De in de Uitbreidingsplan steeds roorlichting versluierd" jÉNACHTVANDE DE BEEZENKAMP: Het schriftelijke antwoord van b. en w. budagi si)i;i( hit i (Van de redaktie) LEUSDEN - Tegen het ontwerp - bestemmingsplan De Biezenkamp zijn 154 bezwaarschriften ingediend. Alle bezwaarschriften werden ongegrond verklaard op één na, die niet ontvan kelijk werd verklaard. De raad ging (met uitzondering van de heer Man- demaker PvdA) akkoord met het voor stel van b. en w. Wij gaan in dit arti kel uitgebreid in op de bezwaarschrif ten. De ruim 150 ingediende bezwaar schriften zijn eigenlijk terug te bren gen tot zo'n drie a vier hoofdbezwa ren. 1. de bezwaren van de omwo nenden. 2. het bezwaarschrift van de heer J. J. Mandemaker. 3. het be zwaarschrift van winkeliers langs de Hamersveldseweg en 4. het bezwaar schrift van de heer K. Grool. Ver schillende bezwaren lopen (uiteraard) parallel. DE OMWONENDEN De omwonenden schrijven onder meer het volgende in hun bezwaarschrift ,.De planologie in Leusden schiet volkomen te kort Wat men t a v ..De Biezenkamp" heeft geprojecteerd is op een te kleine ruimte gepland. Daar worden de omwonenden de dupe van en dat is niet nodig De gemeente Leus den had en heeft immers ruimte en grond genoeg voor een doelmatige plan ning' Zij heeft de bestaande natuur lijke mogelijkheden niet benut! Wij hebben recht op een behoorlijk leef- en woonklimaat en mogen niet de dupe worden van dit domme plan' Wat betekent de geplande supermarkt na de realisering ervan9 Stank, lawaai, blik, plastic en nog meer vuil! Allemaal overlast voor de omwonenden! Hebben wij hiervoor onze dure panden gekocht? Neen! Een grote waardevermindering van onze panden zal het gevolg zijn! Wij hebben evenwel onze rechten en zullen t.z.t. met aarzelen schadever goeding te eisen! Maar wat zal er met de middenstan ders (winkeliers) gebeuren indien de realisering een feit wordt9 Ze hebben hard gewerkt en zeer veel geld in hun bedrijven geïnvesteerd Een super markt concurreert hen kapot' Moeten zij straks hun winkels verkopen en als winkelbedienden bij hun oude concurrent in loondienst gaan werken! Meer winkels voor een snel groei ende gemeente, akkoord, maar dan een betere ruimtelijke spreiding, waar voor de mogelijkheden hier waren en zijn' Echter, uit de gemeentelijke plan ning tot nu toe blijkt hiervan niet' ,,De Biezenkamp" mag geen ach terbuurt worden Kennelijk stuurt de gemeente Leusden het er echter naar toe. Wij, omwonenden accepteren dat niet. Niet voor ons. maar bovenal voor onze kinderen die niet in een vieze, stinkende stadsbuurt willen opgroeien, verminkt of niet' Weg met het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan De Biezen kamp"! Wij wensen niet het slacht offer te worden van een verkeerde planologie en eisen van u dat u dit plan verwerpt" De bezwaarden verwijzen vervolgens naar de pleitnota, die in januari vandit jaar tijdens een hoorzitting van G S te Utrecht door de heer K Grool na mens de bezwaarden werd overhan digd. DE WINKELIERS AAN DE HAMERSVELDSEWEG De winkeliers aan de Hamersveld seweg, die overigens dankzij de Bie zenkamp uitbreiding zijn getroffen door een „bevriezing" en daardoor niet mo gen uitbreiden, komen in hun bezwaar schrift tot het besluit, 1 dat de voorgenomen bouw van een supermarkt door de v.o.f. Amro-West- land/Utrecht Projectontwikkeling - maatschappij op een plek, strijdig met de aangegeven situatie vermeld in het door de Raad op 27 februari 1969 aan vaarde structuurplan Leusden-Ha- mersveld, onjuist is. terwijl het ge kozen tijdstip niet wenselijk is 2. dat de zware, zo niet logge en doodse constructie van een super markt op de thans aangegeven plaats een te zware ..druk' op de omgeving legt, temeer daar in het oorspronke lijke - thans nog vigerende bestem mingsplan ,,De Biezenkamp" deze ruimte is voorbehouden voor open baar groen en bijzondere doeleinden, hetgeen iets anders is dan een super markt; 3 dat het bestaande winkelbestand in Leusden-C vooralsnog belangrijke uitbreidingsmogelijkheden heeft. 4 dat er op de Hamersveldseweg percelen geschikt voor uitbreidings mogelijkheden van het winkelbestand voorhanden zijn; 5. dat er rekening houdend met de thans opengevallen plaatsen in „De Biezenkamp" wel degelijk andere mo gelijkheden zijn om tot vergroting van het winkelbestand te kunnen komen, zonder dat geweld aan de structuur van de omgeving wordt gedaan, sterker zelfs, het mogelijk is een zodanige structuur te scheppen die het sociaal contact bevordert. 6 dat duidelijk is, dat de Leusdense Middenstand buitenspel is gezet. 7. dat de Leusdense winkeliers na vele moeilijke jaren - juist in de overgangstijd van agrarisch wegdorp naar forensenplaats - pas in de laatste tijd nu er wat meer bewoners zijn, de initiale kosten teboven zijn gekomen; 8 dat buiten elke twijfel is. dat de winkeliers als eerste initiatiefnemers bij deze functionele omschakeling niet alleen een kans, maar ook de geeigen- de hulp moet worden geboden om zich verder te kunnen ontplooien, 9 dat er in Leusden-C. voldoende ruimtelijke mogelijkheden zijn tot uitbreiding van het bestaande winkel bestand, zo zelfs dat er een samen hangend geheel kan ontstaan tussen de Hamersveldseweg en de Biezenkamp. 10 dat uit het voorgaande duidelijk blijkt, dat de gewenstheid om meer winkels en/of meer winkelruimte in Leusden-C te creëren niet wordt ont kend. doch het bezwaar is, dat geen situatie wordt geschapen waardoor óf voor een middenstander niet meer op te brengen dure winkels worden aan geboden op voorwaarden uitsluitend door de Amro-Westland/Utrecht vast te stellen, óf het eigen initiatief van ingezetenen tot betaalbare uitbreidin gen in de kiem worden gesmoord door het onthouden van de vereiste vergun ningen dan wel door het geheel „buiten spel" zetten, 11 dat erkend kan worden dat ge zonde concurrentie een goede zaak is, maar dan onder gelijken, de beoogde supermarkt valt daar niet onder. 12 dat de Leusdense middenstand reeds een bijdrage heeft geleverd en nog kan leveren tot een in de omge ving passend gevarieerd winkelbestand, 13 dat de belangen van de gehele Leusdense middenstand niet in vol doende mate zijn onderkend, zowel door de Commissie Midden- en Klein bedrijf. als door de door of vanwege b en w ingestelde werk- en/of studie groepen, immers is van werkelijk over leg en inspraak nauwelijke iets geble ken. mede gezien de opzienbarende uitlatingen van de Amro-Westland/ Utrecht op de door haar belegde beslo ten informatie-avond op 29 juni 1972 te Leusden-C., op welke avond de pro jectontwikkelaar overduidelijk haar be doelingen - tot schrik van de aanwe zige winkeliers - heeft kenbaar ge maakt. 14 dat het op de weg van het ge meentebestuur zou hebben gelegen, in dien zij van mening was, dat het winkelbestand in Leusden-C aangepast diende te worden, op zijn minst in een vroegtijdig stadium de middenstanders in de gelegenheid had moeten stellen hun wensen kenbaar te maken, hetzij middels een te houden enquête, hetzij middels een door hen - al dan niet in nauw overleg met het ambtelijk apparaat - samen te stellen program van eisen waarop een bestemmings plan kan worden voorbereid, zulks onverlet de taak tot het scheppen van mogelijkheden om eigen initiatieven te kunnen ontwikkelen en te helpen effectueren, in plaats van daartegen over in te gaan op voorstellen van niet-Leusdena ren en deze dan pogen te realiseren middels de twijfelach tige artikel 19 procedure; 15. dat door deze handelwijze van het gemeentebestuur de Leusdense winkelier zich ernstig gegriefd ge voeld en zich voelt bedreigd in zijn bestaan, met name ondergetekende, die zich voor nu en later alle rech ten voorbehoud hem krachtens ar tikelen 1401 t/m 1403 van het Burger lijk Wetboek gegeve" 16 dat door het onlureicen van een duidelijke- en onafhankelijke informa tie door het gemeentebestuur de be staande middenstand in Leusden-C in grote onzekerheden is komen te verkeren, 17. dat het gevoerde - althans zicht bare deel - van het beleid van het gemeentebestuur in maatschappelijk op zicht onverantwoord is, tenzij van me ning is, dat de aanwezige middenstan ders die de spits hebben afgebeten, niet meer passen in een New Town Leus den met al dan niet geforceerde groot steedse neigingen; 18 dat aangenomen moet worden dat het gemeentebestuur nu zij mid dels een samenhangende reeks van voorbereidingsbesluiten ter ondersteu ning van de plannen van de Amro- Westland/Utrecht ten nadele vandebe staande winkeliers aan de Hamersveld seweg en of Zwarteweg, geen be voordeling van de enkeling zal gedo gen, maar daartegenover in nauw over leg met de middenstanders naar oplos singen zal streven die het mogelijk ma ken om van dit gedeelte van Leusden- C. een sociaal verantwoord, gescha keerd winkelbestand tot stand te bren gen, 19 dat toch van een gemeenteraad mag worden verwacht dat zij hoedster is van de wet en van de belangen van haar inwoners, met name van hen. die hier werken, 20. dat het een kwalijke zaak zou zijn indien de gemeenteraad onverhoopt zou besluiten de natuurlijke groeimo gelijkheden van de Leusdense midden stand aan banden te leggen door onze bezwaren ongegrond te verklaren en derhalve voorrang te geven aan de plannen van Amro-Westland/Utrecht. zoals die onder meer zijn vervat in het onderhavige bestemmingsplan „De Biezenkamp'weshalve ondergetekende zijn rechten voortvloeiende uit artikel 49 van de wet op de Ruimtelijke Orde ning terzake van planschade bij het on verhoopt doorgaan van de voorliggende plannen hierbij uitdrukkelijk wenst te claimen en te handhaven BEZWAARSCHRIFT J. J. MANDEMAKER: Het onderwerpelijkebestemmingsplan dient ter voorziening in de winkelbe hoefte voor de eerste fase van het in februari 1969 vastgestelde structuur plan Genoemd plan voorzag in een gespreide winkelbebouwing en uitbrei ding van het winkelcentrum „De Bie zenkamp" aan de overzijde van de Asschatterweg Het tervisie gelegde concept-bestem mingsplan wijkt van deze uitgangs- de instelling van een wijkraad, die nauw wordt betrokken bij de verdere reali sering van dit plan Burgemeester Van der Post achtte een sportzaal als een normaal onder deel van het voorzieningenpakket. „De toenemende behoefte aan sportaccom modatie speelt een bijzonder belang rijke rol Het auto-service station vormt naar onze mening geen bedrei ging voor de andere soortgelijke be drijven in de omgeving. De sportzaal en het auto-servce station maken het cen trum 's avonds vooral wat levendiger De opmerking, dat er een tekort van drie ton is, is niet demagogisch bedoeld De plaats van de uitbreiding kan voor niemand een verrassing zijn geweest Vanaf het begin is aan deze plaats ge dacht In de beantwoording is gemo tiveerd en goed ingegaan op bezwaren van de omwonenden en andere belang hebbenden Er is sprake van een waar devermeerdering van de woningen vol gens de deskundigen Het is aantrekke lijk om bij een winkelcentrum te wo nen. BUURTCENTRUM U vraagt wat het verschil is tussen een buurtcentrum en een wijkcentrum. Dat is een simpele zaak. Een buurt centrum voorziet in de eerste plaatsin de levensbehoeften van de buurtbewo ners. Een versterkt buurtcentrum is iets uitgebreider. Een winkelcentrum heeft een iets grotere omvang. Daarom hebben wij gekozen voor een versterkt De heer Van Spaendonck (D'66): Au- to-service-station en sportzaal niet noodzakelijk. buurtcentrum, aangepast aan de behoef ten. Het eerder geciteerde artikel uit Bouwwereld is niet van toepassing op dit buurtcentrum. De nachtelijke be voorrading zal teruglopen en zal dan geen enkele rol spelen Bovendien kan dit kontraktueel oeperici woraen en de Algemene Politie Verordening biedt wat dat betreft voldoende perspectief. Ik maak ernstig bezwaar tegen het feit. dat de heer Mandemaker zich te buiten gaat aan uitdrukkingen als „de magogie". De voorlichting is beslist niet versluierd geweest De winkel centrum-uitbreiding is steeds betrok ken geweest in de voorlichting over de totale eerste fase en ook als zodanig naar voren gebracht. Nu wordt alles duidelijk in het verkeerde vlak getrok ken De veronderstelde versluiering bestaat niet en het is niet aardig en reëel om het zo te stellen. Als de firma Coen van de Berg zich bedreigd voelt, kan deze wel onderge bracht worden in het winkelcentrum, hoewel hij zijn kans in het bestaande winkelcentrum voorbij heeft laten gaan Ten aanzien van de winkelbezetting is er wel degelijk sprake van inspraak van de zijde van het gemeentebestuur Ten aanzien van de estetica zal aan behoorlijke eisen worden voldaan De mogelijkheid van inschakeling van een wijkraad bij de verdere rea lisering van de plannen zal worden be keken In de commissie Midden- en Klein bedrijf zal worden bekeken in hoeverre de hele middenstand van Leusden/Cen trum in de verdere voorbereiding kan worden betrokken. De heer Van Spaendonck: „Ik wil graag van u een toezegging, dat ern stig zal worden onderzocht in hoeverre de bouw van een sportzaal en de aan leg van een auto-service station nood zakelijk is in dit plan Mocht dit niet het geval zijn, dan wil ik de toezegging, dat in plaats daarvan parkeerplaat sen worden aangelegd en de parkeer plaats aan de noordzijde van het plan zullen komen te vervallen Daar kan dan een brede groenstrook als buffer zone komen" Burgemeester Van der Post: „Ten aanzien van de parkeerplaatsen zou kunnen worden overwogen, dat de zaak opnieuw wordt bekeken als de bouw van een sportzaal en een auto-service station werkelijk niet nodig zou blijken te zijn". De heer Ossendrijver (KVP) „Een parkeerplaats levert net zoveel hin der en onveiligheid op als een auto service station" De heer Van Maanen (AR): „Na uw toelichting en uw toezeggingen kan ik me met dit plan verenigen Wel dring ik er op aan, dat overleg wordt ge pleegd met een op te richten wijkraad" Burgemeester Van der Post „Bij de verdere uitwerking kan dit zeker in overweging worden genomen" De heer Van Spaendock wilde graag als laatste zijn voor of tegen laten horen en liet bij de hoofdelijke stem ming zijn beurt voorbijgaan „Ik moet er nog over nadenken", zei hij Alle raadsleden stemden tenslotte voor het voorstel van b. en w., met uitzondering van de beer Mandemaker (PvdA). Het was toen inmiddels half 1 vrijdagmorgen geworden. De nacht van de Biezenkamp was bijna voorbij. Naast café-restaurant Nieuw Leus- den is aan de linkerkant de sporthal gepland. j.l. aan g.s. overhandigde pleitnota. Gevreesd moet worden, dat sommi ge winkels later om economische redenen een andere, aan het bestem mingsplan vreemde bestemming, zul-! len krijgen, het woon- en leefklimaat van de buurtbewoners wordt ernstig aan getast; er ontstaat ernstige geluids overlast; overdag door het winkelen de publiek en 's nachts door de win- kelbevoorraders; er ontstaat over last door benzinedampen enz - er is geen rekening gehouden met eisen; welke door de inspectie op Volks-, gezondheid worden aangehouden; het aanwezige groen verdwijnt, de aantasting van het woon- en leef klimaat betekent een duidelijke waar devermindering van de aangrenzende1 woningen- Gevraagd wordt niet tot vaststelling van het onderwerpelijke bestemmings plan over te gaan en spoedige vaststel ling van een alternatief plan te bevor deren. BEZWAARSCHRIFT K GROOL Samengevat richten de bezwaren zich in hoofdlijn tegen de uitermate onzorg- LEUSDEN - Het schriftelijke antwoord van het college van Leusden op de 153 bezwaren te gen het plan De Biezenkamp, is vervat in een ongeveer 15 pagina's tellend ontwerp-voorstel aan de raad. Het is voor de redaktie een beetje moeilijk om dit in extenso te publiceren, omdat in de antwoorden telkens wordt verwezen naar de bezwaar - schriften, waarvan we verschil lende helaas niet in ons bezit hebben, verder veel gedeelten zouden moeten worden „ver taald", terwijl de algemene strekking van die antwoorden ons inziens voldoende terug is te vinden in de raadsdiskussie, met name in het uitgebreide ant woord van burgemeester Van der Post. Om doublures te voor komen hebben wij het raadzaam geacht om met die in de diskus- sie naar voren gebrachte ant woorden te volstaan. Redaktie. punten duidelijk af De hieraan ten grondslag liggende gewijzigde inzich ten zijn of worden onvoldoende toege licht. Met name is het inzage gelegde ontwerp-bestemmingsplan tot stand ge komen zonder inspraak van de direkt belanghebbende bewoners, met uitzon dering van de reeds gevestigde winke liers. Naar aanleiding van tegen het voor- bereidingsbesluit ingebrachte be zwaren vindt thans op instigatie van het Conege van gedeputeerde Staten toe passing plaats van artikel 23, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening Genoemd College wijst in een brief d d 24 januari 1973, gericht aan de indieners van bezwaarschriften, op „de vele en veelzijdige aspecten, die nu een maal aan de uitbreiding van een win kelcentrum als het onderhavige zijn verbonden". Deze uitspraak is niet minder dan een veroordeling van de door het College van burgemeester en wet houders gevolgde procedure ex arti kel 19 wet R.O.. juncto artikel 50, lid 8 der woningwet Door de voorzitter van uw raad is in de openbare vergadering d d 22 febru ari 1973 verklaard, dat aandebetaling- clausule van het met Amro-Westland gesloten contract geen gevolg is gege ven, omdat het duidelijk was, dat in gebrachte bezwaren de uitvoering zou vertragen van de bouw van de super markt Het incasseren van de kooppen ningen. of deel daarvan, zou tevens de gemeente boeteplichtig maken, indien de grond niet per 1 oktober 1972 bouwrijp zou kunnen worden opgele verd". Terwijl enerzijds b en w terug houdendheid aan de dag leggen jegens transactie-partner, geeft het college anderzijds uitvoering aan de bouwrijp- making, hoewel gedeputeerde staten nog geen goedkeuring hadden gegeven aan de 9de wijziging van de begroting 1972 van het grondbedrijf, resp 30ste wijziging gemeentebegroting 1972 Tegenover égards jegens Amro- Westland. negeert het college van b en w de vele ingediende bezwaarschrif ten en oefent het pressie uit op het college van gedeputeerde staten, öök wat dit betreft moet worden gesproken van onzorgvuldig bestuur Gezien bovengenoemde overwegin gen mag verwacht worden, dat door uw raad thans aan de ingebrachte be zwaren alle aandacht zal worden ge schonken - de supermarkt is onjuist geprojec teerd en is een vreemd element in een niet aangepaste omgeving, de aanzet van de bebouwing is te zwaar. - de geprojecteerde elf winkels zullen om bedrijfseconomische redenen niet bezet kunenen worden door bedrijven voor alledaagse benodigdheden, in plaats hiervan komen „dode" ele menten als kantoren enz Terzake wordt verwezen naar de 4 januari vuldige motivering in de toelichting.de ruimtelijke indeling de negatie voor eigendommen van de burger, het haast negeren van de inwoners, de under dog van Leusden (er bestaat geen regeC zonder uitzondering), het volkomenon-' voldoende onderzoek, de tegenstrijdige motivering, het gebrek aan psycholo-' gisch inzicht en openheid, de strooml van voorbereidingsbesluiten en artikel 19 procedures Gezien de machtsver-, houdingen in de raad - u hebt met de„ grootst mogelijke meerderheid op ad vies van uw eminento commissie voor*« ruimtelijke ordening en volkshuisves-1' ting uw goedkeuring gegeven aan dit ontwerp-bestemmingsplan koestert on- dergetekende zich geen enkele illusie, omtrent de uitslag van de door u te nemen beslissingen" Het bezwaarschrift van de heer Grool is een compleet boekwerk geworden, met analyses, beschouwingen en tal van konstateringen Het zou ons tever voeren dit bezwaarschrift in haar ge-1 heel op te nemen, daarom volstaan we met een aantal algemene opmerkin- gen uit het bezwaarschrift 2 Wij hebben ernstige bezwaren tegen het feit, dat indien onder een vigerend bestemmingsplan bepaalde onderdelen zijn bestemd voor openbaar groen en bijzondere doeleinden, zonder goed gemotiveerde zeer gewichtige rede nen. worden gewijzigd in een onaan trekkelijk geheel van staal, glas, be ton. blik. geluidsoverlast en luchtver vuiling 3. Wij missen tal van noodzakelijke studies of deze moeten ons zijn ont houden. aangenomen kan worden dat in ieder geval de commissieleden van R O en volkshuisvesting hierover beschikken, als noodzakelijk element voor het samenstellen van hun oordeel 4. Wellicht doet er zich eengelegen heid voor de Commissieleden te doen horen bij behandeling door g s of anderszins, de leek is leergieriger dan men denkt. 5 Het is haast onverteerbaar, dat een kosten baten analyse ontbreekt bij de bepaling van de economische haal baarheid van een plan. 6 Het hanteren van oude gegevens, dan wel het hardnekkig vastklampen daaraan, is onaanvaardbaar, 7. Het niet in extenso nakomen van de voorschriften, vervat in de artike len 7 en 10 moet ontoelaatbaar geacht fl worden. 8 Bezwaar ontmoet ook de wijze van presentatie van bestemmingsplannen vaak zijn hele gedeelten „domweg" overgeschreven (misschien wel eens met een verkeerde bladzijde), 9 Dat geen rekening is gehouden met de bepalingen, vervat in de wet Selectieve Investeringsregeling, zo- lang niet vaststaat dat Leusden daar van is vrijgesteld, is gevaarlijk en oogst geen bewondering. 10 Nergens blijkt dat rekening is ge houden met het feit dat een parkeer- terrein geen stelling is voor bedrijfs- wagens, tenzij een fiks bedrag daarvoor kan worden geincasseerd; 11 Uit niets blijkt dat maatregelen w worden getroffen voor de gedupeerde omwonenden, naast afscherming van lboverlast, de waardevermindering vaff hun eigendommen, 12 Het lijkt reeel wanneer anderen extra voor leefgenot moeten beta len. hen die worden blootgesteld aan achteruitgang van het leefklimaat een fi- nanciële tegemoetkoming te verstrek- 1,1 ken; V 1 13. Wellicht is het gewenst een en- K quête te houden over de controver- siële zaak als De Biezenkamp met op- y gaven van de kosten, zij die dat wen- i sen moeten dan een financiële bij- i drage aan de totstandkoming van hun wensen leveren, velen in Leusden schij- B nen het profijtbeginsel in hun wapen te hebben. 14 Er is helemaal geen rekening ge- J houden met de consequenties die voort vloeien uit het rapport van de gezond- heidsraad inzake geluidshinder van november 1971, (Kamerstuk 11 673 van 4 januari 1972); 15 Er ontbreekt een duidelijk in- zicht in de oude situering en de nieuw a voorgestelde. De heer Grool gaat daarna, gesplitst in verschillende hoofdstukken, bij zonder gedetailleerd in op het plan f zelf De verschillende aspekten van het plan worden bezien in het licht van de wet op de ruimtelijke orde- ning. raadsbesluiten, struktuurplan, nota eerste fase struktuurplan, ana lyses van deskundigen, onderzoekin gen op het gebied van winkelcentra, rapporten, toekomstverwachtingen etc Wij volstaan met vorenstaande. De plaats, waar de supermarkt zal moeten komeD de redaktie) rnSDEN - Elders in dit nummer lo uitgebreid lezen, wat in eerste Lüe door de raadsleden en de «meester over het plan de Bie- Lop eo de bezwaren daartegen is «d 1 dit verslag wordt aandacht JLj aio de verdere diskussie in Lje instantie (dus na de beantwoor- «O de burgemeester) en het be- pe raad ging na urenlange dis- «sie akkoord met het voorstel, met tooderiog van het PvdA-raadslid odenaker. die tegen stemde. Bur- aeester van der Post deed aan het ,io de diskussie een aantal toe- róofeo Er zullen hoge eisen wor- gesteld aan de groenvoorziening Beo winkelcentrum en woonwijk, er leo beperkende maatregelen worden omen ten aanzien van het parkeren de woonstraten rond het centrum, I supermarkt zal een gesloten front ||eeo, de opslag zal worden geca- jufleerd, er zal 's nachts niet wor- I bevoorraad, er zullen speelgele- Bbedeo komen voor kinderen en even- Me wijkcommissie zal bij de uit wring van de plannen worden betrok- De beer Van Spaendock (D'66) met bet plan akkoord, nadat de wemeester had toegezegd „te zullen Men of het auto-service station en sportzaal werkelijk nodig zijn. Mocht li niet bet geval zijn, dan zullen twee Ijekten komen te vervallen en zullen ide dan opengevallen plaatsen par- «rgelegenheden worden aangelegd parkeerplaatsen aan de noordzijde i bet plan zullen dan komen te ver- Hen en op die plaats zal een forse flerzone met groenvoorziening wor- 10 tweede instantie ging de heer Van pendonck (D'66) uitgebreid in op het [iioord van de heer Van der Post DEMAGOGISCH „lk ben van mening, dat u weinig «edigend hebt gereageerd op mijn loog, integendeel zou ik zeggen Het in mag geen bedreiging zijn voor het tofdwinkelcentrum zegt u Wat is dan Ti versterkt buurtcentrum9 Als dit Jd te groot wordt gemaakt, wordt h wel gericht op de tweede fase en Ifs op de derde fase, wat het aantal roners betreft Dan bestaat er wel gelijk een gevaar voor koopkracht- rlies en vormt het winkelcentrum te ns een ernstige bedreiging voor de nkels aan de Hamersveldseweg lk ijfel of de winkelende mensen iets d bet auto-service station hebben. Ze an daar echt niet in de rij staan om «gesmeerd te worden U bent wei overtuigend geweest Er wordt goocheld met cijfers Uw argument 11 de zwijgende meerderheid is niet baar plaats Dat mag hiet niet in het idiog worden gebracht. Het is geen restie van getalsterkte. Eén meneer juist de argumenten gebruiken, i juist blijken te zijn. Met de door ongevoerde tekorten van drie top irdt de belangrijkheid van de uit- :iding niet aangetoond. Die uitspraak wat demagogisch van aard Als plan in samenhang met het plan neboom zou zijn gemaakt, zouden de ijlers wat dat betreft wel anders lig gen. is mijn mening Burgemeester Van der Post. „geen jkwinkelcentrum, maar een versterkt «■(winkelcentrum" ONGELUKKIGE PROCEDURE De heer Mandemaker (PvdA)...tegen voorstel Biezenkamp.... beer Van Spaendock vond de ge- procedure erg ongelukkig „Die was goed tot het moment de grondaankopen Toen ging het Er is vergeten met de direkt om- te praten in een vroeg sta- 1 en w hebben dat niet on- en zijn toen krampachtig gaan Het gevolg van dit alles is bestaande polariserende situatie is beslist geen lolletje geweest voor omwonenden om een bezwaar tegen plan in te dienen. Immers, daar- oeooen zij ue pui/uene opinie Dat geeft m duidelijk dat hi' reële bezwaren zijn. Waar om is dat dan niet door b en w. ge zegd9 Is het meer een kwestie van rafwegen van belangen? WINKELIERS De Biezenkamp-winkeliers zijn voor het plan, de winkeliers aande Hamers veldseweg zijn er tegen, blijkens hun voorschriften. Er is kennelijk geen ruggespraak geweest in de winkeliers vereniging Er is een grote onrust ont staan Ik betreur het zeer dat u tus sen het tijdstip van het inzetten van de artikel 19 - procedure en nu geen kpntakt met de bezwaarden hebt gehad, en ook niet met de belegger over een alternatief plan ONBEGRIJPELIJK Uw afdoening is zeer formeel met onbegrijpelijke termen De heer Van Spaendock drong er bij het college op aan te bezien in hoeverre de be bouwingsdichtheid juist is Volgens hem diende het winkelcentrum afgestemd te zijn op een minimum aantal inwoners en niet op een eventueel te verwachten maximum aantal „Verdere opvang kan dan best geschieden door semi-perma- nente voorzieningen" Betoogde hij Verder zag hij de noodzaak van een sportzaal en een auto-service station niet in en vond parkeerplaatsen op die plaats belangrijker, zodat de geplande parkeerplaatsen aan de noordzijde kon den vervallen „Op die plaats hoort een betere buffer-groenzöne thuis" was zijn besliste mening „Op die ma nier wordt het plan minder controver- sioneel en is er aan veel bezwaren tegemoetgekomen, ook al is het dan nog steeds geen ideale zaak. Ik wil dit voorstel gaag in stemming brengen" GEGOOCHEL De heer Mandemaker (PvdA): „Ook met begrippen wordt hier kennelijk ge goocheld Nu spreekt u ineens van een versterkt buurtcentrum. Wat is eigen lijk het verschil? Het winkelcentrum is niet conform de struktuurnota. Uw ant woord hierop is onvoldoende op dit punt De bezwaren worden op een twij felachtige wijze aan de hand gewezen en er wordt erg gemakkelijk gepraat over de bevoorrading Albert Heyn, om maar eens een voorbeeld te noemen, heefteen bevoorrading van 18 maal per etmaal. Dat betekent dus wel degelijk overlast EeD dienstwoning is wat dat betreft niet eens nodig Er kan met nachtploegen worden gewerkt. Het is erg moeilijk om waardever mindering aan te tonen in de zin van de wet. Uw verwijzing naar het des betreffende artikel in de wet op de Ruimtelijke Ordening zegt dus niet veel Als u stelt dat Leusden afwijkende cijfers heeft ten opzichte van de lan delijke cijfers, dan is dit gemakkelijk gezegd, maar ik acht het beslist niet aantoonbaar Wethouder Wagenaar gaat tever. De term- „de bezwaren zijn terecht vind ik ongelukkig gebruikt De artikel 19 procedure heeft de zaak bijzonder moeilijk gemaakt Het is wel een snellere, maar geen verant woorde methode G S spraken vaneen „zware problematiek", zoiets ver dient een nauwkeuriger en zorgvuldi ger behandeling Een te verwachten verklaring van GS van „geen bezwaar" acht ik ijdel hoop hoewel het een theoretische moge lijkheid is. Het is zeker een illusie, nu we een minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening hebben, die op de hoogte is met het plan De Biezenkamp Links de verlegde Asschatterweg. In het midden van de foto zou, volgens de tekening, het auto-service-station moeten komen. Als de heer Wagenaar zo graag ad hesiebetuigingen wil ontvangen, dan zal de informatie veel beter moeten zijn Dan zullen er uitgebreide hearings moeten worden gehouden, waarop dui- duidelijk wordt gezegd wat men wil Uit alles blijkt dat de zogenaamde voor lichtingsavond in 1972 er op gericht was de plannen van b en w inzake de Bie zenkamp te versluieren Ik kan dan ook geen enkele waarde ring of begrip opbrengen voor de op merkingen van de heer Wagenaar Veel begrippen worden versluierd Waarom? Is hier niet sprake van een college van burgemeester en wethouders maar van de „firma Leep en Listig"? Ik had dit ontwerp-bestemmingsplan strikt zakelijk willen behandelen, maar dat is helaas niet mogelijk gebleken Aan de positie van de overige win keliers in Leusden/Centrum is wel erg gemakkelijk voorbijgegaan De uit breiding van de firma Lieshout is toe gestaan. een groot bedrijf inde verzor gende sektor Door de opzet van het plan de Biezenkamp komt het bedrijf van de heer Coen van de Berg in moei lijkheden. Hij heeft beslist een grotere ruimte nodig en die is aan de Hamers veldseweg niet meer te vinden Hij hoort in alle opzichten thuis in het win kelcentrum met een breed, vrolijk front Het is nu zelfs zo, dat de afde ling Doe het Zelf wordt overgenomen door een concurrent in de Biezenkamp, die de ruimte er wel voor heeft Ove rigens zijn de winkels het dichtst bij de Biezenkamp aan de Hamersveldse weg allemaal non-food Dat betekent, dat de levensmiddelen bedrijven ver derop aan de Hamersveldseweg met de uitbreiding van het winkelcentrum sterk worden geïsoleerd. Ze zijn te ver weg van de Biezenkamp om te kunnen profiteren van de aantrekkingskracht van zo'n centrum Ondanks dat zal het toch moeilijk zijn om ten opzichte vande Biezenkamp planschade aan te tonen U zegt, dat de geprojekteerde plaat sen in De Biezenkamp een normale belasting zijn voor een woonwijk Geeft u dan eens andere dergelijke voorbeel den in de gemeente Leusden? Dat zal erg moelijk zijn Het groen als afscher ming tegen geluidshinder e.d is niet alleen erg optimistisch en aardig, maar volstrekt niet gemotiveerd Hetzelfde geldt voor de supermarkt als u schrijft „dat overigens een super markt van een dergelijke beperkte om vang van circa 780 m2 naar huidige maatstaven geacht kan worden te behoren tot het normale pakket van een winkelcentrum als de Biezenkamp Dit is pure nonsens en al eerder weer legd" Ten aanzien van de inspraak van b. en w. in de aard van de bezetting van het winkelcentrum koesterde de heer Mandemaker geeD enkele illu sie, gezien de ervaringen van de ge meente Utrecht met Hoog Catharijne. „In Utrecht is prake van twee col leges: het college van „Brederoo en Winstbejag" en het college van b. enw. B. en w van Utrecht hebben geen enkele inspraak in de plannen van Bree- deroo. Hier gaat zien netzelfde voor doen. Onvermijdelijk worden we be last met een bank. een anotheek, een makeiaarsxantoor en dat soort oearij- ven, die niet in een winkelcentrum thuishoren. Inspraak van het college acht ik dan ook uitgesloten". AFSLUITEN De heer Van Maanen (AR) vond het welletjes. „Het is nu twaalf uur ge weest en ik geloof dat het tijd wordt dat we dit onderwerp afsluiten" Hij was nog steeds niet overtuigd van de noodzaak van het service station en de sportzaal paste ook niet in dit plan was zijn mening. „We moeten niet praten over een supermarkt, die moet zo klem mogelijk worden gehouden Maar natuurlijk niet zonder etalage- ramen, dat zou afbreuk doen aan het geheel" De heer Van Maanen vroeg, indien de raad het plan vast gaat stellen,

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7