Vogelnamen voor het plan Alandsbeek/West V erkeerslichten op Doornseweg Snf&d Leusder krant- Tour de Junior prijs vraag U mag het SLECHTS WEINIG TEGENSTANDERS VAN VLIEGBASIS Plattegronden van de gem. Leusden voor f 20.000,- zeggenNieuwe brug Visuele naambordjes Bloemisterij „Eurofleur" ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Wijk krijgt bosachtig karakter: op 15 Hearing over Soesterberg: VOORSTEL AAN DE RAAD: Jachtopziener door militairen mishandeld atelier erico oorthuis eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVEiÊARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. RÉBEL Donderdag 28 juni 1973 5e jaargang no. 10 Redactie en» administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Langs de Centrumweg, parallel aan de wijk Groenhouten, zal een verho ging worden aangebracht, waardoor de omwonenden minder last zullen hebben van het voorbijgaande verkeer over deze weg. Er zal getracht worden ook elders, waar dit mogelijk is een dergelijk systeem toe te passen als de resultaten gunstig zijn en er ruimte voor aanwezig is. 20 procent ligt. Ten aanzien van het blijvend groen werd meegedeeld, dat in de gemeente Leusden ongeveer 7 tot 12 procent tot deze categorie behoort, met een tendens naar de 12 Er wordt naar gestreefd om meer blijvend (inlands) groen te gaan gebruiken, maar dat kost uiteraard meer geld en dit groen moet dan ook harmoniëren met het omliggende landschap ide redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De commissie Naamgeving Wegen heeft vorige een advies uitgebracht ten aanzien van de naamgeving der wegen in het Ii0 Alandsbeek Oost (het gedeelte tussen de Wetering en het Valleikanaal) het verlengde van Rozendaal en Alandsbeek West). De vier hoofdwegen tegen de namen: de Beemden, De Grienden, de Gorzen en de Waarden. Als eserve werd de naam De Greiden gekozen. De parallelweg, die langs de As- [latterweg loopt, krijgt de naam Zilverreiger als de raad ermee akkoord ui Voor de overige secundaire wegen m het plan kan de raad kiezen uit Meerkoet, De Kokmeeuw, De Rietgors, De Goudplevier, De Parelduiker, Karakiet, De Krooneend, De Waterhoen, met als reservenamen: De Kool- tes, De Dwergmeeuw en De Lepelaar. Allemaal namen van vogels, die in Beemden, de Grienden, de Gorzen en de Waarden meestal voorkomen en in de Vallei regelmatig worden gesignaleerd. De brede toegangsweg van- de Noorderinslag naar het plan, een kort gedeelte, dat zich daarna splitst in iee hoofdwegen, De Grienden en De Waarden, krijgt de naam Alandsdam. Uiter- d zal dit advies van de commissie nog door de raad moeten worden goed- ikeurd. Er waren twee belangstellenden aan wezig bij de openbare vergadering van de commissie, die onder voor zitterschap stond van wethouder J. Wagenaar. De commissieleden waren het er allemaal over eens. dat het ten aanzien van de naamgeving een moeilijk plan is. Toch is getracht een zo duidelijk mogelijke naamgeving te verkrijgen. Aan de beplanting in het plan Alands beek West zal uitzonderlijk veel zorg worden besteed, aldus de voorzitter. Vooral langs het Valleikanaal en langs de Noorderinslag zal de begroeiing zeer dicht worden Ten aanzien van de zijde van de Asschatterweg werd ge zegd, dat hier de begroeiing op ver schillende plaatsen zal worden onder broken om visueel kontakt met de aan grenzende wijken niet verloren te la ten gaan. Overigens Lgt het in de be doeling door de beplanting het plan een bosachtig karakter te geven, met veel blijvend (inheems) groen. Langs de waterpartij, die hoofdzakelijk mid den door het plan loopt, zullen moe ras- en waterplanten worden geplant. Op verschillende punten zullen hoog teverschillen worden aangebracht om op die wijze een gevarieerd wandel gebied te creëren Ook "de groenstrook langs het Valleikanaal zal voor dit doel worden ingericht. Bijzondere plannen bestaan ten aan zien van de naambordjes voor de stra ten. De gedachten gaan uit naar visue le bordjes. Vooral omdat verschillen de straten in elkaar overgaan, kan een dergelijk bord, waarop de naam staat afgebeeld, verhelderend werken. Ook kinderen kunnen op die wijze ge makkelijker hun eigen straat terug vinden als ze nog niet kunnen lezen. Om de overgang van de ene straat naar de andere duidelijker te laten uitkomen (vooral voor automobilis ten) zullen drempels worden gelegd (zoals is gebeurd in het plan Rozen- daal). LEUSDEN - Inde Tourweek zal een Leusder Krant - Tour de Junior prijsvraag worden gehou den. Iedereen kan hieraan mee doen. De opgave luidt: noem de algeheel persoonlijk winnaar. noem de naam van de winnen de ploeg. i de Tour de Junior 1973. Opgave kan geschieden tot en met donderdag 12 uur 's mid dags met vermelding van duide lijke naam, volledige adres en leeftijd. Dit kan alleen schrifte lijk geschieden en de oplossingen kunnen worden gezonden of wor den bezorgd op het kantoor Leus der Krant, Finnmark 3, (Post bus 11) of het Tourkantoor te Achterveld. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De Leusder Krant en Tour de Junior stellen mooie prijzen hiervoor beschikbaar die zullen worden omgeroepen in de Tourweek. d? ei si-l-Üf1-:'"' LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal; f 13,-- per jaar. Losse nrs 2 5 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr. Tijdens de vergadering werd ten aanzien van richtingborden in het al gemeen opgemerkt, dat vergevorderde plannen bestaan bij de ingangen van het dorp gekleurde richtingborden te plaat sen, voor elke wijk een eigen kleur. Deze borden zullen dan via een be paalde route de weg wijzen naar de nieuwe wijken. Vooral wat betreft de wijken in aanbouw kan een dergelijk systeem overbelasting van een be paalde straat tegen gaan. Vrachtwa gens met bouwmaterialen zullen de aangegeven route dienen te volgen. Ook naar het industrieterrein inPrincenhof zullen richtingbordjes aangeven, welke vestigingen in dit gebied reeds staan LEUSDEN - De provincie Utrecht gaat op de weg Amersfoort-Maarn verkeerslichten plaatsen bij de aan sluitingen van de Kolonel van Rooyen- weg en de Trekerweg onder Leusden. Deze verkeerslichten zijn noodzakelijk omdat de weg steeds drukker bereden wordt. Deze drukte ontstaat doordat het gedeelte Utrecht-Amersfoort van rijksweg 28 ontbreekt. Het doorgaan de verkeer - voornamelijk vracht auto's - van het oosten en noorden naar het westen gaat nu vaak via deze provinciale weg. De lichten bij de Ko lonel van Rooyenweg werden 26 juni in bedrijf gesteld, die bij de Tre kerweg komen in augustus gereed. (Foto Leusder KrantO. Tenslotte werd tijdens de bijeen komst nog meegedeeld, dat de gemeen te Leusden wat het groen betreft ver boven het landelijke gemiddelde zit. Eén-derde van de oppervlakte is open baar groen, terwijl dit landelijk op Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3. Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op werkdagen geopend van 10-12 uuren van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. BIJ DE TEKENING: De wegen in het plan Alandsbeek west. die reeds een naam kregen 1. De Beemden, 2 De Grienden. 3 De Gorzen. 4. De Waarden, 5 De Zilver reiger. 6 De Alandsdam- Deze namen krijgen uiteraard pas rechtskracht als de raad akkoord gaat met dit advies van de commissie Uw juiste adres voor: Bloemen, planten en bloemsierkunst Ursulineweg 14, Leusden. Telefoon 03490-20417. SOESTERBERG (ANP) - Kolonel A T M. Oonincx, commandant van de vliegbasis Soesterberg, had zich vorige week dinsdagavond voorbereid op een op zijn minst ferme confrontatie met tegenstanders van de aanwezigheid van deze basis op een door de KVP Soest/Soesterberg belegde hearing, zeker na de demonstratieve fietstocht van die zaterdag naar de basis. KVP-defen- siespecialist en generaal B D. van Eisen had op grond van zijn vragen in de Tweede Kamer over een mogelijke verplaatsing van de vliegbasis Soester berg op grond van lawaaioverlast, gevaar en milieubederf, toch zeker op de ncr dige bijval gerekend, maar de vrijwel eensluidende conclusie van de aanwin zigen op deze nogal verrassend verlopen hearing was, dat de vliegbasis maan moest blijven. Het feit, dat het gehoor overigens naast enkele vertegenwoen- digers van gemeentebesturen uit omliggende plaatsen grotendeels bestond op mensen, wier bestaan in belangrijke mate van het militaire apparaat afha. te kelijk is, was daar niet vreemd aan In ieder geval ontbrak elk spoor van vei zet tegen de aanwezigheid van Soesterberg. Van alle uit Amersfoort. Soest, Soesterberg, Leusden en Bilthoven afkom stige aanwezigen op de hearing bleken er eigenlijk maar vier werkelijk hinder van de vliegbasis te hebben Men zag in de verdwijning van de vliegbasis eerder een bijdrage tot verdere uitholling van het militaire apparaat dan een poging tot zuivering van het milieu Er is hier in Soesterberg vrijwel nie mand te vinden, die echt last heeft van het vliegveld", zei gemeenteraadslid en PAK-fractieleider P. C. Pieren uit Soesterberg. En volgens vliegbasiscommandant A. T. M. Oonincx kan doofheid onmoge lijk het gevolg zijn van het ongeveer veertig maal per dag landen en opstijgen van de straaljagers. Naar zijn mening treedt doofheid alleen maar op, indien men voortdurend wordt blootgesteld aan teveel decibellen. Hij zei, dat de lucht macht bovendien vrij veel doet om de overlast zoveel mogelijk te beperken in de vorm vaD het bepalen van de aan- en uitvliegroutes, het proefdraaien, het gebruik van de na-brander e.d. alleen het ontstaan van psychische spanningen neurotische verschijnselen als gevolg van het lawaai hield hij niet voor on mogelijk. LEUSDEN - .Uit een oogpunt van goede informatie aan de ingezetenen zowel als aan de belanghebbende bezoekers van onze gemeente, is het ge wenst dat op de wijkplattegronden, aanwezig in de u bekende kaartenvitrines steeds de laatste gegevens staan bijgewerkt. Juist door de snelle ontwikkeling van de gemeente kon hieraan tot nu toe minder aandacht worden besteed dan wenselijk was", aldus b. en w. aan de raad. .Bij het onderzoek naar een aanvaardbare oplossing, rekening houdend met zowdf de kosten als het aanvoudig vervangen van verouderd kaartmate riaal, hebben wij ons laten leiden door de kartografisch dienst van de stad Rotterdam Daarbij bleek dat het tekenen en drukken van kaarten van de woonkernen (schaal 1 5000, formaat 90 x 120 in 6 kleuren) een uitgaaf van f 15.000,-- vergt. Wanneer echter opdracht wordt verleend tot het tekenen en drukken van 5000 plattegronden van de gehele gemeente (woonkernen en buitengebied op schaal 1 15000, formaat ca. 90 x 60 cm. in 6 kleuren, inclusief en stra- tenregister), dan is daarmede een bedrag van ca. f13.500 gemoeid. Als basis voor de grote formaten in de kaartenvitrines kunnen deze kleine kaarten die nen. De kosten van uitvergroten bedragen totaal f6.250,--. De gezanvêfllijke kosten van de 5000 in omloop te brengen plattegronden en de kaarten vafir de kaartenvitrines bedragen derhalve afgerond f20.000,--. Doordat bij aanvulling van de kaartgegevens uitgegaan kan worden van de bestaande films, zal periodieke vervanging aanzienlijk minder kosten vergen. (Van de redaktiei LEUSDEN/ZUID - Zaterdag 16 juni vond te 16.15 uur een geval van mishan deling door militairen plaats op de Paradijsweg. Een groepje militairen liep op de Paradijsweg als deelnemers aan een tweedaagse wandeltocht vanuit Amersfoort. Jachtopziener Laman van landgoed Den Treek reed op circa 100 meter afstand reeds geruime tijd ach ter deze militairen, die hem niet de gelegenheid gaven om te passeren Op een bepaald moment wilde de heer Laman hen voorbij gaan. De militai ren begonnen te schelden. Toen de jachtopziener aanvoerde, dat de open bare weg door iedereen vrijelijk kon worden gebruikt, pakten ze hem beet en sloegen hem tegen de grond. Zijn neus werd bij de vechtpartij gebroken en hij liep een bloeduitstorting aan de bovenlip op. Het was een korporaal le klasse die deze rake klappen uitdeelde. De jachtopziener moest naar het ziekenhuis worden gebracht voor een operatieve ing* eep. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In samen werking met de Leusder Krant houdt de Provinciale Utrechtse Stichting tot Welzijnsbevordering in dit nummer een onderzoek naar de wensen van de be volking ten aanzien van de sociaal- culturele voorzieningen in Leusden/ Centrum in de nabije toekomst. Een aantal gezinnen (ongeveer één-zesde van het totaal) in Leusden/Centrum krijgen woensdag, donderdag of vrij dag vragenformullertjes in de bus, die behoren bij het artikel: ,,U Mag Het Zeggen": ,,Wat wilt u op sociaal cul tureel gebied in Leusden/C?" Lees het artikel goed door. U zult dan begrijpen wat er van u verlangd wordt. Een aantal jongeren van de KPJ zal de vragenlijsten bij u komen brenger, en in de loop van de volgende week weer ophalen. Hoewel dit artikel be doeld is voor hen, die een vragenlijst ontvangen wil dat niet zeggen, dat onze andere lezers niets mogen zeggen. In tegendeel. De redaktie van de Leusder Krank (Finnmark 3, Postbus 11) ont vangt graag reakties ter publikatie. Dit valt buiten het kader van het PUSW-onderzoek, maar wellicht hebt ook u goede ideeën voor een zo nuttig mogelijk gebruik van de drie boerderijen, die in Leusden/Centrum voor sociaal-culturele doeleinden be schikbaar zullen zijn. Zie voor de foto's en omschrijvingen en platte gronden van de boerderijen: pagina..7 REDAKTIE LEUSDEN/ZUID - De brug in de Ooievaarshorsterweg is verleden week donderdag in zijn geheel ver nieuwd. Foto Janus Visser. Sieraden van natuurlijke materialen als pitten, hout, barnsteen, ivoor, mineralen en halfedelstenen Treekerweg 44, Leusden Telefoon 03498-1905

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1