OMITé MILIEUZORG LEUSDEN Uit de diskussie-nota „Zeker in deze tijd moet je afstappen van menselijk geredeneer PASTOOR W. JANSEN: Geestelijke leiders in Lensden ;'f ft „Het is erg prettig om juist mi pastoor te zijn' want er lééft iets, men werkt vóór de kerk en men denkt méé" JSDEN - Ter oriëntatie van onze en vooral ten behoeve van hen. n plan zijn zich aan te sluiten >r daadwerkelijke hulp voelen, hier een uittreksel uit de dis enota, opgesteld door de initia- imers comité milieuzorg, deelnemers aan het discussie- :t samen-over-leven in de Ge- e Leusden (leiding mevr. Col zijn van mening dat speciaal de vervulling van het milieu les wat hiermede samenhangt de hjkheden in Leusden zouden moe- orden onderzocht om te komen tot comité milieuzorg Hierbij zou- 1e volgende doelstellingen tot uit- tpunt worden genomen [•treden als gesprekscentrum voor (rsonen en groepen die belang- lelling hebben voor en betrokken jn bij de zorg voor het milieu in eusden. ormen van een schakel tussen tvolking en overheid. Verzoeken van de situatie met 'trekking tot de vervuiling van wa- L bodem en lucht in Leusden en azr nodig bevorderen van maat delen die het milieu in de plaats omgeving ten goede komen, oordineren, stimuleren en onder den van aktiviteiten die de aan- icht op bepaalde problemen en/of ilossingen op dit gebied willen ïstigen oorlichten van overheid en bevol- n? over alle aspecten van het mi- eubeheer Rechtsvorm van het comité activiteiten van het comité zullen ische zelfstandigheid waarschijn- Dlet erg noodzakelijk maken, veel wl het comité ook niet te behe- tèbben Het is meer de bedoeling «t comité activeert dan zelf een organisatie opzet. Uitdien hoofde t maken van een Stichting of Ver- (met officiële statuten, diedoor olnemende organisaties moeten 1 goedgekeurd en wat dies meer erg noodzakelijk en eigenlijk belasting Een vereniging heeft z']n aard een tamelijk besloten Bovendien is het werven zeker bij een organisatie een voortdurende en niet belasting. «w oi fz alles LEUSDER KRANT overwegende zou kunnen Sokozen voor een comité waar- eventueel noodzakelijke rechts- uogen worden verricht door de particulier persoon. *Hes overwegende zou kunnen gekozen voor een comité waar- eventueel noodzakelijke rechts- en worden verricht door de particulier persoon. ORGANISATIE EN FINANCIEN VAN HET COMITÉ Het eigenlijke werk van het comité zal het best kunnen worden uitgevoerd in speciaal per onderwerp gevormde werkgroepen In deze werkgroepen zul len veel buitenstaanders, deskundigen en belangstellenden op bepaalde gebie den kunnen en moeten worden betrok ken (b.v. uit de sectoren Onderwijs, Gemeentereiniging, Plantsoenen, Pro vincie, Landbouwvoorlichting, etc Financiële middelen zullen van bui ten moeten worden aangetrokken, hier op zal een beroep moeten worden ge daan op de gemeente en het bedrijfs leven Andere vertegenwoordigende or ganisaties hebben vaak geen middelen van enige betekenis WERKPROGRAMMA VAN HET COMITIE Naast het ondernemen, stimuleren en bundelen van bepaalde gerichte ak- ties kunnen de werkzaamheden van het comité in twee hoofdgroepen worden in gedeeld: A. Onderzoek van de bestaande en groeiende situatie in de plaats Leusden (Gemeente), verzamelen van gegevens, eigen onderzoek, rap portage aan de Overheid. B. Stimuleren van de zorg om en de zorg vóór het milieu bij de bevol king en de betrokken instanties, voorlichting, akties. Belangrijke vraag: welke plaatsen in de gemeente Leusden zijn het sterkst vervuild en wie zijn de vervuilers? Het zal niet eenvoudig zijn hierop een afdoend antwoord te vinden, maar om zinvolle oplossingen te vinden zal er toch inzicht in de problematiek moe ten komen Hierbij moet zeker een grondige studie worden gemaakt vaahet ons omringende landschapsschoon (bosgebieden etc Na inventarisatie kunnen verschil lende aspecten in de werkgroepen nader worden bestudeerd. Voor meer gespecialiseerd onderzoek kan mis schien worden aangesloten bij studies door rijks- of provinciale instanties en door (jeugd) organisaties voor na tuurstudie. Via de pers kan de Leusder bevolking worden gevraagd mee te werken bij deze inventarisatie. Een punt van bijzondere zorg van het comité betreft de groenvoorzie ning in en rondom de verschillende kernen van de Gemeente Bekeken zal moeten worden of en op welke wijze deze groenvoorziening nog kan wor den uitgebreid, gelet op de leefbaar heid van de diverse centra. Als bij zonder projekt ware na te gaan of de groenvoorziening in de nieuw aan te leggen wijken, b.v. in Leusden - Cen trum, door een bepaalde inrichting nog meer dienstbaar kan worden gemaakt aan de ..opvoeding" van de bevolking Hierbij kan ondermeer worden ge dacht aan de aanleg van zgn. heem parken" (zoals b.v. Amsterdam en Amstelveen die kennen) die met name voor het onderwijs een grote functie kunnen vervullen. Ook particuliere bedrijven kunnen, door het op deze wijze functioneel inrichten van de grond om gebouwencomplexen, hierbij een belangrijke rol vervullen. Het lijkt van belang voor bestudering van de mogelijkheden op dit terrein een werk groep in te stellen. Via boomplantdagen e.d. moet de schooljeugd aktief bij de groenvoor ziening worden betrokken Het comité c q de betreffende werkgroep kan sa men met de gemeentelijke overheid, onderwijzend personeel tot een pas sende ..omlijsting" van dit gebeuren komen. De voorlichting door het comité zal zowel positief als negatief moeten zijn, negatief door het aan de kaak stellen van alle milieu-ellende en de geva ren hiervan, positief door te wijzen op methoden die hierin verbetering kun nen brengen Belangrijk is het ook de mensen te doordringen van de schoon heid van een schone natuur, opdat men de waarde hiervan gaat inzien Het werk van het comité op dit ge bied kan worden ingedeeld in twee groe pen; 1Gericht op bepaalde groepen 2 Algemeen Groepen die betrokken kunnen wor den zijn: a. Scholen b Vrouwenbonden (vrouwenver.), c Jeugdorganisaties, d Kerken e. Politieke organisaties In de 5e en 6e klassen van het ba sisonderwijs kan een serie lessen over milieuzorg worden opgenomen. Verder kan bijvoorbeeld een middag met film en discussie worden gehouden. Leer lingen van de lagere klassen kunnen o m via de krant worden ingeschakeld Leerlingen van het a v o en het v w o. moeten via de biologielessen, die van het lager- en middelbaar beroepson derwijs via de a v.o lessen op de pro blemen worden gewezen Aangepast bij de aard van het onder wijs en de leeftijd van de leerlingen kun nen speciale werkopdrachten worden ontwikkeld In het algemeen moet de schooljeud, b v door boomplantdagen. opruimak- ties e d bij de zorg voor het milieu - met name het eigen milieu - worden betrokken Voor bestudering en uit werking van de mogelijkheden moet een werkgroep onderwijs worden inge steld. Ad b, c, d en e Hier gaat het om algemene en speciale informatie, deel nemen aan werkvergaderingen, discus sies, forums Tezamen met het aan leggen van eendocumentatie-verzame- ling kan deze taak worden opgedragen aan een werkgroep. ad II - Algemene informatie en sti mulering van de belangstelling kan plaats vinden via a persmedia, b. hearings, c beïnvloeding van politici, d .stuntwerk" In het algemeen zullen de activi teiten van het comité en de werkgroe pen via de pers een ruime bekend heid moeten krijgen Alle publicaties van of namens het comité moeten worden voorzien van een vignet, zo dat hierdoor al spoedig een bepaalde herkenning en vertrouwdheid ontstaat De belangstelling van het comité voor hearings moet tweeledig zijn- - als er een hearing wordt gehouden over een zaak die het milieu kan betreffen (b.v uitbreidingsplannen), moet het comité alert zijn en zonodig stelling nemen. - eventueel kan het comité zelf een hearing organiseren als zich daarvoor een onderwerp voordoet. Veel aspecten van de milieuzorg zullen langs politieke weg moeten wor den beslist Beïnvloeding van politici en politiek geïnteresseerden is dus van groot belang Onderwerpen van ge sprek kunnen o a zijn. milieu en het economisch denken onze gezamenlijke verantwoordelijk heid welzijn noodzakelijk voor welvaart Een andere goede mogelijkheid lijkt bet organiseren van een grote avond met forum en discussie, waarin b v een aantal stellingen aan de orde kun nen worden gesteld Hierbij, vooral ook bij de voorbereiding (stellingen), kunnen heel goed scholieren voor voort gezet onderwijs worden betrokken Een en ander moet worden uitgewerkt door een werkgroep. Stuntwerk is soms goed om de aan dacht te trekken Om effektief te zijn moet het echter bij voorkeur wel in relatie staan tot een bepaald concreet doel Gedacht kan worden aan een de monstratieve opruimactie in het bos gebied ..Den Treek" Het uit'denken en uitvoeren van goede stunts moet aan een werkgroep worden overgelaten WERKGROEPEN Aan de hand van het hiervoor ont worpen werkprogramma van het comi té zou in eerste instantie behoefte bestaan aan de volgende werkgroepen: Werkgroep MILIEUZIN In een democratisch land kunnen geen ingrijpende maatregelen worden genomen als de bevolking er niet ach ter staat Het moet dus een van de be langrijkste taken van milieuzorg zijn om iedereen te doordringen van de moeilijkheden en mogelijkheden voor ons milieu: Dat kan b v door middel van de school, de krant, acties, enz Werkgroep CONSUMENT Het groeiende milieubewustzijn moet op den duur tot uiting komen in een wijziging van het gedrag van de mens. Een belangrijk aspect hiervan vormt het gedrag van de consument. Een groot werkterrein ligt b.v in: terugdringen van nodeloze verpakking en van aan schaf en gebruik van nodeloze arti kelen, aandacht voor het afvalprobleem en de mogelijkheden van „recicling"; waarschuwen tegen gebruik van schade lijke artikelen en tegen misleidende reclame (ook van overheidsbedrijven!') Werkgroep BODEM-, WATER- EN LUCHTVERONTREINIGING Vervuiling van het milieu dient op alle fronten met kracht te worden be streden. Te danken valt b.v. aan weg en watervervoer, industrie, benzine pompen, landbouw (kunstmest en plas tic-zakken). Ook kan het werkterrein worden uitgebreid tot voedselveront- reiniging (bestrijdingsmiddelen). Werkgroep MILIEU vaD de GEMEEN TE LEUSDEN Een leefbare" Gemeente houdt on dermeer in dat de groenvoorziening in de dorpen en de kernen alle aan dacht krijgt Ook de soort van bebou wing en de indeling van de wijken is belangrijk Daarom is het nodig dat er meegedacht wordt in uitbreidingsplan nen. Deze werkgroep zou, als de ak- tiegroep ..Plangroen" dit eventueel zou willen de taak van het actiecomi té Plangroen" kunnen overnemen. Voor de werkgroepen kan voorlopig worden gedacht aan 4 tot 6 personen Alle vaste leden van de werkgroepen zullen automatisch lid zijn van het co mité milieuzorg Leusden. Een werk groep kan voor het uitvoeren van ver schillende projekten weer worden ge splitst in secties. Voor bijzondere ac ties kunnen steeds ,,kort-verband" le den worden aangetrokken Teneinde tot de nodige coördinatie te komen zal een z.g. stafgroep wor den gevormd, deze stafgroep bestaat uit twee vertegenwoordigers van elke werkgroep een voorzitter, secretaris en eventueel anderen. Het is de be doeling dat elke werkgroep tamelijk dineert de werkzaamheden van de werk groep tamelijk zelfstandig optreedt. De stafgroep coördineert de werk zaamheden van de werkgroepen en treedt - waar nodig - voor het geheel naar buiten op. De totaliteit van het comité - stafgroep en werkgroepen samen - zal maar betrekkelijk weinig bijeen komen. Stafgroep en Werkgroe pen afzonderlijk echter wel, hier moet een bepaalde regelmaat worden afge sproken. De werkgroepen kunnen inci denteel deskundigen aantrekken Alle leden van het comité moeten worden gevraagd een keuze voor een werk groep te maken. Verslagen van de werk groepen worden naar de stafgroep ge stuurd, verslagen van vergaderingen van de stafgroep gaan naar alle leden. Kontakten met Gemeentebestuur en an dere instanties lopen in principe via de stafgroep. de werkgroepen dienen in eerste instantie een inventarisatie van hun mogelijkheden te maken Tenslotte nog enkele opmerkingen inzake dit nieuwe projekt, speciaal gezien vanuit de opzet te komen tot een breder werkterrein dan momen teel de actiegroep ..Knalgroen" be strijkt Vooropgesteld, de bedoeling van de opsteller van deze discussie nota is de actiegroep Knalgroen" optimaal te betrekken in het werk van het eventueel op te richten comi té Het hangt van genoemde aktie- groep af in hoeverre zij t.z t de doelstellingen en vormgeving van het coruté zal kunnen onderschrijven ten einde dan samen tot een zo efficient mogelijke werkwijze te komen De gedachten gaan hierbij wel uit naar een bredere samenwerking dan alleen een vertegenwoordiger van de actiegroep „Knalgroen" in het comi té milieuzorg. Het comité streeft na melijk naar milieurecht, d i een nieu we term waarvan de inhoud nog aller minst vaststaat, maar waarvan kan worden gezegd dat het milieu waarin wij als menselijke samenleving ver toeven, een samenhangende eenheid is, waarvan de oorzaken op het ene gebied gevolgen oproepen op het ande re en dat ons dwingt om al deze moge lijkheden tot het ordenen van onze om gang met het milieu als een samen hangend rechtsgebied te beschouwen. Voorlopig is het milieurecht een zeer versnipperde zaak en om ermee te werken, en er moet voorlopig mee worden gewerkt, betekent dat, dat al lereerst in eigen huis (de Gemeente Leusden) een duidelijke taakverdeling tot stand moet komen. Wat in elk geval voorop moet staan is, dat in het col lege van b. en w. een man of een vrouw zich moet belasten met het coördi neren van alle beslissingen die iets met het milieubehoud en de milieu- hygiene te maken hebben. Ook de grote fracties in onze Gemeenteraad moeten tenminste één lid hebben die zich spe ciaal op deze problemen specialiseert Wanneer dit niet het geval mocht zijn dan moet middels politieke druk (in de goede zin van het woord) getracht wor den hierin verandering te brengen Dit is noodzakelijk en op dit punt dient er aktie te worden gevoerd, zowel door georganiseerde publieke groepen „Knalgroen" bijvoorbeeld als door po litieke groeperingen Om te komen tot een goede samen werking overheid - bevolking is ge kozen voor een zo breed mogelijk sa mengesteld comité want alleen op basis van de goede wil en belangstel ling van enkele Raadsleden en Wethou ders bereiken we niets Door ook de door ons gekozen over heid in het werk van het comité te be trekken komen we tot een goede coör dinatie. vrees voor pen te erote in-} vloed van de overneiu in een uergelijk breed samengestelde commissie be^ hoeft er niet te bestaan, de vergade ringen van het comité milieuzorg (staf en werkgroepen) zijn openbaar en on ze democratie waarborgt een ..Free dom of Speech" en de leden dieneo bij belangrijke punten te stemmen zon der last of ruggespraak met hen die zij vertegenwoordigen Zij dienen zich te gedragen als on afhankelijke vertegenwoordigers, die him stem naar eigen inzicht moeten uitbrengen. Er bestaat een verlangeD bij de burgerij naar meerrechtstreek- se invloed op het te voeren beleid. De Gemeentewet schept hiertoe de moge lijkheden, naast de drie traditionele be stuursorganen - Raad, b. en w. en burgemeester - kunnen er sinds 1964 in de gemeente nog andere bestuursJ organan zijn. Of een dergelijke com missie de plaats zou moeten innemen van het eventueel op te richten comi té milieuzorg is en staat er discussie In eerste Instantie met het college van b en w. in onze gemeente. Het lijkt echter vooralsnog niet nodig, het" kan voor sommige ingezetenen een drempel zijn om tot een dergelijke functionele commissie of bijzondere raad toe te treden. ACHTERVELD - Op onze spreek- toer met de geestelijke leiders in Leusden zijn wij vandaag terechtgeko men bij pastoor W. Jansen te Achter veld. Hij leidt een parochie, die zoals momenteel veel het geval is in lan delijke gemeenten, is samengesteld uit de autochtone bevolking en de zo geheten „import". En daar moet zo'n pastoor dan maar de geestelijke sou plesse voor kunnen opbrengen om het deze heterogene beminde gelovigen bin nen één raam naar de zin en naar de geest te maken! Pasloor Wilhelmus Jansen werd in 1914 geboren te Bemmel tussen Arn hem en Nijmegen in de Over-Betuwe Hij bezocht het klein-seminarium te Culemborg en studeerde twee jaar filosofie en vier jaar theologie aan het groot-seminarium Rijzenburg in Driebergen. Toen hij was afgestudeerd werd hij op 11 mei 1940 hals over kop tot priester gewijd vanwege de oorlog, die net was uitgebroken. Eigenlijk zou hij pas in juli 1940 afstuderen, maar de president van het seminarium stuur de een student naar bisschop De Jong in Utrecht om te vragen wat er met de abituriénten moest gebeuren in die onzekere oorlogsdagen Het bisdom Utrecht nodigde alle betrokkenen uit om spoorslags naar Utrecht te komen om hen tot priester te wijden Zo werd pastoor Jansens wijding be geleid door afweergeschut en vallende bommen De abituriënten waren toen priester, maar een onderdak hadden ze niet meer. Het seminarium werd als hospitaal ingericht. Terugkeren naar Bemmel wrs oo'r niet mogelijk Pastoor Jansen ging als kersvers priester naar Cothen Tot april 1943 was hij kapelaan in Etten bij Terborg. Nauwelijks twe^ weken na de oorlog nodigde het seminarium hem uit alsnog een kursus zielszorg te komen volgen Tot 1950 was hij kapelaan in Kam pen en van 1950 tot 1960 werd hij kapelaan in Apeldoorn Van 1960 tot 1965 was hij pastoor in een dorpje ten oosten van Deventer In 1965 werd hij benoemd tot pastoor te Achterveld Anders dan bij de protestantse pre dikanten, die door een kerkelijke ge meente worden beroepen, wordt in de Roomskatholieke kerk de pastoor in een zekere parochie door de bisschop benoemd. Er valt een brief bij de pastoor ln de bus: „Wij vertrouwen op uw godsvruchtigheid, benoemen u in die en die parochie tot kapelaan Pastoor Jansen houdt erg veel van de dorpssfeer. In Achterveld trof hij een veelheid van verenigingen, zowel op maatschappelijk als kerkelijk ge bied Toen hij in 1965 in Achterveld aankwam was de vernieuwing in de Roomskatholieke kerk al begonnen Tot dan toe was de kerk zéér hiërarchisch ingesteld, maar allengs werd in de Roomskatholieke kerk duidelijk, dat de kerk eigenlijk de massa gelovigen was Het sterk vertikaal gerichte in de kerk raakt er langzaam maar zeker toch meer en meer uit Ondanks zijn bijna zestig jaren is pastoor Jansen meegegaan met de vernieuwingen in de kerk. „In het verleden," zegt hij. „maakte de pastoor alleen de dienst uit. In mijn tijd nu is er een zogenaamde parochieraad gekozen, die elke maand vergadert. Deze mensen komen met allerlei initiatieven en nieuwe ideeen. Tegenwoordig is er echt het streven om de parochianen, de basis van onze kerk, te laten uitmaken wat er kan en wat er niet kan Wij hebben ook een werkgroep li turgie samengesteld Vroeger mocht er niet van de voorschriften worden afgeweken De missen verliepen vol gens patroon Latijn was de kerkelijke taal. Het was een grote verbetering dat de liturgie in de volkstaal kon wor den gehouden Ook de parochianen kun nen nu gemeenschappelijk een bijdrage aan de mis leveren De gemeenschap kan mééwerken aan de voorbereiding van een tekst." Pastoor Jansen memoreert op haast tedere en verontschuldigende toon: „Vroeger, als er een hostie op de grond viel, mocht niemand deze aan raken. De pastoor of priester mocht alleen de hostie oprapeD. De plaats, waar de hostie was gevallen, werd door de priester zorgvuldig gereinigd. De hostie was heilig en werd met devotie omgeven. Momenteel mogen de parochianen zelfs méé de communie uitreiken." Er is in Achterveld een werkgroep Missie- en Ontwikkelingswerk Deze steunt de missie in het algemeen, hoewel er maar liefst zo'n twintig missiezusters en -paters overal ter wereld uit Achterveld zélf afkomstig zijn. De Vastenaktie en het Centrale Missiecomité hebben zelf zo'n 600 burg, hetzij op de Essenburg bij Har derwijk. De priesters van zo'n vijftig jaar oud torsen de ballast van het oude met zich mee en die hebben het moeilijk Vaak stuit het nieuwe hun dogmatisch tegen de borst Dan krijg je het ontstaan van ultra rechtse groe pen als „Konfrontatie" Als priester wil je wel meegaan met het nieuwe, maar je moet er bij je ambtsopvatting van uitgaan, dat je in dienst staat van alle parochianen, vooruitstrevende èn behoudende. Vroeger was de pastoor dominerend en de parochianen waren volgzaam Zij vroegen de pastoor hoe moeten we leven, hoe moeten we denken, wat moeten we doen Maar nu vragen de parochianen dit meestal niet meer Ik kan niet langer als dominerend leider optreden Zélf heb ik trouwens óók die zekerheden van derig jaar terug niet meer Pastoor Jansen maakt wél deindruk, dat hij de groeperingen begrijpt en dat hij in staat is om de verdeeldheid voor de fase van afscheiding te be hoeden Nou, we leven in een vrij land gelukkig." lacht pastoor Jansen „Hoe is de opvang van de nieuw- ingekomenen in Achterveld en hoe vin den de nieuw-komers aansluiting bij de bestaande bevolking?" vragen wij. „Dat gaat in Achterveld allemaal héél prettig. Vorig jaar kwamen er zo'n honderd nieuwe woningen bij. We hebben een Jeugdraad en die organi seert de zogenaamde dorpsavonden, een jïaar keer per jaar Daar worden alle nieuwkomers bii uitgenodied Het is een kennismakings-avond. De dorpshistorikus Jan Schouten ploegt in de geschiedenis van Achterveld en vertoont dia's van oud-Achterveld De avond wordt besloten met amusement: er wordt gedanst Zo ztjn de nieuw komers a la minute opgevangen in de oude bevolking. De nieuwkomers staan zeer open voor de autochtone bevol king. Van de andere kant zijn er zeer waardevolle mensen onder de oude parochianen, die samen willen werken met de nieuwkomers Je moet je tegenwoordig positief gaan opstellen Het alleen uit sleur naar de kerk gaan kapelaan de volle verantwoordelijkheid van de pastor. Dienstbaarheid en on derdanigheid raken meer en meer uit de wereld De katechese op school wordt gegeven door pater Van de Ven Zelf zit ik als 58-jarige met de ballast van de katechese van vroeger Ook kom ik door mijn leeftijd veraf te staan van de kindermentaliteit. Ik kan me daar niet zo goed meer in verplaatsen Mijn opleiding is daar niet voor geschikt. projekten „Wanneer je dan je eigen mensen gaat bevoordelen doorkruis je die algemene projekten Als elke parochie dat doet, dan komen vele van die algemene projekten niet meer aan bod," stelt pastoor Jansen. „Het is een plattelandsparochie, Achterveld, behorend tot het dekenaat Amersfoort Dit dekenaat valt uiteen in drie regionen Het dekenaat van de stad Amersfoort Het dekenaat west Baarn, Soest en Eemnes Het dekenaat oost. Hoogland, Hoevelaken, Achter veld, Hamersveld, Leusden-Zuid, Stou- tenburg Als dekenaat oost hebben wij veel onderling kontakt. Eikedrie weken komen wij met de pastores bijeen en wisselen de praktijk-ervaringen uit. Het gehele dekenaat komt één of twee keer per jaar bijeen, voornamelijk om bijscholing te ontvangen Mijn eigen opleiding ligt tussen 1934 en 1940. Na de oorlog zijn er zulke snelle wijzi gingen en is er zo veel vernieuwing gekomen, dat wij nieuwe aanwijzingen broodnodig hebben. Vanuit het bisdom wordt dit één maal per jaar gedurende 3 of 5 dagen voor ons georganiseerd, hetzij bij de Franciskanen te Stouten- ,,In de liturgische werkgroepen is men in eerste instantie begonnen met mannen te zoeken, die de schriftlezing konden doen. Daarna ging men een stapje verder en men liet de gemeen schap méébidden en -zingen. Schoor voetend is men ook begonnen enkele mensen de communie te laten uitrei ken Maar dat leverde heftige protes ten van de behoudende groepen op Voor hén was dit een stuk heilsge schiedenis Als pastoor kun je het fijn vinden, dat het priesterschap aller gelovigen op deze wijze in de praktijk wordt gebracht. Maar als er weer stand in de parochie komt. dan moet je je ambtsopvatting ten opzichte van alle gelovigen inschakelen Nu is het zachtjes aan zó: het schrift- lezen door leken is hier al lang aan vaard. Wat het communie uitreiken door leken betreft: er zijn nog altijd enkele mensen voor wie de communie uitsluitend door de pastoor kan wor den uitgereikt Die zie je dan ook altijd zich aansluiten bij de rij voor de pastoor. is echt wel afgelopen Het is natuurlijk moeilijk om tussen alle standpunten door te laveren en de mensen tot overeenstemming te brengen Maar het is erg prettig om juist nü pastoor te zijn, want er lééft iets. men werkt voor de kerk en men denkt méé „Het kerkkoor bijvoorbeeld zingt dé ene week Hollands en de andere week meerstemmige missen in het Latijn „Verder geven wij het godsdienst onderwijs op de scholen Ik ben in de gelukkige omstandigheid, dat ik een kapelaan heb, pater Van de Ven, een missionaris van het Heilige Hart. Dat was vroeger een orde. die huisbezoek deed en het beeld van het Heilig Hart in het gezin introniseerde. Christus, het Heilig Hart, was vanaf dat moment de koning van het gezin De laatste tijd is dit echter in onbruik geraakt. De vijf paters van het Heilig Hart aan de Zuidsingel te Amersfoort wer ken nu allen in het dekenaat Pater Van de Ven werkte eerst de helft van zijn tijd in Hamersveld en de helft van zijn tijd in Achterveld Sinds twee jaar is hij volledig werkzaam in Ach terveld Tegenwoordig heeft de door Aiico Mali Pater Van de Ven is 35 jaar en staat met hart en ziel tussen de jeugd Pastoor Jansen formuleert zijn overige bezigheden aldus „Ik houd me bezig met de zielszorg van iedere dag Vroeger kwam dat neer op syste- r' matisch elke dag huisbezoek Maar ook dat behoort tot het verleden Te- a genwoordtg betreft de dagelijkse ziels- v zorg de moeilijkheden in huwelijken, de problemen met de kinderen In die gezinnen ga ik praten en die krijgen dan informatie over de wegen, die tot oplossing van hun probleem kunnen i leiden Het afgelopen jaar kreeg ik er weer 36 gezinnen bij Deze worden opgevangen Ze krijgen de parochie- gids Ze maken de avonden van de Jeugdraad mee. Dat oude systeem van regelmatig huisbezoek in een parochie van 450 gezinnen is niet meer haal baar wil het gesprek zinvol zijn Bijna iedere avond heb ik vergade ringen met verenigingen, kerkbesturen, parochianen Wat het huisbezoek be treft. men springt in. als men merkt dat de mensen behoefte hebben om ergens over te spreken, als er in een gezin iets scheef zit of als er narigheid is." Vraag: Hoe is nu de samenwerking met de andersdenkenden9 „Achterveld is volledig Rooms- Katholiek In Stoutenburg wonen enkele andersdenkenden De Rudolphstichtir^ is Gereformeerd Met de Gerefor meerden hebben wij een prettige sa.- menwerking en zeer goede relatief Ik was bij voorbeeld heel intiem be- vriend met ds. Aalbersberg van dev Rudolphstichting Wij hadden per jaar twee oecumenische diensten In de Vredesweek bij óns in Achterveld 's Zondags voor Kerstmis op de Ru dolphstichting Vorig jaar arriveerde er een nieuwe dominee, ds Jellema Ik kreeg ook een uitnodiging bij zijn bevestiging en werd gevraagd daar iets te zeggen Wij zullen ook nu weer oecumenische diensten houden Met de Hervormde kerk bestaat er niet zo'n goed kontakt Ze hebben hier ook geen eigen kerk en kerken in de hal van de school Een oecumenisch huwelijk wordt ge sloten in samenwer>fine met de dominee Deze samenwerking veriuopi heel goed De theologische hogeschool in Kampen, waar ik destijds kapelaan was, was zeer oecumenisch ingesteld. En ik werd daar ook altijd uitgenodigd. Ik voor mij zou het meest voelen voor een oecumenische kerk. Wij heb ben zo veel gemeenschappelijk. Wij zijn allen een deel van het geheel. De boodschap van Christus is in dogma's afgedamd. Zeker in deze tijd moet je afstappen van het menselijk gerede neer. Geloof is meer een overgave aan de boodschap van God door Jezus Christus heen na de Bijbel. Ieder mens, die op zoek is naar Christus, wordt daarmee gekonfronteerd Ge loven ls jezelf overgeven en ja zeggen tegen de boodschap. Alle getheoreti seer wordt daar tegenover onbelang rijk," aldus de slotkonklusle van de pastoor van Achterveld. ANCO MALI EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS'

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9