Leusden e.a.Gebundelde deconcentratie AkkoordMaar dan ook de middelen Kantine wordt uitgebreid (OG GEEN UITSPRAAK IN KORT GEDING USSEN GEMEENTE EN DE HEER ZWAN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN S.O.S. rapport pagina 5 en 7 de bondsspaarbank atelier erico oorthuis Bloemisterij „Eurofleur" In breker Snelheids controle eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 15 juni 1973 5e jaargang na 8 Redactie ern administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS lei conferentie op dinsdag, 12 juni, in emeentehuis te Leusden, des na- ags om 13 30 uur. Tegenwoordig burgemeester Mr. A. H. van der gemeentesecretaris K. Brouwer chef van het Bureau Kabinet en •lichting van de gemeente Leusden, olak iUSDEN - Burgemeester Van der _stelt, dat het rapport van de S O.S. Istad-gemeenten geen beleidsstuk laar een brochure. Het is een vorm ;ontakt tussen de 11 snelgroeiende kernen (Alkmaar, Hellevoetsluis, or53®i Houten, Huizen. Leusden, Nieu- iin, Purmerend, Oud Beijerland, lenisse en Zoetermeer) omdepro- ien gezamenlijk bij de regering op te brengen. In het vertrouwen dat noodkreet weerklank zal vinden. ,,Is het tijdstip taktisch ge- om met dit rapport te komen nu en nieuwe regering is? irgemeester Van der Post- ,,Nee, de een coïncidentie :esd Kto raag: „Maar de regering Den lïyl toch een aDdere 3e nota uitgeven r de regering Biesheuvel?" uE! urgemeester Van der Post: ,,Elke voer ring zal in deze kwestie van bepaal- idtlj ormen uitgaan." aag: Behandelt het rapport alle ifieke problemen?" irgemeester Van der Post: ,,De speS n in dit rapport zijn niet uitgediept, ?lljl anders zou het een te omvangrijk ana iewerk zijn geworden. Het is alleen I edoeling om met dit rapport aan de ttetrekken." ld d< aag: ,,Is het de regering die de eenten aanspoort om zo buitenspo- lit te breiden of zijn het de gemeen- ;elf die hiertoe alle moeite doen en j arremoede bij de regering aan- pfn ipen om steun?" irgemeester Van der Post: ,,De «H ede not van de Ruimtelijke Orde- somt een aantal uitgangspunten oor het ruimtebeheer in Nederland. _jpunt is het beleid vandegebundel- rïjj leconcentratie Dat wil zeggen dat groei wil bevorderen vanuit het lpunt, dat de centrale open ruimten i blijven Men wil de groei bundelen in kernen die ergens rond de grote steden liggen. Die kernen staan aange duid in de Tweede Nota der Ruimtelijke Ordening. In de aanvullende nota van april 1972 worden die groeikernen met name genoemd. In de Raad van de ge meente Leusden is in 1969 aangenomen dat men de groeimogelijkheid zou accepteren. Vraag: „Heeft de regering toezeggin gen gedaan om de gemeente, die als groeikernen werden aangewezen, te steunen?" Burgemeester Van der Post- „Die toezeggingen waren erg in het algemeen gesteld. Het gebundelde deconcentratie- beleid dreigt te mislukken De groei kernen worden niet genoeg gesteund om die funktie waar te maken Vraag: „Welke zijn de speciale Leusdense knelpunten?" Burgemeester Van der Post ,,De verbindingen met Amersfoort, die niet aan de eisen voldoen. Voor Leusden is ook belangrijk de aansluiting op het Rijkswegennet. Bovendien zijn er finan ciële en bestuurs-organisatorische knelpunten. Er is ook de kwestie van openbaar vervoer Op dit moment is de kwestie van de financiële situatie in Leusden niet zo zorgwekkend als in artikel 12-gemeen- ten, die over een aantal jaren alle een nadelig saldo zullen hebben. fn Leusden ligt de financiële situatie vrij gunstig, omdat hier overeenkomstig het beleid van de provincie in de eerste fase méér is gedaan in de duurdere sectoren. De kleine gemeente Leusden moest eerst een financiële armslag krijgen voor de financiering van woning wetwoningen. Uit de duurdere woningen kun je fondsen vormen om de verdere uitgroei te bekostigen en voorzieningen te bepalen zoals scholenbouw, sport zalen en dergelijke. Aan al deze zaken draagt het Grondbedrijf financieel mee Gemeentesekretaris Brouwer ..De toewijzing van woningwetwoningen was gedurende een bepaalde tijd voor de ge meente Leusden minimaal Het daad werkelijke beleid van de provincie was er op gericht om niet te snel woning wetwoningen te bouwen In Utrecht kwam sinds 1964 dit heel duidelijk andere beleid naar voren. De grote gemeenten kregen meer woningwet woningen toegewezen. De gemeente Leusden werd enkele jaren wat de woningwetwoningen be treft overgeslagen. Burgemeester Schneiders vond dat het plan „Rossen berg" duidelijk meer woningwetwonin gen moest hebben. Maar er kwamen er maar 52, terwijl er 115 waren ge pland!" Burgemeester Van der Post „Dank zij dit beleid is de financiële situatie in Leusden niet zo zeer zorgwekkend Vraag: „Er bestaan toch uitkeringen voor de snelgroeiende gemeenten?" Burgemeester Van der Post: ,,Ube doelt de uitkering voor de ongewoon snelle bevolkingstoeloop De hoogte daarvan is niet slecht, maar blijft be neden de uitgaven die door de groei noodzakelijk worden veroorzaakt. Deze uitkering is niet stabiel genoeg Vraag: „Hebt u nog andere uitke ringen?" Burgemeester Van der Post „De kwestie van de procedure der Ruimte lijke Ordening Die gaat voor de groei kernen wat soepeler Maar de tijd, die ermee gemoeid gaat, is toch duidelijk nog veel te lang. Als je beroepsproce dures krijgt kun je rekenen op een extra vertraging van vier jaar." Gemeentesekretaris Brouwer „De regering heeft eigenlijk de snelheid van de procedures afgewenteld." Burgemeester Van der Post „Voor groeikernen is de tijd, die het kost, minder dan voor andere gemeenten. Deze wordt ook bekort door artikel 19. maar dat is een noodmaatregel Het moest zo zijn, dat de normale proce dures konden worden bekort Het gaat in de provincie Utrecht om drie groei kernen. De aandacht voor deze kernen moet echt veel ruimer worden Vraag: „Hoe wilt u de verkeersver bindingen?" Burgemeester Van der Post „Aan sluiting op Rijksweg 28. Er is een werk groep, die deze kwestie bestudeert Hierin hebben zitting Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, de gemeente Amersfoort, de gemeente Leusden. Bij de conclusies wordt de vraag opgewor pen: „In welke tijd kan Rijks Water staat zijn medewerking verlenen om deze te realiseren?" Leusden krijgt volgens die plannen een uitstekende verbinding met Rijksweg 28, de rond weg om Amersfoort Dan speelt de kwestie uiteraard: Wie gaat de wegen betalen? Het openbaar vervoer vraagt aan sluiting op de spoorweg naar Amers foort In het struktuurplan wordt de lijn Amersfoort-Kesteren (veenendaal) ge zien met een staion voor Leusden nabij Pon. Er is een werkgroep bezig om deze kwestie te bezien. Daarin zitten de Nederlandse Spoorwegen, de ge meente Leusden, de Provinciale Water staat en het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey. Ook is een ver tegenwoordiger van de regio Eemland uitgenodigd Vraag: „Is er werkelijk behoefte aan een spoorverbinding of maakt iedereen toch gebruik van zijn eigen auto"'" Burgemeester Van der Post: „Mis schien kun je ook beter goede busver bindingen hebben. Het tracé is aange past aan de nieuwe uitbreidingsplan nen Vraag: „U moet naar 39.000 in woners?" Burgemeester Van der Post: „Als dit signaal van de S O S -randgemeen ten onbeantwoord blijft wordt het geheel aanzienlijk vertra.'1 ::d. De groene open ruimten slibben da., nog verder dicht. Vraag: „De bevolkingsexplosie is tot staan gekomen, Is het nu wel verant woord om op de oude prognoses door te gaan?" Burgemeester Van der Post: „Tot 1985 zijn de kinderen, die die huizen gaan bewonen, al geboren Na 1985 gaat die vermindering inde bevolkings explosie pas meespelen Bovendien kun je niet voorspellen wat in 1985 het gedragspatroon van de bevolking zal zijn. Op het ogenblik is het gezin met 2 kinderen in de mode Maar wie zegt ons hoe het gedragspatroon in 1985 zal zijn9 In Amerika is op het ogenblik het aantal kinderen een statuskwestie. Vraag: „Hoe luiden de bestaande prognose-cijfers?" Burgemeester Van der Post: „In het jaar 2000 zal Hamersveld van 40.000 tot 60.000 inwoners hebben We reke nen met een gezinsdichtheid van bijna 4 Tegenwoordig wordt 4,2 aangehouden Als dat 3 wordt of 2,8 worden die cijfers navenant lager Vraag: „Blijft de te bebouwen ruim te gelijk?" Burgemeester Van der Post. „Een aantal woningen zal ruimer en groter worden bij de stijgende welvaart. Ieder een wil dingen binnenshuis doen. Men heeft behoefte aan een hobby-kamer Iedereen wil ook een stuk tuin hebben Vraag: „Is er hoogbouw hoger dan 4 woonlagen in Leusden gepland?" Burgemeester Van der Post „Over het algemeen niet hoger dan 4 woon lagen. In het centrum verschillende hogere gebouwen voor de handel en dergelijke. Bovendien is bekend, dat ten hoogste 15% van de mensen of graag in hoogbouw wonen of er geen bezwaar tegen heeft om in hoogbouw te wonen." Vraag: „De werkgelegenheid speelt in Leusden niet zo'n rol?" Burgemeester Van der Post „Erzal een behoorlijke portie werkgelegenheid komen in de dienstverlenende sector, de handel, de wetenschappelijke sector. [■EUSDEN - Heeft de gemeente Leus- j inzake de bouwvergunning aan de ersfoorter, de heer Zwan onzorg- ilig en incorrect gehandeld? Of heeft gemeente juist wel alle zorgvuldig- 1 in acht genomen en op goede gron- de heer Zwan verboden een uitbrei- van de woning toe te staan en te HSasten, dat die reeds in aanbouw zijn- ^^itbreiding wordt gesloopt? Ten aan- I van deze vragen stonden voor de sident van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, de menin- van de raadslieden, mr. Van Wal- pfo namens de heer Zwan en mr. Quant oens de gemeente Leusden, lijn- pt tegenover elkaar in het kort ge- dat door de Amersfoorter was gespannen tegen de gemeente. Namens zijn cliënt zette mr. Van jlsum de gang van zaken uiteen. Een landarbeidershuisje op landgoed p Treek" werd jaren bewoond door J uit twee personen bestaande gezin pnendaal, dat vorig jaar naar Amers- yt verhuisde. De familie Zwan, man, uw en twee kinderen, gingen in het sdense huisje wonen. Met de wo- gruil gingen beide gemeenten ak- H, pt was ook een duidelijke zaak, dat n kleine Leusdense woninkje ver- N zou moeten worden, Daarover pk de heer Zwan met de gemeente. I hem meedeelde, dat krachtens het Fjemmingsplan de bebouwingsopper- Fte niet zou mogen worden vergroot I andere woorden, een feitelijke uit- Ning zou niet worden toegestaan, pelijk wel als er sprake was van een F'ging zodanig, dat er ruimte ge pen zou worden op andere wijze Poe dan ook, de heer Zwan kreeg ■raad maar eens een pnncipe-aan- pg te doen. Hij vroeg toen een 'vergunning aan, die vergezeld ging j een schetsontwerp. Daar moesten Technische veranderingen in wor- 1 aangebracht, zodat een tweede aan- TJS volgde, waarvoor weer leges Joen betaald. f°en kwam, volgens de raadsman een lemotiveerd besluit van de gemeente L bouwvergunning niette verlenen "ondien was de formulering zo in gewikkeld en moeilijk, dat die ook le den van de raad onbegrijpelijk voor kwam Het ging onder meer over een „afmeting van de bestemming" „Wat is dat eigenlijk9" wilde de raadsman weten, „als iets zo ondui delijk wordt gesteld, kan men de bur ger niet verwijten, dat men het ver keerd uitlegt Bovendien was voor de grond, waar het huisje staat, al een voorbereidingsbesluit genomen. En ook geldt voor het gebied een provinci aal plan met een open bebouwing en wat mijn cliënt wil doen, sluit daar precies bij aan De gemeente heeft daar niet op gelet bij het maken van haar eigen plannen Een ander punt is, dat ter plaatse altijd bebouwing heeft gestaan en dat er vergroot mag worden, mits het geschiedt binnen de 10% marge „Al met al", besloot de raadsman, „heeft de gemeente uiterst onzorgvul dig en op ondeugdelijke gronden ge handeld. De gemeente wil nu, dat het reeds in aanbouw zijnde deel wordt gesloopt. De gemeente heeft naar mijn idee geen direct belang bij een sloop. Wij vorderen dan ook, dat de gemeente zich onthoudt van sloop-activiteiten en minstens wacht, tot het besluit van de Kroon, tot wie we ons zullen wenden". Tenslotte merkte mr. Van Walsum op, dat de gemeente Leusden al meer malen zeer zorgvuldig had gehandeld ten aanzien van bouwvergunningen „De gemeente maakt er soms een potje van Hele wijken staan er al, zonder dat er sprake is geweest van het afgeven van vergunningen Nu pas weer is een plan over grondaankoop goedgekeurd, ter wijl de wijk er al staat. Een gemeente, die zich zo gedraagt, moet niet het on derste uit de kan willen hebben als zij tegen een burger optreedt". TEGENPARTIJ Namens de gemeente gaf mr. Quant zijn visie op de gang van zaken Hij be toogde, dat de gemeente van het begin af aan zich op het standpunt had gesteld- en dat ook steeds had meegedeeld - dat verbouwing wel mocht, maar dat aan bouw zou worden verboden In het sinds 1959 vigerende plan werd altijd gespro ken over een agrarische bestemming. „Bij de ter visie-legging", aldus mr. Quant, „stelde de gemeente, dat dit huisje er stond in afwijking van de be stemming Het was altijd woonhuis. Ook Landgoed „Den Treek" zegt het is nooit agrarisch bedrijf geweest en daarvoor zal ook nooit toestemming worden gegeven Dat betekent, dat nu de overgangsbepaling van toepassing is. En krachtens die bepaling mag de bestaande bebouwingsoppervlakte niet worden vergroot En de aanvraag houdt wel een vergroting in. Dat werd al op 20 december aan de heer Zwan mede gedeeld. Op 16 januari kwam toch de officiële principe aanvraag van de heer Zwan Hij had op 30 januari een bespre king met de burgemeester, die ver klaarde. dat de gemeente haar stand punt niet had gewijzigd. De officiële aanvraag behelsde plannen., die identiek waren aan die van de principe aan vraag Er was dus niets gewijzigd. Half februari kwam de gemeente er achter, dat de heer Zwan toch was gaan verbouwen Op 16 maart wees de ge meente-architect er nog op. dat het ook op andere manier mogelijk was tot een legale verandering te komen. Hij maak te zelfs een schets zonder aanbouw en toch een goede bewoningsmogelijkheid. Zelden heeft een gemeente een zo zorgvuldige behandeling toegepast. Zelfs is niet gesproken over bijgebouw de paardenboxen, waar nooit over is gesproken Op 27 maart werden nog twee brie ven gestuurd. Ten aanzien van bepaal de dakkapellen werd gezegd- goed, als U daarvoor vergunning vraagt, zullen we die misschien geven, maar de aan bouw moeten we weigeren. De heer Zwan kwam in beroep bij de gemeente raad, die echter het beroep heeft ver worpen". Mr Quant ging daarna in op de dag vaarding, waarin volgens hem een min der juiste voorstelling van zaken werd gegeven. Er was nooit door de gemeen te enige verwachting gewekt, dat er een vergunning zou worden afgegeven. Er is steeds gezegd dat kan niet. BARSTEN Maar de heer Zwan heeft steeds de houding aangenomen van „Jullie kun nen barsten, ik doe het toch!" De raadsman zei, dat volgens het nieuwe plan het betrokken gebied ge heel een natuurgebied zal worden en daar mag dus helemaal niets komen. De spoedeisendheid van de zaak betwist te hij niet omdat de gemeente immers voornemens is met eventuele politie- dwang de sloop te laten uitvoeren. De gemeente heeft daartoe de bevoegdheid Willens en wetens is de heer Zwan toch gaan bouwen Zoiets mag geen overheid tolereren Geen schijn van kans was steeds de mening van de ge meente. Mijn conclusie is, dat de ge meente op deugdelijke gronden de bouw- aanvraag heeft geweigerd" De raadsman van de heer Zwan zei, dat de gemeente vooral bang was ge weest dat zijn cliënt, die in Amers foort broodjeszaken exploiteert, daar nu ook in Leusden een horeca-zaakzou beginnen. „Maar daar hoeft geen en kele vrees voor te bestaam. Mijn cliënt wil er alleen maar rustig wonen en er desnoods wat „agrarischdoen" Inder daad is een fout van mijn cliënt, dat hij is gaan bouwen zonder de vergun ning te hebben, maar van het begin af aan heeft de gemeente toch geweten, dat er een verbouwing moest komen. Het huis moest toch bewoonbaar zijn Ik acht het waarschijnlijk, dat de Kroon mijn client in het gelijk zal stellen" De president merkte op „Uw cliënt heeft, hoe dan ook, een gok genomen. Hij is gaan bouwen zonder vergunning. Dat gebeurt meer in den lande en daar schijnt men toch wel bang voor te zijn. De zaak heeft zich nu hier ontwikkelt tot een prestige kwestie". De meningen tussen beide raads lieden bleven botsen. Mr. Quant bleef erbij „Dit is in strijd met het vige rende bestemmingsplan, daarvan mag niet worden afgeweken" Mr Van Wal sum „Een raad mag toch altijd af wijken van haar eigen beslissingen" Tenslotte had de president het laat ste woord hij besloot uitspraak te doen op maandag 18 juni om 10 uur laboratoria en dergelijke Een redelijk groot terrein is daarvoor geresrveerd in de buurt van het gebouw van het Asthmafonds." Vraag: „Krijgt men onder de drei ging van de investeringsheffing niet een bepaald dóórtrekken te vrezen?" Burgemeester Van der Post: „Je moet natuurlijk een redelijke bezetting krijgen met werkgelegenheid om geen slaapstad te worden en met het oog op het verkeer, dat je oproept." Vraag: „Wilt u iets zeggen over de financiële problemen?" Burgemeester Van der Post- „Met name over datgene wat je zou moeten doen aan welzijnsvoorzieningen: scho len, sport-, cultuur-, jeugdgebouwen. Je moet dat financieren uit het inkomen dat je vah Rijk en Provincie krijgt. Dat betekent op zijn minst een ver traagde uitvoering. Tegenover de jaar lijkse lasten staat geen redelijke finan ciële steun. Je zit ook met de opbouw van het ambtelijk apparaat. In de New Towns beschikken ze met gemak over 200 mensen die het bestaande apparaat komen aanvullen De bestuursorgani satie wordt daar deskundig en efficient aangepakt. Het gebeurt hier met een kleine uitbreiding van het bestaande ambtelijke apparaat Vraag: „Is het niet zo datde samen stelling van de bevolking dusdanig is ge wijzigd dat je de raad nauwelijks repre sentatief hiervoor kunt vinden?" Burgemeester Van der Post: „Dat verandert om de 4 jaar. Maar het amb tenarenapparaat, dat baart zorgen Je zou extra steun en bijzondere maatregelen moeten hebben Maar men is altijd bevreesd om uitzonderings posities te creeren. Een geheel gewij zigd gegeven als een snelgroeiende gemeente vereist echter een geheel andere aanpak. Nu is het begrip wél aan het door breken bij Rijk en Provincie Bij het Rijk is een Interdepartementale Com missie benoemd „Knelpunten groei- gemeenten". In de provincie Utrecht is een soort provinciale knelpunten commissie opgericht waarin zitting hebben de provincie, de besturen van de grote gemeenten en de besturen van de groeikernen. Deze „Stuurgroep groeikernen" is 3 a 4 weken geleden geïnstalleerd. Daar hopen we ook baat bij te vinden." Burgemeester Van der Post sloot de conferentie, zeggende dat hij ten zeer ste hoopte dat deze noodkreet wordt ge hoord. Het rapport S.O.S. gemeenten wordt op woensdag 13 juni aangeboden aan de Minister van Volkshuisvesting, en de leden en voorzitter van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage ACHTERVELD - Er wordt sinds eni ge weken hard gewerkt aan de uitbrei ding van de kantine van de Sportver eniging Achterveld op het Kerstens Sportpark. De kantine wordt met ruim 40mzuitgebreid. De keuken is al aan merkelijk uitgebreid. De kosten van deze uitbreiding worden geheel uit eigen middelen betaald. Dit is moge lijk doordat de arbeid geheel door eigen mensen wordt verricht. De heer P. Vos heeft zich met de leiding be last. De heer Vos is tevreden over de medewerking die hij ondervindt. In het begin kwamen er wel meer op dagen dan op het ogenblik. „Maar als ik een beroep op hen doe dan komen ze"aldus de heer Vos. De „zelfbou wers" ondervinden ook veel mede werking van Bouwbedrijf Jan Ossen drijver. gegarandeerd^f^oed maak meer gebruik van onze uitgebreide service Sieraden van natuurlijke matenalen als pitten, hout, barnsteen, ivoor, mineralen en halfedelstenen. Treekerweg 44, Leusden Telefoon 03498-1905 Uw juiste acïres voor: Bloemen, planten en bloemsierkunst Ursulmeweg 14, Leusden. Telefoon 03490-20417. Men hoopt het geheel, inclusief een nieuwe bar, nog voor de komende competitie gereed te hebben. Dat is nog een hele kluif, maar de heer Vos toonde zich optimistisch. Voor waarde is dan wel dat „zijn" per soneel het huidige enthousiasme weet te handhaven. LEUSDEN-ZUID - In de nacht van donderdag 7 op vrijdag 8 juni stond te half 2 een auto stil bij garage Bui tenhuis te Leusden-Zuid. Een man liep daar rond te scharrelen Hij had een tas met inbrekersgereedschap in zijn auto. Hij werd vrijgelaten met een bekeu- rin op de Algemene Politie verorde ning Men mag geen inbrekersgereed schap vervoeren op de openbare weg. LEUSDEN-ZUID - Maandag 4 juni hield de politie een snelheidscontrole aan de Arnhemseweg. Acht automobi listen moesten worden bekeurd wegens het overtreden van de maximumsnel heid, die daar ter plaatse 70 kilome ter bedraagt

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1