erkeersrapport goedgekeurd iwarteweg en Hamersveldseweg orden voorrangswegen Namen bedenken voor Alandsbeek/Oost Eerste woningen Alandsbeek-W est nu in gebruik Politie krijgt meer radar- controle-sets om snelheidsover- treders te vatten Commissie Naamgeving Wegen komt bijeen )}JDEHDAG 7 JUNI 1973 LEUSDER KRANT 3 de Zwarteweg. De motivering zal erg moeilijk zijn Het zou bij de hogere overheden ook niet zo lekker liggen. Asfaltering van de weg kan eventueel een verbetering brengen. Ten aanzien van de oversteekplaats voor voetgangers op de Noorderinslag kunt u ervan verzekerd zijn, dat we uiterst attent zullen zijn en een zo hoog mogelijke verkeersveiligheid op die plaats zullen bevorderen. In dit verband kan ik wel zeggen, dat het aanleggen van een verkeerslicht be slist vertragend zal werken voor de automobilisten met te hoge snelhe den. De aanleg van een voetpad over de Kerkdijk in Achterveld naar het sport park zal in een ander verband ter spra ke worden gebracht. Dit probleem krijgt de nodige aandacht Men mag voor uitritten op eigen ter rein een bordje plaatsen met verbo den te parkeren" Het plaatsen vaneen wit kruis is overbodig, want het is verboden voor een inrit te parkeren. Mocht een bordje niet helpen, dan zullen er andere maatregelen getrof fen moeten worden. Momenteel bestudeert men demoge lijkheden om het parkeren van grote vrachtwagens in de bebouwde kom te weren. Burgemeester van der Post herhaal de nogmaals, dat verkeersmaatregelen worden getroffen naarmate de behoefte zich manifesteert. Die behoeften kunnen zich wijzigen. Dan zijn er nieuwe maat regelen nodig of worden de oude inge trokken. De heer Van Woudenberg pleitte voor een snelheidsbeperking voor vrachtwa - gens op de Zwarteweg en Hamersveld- seweg en wilde weten wat de toekomst van de Zwarteweg is ,,Wij willen in geen geval de bewo ners overlast bezorgen door deze voor- rangsregel, aldus de heer Van Wouden berg, ..er moet alles worden gedaan om aan de bezwaren tegemoet te komen. Als dat kan worden toegezegd, stellen we ons achter het voorstel" Er kwam duidelijk naar voren, dat de Zwartewegbewoners zullen worden ge hoord, alvorens de rekonstruktie-voor- stellen in de raad worden behandeld. ,,Dat is ook afgesproken op de verga dering met de bewoners. De bezwaren zullen in een rekonstruktieplan worden verwerkt. Ook is het duidelijk, dat het ideale profiel, zoals wij dat hebben geschetst, op die plaats moeilijk te realiseren is. De weg zal moeten wor den aangepast aan de bestaande bebou wing, tuinen en bomen. Je kunt bomen niet zomaar gaan kappen. Er wordt ze ker rekening gehouden met de wensen van de Zwartewegbewoners Voordat de rekonstruktie in de raad komt, zul len de bewoners worden gehoord over het voorstel, "aldus het gemeentebe stuur. De heer Kuijpers was van mening, dat het college wel wat al te gemakke lijk aan de bezwaren van de bewoners voorbijging. Hij vond, dat er een com plex van factoren meespelen, waar de deskundigen wellicht aan voorbij zijn gegaan. Hij was van mening, dat er nog eens met de bewoners moet wor den gepraat. „Bovendien wil ik de aandacht van het college vragen voor het instellen van verkeersvrije speel- straten in de oude wijken Die heb ben we nog niet Een belangrijk fa cet" Burgemeester van der Post vond het instellen van speelstraten een moei lijke zaak. De controle daarop vond hij erg moeilijk te realiseren Hij beloof- de dat de mogelijkheid nog eens zal worden bekeken De heer Van Tiel bleef bij zijn eer- 1 der naar voren gebrachte mening De heer Van Maanen drong aan op een snelheidsbeperking voor vracht wagens op de Zwarteweg en Hamers- veldseweg van 30 kilometer per uur. Burgemeester van der Post zegde toe dit aan de commissie voor te zul len leggen. De voorrangsregeling zal worden ingevoerd zodra de politie over voldoende controleapparatuur beschikt om de snelheidsovertreder efficient te kunnen betrappen. De heer Kuijpers vroeg hoofdelij ke stemming over het voorstel inza ke Zwarteweg en Hamersveldseweg. De PvdA, D'66 en de heer Van Tiel (VVD) bleken tegen instellen van een voorrangsweg voor beide wegen te zijn. Met de andere voorstellen ging de raad in haar geheel accoord. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal; f 13, - - per jaar Losse nrs. 25 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr. LEUSDEN/CENTRUM - De eerste woningen in het plan Alandsbeek West, ontwikkeld door Eurowoningen b.v.zijn kortgeleden in gebruik genomen (Foto Leusder Krant) oplossing, maar maakt de zaak alleen maar gevaarlijker. Wat betreft het plaatsen van een waarschuwingsbord op de Bavoortse- weg vóór de spoorwegovergang kan nuttig zijn en zal worden overwogen. De aanleg van verkeerslichten op de Hertekop stuit voorlopig op finan ciële problemen met name ten aan zien van de verdeelsleutel. De vraag is. wie moet wat betalen. De bespre king is nog gaande We hopen daar op korte termijn meer over te kun nen zeggen Het college vindt verkeers lichten op die plaats noodzakelijk Het lawaai van de cartransporters is al wat minder geworden, dachten wij, omdat een afspraak met het be drijf is gemaakt, dat meer gebruik zal worden gemaakt var. de Noorder inslag Het is overigens erg moei lijk om zwaar verkeer te weren op Van de redaktie) LEUSDEN - De Zwarteweg en de unersveldseweg zullen tot voor- iwswegen worden gepromoveerd. Dit Ld maandagavond door de Leusder d beslist tijdens een extra vergade- De PvdA, D'66 en de heer Van (VVD) steraden tegen dit voorstel, let de andere voorstellen ten aanzien q verkeersmaatregelen in Leusden/ Antrum, Leusden/Zuid en Achterveld z de raad in haar geheel accoord. |et de invoering van de voorrangs- Ljeliog Zal worden gewacht totdat t rijkspolitie van Leusden de beschik- beeft over voldoende radar-appa- Utuur. Dan is het namelijk mogelijk p zeer frekwent de snelheden van de jgebruikers te controleren. Deze •aratuur is in bestelling. Tot nu toe tjft de rijkspolitie van Leusden jjechts de beschikking over één of Lee van deze radar-controle-sets, wat [voldoende is om meerdere malen r week de controle te verrichten, s burgemeester van der Post tij- i zijn toelichting op het voorstel. KVP, CHU en ARP stemden voor jt voorstel de Zwarteweg enHamers- feldseweg tot voorrangsweg te maken iet aantekening, dat de regeling on- jÈdian kan worden gemaakt, mocht in praktijk blijken, dat hierdoor ge- Jarlijke en/of ontoelaatbare situaties [lijo ontstaan. Burgemeester van der post deelde mee, dat genomen ver- feersmaatregelen altijd kunnen worden getrokken als hieraan de behoefte ^slaat of als de situaties zich hebben Ifijzigd door welke oorzaak ook. De örrangsregeling geldt niet voor het jeelte Zwarteweg buiten de bebouwde Voor de Hamersveldseweg geldt voorrangsregeling tot aan de Noor- [inslag. raad besloot verder tot het instel- l«o van een parkeerverbod rond de plitsing van de Prins Frederik Hen- nklaan/van Hardenbroek van Ammer- tollaao door raiddel van gele trottoir banden, het instellen van een voor- angskruising op het kruispunt van de Ifillem de Zwijgerlaan/Prinses Irene- ïao/van Boetzelaar van Oosterhout- aao en het instellen van voetgangers- versteekplaatsen op de Pater Storm- traal en de Jan van Arkelweg te Ach- erveld en op de Noorderinslag tenoos- eo van de Rossenberglaan in Leusden/ Centrum. Op dit laatste punt wordt door iet gemeentebestuur reeds gedacht aan oetgangerslichten (met drukknop) of an een normale verkeerslichtinstal- ahe, die tijdens de uren, dat de kin eren van en naar school gaan, in wer ing is. In het kader van de rekonstruktie an de Hessenweg in Achterveld (be- ouwöe kom) zal worden bezien in hoe- erre een fietspad is te realiseren, et gemeentebestuur blijft ernstig aan- ringen op een spoedige permanente eveiliging door middel van verkeers- chten opde Arnhemseweg/Ooievaars- prsterweg. Deze verkeerslichten zul- pn dan tevens bewerkstelligen, dat de pelheden op deze weg wat worden Mocht spoedige realisering mogelijk zijn (het is zoals bekend en zaak van Waterstaat) dan zal de bezien in hoeverre een tij - élijke oplossing op korte termijn te re useren is, aldus burgemeester van ?r Post op vragen van enkele raads- De raadsleden besteedden bijna drie aan dit onderwerp, waarbij ook verkeersknelpunten naar voren tarnen, die niet in het verkeersrap- •rt werden genoemd. Verschillende raadsleden vonden het 'PPort in haar totaliteit wat aan de kant Zij waren van mening, t de naar voren gebrachte adviezen weinig of geheel niet werden onder door cijfermateriaal De heer Kuijpers (namens de Fede- üe): ..De rapport heeft alleen maar Het Bavoortswegvlak voor de spoor- Hier zal een waarschu- ngsbord worden geplaatst. open deuren ingetrapt. Over de echte verkeersproblemen wordt maar wei nig gesproken. Ik neem aan. dat de werkgroep verkeers-technisch voor haar taak is berekend, gezien de per sonen die er zitting in -hebben, maar ik mis een vertegenwoordiger van Vei lig Verkeer Nederland om de etische kant te belichten van de verkeersvraag- stukken De heer Kuijpers ging dieper in op de verkeersethiek en noemde de auto in handen van de weggebruiker een scheermes in handen van een aap" Iedereen zegt bijvoorbeeld, dat de Noorderinslag een racebaan is, maar vrijwel niemand denkt er aan om zelf vaart te minderen als ze op deze racebaan rijden. Men passeert waar het niet mag en niet kan en vrijwel iedereen rijdt sneller dan is toege staan Dat is een mentaliteit waar bijna niet tegen te vechten is" Hij was van mening, dat de woon straten een parkeerverbod aan eén zijde moeten krijgen Hij dacht daar bij dan voornamelijk aan de wegen in de oude wijken. ,,Die wegen zijn in het algemeen te smal dat er aan beide zijden geparkeerd kan worden. Er wordt een vrachtwagen voor de deur gezet (waar je dan als bewo ner ook nog tegen aan moet kijken) de caravan krijgt een plaatsje in de straat, de bestelwagen etc en dan liefst ook nog een halve meter van de stoep af. zodat er nog min der rij-ruimte overblijft. Vooral aan het parkeren van grote vrachtwagens voor de deur moet een einde worden gemaakt Die benemen soms een heel weekeind het uitzicht. Het is een vorm van milieuvervuiling (voor de ogen). De rijdende winkels hebben moeite door de geparkeerde auto's aan bei de zijden om een plaatsje te vinden om hun klanten te bedienen, hoewel zij zelf ook best hun handen in eigen boezem kunnen steken om wat zorg vuldiger te gaan parkeren, inplaats van de weg zonder noodzaak te ver sperren wat ook nog wel eens ge beurd". De heer Kuijpers drong namens zijn fraktie ook aan op maatregelen ten aanzien van de Trekerweg Hij noem de situatie daar eveneens onhoudbaar, zeker nu het toerisme weer steeds toeneemt Hij vroeg aandacht voor de situatie op de Bavoortseweg nabij het Burgemeester Buiningpark ,,Het wemelt daar ook ,van apen met scheer messen" zo stelde hij vast. Het plaat sen van hekken, zoals eens is voorge- DE ZWARTEWEG steld, vond hij een aanvaardbare op lossing ,,Als men vanaf de Bavoortseweg naar Leusden/Zuid rijdt komt men bij de spoorwegovergang op een ge vaarlijk punt. Daar kan men - door de glooiing die de weg maakt, de Maanweg aan de overzijde van de spoor lijn niet zien Mensen, die daar on bekend zijn, zouden door middel van een bord moeten worden gewaarschuwd, dat zij een weg van rechts krijgen". De voorgestelde instelling van een voorrangsregeling voor Hamersveld seweg en Zwarteweg in de bebouwde kom vond hij onjuist „Eerst moet worden geprobeerd om met de bewo ners te praten en de bestaande be zwaren weg te nemen", was de me ning van zijn fraktie. De heer Ossendrijver (KVP) was ook teleurgesteld door het verkeers- rapport. Tal van verkeerszaken, door hem in de loop van het afgelopen jaar aan de orde gesteld, vond hij niet te rug in het rapport. ,,lk heb gevraagd om een parkeer verbod binnen de bebouwde kom van Achterveld op de Hessenweg (behalve in de parkeerhavens). Ik heb gevraagd om een voetgangerspad vanaf de kerk naar het sportpark, bijvoorbeeld via de Kerkdijk Ik heb gevraagd voor een verplicht stopgebod op de krui sing Hessenweg/Julianaweg Er is meerdere malen verzocht door desbe treffende winkeliers en bewoners om voor hun uitritten witte kruisen aan te brengen, zodat hun uitrit niet steeds maar weer wordt versperd'. De heer Van Tiel (VVD): „Er is lang op dit verkeersrapport gewacht, maar het is niet geworden wat we er van verwacht hebben. Het zijn niet met cijfers gefundeerde voorstellen Het is spijtig, maar ik kan hier eigenlijk geen goede mening over vormen De heer Van Tiel pleitte nadrukkelijk voor het instellen van incidentele voorrangskruisingen inplaats van het instellen van voorrangswegen. „We moeten binnen een wijk niet met voor rangswegen gaan werken" was zijn mening, die hij ook na de diskussie handhaafde. De heer Van Dijk (KVP) achtte dit voorstel een goed begin Hij vond, dat de weggebruikers recht hebben op duidelijkheid en het instellen van voorrangswegen geeft die duidelijk heid. Voorrangskruisingen vond hij na re dingen Hij was echter wel van me ning, dat niet zo maar over de be zwaren heengestapt kon worden De toekomstige hoofdroutes (hoofdwegen zoals Groene Zoom en T 10) zijn er nog lang niet, zodat voorlopig de Zwar teweg nog wel als zodanig zal wor den gebruikt. „We moeten tegemoet komen aan de bezwaren van de be woners De geluidshinder kan voor een groot deel worden weggenomen, door deze weg te voorzien van een mooi glad wegdek. De snelheid kan dan wel toenemen, maar leg er dan maar eens een paar drempels in, dan be daren ze wel" De heer van Woudenberg (CHU) vond het moeilijk om hier iets over te zeg gen. Hij vond het jammer, dat de raad niet één lijn trok ten opzichte van het verkeer en de maatregelen daar voor. Nu wordt er door iedereen ver schillend gedacht en dat vond de heer van Woudenberg maar een moeilijke zaak om over te beslissen. De heer van Woudenberg betreurde het, dat de bewoners nogal emotioneel reageer den Hoewel hij zich wel kon inden ken, dat de geluidshinder, veroorzaakt door de cartransporters op de Zwar teweg, geen pretje is. „Door van de Zwarteweg een voorrangsweg te ma ken, neem je de geluidshinder niet weg. De zware car-transporten moe ten daarom omgeleid worden. Dan los je het probleem waar het om gaat tenminste op" De heer Van Maanen (AR): „Vroeger was er een bekend gezegde „Als je elke dag een draaitje bereikt, brei je een hemdsmouw in een jaar" Dat doen wij in feite ook Die hemdsmouw komt nog wel een keer". De heer van Maanen sloot zich op tal van punten bij de ver schillende sprekers aan. Hij wees bo vendien nog eens op de situatie rond de Hertekop, die bepaald gevaarlijk genoemd kan worden Verkeerslichten waren daar een eerste vereiste, aldus de heer van Maanen. Hij betreurde het, dat de raad geen verslag had ontvangen van de bespreking die het gemeentebe stuur heeft gevoerd met de Zwarte wegbewoners. „Nu kan ik geen goed oordeel vormen". Hij schetste de Zwarteweg als een „sluipweg voor het zware verkeer". Hij kon zich volkomen indenken, dat de bewoners het lawaai beu zijn. Een voorrangsweg heft dat probleem niet op. Afsluiten voor het zware verkeer vanaf de Noor derinslag en vanaf Stoutenburg achtte hij de enige goede oplossing om met dit probleem af te rekenen Burgemeester van der Post- „Het lijkt soms een eenvoudige zaak, maar dat is het niet. In de raad is de neiging aanwezig om met lekenkennis de plaats van een verkeersdeskundige in te ne men Ik vraag me af. of we daar ge lukkig mee moeten zijn. Het doet ove rigens niets af aan uw goede bedoe lingen. Dit verkeersrapport is uitge breider geworden dan aanvankelijk de bedoeling was Aanvankelijk zou alleen voor de oude kernen dit rapport wor den opgesteld. Dat is nu duidelijk uitgebreid tot de hele gemeente. De wensen zijn in één stuk ondergebracht en in samenhang met een groter ge heel bekeken Verkeersmaatregelen kunnen van tijd tot tijd veranderingen noodzakelijk maken door veranderde omstandigheden Dat is in deze diskus sie niet zo naar voren gekomen Zo moet men dit advies zien Ik kan de heer Kuijpers meedelen, dat het gemeentebestuur heeft beslo ten een vertegenwoordiger van Vei lig Verkeer Nederland op te nemen in de werkgroep Verkeersaangelegen- heden". De parkeersituatie in de oude wij ken is. aldus de burgemeester, door de werkgroep uitgebreid onderzocht, maar men heeft gemeend geen veran dering te moeten aanbrengen in de huidige situatie. Het parkeren aan twee zijden werkt snelheidsbeperkend. Ove rigens hebben de voorstellen geen van allen eeuwigheidswaarde Het zijn geen dogma's die het eeuwige leven heb ben. Alvorens een eenrichtingsverkeer wordt ingesteld op de Trekerweg zal eerst een gesprek moeten plaatsvinden met de belanghebbenden De voorrangsregeling voor de Zwar teweg en de Hamersveldseweg zal de verkeersveiligheid bevorderen. Het is een welbewust gekozen oplossing. Geen voorrangsweg betekent een groter ge vaar. Een voorrangskruising wordt met klem afgeraden door de werkgroep En dat is dan beslist gebaseerd op ervaringen elders in Nederland. Plaatsen van hekken nabij het burg Buiningpark brengt het gevaar met zich mee, dat men vijftig meter eer der de weg gaat oversteken. Het is geen (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - Op dinsdag avond 19 juni vergadert de Commis sie Naamgeving Wegen over het plan Alandsbeek Oost (laatste gedeelte tot aan het Valleikanaal). Deze vergadering wordt gehouden in de gemeentelijke raadszaal en is openbaar. Om halfacht wordt begonnen met de beraadslagingen over de naamgeving. De commissie wacht nog een vrij moeilijke taak, want er moeten maar liefst vier hoofdwegen en twaalf zijwegen van een naam wor den voorzien, (zie bijgaande kaart van het plan). Iedereen is van harte wel kom om mee te denken en te praten over die namen. Hebt u suggesties, kom er mee voor de dag, dinsdagavond 19 juni. De vergaderingen van de com missie Naameeving Wegen zijn altijd Tïijzonder boeiend en bovendien infor meel. Er wordt zo vaak gezegd, dat „er maar wordt beslist achter de rug van de burger om". Maar als men de kans heeft om mee te praten, dan blijft men thuis vooor de televisiebuis. In spraak begint zelfs bij de naamgeving van de straten, waaraan u straks wel licht zelf zult wonen. Maak er gebruik van! BIJ TE TEKENING: Het plan Alandsbeek Oost, het tweede gedeelte van het plan Alandsbeek, een voortzetting van de oorspronkelijk ge plande Eurowoningen zoals die in Ro- zendaal zijn gebouwd. Links van boven naar beneden de Asschatterweg met aan de overzijde het plan De Wetering, rechts de Noorderinslag. Aan de boven zijde bevindt zich het Valleikanaal. Het plan wordt ontsloten vanaf de As schatterweg (tweemaal) en vanaf de Noorderinslag (éénmaal). Dwars door het plan loopt van Oost naar West (op de kaart van boven naar beneden) een vrij grote waterpartij, waarin straks ook gratis zal kunnen worden gevist. Het plan is een ontwerp van het stede- bouwkungig bureau Zuiderhoek te Baarn (Van de redaktie)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3