►E SALESIANEN 'AN DON BOSCO Liefde voor God en liefde voor de mede mensen horen onaf scheidelijk bij elkaar BABYSIT TIJDENS KERKDIENST: Ingezonden: Geestelijke leiders in Leusden(9) Kerkdiensten Burgerlijke stand Gemeente Leusden MEDISCHE DIENSTEN ONZE MEDEWERKERS: NIEUWS VAN DE DERDE WERELD WINKEL Datum: 10 en 11 juni 1973. ACHTERVELD N H. Kerk. zo 9.00 u eerw heer Hoeksema, Doornspijk. R.K. Kerk vr. 19 30 u.: avondmis; za 19 00 u avondmis, zo. 8 00 en 10.30 u H Mis; ma. (2e Pink sterdag) als zondag, wo. 19.30 u avondmis. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 9.00 u.. ds. J. J. Kooman. m.m v cantory en kindercantory (Gezinsdienst); 10 30 u. ds. J. J Kooman; 19.00 u. ds F. H. Kuiper (Geref./Herv. dienst). R.K.K.: Zat 19.00 u.. Avondmis Zo Hoogfeest van Pinksteren, 7 45 u.. Vroegmis; 9.00 u.: Plechtige Hoogmis; 10.30 u.: Jongerenmis; 11.30 u Gemeenschapsmis (let op veranderde tijden). LEUSDEN/ZUID N.H.K. 10 00 u. ds. F. H Kuiper. 19 00 u.: ds. L. Roetman, Ermelo Leusden/Zuid. Dorpskerk Kinder oppas tijdens de ochtenddienst in ,,'t Trefpunt" Leusden/Centrum, Hervormd Cen trum Kinderoppas tijdens de och tenddienst in een zaaltje van het Hervormd Centrum. LEUSDEN - Geboren: 22 mei. Rik, z.v. F. van Breda en G. C M. Rampen, Asschatterweg 63. 25 mei Berry Mar cus Alberto, z.v. L. C. van Dijk en G. S. Kok, Ereprijshof 5 Ondertrouwd: te Leusden; Guido Ge- rardus Elferink, v. D. Scheltuslaan 24, Leusden en Josepha Maria Elschot, v. d. Doesstraat 11. Amersfoort. Gehuwd: R. J. Kohutnicki en S. A. Boeyinga Overleden E. J Karsen, 88 jr W van Buren, 59 jr Weekend. 9, 10 en 11 juni 1973. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal a s weekend waarnemen: dr. Binkhorst, Burg de Beaufort- weg 6, Leusden/Centrum, tel 03496- 1210. (Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur). De wijkverpleging wordt waarge nomen door: zr. Rosa, Hamersveld- seweg 57, Leusden/Centrum, tel. 03496-1271 Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden: werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apo theek zaterdags en zondags gesloten IeUSDEN/ZUID - Vele Leusdena- ii kennen deze naam: „Don Bosco". |e Leusdenaren kennen aan deDode- j,et hek met het opschrift „Don Verschillende Leusdenaren dat „Don Bosco" een techni- e" school is met een internaat. Here Leusdenaren weten, dat er in hjD Bosco" gekerkt wordt. Maar fwezenlijke van „Don Bosco" is cbts aan zeer weinigen bekend. Don Bosco" is een Leusdens Jtrum waar hard wordt gewerkt en Er men blij is wat meer betrokken \orden bij bepaalde ontwikkelingen Lusden. T hel kader van de artikelenreeks j geestelijke leiders in Leusden Ltiag het zoeklicht op „Don Bos- kelijke goederen had gekonfiskeerd, raadde hij nu zelf Don Bosco aan een congregatie te stichten, zodat het werk bij diens dood voortgang zou kunnen vinden. Zo werd de beweging van Don Bosco een beweging van gewone bur gers die hun burgerplicht bleven waar nemen, maar die de idealen van Don Bosco nastreefden en die gebonden waren onderling door geloften van ge hoorzaamheid, armoede en ongehuwd leven. In het kollege van kardinalen in Rome werd het misschien minder goed begrepen men werkte in elk geval niet mee. In 1874 werden de constituties van Don Bosco congregatie en door Rome offi cieel goedgekeurd In die tijd had Don Bosco in Turijn en in andere plaatsen al meer huizen opgericht. In 1875 stuurde hij voor het eerst Salesianen naar Argentinië. De orde wordt de orde van de Salesianen ge noemd. Don Bosco gaf Franciskus van Sales als patroon aan zijn orde. Fran ciskus van Sales was bisschop in Ge- nève en stierf in het jaar 1662. Hij had veel te maken met de volgelingen van Calvijn, die ten opzichte van an dersdenkenden vaak zeer onverdraag zaam waren Maar Franciskus van Sales bleef deze mensen barmharig bejegenen Hij werkte met zachtmoe digheid en respekt voor de menselijke persoon Don Bosco vond deze houding zo belangrijk dat hij zijn volgelingen wilde noemen naar deze man uit Sales: Salesianen. In de beweging van Don Bosco kregen de jongens hun eigen verantwoordelijk heid. Bij uitbreidingen, bijvoorbeeld hadden ze inspraak Hun advies werd gevraagd Bij al wat Don Bosco onder nam speelde hij de jongens de verant woordelijkheid toe, die ze aan konden Hij stelde hen mede verantwoordelijk voor de goede sfeer, voor een jongen die verloren liep etcetera. Hij noem Jater W Bleeker vertelt ons aller- jst wie Don Bosco was Bon Bosco leefde in Turijn van 1815 Het jongetje Don Bosco ver- rop zeer jonge leeftijd zijn vader Jnoest zijn moeder helpen het gezin ■even te houden. Hij hoedde koeien, jbeel jong had hij het idee, dat hij Lster wilde worden. Doordemateri- I moeilijke omstandigheden thuis en de tegenwerking van zijn stief- t deze weg niet zo maar voor kopen, lezen en schrijven leerde hij [een pastoor. Toen hij zestien jaar j had hij het zo ver, dat hij in de bte klas van het gymnasium kon [den geplaatst. 11841 werd Don Bosco tot priester tijd. Na zijn priesterervaring ging T die uit ervaring wist hoe moeilijk iimige jongeren het hebben, zich ig houden, met de jeugd, nog meer hij al deed tijdens zijn studiejaren, rd Italië kampte in die tijd met lera en pest. Het was bovendien k het gevechtsterrein van Europese lebten die elkaar bestreden. En zo n er veel weeskinderen en kin- i die rondzwierven. Voor die kin ken ging Don Bosco iets doen. Eerst jd hij dat alleen op de zondagen. Hij j ook enig godsdienst onderricht, jvankelijk aan oudere jongens in [leeftijd van ongeveer zestien jaar. [schaamden zich om met kleinere ;ens les te krijgen. Gedurende vijf r improviseerde hij van alles om 1 jongens althans 's zondags op te gen ergens in de buitenlucht. Begin il 1846 kon hij een schuur huren r langere tijd. In 1847 nam hij geren bij zich in huis. Zo ontstond i eerste internaat. Don Bosco on- richtte niet alleen zijn jongens, ar hij zocht ook werk voor hen. Hij atste de jongens bij patroons en Ie voor hen een minimum loon, en ens een fatsoenlijke behandeling. Hij 1de zonneklaar, dat zijn jongens niet «end waren aan grove taal en grove egening. Dit was een eerste aanhef gezonde arbeidsvoorwaarden. En de en wisten al spoedig- als een jongen D Don Bosco komt, dan heb je daar li goede werker aan. jlri 1853 begon Don Bosco met les len en het stichten van scholen, [nvankelijk gaf hij vakondemcht. In studententijd had hij zelf alle (gelijke vakken beoefend als kel- bakker, smid, kleermaker, schoen- [ker Al die vakkennis kwam hem goed a pas. In 1855 begon hij met een ei- In gymnasium Zijn ideaal was dat de ngens goede burgers en goede chns- len zouden worden. bil speelde zich af in de tijd van de pording van Italië. De paus had il grondgebied. De tendens bestond van de afzonderlijke staten een kot Italiaans koninkrijk te maken tnbaldi) Ook de pauzelijke staten [inden daarbij op het spel. Don Bosco d achter de paus, maar zijn jongens besten in de eerste plaats goede fcatsburgers zijn Hij was niet zo [treem, dat hij het nuchtere leven uit oog verloor pden duur had Don Bosco honder- Q jongens bij zich. Hij werd door de llitici en door de politie in de gaten ge ilden Zij vermoedden in hem en zijn [holen een soort Vijfde colonne van Vatikaan. Maar op een gegeven jenblik kreeg Don Bosco goede steun o eerste minister Rattazze van het |>ninknjk Piemont Deze minister zag t belang van Don Bosco's opvoeden- j werk Hoewel hij kort tevoren alle [ngregaties had verboden enveleker- ACHTERVELD/STOUTENBURG: (Algemeen en sport) De heer A M v. d. Berg, De verjaegde Ruyterweg 10, Achterveld. Tel. 03425-311. LEUSDEN/CENTRUM: (Algemeen) Mevrouw P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/Centrum. Tel 03496-2101 (Sport/voetbal) ook voor Leusden/Zuid. De heer J. P. H. v. d. Berg, Asschatterweg 42a, Leusden/Centrum LEUSDEN/ZUID: (Algemeen) Mevrouw A. de Knijff, v. Hardenbroek v. Lockh. laan 30, Leusden/Zuid. Tel. 03490-11415. (Sport, ook voor Leusden/Centrum) De heer I. Hoogendam, K. Julianalaan 89, Leusden/Zuid. Tel. 03490-12464. FOTOGRAAF: Janus Visser, Driftakkerweg 6a, Leusden/Centrum. Tel 03490-21178. REDAKTIE: Postbus 11. Finnmark 3, Letisden/Centrum Tel. 03496-1495. SLUITINGSTIJD: Sluitingstijd nieuws en advertentie's: dinsdagmiddag 12 uur. 'nlevereq nieuws bij onze correspondenten uiterlijk maandagavond. J 00000000000000000000000000000000000000*3^000 Het hoofdgebouw van Don Bosco. Foto Janus Visser 'yyKlLOUUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO< Hoe kwam de orde der Salesianen nu naar Nederland? Vanuit Belgie ves tigde de orde zich in Nederland in Lauradorp bij de miin Laura, daar wera een parocnie met jeugdwerk ge sticht Dit was de eerste Nederlandse vestiging in het jaar 1928. In 1937 vestigde de orde des Sale sianen zich op verzoek van het hoofd bestuur in Turijn vanuit Duitsland in de gemeente Leusden. Voordien waren er ook Nederlandse jongeren, die Sa lesianen wilden worden, maar die moesten studeren in Turijn, Essen, in Belgie. De opleiding in Nederland werd in 1937 in Leusden ter hand genomen door twee priesters van de Duitse provincie, de pater Kremer en Hilpisch. Deze ondervonden in Leus den zeer veel medewerking van de bevolking. Veel mensen uit Hamers- veld, Amersfoort, Achterveld en Hoog land hielpen de paters de beweging hier op te bouwen van de grond af. De eerste jaren was het armoe troef. Ter illustratie een pater uit Leusden ging op de fiets naar Utrecht om daar een mis te lezen en de somina van de dat de preventieve methode. Men moest als basis van alles de jongens laten voelen, dat men van ze hield. Daarom moest men niet surveilleren maar assisteren bij de jongens. Een gedeelte van het scholencomplex van Don Bosco. één rijksdaalder te kunnen bijdi ugen aan het werk in Leusden! Op 18 november 1942 bezetten de Duitsers de gebouwen van „Don Bosco" en zij bleven er in gehuisvest tot het einde van de oorlog. Toen kwamen de Canadezen er enige tijd in. De Duitsers voerden de paters Kremer en Hilpisch naar Duitsland weg. De andere Salesianen zetten het werk voort te Uchelen bij Apeldoorn, gehuisvest in woonwagens en houten keten. De jon gens gingen aanvankelijk terug naar huis maar binnen vier maanden bevonden zich allen weer bijeen. Na de oorlog in 1946 kwamen de Salesianen terug in Leusden. Er werd toen nog filosofie onderwezen, maar men startte toen direkt met een tech nische school. Met een paar bank schroeven en vijlen ging men in die eer ste na-oorlogse tijd aan het werk. Het begin was moeilijk. Met allerlei akties, tombola's en dergelijke hielp de bevol king van Leusden en Amersfoort mee om deze technische school te realise ren. In 1948 kon er weer een stuk school bijgebouwd worden. Er kwamen wat permanente gebouwen klaar voor school en internaat. In 1965 kon het internaat worden afgebouwd. De laatste van een hele serie keten kon verdwij nen. Aanvankelijk waren er in Nederland weinig technische scholen en waren er nogal wat jongens, die op een techni sche school wilden gaan, aangewezen op een internaat. Langzamerhand kwa men er meer scholen en de essentie van „Don Bosco" verschoof meer in de richting van de jongens die in Leusden kwamen om de studiemogelijkheden. Zo zijn er de groepen jongens, zoons van schippers. Jongens uit de polders, die te ver weg wonen om dagelijks naar huis te kunnen gaan, zoons van ouders, die beiden in een bedrijf wer ken, bijvoorbeeld in de horecasektor garagehouders, grootwinkelbedrijf, Jongens van wie vader of moeder of beide ouders zijn gestorven. Een steeds meer voorkomend ver schijnsel is het uiteenvallen van huwe lijken, die toch geruime tijd geduurd hebben. Door het uiteengaan van de ouders en alles wat daarmee sa menhangt raken de kinderen goed in de war. Ze verwerken dat moeilijk of niet. In het bijzonder is het voor deze kinderen een grote weldaad te mogen ervaren, dat er toch volwassenen zijn die hun helemaal zijn toegewijd. Ze kunnen niet op de tweede plaats komen omdat de Salesianen geen eigen gezin hebben en het niet willen hebben. Bo vendien zien de jongens een stel vol wassenen aan het werk, die konsekwent volgens een diepe overtuiging probe ren te leven. Dat geeft hun houvast. Zelfs jongens, die al veel teleurstel lingen hebben meegemaakt, vatten soms weer moed en zien het weer zitten. Dat lukt niet altijd. Sommigen hebben al te grote opzanikers gehad. Er wordt in ons land heel wat gedaan om kinde ren, die verloren lopen bij te staan: toch zitten we met een groeiend jeugd probleem. Een duidelijke aanwijzing dat er het een en ander mankeert aan de wijze waarop wij, volwassenen, me nen te moeten samenleven. De Salesianen wonen in Leusden met 36 man. Daar komen nog drie aspiran ten bij, die al helemaal aan het werk deelnemen, en er zijn nog twee jonge lui, die dichtbij de deelname staan. Van deze mensen werken er 20 in het internaat. Een aantal werkt op school. Pastor Asma is ook Salesiaan, evenals bijvoorbeeld de directeur van de tech nische school Niek Savino te Amers foort. Het internaat van „Don Bosco" huis vest 180 jongens tussen de 12 en 18 jaar. Op de technische school gaan zo'n 340 jongens, 200 jongens hier uit de buurt, 100 jongens uit de ge meente Leusden. Er zijn drie afdelingen bouwtechnieken, elektrotechniek, me taaltechniek. Er is tevens een Vuto- kursus: voorbereidend uitgebreid tech nisch onderwijs. Dit is een dagkur- sus, die jongens na de technische school kunnen volgen om zich theore tisch bij te scholen voor eventuele doorstroming naar de M.T.S., lera ren opleiding en dergelijke. Als bij elke technische school krijgen de leer lingen bij het met sukses beeindigen van een kursus een diploma. „Don Bosco" beschikt over een ei gen kapel, waar de mensen uit Leus- den-zuid ter kerke komen. In de vakantieperiode hebben de Sa lesianen allerlei aktiviteiten van de Sportfederatie op hun terreinen. Zo'n paar honderd jongens komen dan bij „Don Bosco" sport beoefenen. Dit gaat om ongeveer 1500 jongens Vorig jaar heeft „De Zonnebloem" met twintig bedlegerige patiënten en vijftig man verplegend personeel in de zomervakantie een week doorge bracht op „Don Bosco" In de aan staande zomervakantie komen er twee van deze groepen. In het kader van de „geestelijke lei ders" van Leusden vragen wij pater Bleeker iets te willen vertellen over zijn eigen rol in dit grote geheel van „Don Bosco". Zegt pater Beeker „In hoeverre mag ik mij scharen onder die geestelijke leiders? Mijn voornaamste taken zijn 1. lei der van een communiteit van Salesi anen; 2. direkteur van het internaat; 3. voorzitter van het schoolbestuur van de technische school „Don Bosco". Behalve waar het de eerstgenoemde taak betreft zit er op het eerste gezicht weinig „geestelijks" aan. Het heeft alles te maken met een geestelijk ambt, als het gaat om lei ding te geven aan een aantal mannen, die zich door geloften voor het leven gebonden hebben sober te leven in ge meenschap van goederen. Die zich bij de vervulling van hun verlangens niet laten leiden door aantrekkelijke sa larissen en promotiekansen. Die zich beschikbaar houden om daar te gaan werken, waarheen het bestuur van de congregatie ze uitnodigt. Die onge huwd blijven omwille van de Blijde Boodschap, die Christus is komen bren gen Maar direkteur van een internaat en lid van een schoolbestuur0 Als Salesianen zijn we deze levens wijze aangegaan, omdat we er van over tuigd zijn, dat het een goede manier is om je aan God te wijden. Deze toewij ding moet volgens onze opzet iets te makenhebben met jeugd en gezinnen. Om maar weer even over mezelf te pra ten als direkteur van een internaat en lid van het schoolbestuur kun je iets doen ten voordele van jeugdige (en hun ouders). Daar is de zorg voor een goed gees telijk klimaat. Je werkt in concreto mee om jongelui te „verlossen". Mees tal is het voldoende, dat wij preven tief werken; zorgen dat ze met ple zier hier naar toe komen. Soms echter moet je jarenlang worstelen om jongens los te krijgen uit een levensopvatting die zij baseren op moeilijke en nare toestanden. Met opzet gebruik ik het woord „verlossen" vanwege zijn bij belse klank. Christus is de Verlosser. Niet alleen omdat hij aan het kruis ge storven is en weer verrezen. Ook om dat hij mensen tijdens zijn rondwan deling in Palestina verloste van kwel lende problemen of minstens hun leer de ermee te leven, zodat ze tenminste verlost waren van de klemmende druk ervan. Welnu, dit soort „verlossingswerk" kun je prachtig doen in een internaat en op een school Ons streven is dan ook, dat school en internaat plekken moeten zijn, waar kinderen met ple zier naar toe komen. En waar ze een stukje kunnen groeien in de richting van blije, evenwichtige, volwassen me deburgers later. Het opvoedings- en opleidingswerk moet ook voor het verdere leven van de kinderen zijn „verlossende" kracht behouden. (Wat er dan op het gebied van onderwijs, naar onze mening, zou moeten gebeuren, hopen we bij een an dere gelegenheid te mogen uiteenzet ten). Aldus bezien heeft mijn werk ten aanzien van school en internaat heel (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Het begrip ontwikkelingslanden zou ei genlijk veranderd moeten worden in afhankelijkheidslanden. Immers sinds de koloniale overheersing zijn zij af hankelijk van de rijke landen geble ven. De afhankelijkheid blijkt uit de lage grondstofprijzen die hun geboden worden. Ook zijn zij afhankelijk gewor den van grote ondernemingen waarvan de bewoners van het eiland Anguar in de Stille Oceaan een typisch voor beeld zijn geworden. De bewoners ken den geen loonarbeid en waren niet ver trouwd met de westerse geldhuishou ding, toen het Duitse en later het Ja panse koloniale bewind probeerde hun arbeid te laten verrichten voor de winning van het ter plaatse voorkomen de fosfaat. veel - zo niet alles - te maken met „geestelijk" werk „Ja. maar daar hoef je geen Salesiaan voor te zijn", hoor ik al zeggen. U hebt het grootste gelijk van de wereld Ieder kan op zijn of haar manier mee-verlossen. Op „Don Bosco" werken ook niet-Sa- lesianen met een heel grote inzet voor het welzijn van de jongelui. Dat daar bij het godsdienstig aspekt niet uit de weg gegaan wordt, hoeft dacht ik geen betoog Door deze wijze van leven te kiezen menen wij een bijdrage te leveren aan het verlossingswerk van Christus en zijn Olijde Boodschap verder door te geven. Het is niet de enige manier waarop dat kan en ook niet persé de beste. Het heeft te maken met ieders persoonlijke visie en roeping. Ook ons leven kent zijn verdriet, zijn teleurstellingen, zijn dondere mo menten, maar ook grote voldoening en vreugden. Wat dat betreft komen we niets te kort. Dit leven is dubbel en dwars de moeite waard, ondanks al les. Soms mis je wel een eigen ge zin, maar het is nu ook weer niet zo, dat we voortdurend voelen, dat we ons „opofferen". Dat houdt geen mens vol. De diepste grond, waarop ons leven gebaseerd is, is liefde (juist zoals bij iedereen van u, naar ik hoop). Liefde voor God en liefde voor medemensen. Maar die twee horen onafscheidelijk bij elkaar". Anco Mali. Op dat moment beschikte de inheemse bevolking over een goed georgani seerde huishouding, die een zeer on dergeschikte rol in hun leven innam Het bezit van economische goederen had geen sociaal aanzien Men had niet de minste behoefte zich voor loon te verhuren. Het koloniale bewind pro beerde het eerst met dwangarbeid, maar na verloop van tijd ondernamen zij veel geraffineerdere stappen. Zij voer den een reeks goedkopere artikelen in, waardoor er bij deze inheemse bevol king een behoefte werd gekweekt van bezit. Dit bezit kon alleen verkregen worden met geld dat slechts in de fos- faatmijnen te verdienen was Als wij hen dan van ons afhankelijk gemaakt hebben weten wij ook nog on ze positie te verstevigen waarvan de wetenschap een voorbeeld is (zoals ontbladeringsmiddelen die in Vietnam en Portugees Guinea toegepast wer den). Verbetering van autobanden, transis tors, papier en zelfs het uitgeven van de Leusder Krant verstevigt onze po sitie ten opzichte van de afhankelijk heidslanden, wij worden er immers beter op. Op zich is de uitgave van een krant een goed kommunikatiemiddel maar het is ten voordele van ons. Van dit gegeven dienen wij ons bewust te zijn en daarom die bewustheid bij anderen te bevor deren. Wereldwinkel Leusden, p/a Ver jaegde Ruijterweg 9a, Achterveld En Krakhorst 21, Leusden-centrum. Iedere vrijdagavond van 7-9 uur bij het Winkelcentrum te Leusden-cen- trum en a.s gaan een wijk aan in Leusden-centrum van 11 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7