om hierover een besluit te moeten nemen Wij zijn echter van mening, dat steeds vanaf het begin bekend was, dat er een uitbreiding van de Biezenkamp zou komen. Er De heer Van Woudenberg (CHU): uit breiding winkels al jaren noodzake lijk is een goed overleg geweest en er is duidelijke voorlichting gegeven. Niet tegenstaande is het noodzakelijk, dat de wijze, waarop overleg wordt ge pleegd en voorlichting wordt gege ven, opnieuw wordt bekeken Er is duidelijk sprake van een koinrnunika- tiestoornis, anders zouden er niet zo veel bezwaarschriften zijn binnenge komen Er is overigens een goede aandacht aan de bezwaren besteed Ten aanzien van de zelfbedieningswinkel willen wij er op wijzen, dat met de bouw van deze winkel het woonmilieu er niet op achteruit mag gaan. Er moet voldoende aandacht worden be steed aan de groenvoorzieningen en de parkeergelegenheden Het gehele com plex moet fraai van uiterlijk zijn. Voor ons telt mee. dat de winkeliers van de Biezenkamp zich positief ten op zichte van dit plan hebben opgesteld. We moeten dit plan zakelijk benaderen en ons niet overgeven aan emoties. Wij hebben wel begrip voor de be zwaarden, maar die zijn niet voldoen de zwaarwegend om dit plan daarom niet te laten doorgaan Wij steunen als CHU daarom het voorstel van b en w. AFWEGING VAN BELANGEN De heer Van Tiel (VVD) ..Ten aan zien van de Biezenkamp zijn de gemoe deren al geruime tijd in beweging ge houden. Bij vele mensen heeft dit plan de aandacht getrokken Er is veel over gepraat Er zal een afweging van belangen moeten zijn. De bezwaren kun nen teruggebracht worden tot een zes tal hoofdpunten 1. supermarkt; 2 het opofferen van het groen. 3 de ge volgde procedure; 4 angst voor een overbelasting van de wijk. 5. de ge luidshinder, 6 de waardeverminde ring van de omliggende woonhuizen Ruimte in de Biezenkamp Dit voormalige stuk Asschatterweg zal met tertijd ook worden afgesloten, waar door het winkelcentrum volledig voet gangersgebied gaat worden (Foto's Leusder krant) NIET RELEVANT Er zijn tal van suggesties die zeg gen, dat de supermarkt en de wijk winkels maar ergens anders gepland moeten worden Dat is natuurlijk niet relevant, want elders kunnen de bewo ners eveneens hun bezwaren hebben Op het industrie-terrein is ook niet juist. Winkels horen daar niet thuis. VORMGEVING Er moet ontzettend veel zorg wor den besteed aan de vormgeving van het nieuwe winkelcentrum. De emballage moet In een gesloten opslag geplaatst worden. De opoffering van het bestaan de groen is niet direkt relevant. Im mers op dit groen (gazon) stond een kleuterschool met bijbehorend speel veld. De waarde van dit groen was dus als speelgelegenheid en groenvoorzie ning al betrekkelijk gering. Goede groenvoorzieningen zijn in dit plan ove rigens wel noodzakelijk Speelgelegen- heden binnen het winkelcentrum zouden bijzonder aantrekkelijk kunnen zijn, zo wel voor de moeders, die hun handen vrij kunnen houden om te winkelen, als voor de kinderen, die dan niet aan moe ders hand winkel in- winkel uit hoeven te gaan. De waarde van het winkel centrum zal daardoor worden verhoogd. JUISTE PROCEDURE Wat de procedure betreft, gevolgd in de kwestie Biezenkamp. was de heer Van Tiel van mening dat die juist was Er is een goede mogelijkheid tot in spraak geweest en de informatie is voldoende geweest Door met artikel 19 te werken zou een snelle realisering mogelijk zijngeweest. Voorkomen moet worden, dat door welke onvoorziene oorzaak dan ook in de toekomst de be stemmingen van de winkels worden ver anderd We moeten voorkomen, dat er straks kantoren in de winkelruimten worden gevestigd zonder dienstverle nend doel GELUIDSHINDER SPORADISCH De geluidshinder zal sporadisch voorkomen.Veel groen zal als een dem per werken wat deze hinder betreft De bevoorrading mag niet 's nachts plaatsvinden. Dat dient in de Algemene Politieverordening te worden aangeno men. De angst voor waardeverminde ring van de bezittingen rond het plan overheerst, zonder dat dit overduidelijk is bewezen. Mocht dit mettertijd wel het geval zijn, dan kan men schadever goeding krijgen volgens artikel 49 van de wet op de Ruimtelijke Ordening De mogelijkheid van planschade zal echter niet zo zwaar mogen wegen ten aanzien van de vaststelling van dit plan. We moeten de door het nieuwe centrum ont stane verkeersdrukte in de omliggende woonstraten nauwlettend in het oog houden Mocht dat nodig zijn, dan dient in die straten een parkeerverbod te worden ingesteld tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds. De adhesiebetuigen met dit plan (in totaal 176J mogen bij de beoordeling niet weg gecijferd worden. We hebben boven dien ook rekening te houden met de zwijgende meerderheid. Onze konklu- sie is, dat een bevredigende oplossing nodig is ten aanzien van het winkelte kort in Leusden, het verzorgende ele ment ten aanzien van de gehele gemeen te telt hierbij zwaar We zullen aan vaarding van dit plan dan ook ernstig overwegen", aldus de heer Van Tiel namens de VVD. UITVOERIGE BEANTWOORDING De heer Van DKJK (KVP) „Er zijn een veel bezwaarden, die bang zijn voor een aantasting van het woon- en leef milieu. Ik hoop dat het meer vrees dan werkelijkheid is. Artikel 49 van de wet ruimtelijke Ordening geeft wat dat betreft voldoende waarborg We moeten niet vergeten, dat een nog gro tere groep zich in hun leefklimaat voelen aangetast, omdat de winkel voorzieningen onvoldoende is Dat het college niet licht heeft gedacht over de ingediende bezwaren, blijkt wel uit de uitgebreide beantwoording in het pre-advies Gezien de snelle uitbrei dingen in Leusden-Centrum en de af ronding van de eerste fase is een goede winkelstand onontbeerluk Er is voldoende voor-overleg geweest en ook op het gebied van de voorlich ting is alles gedaan om iedereen vol doende informatie te geven. De KVP gaat dan ook akkoord met dit concept" De heer Mandemaker (PvdA)spreekt met namens zijn college de heer Kuij- pers Wel als raadslid en niet als be zwaarde (de heer Mandemaker diende een bezwaarschrift tegen het plan De Biezenkamp in). TELEURGESTELD ,,Ik ben teleurgesteld door de vo rige sprekers. Er is duidelijk aan de achtergronden voorbijgegaan. De sfeer rond de Biezenkamp en haar uitbrei ding is bedorven door een onjuiste procedure. Ook thans is die sfeer minder prettig De toon van conci- derance van het concept-besluit in synisch demagogisch. Ik wil dit be langrijke voorstel zo zakelijk moge lijk benaderen". GROEIKERNEN De heer Mandemaker hield een uit gebreid betoog, waarbij hij begon met de algemene problematiek rond de groeikernen ,.De problematiek van groeigemeenten - de zogenaamde ge bundelde deconcentratie - is groten- deeld mislukt De bevolkingsgroei zou moeten worden opgevangen in betrek kelijk weinig centra, in groeigemeen- ten. waar Leusden na aarzelingen ook toe ging behoren. Door het opvangen van de bevolkingsgroei zou de woning nood kunnen worden opgeheven Maar is dit ook zo9 De praktijk is, dat groei en andere gemeenten uitbreidingen plannen, die vrijwel een verdubbeling van de bevolking op zou kunen vangen De bevolkingsprognoses lopen steeds verder terug en in 1980 zou een sta tionaire fase kunnen intreden. Profes sor Steigenga zegt De gemeentebe sturen beconcurreren elkaar bij de wo ningbouw en de economische ontwikke- De heer Van Tiel (VVD)- estetische vormen in acht nemen. ling van hun eigen gebied Zij hebben allemaal bijgedragen tot de chaotische ontwikkeling van de bevolkingssprei- ding, verstedelijking en het verknoei en van open ruimte. Ook in Leusden geen oplossing van de woningnood, want de gemeente haalt overal de nieu we inwoners vandaan. Eerder is sprake van een handhaving van de woning nood. T9uwens, Leusden denkt er niet aan om te bouwen voor hen. die het mo nopolie van de woningnood hebben namelijk voor de laagst betaalden STATUSDRANG Voorzitter Perquin van het NKOV zegt: Reeksen van gemeenten hebben last van statusdrang. Er moet dan tegen de klippen op worden gebouwd en uit gebreid Dan kan de burgemeester bij zijn afscheid worden gehuldigd voor het feit, dat hij veel steen heeft neergezet op een plek. waar eerst lammetjes lie pen". aldus de heer Mandemaker. die dan ingaat op de problematiek rond de uitbreiding van Leusden zelf. Het be toog van het socialistische raadslid werd onderbroken door burgemeester van der Post, die hem er op wees, dat er met gediskussieerd werd over de landelijke bevolkingsproblematiek maar over het winkelcentrum De Bie zenkamp GROEIEN OMWILLE VAN DE GROEI De heer Mandemaker: ,,Een groot deel van de problematiek ligt in de opvattingen van het college. Twee maanden geleden heeft u verklaard, dat Leusden zal blijven groeien, alle prognoses ten spijt. U bevestigde daar mee op overduidelijke wijze de door mij verkondigde opvatting, dat de Leus- dense groei geschiedt omwille van de groei: de groei wordt doel opzich- zelf. De raad (en GS) zal deze politiek krachtig moeten afwijzen Deze politiek komt tot uiting in het nu aan de orde zijnde plan De Biezenkamp, Het plan is gebaseerd op een zeer groot wijk centrum en dat is in strijd met de algemeen optredende trend, zoals dit staat geschreven in een artikel in het blad Bouwwereld van 11 mei 1973 en zoals dit is gepubliceerd in de Leus der Krant van 24 mei 1973. Dit sluit aan bij de opvattingen van de stede- bouwkundige van Leusden. de heer Zuiderhoek, die meerdere malen heeft gepleid voor een groot stadscentrum Hoe wil men dat verdedigen in het licht van het voor ons liggende plan? Gezien de omvang van het plan de Biezenkamp en direkte omgeving (de uitbreiding van de firma Lieshout), zal de city (het stadscentrum) wel uitzonderlijk groot moeten worden. En dat, terwijl de plannen juist terugge draaid moeten worden Bovendien is de situering van het stadscentrum op geschoven naar het westen, dus dichter naar de Biezenkamp. Alleen al opgrond van deze overweging dient het plan te worden afgewezen" De heer Mandemaker gaat in zijn betoog dan gedetailleerd in op het voor liggende plan ,,De noodzaak van de huidige voorstellen is nooit aangetoond Wel hebben b en w artikel 19 toe gepast op de bouw van café-restaurant Nieuw Leusden en de Asschatterweg verlegd zonder de noodzakelijke goed- keunn van GS. Het conceptbesluit spreekt dan ook van ,,de te verleggen Asschatterweg". Gezien de huidige si tuatie een misleidende omschrijving" CITAAT Het socialistische raadslid citeert dan uit het struktuurplan 1969(bladzij de 7) ,,Alle bewoners dus in het ge bied binnen de binnenring - ook de kinderen - kunnen via het voetpaden stelsel in het centrumgebied komen zonder autowegen over te steken. Daar door is het verantwoord ook de winkels voor de dagelijkse behoeften voor dit gebied samen te voegen met de city winkels in het centrale stadscentrum' Deze gedragslijn draagt zeker bij tot de economische veiligstelling van de city Voor de buiten de ring gelegen woonwijken is - voor zover ze ten noorden, ten westen en ten zuiden ge legen - een dichtheid aangegeven van 25 woningen per hectare De bewoners hiervan zullen voor het bereiken van de centrale winkelkern aangewezen zijn op het openbaar vervoer, de fiets of de eigen auto Het spreekt vanzelf, dat deze woonwijken eigen buurtvoorzieningen nodig hebben" ONBEGRIJPELIJK EN ONJUIST De heer Mandemaker- ..Wat dat be treft is het gestelde in het conceptbe sluit volstrekt onbegrijpelijk en on juist Daar staat namelijk ,,er is geen sprake van dat het struktuurplan voor ziet in een gespreide winkelbebouwing, hetgeen reclamant uit hoofde van zijn funktie als raadslid van de gemeente Leusden wel bekend kan zijn, terwijl de exploitatie van winkels en bestem- nungsplangebieden met een dichtheid als die in de gemeente Leusden, on rendabel is gezien het beperkte verzor gingsgebied zodat] behoudens winkels voor dagelijkse behoeften in een aan tal wijken van het struktuurplan - waar van de afstend tot de overige winkel voorzieningen te groot is - geen win kels zijn geprojekteerd" Uit dit citaat blijkt"aldus de heer Mandemaker. .precies dezelfde op vatting als in het eerdergenoemde ci taat uit Bouwwereld, namelijk, dat de trent gaat in de richting van één groot centraal winkelcentrum met verder weg winkels voor dagelijkse levens benodigdheden Geen levensgroot win kelcentrum. ja helemaal geen winkel centrum Het college heeft op geen enkele wijze kunnen aantonen, dat in dit opzicht van liet struktuurplan moest worden afgeweken. Ook op deze grond moet het plan daarom worden afge wezen ALTERNATIEF Wat dan wel? Gezien het eerder ge stelde. dient er slechts een uitbreiding van de Biezenkamp plaats te vinden in semi-permanente bouw, namelijk tot het gereedkomen van het hoofdwinkel centrum Eerder is inderdaad gespro ken van een ..aanloopcentrum Alles wat gesteld is over loopafstanden en aantal vierkante meters per inwoner in de non-food en foodsektor kan der halve als niet ter zake doende terzijde worden geschoven Overigens is duide lijk. dat de cijfers van bureau Kwan- tes telkens opnieuw zijn aangepast aan op zekere tijdstippen bestaande plannen Zij zijn nooit serieus ge weest" De heer Mandemaker besloot zijn tietoog met de opmerking, dat in een jonge wijk als deze nooit op een der gelijke wijze mag worden ingegrepen Als het college spreekt van een aktie- groep, die voor de uitbreiding van het winkelcentrum zou zijn, dan is datvol gens de heer Mandemaker niet juist gesteld. ..De aktiegroep is niet voorde- ze uitbreiding, maar voor een uitbrei ding. Dat maakt natuurlijk aanmerke lijk verschil' GOED PLAN De heer Van Maanen (AR). ,,Ten aanzien van de omvang en de ligging is een goed plan gefabriceerd In het verleden was de uitbreiding geprojek teerd langs de oude Asschatterweg, dat vond ik niet juist. We moeten cms niet op de weg begeven van verspreide winkplbewouwing. Het moet niet zo zijn, dat men hier en daar boodschap pen moet gaan doen. Ik ben echter geen voorstander van het auto-service station En is de bouw van een sportzaal op die plaats niet wat teveel van het goede9 Er is een gymzaal vlak in de buurt Straks krijgen we een uitbreiding van de ge meente met wellicht op andere plaat sen ook een sportzaal Dan is de zaal op deze plaats voor mijn gevoel teveel van het goede We zitten hier als leken We moeten kunnen vertrouwen op de inlichtingen die we krijgen Daarom denk ik. dat er een kern van waarheid zit in de publikatie inde Leusder Krant (het citaat uit Bouwwereld). We moeten de supermarkt zoveel mogelijk beper ken. anders wordt het straks een fiasco KWALIJKE ZAAK Overigens heb ik me bijzonier geër gerd aan de uitspraken van wethouder Wagenaar op een wijkvergadering van Rossenberg. Dat hij daarbij oproept tot het sturen van adheslebetilgingen inzake de Biezenkamp vind ik een kwa lijke zaak!" Tot zover de raadsleden in eerste instantie. Hierna was het woord aan burgemeester Van der Post, cie een uitgebreid^ betoog hield, waann hij de antwoorden aan de bezwaapJen in het concept-voorstel verduidelijkte GEEN WIJKCENTRUM Burgemeester Van der Post: ,,Ik moet in de eerste plaats een misver stand uit de weg ruimen Er wordt steeds gesproken over een wijkcen trum Daar is in het geval De Biexen- kamp geen sprake van Dit is geen wijkcentrum, maar een versterkt buurtcentrum. Dit centrum zal in een versterkt spanningsveld komen te lig gen, waardoor het terugbrengen tan het wijkcentrum naar buurtcentrtm duidelijk verklaard kan worden. Ve hebben te maken met bepaalde loop afstanden Daarbij moet op een andere wijze worden voorzien We hebben te maken met een enorme koopkracht lek. Dat wordt vanzelfsprekend veroor zaakt door de incompleetheid van het huidige w inkelcentrum De Biezenkamp De onvolledigheid van het huidige cen trum. dat is de kern waar alles om draait Als we spreken over een versterkt buurtcentrum, dan betekent dat, dat de mensen hier voor alle boodschap pen terecht kunnen. Als u zegt dat de trend in de richting is van het ver dwijnen van wijkwinkelcentra, dan geldt dat niet voor de eerste levensbehoef ten. Dit moet goed in de gehele pro blematiek betrokken worden, anders wordt een te groot gewicht toegekend aan dit centrum in haar totaliteit. Die ls beperkt van omvang. Het hoofd centrum is wat verschoven en zal Bovendien moeten we niet ver geten, dat het aantal auto's steeds meer toeneemt. Het auto-sërvice-station op de Centrumweg in het plan Groenhouten heeft een andere funktie en ligt op een geheel andere route, zodat het niet in verband kan worden gebracht met die in het winkelcentrum BEZWAREN KOSTEN VEEL TIJD De uitbreiding van het winkelcentrum De Biezenkamp was reeds noodzakelijk in 1970. Het is bijzonder jammer, dat er zo'n achterstand is ontstaan. Het is een duidelijke zaak, dat die achter stand zo snel mogelijk dient te worden ingelopen. De wet op de Ruimtelijke Ordening geeft nu eenmaal veel be roepsmogelijkheden en dat kost nu eenmaal veel tijd. SUPERMARKT Een van de hoofdbezwaren is de planning van een supermarkt (de bur gemeester sprak tijdens de diskussie om onduidelijke redenen steeds over een zelfbedieningszaak - redaktie) Aan deze supermarkt dient bijzondere aan dacht te worden besteedook ten aanzien van de uiterlijke aspekten. Grote re clameplakkaten. zoals gebruikelijk bij dergelijke zaken, dienen vermeden te worden Dat is echter een kwestie van detaillering. Gedacht wordt aan een gesloten front, zonder ramen, zodat er ook geen plakkaten opgehangen kunnen worden Er zullen goede opslag-maat regelen moeten worden getroffen. Deze opslag dient bijzonder goed gecamou fleerd te worden Ten aanzien van de geluidshinder kan ik zeggen, dat het bevoorraden 's nachts uit de tijd is Bovendien lijkt het ons een onmoge lijkheid, omdat er zich geen dienst woningen in het winkelcentrum bevin den. Het streven is dan ook om de be voorrading overdag te laten doen Nu wat betreft de kwestie van de omvang De supermarkt zal betrekke lijk gering van omvang zijn. in het bouwwerk zelf zal mogelijkheid aan- daardoor dichter bij het winkelcentrum De Biezenkamp komen. Die verschui ving vond plaats om bepaalde passages in het uitbreidingsgebied te sparen Daardoor zal de taak van het hoofd winkelcentrum wat geringer zijn. Er is niet aan buurtwinkels te ontkomen. We hebben een flinke achterstand in te halen. Dat is aanleiding om dit centrum zo spoedig mogelijk te rea liseren. Het oorspronkelijke plan, wat geen goedkeuring kon krijgen bij GS is vervangen door een beter plan. De kreet „Bouw een winkelcentrum - vul de gemeentekas" is beslist niet van toepassing op de Biezenkamp. Er zal door de gemeente f300.000,- moe ten worden bijgepast Daaruit blijkt dacht ik overduidelijk het belang van deze zaak. Als er gesproken wordt over het telkens wijzigen van de plan nen, dan is dat gewoon een kwestie van de gewijzigde inzichten en het op de voet volgen van de veranderin gen die zich manifesteren en waar bij dit plan zeer zeker rekening mee is gehouden. Als men stelt, dat de uitbreiding van de Biezenkamp niet goed beoor deeld kan worden zonder inzicht in de tweede fase, dan vind ik dat wat sterk gesteld Dit winkelcentrum is duidelijk bestemd voor de bestaande en in aanbouw zijnde wijken van de eerste fase De tweede fase zal hooguit een rol spelen in verband met de latere realisering van het hoofdcentrum na voltooiing van de tweede fase als voor dit hoofdwinkelcentrum voldoende inwoners zijn. De heer Van Dijk (KVP): College heeft veel aandacht aan de bezwaren besteed. Ten aanzien van de inhoud van het plan, voor wat betreft het auto-ser vice-station en de sportzaal, kan ik opmerken, dat we binnen niet al te lange tijd aan een dergelijke voor ziening toe zijn Ten aanzien van het parkeren behoeven er geen pro blemen te zijn De schoolkinderen die overdag gebruik maken van de sport zaal. komen niet met auto's en hoeven dus geen gebruik te maken van het parkeerterrein en 's avonds zijn de winkels gesloten, zodat de bezoekers van de sportzaal gebruik kunnen maken van het parkeerterrein, zonder dat er kans is op een overbelasting door het winkelend publiek Wat het auto-ser- vice-station betreft die is wel groot getekend op de kaart, maar het be bouwingspercentage is gering. Zowel de in- als de uitvalsweg zullen bijzon der veilig op de Asschatterweg gepro jekteerd kunnen worden Het service- station zal hoofdzakelijk worden benut door het winkelend publiek. Het is dan ook niet juist de andere auto-service- stations in de nabije omgeving hierbij te betrekken, dat ligt op een ander plan wezig zijn tot het vestigen van andere winkels, die niet zoveel verontrusting opwekken Uiteraard zal er bijzondere aandacht worden besteed aan een uit voerige groenvoorziening Er wordt gedacht aan groenvoorzieningen van formaat. PARKEREN Er zal veel aandacht worden besteed aan het parkeren in de wijk rond het centrum. Parkeren in de woonstraten zal niet worden toegestaan. Hieraan zal het gemeentebestuur alle aandacht schenken. WAARDEVERMINDERING Er kan geen enkele sprake zijn van waardevermindering van de omliggende panden. Integendeel zelfs. In een aan tal opzichten zal er zelfs sprake zijn van waardevermeerdering. In veel ge vallen is het aantrekkelijk, dat een woning zo dicht bij een winkelcentrum is gelegen Mocht er echter toch reden zijn om planschade te claimen, dan kan dat altijd via artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening. Een onafhankelijke commissie zal zich hierover moeten buigen. ALTERNATIEVEN De aangegeven alternatieven snijden geen hout. Er wordt gesuggereerd de supermarkt op een andere plaats te situeren, niet in De Biezenkamp Men neemt dan aan, dat een supermarkt op een andere plaats geen bezwaren zou ontmoeten Het lijkt ons logisch, dat de veronderstelde hinder ook elders plaats zal vinden OPOFFERING VAN GROEN Wat betreft het opofferen van het groen Hier is in werkelijkheid nauwe lijks sprake van Op de plaats, waar de supermarkt is geprojekteerd, stond vroeger een kleuterschool met speel veld Er zal niet zoveel veranderen, omdat voor een goede groen-afschei- ding zorg zal worden gedragen. SPEEL VOORZIENING IN HET CENTRUM De voorgestelde speelvoorzieningen in het centrum zelf is een goede zaak. Het voorstel van de heer Van Tiel is zeer zeker het overwegen waard. PROCEDURE-VOORLICHTING EN INSPRAAK Het is een dringende noodzaak, dat de procedure zoveel mogelijk wordt bespoedigd. Er is gezegd, dat de voor lichting en de inspraak voldoende is geweest, waardoor onnodig bezwaren werden opgeroepen. Als ik alle moge lijkheden van inspraak en voorlichting nog eens op een rijtje zet, dan moet ik vaststellen, dat men op een redelijke wijz'e is voorgelicht en voldoende in spraak heeft gehad. Er is op tal van punten rekening gehouden met de geuite wensen. Het is uiteraard jammer, dat niet aan alle wensen tegemoet kon wor den gekomen. VERANDERING VAN BESTEMMING Men is bang. dat de winkelbestem ming na een bepaalde lijd zal worden veranderd door welke oorzaak dan ook in kantoren e.d. Angst is altijd al een slechte raadgeefster geweest. De om- van het winkelcentrum is zodanig, dat naar onze mening en naar de mening van de belegger, van leegstand geen sprake zal zijn. Bij bestemmings verandering is overigens altijd nog toestemming nodig van de raad. zodat u het zelf in de hand hebt Overigens zou bestemmingsverandering wel een bizarre zaak zijn. WINKELS HAMERSVELDSEWEG Wat betreft de winkels aan de Ha- mersveldseweg kan ik alleen maar zeggen, dat men zich geen zorgen hoeft te maken De winkelbestemming zal op die plaats blijven gelden Er mag alleen geen winkel bij worden gebouwd Spreiding is niet gewenst." GROEIKERNEN Burgemeester Van der Post ging - ook al hoorde het volgens hem niet in de diskussie thuis - op de door d€' heer Mandemaker aangesneden pro blematiek van de groeikernen in. „Door de groeikernen zal de verder gaande aantasting van de natuur kunnen worden bestreden Dit zal een hoge prioriteit moeten krijgen Er zijn een aantal knelpunten, waardoor de funktie van de groeikernen niet kan worden waargemaakt. Vandaar de instelling van een interdepartementale knelpun ten-commissie en een provinciale stuurgroep Groeikernen. Wij vertrou wen er op, dat dit een duidelijke stap vooruit is, om een goede opvang van de bevolking mogelijk te maken In dit verband wil ik met klem stellen, dat Leusden niet na een aarzeling als groeikern is aangewezen, zoals de heer Mandemaker stelt, maar reeds in 1966 als zodanig werd aangemerkt, hetgeen recentelijk nog in 1972 door de mi nister is bevestigd AFREMMEN VAN DE GROEI? In de tweede fase wordt gebouwd voor menseD, die du reeds geboren zijn. Dit zal tot 1985 het geval zijn Daarna pas zal er een zekere terug gang plaats vinden in de groei. Daarom is de tweede fase van uiterst belang. Er is geen sprake van terugdringen. We moeten er wel rekening mee hou den, dat het straks niet ^aat om het totaal inwoners, maar om een geringere bezetting van de woningen. Het aantal van 46.000 inwoners halen we echter beslist In Leusden^zal die bezettings graad nóg iange tijd boven het lande-- lijke gemiddelde liggen. Dat is een belangrijk gegeveD voor de tweede fase. We moeten ook niet vergeten, dat we in het gebied Eemland zitten met een woningtekort. Als elders de bouw wordt stopgezet, zal er toch ,t plaats moeten zijn voor mensen, diftij moeten wonen. Ik moet u ernstig waar^j, schuwen tegen het toepassen van hfr- landelijk gemiddelde op Leusden. Vde. komen dan tot beslist verkeerde uitd-f komsteD. Er is in deze diskussie dor1 plaats Almere genoemd als opvang--" gebied. Almere is wat de opvang be treft gericht op Arasterdam. Dat zal nog wel enige tijd het geval zijn. Pas in de jaren tachtig zal er sprake van kunneD zijn, dat Almere haar opvang j ook richt op andere gebieden dan Am sterdam. Die mening wordt gedeeld door de gedeputeerde van de Provincie Utrecht belast met de Ruimtelijke Or dening. Het is onjuist de groei op zichzelf te bezien. We moeten dat zien in het licht van de gebundelde decon centratie en de groeikernen. RELATIE BIEZENKAMP - HOOFDWINKELCENTRUM De Biezenkamp en het hoofdwinkel centrum zijn op elkaar afgestemd De Biezenkamp is bestemd voor de om liggende wijken, het hoofdcentrum voor de daarbij gelegen wijken Er kan een samenvallen plaats vinden voor wijken, die op een verdere afstand liggen van het hoofdwinkelcentrum Bewoners uit die wijken zullen zowel van het ene centrum als van het andere gebruik maken. VERSNIPPERING De door u voorgestelde versnippe ring van de winkels zal tot gevolg heb ben, dat bet koopkrachtverlies groter wordt en dat gat zal dan zeker worden opgevangen door rijdende winkels, waarvan je je af kunt vragen of dat nu de juiste winkelvoorziening is voor Leusden in haar totaliteit. Ten aanzien van de grootte van de supermarkt zijn duidelijke deskundige adviezen ver strekt," aldus burgemeester Van der Post in zijn betoog. (Van de redaktie) LEUSDEN - Door middel van een officiële aankondiging door fraktievoorzitter Kuijpers (PvdA) werd de federatie van PvdA en D'66 in de raad van Leusden een feit (zie ook ons bericht in het vorige nummer). De raads leden wensten de nieuwe federa tie veel succes toe. Overigens is van die samenwerking donder dagavond nog weinig gebleken. In de kwestie Biezenkamp liepen de meningen in de nieuwe fraktie nogal uiteen De heer Kuijpers als fraktieleider heeft zich tij dens deze diskussie helemaal niet laten horen, de heer Van Spaendonck stemde tenslotte voor het plan en de heer Mandemaker tegen Overigens zegt dit natuur lijk niets over de kwaliteit van de samenwerking, want ieder raadslid heeft uiteindelijk ten opzichte van elk voorstel een eigen verantwoordelijkheid Een verantwoordelijkheid, die don derdagavond bij de opstelling van de federatie-leden duidelijk een rol heeft gespeeld. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad heeft in principe besloten tot het instel len van een weekmarkt op dins dagmorgen. Zodra de marktver- ordening is goedgekeurd door de raad zal worden getracht de markt zo snel mogelijk te ef fectueren De heer Van MaaDen (AR): „uit spraken van de wethouder een kwalijke zaak"

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5