Wij zijn op vakantie grootste deel sociale woningbouw met 34% woningwetwoningen donderdag 7 juni tot en met 77 juni Weekmarkt definitief op dinsdagmorgen KANS OP ERNSTIGE VERVUILING VAN VIJVERS EN SPEEL.- SLOTEN IN LEUSDEN Ons kantoor is gesloten van atelier erico oorthuis^ ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Opnieuw 7 fout- parkeerders intweip-besteniimiigsplan Groenhouten Deel van parkeer terrein wordt „verhard" Raadsleden wantrouwen Eurowoningen nog steeds Rijksweg 28 en de gemeente Totale wijk plaats voor 2400 nieuwe inwoners WAARSCHUWING AAN BEWONERS: De redaktie en administratie van de Leusder Krant gaat er een week tus senuit om op verhaal te komen. De afgelopen periode heeft zich gekenmerkt door zeer drukke werkzaamheden (u ziet de krant toch ook steeds groeien?) en dan is het zo nu en dan nodig om het werk van alle dag eventjes te onder breken om na die tijd weer met extra energie te kunnen werken aan een krant, zoals u die graag wilt zien, elke week maar weer. Wij hopen, dat u het on gemak, wat onze vakantie voor u met zich meebrengt, zult weten op te van- Dus met ingang van vandaag. Berichten dient men tijdens deze periode be slist niet door onze brievenbus te gooien. U zult ze dan echt in onze krant moeten missen. U kunt terecht bij onze plaatselijke medewerkers en mede werksters, u welbekend. Eventueel kunt u de berichten rechtstreeks sturen naar de centrale redaktie der BDU, Nieuwstraat 15 te Barneveld, tel. 03420- 3141, maar deze dienen dan wel voor dinsdagmiddag 12 uur in Barneveld te zijn. Advertenties kunt u doorgeven aan de advertentie-afdeling der BDU, zelfde adres, zelfde telefoonnummer. Bij voorbaat onze dank voor uw mede werking! redaktie en administratie Leusder Krant tijdelijk karakter, maar bij inschrij ving zullen deze mensen voorrang/ voorkeur hebben De kramen zullen worden aangevoerd en opgezet door de Vereniging voor Ambulante Handel. De federatie PvdA/D'66 had bezwaar tegen artikel 25 van de marktverorde- ning, waarin sprake is van een verbod van het voeren van godsdienstige, po litieke of andere propaganda. Volgens de heer Mandemaker was dit artikel in strijd met artikel 7 van de grondwet. Wethouder Wagenaar zal dit laten nagaan. Er zal om advies worden ge vraagd bij de juridische afdeling van de vereniging van Nederlandse Ge meenten. Mocht dit artikel inderdaad in strijd zijn met de grondwet, dan komt het uiteraard te vervallen De heer Van Spaendonck gaf het col lege in overweging, mocht het arti kel worden gehandhaafd, een plaats aan te wijzen-liefst dicht bij de markt - waar wel dergelijke propaganda ge- meekt mag worden Het college zal dit inderdaad overwegen. De heer Van Spaendonck zwaaide de wethouder overigens lof toe voor de snelle wijze van werken. De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel. Sieraden van natuurlijke materialen als pitten, hout, barnsteen, ivoor, mineralen en haltedelstenen. Treekerweg 44. Leusden. Telefoon 03498-1905 eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. RÉBEL Donderdag 7 juni 1973 5e jaargang no. 7 N Redactie ern administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Den Treek tegen ingebracht kunnen worden. Dit kan nu wel gebeuren tot in de hoogste instantie. Het is een dui delijke keuze geweest, zodat iedereen bezwaren kan aantekenen tegen de aan leg van deze rijksweg". LEUSDEN-ZUID - Zondag 27 mei moesten wederom 7 automobilisten worden bekeurd, die parkeerden op de bermen nabij het zwembad (van de redaktie) LEUSDEN - Maandagavond nam de raad definitief het besluit een week markt te houden op dinsdag in Leus den-Centrum De plaats - het parkeer terrein tegenover de bejaardenwo ningen aan de Asschatterweg - blijft eveneens gehandhaafd. Wethouder Wa genaar wist de raadsleden aan de hand van gefundeerd cijfermateriaal vol doen te overtuigen, zodat de aanvan kelijk gerezen bezwaren werden wegge nomen. De kraampjes, die op vrijdag en zaterdag in Leusden-Centrum staan, zullen voorlopig op die tijdstippen wor den gehandhaafd. De commissie Midden- en Kleinbe drijf zal worden uitgebreid met één lid voor het eventueel te realiseren uitbreidingsplan De Biezenkamp. De verworven rechten van de huidige kraamhouders in Leusden hebben een LEUSDEN - De politie te Leus den is gaan praten met de ge meente over het parkeerterrein, dat beschikbaar is gesteld tegen over het zwembad. Terwijl par keer verboden de autoeigenaars (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - PvdA en D'66 zijn hun aanvankelijke argwaan tegen de beleggingsmaatschappij Euro woningen b.v. te Rotterdam nog niet kwijt. Door de plotselinge stopzetting van het plan Rozendaal hadden deze raadsleden hun vertrouwen in deze maatschappij reeds opgezet en zij stemden later dan ook tegen de ver koop van grond aan Eurowoningen in het plan Alandsbeek 1 (west) Maandagavond kwamen de kosten van bouwrijpmaken van dit plan aan de orde. Konsekwent stemde de nieuwe federatie tegen dit voorstel van b. en w. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Van Wouden berg (CHU) wilde maandagavond graag weten, wat het gemeentebestuur van Leusden deed tegen de aanleg van een deel van Rijksweg 28 op het grondge bied van Leusden door Den Treek en waarom dit deel in het ontwerp-be- stemmingsplan Den Treek was opgeno men. ,,Zijn er alternatieven of laten we het maar zo?" wilde hij weten. Burgemeester Van der Post: ,,Het tracé van rijksweg 28 is op aandringen van Rijkswaterstaat op de kaart aan gebracht. Als we niet aan dat verzoek hadden voldaan, zouden er geen bezwa ren via het ontwerp-bestemmingsplan LEUSDEN - Leut ien is sinds enkele dagen goed voorzien van duidelijke weg wijzers Met name aan de Noorderin slag en de Heiligenbergerweg heeft de ANWB een groot aantal borden en zuilen geplaatst duidelijk richting aangeven, waardoor een vreemdeling een juiste aanwijzing verkrijgt, waar precies Leusden/centrum en Leusden/ zuid en Achterveld te vinden is Ook vanaf de Rijksweg 28 is de route voor het bereiken van Leusden/ zuid en centrum nu bijzonder goed aan gegeven. zodat onbekenden vanaf deze week direkt hun doel in Leusden kun nen vinden zonder onnodig om te rij den ol door verschillende keren de weg vragen. Foto Janus Visser enige verruiming, wat hij voordien niet had De gemeente heeft in dit gebied grond in bezit. Door grondruil waar toe de gemeente bereid is - is uitbrei ding van dit bedrijf beslist wel mogelijk maar er zullen wel grenzen aan die uitbreiding gesteld moeten worden. Wij hebben dat aanbod aan de heer v.d. Berg gedaan" Op de mogelijkheid voor de firma v.d Berg om eventueel elders in de gemeente een nieuw centraal bedrijf te stichten wilde het college niet te diep ingaan. ,,De mogelijkheid zou moeten worden bekeken Uit stedebouwkundig oogpunt hoeft het bedrijf niet weg In de tijd van burgemeester Burning, toen de silo werd gebouwd, werd qua vorm geving reeds geanticipeerd op de toe komstige stedebouw in dit gebied" De hoogbouw in het plan Groenhou ten (langs de Middenweg richting hoofd centrum) kreeg nogal wat kritiek van de heer Van Tiel (VVD) en de heer Van Maanen (AR). De heer Van Tiel drong er bij het college op aan om zich ten aanzien van dit soort woningbouw drastisch te beperken Burgemeester Van der Post achtte een woongebouw in vier of vijf bouwlagen nog geen hoogbouw, maar zegde toe, dat er naar gestreefd zal worden niet hoger te gaan dan vier-hoog. Voor de zaak van de firma J. W v. d. Berg (Tuin en dïei*cazaak) en de slijterij/bakkerij van de heer v. d. Hengel is geen verruiming mogelijk. Maar als het strikt noodzakelijk is, kan misschien iets worden gereali seerd in de toekomst via artikel 19 Op de vraag van de heer Van Tiel, waarom die mogelijkheid dan niet direkt in het plan wordt opgenomen, antwoordde de burgemeester, dat het pas bekeken kan worden in het kader van de behoefte van de totale wijk. De heer Van Woudenberg (CHU) vond dat er te weinig aandacht was besteed aan de eigenbouwers in dit plan. Ook had hij graag wat meer ruimte voor de aannemers uit Leusden zelf ,,Dat kan de werkgelegenheid slechts ten goede komen", was zijn mening. Burgemeester Van der Post. „Aan eigenbouwers is gedacht In het plan Rozenboom is voldoende ruimte voor eigenbouwers, maar ook aan de Ha- mersveldseweg zijn enkele percelen beschikbaar voor dit doel". Volgens de voorzitter werden de eigen aan nemers voldoende in de gelegenheid gesteld zich in Leusden te ontplooi en Hij wees in dit verband op de plannen De Wetering en Rozenboom De heer Kuijpers (Federatie) vond het auto-service station teveel van het goede Vooral voor de omwonenden achtte hij dit geen pretje. Hij vond ook het percentage woningwetwonin gen nog niet hoog genoeg, in verge lijking met het landelijk gemiddelde van veertig procent Burgemeester Van der Post: „Het auto-service-station heeft in het plan bepaalde waarde, die nodig is om alles budgettair rond te krijgen Het service station is bepaald niet overbodig, an ders zouden we er geen kopers voor kunnen vinden. De silo van de firma v. d. Berg. Het bedrijf ligt in het plap Groen houten en mag vrijwel niet meer uit breiden. Raadsleden spraken daar hun ongerustheid over uit. Wat de sociale woningbouw betreft, kan ik meedelen, dat in het plan Groen houten bij de te bouwen woningwetwo ningen ook een aantal extra goedkope zitten. Dat gaat - om financiële rede nen - ten koste van de totale hoeveel heid woningwetwoningen. In de volgende plannen zullen wij ernstig streven naar een hoger percentage woningwetwonin gen. Het ontwerp - bestemmingsplan Groenhouten werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming door de raad aanvaard. niet toestaan te parkeren op de bermen nabij het zwembad, is het parkeerterrein onbruikbaar ge worden vanwege de modder. Vele auto's kwamen vast te zitten in de blubber van het weiland. De ge meente heeft toegezegd op de zéér modderige plaatsen van het weiland afvalsbakken te zullen storten, zodat de auto's niet meer komen vast te zitten. EUSDEN/CENTRUM - Het plan enbouten is in ontwerp door de d goedgekeurd. Maandagavond werd ebreid gediskussieerd over dit plan, rtegen vijf bezwaarschriften wa- ingediend, o.m. van de firma A. Berg en de Nederlandse Spoorwe- De heer Mandemaker (Federatie) Dde voor dit plan, echter met aan- oing, dat hij bezwaar maakte te- een globaal bestemmingsplan. Hij ittc voor de normale procedure |ens artikel 11 van de wet RO. In geval had dat ook best gekund, al- de heer Mandemaker, want vorig mei waren de details op het plan ïgetekend tijdens de voorlichtings- (od eerste fase. Burgemeester Van Post bestreed die mening met de perking, dat werken met een ge- pilleerd ontwerp bestemmingsplan tijdverlies van jaren zou bete- Voordat de voorschriften en de Dichting op een dergelijk plan per mit zijn, zijn er jaren voorbij ge- „Als we die procedure voor ^ienhouten hadden gevolgd, dan zou- |ta we nu Dog niet aan het bouwen [n het plan Groenhouten worden in lal 700 woningen gebouwd Hiervan procent sociale woningbouw (34 ent woningwetwoningen en de rest imiebouw) Als het plan is afgebouwd lt Groenhouten plaats aan ongeveer 0 nieuwe inwoners Het plan zal - inals in andere nieuwe wijken - wor- Jn gelardeerd met vijverpartijen, die 1de Groenhouten langs de randen zijn "rojecteerd In het midden van het komt de geintegreerde school en de bestaande boerderij zal worden indhaafd als sociaal-cultureel een- Waarvoor de boerderij precies P worden gebruikt, daarover zal moe ten orden gepraat met de bewoners ihet plan is gerealiseerd Het is ;isch. aldus burgemeester Van der ist, dal de bewoners zelf hierin een langrijke stem hebben. JDe diskussie rond Groenhouten spit ste zich toe op het bezwaarschrift van de heer A. v. d. Berg. De meeste raadsleden pleitten voor meer ruimte *oor deze firma. Ze vonden het niet just, dat een bedrijf, dat van oudsher Leusden is gevestigd nu ineens fordt beknot door de opdringende ste- Ifbouw. De werkgelegenheid werd in dit prband een belangrijk argument ge- #oemd, vooral de werkgelegenheid voor I da autochtone bevolking. ■Burgemeester Van der Post deelde de mening van de raadsleden niet. De firma Van den Berg, aldus de burge- meester, kon sinds jaar en dag niet (jeer uitbreiden". Door dit plan krijgt de firma in plaats van een beknotting Eendjes zwemmen in de vijvers van Leusden/Centrum. Hier het plan Ro zendaal Vervuiling van de vijvers zal voor die eenden niet een direkt gevaar zijn, wel voor onze kin deren. (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden telt veel vijvers. Vooral in de nieuwe wijken zijn de vij vers een karakteristiek onder deel geworden van de gehele planologische vormgeving. Na tuurlijk zijn die vijvers er niet in de eerste plaats omdat het zo'n aardig gezicht is. Ze hebben wel degelijk een zeer nuttige funktie: namelijk te zorgen voor een goede afwatering. In Leusden wordt gebruik gemaakt van een gescheiden rioolstelsel. Dat wil zeggen, dat het hemelwater ge scheiden wordt van het gebruike lijke rioolwater (uit de woningen bijv.). De faecalien gaan via een persleiding naar de rioolwater zuiveringsinstallatie in Amers foort, het hemelwater komt via een pijpenstelsel in de talrijke vijvers en speelsloten in de woonwijken terecht. Hierdoor ontstaat een goede afwatering zonder dat er sterke vervulling op kan treden door faecalien e.d. Maar nu schuilt er wel een addertje onder het gras Het is namelijk zo. dat er ondanks de voorzorgen toch ver vuiling in de vijvers kan optre den, doordat de bewoners klak keloos alles de straatkolken ïn- spoelen Mensen die hun auto's wassen met een overdaad aan autoshampoo, staan er wellicht niet bij stil. dat al dat vuile water in de vijvers en speel sloten terecht komt. Gevolg: fos faten in het oppervlaktewater, algengroei en vervuiling Wij noemen het (sterk sprekende) voorbeeld van autowassen, maar als het goed is. mag er niets door de straatkolken worden ge spoeld. In Amersfoort bijv is wel eens gesignaleerd, dat men afgewerkte olie in de straatkol ken liet weglopen, met het ge volg, dat die olie in de vijvers terechtkwam. Door deze handelswijze ver pesten de bewoners van een wijk in feite hun eigen milieu. Gevolg stankoverlast, vieze vijvers, dode vis (denk aan het gratis viswater!) en de kans op be smettelijke ziekten, om van rat ten nog maar met te spreken Het is natuurlijk niet altijd te vermijden, maar van de zijde van de gemeente wordt er toch bij de bewoners op aangedrongen om vooral voorzichting te zijn met wat men in de straatkol ken spoelt. Zuinig zijn met sham poo tijdens het autowassen kan al van invloed zijn. Men kan het vuile water beter in huis via de riolering verwijderen Overigens is men bij de ge meentelijke technische dienst reeds enige tijd bezig met het ontwikkelen van een nog verbe terd gescheiden rioleringssys teem, waardoor het vervuilde hemelwater wordt „afgeroomd" en het vuile water alsnog via de persleiding naar de rioolwa- terzuiverings - installatie in Amersfoort wordt gevoerd. In het plan Alandsbeek en Groen houten is dat ondermeer reeds toegepast. Wat natuurlijk niet wil zeg gen, dat men via dit nieuwere systeem wél ongelimiteerd vuil water de straatkolken in kan spoelen. Bedenk steeds, dat u met uw eigen (micro) milieu knoeit als u onachtzaam tewerk gaat! de redaktie) y.'.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1